Sflirvml, Gemeenteraad van Alkmaar. Zeker zal dit gebouw voor velerlei van nut zijn en het zal ons veilingwezen zeer be- vorderen. De heer Dirkmaat zegde dank voor de waardeerende woorden en memoreerde dat het voor hem een genoegen was, om dit werk voor de vereeniging te doen. Tijdens den bouw heeft spr. steeds prettig met het bestuur samengewerkt. Ook de heer Giltjes zegde dank. Hierna werd nog het woord gevoerd door den heer Wagenaar, voorzitter van „Koop- handel" en door den secretaris der L. G. C., waarna de vergadering werd gesloten. Vervolgens werd door het geheele bestuur ihet gebouw bezichtigd. Eenparig was de be- wondering over de groote ruimte, de keurige en solide afwerking. Het gebouw heeft een oppervlakte van 750 M2met een flink, ruim kantoor. Twee groote ingangen zijn er aangebracht, waar automobielen in- en uit kunnen rijden," tevens nog een hoofdingang voor het trap- penhuis en nog een deur voor kantoor en werkplaats. Het geheel past waardig aan bij de andere gebouwen van de vereeniging. Besloten werd om twee dagen beschikbaar te stellen voor het bezichtigen van het ge bouw, wat per advertentie bekend gemaakt zal worden. Overleden: Jacoba Catharina de Munk, d van Hendrik de Munk en van AJjda Sprenkeling, 2 maanden. UITGEEST (November). G e b o re n Hendrika Johanna, d. van Jacobus Dekker en van Adrians Betronella Levering. Elisabeth, d. van Gerardus van der Eng en van Maria Catharina de Goede. URSEM. Uitvoering „D.I.N.D.U.A Door de g-.mengde tooneelvereeniging „Dindua" uit Aikmaar, werd in de tooneei- zaal van den heer P. Th. Oudejans een prachtige vertolking gegeven van het bij- zonder schoone tooneelspel ,,Een die niet ge- teld wordt". De vereeniging die reeds eerder een succesvolle opvoering heeft gegeven van „De Gerechtigheid Gods" mocht zich we- aerom verheugen in een talrijk publiek; in de zaal van den heer P. Th. Oudejans was geen enkel plaatsje onbezet. Het tooneelspel werd van het begin tot het einde met aan- dachtige stilte aangehoord. Het publiek leef- de mee in het stuk en was diep onder den indruk van het tnooie tooneel gebeuren. De rollen waren alle in goede handen en er werd vlot gcspeeldieder leefde in zijn rol. Er werd dan ook en vooral door de hoofd- personen roerend spel te zien gegeven. E>e aankleeding van het tooneel was smaakvol en de regie en grime is bij den heer Jac. Groothuizen in goede handen. De avond had een keurig verloop e-n het daverend en her- haaldelijk applaus gaf wel duidelijk een be- wijs van groote tevredenheid. Na afloop kon men niet uitgesproken raken van het mooie spel en zeer voldaan trok ieder huiswaarts. Gaarne wenschen wij „Dindua" nog vele op- voeringen toe van dit aangrijpende tooneel spel. Een lichtbedrijf dat „duister" is. Repliek van het college. Het bouwvoorstel van 25 woningen door het college aangenomen. Het voorstel der noodwoningen ingetrokken. De raad verwerpt de voorstellen van S. D. A. P en V. D. Een presentiegeld van f 8. De burgemeester weet geen antwoord op vragen over de bioscoopcommissie. zullen een der halen en in die over De heer K e e s o m wees nog op verschil- len in de cijfers ten aanzien van de lichtbe- drijven. De heer Bonsema: Ze heetten lichtbe- drijven, doch er is geen bedrijf, dat in de boekhouding zoo duister is. (Gelach). Mevr. Hellingman betoogde nog nader de onbruikbaarheid van de noodwoningen en noemde de slaapkamers daarin hokken. Spr. wil die noodwoningen zoo spoedig mogelijk laten verdwijnen. DE REPLIEK VAN HET COLLEGE Mr. Ringers refereerde zich aan het- geen hij in len termijn gezegd had. Het col lege gaat niet accoord met de afschaffing van de meterhuur, doch hij is er voor om te komen tot een juiste berekening van den huurprijs. Als verlaging mogelijk is wil het college gaarne met voorstellen komen om de huur te