L l8 GeneesKundip brisven. M Luefaiwaapf Harktfoericfoteai Congres voor heilgymnastiek en massage. II. In mijn vorigen brief heb ik reeds ge- wezen op de eigenaardige positie, welke de heilgymnast in onze samendeving in- neemt. Hij is geen arts, heeft dus niet het recht patienten in behandeling te nemen en moet zich dus beschouvven als helper, als verlengstuk van den arts. Feitelijk mag hij alleen uitvoeren wat de arts hem voopschrijft en wat het voornaamste is ondPr diens verant- woordelijkheid. Maar hij bevveegt zich in hoofdzaak op een terrein, dat de meeste artsen weinig betreden. Zij ver- wijzen den patient naar den heilgym- nast en zijn zeer tevreden, dat zij van hem (van den patient n.l.) af zijn en de rest aan den heilgymnast kunnen over- laten, die er dan ook dikwijls beter van op de hoogte is dan de arts. Zoo ontstaat een eenigszins halfslach- tige positie. Feitelijk mogen zij geen pa tienten in behandeling nemen, maar in- derdaad doen zij dit dagelijks. In woord en geschrift verklaren zij, niels te doen zonder voorschrift van den dokter. Maar indien zij zich eerlijk zouden willen uit- spreken, dan zou blijken dat er op het gebiecl van hun dagelijksch werk slechts zeer weinig artsen door hen als hun meerdere worden beschouwd. Het was el de moeite waard, het congres van uit dit oogpunt te beschouwen. Dat zij hun beste beentje voorzetten, dat zij voor eigen parochie preekten en dat zij den indruk deden ontstaan, dat het oude gezegde: „0! Neerland, stuur toch blij te moe, uw kroost naar mijn collegie .toe" een uitstekend motto voor het congres geweest zou zijn, dat alles is hun goed recht. Op een veertigjarig feest ligt het voor de hand, dat men de gunstige zijde der medaille naar boven legt. Maar er blijven toch altijd grenzen. En iets meer bescheidenheid zou zeker niet misplaatst geweest zijn. Vole-ens de inleiders der verschillende onderwerpen is er welhaast geen onderdeel van ge- neeskunde en hygiene, dat tot zijn recht kan komen zonder de intensieve mede- werking van den heilgymnast. Niet ten onrechte deed dan ook een der sprekers in het debat de waarschuwing hooren, dat de heilgymnasten niet al te veel aan zich moesten willen trekken. Daarbij trad steeds de overwaardige beteekenis, aan het staatsdiploma gehechte op den 1 voorgrond. Zoo gaf een der inleiders een flange opsomming van de voordeelen, welke voor alle drie betrokken catego ries medici, patienten en heilgymnas ten, verbonden waren aan een goed op- geleid corps heilgymnasten en aan een behoorlijke samenwerking van dezen met de artsen. Met die opsomming op zich zelf kan ieder het eens zijn. Minder goed is in te zien, wat dit alles met het staatsdiploma te maken heeft, terwijl het toch inderdaad bedoeld is als een be- toog ten voordeele hiervan. Erger is, dat de inleider van het on- derwerp „Orthopaedie en Heilgymnas- stiek" zich heeft iaten verleiden tot de beschuldiging dat sommige orthopadis- ten deformiteiten tot zich trekken, wel ke niet op hun terrein liggen (dus wel op dat van den heilgymnast?) en oefe- ningen voorschrijven, waarvan zij de draagwijdte niet overzien. Als voorbeel- den worden genoemd de rechterherin- neraar en de dwangzool, welke den pa tienten („den stakkerds") onnoemelijke kwelling veroorzaken „zoodat het waar- lijk niet