t/redieten Radifierafisch Weerbericht. De Zuidpooltocht van Byrd. StoomirawEer gestrand. AGENDA De a.s. Vlootconferentie Stadsnieuws Alkmaar krijgt een I Jsfhaan. jWZerst Alkmaarsch JBloetnentnafpasifn Anton Haakman. SMUTT JWlCOZAAS-teMMCMMlVKlZJir TeGegrammen fingezenden siukken Zaterdag 30 November. 7.30 uur, Cinema Americain; 1. Helden der lucht; 2. Op weg naar Hawaii', zingende en sprekende film voor elken leeftijd). 7.30 uur, A. B. T.: Door padvinders ge- ;ed (boven 14 jaar). 7.30 uur, Victoria Theater: 1. De Jantjes op stap; 2. De avontuurlijke opdracht; 3 Lijkverbranding op Bali (boven 14 jaar). In de zaal van Renses te Stompetoren, bal-soiree. 8 uur. Gulden Vlies, propaganda-feest- avond Centr. Bond van Transportarbeiders afd. Alkmaar; vertooning film „En gij ka- meraad?" Zondag 1 December. In Cinema Americain van 2 uur n.m. af doorloopende voorstelling van Helden der lucht en de sprekende en zingende film Op weg naar Hawaii' (voor elken leeftijd). A. B. T., van 2 uur af, doorloopende voor stelling van Door padvinders gered (boven 14 jaar). Victoria Theater, van 2 uur af, doorloo pende voorstelling van De Jantje op stap, De avontuurlijke opdracht, Lijkverbranding op Bali (boven 14 jaar). In het lokaal van O. de Vries.te Oterleek, openbare uitvoering. In het cafe Kamsteeg te Stompetoren, door Aurora opvoering van Tieneke. Maandag 2 December. 7 uut, voor de Chr. J. V. te Stompetoren, ds. L. Boer uit Amsterdam, onderwerp: Babel's torenbouw". 7.30 uur, Cinema Americain: 1. Helden der lucht; 2. Op weg naar Hawaii', zingen- en sprekende film (voor elken leeftijd). 7.30 uur, A. B. T., hoofdnummer Pique- dame (rom.) 7.30 uur, Victoria Theater: 1. De Jantjes op stap; 2. De avontuurlijke opdracht; Lijkverbranding op Bali (boven 14 jaar). 8 uur, bij W. Bakker, Bierkade 13, biljart- seance. In het lokaal van O. de Vries te Oter leek, openbare uitvoering. kelen geteld door dezen geboren schrijve: geschreven. Volledig is zijn opgave niet, want hi} heeft slechts de artikelen kunnen tellen, welke in de bladen zijn verschenen, waaraan Clemenceau geregeld meewerkte. Zoo telde hij in de Justice van 15 Februari 1880 tot 21 October 1807: 688 artikelen; in het Journal van 20 Juli 1895 tot 29 Jan. 1897 79 arti kden; in de Echo de Paris van 10 Maart tot 22 September 1897: 16 artikelen; in de Aurore (le reeks) van 20 October 1897 tot 16 December 1899 691 artikelen; in de tweede reeks, van 2 Juni 1903 tot 11 Maart 1906: 952 artikelen; in de Francis van 8 'Juli 1901 tot 30 Juli 1902: 51 artikelen; in dedepeche de Toulouse, van 2 April 1894 tot 13 Maart 1906 746 artikelen; in de Homm libre van 5 Mei 1913 tot 30 September 1914 506 artikelen; in de Homme enchaine, van October 1914 tot 15 September 1917; 1070 artikelen. Het journalistieke werk van Cle menceau zou, volgens Lumet, meer dan hon derd octavo deelden vormen van 350 pagina's De Engelsch-Japansche besprekingen hervat Naar de diplomatieke medewerker van de Daily Tel. meldt, zijn de Engelsch-Japan sche besprekingen over de a.s. Vlootconfe rentie Vrijdag na een onderbreking van on geveer 14-dagen hervat. MacDonald ontving Vrijdagochtend den Japanschen ambassaoeur voor een uitvoerige bespreking. In aansluiting van de besprekin gen met MacDonald had de Japansche am bassadeur een langdurig onderhoud met ge neraal Dawes, dat den geheelen middag duurde. De vlucht over de Pool geslaagd Volgens een bericht van de New-York- "fimes heeft Byrd zonder noemenswaardige