miiMitstiid Courait. Gemeenteraad van Alkmaar. G fTFrrrrfrtrrrrrwMMMwW Jongens- en Meisjesboeken N.V. v.h. HERM. COSTER ZOON hum sen en dsrtigste Jaargang. Radio-hoekje No. 282 I929 Vrtjdag 2f) November Zaterdag 30 November. H'dversum, 298 M. ('Na 6 uur 1071 M.) 40.-10.15 Morgenwijding. 12-15—2.— Con cert door hot A. V. R. O.-kwartet. 2. 2.30 Filmpraatje door Max Talc. 2.30—4. Aan- sluiting van het Tuschinski-Theater te Am sterdam. 4.4.30 „Onze Auto Een achttal lessen door J. J. A. de Ridder IV. 4.30 5.— Sportpraatje door H. Hollander. 5. 5.30 Gezondheidshalfuurtje. Spreekster. Dr. Chr. Bader over:Dagkoloniehuizen voor kleuters. 5,30—6.— Duitsch voor gevorderden en con- versatie. 6.-7.45 Concert door de Stafmu- zjek van het 5de Regt. Jnfanterie. 3 V A R- A- Prgoramma v. d. Ned Vereen tot Afschaffing van Alcoholhoudende dranken Het V. A. R. A--Tooneel en het V. A. R- A.-orkest. Na afloop gramofoonpla- ten. fiuizen, 1875 M. (Uitsluitend K. R. O 11 30—-12 Godsdienstig halfuurtje. 12.15 _j 15 Concert door K. R. O.-Trio. 1.15 2— Gramofoonmuziek. 2.3.15 Kinderuur tje Studio-opvoering van „Een Bloemen- gprookje". Woorden en muzikale illustratie van mevr. S. Nuwenhuis—v. d. Rijst. 4.— 4 30 Cursus Esperanto. 4.30—5.Cursus Engelsch. 5.6.— Gramofoonmuziek. 6.— 0 40 Piano-recital. 6.407.Joumalistiek Weekoverzicht. 7.—7.30 Lezing over: Electri- citeit in de huishouding. 7.30—8.— Lezing over: Het Openbaar Ministerie. 8.019. Concert Orkest. 9.—10— Gramofoonmu ziek. 10—11.— Voortzetting concert. 11.— 12.Gramofoonmuziek. Daventry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwij- ding. 11.05—11.20 Lezing. 1.20—2.20 Or- kestconcert. 3.25 Visscherijberichten. 3.30 Verslag van den voetbalwedstrijd Arsenal tegen Newcastle United. Tweede speelhelft. 4.35 Concert. R. Waldron, sopraan. W. Kin- sey, bariton. 5.05 Concert op cinema-orgel. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Verslag van de Rij- wielen- en Motorrijwielen-tentoonstelling in Olympia te Londen. 6.35 Nieuwsberichten. 7.05 Liederen-voordracht. 7-20 Lezing. 7.35 Lezing. 7.50 Gramofoonmuziek. 8.20 Een St Andrew's Night Programma. Her-uitzending van Edinburgh. 9.20 Nieuwsberichten. 9.35 Lezing. 9.50 Nieuwsberichten. 9.55 Concert. J. Szigeti, viool. H. Cohen, piano. 10.55— 12.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris", 1725 M. 12.50 2.20 Gramofoonmuziek. 4.05 Kinderuurtje. 4 35 Dansmuziek. 6.55 Gramofoonmuziek 7.25 Gramofoonmuziek. 8.35 Pianoles. 9.05 Concert. Cabaret-en populaire Fransche lied- jes. 9.50 Gramofoonmuziek. Langenberg, 473 Af. 6.207.20 Gramo foonmuziek. 9.3510.45 Gramofoonmuziek. 11.30 Gramofoonmuziek. 12.251.50 Or- kestconcert. 4.505.50 Concert. Mandoline- club en tenor. 7.20 Vroolijke avond. 9.40 10.Dansles. 10.10.20 Verslag van de Zesdaagsche te Keulen. 10.2011.05 Dans muziek. (Gramofoonplaten). 11.10 Feestelijk- heden ter gelegenheid van de bevrijding der stad Aken. Daarna :Orkestconcert. Zeesen, 1635 M. 5.5512.50 Lezingen. 1.201.50 Gramofoonmuziek. 1 503 50 Lezingen. 3.50—4.50 Concert uit Hamburg. 4 507.20 Lezingen. 7.20 Concert door het Budapester Strijkkwartet. 8.20 Vroolijke avond. Her-uitzending van Frankfurt. Daar na tot 11.10 Dansmuziek. 