DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Uit den Alkmaarschen Raad. I8ii het PaHement W. M. h. Pels Zn. No. 2§G Dif nommef besfaal all 3 blades. Honderd een en dertlgste Jaargang 1929 Afoonnomcntsprijs by yooruitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsruimte.1 Brieven franco N.Y. Boek- en Handelsdr. t.Il Herins. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Administr. No. 3. ttedactic No. 33. Diredeur: C KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. Is het vervolgondepwijs uit den tijd De auto van den burgemeester. Gemeent ewer ken timmert te veel aan den weg. Wie heeft de sohatkist weep gevuld De naam, die in het oepwoud niet genoemd worrit. Volgens de Katholieke en Christelijk-Hi gtorische raadsleden is het Vervolgonderwijs uit den tijd. De rijpere jeugd schijnt daaraan mindei behoefte te hebben dan aan een avond-on- derwijs, dat niet zoozeer op algemeene ont- wikkeling dan wel op vakkennis ingesteld is. De heer Woldendorp heeft uitvoerig uit- eengezet, dat de Katholieken hun Vervolg onderwijs nog op eigen kosten voortgezet hebben, maar dat zij er, ondanks krachtige propaganda, geen voldoend aantal leerlin- gen voor konden vinden. Trouwens, in de commissie-Van Wijnbergen zouden zelfs de Soc. Dem. leden hebben toegegeven, dat dit onderwijs uit den tijd was. De Soc. Dem. in onzen Raad hebben dat alles rustig aangehoord en de tijd scheen voorbij, dat op heftige wijze betoogd werd, dat dit Vervolgonderwijs een levensbehoefte voor de rijpere jeugd uit proletarische krin- gen moest genoemd worden. Evenmin werd de onontbeerlijkheid van een Bureau voor beroepskeuze thans in het licht gesteld, hoe- wel het te begrijpen is, dat men van Soc. Dem. zijde deze zoo lang gekoesterde wen- schen niet zonder een eervolle begrafenis over boord gezet heeft. Zoowel de wederinvoering van het Ver volgonderwijs als de heropening van een Bureau voor beroepskeuze stonden op het verlanglijstje der verbonden democratische fracties, maar toen de Raad ze beiden ver- worpen had, kreeg men werkelijk den indruk, dat geen der voorstellers een oogenblik ver- wacht had, dat ze een schijn van een kans zouden hebben. Blijkbaar als belooning voor dit goede ge- drag beloofde de voorzitter, dat hij naarstig zou zoeken naar een soort onderwijs, dat de rijpere jeugd zou kunnen ontwikkelen zonder het karakter van zuiver Vervolgonderwijs te dragen. Wij herinneren ons uit onze jongensjaren een plantsoenwachter, die een klein hondje had, dat altijd twintig meter voor hem uit- liep. Het gevolg daarvan was, dat ziin komst al tijd twintig meter te voren werd aangekon- digd en dat hij dus nooit anders zag, dan kwajongens, die er niet over dachten om op het gras te loopen of kastanjes uit de boo- men te gooien, maar die netjes op een bankje zaten en beleefd hun petjes voor hem afna- men. Dank zij dat kleine hondje, had die plant soenwachter een heel gemakkelijk baantje en nu willen we niet graag beweren, dat onze burgemeester uit gemakzucht een auto van een eigenaardige blauwe kleur voor zijn pri- ve-gebruik uitgezocht heeft, maar het zal ieder duidelijk zijn, dat de racewagen van den burgemeester binnen twee dagen bij al- le politie-agenten en brugwachters bekend was en dat er overal waar hij verschijnt een voorbeeldige verkeersregeling geconstateerd wcrdt. Zoodra er iets blauws in het zicht komt maken de politieagenten op vijftig meter af- stand al halt en front en de verkeersagent laat alle vehikels, die zich op