moeilijkheden over de Zuidpool gevlogen en hij is naar Little America teruggekeerd. Over de geslaagde vlucht is men in de ge- heele Amerikaansche pers zeer verheugd. Ook de president der Ver. Staten heeft Byre zijn gelukwenschen gezonden. Algemeen is men van oordeel, dat deze vlucht naar de Zuidpool veel moeilijker is dan de Noordpoolvlucht van Byrd. Op som mige gedeelten heeft hij op een hoogte van slechts 450 meter over het ijsgebied van de Zuidpool gevlogen. Telefoon 1025. Langestraat hoek Payglop. Het commissie-advies aanvaard. De wijze van exploitatie. Het bestuur van de Alkrnaarsche IJsclub verzoekt ons opname van het volgende •bericht: Daar de stadsgrachten meestal eerst bij doorgaande vorst bereden kunnen worden, de buitenbanen in den regel door het scheep- vaartverkeer onberijdbaar zijn, begreep het bestuur der Alkrnaarsche IJsclub reeds langen tijd, dat zijne werkzaamheden zich aan die omstandigheden moesten aanpassen. Wilde de beoefening der IJssport in eigen plaats niet geheel verloopen, dan moest het bestuur komen met plannen voor een gelegenheid, waar de ijssport in onze plaats zich Von con- centreeren, n.I. een eigen ijsbaan. Nadat de onderhandelingen met een ijs baan in eene naburige gemeente niet tot een goed resultaat mochten leiden, zette het bestuur zijne pogingen in andere richting voort. Deze pogingen zijn thans met succes bekroond. Dc IJsclub heeft in huur kunnen krijgen voor een termijn van 3 jaren met 3 optiejaren, gedurende de wintermaanden, bijna den ge heelen Kraspolder, gelegen aan den Scher- merweg, circa 1200 Meter van de Vlotbrug. Het ons aangeboden gedeelte van dien polder is groot ruim 8 H.A., heeft eigen bemaling en is geheel door dijken omgeven, en daardoor voornamelijk aan de Noord- en Noord- Oostzijde goed beschut De beschikbare ruimte biedt onbeperkte gelegenheid voor de inrichting van hardrijders-, schoonrijders- en vrije banen, zoomede van kindeibanen. De verbinding met de stad is zeer gemakke- lijk. Wandelend en per fiets ligt de baan slechts enkele minuten buiten de Schermer- poort. Verschillende buslijnen en de Noord- Hollandsche tram passeeren het terrein. Het bestuur der Usclub stelt zich voor te zorgen voor ruime fietsen-bergplaats, goed bewaakt auto-parkeerterrein, goed verlichte banen, een ruim clublokaal met restaurant, garderobe, toilets, enz. Wanneer de inrichting der ijsbaan op deze wijze plaats vindt, dan zal het natuurlijk eene zaak worden, waarmede een beduidend bedrag gemoeid is. Het bestuur is zich daar- van zeer wel bewust, maar het meent eene regeling te hebben gemaakt, die met eenige medewerking zonder twijfel tot een goed re sultaat zal leiden. Het bestuur stelt zich na- melijk voor alle oprichtingskosten, tezamen bedragend een bedrag van circa 3500 te dekken door het verkrijgbaar stellen van op- richtersbewijzen. Een ieder, die in de oprichtingskosten a fonds perdu voor een bedrag van f 25 bij- draagt, wordt lid-oprichter en heeft ten alien tijde, zoolang de banen geopend zijn, vrijen toegang en vrij rijden. Daarvoor worden oprichterskaarten en in- signes verstrekt, die strikt persoonlijk zijn. Door de bestuursleden zijn daarvan reeds een 30-tal tot een bedrag van f 750 genomen. Met deze regeling bereikt de club, dat zij alle oprichtingskosten direct kan betalen, en dat zij dus niet jarenlang met een zwaar be- laste exploitatie moet werken. Slagen de plannen en geeft de exploitatie der ijsbaan gunstige resultaten, dan zal de club