11.10 Bevrijdings- feest uit Aken. Her-uitz. van Langenberg. Kalundborg, 1153 M. 11.20—11.50 Gra mofoonmuziek. 2 202.50 Kinderuurtje. 2 50 4.50 Orkestconcert en declamatie. 7.35 8.50 Concert. Orkest, vocale solisten en voor- dracht. 8.509.10 Saxophoon-soli. 9.25 9.40 Uitzending van twee Een-acters. 9.40 10.10 Cello-recital. 10.1011.35 Dansmu ziek. Brussel, 508.5 M. 5.20 Trio-concert. 6.50 Gramofoonmuziek. 8.35 Concert. Orkest en vocale solisten. Debatten in vriendschappelijken toon. De S. D. A. P. fractie verandert van tactiek, maar houdt vast aan haar pricipes. Algemeene beschouwingen. Antwoord van het college en begin van de replieken. De voorstellen van S. D. A. P en V. D. Reeds in een gedeelte van onze vorige op- laag vermeld. AANVULLING RAADSCOMMISSIES. In de commissie voor het slachthuis werd benoemd de beer K. Hoogeboom. In die voor Publieke werken de heer K. Hoogeboom en in die voor Plantsoenen eveneens de heer K. Hoogeboom. BENOEMING HOOFD DER OPENBARE SCHOOL VOOR UITGEBRE1D LAGER ONDERWIJS. In bijlage No. 121 schrijven B. en W.: Ter voorziening in de vacature van Hoofd der U. L school bieden wij Uwe Vergade ring ter voldoening aan artikel 36, 2e lid, der Lager Onderwijswet 1920 de volgende voor dracht aan: 1 W. JANSEN, hoofd eener school voor G. L. O. en U. L. O. te Driebergen; 2. L. M VAN DER SLUIS, idem te Doesburg; 3 J. HOEKSTRA, hoofd der U. L school te Midden-Beemster. Wij stellen Uwe Vergadering voor tot de benoeming over te gaan, behoudens geschikt- bevinding van den benoemde na geneeskun- dig onderzoek, en het bepalen van den datum der in functie treding aan Burgemeester en Wethouders over te laten. Mej. C a r e 1 s had op de voordracht ge- mist mej. Dubois, die reeds eerder hoofd was en 00k al waarnemend hoofd aan de school waarom het gaat. Voor spr. is het een raadsel, waarom zij B. en W. verzocht de voordracht terug te nemen en 00k van an- dere. Mevr. H e 1 1 e m a n was van dezelfde meening en wees er op dat no. een evenals mej. Dubois de akte wiskunde mist. Mr. K u s t e r s wees er op, dat er geen aanleiding is om op het voorstel in te gaan, omdat er geen resultaat van te wachten is, aangezien de inspecteur er niet aan denkt te rug te gaan. De heer Bakker oordeelde dit een open vraag. B. en W. kunnen nog wel eens met hem spreken. Bovendien solliciteerden 3 goede Alkmaarsche onderwijskrachten en waarom dan elders naar ongekende grootheder ge- zocht? Wat blijft er zoo van den maarschalks- staf in den ransel? De voorzitter wist in dit geval met zekerheid dat het geen resultaat zal hebben. omdat de voordracht na rijp beraad tot stand is gekomen. Het is bovendien de vraag of B en W in deze rekening hebben te houden met de wen- schen van den raad en bovendien mist men zeggenschap over den inspecteur. Zegt de raad niet voldoende te weten dan zal een beschouwing over de totstandkoming van de voordracht mceten komen Spr. vreest hierbij moeilijkheden. Spr Wil graag medewerken om vrouwen te be- noemen, doch daarcm moet men niet den- ken dat hij voor deze gemengde school een vrouw als hoofd geschikt acht. De inspecteur was het met ons in waar- deering over het werk van mej. Dubois eens, doch kwam met ons tot de conclusie. dat op deze plaats een vrouw niet