te verwonderen is, hoe de dra- gers van dergelijke apparaten den medi- cus toewkenschen dat deze zelf moest veroordeeld wcrden, zulk een folter- werktuie gedurende eenigen tijd te dra- gen.Tegenover het ootmoedige begin van den bekenden heer van Essen, dat »>de heilgymnast-masseur de therapeuti- sche heilgymnastiek en massage alleen tnag toepassen in opdracht van een arts#' maakt deze ongepaste aantijging we! een heel zonderlingen indruk. V ie te veel wil bewijzen, bereikt juist wel eens het tegendeel van het beoogde effect. Bij het streven naar een staats diploma wordt te veel gegeneraliseerd en het persoonlijk element, dat toch zulk een belangrijke rol speelt, over het hoofd gezien. De eerste krachten op dit gebied waren gewone gymnastikleeraars zonder eenig bijzonder diploma. Er zijn er misschien niet velen meer van over, maar bij het tegenwoordig geslacht le- ven hog verscheidenen in de herinnering \oort als bij uitstek bekwame en voor htm taak geschikte personen, door me- <liri en patienten om het zeerste gewaar- deerd. Laten wij toch niet vergeten, dat een eXamen niet het eenige merkteeken is voor iemands eigenschappen en dat met goeden wil en doorzettingsvermo- gen veel bereikt kan worden, ook als eigenaardige wettelijke voorschriften of andere omstandigheden verhinderen dat de verworven bekwaamheid door een cfficieel kenmerk gestempeld wordt. Daarom deed het niet prettig aan, dat door enkele sprekers zoo sterk tegen de vorpleegsters werd geageerd. Hoevele verpleegsters zijn er niet, die in den da- gcl ijkschen omgang met het hoofd ha- rcr afdeeling door eigen studie een zoo waardevolle aanvulling voor het werk van dien dokter wordt, dat haar hulp in de eigen omgevihg verre te verkiezen is boven die van den heilgymnast die den patient in zijn eigen inrichting behan- clelt, ook al kan zij niets anders toonen dan het gewone verpleegstersdiploma. Zeer terecht werd er nadruk opgelegd, dat de psychische invloed bij de heil- gymnastische behandeling van veel be- tteekenis is. De eigenschappen, noodig om debzen invloed te kunnen doen gel- den, worden op een examen zeker niet gemakkelijk ontdekt, in elk geval zou ik het diploma niet gaarne als waarborg voor de aanvvezigheid van deze eigen schappen willen aanvaarden. Niet gering is de ovtrdrijving bij de behandeling van de heilgymnastiek ten opzichte van inwendige ziekten ten toon gespreid. Zoo zou de gewone leeraar in gymnastiek ongeschikt zijn om lichaamsoefeningen te leiden, welke door den dokter noodig geoordeeld wor den om de algemeene constitutiie van een patient te verbeteren. Ook zou de arts in vele gevallen in plaats van een specialist in consult te roepen, zijn licht rnoeten opsteken bij den heilgymnast. En zelfs bij het kiezen van een beroep zou deze te pas moeten komen. Een klein weinig minder zelfoverschatting ware hier zeker niet misplaatst. In elk geval blijft zoo weinige over van de on- dergeschikte rol tegenover den dokter, waarvan telkens sprake is. Ten slotte was dit congres 'als een feestvergadering bedoeld en daarom mogen de genoemde opmerkingen niet al te zwaar aangerekend worden. In geen geval mogen zij te kort doen aan de overigens vollcomen gemotiveerde waar- deering voor hetgeen het genootschap en zijn kopstukken in die veertig jaren