den weg be- vinden zoover naar links en rechts uitwijken, dat de burgervaderlijke auto geen oogenblik vastloopt. Dat heeft zijn voor, maar ook zijn tegen, want het maakt de zoogenaamde stille con- trole onrnogelijk en omdat de heer Kusters tcch wel graag zou willen, dat de burge meester zelf eens constateerde, dat de ver keersregeling bij de Friesche brug nog niet zoo is als die wel zou kunnen wezen, heeft hij het hoofd der gemeente geinviteerd om incognito eens een ritje met zijn auto nice te maken, die natuurlijk ook van een uitste- kend fabricaat is, maar die door een minder cpzichtige kleur niet direct bij zijn verschij- nen aan den horizon als den zegewagen van de een of andere autoriteit gesignaleerd wcrdt. b De heer Sietsma had te voren al uitgelegd, dat speciaal de verkeersregeling bij de Frie sche brug hem niet de meest gewenschte voorkwam en hoewel deze ongelukkige smal- le brug daarvan zeker in de allereerste plants de schuld draagt, wilde het hem toch vcorkomen, dat de belangen onzer stad hier niet op de juiste wijze gediend werden. Hoewel het in het algemeen een stadsbe- /ang is, dat er eerst iets inkomt voor er iets uitgaat, schijnt dat bij het verkeer juist an- dersom te zijn en hoewel de heer Sietsma z:ch er heel goed mee kon vereenigen, dat de^ fille vcertuig;n bij de Friesche brug zoo geleid wordt, dat de naar buiten trekkende auto's en wagens den voorrang hebben en eerst daarna de voertuigen welke de stad binnen komen, achtte hij het niet noodig, dat de laatste moesten wachten totdat zelfs de bij het kaaspakhuis de heer Sietsma sprak eenigszins medelijdend van het „Boerenkerk- hof" opduikende auto's voor de brug wa- ren gekomen. Dat vond ook de heer Kusters niet wen- schelijk en hij zou bovendien hij heeft nog maar kort geleden zijn rijbewijs gehaald wel graag willen hebben, dat er wat meer ruimte tusschen de daar parkeerende platte- landswagens en autobussen gemaakt werd, zoodat het niet zulke bovenmenschelijke stuurkunst meer vereischt om er zonder on- gelukken tusschendoor te kunnen rijden. Dank zij waarschijnlijk zijn blauwen auto, had de burgemeester nooit anders geconsta teerd, dan dat aller ter plaatse prima in or- de was, maar hij zal ongetwijfeld gaarne aan de vriendelijke uitnoodiging van den heer Kusters gevolg geven en met hem sa- men tegelijkertijd alle verkiersagenten een cijfer voor practische bruikbaarheid geven. Verkeersagenten, dichters en kunstschil- ders worden niet gemaakt maar geboren. Je bent het of je bent het niet en er schijnen heele politiecorpsen te zijn, die het nooit lee- ren. Met voldoening werd evenwel geconsta teerd, dat onder de Alkmaarsche agenten eenige zeldzame talenten schuilen, zoodat er alle hoop bestaat, dat het verkeer op de drukste punten onzer stad mettertijd in uit- stekende banen zal geleid worden. Er is in en buiten onzen Raad al gerui- men tijd over gedebatteerd wat er eigenlijk met het bureau voor Gemeentewerken zal moeten gebeuren. De door Publieke Werken opgeknapte kar- wijtjes getuigen van deugdtlijk werk, maar de rekening is zoo gepeperd, dat men zich telkens weer afvraagt of men door openbare aanbesteding niet veel goedkooper klaar was gekomen. Natuurlijk zijn goede salarissen, rechts- positie, pensioenen, omslag in de algemeene bestuurskosten enz. daarvan de oorzaak en het is voor velen nog de groote vraag wat de beste oplossing zal zijn, of Gemeentewer ken tot een architectenbureau in te krimpen, 6f er in onze gemeente meer, en