DAOBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De ..Vrijiieidswet" in den Duitschen Rijksdag. De overstroemingen in Engeland De Bslgische regeeiingscrisis. Jaspar opnieuw met de vorming van een kabinet belast. CLEMEKCEAU "»LS~ JOURNALIST. Hondefc 08R derttgtw huu-ganj zatdrdag (lit het Parlement Dagelijksch overzichi Buitenland No. 283 Dit nummer bestaat tut 4 blades. Deze Cournnl wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, nltgegeven. rAbonnement«prI{s bl) voorottbetaUng pot 3 mianden voor Alkmaar 2.—, franco door bit feheele Bflh MO. Atsondertflke en bewtfstrnmmert B cents. PRIJS OER GEWONE AOVERTENTDSNi Per regel J 0.25, bt| groote con tract en rabai Groote letters near pleats mtmte. Brleven franco aan de N. V, Book, en HandelsdrnkkeriS r/b. GERM* OOBflKM ZOON, Voordam C 9. Dlxeoteori 0, KRAJL Telet.nr. Administratis 3. Telefoonnr. Redactle 33. Postqlro 170*0. flooldredmtowi *J. It. ADFMA. DEN HAAG, 29 Nov. 1929. Het was giskravond even middernacht toen de Tweede Kamer huiswaarts toog met de voldoening de Begrooting van Waterstaat afgehandeld te hebben. Zelfs is zij zonder stemming goedgekeurd, ondanks de aanwe- zigheid van den op stemmen zoo sterk gestel- den heer Wijnkoop. Door belangrijkheid heeft de gedachten- wisseling, welke onder leiding van den twee- den president, den heer Schaper, heeft plaats gehad, niet uitgemunt. Slechts een punt van beteekenis heeft aanleiding gegeven tot een breedvoerige discussie. Het betrof de nieuwe Bcheepvaartverbinding van Amsterdam met den Rijn. Op de begrooting was een memo- riepost daarvoor uitgetrokken en van alle kanten verhieven zich stemmen ten gunste van bespoediging van deze nu zooveel jaren hangende kwestie. Achtereenvolgens deden zich hooren de heeren Krijger (C.H.), dr. Yos (Lib.), de heer Ketelaar (V.D.), Van den Tempel (S.D.A.P.), Bongaerts (R.K.) en Wijnkoop (Comm.). Zij spraken alien ten gunste van een spoedige beslissing, de mees- ten gevoelden blijkbaar het meest voor het zoogenaamde plan Wijk-bij-Duurstede, doch ook het kanaal Geldersche Vallei werd aan- bevolen. In de eerste plaats echter werd op spoed aang;€drongen, nu minister Van der Vegte feitelijk de Kamer op sleeptouw had gehouden en wel beloofd had aan het einde van 1928 met een ontwerp te komen, maar die belofte niet was nagekomen. Het zou toch te erg zijn, merkte de heer Vos op, dat we wel zouden medewerken aan een betere kanaalverbinding ten bate van Belgie, maar de Nederlandsche hoofdstad in den steek zouden laten. Minister Reijmer heeft niet meer beloofd dan raadzaam was, n.l. spoed. Maar hij deed niet blijken van voorkeur voor een bepaald plan. De keuze daarvan wil hij niet doen zonder overleg met den nieuwen directeur-generaal van den Waterstaat. De Kamer toonde ziclf voor het oogenblik be- vredigd door deze toezeggingen, ging er niet verder op door, maar men kan er ver- zekerd van zijn, dat zij den minister niet los laat voor hij met een voorstel bij haar is ge- komen. De heer Brautigam (S.D.A.P.) had in het begin van den avond een woord laten hooren ten gunste van verbetering van de verblijven van het ondergeschikt personeel ter koop- vaardij, waarop minister Reijmer had ver- klaard, dat het vrijwillige toezicht daarop goed werkt. Daarna heeft de heer Drop (S.D.A.P.) zijn gewone lijstje van verlan- gen ten gunste van de Limburgsche mijn- werkers laten hooren. De heer Lingbeek (H.G.S.) heeft aangedrongen op een verhoo- ging van de rente der Postspaarbank. Het positieve succes van die sprekers was niet groot, wat wij in het bijzonder betreuren ten aanzien van de opmerking van den heer Lingbeek. Een rente'van 2.64 pet. is waar- lijk in deze tijden te gering. Hedenmiddag heeft de Tweede Kamer zich Weer met de begrooting van Binnenlandsche Zaken bezig gehouden en zich verdiept in de