hebben tot stand weten te brengen. Aan de hulde voor hetgeen gedaan is, worde de wensch en verwachting uitgesproken, dat het met dezelfde energie zijn wel- dadig werk zal voortzetten, waarbij het voldoende is, als het rustig op de eigen paden voortwandelt, terwijl het dan on- noodig is, anderen het recht te misgun- nen, ieder op zijn wijze naar beste we ten naar vooruitgang te streven. Slechts een punt dient nog te worden aangeroerd, n.l. de nabehandeling van ongevalspatienten. Maar omdat hetgeen ik hierover zeggen wil, in niet mindere mate de artsen als de heilgymnasten betreft, bewaar ik dat liever voor een volgenden brief. H. A. S. Frovinciaa! nSeuws HEILOO. De aid. Heiloo van „Het Mobilisatiekruis", hield Dinsdagavond vergadering in cafe Admiraal. De voorzitter, de heer Th. B. Brand, open de, heette alien welkom, inzonderheid den heer H. P. Geerke, lid van het hoofdbestuur, die de reis van Den Haag had willen maken om eens op de afdeelingsvergadering tegen woordig te zijn. (Instemming). De heer Geerke zette het doel van den bond uiteen en betoogde dat een gevoel van saamhoorigheid en vaderlandsliefde ons richtsnoer moet zijn. Van zelf komt dan, dat men een broeder wij zijn alle broeders die in nood is, helpt. Spr. gaf nog verschillen de wenken hoe men t best art. 3 der Statuten in practijk brengt. De Secretaris deelde me- de dat het gemeentebestuur een subsidie had verleend en dat het hoofdbestuur een bijdra- ge heeft verstrekt om eenige onzer leden, die groote gezinnen hebben, te steunen. Spr. stelde voor aan beide colleges dank te betui gen. Daarna deed de voorzitter mededeeling van het resultaat der verloting. Spr. nam het voorstel van den secretaris over om daar mede gedurende den winter aan hen die het noodig hebben levensmiddelen of brandstof- fen te verstrekken. Goedgekeurd. De vacature van voorzitter werd aange- houden tot de jaarvergadering, ingevolge een besluit van de vorige vergadering. In de rekeningcommissie werden benoemd de hee- ren A. Schouten, G. Schouten en J. M. Zon nevejd. De voorzitter stelde voor een com- missie te benoemen die een program zal ont werpen voor de herdenking van het eerste lustrum op 6 Februari e.k. Het bestuur dacht zich een herdenking in intiemen kring, en daarbij een deputatie van het Gew. bestuur en kring Alkmaar uit te noodigen. Natuurlijk zal ook het hoofdbestuur worden uitgenoo- digd. Na eenige bespreking stelde de secre taris voor om een commissie te benoemen. In die commissie werden benoemd de heeren G. Schouten en W. Stoop, terwijl het bestuur uit zijn middelen een persoon zal aanwijzen Voorstel intrekking besluit der voorlaatste vergadering om den voorzitter van de Gew Bond het vertrouwen op te zeggen. De voorzitter gaf het woord aan den secre taris, die een uitvoerige correspondentie met het hoofdbestuur had gevoerd. De secretaris betoogde dat het voor hem gemakkelijk was het voorstel te verdedigen omdat hij tot de tegenstemmers behoorde Toch had de geschiedenis op spr. een onaan- genamen indruk gemaakt Zonder twijfel was het't hoofdbestuur en Gew. Bestuur be- kend dat wij een correspondentschap van Drachten hadden opgericht en dit v/as z.i. de twistappel. Het daarbij komende was bij- zaak. Ons voorstel voor de jaarvergadering en de minder prettige bejegening op