Bnrgerltike Stand. Binnenland Ingezonden stukken JeugdBectunr, Tijdschriften zich de vrijheid den rijksveldwachter iTilstra een huiehelaar te noemen. Ook had verdachte dien kermisnacht Tilstra voortdurend gesard en bedreigd. De heer D. is zeer vechtlustig en prik- kelbaar van aard. Verdachte had erkend een afschuweli.jken hekel aan Tilstra te hebben, waarom wist hij zelf niet. Eisch tegen dezen man die een slechte reputatie genoot, 30 boete of 30 dagen hechtenis. Vonnis 25 boete of 25 dagen hechtenis. BUURTVROUWENSTANDJE. De 21-jarige huisvrouw Elisabeth Maria Gr., gehuwd met den heer Jacob de H., vvonende te Berkhout, compareer- de voorts als verdachte voor den politie- rechtsr omdat zij op 28 Sept. haar buur- vrouw, de 51-jarige juffrouvv Veldt, had beleedigd door haar 'n voor een eerbare vrouw zeer krenkend scheldwoord toe te voegen. Volgens verdachte plaagde juf- frouw Veldt voortdurend haar moeder, vvaarop de getuige op zeer luiden schreeuwtoon tegen deze insinuatie protesteerde. U kent haar niet, zeide verdachte, op getuige doelend. De politierechter gaf dit volgaarne toe. Tegen mej. de H., die zenuwachtig is, doch gunstig staat genoteerd, werd ge- ,vorderd 10 boete of 10 dage.. hechtenis. Vonnis 7 boete of 7 dagen hechtenis. BELEEDIGING. - De heer Simon K., bloembollenkwee- ker te Akersloot, was op 16 September te jXJitgeest onder een gesprek tusschen bol- lenhandelaars, zoo onvoorzichtig ge weest den mede aanwezigen heer Willem Twisk toe te voegen, dat deze naar zijn meening een heler was van een partij gestolen bloembollen, waarover het ge sprek liep. De aldus vereerde heer Twisk beschouwde zulks als een beleediging en had, toen verdachte weigerde zijn be- schuldiging terug te nemen, daarvan aangifte gedaan. Deze getuige verdedigde heden uitvoe- rig zijn connecties met de bedoelde ge stolen bloembollen, waarop zijn voor- stelling van zaken, door den verdachte weer werd tegen gesproken en als min der onschuldig gekwalificeerd. Het schijnt dat Twisk wordt verdacht een kraampje bollen op de groentevei- ling te hebben gekocht van twijfelachti- ge herkomst. Het kwam echter de justi- tieele autoriteiten voor dat verdachte de grenzen van de geoorloofde critiek had overschreden. De officier eischte 20 boete of 20 dagen hechtenis. Verdachte belcofde beterschap en werd veroordeeld tot 1 boete of 1 dag hechtenis ter waar- schuwing, waarop hii, niet onvoldaan, direct afrekende. ICH KiiSZE IHRE HAND MADAME. De 20-jarige mej. Maria Huisman te Lambertschaag, gem. Abbekerk, werd in den avond van 18 September, toen zij per rijwiel zich huiswaarts begaf aangehou- den en zeer onhebbelijk behandeld door zekeren Willem K., die in gezelschap van andere baldadige knapen, het meisje verhinderde door te rijden en eindelijk nog mishandelde op den koop toe, door de weerlooze jongedame in 't gelaat te slaan. De officier eischte ter zake dit laffe optreden tegen den niet verschenen verdachte, 25 boete of 25 dagen hecht. De Politierechter noemde het eveneens een minne manier en vonnisle overeen- komstig dezen eisch. DIKKE WOORDEN VAN EEN KOETSIER. 