belangen van den landbouw. De sprekers, die gister gesproken hadden over middelen om den landbouw tegemoet te komen in de moeilijkheden, welke zij thans doorleeft, zijn heden door vele andere gevolgd. Maar al- vorens zich aan dit onderwerp te wijden heeft de Kamer zich door een groot aantal zoogenaamde hamerstukken, kleinere wets- ontwerpen, conclusies op adressen enz. heen- geslagen. Discussie van beteekenis hebben zij niet opgeleverd en 'n ontwerp, de toetreding tot de hoofdstukken I, II en III van de door de Negende Volkenbondsvergadering vastge- stelde Algemeen Akte nopens vreedzame re- geling van internationale geschillen, is door den Voorzitter van d? agenda afgevoerd met het oog op de beraadslagingen, welke daar- bij waren te wachten. Heden hebben we nog negen sprekers over landbouw gehoord alvorens de Minister Ruys aan het woord kwam. Wanneer wij den heer Wijnkoop (comm.), die niet minder dan ont- eigening zonder schadevergoeding van alien grond wilde, buiten rekening laten, was de radicaalste raadgever de heer Van der Sluis (S.D.A.P.), die nationalisatie van den bodem, tegen vergoeding natuurlijk, vroeg. Zonder deze blijft het knutselen, komt men net tot afdoende verbetering. Anderen, zooals de heer Kt-rsten (S.G.P.) drongen weer op invoer- rechten aan, de heeren Ebels (V.D.) en Van Rappard (Lib.) wilden landbouwboekhoud- bureaux en vergrooting van de mogelijkheic om kleine boerenplaatjes in eigendom te ver- krijgen. De heer Floris Vos (P. v. S. en Land), die de rij sloot, pleitte, we zouden haast zeggen: natuurlijk, voor de opheffing van tollen. Minister Ruys de Beerenbrouck heeft de sprekers met zijn gewone urbaniteit geant- v'oord, maar of hij ze alien tevreden heeft ge- steld, is een andere vraag. Hij was niet zoo pessjmistisch als vele sprekers over den toe- stand, en hij ontkende, al was het bij verschil- lende tafcken niet schitterend, dat het gan- sche landbouwbedrijf onder malaise gedrukt zou gaan. In het economische leven kan de regeering echter niet direct ingrijpen, maar zij kan wel maatregelen nemen om dit leven gemakkelijker te maken en zoo wil hij wc-1 overwegen het landbouwavondonderwijs uit te breiden, den landbouwvoorlichtingsdienst en de bedrijfscontrole uit te breiden. Ook wil de regeering gaarne den landbouw steunen om afzet in het buitenland te krijgen. Daartoe zullen in 1930 vertegenwoordigers gezonden worden naar een landbouwconferentie, welke den Volkenbond zal samenroepen, en ook wil hij gaarne medewerken om den landbouw op de tentoonstelling te Brussel te doen uitko- men. Over het denkbeeld om de suikerindustrie door premieering te steunen wenschte de mi nister zich niet uit te laten. Van de aanstel- ling van een directeur-generaal voor den landbouw wilde hij al evenmin weten als zijn voorganger. Dat zijn enlcele hoofdpunten van de vrij uitvoerige rede, waarop geen replieken zijn gevolgd. Nadat de artikelen der afd. Landbouw, die totenkele opmerkingen aanlei ding gaven, waren afgehandeld,' heeft de Ka mer zich nog bezig gehouden met de afc! Visscherij en daarbij hebben de heeren Zadel- hoff (S.D.A.P.), Duymaer (A.R.), Van Rap pard en Knottenbelt (beiden Lib.) de belan gen van de zalmvisscherij besproken en het vraagstuk der nachtsluiting behandeld. Mi nister Ruys antwoordde ijskoud, dat hij nog te kort minister was om van die kwestie, die n. b. al jaren hangende is, voldoende op de hoogte te zijn, maar dat hij de zaak zou be- stuaeeren. Toen was de behandeling van deze begrooting afgeloopen, maar eerst Dinsdag zal er over gestemd worden. De heer Wijn koop vroeg n.l. stemming en er waren mis- schien nog zeven leden aanwezig- Onze corn- munistische afgevaardigde had daar intus- schen zijn draai in. De Regeering eischt absolute verwerping. Een krachtige rede van Minister Curtius. Zooals men