de ver gadering had voorkomen kunnen worden. De heer Geerke toonde aan dat Mr. Judell vrij uit ging. De drukke correspondentie, die het hoofdbdstuur voert zal wel oorzaak zijn dat men geen aandacht aan die zaak heeft gewijd. Van het Gew. bestuur mag men niet verlangen dat men alle couranten leest. De secretaris zeide dat hij nu een andere kijk op de kwestie kreeg en het was nu nog gemak- kelijker om het voorstel te doen om het be sluit van 30 September 1.1. in te trekken. De voorzitter merkte nog op dat als de circulai- re van 1926 ons had bereikt, alles was voor komen. Het voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen. De heer Geerke feli- citeerde de afdeeling met dit besluit en sprak de hoop uit, dat de band tusschen Gew. be stuur en afdeeling wordt versterkt. Daarna hield de heer Geerke een bespreking hoe d* organlsatie moet geleid worden wil zij beant- wOorden aan het doel. Spr. toonde dit nader aan en ging er dieper op in. Nog werd be- sloten om op een nader te bepalen dag de film te vertoonen en een spreker uit te noodi gen. N? rondvraag volgae sluiting. HOORN. In de gisteravond gehouden vergadering van den gemeenteraad werd de rekening vast- gesteld van het St Pietershof over 1928. Deze rekening wijst aan in ontvangsten 5926.51; uitgaven 7164.51; nadeelig sal do 1237.90. De begrooting van de gemeentelijke instel- ling voor Maatschappelijk hulpbetoon over 1930 werd in ontvangsten en uitgaaf vast- gesteld op een bedrag van 76500. Aangenomen werd een voorstel van B. en W. inzake de aanbieding van een gesclienk ten behoeve van het nieuwe Gouvernements- gebouw van de provineie Noordholland Hiervoor werd een crediet verleend van 800.— voor aanbieding van een tapijt voor bekleeding van den koepel. Besloten werd de instructie van de hulp- keunneesters van den Vleeschkeuringsdienst voor Vee en Vleesch in den kring Hoorn te wijzigen in dien zin, dat het salaris werd vastgesteld op 2000.— met 4 eenjaarlijk- sche verhoogingen van 100.—. Het tegen- woordige maximum-salaris bedraagt 2200 Door samenvoeging van betrekkingen werd voorts besloten tot instelling van de betrek- king van Marktmeester van verschillende markten op een salaris van 750. Hierdoor wordt een bezuiniging bereikt van 345 's jaars. Inzake de vernieuwing van de Hooge Brug werd besloten B. en W. te machtigen den bouw van den onderbouw op te dragen aan den heer P. J. Blauw te Hoorn voor de som van 1395^—. De bovenbouw was inmiddels gegund aan de N.V. Kloos en Zonen te Kinderdijk voor de som van 8150.—. Afwijzend werd beschikt op een verzoek van de Centrale Ver. ter behartiging der Maatschappelijke Belangen van Zenuw- en Zielsziekten te Utrecht, om als lid' der vereeni- ging toe te treden. Vcorts werd afgewezen een verzoek van de afdeeling Hoorn van de Revol. Social. Partij in Nederland, inzake het nemen van maatregelen ten behoeve van werkloozen en armlastigen, gedurende den aanstaanden winter. Aan den heer A K. E. Grabowsky, hoofd der U.L.O.-school werd op zijn verzoek eer- vol ontslag verleend als lid van de commis sie van toezicht op het Lager Onderwijs. Als onderwijzeres van gemeenteschool No 3 werd benoemd mej. J. Hampe, alhier. (No. 1 der voordracht). De heer W. Nijboer alhier werd benoemd als tijdelijk leeraar in huis- houdelijk boekhouden aan de Vakschool voor Meisjes. HET DERDE RETOURVLIEGTUIG TE DEVENTER GELAND. Het derde retourvliegtuig de P.H.