verlagen. Mr. Leesberg deed het genoegen, dat er geen meerderheid voor te vinden zal zijn om de noodwoningen, die voor vier jaar nog overgeplaatst zijn, af te breken. Spr. bleef van meening dat ze aan alle bepalingen van de ibouw- en woningverordening voldoen. Men kan, gezien den aard van bewoning, de nood woningen voorshands niet missen. Wat de krotwoningen betreft, spr..zeide reeds, dat in- [dien de behoefte blijkt, hij er voor te vinden is daarvoor andere woningen te bouwen. Hij bouwt liever arbeiderswoningen, maar juist dan is het noodig de noodwoningen te [handhaven, omdat men voor de krotwoningen iets achter de hand moet hebben. Spr. gaf in overweging het voorstel oprui- ming krotwoningen in te trekken en verklaar- de zich dan bereid om den bouw van een 25 arbeiderswoningen tegen een lage huur ter hand te nemen. De heer Thomsen beantwoordde even- eens de aan zijn adres gemaakte opmerkingen en bestreed de stelling, dat de winst uit de bedrijven gemaakt wordt tot een sluitpost der begrooting. De heer S i e t s m a was inmiddels reeds ter vergadering gekomen. De voorzitter begreep wel, dat toen men van hoogerhand den pensioensaftrek liet vervallen voor de hoogere ambtenaren, dit juist voor de lagere hier nog wel eens ter sprake zal komen. Hij ontkende niet, dat de doorvoering van het werktijdenbesluit bemoeilijkt wordt als de winkelsluiting niet wordt ingevoerd. De regeering komt echter spoedig met de win kelsluiting en er is een adres van den kap- persbond, zoodat er wel spoedig iets over ait punt aan de orde zal komen. De heer Sietsma vroeg nog antwoord op zijn vraag om de Handelskade te verstra- ten. Mr. Leesberg betoogde, dat er altijd iets gedaan kan worden in den vorm van een gewoon onderhoud. De heer Bonsema verklaarde zich be reid het voorstel inzake slooping nocd- woningen terug te nemen, met behoud van de vrijheid daarop terug te komen Boven de opruiming stellen wij echter den bouw van woningen en daarom stellen wij in de plaats van c het voorstel om over te gaan tot den bouw van 25 goedkoope arbeiderswoningen. Mr. Leesberg wilde het woord ..goed koope" schrappen. omdat het toch Woningen van 5 moeten worden. Hij wil het rapport- Vos afwachten. Voor den bouw van 25 woningen door Rochdale is geen voorstel noodig. Mr. K u s t e r s was voor den bouw van 25 goedkoope arbeiderswoningen. Het voorstel-Bonsema beoogt medewer- king aan Rochdale of aan den bouw van controle-woningen. Hij oordeelt er niets tegen. In stemming kwam hierop het voorstel afschaffing huur electriciteitsmeters. Dit voorstel werd verworpen met 10 tegen 6 stemmen. Voor de Soc.-Dem. en de heer Sietspia. Het voorstel tot herstel bureau beroeps keuze onderging een gelijk lot. Het gewijzigde voorstel c werd door het college overgenomen en z. h. st. aange nomen. Het voorstel bouw trap Waagtorer. were verworpen met 10 tegen 6 stemmen, waarna overgegaan werd tot de artikelsgewijze be handeling. Artikelsgewijze behandeling. De heer Bonsema deed het voorstel de presentiegelden op 8.— per zitting te stel len. Mr. K u s t e r s was het er mede eens, dai; de raadsleden veel tijd voor de commissie- vergaderingen moeten offeren, maar daar mag geen vergoeding voor gegeven worden. Zijn fractie was over het voorstel verdeelc en spr. behoorde tot hen die tegen verhoo- ging zijn. De heer Sietsma wees er op, dat des tijds onder bezuinigingsmotieven een verla ging was ingediend. Spr. was voor het voor stel Bonsema, dat ook de instemming had van wethouder Thomsen. Ook de Voorzitter oordeelde 8.