weet, is de Duitsche Rijksdag weer bijeen gekomen. Op de agenda staat een allerbelangrijkste kwestie, die, al ware het alleen maar om de woorden, waarin dal. punt vervat is, de aandacht verdient. Het is n.l. een „wetsontwerp tegen de knechting van het Duitsche Volk". Het ontwerp is geboren uit de actie, welke de gemoederen in Duitschland dagenlang heeft bezig gehouden, het z.g. Duitsche „Volksbegehren". Zooals men weet, heeft het aantal hand- teekeningen de 10 juist iets overschreden, waardoor het mogelijk was, dat „ontwerp" in behandeling te nemen. Het is iedereen natuurlijk duidelijk, dat 10 al heel weinig zegt. En nog meer vab dat betrekkelijk geringe aantal op, als men eens even nagaat, hoe handteekeningen in den regel verzameld worden. Het behoeft dan ook geen nader uitleg, als we zeggen, dat het ontwerp absoluut geen kans van slagen heeft. Dat bleek alreeds da- delijk bij de opening van het debat, toen mi nister Curtius in zijn eersten zin opmerkte, dat de Rijksregeering eischte en verwachtten dat de Rijksregeering eischte en verwachtte tuigende meerderheid zal verwerpen. Wanneer de regeering het in het Volksbe- gehren belichaamd voorstel met grooten na- druk afwijst, zoo vervolgde Curtius zijn be- toog, dan beteekent dat niet, dat wij op iedor onderdeel van het plan-Young de inwilli- ging van onze wenschen hebben kunnen ver- krijgen. Wij willen echter op den grondslag van het plan-Young een politick voortzetten, die ons alleen de waarachtige vrijheid terug ge- ven kan. Plaats daartegenover een volkomen negatieve politick van de voorstellen van de ze wet, dan zeg ik „hun politiek is niet heroi'sch, maar herostratisch! (Levendige in- ge instemming bij links, groot kabaal bij rechts. Loebe roept graaf Reventlow, Stohr en Gobbels alle drie nat. socialisten wegens beleedigende uitroepen aan het adres van Curtius tot de orde). Het getuigt n.l. van geestelijke armoede, aldus vervolgde de minister onverstoorbaar zijn betoog, en van volkomen gebrek aan politiek verantwoordelijkheidsbesef, om de buitenlandsche politiek van een groot volk door plebiscieten te willen regelen. De ver- plaatsing van zulke beslissingen in de han- den van het volk is tevens de ontkenning van het beginsel dat buitenlandsche politiek al leen gedijen kan onder een verantwoordelijk leiden. Na deze algemeene stellingen ging de mi nister over tot de uiteenzettingen van afge vaardigde Hugenberg op den partijdag der Duitsch-nationalen te Kassel. Spr. hield Hu genberg een aantal scherp geformuleerde vragen voor die opgaaf moesten doen, hoe Hugenberg dan de bevrijding van het bez'etle gebied en de vermindering der herstelbeta- lingen zou bereikt hebben? Hugenberg heeft, zelf van de etappe uit, aan de rijksregeering die aan het front streed, zijn onverantwoordelijke bevelen doen toekomen. Het toppunt van demagogie in deze „vrijheids"wet vormt artikel 4 die de ieiders der tot nu toe gevolgde buitenland sche politiek, door een soort revolutionnaire rechtbank naar het tuchthuis wil verrijzen. Ik noem het infaam, aldus Curstius, om de mannen die onder de grootste moeilijkheden dag en nacht aan de bevrijding van Duitsch land hun beste krachten gegeven hebben, nog het verwijt van landverraad te durven toe- voegen. (Instemming links en centrum). Wij verwachten dat een overweldigende meerderheid van het Duitsche volk, met de rijksregeering de politiek van vrede en over- eenstemming zal willen voortzetten, die alleen in staat is ons volk weer omhoog te voeren en zijn onde plaats te hergeven. Wanneer de meerderheid dus dit ontwerp zal afwijzen dan beteekent dat evenmin, dat de rijksregeering de leugen van de uitslui- tende schuld van Duitschland en het uitbre- ken van den oorlog zich laat welgevallen. Evenmin is de regeering blind voor de zwa re lasten die ook onder het