IWmmk Eimaiit. iuitenSand 1929 Ko. 283 HMderd een an dertigste iaargang. Zaterdag; 30 November '"TtAATSMAC JH ONZE STAATSCOMMISSIES. Uit de leden van den Gemeenteraad worden op grond van artikel 54 der Ge- meentewet op voordracht van Burge- m pester en Wethouders commissies be- noemd, wier taak het is het Dagelijksch Bestuur in het beheer van bepaalde tak- ken van de huishouding der gemeente bij te staan. Bovendien kan de Raad vaste commissies zijner leden belasten met de voorbereiding van hetgeen, waarover hij heeft te besluiten Hij be- noemt er jaarlijks de leden en den yoor- zitter van en doet hun namen publicee- r<?Iets dergelijks heeft ook het Rijk. Vol- eens artikel 74 der Grondwet toch ge- schiedt de instelling van vaste colleges van advies en bijstand aan de Regeering krachtens de wet, welke tevens regelen inhoud omtrent hunne ber )eming, sa- menstelling, werkwijze en bevoegdheid. Behalve deze vaste commissies kennen We echter ook commissies, welke met een bepaalde en duidelijk omschreven opdracht bij Koninklijk Besluit worden ingesteld. De taak dezer commissies is gewoonlijk een beperkte. Er is een be- paald staatsbelang; er wordt gevraagd om een wetswijziging of om de invoering van een nieuwe wet of wat dies meer zij. De regeering acht het wenschelijk zich in den breede te laten voorlichten door mannen en vrouwen, welke door studie of ervaring in het bijzonder op de hoogte zijn der onderhavige kwestie en ze benoemt dan een staatscommissie, welke vergadert, onderzoekt, rapporten opstelt en advies aan de regeering uit- brengt. Deze instelling is van groat prac- tisch nut. Hoe meer toch een regeering contact met en voorlichting zoekt bij de verschillende groepen, bedrijven, weten- schappelijke mannen en vrcuwen enz., des te meer zullen ook de door de over- heid in het leven geroepen verordenin- gen, instellingen en de door haar ont- worpen wetten aansluiten bij het prac- tische leven en dus van nut en voordeel kunnen wezen. Het spreekt vanzelf, dat het hier gaat om groote c van alge- meen belang zijnde kwesties en dat over zaken van ondergeschikt belang zulke commissies niet ingesteld worden. Er zijn onder die commi.isies al van zeer ouden datum. Op de lijst der Staatscommissies, gelijk die gegeven werd in de Memorie van Antwoord op de schriftelijke behandeling der Staats- begrooting, vonden we o.a. de Staats- commissie tot voorbereiding van de te nemen maatregelen ter bevordering der codificatie van het Internationaal Pri vaatrecht. Deze commissie bestaat na tuurlijk alleen uit juristen van naam Van hare werkzaamheden wordt in be- doeld overzicht niets medegedeeld. La- ten we gelooven, dat wat deze commis sie in dit jaar gepresteerd heeft, nog niet deze commissie, die onder Buiten landsche Zaken en Justitie ressorteert in dit jaar gepresteerd heeft, nog niet voor publicatie geschikt is. Ze dateert uit het jaar 1897. Onder het Departement van Justitie ressorteert de Staatscommissie, welke tot opdracht heeft te overwegen, hoe, in het belang eener goede rechtsbedeeling. te geraken ware tot wijziging en aan vulling van de Nederlandsche burger lijke wetgeving. Ook deze commissie be staat uitsluitend uit zeer bekende juris ten. Hare werkzaamheden bestonden in de behandeling van een voorstel tot wet telijke regaling van het hvpotheekrecht en zijne gevolgen, terwijl verschillende voorsiellen van en aan den minister van Justitie warden behandeld. Onder het Departement van Binnen landsche Zaken ressorteert de z.g.n Pachtcommissie, welke in den breede de kwestie der landpachten en de regeling van de met opdrijving bedreigde landhu ren had onder het oog te zien. Deze com missie heeft haar verslag uitgebracht, Men weet, dat er een wetsvoorstel ligt waarin de bedoelde aangelegenheden worden geregeld, maar de commissie blijft nog diligent, ten einde den minis ter van advies te kunnen