m geochertheri yw. Haa„h?,rirrtr de qao&Ltn■diE door den dood aa»de p"- is die nare hoofdpijn, prikkel- baarheid en gedruktheid. Foster's Maagpillen hebben naam gemaakt als het laxeermiddel bij uitnemendheid. f0.65 p. flacom^x- FOSTER'S MAAGPt LLEN bands-vaandel, welke gehouden collecte nog een flink bedrag heeft opgebracht Tevens werd nog een prachtig uitgevoerd gedenk- tooekje van den Nat. Landstormdag 1928 aan de leden uitgereikt, waarin naast vele foto's van deze gebeurtenissen, de afbeeldingen van de leden der koninklijke familie waren opge- nomen, voorzien van hunne handteekeningen. Aan het einde der iilm werd door den voorzitter alien dank gebracht, welke er toe hebben medegewerkt tot het totstandkomen van dezen avond en hoopt dat het den band moge blijven versterken tussehen de land- stormers en de gemeente. Tot ouderlingen in de Geref. Kerk wer- den gekozen de heeren J. Balder Jbz. en H Glas en tot diakenen K Slot en O. Wit. UITGEEST. In de op Woensdag j.l. gehouden vergade- fing van het bestuur van de vereeniging Eerste Hulp bij Ongelukken", afd. Uitgeest, is besloten toe te treden tot de Bestuurders- bond, terwijl ter zijner tijd behoudens de vereischte toestemming een verloting zal worden gehouden. In verband met den aan- vang der nieuwe cursus op 2 Januari a.s. zal de arbeidsinspectie worden aangeschreven opdat mogelijk enkele fabricken, die voor hun personeel van deze mooie gelegenheid ge- bruik willen maken, er mede bekend worden. EGMOND AAN ZEE. Zaterdag en Zondag heeft de damesver- feniging T. A. V. E. N. U. alhier in het ver- eenigingsgebouw een bazar georganiseerd, die zeer zeker geslaagd genoemd mag wor den. Deze werd Zaterdagavond geopend door de presidente, Mevr. Zwart-Jansen. Het was haar een aangename taak, zoo velen welkom te kunnen heeten. De naam der ver eeniging, aldus spr., was den laatsten tijd in bet dorp dikwijls genoemd in verband met de zeer geslaagde opvoering van het blijspel „Filmmaniakken". Op veler verzoek zal de vereeniging het speldaarom nog eens op- voeren. Het succes van de vereeniging, ging spr voort, is in de zes jaren van haar be- staan verzekerd, dank zij de goede verstand houding en de prettige samenwerking van de leden onderling. Het devies is: Wat gij doet, doe dat goed. Half werk staat niet op het programma. Mevr. Zwart-Jansen dankte vervolgens al ien hartelijk voor de groote offervaardigheid bij het samenstellen van den bazar betoond Niet alleen had men belangstelling genoten van dorpsgenooten; ook van daarbuiten had men van zijn medeleven met de vereen. blijk gcgeven door het schenken van gaven, een daarvan zelfs van vijfiig gulden. De prijzen zijn bestemd voor de verloting, waarvan Ge opbrengst besteed wordt aan het kerstfeest voor de kinderen en de ouden van dagen. Zich daarop tot de leden wendend, besloot de president met den wensch, dat op de in- geslagen weg mocht worden voortgegaan en dat de leden eendrachtig zouden blijven in hun arbeid voor hetzelfde doel, opdat de woorden in het vereenigingslied waarheid mochten worden: dat T. A. V. E. N. U. een vreugde en een steun zou zijn voor het corp Egmond aan Zee. Hierna verklaarde de presidente den bazar voor geopend. Deze bood veel bezienswaardigs; vooral de prachtige sprei was het middelpunt der belangstelling De verdere uitgestalde arti- kelen getuigden verder van fiine smaak en groote zorg aan het vervaardigen daarvan besteed: kussens, kleedjes, kindergoederen, enz. Het draaibord en