— niet aan den hoogen kant. De heer Go vers wilde liever gaan tot 2.50. De heer v. Slingerland wilde bij aan neming der verhooging, die niet geven aan de tegenstemmers. Het voorstel werd hierop aangenomen met de stemmen van de heeren Ringers, Govers en Mr. Kusters tegen. De heer Bonsema constateerde met voldoening dat het met het druk- en bind- werk, ondanks de bezwaren, toch uitstekend was gegaan, en hij hoopte dat dit ook in de toekomst het geval zou blijken te zijn. Hij betoogde nog, dat het een te groote welwillendheid was geweest, om de 125. voor de 16 leden van de bioscoop-commissie, voor een commissie die niet meer behoeft te keuren en veel kleiner is, onveranderd te la- ten en dit hoewel de commissie thans uit slechts 5 leden bestaat, die niet anders heb ben te doen dan te kijken of de zegels er zijn van de centrale commissie. Bij de toepassing van alle bezuinigingen was deze verhooging eigenaardig. Over de samenstelling van de commissie weigerde men spr. destijds een interpellatie. Thans wil hij er echter bij de begrooting over spreken en er op wijzen, dat van de 5 leden geen enkel lid is van de S. D. A. P. Niet om de commissie, die toch geen invloed heeft en alleen maar naar de zegels behoeft te kijken, doch uit een oogpunt van recht. De Voorzitter zou het betreffende lid verzoeken weer lid van de S. D. A. P. te worden. De heer Bonsema: Dan zou hij toch niet in genade worden aangenomen, alvorens hij standvastigheid in de politiek had ge- toond. De heer Sietsma vroeg inlichtingen over de gedachtengang die bij het college bij de samenstelling heeft voorgezeten. De Voorzitter kon niets zeggen tegen het ter sprake gebrachte. De bevoegdheid in deze berustte bij B. en W. en het college was dan ook niet bereid om in deze van ant woord te dienen, omdat ook de zaak van te weinig belang was. De commissie heeft wei- nig te doen en beteekent dan ook weinig. Wat het geld betreft, concludeerde spr. dat de vergoeding vroeger te laag was. Spr. vond de zaak te onbelangrijk, en de so'm, nu het eenmaal zoo is, niet zoo hoog. De heer Thomsen vond 50. meer of minder wel iets om over te spreken. In het teeken van de verhoogingen, was spr. echter tegen de verlaging. De heer Bonsema had geen waardee- ring voor het standpunt van het college en hoopte dat het bij dit eene geval zou blijven. Op deze wijze blijft er niet veel van het „de raad staat aan het hoofd van de gemeente" Het geldt hier een principieele kwestie, al vindt ook hij de commissie niet belangrii> De V o o r z i 11 e r: wij uwen uit die van het B. A van de bioscopen plaatsen. De heer Bonsema gelooft niet, dat dit steun in den raad zal hebben. De zijnen zit- ten te weinig in commissies en het gaat tr om, dat wij in meer commissies komen. Het standpunt ten aanzien van de vergoeding aan de bioscoop-commissie bleef spr. bestrij den. Spr. was lid van een groote commissie, die wel mede deed, en eens in het jaar een sou pertje bield. (Gelach). De heer Bonsema vindt dit niets bela chelijk en bleef het niet begrijpelijk oordee len, dat men de commissie, die niets te doen heeft, meer wil geven. Spr. zal echter geen stemming vragen. Bij volgnr. 152 betreffende de precari rechten betoogde de heer Woldendorp de onwenschelijkheid van het heffen van deze rechten, terwijl velen dachten, dat deze wa ren afgeschaft. Spr. was tegen een steeds weerkeerende betaling van deze rechten en wilde alleen voor de toestemming legesgel- den heffen. De heer Thomsen zeide dat er een herziening plaats heeft. Spr. kon echter geen loezegging doen, omdat eerst de financieele commissie moet oordeelen. De begrootingen voor Kindervoeding en Kinderkleeding, van het Stadsziekenhuis, het Burgerweeshuis, voor gezinsverpleging, Kinderbewaarplaats, Armenraad en die van de afd. H. M. v. Z. werden goedgekeurd. Ook die van het Electrieiteitsbedrijf en van het Grondbedrijf, van het Sportpark, het Slachthuis, Gemeentewerken, Gasbedrijf, I Plantsoenbedrijf, Gemeentereiniging, Keu- ringsdienst voor Waren. I De heer Woldendorp wenscht ten aanzien van de brug bij den accijnstoren het nemen van zoodanige