dienen. Verder heeft clit Departement nog een Staats commissie, die de wanverhouding tus schen de bodemprijzen en productiekos ten in den tuinbouw en de opbrengst der proaucten heeft te bestu leeren. Van deze commissie wordt gezegd, dat ze hare werkzaamheden voortzet. Hetzelfde wordt gezegd van de onder het Departement van Onderv/ijs, Kun- sten en Wetenschappen ressorteerende Staatscommissie-Rutgers, waarvan het doel, in het kort uitgedrukt, is na te gaan of de uitvoering der nieuwe Lager- Onderwijswet ook minder kosten kan zonder dat aan het principe dezer wet geraakt wordt. Ook deze commissie heeft hare werkzaamheden voortgezet Men mag hopen, dat het dezer commis sie gelukken zal deze minder kostbare uitvoering te ontdekken. Verder heeft „Onderwijs" nog de Commissie-van Wijnbergen, welke de verschillende aan gelegenheden van het z.g.n. aanvullend onderwijs heeft te onderzoeken. De com missie bracht in 1928 een vcorloopig rap port uit en zet hare werkzaamheden voort. Het Departement van Financien heeft een Staatscommissie, die het bezuini- gingsvraagstuk en de toepassing der be- zuiniging te onderzoeken heeft. Ook van haar geldt: ze zet hare werkzaam heden voort. Ook het Departement van Defensie heeft haar Staatscommissies, zoo die, welke tot opdracht heeft na te gaan de aanwending van de voor de instandhou-' ding der zeemacht gebezigde gelden en opgelegde persoonlijke diensten. Verder een tot het instellen van een onderzoek tot bevestiging der overtuiging omtrent de noodzakelijkheid van de geldelijke en persoonlijke fasten voor d? verdediging des lands op't volk gelegd. Van de eerste commissie geldt, dat ze haar werkzaam heden voortzet en van de tweede, dat ze het onderzoek nopens het wapen der genie heeft beeindigd en het resultaat heeft neergelegd in een rapport aan de Koningin en dat ze zich nu bezig houdt met een onderzoek naar het beheer van het legermateriaal. Het Departement van Waterstaat heeft vier Staatscommissies. Een staat in ver- band met de luchtvaart. Ze heeft name- lijk de Regeering voor te lichten nopens de voorzieningen, welke in de naaste toe- komst voor de luchtvaart en speciaal voor het luchtverkeer hier te lande in verband met het internationale luchtver keer zullen te treffen zijn. Deze commis sie bracht in dit jaar geen adviezen uit. Meer levensteekenen gaf de Staatscom missie ten einde de regeering te dienen van advies omtrent de wettelijke regels, welke ten aanzien van het waterstaats- bestuur behooren te worden gesteld en omtrent de volgorde, waarin aan de daar toe betrekkelijke voorschriften der Grondwet behoort te worden voldaan Niet minder dan veertien adviezen dezer commissie gaven aanleiding tot vast- stelling van bepalingen, bevoegdheden enz., terwijl bovendien nog over de wij ziging der Woningwet, het ontwerp- Wegenwet, de wijziging der Onteige- ningswet en van de Waterstaatswet 1900 en over andere aangelegenheden advies werd uitgebracht. Dan bezit dit Depar tement nog een Staatscommissie inza ke de verbetering van den scheepvaart- weg van Amsterdam naar den Boven- Rijn. In den in het vorig jaar medege- deelden toestand, aldus het kort over zicht der werkzaamheden, is geen ver- andering gekomen. Tenslotte heeft dit Departement nog een zeer nuttige com missie, aan welke opgedragen werd te onderzoeken of en in hoeverre maatre gelen noodig zijn om te bevorderen, dat de land- en waterwegen en de spoor- en intercommunale tramwegen op de meest economische wijze dienstbaar gemaakt worden aan het vervoer van reizigers en goederen. Deze commissie bracht aan den minister een tweetal adviezen uit met betrekking tot de subsidie-aanvra- ge voor verbetering der verbinding van het Gooi met de scheepvaartwegen van Nederland en over den aanleg van een kanaal van de Texelsche Sassing naar Hulst. Deze Staatscommissies worden in de wandeling gewoonlijk genoemd