—A.E.O. dat gistermorgen te Boedapest is gestart met bestemming naar Schiphol, is gistermiddag kort na vier uur in Vsrband met het slechte weer op het noodlandingsterrein te Deven- ter geland. Deze landing geschiedde vlot. Aan boord van dit vliegtuig bevonden zich naar men weet de piloten Duimelaar en Te- pas en de mecanicien Dunk. De post werd naar Amsterdam vervoerd met den posttrein van 5.10, aangezien het vliegtuig niet meer naar Schiphol zou door- komen. Ook de bemanning begaf zich naar Amsterdam. De piloot Sillevis ging van Am sterdam met den mecanicien Veenendaal naar Deventer om heden de P.H.A.E.O. naar Amsterdam te brengen. Met den Duitschen trein is gisteravond te 9.13 de bemanning van het derde retourvlieg tuig, de P.H.A.E.O., uit Deventer, aan het Centraal Station gearriveerd. Het derde retourvliegtuig van uit Deventer vertrekken. Het derde retourvliegtuig, de P.H.A. E. O. dat gister op weg van Boedapest naar Schip hol te Deventer is geland, is aldaar om 11.07 uur hedenmorgen gestart met bestem ming naar Rotterdam. Ais piloot fungeerde Sillevis, mecanicien was Veenendaal. Het toestel zal te Rotter dam worden nagezien. HET ZEVENDE POSTVLIEGTUIG. De P.H.A.E.N., het zevende postvlieg- tuig naar Indie, is om 8.55 uit Bagdad ver- trokken en is om 13.30 te Bushir "aangeko- men. Alles is wel aan boord. Vandaag wordt de reis voortgezet. Het zevende postvliegtuig te Jask. Aneta V.D. meldt d.d. heden: Bij de K.L.M. is een bericht ingekomen, dat het 7de postvliegtuig de P.H.A.E.N., op weg naar Ned. Indie, hedenmorgen te 5.10 uur uit Bushir is vertrokken en om 10.33 uur te Jask is aangekomen. Alles is wel aan boord. Morgen vliegt men verder. Het vierde retourvliegtuig voor den terugtocht gestart. Bij de K.L.M. is tevens bericht ingekomen, dat het 4de retourvliegtuig, de P.H.A.E.Z., uit Batavia is gestart Aneta V. D. meldt: Bij de K. L. M. is bericht ingekomen, dat het 4de retourvliegtuig te 5 uur uit Ban doeng is vertrokken, te 5.45 in Batavia is aangekomen, vandaar te 6.30 uur is ver trokken, om 9.15 uur te Palembang arriveer- de en vandaar te 10.10 uur vertrok, om te 15.55 uur te Medan te arriveeren. Alles is wel aan boord. Morgen wordt verder gevlogen. Ondei* cSe Roowers. We hebben al eens kennis gemaakt met een onzer arenden, n.l. met den Zeearend en toen gezegd, dat we ons nogmaals onder de roovers zouden begeven om er den Visch- arend, den Havik en den Kerkuil te leeren kennen. En dat willen we heden doen. Er zijn verschillende Vischarenden (Pan- diones), doch in ons land komt alleen voor de Pandion haliaetus (L.), die ook Eenden- dooder genoemd wordt. 't Is een vogel, krachtig van maaksel, die zich wel met vleesch, doch veel liever met visch voedt, en zijn kracht blijkt daaruit, dat hij meermalen visschen medesleept, die hem in zijn gewic'nt evenaren of zelfs overtreffen. Wie zoo'n vogel ziet, zal respect krijgen voor zijn goed ontwikkelde grijpklauwen. Aan de ruwe en krachtige met schubben be- dekte pooten bevinden zich buitengewoon groote en kromme nagels, terwijl de achter- teen zijdelings en ook zelfs naar voren ge- draaid kan worden. Eigenaardig is het, dat deze nagels wel een zeer scherpe