maatregelen, dat het publiek niet meer zoo gedupeerd wordt als bij de Rootorenbrug. De begrooting werd hierop z. h. s. vast- gesteld. De Voorzitter sprak een woord van dank tot den heer Faber en sloot met een woord van dank aan den raad voor de pret- tige wijze van behandeling. De heer Govers feliciteerde namens den raad het college. Hierop volgde sluiting en vergadering van het seniorenconvent over de wethouders- pensioeneering. Ingezonden stukken (Buiten verantwoordelijkheid van de Re- dactie. De opname in deze rubriek, bewijst geenszins dat de redactie ermede instemt) 1929. Alkmaar, 27 Nov. Geachte heer redacteur! Nog eenmaal vraag ik uw gastvrijheid voor plaatsing van mijn laatste antwoord aan den heer J. C. v. Zwanenburg. Voor het geven van een naam aan een stuk, of personen daarin spelende, behoeft men geen boeken te doorlezen, want namen kan men ook zonder dat wel geven. Het gaat niet in hoofdzaak om de tendenz, als er tenminste van tendenz in dit stuk kan gesproken worden, maar wel om den tekst. Er zijn legio stukken met dezelfde ten denz, doch dit geeft ons niet de vrijheid die schrijvers van plagiaat te verdenken. Daar zijn b.v. Heijermans' „Ghetto" en Van Sprinkhuizen's „Dertig Zilverlingen", Heij ermans' „Allerzielen" en Bruijlants' „Een Herder", Ibsen's „John. Gabr. Borkman" en Bjornson's „Faillissement" en zoovele ande- ren. Nog een voorbeeld? 1. U beweert „Circus- kind" is bewerkt naar Arthur Applin's werk, 2. Het bureau voor auteursrecht spreekt van Dirk Jansen's „Circuskind" (doch biedt in middels excuses aan, daar het verkeerd is ingelicht) en ten 3e eischt een uitgever zijn rechten, daar hij „vernam" dat een door hem uitgegeven boek van dien naam door mij be werkt is. Den uitgever zal ik desverlangd den voile digen tekst ter lezing afstaan, ten bewijze dat alle berichtgevers nog niet de bevoegden zijn, doch U zult toch niet verlangen, dat ik zoo vrijgevig zal zijn voor den eersten den besten zoeker naar spijkers op laag water. Indien't niet ging om Uw rechtsgevoel, dan moet een „andere" reden de oorzaak van Uw geacht schrijven zijn geweest. U mijnheer de Redacteur dankend voordc plaatsing van mijn verweer. Hoogachtend, G. J. LOEVENS-JONGEJAN- Mijnheer de Redacteur, De heer J. Th. van Diepen oordeelt het noodig om een onbekende grootheid te eeren voor het werk van de verbreeding van den Heerenweg. Natuurlijk was het mij bekend dat een be- woner van dien weg handteekeningen heeft verzameld voor een adres aan den Raad. Als de heer v. D. de berichten uit Heiloo had ge- volgd, had hij bedoeld bericht kunnen lezen. Of er meer goede geesten" dan de onbeken de grootheid zijn geweest was mij niet be kend. Wel weet ik dat de onwilligen van meerdere zijden op hun onjuist standpunt gewezen, doch het meest werkte hun slechte voorbeeld (toen van de welwillenden de hekken waren teruggezet). Ja, zegt de heer v. D, ik wil niet van de rwaliteiten van onzen gemeentesecretaris af- doen. Doch hij vergeet dat als een ander het gedaan heeft dat dan het werk van den heer Bruil nihil is geweest. (Een andere conclusie can ik moeilijk trekken). Weinu, daar kom ik tegen op. Het is mij zonder ruggespraak met onzen secretaris bekend welk een moeite hij heeft gedaan om te bereiken wat bereikt is. Daarvoor hul- de. Dat anderen ook aan het bekende doel lebben gewerkt, ook daarvoor hulde. Met dank voor de plaatsing, DE CORRESPONDENT VOOR HEILOO. EEN SYMPATHIEKE INSTELLING, OOK VOOR U! Met oprechte dankzegging aan de Redactie van dit blad, die door opname van deze rege- len toont, het algemeen belang te willen die nen, vraag ik als propagandist van de „Fede- ratie van Vereenigingen voor vrije Zieken- huisverpleging in Noord-Holiand" eenige mi- «uiten aandacht voor iets belangrijks! Blijkens door ons bij alle gemeentebestu- ren van N.