naar haren voorzitter. Zoo wordt gesproken van de commissie-van Wijnbergen, de commissie-Rutgers enz. aanslagen in Sleeswijk enz., te ontdekken en te arresteeren. Het is een boer, Rathjen uit Bargfeld, vroeger vuurwerkmaker en uit dien tijd nog in het gezit van een vergunning tot aanschaffing en het in bewaring hebben van het voor zijn vak noodige materiaal. Naar gelang er meer en meer licht begint te komen in de zaak der bomaanslagen, begint er een opmerkelijke verandering te komen in de houding van de boerenbevolking van Sleeswijk-Holstein. Volgens de „Voss. Z." is een bsweging gaande, welke zich keert tegen radicale, van buiten gekomen agitators. In een boerenvergadering te Bordesholm rieri de landbouwer Tonnsen zijn gehoor aan, de elementen, die uit de stad komen om onrust op het land te zaaien, uit hun kringen te weren. De Agrarische politiek der Deensche regeering. Het Folketing houdt zich op het oogenblik bezig met agrarische wetsontwerpen der tegenwoordige socialistische regeering, waar van in het bijzonder het ontwerp over het ver krijgen'van land voor kleine boerenbedrijven op sterken tegenstand bij de oppositie stoot. Volgens het ontwerp zal de staat worden ge- machtigd. tot dit doel de daarvoor noodzake- lijke landerijen door koop en onteigening te verkrijgen. Onteigening zal slechts bij bezit- tingen met een waarde aan grond van meer dan 50.0C'0 kronen en bij landerijen van meer dan 50 H.A. kunnen geschieden, hoe- wel in bijzondere gevallen ook bezittingen van meer dan 40.000 kronen en meer dan 40 H.A. voor dit doel kunnen worden aan gewezen. Voor de onteigening komt bij voor- keur land in aanmerking, dat niet intensid genoeg wordt gebruikt, mits dit niet schadelijk inwerkt op de rest van het bedrijf van het landgoed. Voor onteigening komen in aan merking slechts 10 pet. van bezittingen van 40 tot 50 H.A., welk percentage grooter wordt bij de stijging van .het bezit tot een maximum van 25 pet. bij bezittingen van meer -dan 75 H.A. Teneind-e grond voor aan leg van tuinen te verkrijgen, zullen de ge meenten, met name Kopienhagen en de plaat- sen met meer dan 1500 inwoners, het recht krijgen volgens de in het onderwerp neerge legde bepaling land te onteigenen, doch slechts in die gevallen waarin de gemeente niet reeds zelf over voldoende daarvoor ge- schikten grond kan beschikken of wanneer de grond die de gemeente in eigendom heeft, reeds bestemd is voor den bcuw van scholen en andere publieke werken. Voor den aankoop en onteigening van lan derijen zal een jaarlijksch bedrag van zes mil- lioen kronen worden uitgetrokken. Tenslotte hout het ontwerp nog een regeling in over het gebruik dat van de verkregen landerijen zal wo-rden gemaakt waarbij met name voor de belangen der minder bemiddelden wordt gezorgd. Nadat eergisteren. toen dit ontwerp in den Landdag voor 't eerst ter sprake kwam, de socialisten het ontwerp hadden verdedigd, hebben zcowel de vertegenwoordigers der linksche boeren partij als die der conserva- tieven ernstige krtiek geoefend. De boeren- afgevaardigden verklaarden, dat dit ontwerp afschaffing van het partvculier eigendomo- recht op land beteekent en dat daarin een revolutionnair principe tot uitdrukking komt. Het ontwerp komt neer op nationaliseering en socialiseering van den grond volgens com- munistische of socialistische grondstellingen Ook de vertegenwoordiger der conservatieven verklaarde, dat zijn partij tot zulk een ont- eigeningswet nooit haar toestemming zoti kunnen geven. Volgens hem is deze onteige ning in strijd met de grondwet. DUITSCHLAND. DE BOMAANSLAGEN. En de houding der boeren. Het is de recherche te Altona thans gelukt den leverancier van de ontplofbare stoffen, die gebruikt zijn bij de samenstelling van de bommeri, gebezigd bij de verschillende bom- DE SL'ECHTE VERKEERSDIC1PLINE. Een 150-tal „verkeersspionnen" hebben in auto's