punt hebben, maar nergens een scherpen kant vertoonen, zoodat ze ook in dit opzicht te onderscheiden zijn van de nagels van andere roofvogels. Bij het ver- slinden van zijn prooi doet verder uitste-. kend dienst de scherpe haak van den krachti- gen, zwarten bovenkaak. Zeer groot is zoo'n vischarend niet, daar hij slechts 6 d.M. lengte heeft, of twee der- den der lengte van den Zeearend, en van die 6 d.M. moet nog wel 2 d.M. voor den staart gerekend worden. De lange vleugels, die den vogel een vlucht van 1.60 M. bezor- gen, reiken evenwel over den staart heen. De vederen zijn hoofdzakelijk bruin op de boven- zijde en wit op de onderdeelen. De nog jon- ge voorwerpen zijn te kennen aan de vrij breede, lichtere randen van de overigens donkerbruine vederen van rug en vleugels. Deze randen zijn bij de oude dieren veel smaller. Zeven witachtige dwarsbanden over den bruinen staart zijn voldoende kenmerken voor eventuSele bestemming. De Vischarend wordt over een groot ge- deelte van de aarde aangetroffen, doch ner gens in vele exemplaren. Ook bij ons laat hij zich wel elk jaar zien, doch nimmer als tal- rijk. In verschillende landen van Europa komt hij als broedvogel voor. Zijn horst wordt gebouwd op boomen en de drie of vier eieren zijn groenachtig wit van grondkleur en grootendeels overdekt met bruine vlekken. Dat hij het liefst woont bij meren en moerassen, waar hij zijn lievelings- kost kan vinden, spreekt wel vanzelf. Bij ons ziet men hem meermalen zweven boven pol ders en heidevelden. We hebben de arenden te beschouwen als vogels van edelen bloede, en het weinige voorkomen dezer species maakt, dat we ze wel kunnen sparen. Toch wordt gewoonlijk elk voorwerp, dat zich laat zien, dadelijk als geweldige roover vervolgd, zoodat er eerdcr gevaar voor uitsterving, dan voor overbe- volking ontstaat. Er is een tijd geweest, dat de Havik (Astur palembarius L.) in de valkerijen in hoog aanzien stond. Van de roofvogeleigenschap- pen dezer soort wist men uitmuntend partij te trekken door africhting tot de jacht op hazen, konijnen, fazanten en patrijzen, en een goede havik was toen een vogel van hoo ge waarde. Zoo'n havik is ook een vogel van edelen vorm en fiere gestalte en jammer is het, dat hij zoo groote schade aanricht onder allerhande vogels en kleine viervoeters. Vooral, wanneer hij jongen te voeden heeft, zijn er niet veel nesten van andere vogels in den omtrek van het haviksnest veilig, want in den beginne vooral worden de roofvogelkin- deren gevoed met jeugdig malsch vogel- vleesch. Waar de havik zich alzoo als gevreesd roover doet kennen, spreekt het wel vanzelf, dat ook hij zich aan vele vervolgingen bloot- stelt. Waar een jager hem in zijn bosschen of velden ontmoet, daar zal hij gewoonlijk niet rusten, alvorens hij den roover heeft ge- schoten of verjaagd. De Havik, die ook een groote roofvogel is, onderscheidt zich van andere dagroofvogels door zijn korte, afgeronde vleugels, die° in rust niet verder reiken, dan tot het midden van den staart. Ook vallen de hooge pooten, die geelachtig van kleur zijn, en de krachti ge bek wel in het oog. De gele oogen zijn bij zonder scherpziend. Aangezien het veder- kleed voor de dieren van verschillenden leef- tijd en bij de beide sexen nog al uiteenloopt, kan men zich bij het