'De 59-jarige koetsier Laurens D., uit de Emmastraat te Helder, meende op 1 September rede:, te hebben vertoornd te zijn op zijn stadgenoot Jacob Vos, die hem, zoo hij meende, een opstopper had toegediend, en uitte zijn ontstemming door gezegden heer van Os op eenige al- lesbehalve behoorlijke scheldwoorden. Verdachte beroemde er zich heden op koning Willem III :e hebben begraven, welke eer echter geen beletsel was voor den officier om 20 boete of 20 dagen hechtenis te vorderen. Aan verdachte die al eens meer we- gens beleediging werd veroordeeld leg- de de politierechter daarop 20 boete of 20 dagen hechtenis op, conform den eisch. SCHENDING VAN HET EERBAAR- HEIDSGEVOEL. De marktreiziger Abram B., uit Am sterdam, was niet aanwezig om terecht te staan ter zake het hem ten laste ge- legde feit, dat hij op 17 Augustus te Helder op het Koningsplein voor de eer- baarheid aanstootelijke afbeeldingen, aangebracht in sigarenpijpjes had te koop aangeboden. Bedoelde pornographische sigaren- pijpen waren ter zitting aanwezig en werden met gepast afgrijzen bezichtigd. De agent-recherc.heur Huidinga had te rechter tijd ingegrepen en aan het schandaal een eind gemaakt. Tegen verdachte, al eens gestraft voor eon geheel ander feit, werd gerequireerd 50 boete of 50 dagen hechtenis, met verbeurdverklaring der ontuchtige si garenpijpjes. Vonnis geheel conform den eisch. GELEGENHEID GEVEN TOT PUBLIEK DOBBELSPEL. De marktkoopman en standwerker Jacob W., uit Amsterdam, op 18 Sept. ter gelegenheid het 300-jarige polder- feest te H.-H.-Waard bezoekende, gaf in de herberg van Rus de feestelijk gestem- de polderbewoners gelegenheid om deel te nemen aan een dobbelspelletje, waar- van druk gebruik werd gemaakt, doch wat volkomen in strijd is met de wet en door den huidigen minster ten zeerste wordt veroordeeld. De aanwezige veldwachters ruimden dus met bekwamen spoed deze minia- tuur Monte Carlo gelegenheid op, namen het dobbelgerij, bestaande uit 'n kleedje met nummers en het aanwezige geld, in beslag en maakten procesverbaal op. De inzet was 0.50 of 1 met de kans een gelijk bedrag te winnen of te verlie- zen. De heer Hartog Gans, eveneens 'n Amsterdamsch handelaar, had gevraagd jn gulden te zetten. toen de onderneming op de flesch ging. De speelbankhouder stond heden te recht en tegen hem werd, hoewel hij het opzet ontkende, 30 boete of 30 dagen hechtenis met last tot teruggave van het geld gevorderd. Uitspraak 20 boete of 20 dagen hech tenis met bevel tot teruggaaf van het in beslag genomen geld. Verdachte voldeed de boete en kon zijn kapitaal toen bij wijze van compensatie terug nemen. Daarna sluiting der zitting. DEELNEMING AAN EEN VECHT- PARTIJ. Het gerechtshof te Amsterdam heeft bevestigd het vonnis van de rechtbank te Utrecht, waarbij twee militairen ieder tot drie maanden en een burger tot drie weken gevangenisstraf werden veroor deeld, wegens het opzettelijk deelnemen aan een vechtpartij, waari i onderschei- den personen zijn gewikkeld, zwaar lichamelijk letsel ten gevolge hebbende. Bij die vechtpartij, die het gevolg was van een twist in een cafe op het Jans- veld te Utrecht, kred& een koopman een messteek in de rechterborst ten gevolge waarvan de kleine slagader was ge- r^akt. Waren niet toevallig