tochten door Berlijn gemaakt om te constateeren hoe het stond met de verkeers- discipline en in hoeverre daartegen gezon- digd wordt. Drie uur lang reden zij rond, waarbij niet uitsluitend drukke straten werden bezocht l:n in die drie uur werden niet minder dan 4090 gevallen van overtreding der voor schriften genoteerd. De grootste zondaars waren de voetgan- gers, die vaak blijk gaven zich niets te laten gelegen liggen aan de seinen der signaal- palen. Daartegenover wordt geconstateerd, dat op talrijke verkeerspunten niet de minste reke- ning wordt gehouden met de voetgangers, die maar moeten zien hoe zij1 zich redden. Merlcwaardig is, dat kinderen de minste overtredingen begaan blijkbaar werkt dus de opvoeding en voorlichting ter zake op de scholen goed. Een streng oordeel wordt geveld over dc- chauffeurs en koetsiers, die zich tegenover de voetgangers onverschillig gedragen. Motorrijders zijn de ergste boosdoeners, been getroffen. Tenslotte ging een nachtwa- ker den bezetene te lijf. Deze verdedigde zich hardnekkig en brak den nachtwaker een wijsvinger, doch met behulp van enkele voor- bijgangers wist men den amokmaker vast te houden tot de politie verscheen. De vier in de herberg gewonde personen werden naar een ziekenhuis gebracht; zij bevinden zich alien in levensgevaar, de gewonde soldaat werd naar een militair hospitaal gebracht. DIEFSTAL MET BRAAK IN EEN BERLIJNSCH WARENHUIS. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is naar de „Nachtausgabe" meldt, ingebro- ken in de Fuchsenstrasse te Berlijn, waarbij den daders damesmantels, bonten en klee- dingsstukken in handen vielen. Zij hebben twee verdiepingen doorzocht. Naar het schijnt zijn zij via de daken van een belen- dend perceel binnengedrongen en aldus in de opslagruimten van de op de beide verdie pingen gevestigde firma's gekomen. Voor het vervoer der gestolen goederen moeten zij minstens twee vrachtwagens hebben ge bruikt. De politie heeft vingerafdrukken ge- vonden en hoopt met behulp daarvan de da ders op te kunnen sporen. FRANKRIJK. CLEMENCEAU'S TESTAMENT. Clemenceau heeft in zijn laatste wilsbe schikking aanzienlijke legaten geschonken aan zijn ka-merdienaar en zijn chauffeur Francois Brabant. Verschillende zijner schilderijen zullen in het bezit van den staat overgaan, o.a. een dock van Claude Monet, Clemenceau's vriend, voorstellende een Heide in Auvergne. Een kleine oud schilderijtje „Don Quichotte vech- tend tegen een windmolen", welks waarde op ongeveer 95.000 gulden wordt geschat en dat de leden van Clemenceau's kabinet den mi nister-president na den Wapenstilstand aan- bode, zal in het Loeuvre komen. Naar alle waarschijnlijkheid zal de naam van de thans in aanbouw zijnde Avenue de la zij tuffen maar voort zonder zich om iets of MueUe welke s ndegen in het arrondiss-- ;»mana tc Mnrnmcmi +;-runii unpiriirfprs Muette, weiKe is geiegen n net arronuiss. iemand te bekommeren, terwijl de wielrijders zich aan geen signalen of aanwijzingen ple- gen te storen en doprglippen waar zij1 maar een gaatje zien. Blijkbaar is het met de verkeersdisdpline in de rijkshoofdstad dus nog slecht gesteld. HET BERLIJNSCHE „SPOOK" GEZOCHT. Sinds eenige maanden maakt een geheim- zinnig inbreker verschillende wijken van Berlijn onveilig. In den volksmond heet hij reeds „het spook". Gewoonlijk vereert hij in ten tuin gelegen huizen van den kleinen mid- denstand met zijn bezoeken. Hij baant zich een weg door heg of heining, weet de sluitingen der vensters weg te schui ven en eenmaal binnen sluipt hij onhoorbaar, op sokken of gummizalen door het huis, na ment, waar Clemenceau leefde en overleed, in Rue Georges-Clemenceau worden her- doopt. In de Fransche Academie herdach Kort na den wagenstilstand in 1918 heeft de Fransche Academie zich zelf geeerd door bij acclamatie Georges Qemenceau tot lid te verkiezen. Deze heeft zich echter