plan Young nog zullen blijven bestaan, maar geen enkel re- kenkunstje van rechts kan het feit uit de wereld praten dat wij belangrijke verbete- ringen tegenover het plan_ Dawes bereikt hebben. Bovenal is de volkomen en blijvende ontruiming van het bezette gebied nu be reikt want er bestaat geen enkele reden om aan de loyale doorvoering der Haagsche be- palingen door Frankrijk te twijfelen. Men ziet dus, welk een heftige tegenstan- der het Volksbegehren in Curtius gevormd heeft. Hij uit zich welbewust en windt er geen doekjes om. Dat getuigt dus wel, dat Curtius zich sterk weet, heel sterk en dat het Volksbegehren op den keper beschouwd, een fiasco is geworden. Het Chin.-Russ. conflict. De bemiddelingsactie van de Ver. Staten- Japan is er tegen. De Japansche bladen melden, dat de re geering er weinig voor voelt om het Ameri- kaansche voorstel tot bemiddeling der vij-f mogend heden in het Russisch-Ohineesche conflict te steunen. Officieele bev-estiging van deze zienswijze is niet te krijgen maar men wijst er op dat noch bemiddeling noch een gemeenschappe- lijke verklaring op het oogenblik aan de orde zijn, omdat het vooruitzicht van een spoedi- gen directen vrede tusschen Moekden en Moskou niet slechter geworden is. Naar aanleiding van de stappen van de Amerikaansche regeering bij de regeeringen van Groot-Brittann-ie, Duitschland, Japan, Frankrijk en Italie in zake het Chineesch- Russisch conflict weet d-e Daily Telegraph te melden, dat de Amerikaansche ambassadeur Dawes voor zijn bezoek aan den minister van buitenlandsche zaken Henderson een bezoek heeft gebracht bij den Ghineeschen gezant. De Times publiceert een bericht uit Tokio, waarin gezegd wordt, dat volgens pers- telegrammen uit Nanking China voornemens is, Duitschland en de Vereenigde Staten te verzoeken, hun bemiddeling te willen ver- leenen na het herstel van den status quo aan den Oost-Chineeschen spoorweg. Men vermoedt, dat al deze pogingen der Chineesche regeering, cvenals de ondernomen stappen te Geneve, erop gericht zijn. de aandacht van de publieke opinie in Ghina van de capitulatie der Chineesche regeering af te leiden. De strijd eindigt op de wijze, die door den Japanschen minister van buiten landsche zaken was voorzien en bemiddeling lijkt hem thans overbodig. Gpnieuw bombardement door vliegtuigen. Volgens berichten uit Charbin hebben sov- jetvliegtuigen opnieuw boven Boetsjatoe ge- vlogen. Zij hebben het Mation en het muni- tiedepot gebombardeerd. Het laatste raakte in brand en vloog in de lucht. Er werden groote verwoestingen aangericht. Ook de stad Yatoe Mitsjemin tusschen Mantsjoeh en Charbin werd gebombardeerd door 4 sovjetvliegtuigen, die't in't bijzonder cp den spoorweg gemunt hadden. De Chineezen zijn geheel gedemoraliseerd en trekken terug. Het Russische antwoord op de Chineesche nota van 14 November. Naar uit Moskou wordt gemeld publiceert het commissariaat van buitenlandsche zaken het volgende bericht: Gistermorgen heeft de Duitsche gezant von Dirksen den plaatsver- vangenderi commissaris van buitenlandsche zaken Litwinof een bezoek gebracht en hem de Chineesche nota van 14 November over- handigd, waarin de Chineesche regeering voorstelt een internationale commissie te vor- men voor het onderzoek van de Russisch- Chintesche geschillen en een gemeenschap- pelijke neutrale zone in te stellen, ten einde botsingen tusschen Russische en Chineesche troepen te voorkomen. Gisfermorgen heeft Litwinof aan den Duit schen gezant von Dirksen een brief van den volgenden inhoud overhandigd: „Zeer geachte heer gezant. Ik dank u voor de overhandiging der Chineesche nota van 14 November. In opdracht van de Sovjet-re- geering dtel ik u mede, dat de regeering der Sovjetunie de Chineesche nota geheel moet af wijzen, aangezien tusschen de Russische re geering en