de grabbelton vonden terecht veel bezoekers; trouwens de dames kunnen tevreden zijn met het bezoek, en zij zullen in de groote belangstelling der dorps genooten de waardigste belooning gevonden hebben voor het groote en mooie werk, waar van de bazar blijk gaf. He WgnterviinsSep. Veel vlinders zijn er niet meer, wan- neer het eenmaal November is gewor den. De meesten zijn gestorven, doch ze liebben vooraf gezorgd voor voldoende voortplanting. Eieren, rupsen en poppen zijn er in groot aantal, zoodat men tegen het volgende zomerseizoen stellig weer alle species kan verwachten, waarmede men in het verloopen getijde kennis kon maken. Toch zijn er ook wel vlinders in den winter en het sterkst vertegenwoordigd is dan zeker bij ons wel de soort, die aangeduid wordt met den naam Chei- matodba brumata, hetgeen beteekent: „levend in 't midden van den winter", aldus een zeer passcnd gekozen bena- ming. Wie deze vlinders vvil zien, kan ze des avonds en ook des nachts, zelfs in het hartje van den winter, om de stammen der vruchtboomen zien fladderen. Som- tijds zelfs komen ze bij ons in kamers of schuren, waar ze wel tegen zolders of balken plaats nemen. Die vliegende diertjes zijn mannetjes. Mooi zien ze er juist niet uit. Ze zijn maar klein en te kennen aan hun grijze vleugeltjes, waar van de voorste donkerder zijn dan de achterste. Eenige golvende dwarslijnen strekken tot versiering Wilt ge ook de wijfjes kennen, zoek dan onder de dorrende blhadjes of te gen de onderzijde der takken. Ge zult daar diertjes vinden, die ge misschien op het eerste gezicht zult houden voor kleine sprinkhanen of krekel6. Toch zijn dit, de vrouwelijke Wintervlinders, die heelemaal niet kunnen vliegen. Het lichaam is veel dikker, dan dat van de mannetjes, doch de vier vleugeltjes zijn zeer klein, zoodat het slechts korte, smalle strookjes zijn, die volstrekt niet voldoende zijn voor de vlucht. Men zou zoowaar medelijden met deze veronge- lijkte sexe kunnen hebben. Toch is het maar beter, om er den strijd tegen aan te binden, en ze zooveel mogelijk te ver- delgen. Want waar is het, dat de Win tervlinders de oorzaak kunnen zijn van het mislukken van den appel- en peren- oogst. Die onnoozele dieren, die we ten opzichte van de mannetjes als paria's' hebben te beschouwen, leggen lioog in de vruchtboomen talrijke eitjes, waaruit vroeg in het voorjaar groengekleurde rupsjes worden geboren, die tot de fami lie der Spanners of Geometridae be ll ooren. Reeds in Mei zijn deze rupsen volwas- sen en dan kruipen ze tussehen de blad- en bloemknoppen, of spinnen er aaneen de jonge blaadjes en krullen ze om, ter- einde zoo in het verborgen te verorbe- ren de weeke plantendeelen, die blade- ren en vruchten konden worden. De tuinman, die groote verwachtingen had van zijn veelbelovende boomen, ziet zich dus door de verderfelijke werking van deze kleine wezens zeer teleurgesteld. Er. daarom is het nuttig en noodig, dat de vermenigvuldiging van deze grijs- groene rupsjes zooveel mogelijk stop wordt gezet. De wijfjes van de Cheima tobia in de maanden November, Decern ber en Januari wegvangen, is zeker goed, maar ook kan men profiteeren van het niet kunnen vliegen der vrou welijke vlinders. Men doet dit het best door ringen van lijm of teer om de stam men der vruchtboomen te smeren, waar door men de wijfjes belet naar boven te loopen. In Juni voch, wanneer de rupsen dior het welige voeder vet geworden zijn, kruipen ze naar den grond. In den bodem