vaststellen van de iden- titeit wel vergissen. Zoo zijn bij het oude mannetje de bovendeelen donker-blauw-grijs en de onderdeelen wit met vele smalle, zwartbruine dwarsbanden. De oude wijfjes zijn minder fraai, daar de kleur der boven deelen er van meer bruin is. In het eerste le- vensjaar van den vogel zijn rug, vleugels en staart bruin, en alle vederen dezer deelen hebben rosse zoomen. De vederen van den kon, den hals en van de onderdeelen zijn ros- achtig, maar elke veder is van een donkere lengtevlek voorzien. Gelukkig, dat we van den Kerkuil (Strix flammea L.) meer goeds dan kwaads kunnen meedeelen. 'tis de heer P. L. Steenhuizen, die in „Fauna Neerlandia" van „Artis" een keurige groep van deze Nachtroofvogels heeft geplaatst. Men ziet er een stuk van een ouden toren, in een nis waarvan een nest geplaatst is. Daarin bevinden zich een der oude uilen en de vijf jongen, die zeer brutaal kijken. Boven de nis komt de andere uil aan- vliegen met een vette muis in de klauwen. Die groep zegt ons, dat de Kerkuil zich meer met muizen, dan met vogeltjes voedt; dat hij woont in oude gebouwen en torens, waarom hij ook Torenuil heet. We willen cr nog aan toevoegen, dat deze vogel overal in ons land voorkomt, zijn eenvoudig nest met stroo bekleedt, en daarop de vier of vijf ron- de, witte eieren legt. Het broeden heeft ge woonlijk vroeg in het voorjaar, wanneer men gedurig het krassend geluid der vogels kan hooren, plaats. En hiermede zullen we eindi- gen, om straks in het voorjaar een artikel (e geven over al de uilen, die bij ons wonen. J. DAALDER Dz. Rechtsasaken DE TOLKWESTIE TE MUIDEN. De Vijfde Kamer der Rechtbank te Am sterdam heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak tegen den tolgaarder van den voor- maligen tol te Muiden, die op 14 September 1928, in opdracht van het Hoogheemraad- schap, de passage met den tolboom afsloot, toen een autobestuurder zonder tolgeld te betalen wilde passeeren en die zich daarop vervolgd zag wegens overtreding van art. 427, 6o, W. v. Str.het zonder verlof van het bevoegd gezag eenigen openbaren land- en waterweg versperren of het verkeer daarop belemmeren. De kantonrechter te Hilversum had hem ontslagen van rechtsvervolging, ter wijl de ambtenaar van het O.M. vrijspraak had gevorderd. De Hooge Raad verwees de zaak naar de Amsterdam8che rechtbank, waarvan het O M. vernietiging van het vonnis van den kan tonrechter en vrijspraak vroeg, omdat niet bewezen is, dat verdachte zonder verlof van het bevoegd gezag hcfhdelde. De rechtbank vernietigde het vonnis en sprak den verdachte van het ten laste gelen- de vrij. DE INBRAAK IN DE GEREF. KERK TE BAARD. U w 6 jaar geHscM. ^et 10 M. bij de rechtbank te Le#uwarden heeft heden tegen den 45-jarigen recidivist W. R., die in den nacht van 30 op 31 Aug heeft ingebroken in de Ger. Kerk te Baard 6 jaar gevangenisstraf geeischt. BROEK OP LANGENDIJK, 4 Dec. '29T Langendijker Groenten-veiling. Bloemkool le 8- f 512.40; Bloemkool 2e s. 1.90— 3.50; Witkrop 2.10—/ 2.80 per 100 st.: Peen 1.90—/ 2; Roode Kool 2— f 5; Gele Kool 2—/ 4.70; Deensche Witte Kool 1.201.70; Uien 1.902.50; Bieten 1.10—/ 2.30; alles per 100 K.G. Aanvoer: 5500 r.tuks Bloemkool; 6100 K.G. Peen; 41000 K.G. Roode Kool; 15000 K-G. Gele Kool; 21000 K.G. Deensche Witte Kool; 4500 