gewenscht was. Op zoo'n school is het de vraag of de jon- gens niet bcter door een man geregeerd kun nen worden. De inspecteur wil mej. Ehibois zeker steunen bij haar sollicitatie als hoofd voor een meisjesschool. De heer B a k k e r vroeg of gedurende de perioden, dat ze waarnemend hoofd was, ge- bleken was, dat de vrouw minder gewenscht was. De voorzitter: Daar is niets van ge- bleken, doch het is iets anders om permanent hoofd te zijn. Het voorstel mej. Carets werd verworpen met 10 tegen 7 stemmen. Voor stemden de soc. dem. en de V. D.. Hierop werd bij lste stemming op no. een 7, op no. twee 4 en op no. drie 6 stemmen uitgebracht, zoodat een tweede vrije stem ming noodig bleek. Deze leverde hetzelfde resultaat, waarna een herstemming plaats had tusschen no. 1 en no. 3, met het resultaat, dat de heer J. Hoek- stra werd gekozen met 9 tegen 8 stemmen op den heer Jansen. OVERPLAATSING EN BENOEMING ONDERWIJZEND PERSONEEL. In bijlage No. 129 schrijven B. en W.: Den 21sten November j.l. ontvingen wij van Uwe Vergadering om bericht en raad een adres d.d. 5 November t.v. van den heer J Gerling, houdende het verzoek om hem als onderwijzer over te plaatsen van de Gemeen- teschool nr. 3 naar de Gemeenteschool nr. 8 (vacature-Schwantje). Tevens ontvingen wij onder dagteekening van 15 Augustus 1929 een verzoek van mej. A. W. Stins, onderwijzeres aan de Gemeente school nr. 6, om indien de gelegenheid zich daartoe voordoet haar over te plaatsen naar een andere school. Bij inwilliging van het verzoek van den heer Gerling kan 00k worden voldaan aan het verzoek van mej. Stins, door haar over te plaatsen naar de Gemeenteschool nr. 3. In haar plaats zou dan kunnen worden voorzien door mej. T. Bakker, gewezen onderwijzeres aan de opgeheven U. L. school voor meisjes, voor vast te benoemen tot onderwijzeres aan de Gemeenteschool nr. 6. Alsdan zijn alle leerkrachten, die tengevolge van de reorga- nisatie van het openbaar uitgebreid lager on der wijs voor ontslag met toekenning van wachtgeld in aanmerking kwamen, in vaste betrekkingen bij het onderwijs herplaatst. De benoeming van een onderwijzer aan Gemeen teschool nr. 1 (vacature-Bos) kan dan plaats hebben uit een op de gewone wijze op te ma- ken voordracht, die wij U te zijner tijd zullen aanbieden. De drie vorengenoemde voorzien ingen zou- den wij willen doen ingaan op een door ons nader te bepalen datum. B. en W. stellen den Raad voor het desbe- treffend sluit te nemen. De heer B 0 n s e m a kon zich met het voorstel niet vereenigen, omdat hij meende, dat het onderwijs er door geschaad werd Hij had 00k het idee, dat de hoof den er niet in gekend waren. Hij oordeelt, dat een halt moet worden toegeroepen aan de overplaat- singen. Bij oprichting van een nieuwe school v/as het z. i. wat anders. De voorzitter deelde mede, dat de hoofden niet zijn gehoord. Met Bonsema is hij 00k niet erg op de overplaatsingen ge- steld. Hij wil de hoofden brengen de krach- ten die hij wenscht, doch van dezen regel moest hij den laatsten tijd met het 00g op de herplaatsing van het Ulo-personeel, afwij- ken, daartoe door de regeering gedwongen. Na deze regeling zal hij zich houden om bij vacatures oproepingen te plaatsen en dit is gebeurd met