veranderen ze dan in lichtbruine popjes, die aan de achterzijde twee fijne haakjes hebben. Deze blijven hier tot aan het begin van den winter en dan pas komt het volkomen insect voor den dag. De mannetjes kan men niet keeren, doch de wijfjes wel en dat is al veel ge- wonnen. J. DAALDER Dz. Ingezonden stukken (Buiten verantwoordelijkheid van de Re- dactie. De opname in deze rubriek, bewijst gems ems dat de redactie ermede instemt). Weledelgestr. Heer Hoofdredacteur. Zoudt U mij (door uitstedigheid hiermede wel wat laat) naar aanleiding van het aar- dige fraai geillustreerde artikel van den heer D. A. K. „De Herbouw van de Abdy te Egmond" willen toestaan een aanmerking te publiceeren op de slot-alinea, die immers beter zou hebben geluid: Dit verloop lijkt ons, hoezeer uit een oog- punt van godsdienstvrede prijzenswaard van goede bedoeling, echter ter uitvoering toch zeer gewrongen. Terwijl historisch bovendien het fegen- woordige protestantsche (Evangelische) kerk- je staat op de plaats waar eens de Klooster- kerk stond, dus zal staan over inhouden misschien? de graven onzer oude lands- graven, Edelen en Abten en zooals ook recht- matig zal zijn dan - waar toch onze Ned Herv. Kerk „eene eenige, katholieke, dit is algeheele en onverdeelde kerke"4—de traditie voortzet van de oude katholieke, voor-room- sche kerk in Nederland en „het Adalberts- putje een 1000 Meter ten Westen werd ge- sticht. Met dank voor Uwe welwillendheid, Hoogachtend, QUI POT-EST, Nomine. A-vanVALKEMBURG'S iLEVERTR LEEUWARDEN Tijdschrrtiften Fotovreugd voor iedereen, een maandblaadje dat folo-amateurs wit kweeken. Het December-nummer van dit tijdschrift is speciaal gewijd aan1 het fofografeeren bij kunstlieht. De redacteur schrijft er over bij den uitslag van den Nov.-wedstrijd' en Tessar geeft verschillende wenken voor het maken van opnamen in de huiskamer in de donkere maanden. Dezelfde geeft een artikel, waarin verteld wordt van het maken van fotografi- sche silhouetten. L. P. schrijft over „De bios- coop in uw eigen huiskamer". In de rubriek „Wat hapert er aan?" vindt men tal van wen- ken, speciaal voor het maken van foto's bij avond, hetzij thuis of op straat. Voorts nog het vervolg van het feuilleton, de vragenbus en de belichtingstabel voor Dec. Astra, NederlancCs eerste Ge'ill. Magazine. De „Astra"-redactie van meening, dat dc jaarlijksche stortvloed van Kerstverhalen in allerlei periodieken reeds groot genoeg is om in de behoefte te voorzien, heeft zich in haar December-nummer beperkt tot een klein aan tal plumpudding- en denneboom-illustraties en een minimum aan Kerst- en St. Nicolaas- vertelsels. Een feestelijk cachet draagt het nummer evenwel door vier fraai uitgevoerde platen in tweekleurendruk. Van de medewerkers zetten Joh. W. Broe- delet, Phillips Oppenheim en J. A. Pepin resp. een Haagsche historic, een Engelsohe misdaad-feuilleton en de maandelijke film rubriek met veel plaatjes voort. Onder de laatste een interessante foto-serie, die het ont- staan van een scene uit een geluidsfilm in beeld brengt. Er is, in dit nummer, een frisch winterver- telsel van Dola de Jong; een geestige per siflage door J. P. Balje; een romantisch avontuur, geschreven en gei'llustreerd door onzen vroegeren stadgenoot Baer von Hem- mersweil. H. Giesen teeken de goede illustraties bij „Het porseleinen freuletje" avontuur van een ouderwetsch juffertje in den moder- nen tijd en Karel van Seben verluchtte een navrante Sint-Nicolaasvertelling