nooit op de gebruikelijke plechtstatige wijze onder den Koepel laten „ontvangen" en gedurende zijn verder leven heeft d-e oude Tijger nooit de ge ringste notitie genomen van de illustere in stelling. Ondanks deze ongewone houding van een barer onsterfelijken heeft de academie zich zelf nogmaals geeerd door in haar ver gadering van Donderdag hulde fe brengen aan den overleden staatsman. Louis Madelin, de directeur der Academie, heeft over Cle- LP I menceau gesproken en de omstandigheden in eerst het electrisch licht te hebben uitg - herinnering gebracht, waaronder zijn verkie- zing heeft plaats gehad. keld, om te verhinderen, dat waakte bewoners licht zullen maken. Hij doorsnuffelt alle kamers en ledigt handtasch- jes en beurzen. Na afloop van zijn stroop- todht heeft hij gewoonlijk pleizier erin een slaapkamer binnen te wandelen, slapers of slaapsters plotseling met een electrische lan- taarn het gelaat te belichtten, om dan den De vergadering is daarop ten teeken van rouw gesloten. SPANJE. PRIMO EN DE MARINE. Ver zet tegen de wijze van bevorderen. De commandant van de marine heeft een I i ,i.£m De „New York World" meent te weten, dat er op grond van een uitvoering onderzoek dec kwestie een grondslag is vastgesteld voor het opeischen van een groot deel van het Zuid- pool gebied. HAVENBRAND IN MASSACHUSETTS Schade van meer dan l.OOO.OOi dollar. In de havenstad Hull Massachusetts) brak in de haven een brand uit. Aangewa? kerd door den heerschenden storm sloeg di brand over op het aangrenzende stadsgedeeh te, waar hij een schacfe aanrich-tte van med dan een millioen dollar. In de haven zijn vijf stoomschepen vec brand ENGELAND. DE MIJNRAMP BIJ SWANSEA. De mijngasontploffing bij Swansea is giss termorgen 8 uur in een kleine schacht, waar slechts 40 delvers arbeidden, geschied. De hoofdgroep van 25 arbeiders wist nog de kooi te bereiken, maar door een instorting werden zeven man afgesneden en opgesloten. De andere acht werden vrij spoedig gered, waarbij bleek dat twee man ernstige en twee andere minder ernstige brandwonden hadden opgeloopen en toen is men onder leiding van een mijningenieur direct begonnen met de reddingspogingen voor de 7 ingeslotenen. Twintig man hebben eenige uren getracht door de puinhoopen heen te komen, maar ten slotte werden de ontsnappende mijngassen weer zoo dicht, dat verder doordringen een nieuwe ramp zou beteekend hebben. EEN SCH1PBREUK. Het Noorsche stoomschip „Grey Country* is bij New Schotland in een hevigen storm geraakt. Het 5200 ton groote schip drijft met gebroken roer hulpeloos rond. Schepen zijn ter assistentie vertrokken. Kei*k en school Met algemeene stemmen heeft het kies- college van de Ned. Herv. Kerk te Uitgeest tot predikant beroepen Ds. Van Peursem, van Eindhoven. Tin- PREDIKBEURTEN. Zondag 1 December. Ned. Herv. Gemeenten. BURGERBRUG, geen dienst. CALLANTSOOG, vm. 10 uur, ds. holt. EGMOND AAN DEN HOEF, voorm. 10 uur, Ds. Speiberg. NIEUWE NIEDORP, vm. 10 uur, ds. Boeke. PETTEN, nm. 7 uur, ds. van Dijk. URSEM, geen dienst. Doopsgezinde Gemeenten. BEEMSTER, geen dienst. GRAFT NOORDEIND, vm. 10 uur, da van Giessen. NIEUWE NIEDORP, vm 10 uur, ds. Haars. wakkergescftrikten firden de dekens over het memorandum overhandigd aan Primo de hoofd te trekken en in de verwarring geluid- -• loos te verdwijnen. De politie heeft thans een beloonlng van 300 M. uitgeloofd voor de arrestatie van den spookachtigen inbreker, van wien slechts be- kend1 is, dat hij1 ongeveer 1.70 M lang is en opvallend zachte handen heeft, KOLENDAMPVERGIFTIGING. Drie dooden. In het dorp Aerzen bij Hameln is men bezig een winkel van de verbruiksvereenigmg te verbouwen. Een vertrek zou gisteren vlug met een cokeskachel worden gedroogd. De kolendamp, die deze kachel ontwikkelde is daarbij in de woning van een kleermaker op de eerste verdieping gedrongen. De kleer maker en diens 4-jarig