de vacature-Bos aan de school Zwarteveen. De heer Bonsema drukte zijn spijt er over uit dat de hoofden niet gehooTd zijn, die niet gehoord worden bij het overplaatsen van de leerlingen. Dit is toch wel belangrij- ker. Nu krijgt de heer Kroone in de 5e klas een onderwijzeres, die nooit verder dan een 3e klas heeft gehad. Spr. hoopt, dat het met dezen toestand een einde zal nemen. Aan de school is een vacature gemaakt met het gevolg, dat nog 2 vacatures aan andere acholen ontstonden. Had men mej. Bakker direct geplaatst aan de school in de Brillesteeg, dan was men direct klaar geweest. Het voorstel van B. en W. werd hierop aan- genomen met 14 tegen 3 stemmen. VERKOOP EN RUILING VAN GROND AAN DE AKERSLAAN. In bijlage No. 120 schrijven B. en W.: De heer G. Koopman alhier heeft, in ver- band met den voorgenomen bouw van een vijftal huizen aan de Westzijde van de Akers laan, verzocht, van de gemeente te raogen koopen een strookje achter de rooilijn gelegen gemeentegrond ter grootte van pl.m. 45 M2 Tegelijkertijd zou hij aan de gemeente willen afstaan een aan den openbaren weg toe te voegen stukje grond ter grootte van pl.m. 5 M2., een en ander overeenkomstig de ter inzage liggende situatieteekening. De heer Koopman is bereid voor het ver- schil in grootte van beide terreintjes 12 per M2. te betalen. Wij hebben tegen deze over- dracht geen bezwaar, in verband waarmede wij U voorstellen het desbetreffend besluit te nemen. De heer Govers had er iets over willen zeggen, doch er is in geheime zitting reeds over gesproken. Hij verzocht voortaan de commissie in de ze zaken te kennen. Z.h.s. werd het voorstel hierop aangeno- men. WIJZIGING VERORDENINGEN OPENBAAR LAGER ONDERWIJS. Voorgesteld wordt vast te stellen een ver- ordening tot wijziging der verordening tot vaststelling van het getal der gemeentelijke scholen, waarin gewoon en uitgebreid lager onderwijs wordt gegeven benevens een ver ordening tot wijziging der verordening tot regeling van het gewoon en uitgebreid lager onderwijs. Het maximum aantal leerlingen dat per klasse aan de U L. school kan worden toe- gelaten, wordt op 30 gebracht. Conform besloten. HERZIENING JAARWEDDEN PERSO NEEL GYMNASIUM EN HANDELS- SCHOLEN. In een door ons reeds gepubliceerde bijlage no. 12 stellen Burgem. en Weth. voor vast te stellen een Verordening, regelenae de aanstelling, het getal der lesuren en de jaarwedden van het onder- wijzend person jel aan het Gymnasium te Allcmaar; benevens een Verordening regelende de aanstelling, het getal der lesuren en de jaarwe den van het on- derwijzend personeel aan de Handels- school te Alkmaar en een Verordening tot regeling der salarissen van het on- derwijzend personeel aan de Middelbare Handelsavondschool voor handels- en kantoorbedienden te Alkmaar. Als voren. VOORSTEL TOT VASTSTELLING VAN EEN NIEUWE SCHOOLGELD- REGELING VOOR DE HANDELS AVONDSCHOOL. In de door ons gepubliceerde bijlage no. 124 stellen B. en W. voor vast te stellen een verordening regelende het heffen van schoolgelden voor het onderwijs aan de Han delsavondschool te Alkmaar, benevens een verordening regelende het invorderen van schoolgelden voor het onderwijs aan de Han delsavondschool te Alkmaar. Als voren. VOORSTEL