door M. H van Leeuwen. Verder wetenswaardigheden, korte schetsen en veel actueele foto's Rechfszaken SALARISPROCES TEGEN DEN STAAT De officier van justitie bij de Haag sche rechtbank, mr. Hermans, heeft Vrijdag conclusie genoemen in het sa- larisproces van eenige belastingkom- miezen tegen den Staat. Dit proces loopt over een gestelde niet-juiste toepassing van het Bezoldigingsbesluit 1920 ten aanzien van een aantal belastingambte- naren, als gevolg waarvan over de jaren 19221925 betaling wordt gevraagd van ten onrechte niet uitbetaalde salarisver hooging. De officier concludeerde tot niet-ont- vankelijkverklaring van eischers in hun vordering. De uitspraak werd bepaald op 31 Dec. IN VERKIEZINGSDAGEN. Zondagochtend 16 Juni bleek, dat des nachts de gevel van het gebouw Keizers- gracht 376, waarin de El. Drukkerij De Volharding en de N.V. Arbeiderspers zijn gevestigd, tot de eerste verdieping met een teerachtige vloeistof was bespo- ten. Ook werd ontdekt, dat verkiezings- propaganda der S.D.A.P., aangebracht op schuttingen in de Amstelstraat en om het Paleis-voor-Volksvlijtterrein, eveneens met een teerachtige vloeistof was beschadigd. Derhalve hadden zich gisteren voor de Amsterdamsche recht- benk een 28-jarige monteur en 23-jarige metaalbewerker, beiden behoorende tot de fascistische partij, wegens zaakbe- schadiging subs, straatschenderij, teza- men en in vereeniging gepleegd, te ver- antwoorden. De monteur erkende een pot, inhou- dende een mengsel van carbolineum en zwarte vernis, in de taxi te hebben ge- had. Met een soort glazen spuit pompte hij dit teerachtige mengsel op, dat door den metaalbewerker on muur en schut tingen werd gespoten. De monteur ver klaarde, dat hun doel niet was geweest de S. D. A. P. nadeel te berokkenen. In- tegendeel, merkte hij ironisch op, we wisten zeer goed, dat door onze daad de S. D. A. P. vele nieuwe aanhangers zou krijgen. We wilden juist de S. D. A. P. steunen! Als de S. D. A. P. als overwin- naar uit de stembus te voorschijn kwam, kon ze toonen, hoe ze haar phra ses tot werkelijkheid kon maken. Voor den aanvang der zitting stelde mr. M. Mendels zich viviele partij en eischte voor de Federatie Amsterdam der S. D. A. P. een schadevergoeding van 150. Ten laste was gelegd beschadiging van den gevel van perceel Keizersgracht 376 en van de opschriften in de Amstel straat, welke laatste door de federatie Amsterdam waren gehuurd. De olieach- tige vloeistof, welke was gebruikt, was van zulk een doordringende substantie, dat de gevel met den zandstraal moest worden afgespoten en de opschriften in de Amstelstraat totaal onleesbaar wa ren geworden. De federatie Amsterdam was genoodzaakt een andere schutting- oppervlakte te hurei?* dit veroorzaakte vooral door de schade op de Paleisschut- ting aangebracht (welke laatste bescha diging echter niet in de dagvaarding ten laste was gelegd) f 400 onkosten. De be- schadigde schuttingoppervlakte is zelfs nu nog onbruikbaar voor reclameschil- dering. Het O. M., waargenomen door mr. Overbosch, achtte de verdachten schul- dig aan zaakbeschadiging, niet aan straatschenderij. Immers, de schade kon slechts met krachtige middelen worden hersteld. Het 0. M. eischte tegen ieder der verdachten een gevangenisstraf van twee maanden. De monteur protesteerde heftig tegen de voorstelling van mr. Mendels, dat kapitalisten achter hen zitten. We zijn nog nooit voor iets betaald! roept hij uit. Ik ben geen vijand van de arbeiders, maar