zoontje zijn gistermor- gen dood in bed gevonden. E)e vrouw was be- wusteloos, doch is in het ziekenhuis ook over leden. Een onderhuurder is minder ernstig vergiftigd. DE ONTRUIMING VAN HET RIJNLAND. Te Koblenz hebben de Franschen eergiste ren alle kazernes op enkele uitzonderingen na ontruimd en weder ter beschikking van de Duitsche autoriteiten gesteld. Gisteren heeft frouwens altijd een belangrijke rol g-espeeld de intendance de proviandmagazijn verlaten. als zeevaarders in de Middellandsche Zee. In Rivera, waarin de marine-officieren zich tegen de eenigen tijd geleden afgekondigd-e wijzi ging in de reglementen omtrent de bevorde ring bij de marine keeren. Men herinnert zich dat deze kwestie des- tijds tot het eerste conflict tusschen het Directorium en de artillerie-officieren heeft ge- leid. Vroeger geschiedde de bevordering auto- matisch volgens het aantal dienstjaren, terwijl het Directorium thans de bevordering naar keuze heeft ingevoerd, d.w.z. de bevordering van slechts bijzonder goede officieren. Deze methode wordt door Primo de Rivera niet alleen in het belang van den dienst ge- acht, doch ook in dat der regeering, welke nu alleen de haar goedgezinde officieren be vorderen kan. Primo de Rivera heeft v-erklaard spoedig op h-et memorandum te zullen antwoorden, doch een verandering van zijn besluit wordt ni-et verwacht. GRIEKENLAND DE KOOPVAARD1JVLOGT. Een fUnke groei sinds den oorlog. Sinds bet einde van den oorlog heeft de Grieksche koopvaardijvloot een belangrijk- uitbreiding ondergaan. De Grieken hebben Vandaag tegen den middag zal de Fransche driekleur van de vesting Ehrenbreitstein en van het Hosclnr.onument nabij Wiessenturm word-en ingehaald. Tegen den avond zullen 1915 was de tonnage van de Grieksche koop vaardijvloot l.OOFOOO ton, in 1918 was zij tot 410.000 ton g-edaald, den len Januari 1928 overtrof zij weer het cijfer van voor den oor- daarop de laatste Fransche soldaten de stad log en bedroeg zij 1.160.000 ton verlaten. Generaal Tevenin, de Fransche Voor den oorlog bedroeg het aantal Griek- stadscommandant, heeft gisteren reeds af- sche stoomschepen ongeveer 2 percent van scheidsbezoeken aan de gemeentelijke autori- de wereldtonnage, n.l. 24.444 schepen van teiten gebracht. meer dan 100 ton op een totaal van 45.403 877. In- 1927 was het 1 3/4 pCt., in 1928 al weer 1.93 pCt. van een inmidd-els tot 65.159.413 ton gestegen totaal aan scheeps- ruimte in de geheele wer-eld. In verhouding tot zijn bevolking beschikt Griekenland over een flinke koopvaardijvloot, n.l. 1.256.000 ton op 6.205.000 inwoners of 0.2026 per inwoner, welke cijfers voor Italie en Frankrijk slechts 0.0874 en 0.0785 zijn, voor Noorwegen 1.164 en voor Engeland 0.4757 (voor Nederland naar dezelfde bereke- ning ongeveer 0 38). De Grieksche vloot bestaat vooral uit vrachtbooten, n.l. 91.80 pCt. van het totaal. De m-eeste dezer vrachtbooten behooren tot de groep van 3000 a 4000 ton. Bij de passa- giersschepen wordt d-e talrijkste groep ge- vormd door schepen van 1000 a 2000 ton, terwijl in 1926 nog die van 500 tot 1000 ton het talrijkst waren. AMERIKA. EIGENDOM ZUIDPOOLGEBIEDEN. Amenka wenscht voor het oogenblik geen discussie. De Britsche nota van een jaar geleden in- zake den eigendom van de Zuidpoolgebieden waar thans Byrd op verkenning uit is, is door de Vereenigde Staten beantwoord m.d een nota waarin d'e ontvangst der Britsche nota wordt bericht. Dit wordt uitgelegd als een aanwijzing van het verlangen om voor het oogenblik een discussie van de kwestie te vermijden. DE GORRUPTIEZAAK-SKAREK. Een reusachtig proces; splitsing in tweeen. Een Berlijnsch persbureau verneemt om trent de zaak-Sklarek, dat in den loop van het onderzoek is gebleken, dat de heele af faire niet in e£n enkel proces kan worden be handeld, daar de cplichting van de Stadt- bank en de omkooping van ambtenaren beide zoo