maarschalk Tsjang Sjue Liang reeds een overeenkomst over de bij legging van het Russisch-Chineesche conflict getrof- fen is. De Sovjetregeering is van meening, dat wanneer de Chineesche voorstellen van 14 November aangencmen werden, het con flict nog langer gerekt zou worden. Uit dien hoofde moet de Russische regeering deze onderhandelingen dan ook met de Chinee sche regeering van de hand wijzen op grond van de nota van 14 November", (w.g. Litwi nof). De Russische eischen. De deze week ingeleide voorloopige onder- handeling tusschen vertegenwoordigers van Moskou en Moekden met het doel tot over- eenstemming te geraken over de oplossing van het conflict inzake den Ooster-Chinee- sche spoorweg hebben nog niet tot een vas- ten basis van de definitieve onderhandelin gen geleid. Een telegram uit Moskou aan China. Intusschen is Vrijdagavond laat een direct telegram uit Moskou te Moekden ontvangen, waarin de Russische regeering mededeelt, te verwachten, dat ook de tweede eisch van Rusland onmiddellijk door de Moekden-re- geering wordt ingewilligd. Het onmiddellijk herstellen van de posten van Russische di- recteuren van den Ooster Chineesche Spoor weg worden als een voorwaarde beschouwd voor het voeren van verdere onderhandelin gen. In het telegram wordt echter niet mede- gedeeld, dat Rusland er warade aan hecht, dat denzelfde persoon, die vroeger de func- ties Hebben bekleed, op hun post worden her- steld. De Chineesche eisch, om een nieuwen directeur-generaal en een plaatsvervangen- den directeur te benoemen, is naar men hoopt, niet in strijd met de eisch van Sovjet- Rusland. De regeering te Moekden hield Vrij dagavond een kabinetszitting en besprak uit- voerig het Russische telegram. Een antwoord hierop is nog niet verzon- den, daar men eerst de meening van de re geering te Nanking wil vernemen. De regeering te Moekden heeft op de drie eischen van de Russische regeering, om den status quo te herstellen, de beide Russische directeursposkn bij den spoorweg weer in te stellen, en alien eischen in beginsel erkent, doch de instelling van een commissie voor stelt, welke de wijze van uitvoering dezer in te willigen eischen vaststeld. De heerschende onrust in Polen. De kneveling van de pers. Hoe meer de datum nadert, waarop het parlement weer bijeen moet komen, na zijn verdaging op 31 October, des te onrostiger het in het land wordt, daar een ieder in spanning is, wat begin December zal ge- beuren. Zoo ongeveer schreven we gisteren in ons overzicht. En wat de regeering zal doen? In tusschen neemt de verbittering in het anti-regeeringskamp toe over de kneveling van de pers. Te Warschau is dezer dagen een groote vergadering gehouden van alle par- tijen, van links en rechts, die zich aaneen- sluiten in haar verzet tegen Pilsoedski, om onder de leuze „voor de persvrijheid" te pro- testeeren tegen de regeeringsmaatregelen. O.a. werd, zoo lezen we in het „Berl. Tag.", een brief voorgelezen van Limanowski, den grijzen leider van het Poolsche socialisme, waarin deze erop wees, dat de door de re geering bevolen inbeslagnemingen van bladen bewezen hoe de regeering er blijkbaar niet aan gelooft met gewone argumenten de be- volking te kunnen overtuigen van de juist- heid van haar standpunt, en hoe zij slechts regeert met de hulp van politic en militairen. De vergadering werd geleid door oud- premier Thugutt, die met nadruk opkwam 30 NOVEMBER Senator Strug toonde aan, dat de regeering voor de vrijheid in de Poolsche republiek. Senator Strug toonde aan, dat de regeering niet alleen polemische artikelen vervolgt, maar in de eerste plaats de publicatie ver- ijdelt van de waarheid over bepaalde feiten, terwijl daarentegen de regeeringspers /of staat met onjuiste berichten. Tenslotte werd een motie aangenomen te gen de tactiek van de regeering. Zij verplaatsten