TOT VOORLOOPIGE VAST STELLING DER GEMEENTE- REKENING EN DER BEDRIJFS- REKENINGEN OVER 1928. De heer B u 1 e n s zeide, dat de zijnen het wenschelijk oordeelen bij het B. A. aan te dringen de uitkeeiwen te verhoogen, doch zij gingen met de bijlage accoord. Conform besloten. SUPPLETOIRE BEGROOTING BURGERLIJK ARMBESTUUR. In bijlage No. 130 schrijven B. en W.: Van het Burgerlijk Armbestuur is ontvan- en een suppletoire begrooting voor 1929 'it de daarbij gevoegae toelichting blijkt, dat de nieuwe regeling, betreffende de ver- pleging van armlastige patienten in zieken- nuizen, specialistische hulp inbegrepen, eene verhooging van den desbetreffenden post met 29500.noodig maakt, terwijl voor geneesmiddelen meer is geraamd 1100. Door de extra-uitgaven tijdens de winter- periode stijgt de post „Bedeeling in geld" met 11000.die voor „Kleeding en ge- reedschappen" met f 700.en die voor On- voorziene uitgaven met 3200.Verder Is 900.extra noodig voor aanschaffing van kantoormeubelen enz., terwijl wegens „Besteding in gestichten" 4000.meer zal moeten worden betaald, doordat het Be- stuur der Piusstichting en Regenten van de Diaconie der Ned. Herv. Gemeente wijzi ging hebben gebracht in de tarieven van ver- pleging. Tegenover deze hoogere uitgaven, in to- taal bedragende 50400.kan de post „Werkloozenuitkeering" worden verlaagd met 3000.De ontvangpost „Onzekere inkomsten" is verhoogd met 1800.we gens ontvangen giften uit de burgerij, restl- mtie van voorschotten enz. Tot dekking van het overblijvende tekort wordt een nader subsidie uit de gemeente- kas geraamd van 45600.—. In overeenstemming met de Commissie van bijstand voor de financien, wier advies wij hierbij overleggen, stellen wij U voor de ze suppletoire begrooting goed te keuren. De voorzitter oordeelde dien aan- drang niet mogelijk. Bij buitengewone om- standigheden treedt het B. A. evenals het vorig jaar reeds zonder aandrang op. Z.h.s. voorstel aangenomen. DE BEHANDELING VAN DE BEGROOTING. Aan de orde was thans de vaststelling der gemeente-begrooting en der begroo- tingen van de takken van dienst voor het jaar 1930. Bij dit punt kwamen mede in behan- deling: a. het voorstel tot wijziging der Veror dening betreffende het Gemeentelijk Grondbedrijf, waarbij B. en W. voor stellen te besluiten: Art. II der Verordening tot wijziging der Verordening, betreffende het gemeentelijk grondbedrijf, vastgesteld bij raadsbesluit van 14 Juli 1927, nr. 3, goedgekeurd bij be sluit van Gedeputeerde Staten d.d. 17 Au gustus 1927, nr. 34, en aangevuld bij raads- besluiten van 3 April 1928 en 9 November 1928, goedgekeurd door Gedeputeerde Sta ten bij besluiten van 25 April 1928, nr. 91 en 5 December 1928, nr. 95, opnieuw aan te vullen in dier voege, dat in den tweeden zin in plaats van „de jaren 1927, 1928 en 1929" wordt gelezen: „de jaren 1927, 1928, 1929 en 1930". b. het voorstel tot het sluiten van kas- geldleeningen tot een bedrag voor 1.000.000 tegen een rente van ten hoogste 1 pCt. boven het promissen-disconto der Ned. Bank. c. de begrooting voor 1930 van het Stads- ziehenhuis en het Burgerweeshuis. B. en W. stellen voor deze begrootingen goed te keuren met toekenning van een subsiaie uit de ge- meentekas, respectievelijk