een paar medische studenten in de buurt geweest, dJ tijdig hulp verleend hadden dan zou de getroffene hoogstwaarschijnlijk be- zweken zijn. BEDROG. Voor de rechtbank te Maastricht stond Maandag terecht een koopman, ter zake van verkoopen van een aroma uit een Mag~iflesch, dat geen Maggi-aroma was. Het O. M. eischte een maand gevan genisstraf. Mr. Hymans, optredende voor de Mag- gifabrieken, eischte 150 schadevergoe- ding. DIEFSTAL IN EEN KERK. Het O.M. bij de rechtbank te 's-Graven- hage heeft tegen den 28-jarigen schoenma- ker W. M., zonder vaste v/oonplaats, thans gedetineerd wegens diefstal van een rijwiel, dat geplaatst was voor dt R. K. Kerk te Was- senaar, gepleegd in den avond van den 19en October j.l., 8 maanden gevangenisstraf ge- eischt. Tegen 29-jarigen koopman A. H., zonder vaste woonplaats, recidivist eveneens thans gedetineerd, werd wegens heling in verband met den door den vorigen verdachte gepleeg- den rijwieldiefstal, 1 jaar gevangenisstraf geeischt. DE RADEN VAN ARBEID TIEN JAAR. Op 3 December 1919 trad in werking de Invaliditeits- en Ouderdomswet. Log en zwaar is het vliegwiel van deze indi- vidueele verzekeringsadministratie van een tevoren nooit gekenden omvang het eerste jaar aan het wentelen gebracht. Wat er geplakt is in tien jaar. De opbrengst der zegels is niet geblQr ven beneden de verwachting. Over het geheele land is de premie-ontvangst ge weest in de jaren 1919 tot en met 1928: 3.132.000; 32.353.000; 32.399.000; 3r.922.000; 30.483.000; 31.565.000; 32.869.000; 34.484.000; 35.348.000; 37.453.000. Hieruit valt wel af te leiden, dat bin- nen den door Talma genoemden tijd (80 jaar) de premie der door hem voorspel- de limiet van 42 millioen bereikt kan zijn. Da r het aantal loopende verzekerin- gen (dat zijn die verzekeringen, waar- voor min of meer of meer regelmatig ge- olakt is) 1.900.000 bedraagt (of precies op 1 Juli 1929: 1.895.105), is de betaalde pre mie per verzekerde in 1928 19.76, voor 1920 bedroeg zij 18.46. Wat er is uitgekeerd in tien jaar. Aan invaliditeitsrenten is sedert 1922 tot 1929 uitgekeerd een bedrag van circa 17.000.000. Aan ouderdomsrenten is over de ja ren 19191929 uitgekeerd een bedrag van circa 60.000.000. Aan weduwen- en weezenrenten werd uitgekeerd een bedrag van circa 20.500.000. Aan kostelooze behandeling en ver- pleging volgens de Invaliditeitswet is besteed 'n bedrag van circa 18.000.000. Aan kostelooze ouderdomsrente inge- volge de Ouderdomswet 1919 werd se dert 1919 uitgekeerd een bedrag van circa 441.000.000. Aan niet-kostelooze ouderdomsrente ingevolge de Ouderdomswet 1919 een bedrag van circa 121.000.000. ZIEKTEWET. De Kon. Nederl. Middenstandsbond heeft een adres gezonden aan de Tweede Kamer met verzoek, dat de bevoegdheid van het college van toezicht wcrde be- j perkt tot het in de Ziektewet bepaalde I toezicht op de bedrijfsvereenigingen na de erkenning, en dat door alien, die bij de voorbereiding van de uitvoer'ng der Ziekteverzekering betrokken zijr.. onver- kort worden gehandhaafd de rechten, welke voor de premiebetalers zijn neer- gelegd in de Ziektewet, DE GASVERSTIKKING TE ROTTERDAM. Een poging tot moord? In den nacht van Zondag op