hare middelen ook aanwenden voor hare gewone banen, die dan zooveel beter ge- exploiteerd kunnen worden. Op de nieuwe ijsbaan zal ook gelegenheid zijn voor kinderen om onder leiding van een instructeur het schaatsenrijden te leeren. Het bestuur hoopt op deze wijze te berei- ken, dat onze plaats in het bezit komt van een goede gelegenheid voor ijsvermaak. De exploitatie der ijsbaan zal kunnen geschieden zonder belangrijke contributie-verandering. De gewone leden blijven zooals tot nu toe f 1 per jaar en per lid betalen, de contributie voor huisgenooten wordt eveneens gesteld op 1, met dien verstande, dat kinderen tot en met 12 jaar f 0.50 per jaar betalen Om de nieuwe ijsbaan ook ten gerieve van nabijgelegen dorpen te doen dienen, stelt hef bestuur het lidmaatschap ook voor omwonen- den gaarne open. Het bestuur verwacht. dat bovengenoemde plannen, waarop met eenige dagen de goed- keuring eener ledenvergadering barer club zal worden gevraagd, van vele zijden mede werking zal ondervinden. Die medewerking kan worden gegeven: 1. Door toe te treden als lid-oprichter (a 25 per kaart), waardoor men verder van contributie is vrijgesteld; 2. door toe te treden als gewoon lid tegen f 1 per jaar (kinderen 50). Een in dit blad voorkomende advertentie is voorzien van aanmeldingsstrookjes die men slechts behoeft in te vullen en aan een der opgegeven adressen in te zenden. Gisteravond om 7 uur rapporteerde de kustwacht te Egmond aan Zee, dat er bij paal 32 tusschen Egmond en Bergen aan Zee, een schip gestrand was. Onmiddellijk werd een reddingsboot, on der leiding van schipper v. d. Plas, in ge- reedheid gebracht en met een bemanning van 12 koppen werd zee gekozen. Om half nege nwist men het gestrande schip te naderen, hetgeen door de branding wel eenige moeite opleverde. De zee was overigens niet stormachtig. Het gestrande schip bleek te zijn de stoomtrawler Fram i jmuiden 80, van de visscherij-maatschappij te Ijmuiden, schip per H. de Lange, met een bemanning van 9 koppen. Het gelukte 5 leden van de bemanning, n.I. twee man afkomstig uit Vlaardingen, een uit Scheveningen en de stuurman, die te Eg mond aan Zee woonachtig is, van boord te halen. Een van hen, de matroos de Bruin uit Ijmuiden had daarbij het ongeluk in zee te springen. Men wist hem desondanks te red den, waarbij hij echter kwetsuren bekwam. De schipper, de machinist en twee stokers bleven aan boord. De geredden werden in het hotel Trompen- berg te Egmond aan Zee onder gebracht. Des nachts om twee uur, toen de zee on- stuimiger werd1, gaf men van de trawler weer seinen en koos de reddingsboot weer zee. Om half 5 werd 6en der stokers van boord gehaald. In Egmond aan Zee bleef men den gehee len naclit waakzaam, ook de burgemeester vertoefde den geheelen nacht aan het strand. Hedenmorgen bleek, dat de trawler nabij paal 35 vlak bij Bergen aan Zee op het strand zit. De trawler was op het strand geloopen tengevolge van een dikken regenbui en door het onklaar geraken van de machine. Ons werd medegedeeld, dat de heer Schot- ter van het badbedrijf te Bergen aan Zee, de stranding het eerst had ontdekt en onmiddel lijk Egmond aan Zee had gewaarschuwd. Hedenmorgen zagen wij het schip op het strand zitten. Twee sleepbooten van Wijs- mulder uit den Helder, waarvan de eene reeds om 4 uur ter plaatse was en de andere om 8 uur verscheen, waren reeds aanwezig om de trawler vlot te sleepen. Men hoopt hierin vanmiddag bij voile zee te slagen. Er was hedenmorgen reeds veel belang- stelling van de zijde van het publiek. Naar wij vernemen moest de matroos de Bruin hedenmorgen nog het bed houden, doch hij maakt het goed. VOOR HET DIERENASYL. Voor het dierenasyl is deze week ingeko- men van Mej. Z., Bergen 1.Mej. N. N. te Alkmaar, uit dankbaarheid voor hulp door de afdeeling verleend 2.mevrouw H.