groot 51223.38 en 9000; de begrooting van den Armenraad met een bijdrage uit de gemeentekas groot 3658; de begrootingen voor 1930 van instel- lingen van weldadigheid. B. en W. stellen voor die begrootingen als volgt goed te keuren: 1. de Commissie tot bestrijding der Tu- berculose (onder-afdeeling van de N H. Vereeniging „Het Witte Kruis") in ontvang en uitgaaf op 10.345; 2. het Comite Alkmaar der Vereeniging „Herwonnen Levenskracht". in ontvang en uitgaaf op 1710; 3. de afdeeling Alkmaar van het Cen- traal Genootschap voor kinderherstel- lings- en vacantie-kolonies, in ontvang en uitgaaf op 1815; 4. de Vereeniging voor Kindervoeding, in ontvang en uitgaaf op 3310; 5. de Vereeniging „Kinderkleeding", in ontvang en uitgaaf op 1300; 6. De Vereeniging voor Gezinsverple- ging, in ontvang en uitgaaf op 11000; 7. de Vereeniging „Kinderbewaarplaats", in ontvang en uitgaaf op 3600; b. aan genoemde instellingen voor het jaar 1930 een subsidie uit de gemeentekas to? te kennen van respectievelijk ten hoogste 800 met 4000 voor de uitzending van patienten overeenkomstig de regeling, op- genomen in Provinciaal blad nr. 7 van 1928, 360.—, 5003000.—, 850.—. 4500.— en 1700.—. De heer Bonsema oordeelde eindelijk de groote dag aangekomen. Hij begon met te zeggen, dat het moeite heeft gekost uit deze begrooting iets te vinden om wat te zeggen. Mr. K u s t e rs: Hulde. (Gelach). De heer Bonsema: Niet te vlug. Spr. was gestruikeld op de steeds terugkomende restricties en zou gaarne zien, dat B. en W. wat positiever waren. Hij had reeds opge- merkt in de gascommissie, dat het wensche- lijker was eerst de begrooting en dan de bedrijven vast te stellen. Toen leek het iets geks en later bleek dat hij toch juist was geweest. Wenschelijk is het in ieder geval en het college erkent dit en spr. brengt daarvoor een woord van dank. Waaruit bestaan de omstandigheden, die dit niet mogelijk maakten. Men heeft 3 maanden werk gehad de begrootingen naar de com- missies te zenden met advies. Spr. oordeelt dit te lang en drong op spoed aan ten aan- zien van een rapport van B. en W. Ten opzichte van de hudr van gas en elec- triciteitsmeters, hadden wij een voorstel ver- wacht van B. en W. om deze in-populaire be- lasting af te schaffen. Wij zullen daartoe een voorstel indienen, dit brengt een derving van f 42384.45. Spr. oordeelt dat waar gas en electr. 216172.10 winst hebben gebracht, daar is dit mogelijk en spr. meent, dat aan het ma- ken van winst uit de bedrijven, als die zoo hoog wordt, een halt moet worden toegeroe pen. 239305 is er het vorig jaar aan stroom afgenomen en toch raatnt men 30.000 minder en bij aankoop raamt men meer. De ontvangsten raamt men 30.000 minder en de uitgaven hooger, zoo dat in de begrooting een speling zit van 100.000 en de 42.000 noodig voor af schaffing van meterhuur zeker te vinden zal zijn Voorloopig zien, als dit wordt aangeno men, spr. en de zijnen af van verlaging van de tarieven, al meent spr. niet, dat dit ver- mindering van inkomsten ten gevolge zou hebben, aangezien verlaging van prijs ver- meerdering van gebruik brengt. Ook wil hij de gelegenheid openstellen om voor hen die dat wenschen, maandelijks in de zomermaanden de kwitanties voor elec- tra