we betwijfeden de waarde van de mocratic in dezen vorm! De metaalbewerker voegde hieraan toeDe straf van twee maanden valt ons niet zwaar. In een fascistische maat- schappij zouden we veel zwaarder ge- straft worden. Toch gaan we in hooget beroep, maar niet om de straf. Uitspraak 12 December. HUWELIJKSLEED. Vrijdag deed de Vierde Kamer der Rechtbank te Amsterdam uitspraak in de strafzaak tegen den 52-jarigen los werkman, tegen wien het O. M. twee ja ren gevangenisstraf had gevorderd we gens zware mishandeling van zijn echtgenoote. Uit de gevangenis thuis komende, vernam verdachte, dat zijn vrouvv haar intrek genomen had in de woning van een orgeldraaier aan de Eerste Kattenburgerdwarsstraat. Hij zocht haar daar op en bracht haar toen met een mes twee steken in den arm toe. De rechtbank overwoog. dat het feit is gepleegd in een toestand van hevige ge- moedsbeweging en legde den verdachte op grond daarvan 6en jaar gevangenis straf op. Het merkwaardige van dit geval is, dat de verdachte reeds vo6r het huwe- lijk de vrouw ernstig met een mes ver- wondde, toen tot drie jaar gevangenis straf veroordeeld werd, doch na zijn straf te hebben uitgezeten, met haar in het huwelijk trad! Na de nieuwe geweld- daad schijnt zij echter althans zij liet zich zoo uit tot echtscheiding beslo ten te zijn. BinnenBand GEWETENSBEZWAREN TEGEN MILITAIREN DIENST. Een adres van den Vrouwen-Vrede- bond. De Alg. Ned. Vrouwen-Vredebond heeft zich met een adres tot den Minister van Defensie gericht, in het belang van de jonge mannen, die op grond van ge- wetensbezwaren vrijstelling van den mi- litairen dienst vragen. Deze jongens, door de Nederlandsche GERO-ZILVER en GERO-TIN Verkrijgbaar bij N.V. ALKMAARSCH WARENHUIS. wetgeving nog als onmondigen be- schouwd, zullen aldus adr. wan neer hun verzoek behandeld wordt en zij hebben aan te toonen, wat hen er toe dreef, door de spanning, waarin zij ver- keeren, niet altijd in staat zijn, duidelijk aan te toonen, dat hun bezwaren voort- komen uit het geweten. Waar het zoo moeilijk blijkt, over eigen geweten te spreken, moet het nog veel moeilijker zijn, over anderer gewe ten te oordeelen, en daarom verzoekt adr. den Minister, mild te zijn tegenover deze jongens en een ruim gebruik te maken van de macht tot vrijstelling van den militairen dienst, hem verleend bij de wet van 13 Juli 1923. DE MOORDAANSLAG TE LEEUWARDEN. Het slachtoffer overleden. De vrouw, die dezer dagen te Leeuwar- den getroffen werd door eenige reval- verkogels, afgeschoten door haar man, is aan haar verwondingen overleden. KINDERVERLAMMING. Bij een twee-jarig zoontje van den heer E. van Wijk te Haulerwijk (Fr.) is kin- derverlamming geconstateerd. BRANDJE IN EEN ZIEKENHUIS. In de kamer van den hoofdassistent der psychiatrische afdeeling van het academisch ziekenhuis te Groningen, is een brandje geweest, ontstaan doordat de gordijnen van deze kamer in aanra- king waren gekomen met een brandend gasstelletje. Onder leiding van genoem- den hoofdassistent is het vuur door het personeel van het ziekenhuis gebluscht. De patienten hebben van het incident niets gemerkt. HOOGE WATERSTAND IN FRIESLAND. Ten gevolge van den hoogen water- stand in de provincie Friesland het water is gestegen tot 26 c.M. boven het zomerpeil hebben Ged. Staten last ge- given het provinciaal stoomgemaal na- bii Lemmer weer in werking te stellen. KIND IN KOKEND WATER VERBRAND. Een drieparig kind viel te Helmond al spelende in een ketel met kokend water, wrarbij het zulke hevige brandwonden bekwam, dat het in het St.