desnoods lager betaalden, arbeid voor te zoeken, of geen personeel meer in dienst te houden dan de gemeente voor straatwerk en enkele an dere karweitjes beslist noodig zal hebben. Dat straatwerk schijnt men uit technisch oogpunt beter in eigen beheer te kunnen hou den en in afwachting van een definitieve op lossing, heeft wethouder Leesberg toegezegd voor werk, dat men niet met eigen krachten kan uitvoeren, voorloopig geen losse werk- lieden meer aan te nemen maar het zoo veel mogelijk uit te besteden. Er zijn over deze kwestie inmiddels ge- heirne gepubliceerde en geheime niet gepu- bliceerde rapporten verschenen en uit het debat in den Raad is wel gebleken, dat de betrokken wethouder eigenlijk zelf nog niet goed weet welken kant het nu eigenlijk uit moet, al schijnt hij de voorkeur aan inkrim- ping van het bedrijf te zullen geven. Als in het begin van het volgend jaar de kwestie in openbare bespreking komt, zullen we er uilvoeriger op terag komen. Publieke werken timmert wethouder Leesberg heeft het zeer geestig gezegd letterlijk en figuurlijk aan den weg en waar hier alle architecten, aannemers en timmer- lieden precies kunnen nagaan voor welken lageren prijs zij allerlei karweitjes zelf op- geknapt zouden hebben, staat een bedrijf als dit voortdurend aan critiek bloot, in tegen- sfelling b.v. met den Plantsoendienst en de Gf-meerte Reiniging, waarop dezelfde lasten dnikken, maar die geen particuliere concur- rentie hebben Jte vreezen. Om de bedrijfskosten te verlichten hadden B en W al den post van 5000 als aandeel in de algemeene bestuurskosten geschrapt, maar dit lijkt ons een soort struisvogelpoli- tiek en is ook onbillijk tegenover andere be- drijven waarop die kosten wel blijven druk- ken. Na aandrang van vrijwel alle fracties, heeft wethouder Leesberg den post dan ook maar weer op de begrooting geplaatst. De gemeente is als huiseigenares niet erg gelukkig, want zij schijnt allerlei eigendom- men te hebben, die niet alleen tegen een zeer zaeht prijsje verhuurd worden, maar die bo vendien zoo veel onderhoudskosten vergen, dat er in vele gevallen nog geld op toege- legd moet worden. Het is begrijpelijk, dat de gemeente haar eigendommen niet zoo verwaarloost, dat de tand des tijds daarop zijn onherstelbare spo- ren nalaat, maar het is evenzeer te begrijpen, dat vooral nu Gemeente Werken voor het onderhoud is aangewezen verscheidene raadsleden er op aandrongen geen andere karweitjes op te knappen dan die beslist nood- zakelijk worden geoordeeld. Het aangevraagde dien-loket in de woning van een schoolhoofd zal de betrokkene dan ook zelf wel moeten betalen en op Gemeente. Werken zal wel de stille wenk worden gege- ven wat meer olie bij de verf te gieten en het behang niet van de muren te halen eer de muizen er het voorbeeld toe hebben gegeven. Wat het onderhoud van scholen betreft, drong de heer Sietsma op centrale verwar ming aan, waarnaar een onderzoek zal wor den ingesteld en de burgemeester gaf hoop- volle voor tee-ken en, dat de vierde en blijkbaar meest bouwvallige Gemeenteschool eerlang wel eens in een nieuw steenen vel zal worden gestoken. Aan de achtste Gemeenteschool heeft men de proef genomen het hoofd zelf met het on- drhoud te belasten en vol verwachting werd >n den Raad al naar de resultaten uitgekeken, maar de burgemeester heeft nog wat geduld gtvraagd en te kennen gegeven, dat de proef nog van te korten duur is om te constateeren of men hier al dan niet voordeeliger uitkomt. Als men den heer