en gas te cnogen betalen. Men weckt tegenwoordig meer dan vroe- ger en er wordt dus in den zomer meer gas gebruikt dan vroeger. Ten aanzien van de wethouderspensioen- neering verbeugde spr. zich er over, dat de burgemeester dit in den raad zal willen brengen. Hij hoopt dat dit niet te lang uit- blijft. Ten aanzien van fyet ambtenaren-regle- ment betreurde spr. het, dat jaar op jaar dezelfde vraag moet worden gedaan. „Bin- nen korten tijd", wat is dat? De heer V 0 g e 1 a a r: Het is klaar. De heer Bonsema: Ik weet niet waar het zit. De heer K u s t e r s: In het G. O. zal u er plezier genoeg van beleven. De heer Bonsema: Het is al twee jaar toegezegd en wij zijn met het binnenkort aan de orde stellen volstrekt niet blij en willen spoed. Ook inzake de regeling bijbetrekkingen voor gemeente-ambtenaren wil spr.* niet lan- ger uitstel. De onthoudersorganisaties krijgen de ver- hoognig tot 350. Spr. vraagt dit op te voeren tot 400. Zij hebben dan nog een veer gelaten van 100. Als drankbestrijder meent spr. dat hij des- ondanks voor verhooging van het sluitings- uur kon zijn, omdat hij ook voor anderen vriiheid wil. Ten aanzien van de winkelsluiting, laakt spr. eveneens de gereserveerdheid in het ant woord van B. en W. Hij oordeelde voorts, dat de werkzaam- heid van het college niet zoo groot was ge- bleken. In welke buurt, vraagt spr., hebben B. en W. de Frobelscbool gedacht en ten opzichte Voordam C 9 Alkmaar van 't Gymnastieklokaal geldt hier hetzelf de. Wat zijn de bedoelingen van B. en W. in deze en waar wordt het gevestigd? Ten aanzien van de financieele politiek zou zijn p.g. Bakker een en ander opmer- ken. Met voldoening had spr. kennis genomen van hetgeen over de bad- en zwaminrichting gezegd wordt. Spoed in deze zou spr. aange- naam zijn. Wanneer hiervoor offers gevraagd wor den, stem het niet af, maar neem het in zeer ernstige overweging. (Gelach). Bij voorbaat zegde spr. steun toe. Hij vroeg voorts of het geen tijd wordt de 20 noodwoningen op te heffen. Met het antwoord van B. en W. kan spr. zich niet vereenigen. Hij schroomt niet uit te spreken, dat het geen woningen meer zijn die passen in dezen tijd. Hij weet dat er menschen in gaan wonen die niet meer dan 3 kunnen verwonen. Voor hen wil hij echter behoorlijker wonin gen bouwen. Er is niet in te leven en de rat ten loopen over den zolder, dat zijn hokken waarin geen gezinnen mogen leven. Het aantal krotten in deze gemeente ia volgens B. en W. verminderd doordat de eigenaren ze aan de bewoning onttrokken. Spr. wil zoo lang niet wachten tot dit ge- beurt. Dan is't reeds veel te laat en spr. wil dat't coll. voortging op den ingeslagen weg; dit jaar zijn 8 woningen onttrokken, doch er werden nog geen voorstellen gedaan er iets voor in de plaats te stellen. Waar zitten die menschen thans? Spr. vraagt een staatje over de dubbele bewoning en hij verwondert er zich over, dat Bouw en Woningtoezicht meer dan 8 weken noo dig heeft om dit na te gaan. Er is hier woningnood en spr. verwacht voorstellen. B. en W. zetten het onderzoek voort, maar spr. hoopt op een versneld tem po in deze. Ten aanzien van Openbare Werken be- pleitte spr. vernieuwing van de trap in den Waagtoren. 