omvangrijke zaken zijn, die feitelijk los van elkaar staan, dat het gemakkelijker is beide afzonderlijk te behandelen. Het is niet onmogelijk, dat het eigenlijke proces-Sklarek reeds in Februari kan begonnen, doch de in- structie tegen de stedelijke ambtenaren za! nog heel wat tijd in beslag nemen en vermoe- delijk niet voor Februari worden gesloten. WAANZINNIGE DAAD VAN EEN BESCHONKENE. In een cafe in de Naunynstrasse in het Noorden van Berlijn werd gisteravond een 25-jarige arbeider, die in beschonken toe- stand de overige bezoekers lastig viel, uit de deur gegooid. Getuigen zagen, dat de man op straat een revolver laadde, daarop de deur van het caf6 weder opengooide en een paar maal naar binnen schoot. Vier personen werden ernstig gewond; de man ging er daarna vandoor en schoot tijdens zijn vlucht onafgebroken op zijn vervolgers. Een soldaat van de rijksweerbaarheid, die met verlof te Berlijn vertoefde, werd door een kogel in het EEN BEDRIJFSSCHOOL BIJ PHILIPS. Donderdag werden te Eindhoven de Pht lipsbedrijfschool en het nieuwe ontspan- ningsgebouw van de N. V. Philips' Gloei- lampenfabrieken feestelijk geopend. Daarbij waren o.a. aanwezig de inspecteur-generaal van het Nijverbeidsonderwijs, de heer heer H. J. de Groot, de directeur-generaal vail den Arbeid, C. Zaalberg, het districtshoofd van Arbeid te Maastricht, de heer C. Don- ker, de secretaris-generaal van Arbeid, H. en N., de heer Scholten. Voorts waren aan wezig de hoofdinspecteur van het L. O. mr. F. Truyen, prof. Gunning en burgemeester Verdijk. Dr. A. F. Philips sprak het openings- woord. In de Bedrijfsschool zijn de volgende on- derwijsinstellingen gevestigd 1. Een dagschool voor opleiding van ge- schoolde arbeiders in de metaalbewerking en tot instrumentmaker. 2. Een dagschool voor opleiding van ge- oefende arbeidsters in de lampen- en appara- tenfabrieken. 3 Een inleerschool voor ongeoefend per- soneel, dat, na aanneming, practisch voor- bereid wordt voor het werk. 4. Een reserveschool waar ziek geworden personeel weer aan arbeid gewend wordt. 5. Een avondschool voor onderbazen en bazen en verder talrijke dag- en avondcur- sussen voor verschillende groepen van fa- briekspcrsoneel in teekenen, wis-, natuur- en scheikunde enz.in vreemde talen voor tech- nische menschen. 6. Een inwijdingscursus vbor pas in dienst genomen ingenieurs, M. T. S.'ers, hoo- ger kantoorpersoneel, om te worden georien- teerd over de organisatie der geheele onder- ncming. 7. Een dagschool voor opleiding van a s. kantoorbedienden. 8. Een cursus voor kantoorpersoneel in de kennis der Philipsproducten, cursussen voor verkoopers in kennis der verkoopsorganisa- tie en der producten. 9. Een avondschool voor kantoorperso neel, waar onderwijs gegeven wordt in de modeme talen en handelscorrespondentie 10. Een school voor typen, stenografeeren, machinaal tellen, ponsen, blokschrut, enz. De door architect D. Roosenburg ontwor^ pen Bedrijfsschool is een gebouw van 5 ven c'aepingen, 93 meter lang, 17 meter breed, en met 'n groote werkplaats voor de practische opleiding. Er is een laboratorium en een instrumen- tarium, waae jonge ingenieurs zich door aanschouwing en praktijk geheel op de hoog te kunnen stetlen van elk onderdeel der fa- biicage. De lesvertrekken zijn gemeubeld met stoy-i len en lessenaars; lessen voor onderwijs in vreemde talen worden in gezellige kleine vertrekken gegeven, waar stoelen met schrijf- leuningen om de tafel van den docent ge schikt staan; niet een zwart bord bevindt zich in't gebouw. Groote klassen kunnen fn groepen geschikt worden, de weg naar ge- indivualiseerd onderwijs staat hier geheel open. Meisjes en jongens leeren de natuur- kunde in een daarvoor ingericht praktijklo- kaal, waar 30 plaatsen zijn en elk de b«- ginselen der natuurkunde in proeven er- vaart. i r

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 9