-H. ingewonnen gegevens bestaan er in de meeste plaatsen reeds grootere of kleinere onderlinge Vereenigingen tegen Zi> kenhuis-verplegingskosten. Deze sympathieke plaatselijke Vereenigingen verrichten heil- zaam maatschappelijk werk, aangezien tegen zeer geringe wekeiijksche contributie een groot deel der financieele gevolgen van op name in een ziekenhuis voor de betrokkenen wordt verlicht. l och bestaan, helaas, nog niet overal der- gelijke nuttige plaatselijke vereenigingen, waarom het ondergeteekende genoegen zou doen, indien uit dergelijke plaatsen verzoeken om inlichtingen en om belangelooze hulp in kwamen; desgewenscht is hij gaarne bereid, in oprichtingsvergaderingen als spreker op te treden. Om twijfelaars iets nuttigs ter overdenking te geven, wijzen we er wel eens op, dat men zich terecht vrij algemeen verzekert tegen brandschade, terwijl veel jneer gezinnen door ziekte, ziekenhuisopname of operatie getrof- fen worden dan door brand Zou verzekeren tegen de gevolgen van ziekte dan onnoodig zijn? Menigeen is tot het besef gekomen, dat er thans veel meer menschen voor verpieging en operatie naar een ziekenhuis gaan, dan voor- heen! De oorzaak? Als voornaamste kun nen we zeker noemen: a. vooruitgang der we- tenschap; b. betere verbindingen en vervoer- middelen naar de ziekenhuizen; c. betere in- rich ting der ziekenhuizen! En als simpel voorbeeld noemen we het feit, dat enkeie tien- tallen jaren geleden de meeste patienten met blindedarm-onsteking overleden, terwijl thans nagenoeg alien door snel vervoer naar een ziekenhuis gered worden. Na bovenstaande gedachten, die uiteraa^d beknopt moesten worden gehouden, moge het den iezers duidelijk zijn, van welk groot be lang het is, lid te worden van reeds bestaande plaatselijke „Vereenigingen voor Verzekering tegen de kesten van Ziekenhuisverpleging", waardocr men zich voor ongeveer drie cent p>r week behoorliik voorziet in een groot risico- En dat oprichting van bedoelde vereenigin gen in plaatsen, waar ze nog niet bestaan, ten zeerste is aan te bevelen, moge thans ook duidelijk zijn! Men vrage bij ondergeteekende hulp. Het Federatie-bestuur, dat de belangen be- hartigt van ongeveer 12.000 leden der aan- gesioten plaatselijke vereenigingen, beschikt over belangrijke gegevens, waaruit o.a. blijkr, dat per 300 leden er jaarlijks gemiddeld 5 naar een ziekenhuis worden verwezen, terwijl daarvan gemiddeld 3 personen een operatie moeten ondergaan, alzoo gemiddeld 1 pei Overdenking van een en ander zal het duide lijk doen zijn, dat het bestuur van de Federa- tie ernstig ging zoeken naar een goede en bil- lijke gelegenheid, waarbij de leden der aan- gesloten vereenigingen zich collectief in groe- pen van minstens 100 personen kunnen ver zekeren tegen operatiekosten. hier- mede de gewensehte completeering met ver zekering tegen Verplegingskosten bereikende. Het zoeken is met succes bekroond gewor- den en aan de aangesloten plaatselijke ver eenigingen werden de federatie-tarieven ter verspreiding toegezonden. Deze geven voor 3 cent per week recht op uitkeering van ma- ximaal 110 operatiekosten onder de vast- gestelde eenvoudige voorwaarden, waarvan alle zich nog bij ons aansluitende plaatselij ke Vereenigingen voortaan 66k gebruik kun nen maken, waarvoor ondergeteekende gaar ne verzoeken om inlichtingen tegemoet ziet uit alle plaatsen van Noord-Holiand. Ondergeteekende, die als propagandist der federatie zich overal en altijd geheel belang- loos beschikbaar stelt voor inlichtingen en spreekbeurten, teneinde hierdoor een groot maatschappelijk belang te dienen, omschre- ven in het reglement van De Federatie, hoopt op algemcene toetreding tot bestaande plaat selijke vereenigingen en op informaties voor oprichting van dezulken! Verblijve met dank en hoogachting, H. E. DIJKEN, Secretaris-propagandist der Federatie N.