Thomsen hoort redenee- ren, lijkt het precies of hij alleen de Vader van onze financieele Victorie geweest is en het dient erkend, dat Alkimaar, in den tijd toen de Raad den wethouder nog minder op de vin- gers keek, verscheidene spaarvarkentjes vet- mestte, die helaas voor allerlei mooie doel- einden spoedig het leven moesten laten. Toen heeft het dlftal zich op een bezuini- gingsprogram vereenigd, d-e subsidies werden verlaagd, de „af'braak" werd aangevangen, •voornamelijk op „Onderwijs" werd sterk be- zuinigd, allerlei werken, die geen haast had den werden van de begrooting gevoerd en na twee jaar is het resultaat, dat, dank zij ook een afgeloste crisisleening, onze financien er heel wat beter voorstaan en dat de wethou der van financien niet meer zijn eerwaardig hoofd behoeft te sthudden als er eens geld voor bijzondere doeleinden aangevraagd wordt. Het is begrijpelijk, dat de captain van dit elftal, de heer Kusters, daarover zijn groote voldoening heeft uitgesproken en zoowel de groote financieele specialiteit ter rechterzijde, de heer Keesom, als onze wethouder van de gemeentelijke schatkist hebben stiekum onder net gordijn doorgekeken, dat de toekomst voor ons verborgen houdt en verklapt, dat men zich vooreerst terzake onzer financien niet ongerust behoeft te maken. Wij zijn met een sneltreinvaart naar een factor van wellicht 0 .70 terug gevlogen en, als de wet op de financieele verhouding tus schen het Rijk en de Gemeenten daarna nist spoedig in werking treedt, ziet de heer Keesom nog het oogenblik aanbreken, dat de factor weer het vroegere „normale" peil van 0.65 zal bereiken. Komt die financieele verhouding inmiddels wel tot stand, dan zal onze gemeente er waar schijnlijk buitengewoon goed voorstaan en Postgiro 37960 in 1928 tot 9 in 1930 en bij het U.L.O. van 4 in 1929 tot geen enkele in 1930. De kosten per leerling daalden van 29.57 tot 21.09 bij het Lager- en van 79 tot f 40 voor het U.L.Onderwijs. Zoowel hij als de burgemeester durfden verklaren, dat desondanks aan het onderwijs in onze gemeente geen schade van eenige be teekenis toegebracht was en van de zijde der Soc. Dem. en Vrijz. Dem. werd voor het eerst sinds vele jaren geen heftig geluid gehoord om een dergelijke stelling te bestrijden. Is het omdat men daarvoor over niet vol- doende gegevens beschikt of is het uitslui- tend omdat op het politieke schaakbord de sterkste figuur van de roode stukken is weg- genomen? Jndien de heer Westerhof nog raadslid ge weest was, zou hij met uitvoerige berekenin- gen cn beschouwingen menig toehoorder aan de waaide van's heeren Kusters woorden heb ben doen twijfelen. Maar de heer Westerhof zetelt niet meer achter de groene tafel en het was opmerkelijk, dat zijn naam in dit gehee- le begrootingsdebat door geen enkele frac- tie naar voren gebracht is. „Er is e^n naam, die in het oerwoud niet genoemd wordt", zegt de heer Westenenk in zijn boek Waar mensch en tijger bur en zijn „dat is de naam van het dier der verschrik- king, met het felle oog en den nooit missen- den klauw". Ligt er misschien aan het in den Raad niet noemen van den vroegeren fractieleider een- zelfde respectvolle vrees ten grondslag? In een slotartikel zullen we nog wat minder belangrijke debatten en mededeelingen de revue laten passeeren. DEN HAAG, 3 Dec. 1929. Het Sinterklaasfeest bespaart ons een avondvergadering van de Tweede Kamer. De Voorzitter deelde namelijk bij den aan- vang der vergadering van heden mede, dat het zijn plan was Donderdag wegens den Sinterklaasavond geen avondvergadering te doen houden. Bovendien was hij voornemens de vergadering op dien dag reeds om elf uur te doen aanvangen, ten einde des middags een paar uur vroeger uiteen te gaan, zoo dat de leden alien in de gelegenheid zou den zijn het kinderfeest in familiekring te vie- ren. Maar hij wees er op, dat als de Kamer zich te lang verdiept in de Begrooting van Financien, hij genoodzaakt zal zijn de vol- gende week in plaats van twee drie avond- vergaderingen te houden. 