Maandag heeft men in een woning aan den Schie- damschen dijk in een afgesloten kamer een bewusteloozen man en vrouw gevon- den, die tengevolge van gasvergiftiging bewusteloos waren geraakt. Aanvanke- li;k meende de politie met zelfmoord te cloen te hebben. De patienten zijn naar het ziekenhuis aan den Coolsingel over- gebracht en naar aanleiding van de ver- hooren en van eenige getuigenverkla- ringen, is de politie er gisteren toe over- gegaan om den man, een Duitsch scheepstimmerman, die met de vrouw sedert eenigen tijd samenleefde, te ar- resteeren, verdacht van poging tot moord op de vrouw. DE „VORST VAN GELEEN". In arrest gesleld. De heer Leufkens, zich noemende vorst van Geleen enz. op wiens huismeu- belen wegens belastingschuld beslag is gelegd, heeft zijn onderdanen bewezen hoe groot zijn vorstelijke macht blijkt. Hii begaf zich naar het gemeentehuis en vernielde na dreigementen een der ruiten, waarna de „vorst" de aankondi- ging van den executoriale-verkoop aan flarden scheurde. De politie moest in- grijpen en arresteerde den man. Er wer den twee processenverbaal tegen hem opgemaakt. Het gebeurde bracht onder de bevolking van Geleen veel conster- natie teweeg. MONUMENT PROF. LORENTZ ONTHULD. Omstreeks 3 uur gistermiddag waren, zooals wij nog onder laatste berichten in de vorige oplaag mededeelden, zeer velen op het Lorentzplein te Haarlem bijeengekomen, om tegenwoordig te zijn bij de onthulling van het monument van een van Neerlands grootste geleerden, wijle.. prof. dr. Lorentz. Er waren o.a. prins Hendrik, de minister van Onder- wijs, Kunsten en Wetenschappen, de commissaris der koningin van Noord- holland en mevr. Lorentz. De burgemeester van Haarlem hield een rede, waarin hij uitvoerig de betee- kenis van prof. Lorentz voor de natuur- kundige wetenschap en zijn werkzaam- heid op het gebied der Intern, toenade- ring schetste. Met de groote verdiensten van Lorentz voor de oogen besloot het gemeentebe- stuur van Haarlem het plein, waaraan hij met zijn gezin de laatste jaren had gewoond, naar hem te verdoopen? en er een monument op te richten. Prins Hendrik onthulde vervolgens het monument. Het is een buste van prof. Lorentz in zwart brons op een voetstuk van grijs graniet, vervaardigd door prof. A. Odd, hoogleeraar aan de Technische Hooge- school te Delft. De burgemeester dankte den prins en hij hoopte dat het monument tot in lengte van jaren getuigenis moge afleg- gen van de herinnering van de Haar- lemsche burgerij voor prof. Lorentz. MEDE-OPRICHTER DER FIRMA HIRSCH OVERLEDEN. Gistermorgen is overleden, 72 jaren oud, de heel Sylvain Kahn, lid van de directie van de firma Hirsch Cie. te Amsterdah. De heer Kahn was met zijn zwager, wijlen den heer Albert Berg, in 1882 op- richter van de N.V. Mode-Etablissemen- ten Hirsch et Cie. Als stichter van „Hirsch" heeft de heer Kahn baanbrekend werk verricht ten bate van het moderne modebedrijf in ons land, hij vond vele navolgers, voor- gangers had hij hier niet. Zijn geheele leven is Kahn, Elzasser van geboorte, Franschman gebleven; tot zijn dood toe vervulde hij de functie van president-directeur zijner onderne ming, ook al had hij sinds eenige jaren niet