-H. SCHOORLDAM, einde 1929. Alweer die ondragelijkBv rugpijn, welke zich vooral bij het opstaan doet/ gevoelen. Het beste is direct j inwrijven met! op/ossing Stadsnieuws Een vergadering van SpoorwegpersoneeB. Drie weken extra loon kan wel uit- gekeerd worden, zegt de heer Van Braambeek. Waarschijnlijk als gevolg van regen en wind, hadden zich slechts een viiftigtal spoor- wegmenschen Donderdagavond opgemaakt naar de vergadering in cafe Central, waar de heer Van Braambeek, lid van het hoofdbe- stuur van de Ned. Vereen. van Spoor- er. Tramwegpersoneel, een rede hield over de be langrijke aangelegeoheden, die hen bezig houden: herziening R.D.V., loonregeling en extra-uitkeering in 1929. D§ vergadering was ook toegankelijk voor niet- en anders-geor- ganiseerden. De voorzitter der afd. Alkmaar van da Ned. Vereen. v. Spoor en tramwegpersoneel, de heer D e W i t, wees in een openingswoord op het belang van genoemde verlangens er. sprak er vervolgens zijn teleurstelling over uit, dat er zoo weinig leden van andere orga- nisaties aanwezig waren. Afkeuring sprak spr. uit over het feit, dat het N. H. Dagb). een annonce over deze vergadering had ge- weigerd, omdat het geen advertenties wil oo- nemen van organisaties, die aangesloten zijn bij het N.V.V. Wel een bewijs van vrees bij de katholieken, zei spr. (Gelach.) De heer VanBra.ambeek, hierna het woord krijgende, herinnerde er aan hoe 28 jaar geleden, toen hij lid van de Ned. Vereen. wend, onder zooveel slechtere voor waarden werd gewerkt door de spoorwegmen- schen. Zeer veel is er sinds dien bereikt en dat gaf spr. een gevoel van trotsch. Toen ver- xeerden de spoormenschen zonder uitzonde- ring in kommer, hun gezichten gaven er het duidelijke bewijs van; thans ziet men hen aan, dat het hun mogelijk is iets beter te leven en dat er meer blijheid1 in hun leven is. Maar hoe veel dan ook verbeterd is, er heerscht nog wel ontevredenheid onder de snoormannen, en dan speciaal onder de jon- geren, die de laatste magere jaren hebben meegemaakt en in dien tijd geen verbetering hebben mogen bespeuren. Hun ontvredenheid spruit voort uit heel menschelijke eigenschappen, die hen andere eischen aan het leven doen stellen dan d* ouderen deden. Spr. ging na hoe de jongeren anders leven cn genieten dan de vaders in hun jonge jaren, gewoon waren, eenvoudig doordat elk vol- gend geslacht weer hoogere eischen stelt. Maar, waarschuwde spr., de jongeren heb- en den plicht na te gaan of en in hoeverrt de mogeiijkheid bestaat om aan die hooger? verlangens bevrediging te kunnen geven Uuderen en jongeren samen moeten alles in net werk stellen om die mogeiijkheid te schep- pen. Als de ouderen zich daaraan onttrek- toonen zij de verlangens der jongeren met te begrijpen en zou de samenleving ver- stairen, het leven zou het mooie verliezen, omdat er geen streven naar beter zou zijn. Gelukkig is er in de achter ons liggendt kwarteeuw geen sprake geweest van stH S t5»' e j 200 is mo£eliik geworden op ver- ic.i:,iende punten vooruitgang te bereiken, waardoor hoogere verlangens konden worden bevredigd. In den tijd toen spr. bij de spoor- wegen kwam, liepen voor het lagere perso- neel de loonen van 90 cent tot 1.20 n,tr dag, en al is het nog niet zooals men wel zou wilien, te ontkennen is het niet, dat ook daar het ideeele van het leven is vooruitgegaan De rechtspositie en de werktijdregeling zijn verbeterd; het is niet meer z6o, dat iemand, die zich zou beklagen over overschrijding van den werktijd, met ontslag kan worden b<>- dreigd. In verband hiermee haalde spr. persoon- lijke herinneringen op uit den tijd, toen hij voor het eerst een rede had gehouden voor spoorwegpersoneel. Vrijheden waren het spoorwegpersoneel toen absoluut niet veroorloofd, het moest uitsluitend bestaan