26 Juli werd ten deze een be sluit genomen. Spr. citeerde daarvoor de no- tulen, waaruit bleek, dat de heer Dekker had voorgesteld de gedeeltelijke vernieuwing te rug te nemen en't volgend jaar met 'n nieu we trap te komen, die 1700 moet kosten. Mr. K u s t e r s: Waarachtig niet. Ik stem- de tegen. De heer Bonsema las de notulen even uitvoerig waaruit z.i. bleek, dat hij gelijk had Het voorstel Dekker werd aangenomen met 10 stemmen, nadat de heeren Ringers en Kusters steun hadden verleend. Het besluit hield z.i. in om B. en W. op te dragen het volgend jaar met een voorstel tot algeheele vernieuwing van de trap te ko men. Spr. maakt B. en W. er 'n verwijt van dat zij dit hebben nagelaten. Onze fractie oordeelt, dat daarvoor een crediet van 1700 op de begrooting moet worden gebracht. De tunnel in den Bergerweg diende ver- breed. Laat het college zeggen „wij doen het niet", maar naar men verbindt het aar de omlegging van de Houtvaart. Het voorstel daartoe werd reeds voor 1 y. jaar aangehou- den. Wanneer komt dit nu eindelijk eens? Mr. Lees berg: Ik zal het straks zeggen. De heer Bonsema hoopte, dat het nu dezen winter nog zal gebeuren. De discussie over paal- en staalfundeering mag geen lan- gere stagnatie geven. Spr. besprak hierna het antwoord van B. en W. over de tarieven in het Stadszieken- huis. Wij willen, dat menschen die niet kunnen betalen, niet naar het B. A. worden verwe- zen en spr. drong op spoedig prae-advies aan op't verzoek van den Bestuurdersbond. Voor menschen die nooit met het B. A. in aanraking kwamen is bij ziekte een gang naar het B. A. een zeer zware gang. Spr. kwam hierna tot hetgeen geantwoord wordt over het instellen van 'n gemeente- lijken ophaal- en stortingsdienst. Ook hier wacht men reeds biina 2 jaar op een prae- advies. Spr. vraagt waar het college zich wel me de heeft bezig gehouden. De heer S i e t s m a kwam allereerst tot den aanbiedingsbrief van B. en W. die zeer gemakkelijk was. Hij betreurde, dat van dit college zoo weinig initiatief uitgaat en sloot zich bij de opmerkingen van den heer Bonse ma aan. Men bevindt zich reeds in het be- vriezingssysteem, dat de burgemeester niet wilde. Te veel wordt aan kapstokken opge- hangen. Hij meende dat er 'n besluit was om eerst de bedrijfsbegrootingen vooraf te behandelen en had dit van Mr. Kusters ge hoord. Blijkbaar heeft deze zich vergist. Hij besprak hetgeen B. en W. zeggen over de reorganisatie van P. W. Hij oordeelde, dat verwondering op zijn plaats is, dat dit zoo lang duurt. Ook de kwestie van de 5000 omslag wordt aan den kapstok opgehangen. De voorzitter ontkende dit. De heer S i e t s m a kwam tot de huur van gas- en electriciteitsmeters. Hij vond dat het nog gemakkelijker wordt gemaakt om de huur af te schaffen, omdat uit de exploitatie- rekening bleek, dat de huur geen f 42.000 maar 36.000 bedroeg. De huur is een sterk degressieve belasting en spr. was dan ook voor afschaffing. De financieele verhouding tusschen 't Rijk en de gemeente was in handen van B. en W. z.i. ook een mooie kapstok, al blijkt het spr. dat men hiervan meer moet weten om te knn- nen handelen. Hij vroeg welke gevolgen de besomde breuk voor de ge neente zal heF -1

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 9