't Is te hopen, dat de heeren zich dat voor gezegd zullen hou den! Nadat de Kamer haar goedkeuring had ge- hecht aan de Begrooting van Binnenland- sche Zaken met 68 tegen een stem, die van den heer Wijnkoop (Comm.), kwam ter tafel het voorstel om den termijn gedurende wel ken de verplichte vaccinatie wordt opge- schort weer voor een jaar te verkngen. Het - voorstel, waar niemand overwegend be- zullen wij een belangrijke ukkeenng van het zwaar tegen kon hebben, had onder de ha- Gemeentefonds krijgen, omdat wij in 1926, 1927 en 1928 bijzonder veel voor Politie, On derwijs en Armwezen hebben uitgegeven, naar welke drie factoren over die jaren de uit- keering vastgestdd wordt. Eigenlijk hebben wij hen, die ons Onder wijs destijds zoo duur maakten dus erg dank baar te zijn en wat de armenzorg betreft, wordt hier daadwerkelijk bewezen, dat wie den arme geeft het later dubbel terug krijgt. Wethouder Thomsen berekende slechts een fekort van plus minus 160.000, zoodat wij op het Gemeentefonds niet meer dan 40 op- centen zullen moeten heffen. Vrijwel algemeen achtte men het dan den tijd, dat geconstateerd moet worden welk be- drag wij voortaan uit de winst der bed-rijven zullen gebruiken en of in verband daarmede die winst voor sociale doeleinden mag wor- en aangewend dan wel of allereerst naar een verlaging van den prijs van gas en electrici- teit moet gestreefd worden. Over die bedrijfswinst blij-kt men zelfs in de Soc. Dem. fractie nog niet hetzelfde te denken. Men weet, dat juist deze fractie destijds een tegenstandster van bedrijfswinst was, maar sedert eenige jaren heeft men de theorie van den Amsterdamschen wethouder Wibaut overgenomen, dat bedrijfswinst geoorloofd is, als de prijs van het product niet te hoog en de aibeidsvoorwaarden gunstig zijn. Een Alkmaarsche Soc. Dem. zou geen goed partijgenoot zijn als hij niet naar his masters voice luisterde, maar van harte gaat het blijk baar niet en we zijn zeer benieuwd wat er na de financieele regeling tusschen Rijk en Ge meente voortaan met de 200.000 winst van de Lichtbedrijven zal gebeuren. Volgens den heer Balcker heeft een arbeider liever sociale maatregelen dan belastingver- laging, maar juist hier zal alles wel erg be- trekkelijk zijn en er heelemaal van afhangen welke maatregelen worden ingevoerd en hoe- veel dat op zijn belastingbiljet zal schelen. Wij zelf hebben bedrijfswinst altijd uit den booze geacht en betreuren het, dat het thans al zoover gekomen is, dat in den Raad ope lijk getuigd wordt, dat een gemeente zonder die winst onrnogelijk meer is te financieeren. mer des Voorzitters kunnen doorgaan, maar de beide medische specialiteiten der Kamer, mevr. De Vries—Bruins (S.D.A.P.) en dr. Vos (Lib.), gevoelden in de eerste plaats be hoefte te spreken over den tegenwoordigen toestand, waarbij de eerste verklaarde met het voorstel te kunnen instemmen omdat zij vaccinedwang uit den booze acht. In de plaats van dwang moet overreding komen en er moet