uit gehoorzame dienaren, die in geen enkel opzicht eischen stelden. Spr. herinnerde aan een conferentie van het hoofdbestuur van de Ned. Vereen. mei het destijds driehoofdig gecombineerd bestuur der Spoorwegen. Verschillende eischen wer den gesteld, die alle werden ingewilligd, be- halve die welke de leiding der spoorwegen betroifen. Daarbij werd voor het personeel veroverd de vrijheid van spreken. Later werd nog een diensttijdenregeling verkregen, die aan verschillende wenschen tegemoet kwam, maar in 1921 kwam er weer een nieuwe, die alleszins reden tot ontevre denheid gaf. Met dit stuk in de hand kan er een haast voortdurende dienst geeischt wor den doordat op verschillende punten van de voorschriften door den minister ontheffing kan worden verleend. Eigenlijk ontbreekt eike waarborg voor een behoorlijken rusttiid. Het is dan ook niet zonder reden, dat deze kwestie thans ernstig verzet uitlokt. Maar niet alleen is er verslechtering geko men in de dienst- en rusttijden, ook op het gebied der loonen zijn verschillende aanvai- len gepleegd omdat de exploitatie der spoor wegen steeds hoogere tekorten opleverde, welke in totaal stegen tot 33 millioen gulden Het verzet van het hoofdbestuur der vakorga- nisaties mocht niet veel baten, de geest onder het spoorwegpersoneel was niet vechtlustig genoeg. Teen de bedrijfsuitkomsten der spoorwegen beter werden, deden we direct weer het mo- gelijke om de slechte omstandigheden voor het personeel te doen beeindigen, zei spr. We mochten toen de bekende extra-uitkeering erlangen. Spr. toonde met cijfers aan, dat het spoor wegpersoneel door de verschillende kortingen het heele tekort op de exploitatie heeft be- taald( in 1921 bedroeg het loon en de bijbe- hoorende uitgaven daarvoor 130 millioen gulden, in 1928 was dit 94 millioen). Ook ten aanzien van de uitgaven voor kleed'ing is te veel bezuinigd, gelijk spr. met cijfers aan- gaf. Bovendien werd het personeel belang- rijk ingekrompen (met 12000 man, d. i. bij- na het vierde deel), en dit hoewel er niet min der werk was, ontstaan, integendeel, het aan- tal reizigers steeg, voornamelijk voor het vev- keer op grootere afstanden (het locaalver- keer is opgeslokt door de autobussen) en vroeg daardoor meer werk voor het perso neel. Ook het goederenvervoer is vooruitge gaan sinds 1921, wat ook al weer meer werk vereischt voor het danig ingekrompen perso neel. Met het aantal trein-kilometers ging het denzelfden weg. In het algemeen stelde spr. vast, dat de hoeveelheid arbeid bij de spoor wegen sinds 1921 met een vierde is gestegen en desondanks is het personeel met bijna een vierde verminderd en zijn de loonen sinds dat jaar sterk verlaagd. Spr. wilde uit dit alles de conclusie trekken, dat zoodra mogelijk aangedrongen moet wor den op geleidelijke teruggave van wat sinds 1921 met straffe hand aan het spoorwegper soneel werd ontnomen. En deze mogelijkheid is er, zei spr. aan de hand van de officieele gegevens. De ontvangsten der spoorwegen zijn stijgende, er wordt in 1929 minstens 5 millioen meer ontvangen dan verleden jaar en 16i/? millioen meer dan in 1927. Nu zijn ook de uitgaven gestegen, spr. berekende dit ruim op 11 millioen. Blijft dus over een meer- f dere ontvangst van 5Y? millioen gulden, wat een extra-uitkeering aan het personeel van drie weken loon met een minimum van 90 mogelijk maakt. Maar dan moet dat ook gebeuren, zei spr., en daarbij moet de Ned. Vereen. op de bres staan. Zij toch is de toonaangevende organi- satie onder het spoorwegpersoneel, zij staat steeds aan de spits bij elke actie, dank zij haar krachtige verbindingen met het N.V.V. en de I.T.T. Van de leden zal het afhangen of het Reukeloos en spaar- zaam in het gebruik. Bij apotlukers en drogisten verktijgbaan

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 14