-V. 10.plaatsing van huisdieren 1.en Mej. J. W. B., Bergen 1. PAKKETPOST ST. NICOLAAS. De Directeur van het Postkantoor al- hier brengt het volgende ter kennis: De afzenders van pakketten worden uitgenoodigd: om de pakketten doelmatig en vooral stevig te verpakken. Verpakking met slap carton of dun hout is meestal on- voldoende; om de pakketten en de adreskaarten van een duidelijk geheel gelijkluidend adres te voorzien en daarvan een af- schrift in het pakket op den inhoud te leggen; om de adressen bij voorkeur op de pakketten zelf te schrijven. Waar dit niet mogelijk is, plakke men de adres sen met goede gom, lijm of stijfsel (in geen geval met lak) deugdelijk op de pakketten; worden labels gebruikt, dan moeten deze van stevig carton, perka- ment of linnen zijn en deugdelijk aan het pakket bevestigd worden; om naam en adres van den afzender duidelijk op de adreskaart te vermel- den. Vermelding tevens op het pakket verdient aanbeveling, echter zoodanig, dat met het adres van den geadresseer- de geen verwarring kan ontstaan. om met de verzending niet te wachten tot 4 December, doch zoo mogelijk reeds 2 December daarmede aan te vangen. Wij verleenen voor* Handel, Land- bouw en Kijvei*heid ALKMAAR. Telefoon 120. DE BLOEMENVEILING TE ALKMAAR. Nu het veilen van bloemen op de Alk rnaarsche Exportveiling reeds een drie- tai weken plaats vindt, blijkt het, dat het Bestuur der N. V. goed heeft gezien om in Alkmaar een officieele bloemen- veiling te exploiteeren. De aanvoer wordt met den dag grooter, terwijl aan goede sorteering meer en meer aandacht wordt geschonken. Waar momenteel deze veiling om half e<§n, tusschen de gewone groentenveiling door, wordt ge- houden, zullen er maatregelen worden genomen om in het vervolg, hetzij op een ander uur, hetzij op andere dagen, de bloemenveiling te doen plaats heb ben, daar het niet denkbealdig is, dat het een door het ander zou lijden. De handel voor dit artikel is al flink vertegenwoordigd, terwijl we reden heb ben te veronderstellen, dat dit in de toe- komst nog zal uitbreiden. Vooral is het voor de Alkrnaarsche bloemisten en win- keliers van groot belang, dat zij straks ook die soorten, welke zij tot heden van andere plaatsen moesten halen, hier kunnen bekomen. Het voordeel hieraan verbonden zal den betrokkenen duide lijk zijn. Hoewel alle begin moeilijk is, meent het bestuur ten opzichte van de bloe menveiling toch optimistisch gestemd te mogen zijn en zal in de toekomst al het mogelijke in het werk worden ge steld, om zoowel voor de aanvoerders als voor de koopers de Bloemenveiling in gewenschte banen te leiden. NED. CHRIST. VROUWENBOND. AFD. ALKMAAR. Een lezing over Vondel. In het gebouw „Waakt en Bidt" hield bo vengenoemde bond zijn eerste lezing, die ge- wijd was aan den prins onzer dichters, aan Vondel. Voor een zeer groot aantal toehoorders hebben de heeren G. Chr. Dun en G. Gronds- ma Vondel herdacht, op een wijze die aller bewondering afdwong. Nadat de presidente, mevr. Buizer, de ver- gadering geopend had met het laten zingen van een psalm, herdacht zij in het gebed op treffende wijze het overlijden van ds Meijer