dus onafgebroken propaganda worden gemaakt voor de koepokinenting. Dr. Vos erkende mede, dat vaccinatie het eenige middel is om de pokken te bestrijden, en zette uiteen, dat als we nu niet voor een ernstige epidemie staan, dit te danken is aan den betrekkelijk gunstigen vaccinatietoestand van ons volk. Hij erkende het encephalitisge- vaar, maar betoogde, dat dit niet zoo ern- stig is, wanneer de vaccinatie met zorg wordt toegepast en daarom kwam hij op te gen de vaccinaties bij kris en kras in som- mige gemeenten als Rotterdam, welke onder een paniekstemming hebben plaats gehad. Er zijn door de talrijke vaccinaties ook meer gevallen van encephalitis voorgeko- men, wat de inenting minder populair heeft doen worden, maar nauwkeurige cijfers zijn er niet omdat de statistiek niet voldoende is kunnen worden bijgehouden. Ten slotte deed de geneesheer een aanbeveling van het vac- cin uit Lausanne hooren, waarbij nog nim- mer een geval van encephalitis is voorge- komen. De heer Kersten (St. G. P.) had natuurlijk best vrede met het voorstel tot schorsing van den indirecten vaccinedwang. Vaccinatie blijft voor hem tot zijn laatsten ademtocht een uitvinding van den duivel, minst geno men een roekelooze handeling, waartoe de staat niemand mag dwingen. Maar hij vond de gelegenheid gunstig om zijn beklag te doen over een Rotterdamsch ziekenhuis, dat geen ongevaccineerde personen wilde toela- ten. Waarop mej. Groeneweg (S.D.A.P.), als goed Rotterdamsche, voor het ziekenhuis in de bres sprong en verklaarde, dat de inrich- ting enkel daarom de niet-gevaccineerde per sonen had geweigerd omdat er alastrim-pa- tienten werden verpleegd. De heer Van Dijk (A.R.) trachtte op dit 4 DECEMBER om er niet in te loopen en verklaarde zich niet te kunnen uitlaten over mogelijke regee- ringsdaden ingeval er verandering in den toestand kwam. Volkomen juist! Intusschen doen zich thans encephalitisgevallen voor met een sterftepercentage van gemiddeld 25. Dit maant tot groote omzichtigheid. Maar intusschen verklaarde hij onomwonden over- tuigd te zijn van het nut der vaccinatie en de regeering wil haar dus van harte bevor- deren. Met de opmerkingen van de medische leden ging de Minister vrijwel sccoord, maar hij wilde toch een woord van lof niet ont- houden aan het gemeentebestuur van Rot« terdam voor zijn krachtig ingrijpen. Na een paar replieken is daarop het voorstel zon der hoofdelijke stemming goedgekeurd. Al leen wilden mevr. De Vries—Bruins en de heer Dr. Vos geacht worden tegengestemd te hebben bij de artikelen waarin onderscheid werd gemaakt tusschen pokken en alastrim. Die moesten over een kam worden gescho- ren. Voorburg per fl. f 2.10. Marasquin vanaf f 2.—. Advocaat vanaf f 1.85. Koorstraat 49-51. oogenblik van den minister Verschuur te we- Mr. Kusters heeft uitvoerig betoogd, dat I ten te komen, of de regeering, wanneer het bij het onderwijs niet zoozeer van afbraak encephalitisgevaar was geweken, den indi- dan wel van gemotiveerde bezuiniging sprake recten vaccinedwang weer zou invoeren geweest is, waardoor het totaal aantal boven- Maar de nieuwe minister van Arbeid, Han- tallige leerkrachten terug kon loopen van 27 del en Nijverheid, was diplomatiek genoeg De Kamer is hierop begonnen met de be- handeling van de Begrooting van Arbeid, Handel en Nijverheid. Algemeene beraad- slagingen werden niet gevoerd, maar het is zeer de vraag, of dit de besprekingen be- langrijk zal bekorten. Er zijn ten minste reeds tal van sprekers ingeschreven