-Anthonius- gasthuis aldaar overleed. DOOR HET W1EL VAN DEN MOLEN GEGREPEN. Zaterdag gebeurde te Kinderdijk een ern stig ongeluk met doodelijken afloop. De mole- naar Groenendijk, woonachtig op de Molen- kade, had het ongeluk te vallen, met het nood- lottig gevolg, dat hij door het molenrad vreeselijk verminkt werd. Hij overleed na enkele oogenblikken. HET AANGESPOELDE KINDERL1JKJE. Dezer dagen meldden wij, dat benoorden De Kooy op Texel het lijk van een ongeveer 28-jarige onbekende vrouw was gevonden De politie stelde een onderzoek in naar een mogelijk verband, dat zou bestaan tussehen het vinden van dit lijk en van het kinderlijkje op den Zuiderzeedijk. Naar het Hbld verneemt, heeft een onder- wijzer uit Rotterdam het lijk van de vrouw herkend als dat van zijn vroegere echtge noote. GRATIFICATIE AAN GEPEN- sionneerd: n. B. en W. van Rotterdam stellen den gemeenteraad voor, over 1930 aan dege nen, die ingevolge besluit van 1920 een verhooging genieten, op de hun verleen- de pensioenen, een gratificatie te verlee- nen ter grootte van 3/4 van genoemde verhooging. Met dezen maatregel, waarvan alleen zii zullen profiteeren die minder dan 900 pensioen hebben, zal een uitgaaf van 60.000 gemoeid zijn. EEN UITSPANNING VERBRAND. Znterdagmiddag brandde de bekend® uitspanning „Oud-Milligen", bewoond door den heer L. Spruit, tot den grond toe af. Een der negen kinderen werd met moeite door den vader gered. Twee koeien en een paard, 300 mud gedorschte haver, liooi, stroo en r.ardappelen wer- ™n.™ede1 ,een Prooi der vlammen. Slechts enkele meubelen werden gered. Alles was op beurspolis verzekerd. De oorzaak is onbekend. EEN BEROOVER GEARRESTEERD De Amsterdamsche politie heeft gear' resteerd en ter beschikking van de jus titie gesteld een 28-jarig koopman, van wien men wist, dat hij reeds verschlh dene jaren, zoovel te 's-Gravenhaee al<s in de hoofdstad_„roofhoIen" en verdach te huizen exploiteerde. Het was echter viijgan. Thans is dat gebeurd. Met hem is, naar de politie meent, een der on- VRIJZINNIG-DEMONCRATISCHE BOND. delburgl£ene VergaderinS te Mid- In het Schuttershof te Middelburg ving Zaterdagnamiddag de algemeene vergade Kdaa" Van d£n VriJz^n\-Democratifcht Prof- T R^Krmienburg^uh* Leiden^bulcfe Spr. stond vervolgens stil bij de kabinets- vorming volgens het parlenientaire stelsel de' Ronrf a" het Program' waarmee de Bond de verkiezingen is ingegaan Wie voor de regelmatige functionneerina van ons constitutioneel bestel gevoelt, kan de kunststukjes van dialectiek en politieke camouflage met zonder verdriet zien, conclu deerde spr. Zij hebben tot onmiddellijk na- deelig gevolg, dat zij de kracMigste staat- kundige figuren, de politieke leiders, van de regeeringstafel verwijderd houden. En indi rect is het nadeel misschien nog grooter, door- dat de partijen de verantwoordelijkheid van zich trachten af te schuiven en tegenover dim eenvoudigen kiezer de handen in on- schuld wasschen. Dit gaat echter niet aan; steunen de rechtsche groepen eensgezind het kabinet, aan hebben zij daadwerkelijk de uoalitie-politiek hersteld. Woorden zijn niet beslissend voor de verantwoordelijkheid, maar daden. Wie vertrouwen heeft in „gou- vernement bij persuasie", in regeering door overtuiging (dat is democratic toch in we- zen), weet zijn weg. Wij zijn, zei spr., dien weg het afgeloopen jaar gegaan, met vasten stap en eensgezind. Veel werk van voorlich- ting is er door velen gedaan. Het totale resultaat was voor de partij bevredigend; het stemmenaantal ging met ruim 20.000 vooruit, de partij behield haar zetels in de Tweede Kamer en won een zetel in de Eerste Kamer. Dit alles ondanks de omstandigheid, dat de actie ongunstig werd beinvloed door het zonderlinge en betreu- renswaardige avontuur van Curacao. Rede mr. Marchant. Mr. H. P. Marchant, lid van het hoofdbe- stuur van dien bond en voorzitter van de V.