en sprak woorden van troost tot mevr. Meijer, ihet bestuurslid, dat door dit droeve verschei- den niet aanwezig was. Allereerst kwam daarna de heer Dun aan het woord, die de levensloop van Vondel op zeer bevattelijke wijze schetste. Spr. sprak over Vondel als mensch en als dichter, en vertelde in zijn rede verschillende aardige bijzonderheden van Vondel als mensch. Uitvoerig stond spr. stil bij Vondel als dichter en herinnerde aan verschillende dichtwerken van den grooten man. De heer Grondsma declameerde daarna eenige kleinere gedichten op zijn bekende wijze. Daarna besprak de heer Dun Vondel's „Lucifer" terwijl de heer Grondsma vervol- gens den strijd tusschen de Engelen en Luci fer declameerde. Geheel uit het hoofd droeg de heer Grondsma het moeilijke stuk voor, de aanwezigen treffende door de bijzonder mooie wijze van declamatie. Nog een ander groot gedicht van Vondel werd besproken door den heer Dun, n.I. het overbekende Joseph in Dathan, terwijl de heer Grondsma daarna weer een stuk uit dat gedicht voordroeg. Het publiek was zeer onder den indruk, dank zij de gave manier van voordragen. De heeren Grondsma en Dun hebben den geheelen avond bewezen, dat zij Vondel in- tens begrepen hebben. Ook de presidente uitte haar dankbaarheid in haar slotwoord Dat hier geen applaus weerklonk kwam, omdat deze Bond een ap plaus niet op zijn plaats vindt. Maar de aan- dachtige stilte, die heerschte tijdens en na de woorden van beide heeren bewees wel, hoe zeer men den geheelen avond had meegeleefd. Men had nog wel graag eenige uren willen blijven luisteren naar het schoone, dat de heer Grondsma naar voren bracht. Het was dus een groot- succes voor den Christ. Vrouwenbond en de aanwezigen zul len zeker nog lang nagedacht hebben over Vondel en zijn grootsch werk, dat hij eigen- lijk toch maar als „bijwerk" gemaakt heeft. RECTIFICATIE. De heer Govers verzoekt ons te melden, dat hij niet gesproken heeft van de Vlotbrug toen hij den toestand aan de kade schetste, maar van de Friesche brug. DE GEMEENTE-BEGROOTING. Na de daarin door de voorstellen van den Raad aangebrachte wijzigingen is de begroo- ting van onze gemeente thans vastgesteld op de volgende eindcijfers. Gewone dienst f 3.043.776.39 in ontvang en uitgaaf en ka- pitaaldienst 2.103.595.50. Houdi Uw huis van muggen schoon naar waarnemingen, verricht in den morgea van 30 November. Medegedeeld door het Kon. Ned. Met x Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 759.0 te Weenem Laagste barometerstand 741.5 te Scilly en Valencia. Verwachting, geldig tot den avond van 1' December: Meest matige Zuid Oostelijke tot Zuid- Westelijken win; zwaar bewolkt tot betrok- ken met tijdelijke opklaring en waarschijn- lijk eenige regen; weinig verandering in tem- peratuur. JEen moot St.JXicolaasgeschenk voor weinig geld is het lidmaat schap van de Openbare Tteeszaal en Jtibliotheek. De minimum-coniribuiie is voor volwas- senen f 2.p. (tot 1 Jan. 1931); voor jongens en meis/es van 8 tot plm. 16 jaar minstens 50 cent p. j. En gezondheid is Uw loon. FroyggicgaaS aileuws ANNA PAULOWNA7 Bij het binnenkomen van den trein van half acht aan het station alhier, poogde de heer R., woonachtig te Oudesluis, nog de rails over te steken naar het 2e perron, met het noodlottig gevolg dat hij door den trein werd gegrepen. De spoedig ontboden geneesheer kon slechts den dood constateeren. GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het Bureau van politie, Langestraat