bij de afdeeling II (Arbeid). Mevr. Bakker—Nort (V.D.) opende het vuur met een klacht over veel te lange werk- tijden voor kellners, chauffeurs, musici in het biosccopbedrijf enz. Wijders drong zij aan op een wettelijke regeling van den arbeid van vrouwen en kinderen bij den landbouw. Met dit laatste ging de heer Loerakker (R.K acccord; alleen meende hij, dat ook de ar beid van volwassen arbeiders bij den land bouw onder de wet moest vallen. De heer Kupers (S.D.A.P.) klaagde er bit ter over, dat de regeering geen maatregelen nam om de besluiten van de Washingtonsche Conventie hier te lande toe te passen. Hii was trouwens zeer slecht er over te spreken", dat wij de conventies van Geneve niet of slechts uiterst traag ratificeeren, terwijl an dere landen als Belgie en Engeland geen oogenblik aarzelen. Ook meende hij, dat de Arbeidswet met meer kracht moet worden doorgevoerd en de achturendag hier alge meen dient te worden ingevoerd. Zijn partij genoot Drop pleitte voor een wettelijke va- cantieregeling en stond vervolgens uitvoerig stil bij de staking te Sluiskil. Volgens hem was het optreden noch van de arbeidsinspectie, noch van den burge meester, noch van den rijksbemiddelaar goed te praten en hij besloot zijn rede met den mi nister van Arbeid een aantal vragen over die staking te stellen. De heer Smeenk (A.R.) was het over het algetneen eens met de wijze waarop de re geering slechts zeer langzaam met ratifi- catie van de Geneefsche besluiten kwam. In de tweede plaats drong echter ook hij aan op een krachtiger doorvoering van de Ar beidswet. Voor heden werd de rij der sprekers be- sloten door mej. Suze Groeneweg, die aan- drong op betere regeling van den arbeids- tijd van jeugdige arbeiders en er over klaag de, dat er te veel overwerkvergunningen wer den gegeven. Morgen komen nog een aantal andere sprekers aan de beurt. Hedenavond is de begrooting van Finan cien aan de orde. Maar vooraf gaat de be- handeling van het ontwerp inzake de beta- ling van belasting op de postkantoren en daartegen deed zich nogal verzet hooren. We hebben ten minste alvorens dit verslag te verzenden reeds een drietal sprekers, in het bijzonder den heer Oud (V.D.), tegen het plan hooren protesteeren, op grond dat de bewoners van het platteland daardoor niet in de gelegenheid zijn hun grieven, op- en aanmerkingen aan de belastingautoriteiten te kennen te geven. Dagelijksch ovepzichi DE JAARLIJKSCHE BOODSCHAP VAN HOOVER. De economische toestand, van hel land. De beurskrach in New- York. De a.s. vlootconferentie. De legeruitgaven. De drankwet. Hoover heeft gister zijn eerste jaarlijksche boodschap aan het congres ingediend bij de opening van de tweede zitting van het 71ste congres. Deze boodschap is een regeeringsverkla- ring, waar allerlei belangrijke kwesties in behandeld worden, zooals de buitenlandsche betrekkingen, binnenlandsche vraagstukken, handel, nationale verdediging, enz. enz. De algemeene economische toestand van het land is zeer goed. Het afgeloopen jaar was er een van voorspoed en gezonde vooruitgang, "met een gestadige verbetering in de wijze van productie en distributie en een overeenkom- stige stijging van den levensstandaard. De vooruitgang is natuurlijk van alle industrieen, niet gelijk geweest en sommige zooals de steenkool-, de hout-, leder- en textielindustri* blijven nog steeds ten achter, GOURANT. I lOtnaontiOTArirlf L"t-nrrnn />mH ni- 1m 1 ADA I 1 7

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 1