meer de dagelijksche leiding van zaken. VACANTIE-TOESLAG PROVINCIAAL PERSONEEL. Bij de Prov. Staten van Noordholland is ingekomen een voorstel van de hee- ren H. A. Vulik c.s. tot wijziging van het ontwerpbesluit, behoorende bij de voor- dracht van Ged. Staten inzake het toe- kennen van vacantie-toeslag aan pro vincial ambtenaren. Voorgesteld wordt, aan de ongehuwde leden van het provinciale personeel, die een wedde genieten van ten hoogste 1500, voor 1930 een vacantietoelage te verleenen van ten hoogste 20; aan de gehuwden en kostwinners, die een wed de genieten van ten hoogste f 3000, voor 1930 een vacantie-toeslag te verleenen van ten hoogste 30. Aan deze gehuw den bovendien voor ieder kind of pupil, dat tc hunnen laste is beneden de 17 jaar 3 per jaar als vacantie-toeslag uit te keeren en Ged. Staten te machtigen een lagere of geen vacantie-toelage toe te kennen aan personen, die op de voile toelage naar billijkheid geen aanspraak kunnen maken. CORRESPONDENTIE. Een belanghebbende te Alkmaar. In dezen vorm kan Uw-stuk niet zonder onderteekening met uw vollen naam ge plaatst worden. Wil U als „Een belanghebbende" teekenen dan moeten de beschuldigingen aan het adres van met name genoemde personen ach- terwege blijven. Red. Alkm. Crt. (Buiten verantwoordelijkheid van de Re- daclie. De opname in deze rubnek, bewijst geenszms dat de redacVe ermede instemt). Heiloo, 2 Dec. 1920. Mijnheer de Redacteur, Mag ik nog even een kleine plaatsruimte in Uw blad om Uw correspondent van Heiloo van repliek te dienen. Na dit zal ik geen ge bruik meer maken van uw gastvrijheid. Het verheugt mij ten zeerste, dat de corresp. thans ook hulde brengt aan anderen, dus dit is in orde. Maar wat niet in orde is en waar ik tegen opkom is de conclusietrekkerij, waar in het stukje beweerd wordt, dat onze secre- taris geen moeite heeft gedaan, waar staat dat? Neen, geen zinnen verdraaien en ver- keerde conclusie's trekken. In het eerste be- richtje staat doodnuchter „Aan onzen secre- taris, die hiervoor veel moeite deed, een woord van Iof" dus hieruit zal ik en iedereen con- cludeeren moeten „Hem alleen de eere" (dus als de corresp. concludeert: „Het werk van den heer Bruul was nihil" dan i sdiit voor zijn rt-kening) en dit was het nu alleen waar ik ♦egen opkwam, want als een particulier, in z'n vrijen tijd, ongesalarieerd en ongevraagd sciin krachten voor het algemeen belong geeit, dan komt hem in de eerste plaats de eer toe en daar hierover in het berichtje niets te vin- den was, maa-kte dit hetzelve dan ook onvol- ledig. De correspondent behoeft echter niet te den- ken dat het zoo'n grootheid moet zijn, verrc van dat. Een eenvoudig burger is ook al ge- noeg. Mijn dank voor de plaatsing, mijnheer de Redacteur, Hoogachtend, 1 Uw. dw., TH. VAN DIEPEN. Geachte Redacteur. Vergun tnij s.v.p. nog eenige plaatsruimte in uw geeerd blad, waarvoor bij voorbaat mijn hartelijken dank. Ingevolge mijn ingezonden stuk in de Alkm. Courant van 5 Nov. j.l. heeft de ano- nieme schrijver zich natuurlijk nooit aange- meld, waaraan ik ook geen oogenblik had gedacht, want die schrijver is wel geen vriend van mij geweest, wat later ook wel zal blijken. Ik heb 