en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11 en 1 uur, de navol- gende voorwerpen als gevonden gedeponeerd op 27, 28 en 29 November 1929: Een koperen sleutel van een melkbus, een riem van een bagagedrager en een zakje in- houdende een drinkflesch. Aanwezig en te bevragen bij de navolgen- de ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op 27, 28 en 29 November 1929: Een zakkammetje, A. Breed, Dijk 23; een belastingplaatje aan touwtje, P. Hartog, Scharloo 18; belastingmerk aan touwtje, G. Serpentie, Wildemanstraat 21, na 6 uur n.m.; aanzetslinger van auto, J. Jonker, Zocher- straat 24; belastingmerk in etui, W. Buren, Druivenlaan 36; een paarsen pantoffel, J. Smit, Friesche weg 38, een vulpen, J. de Mooi, Molenkade 42, een alpinemuts C. Krijgsman, Noorderkade 50; een grijze pet, P. v. d. Hoef, Leeuwenhoekstraat 9; een gymschoen, K. Smit, Korenla'an 5. Wanneer men weder in't bezit is van het verloren voorwerp, wordt men verzocht hier- van kennis te geven aan het Bureau van po litie. Onze IColonien. EEN IN BESLAG GENOMEN BOEK. Een poging om cpstand te ma/ten. Naar de „N. Soer. Crt." meldt, heeft een fanatieke hadji te Ngadoloeuweh in het Kedi- rische onlangs een poging gedaan om volk te winnert voor een opstand in 1930 Bij dit opruiend werk beriep hij zich op een boek- werk „Djaka Lodang", wat beteekent „De Voorspelling", waarin zou staan, dat in 1930 de victorie voor de Javanen zou beginnen, los van elke overheersching. Een nader onderzoek bracht uit, dat het boek is uitgegeven door een Chineesche druk- •kerij in Kediri. De Chineeche drukker. TanK Hoen Swi, die bij den assistent-resident ge- roepen werd, verklaarde dat het boek geheel verkeerd gelnterpreteerd was, aangezien het boek slechts voorspelt, dat 1930 een jaar zal zijn van nationale voorspoed, economischen vooruitgang en wetenschappelijke ontwikke- ling, welke bloeitijd zou voortduren tot 1942. Het boek is thans in beslag genomen en ter kennisneming gezonden aan den procureur- generaal, van wiens advies het zal afhangen of het al of niet verder verspreid mag worden. EEN OPRUIEND GESCHRIFT. De ver spr eider gearresteerd. De recherche te Padang arresteerde den journalist Saroehoem uit Padang Sidem- poean wegens verspreiding van een opruiend geschnft, getiteld „Semangat Nasionai Indo nesia". De pamfletten zijn in beslag Ge nomen. (De titel van het geschrift „Semangat Nasionai Indonesia" kunnen wij vertalen met: „De geest van een Onafhankelijk Indie"). EEN VRTjSPRAAK. De Raad van Justitie te Semarang heeft vrijgesproken den machinist van de ijsfabriek Petodjo, die ervan beschuldigd was in een der bijgebouwen van zijn woning op de ve- zelonderneming Modjogedang den grassnij- der Setroikromo van het leven te hebben be- roofd, door hem met een hamer slagen toe te brengen, nadat het slachtoffer eerst ge- bonden was. De off icier van Justitie had vrijspraak geeischt. PASTOOR P. L. DESSENS f. LEIDEN, 30 Nov. In den ouderdom van 79 jaar is hedenmorgen, alhier overleden de pastoor P. L. Dessens, oud-deken van Leiden, tevens eere-kanunnik van het kathedraal kapittel in het Bisdom Haar lem. Petrus Laurencius Dessens werd 15 October 1851 te Delfshaven geboren. Hij werd priester gewijd op 15 Augustus 1874, was vervolgens korten tijd als assistent werkzaam te Nootdorp (Z.H.) en Brielle. In de jaren 1875—1882 was hij kapdaan te Amsterdam, parochie van den H. Nico- laas en Barbara, Noordwijkerhout en Lei den, O.L.Vr. Hemelvaart. Den 19 Dec. '82 werd hij benoemd tot professor aan het Groot-Seminarium te Warmond. 