-D. Tweede Kamer-fractie, heeft hierna in een redevoering behandeld de kabinetsforma- tie en de daarover in de Tweede Kamer bij de algemeene beschouwingen gevoerde de- batten. Vervolgens besprak de heer Marchant het ontwapeningsvraagstuk. Spr. merkte verder op, dat een van de grondzuilen waarop het christelijk bewind zijn evoluties uitvoert, is de handhaving van het gezag. Het zorgt voor het volksvertrou- wen in de regeering en in de rechtspleging. In welk licht kwam dit vertrouwen toen de zaak Giessen-Nieuwkerk aan de orde was? Wat was in deze zaak de hou ding van de regeering? Zij erkende, dat de veroordeeling van onschuldigen gevolg was van gemaakte fouten. Hier zou men hebben verwacht, dat de bewindsman, die verant- woordelijk is voor den goeden gang onzer rechtspleging, blijk zou geven van zijn vreugde, nu de noodlottige vergissing aan het licht was gekomen. Echter niets daar van. Het rechterlijk college, dat Nederland voor schande heeft bewaard, had een terecht- wijzing in ontvangst te nemen, omdat de wijze van presideeren den minister niet be- viel. Men had hier de verklaring willen hoo-i ren: Goddank, hier is het onrecht hersteld, hier heeft de rechter zijn roeping verstaan om aan Gods ordinantien in het staatsleven de hand te houden. En juist deze verklaring bleef uit en juist dit gemis deed de klein- geestige berisping schrijven als een pijnlijke vernedering. Hier voelden wij sterk het ver- schil in waarde tussehen het prevelen van de geijkte christelijke formules als bij de al gemeene beschouwingen en het beleven van de christelijke beginselen in de practijk. Vervolgens trad spr. in uitvoerige be schouwingen over de vroegere Liberate Unie en de tegenwoordige Liberale Staatspartij. Uitvoerig stelde spr. de politiek der vrijz.-de- mocraten er tegenover. Mr. Werker (den Haag) bracht namens zijn afdeeling dank voor alles wat de fracties hebben gedaan. Spr. wijst er op dat uit uit- latingen van mr. Marchant en ook van den heer Knottenbelt blijkt, dat de bijeenkomsten van de commissie voor buitenlandsche aan- gelegenheden niet veel beteekenen en te zeld- zaam zijn. Z.i. moet er meer initiatief tot bij- enkomsten uitgaan van de commissie zelve. De afgevaardigde van winterswijk sloot zich aan bij de hulde aan de fracties, maar stelde de vraag of niet meer kan worden ge daan, opdat de plattelandsgemeenten trek- ken uit het wegenfonds. Ook bracht spr. den wensch naar voren, het Kort Verslag der Ka- merzittingen te herstellen. De heer van Raalte (Amsterdam) zeide, dat de afdeeling niet tevreden is over de houding der fractie in zake de behandeling van de rechtspositie der ambtenaren. Spr. vroeg vervolgens of het niet tijd is dat ook GERO De uitgebrelde collectie biedt Iteus voor tederc beurs. Ellc artikel muat tilt door superleure kwa- lltelt, schoonheld van ll|n en practlsche ge- bruikswaarde. -1 Vraagt onze speclale brochure GEROGESCHENKEN k°rb>on Thmet ^6lnkt Vat op den man

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 6