8 Nov. j.l. aan B. en W. en aan den directeur der Gasfabriek een brief geschre- ven, om het daarheen te willen leiden. dat ik, volgens belofte, weer in dienst zou wor den gesteld, aangezien die schrijver niets van zich liet hooren en ik totaal onschuldig was. En nu heb ik 28 Nov., dus drie weken later een schrijven van B. en W. ontvangen, dat in geen geval een antwoord is op mijn brief en de directeur der gasfabriek heeft, nog niets van zich laten hooren, wat mijns inziens toch wel vreemd aan doet. Als er in het eene schrijven niet wordt geantwoord en in het andere wordt er bij langs gezwaaid, geeft dit toch zeker wel reden tot nadenken. Ik moet met alle kracht worden beschul- digd een aandeel in dien anoniemen brief te hebben, doch ik tart hiermede den directeur of ieder ander daar bewijs van te leveren, want ik wil nu haring of kuit en zal tot het uiterste doorgaan om mijn onschuld te be- wijzen. Het is wel gauw gezegdje moet er schuld aan hebben. Maar nu het bewijs. Ik kom er nog wel eens op terug en stel de hierin aan- gehaalde brieven gaarne voor een ieder die er belang in stelt ter inzage en ga zoolang door tot dat mijn onschuld is bewezen. U mijnheer de redacteur dankend voor de plaatsruimte, teeken ik met den meesten eer- bied, H. DE RUIJTER Van Teijlingenstraat 10. SCHOORL (November). G e b o r e n: Antje, d. v. Dirk Kuyper en Anna Cornelia Spruit. Anna Geertruida, d. v. Cornelis de Waard en Cornelia Kool. Pieter Cornelis, z. v. Jacob van der Oort en Cornelia Duin. Ondertrouwd: Pieter Oudes te Eind hoven en Jacoba Smit. Overleden: Klaas Kool, 72 jaar. OUDE NIEDORP. Geboren: Rinkje, d. v. Evert van den Berg en Grietje Meijer. Margaretha Bre- gitta d. v. Cornelis Schilder en Catharina Jong. Petrus Theodorus z. v. Jacob Po land en Johanna Burger. Anna Maria d. v. Anthonius Ruiter en Adriana Bakker. CASTRICUM (November) Geboren: Maria Johanna, d. van J. G. Bleeker en M. Stet. Adrianus Johan nes, z. van J. Tervoort en W. Liefting. Cornelis, z. van S. P. Dekker en M. Zonne- veld. Johanna Maria Clara, d. van F. Glorie en J Gijzen. Adrianus, z. van A. Lute en J. Breetveld. Nicolaas, z. van H. Zonneveld en K. Oud. Petrus Christopho- rus, z. van W. Gijzen en C. Molenaar. Maria Cornelia, d. van A. Hollenberg en H. Joosten Maria Agatha Margaretha, d. van J. Castricum en M. M. A. Kuilman. Harm Thijs, z. van B. Moes en T. Pol. Anna Brigitta Catharina, d. van G. Beentjes en C. M. Duives. Leonardus, z. van J. van der Meii en Am. Diemel. Christianus Johannes, z. /an N. Beentjes en M. Twisk. Overleden: Antje Appelman, 64 jaar, wed. van Simon Vlaar. Antonius Rozijn, 68 jaar, wonende te Amsterdam. Adrianus Veldt, 37 jaar, echtgenoot van Geziena van der Hurk. Geertruida Muhren, 44 jaar, wonende te Amsterdam. Johan Albert Rijkeld ten Raa, 33 jaar. Johannes Stet, 72 jaar, weduwnaar van Neeltje Lans eerder van Trijntje Twisk. Bartholomew Willem TJpelaan, jaar. Johannes van Haren, 82 jaar, wonende te Amsterdam. Ondertrouwd: Cornelis Beentjes en Cornelia Gooijer. Getrouwd: Gerardus de Goede te Egmond-Binnen en Anna Cornelia Orij. Petrus Johannes Castricum te Limmen en Johanna Bos. Cornelis Beentjes en Cornelia Gooijer. BROEK