14 Jan. 1901 werd hij benoemd tot pastoor en de- ken te Leiden, welke functie hij plm. 14 dagen geleden hcejt neergelegd. (Buiten veranlwoordelijkhe'd van de Re- dactie. De opname in deze rubnek, bewijst gcenszms dat de red a cue ermede instemt). Alkmaar, 30 November 1929 Aan den WelEd. Heer Hoofdredacteur van de Alkrnaarsche Courant! WelEd. Heer! Belecfd \crzoekt ondergeteekende een plaatsje in Uw geacht blad Bij de behandeling van de begrooting en de beantwoordiug der onderscheiden spre- kers trof het mij, dat wethouder Leesberg, sprekende over den teruchten overgang bij den Bergerweg, nog altijd blijkt vast te hou den aan het plan van een luchtbrug ter hoog te van de Lindelaan. Als argument haalt ZEd. aan, dat het bouwen van een tunnel J 600.000 zal koslen, waaraan niet z'ou zijn te denken. En hoe staat het met de practische waarde en de kosten van een luchtbrug? Een eenvoudig rekensornmetje leert dat, daar de afstand van spoorbaan tot Wester- weg ruim 200 meter bedraagt en de hoogte van de brug met het oog op de voorschriften van de speorwegen minstens 7 M zal moeten zijn, men een helling zal verkrijgen van 1 op 30. Mij was bekend, dat de gemeente Gro- ningen een viaduct bezat, dat evenals de ge- projecteerde luchtbrug bij de Lindelaan een helling had van 1 30 en enkele jaren geleden was gebracht op een helping van 1 op 50. Op mijn vraag schreef de secretaris van de Kamer van Koophandel te Groningen het volgende: „Naar aanleiding van Uw schrijven, d.d. „11 dezer deel ik U mede, dat mij bij infor- „matie is gebleken, dat inzake de verbetering „van de viaduct geenerlei actie is gevoerd, „nccli daarover in den Raad is gedebatteerd. „Blijkbaar heeft men reeds jaren lang zoozeer ,.de noodzakelijkheid van verbetering gevceld1 „dat, toen de zaak eenmaal aan de orde kwam, ,,men het onnoodig achtte, daarover te spre- „ken. Naar men mij zegt, heeft de bedoelde „verbetering ongeveer 2 ton gekost. Een hel ping van 1 op 30 acht men algemeen hoogst „ongewenscht". Daarenboven werd mij van zeer bevoegde zij de verzekerd, dat't hoogst onverantwoordelijk zou zijn om een dergelijk druk verkeer, ko- mend van een helling van 1 op 30 direct door een anderen drukken verkeersweg (de Wester- weg) te doen kruisen. Dit zou spotfen met alle moderne begrip omtrent „safety first". Bovendien zullen de kosten van een dergi> lijke breede luchtbrug ongeveer gelijk zijn met die van een tunnel, terwijl bij den tegen- woordigen overgang zeer zeker de spoorwegen bereid zullen zijn de bewakingskosten te kapi- taliseeren, evenals dat in Bussum en andere gemeenten is gedaan. Dit bedrag, dat zeker ongeveer een ton zal bedragen komt dan in- mindering van den tunnelbouw. Ik vraag mij af of het geen tijd wordt thans definitief met het gevaarlijke Linde- laanplan te breken en met alle kracht te ijve- ren voor een flinke tunnel en een weg naar den Helderscheweg, opdat aan den overkant van de spoorbaan zich een nieuw stadsdeel met behoorlijke toegangswegen kan ontwikke- len, waardoor tevens zou zijn voorkomen, dat door de verplaatsing van den •verbindingsweg met onze badplaatsen, gesold zou worden met de levensbelangen van een groot deel van Alkmaar's winkelstand, die zeker niet gebaat is met een dergeliike verandering. U beleefd dankzeggend voor de genote plaatsruimte verblijf ik Hoogachtend, ,DE RAAT.

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 2