zich naar de centrale graafschappen; te Londen sinds 77 jaar niet zooveel regen gevallen. De overstroomingen, die in het begin det week nog het hevigst waren aan de Zuid- Westkust, hebben zich gister naar de centra le graafschappen verplaatst, terwijl het in Plymouth al weer droog mooi weer was. De Avon is in Zuid Darwickshire buiten haar oevers getreden en heeft 150 K.M.2 land onder water gezet en alle landwegen onbegaanbaar gemaakt. In Leicester heeft zich 'n stroom gevormd van een mijl breedte, die op Loughborough komt toesnellen en bij Worcester heeft de Severn het geheele prach- tig gelegen terrein van de Country Crickel club onder water gezet, zoodat de secretaris met een roeiboot uit het paviljoen gehaald moest worden. De waterstaatsambtenaren van de Theems schatten, dat bij Teddington 4500 miljoen gallons (1 gallon is 4.5 liter) in de laatste 24 uur de sluizen waren gepasseerd. Te Lon den was tot gistermorgen 14 c.M. regen ge vallen, de grootste hoeveelheid in 77 jaar en reeds ruitn 2 maal zooveel als normaal. Minister Jaspar, de aftredende premier is door den koning belast met de vorming van een nieuw kabinet. Hij heeft de opdracht aan- vaard en zal onmiddellijk de onderhandelin gen met de partijen aanvangen. Georges Clemenceau heeft geleefd met de pen in de hand en hij was slechts twintig jaar oud en stud'ent in de medicijnen te Pariis toen hij voor het eerst deelnam aan de dis cussie in het openbaar. Hij deed dat in het door hem gestichte blad, dat hij Travail had gedoopt en dat bestemd was om door de stu- denten van het Quartier-Latin te worden ga- lezen. Lang heeft dit blad, waarvan oolc Emile Zola medewerker was, niet geleefd, Zooveel werd trouwens van zulk een jeugd- blad niet gevraagd. In de redactie van de Travail was Clemenceau, de hoofdredacteuv, natuurlijk het enfant terrible. Zijn aanvallen op de regeering van het keizerrijk waren ver- •schrikkelijk en bezorgden kippenvel aan den directeur van het orgaan, die op zijn zes-en- twintigste jaar de ou-dste was van alien, die er aan medewerkten. Men kon toch de kopij van den hoofd'-redacteur niet weigeren. Toen de overige redactie-leden met veel moeiie Clemenceau er toe hadden gebracht de poli tiek te laten rusten en over letterkundige on- derwerpen te schrijven, maakte de jonge heet hcofd het niet veel beter door allerlei litteraire grootheden van den dag op onmeedoogende manier a faire te nemen" De Travail, die op 22 December 1861 voor het eerst was verschenen, beleefde al spoedig den dag, dat zij met een rouwrand zou uitko- men. Haar verschijning was toch altijd al on zeker geweest, daar zij afhankelijk was van den toestand van de beurs van haar redacteu- ren Het blad bestond toch hoofdzakelijk van de bijdragen van deze felle jongens-met- idealen en op de manchet van de Travail stond dan ook gedrukt: Le Travail parait quand il peut". Op Zondag 2 Maart 1862 verscheen de Travail in een rouwrand, voor het laatst, en in het blad werd medegedeeld: „Drie onzer medewerkers, de heeren Carre, Clemenceau en Taule, zijn Maandag aange- houden. Wij kunnen geen enkele opmerking naar aanleiding van dit feit maken, wij wen schen het te constateeren. Oilze lezers zullen n niet over verwonderd zijn, dat dit nummer onvolledig is. Er is force majeure". Dit was het einde van de Travail. De later door Clemenceau gestichte couranten heeten: Justice, Aurore, Homme libre, symbolische namen. Het laatste blad, dat tijdens den oor log met de censuur overhoop lag, werd her- doopt in Homme enchafne. Het journalistieke werk door Clemenceau in zijn lange leven verricht is waarlijk for- midabel. Louis Lumet, die met Gustave Gef- froy heeft meegewerkt aan diens boek over Clemepceau, heeft het aantal dagblad-artU ALKM1ARSCIB COURANT

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 1