K.G. Uien; 63GO K.G. Bieten en 740 stuks Witkrop. COOP. CENTRALE EIERVEILING. PURMEREND, 3 Dec. 1929. (Weekber 18621 stuks Eendeneieren 7.407.60 per 100 en 29525 stuks Kippeneieren aangevoerd waarvan de priizeti als volgt: 7080 K.G. 12.60—/ 13.80; 65-^66 /ll.60—12.10; 63—64 11,50—/ 11.80; 60—62 f 10.40 T(n-80i 58—59 10.40—11; 56—57 9.40—./ 10.80; 53—55 7.50— f 9.70: 5052 6.80—/ 8.50; 45—49 f 6.60— 7.20. PURMEREND, 3 Dec. 1929. (Weekber.) Afd. Pluimvee. Oude Kippen 2—/ 2.60; Jonge Hanen 1.60—/ 2.30; Oude Eenden f 0.85; Jonge Woefden 1.10; Prijs per K G.: Oude Kippen 0.95—/ 0.97; Jonge Hanen 0.95—/ 1. ZWAAG, 2 Dec. 1929. Veiling Bangeri en Omstreken. Druiven 26—/ 41; Noten f 12—/ 16; Winterjan 24.30; Boere- grcen 3.30—/ 4; Present v. Engeland 4.40—/ 10; Goudreinette 5 507,30; Zoete appeis 4.206.60; Bloemkool 9.7016.70; Roode Kool 2.10—/ 4.90; Gele Kool 26.50; Cartonneh f 1.80— 3.30; Uien I—/ 1.20; Wortelen 3— 6.50; Witlof 2433; Spruicen f 5.20 7.70; Snijboonen 2433. ZAANDAM, 2 Dec. 1929 Veilingvereea. „De Zaanstreek''. Sla 0.98—/ 1.10 per kl. kist; Andijvie 0.40—/ 0.70—/ 1.15 per kist; Peen 1218k< ceni per bos; Pietsrselie 37 cent per bos; Selderie 2J4--5 cent per bos; Prei 5—10 cent per bos; Bloemkool le s. 25 cent per stuk; COroenen 2.50 per 100; Boerekool 3672 cent per kist; Zoete appe- len 4—614 cent per pond; Stoofperen 4—7 cent per pond; Handperen 1024 cent per pond; Zure appelen 2/512 cent per pond; Stercppels 1111 '4 cent per pond; Spruitea 59 cent er pondLof 1114 cent per pond. AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. AMSTERDAM, 4 Dec. 1929. Op de he den gehouden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 195 vette kalveren, le kw. 1.20—/ 1.30; 2e kw. 1.10—/ 1.20; 3e kw. 11.10; 42 Nuchtere kalveren 15 21; 350 Varkens: vleeschvarkens (90— 110 K.G.) 0 950.96; Varkens (zware) 0.920.94; Vette varkens 0.92— 0.94. BOVENKARSPEL, 3 Dec. 1929. „De Tuinbouw". Heden besteedde men voor: Bl. kool le s. 914; Bloemkool 2e s. 6 9; Roode Kool 1.50—/ 4; Witte Kool f 0.502.20; Gele Kool 1.50—/ 3.50; Uien 0.90—/ 1.10. NOORDSCHARWOUDE, 3 Dec. 1929. Schotsche Muizen 1.40; BlauWe Aardappe- len 2.70; Drielingen 1.70; Uien 1.50— 2.30; Drielingen 0.40—/ 2; Grove 2.70—/ 2.90; Gele Nep 2.80—/ 3.60; Peen 1.60—/ 1.90; Kleine Peen 0.80; Deensche Witte Kool 1.201.60; Roode Kool /.1.20—/ 1.60; Roode Kool 2.50— 5.30; Witte Kool 0.80—/ 0.90; Gele Kool 0.80—0.90; Gele Kool f 2.90— 4.30, alles per 100 K G.Bloemkool le s. 6—/ 12.20; Chin. Kool 2.40 per 100 st, Aanvoer: 2500 K.G. Aardappelen; 10000 K.G. Uien; 5600 K.G. Peen; 29200 K.G. Deensche Witte Kool97200 K.G. Roode Kool; 12000 K.G. Witte Kool; 12800 K.G. Gele Kool! 6100 stuks Bloemkool en 200 st Chin. Kool. WARMENHUIZEN, 3 Dec. 1929. Roo de Kool le s. 2.30—/ 5;Roode Kool 2e s. f 1.30—/ 3.70; Gele Kool 2e s. 2.10; Witte Kool le s. 0.600.80; Witte Kool (per wagon) 88; Bloemkool le s. 5— 10.40; Deensche Witte Kool 1.10 1.90; Drielingen 2.30—/ 2.40; Uien 2.50—/ 2.80; Grove Uien 2.10—/ 2.20. Aanvoer: 46375 K.G. Roode Kool; 200 K G. Gele Kool; 27400 K.G. Witte Kool; 34075 K.G. Deensche Witte Kool; 4275 K.G. Uien; 1065 stuks Bloemkool. Roodkapje ..Grootmoeder, wat heb Je groote tanden". gpai js om pjijn kindA BtaMN

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 10