OP LANGENDIJK. (Nov.) Geboren:Klaas, z. van J. den Hartigh en N. Vooijs. Jan, z. van C. de Vries en A. Tiel. Willem, z. van G. Koed'ijk en G. Wa- genaar. Gerrigje, d. van K. Groen en G. van Dijk. Niesje, d. van K. Bak en L. J. Kommer. Neeltje, d. van S. de Graaf en A. Dekker. Overleden: Aaltje Jongerling, oud 66 jaar. echtgenoote van P. Otto. Maartje Balder, oud 83 jaar, weduwe van Jacob Bal der. Antje Slot, oud 80 jaar, weduwe van P. Wagenaar. Dood geboren kind van A. Broens en A. N. Schuurman. Getrouwd: G. Beers en W. v. d. Molen. T. Kossen en D. Arends. KOEDIJK. (Nov.) G ebor en: Marie, d. van N. Hooge- boom en N. Staadegaard. Geertruida Cor nelia, d. van J. Spaans en N. Commandeur. Jacobus Johannes, z. van A. Koning en A. Tool. Overleden: Anna Ranzijn, oud 59 jaar, echtgenoote van Jacob Kieft. Getrouwd: Adrianus Vrasdonk en Dieuwertje van Veen. Klaas Kroon en Geertruida Hart. Ingekomen: A Kooij van Alkmaar M. Wijdenes van Harenkarspel; C. M. Stuif- bergen van Castricum. Vertrokken: A. M. Kosf naar St. Pancras; A. Butter en srezin naar Alkmaar; N. Leijen en gezin naar St. Pancras; Q. Hart naar Winkel; A. de Wit naar Bergen; J. Blom en gezin naar Alicmaar. HEILOO (November). Geboren: Gertrudes Alida, q. van Petrus Opdam en Catharina Elizabeth Ligt- hart. Marie, d. van Jacpb van der Molen en Leentje van Eeten. Ebertus, z. van Hans Bernhard van Veen en Janke Stuveling. Gertruda Maria, d. van Jacobus Pepping en Alida Maria Haaker. Theodorus Johan nes, z. van Theodorus Baltus en Maria Twisk, IJsbrand, z. van Nicolaas Rood en Anna -"an2 Bndjes. Theodorus Anthonius, z. van Willem Bakker en Maria Wokke. Cor- «ly. z- van Cornelis Min en Cornelia Zonne i-' TT z- van Wilhelmus Stoop en Antje Stet. Jacobus Cornelis, z. van Theo- dorus Min en Anna Catharina Zoon. Catharina, d. van Gerardus Liefting en Ja coba Kool. J Ondertrouwd: Gerardus Bakker en Anna Verver te Limmen. Overleden: Nanna Heeringa, 59 Pieter Kooijman, 80 j. Johannes Kaan- dorp, 63 j. Johannes Pieter Roggen 70 j Johanna Kaper, 73 j., wed. van Willem Krook. Maartje Brugman, 45 j., echtg van Pieter Kruk. Hendrika Meijer, 84 jwed van Simon Morsch. Janna Willemina Beskers, 65 j., echtg. van Richardus Hendri- kus Albertus Rikkert. Cornelia Maria Paerels, 67 j., echtg. van Sikke van Belkum. Nicolaas Briefjes, 72 j. Pietje Bell in Amerika, door Chr. van Ab co ude, tut gave van Gebr4 Kluilman te Alkmaar. Wiens jongensboeken nemen onder de jeugdlectuur zulk een grooten plaats in als die van den bekenden schrijver Chr. van Ab- coude? Heeft hij niet een lange reeds vlotte boeken geschreven, waaraan we alien uit onze jeugd de prettigste herinneringen hebben be- waard? Onze grootste helden werden geboren in het brein van dezen onvermoeiden auteur en een van de meest populaire figuren uit onze jongensboeken is zonder twijfel Pietje Bell. Er zal wel geen jongen zijn, die niet ge- noten heeft van de dolle avonturen van dezen echten deugniet, die niet vol geestdrift getuige is geweest van al het kattekwaad, dat hij heeft ujtgehaald en dezen gezonden Holland- schen jongen niet tot zijn besten vrienden rekende. Juist in hun menschelijke teekening, in het echte jongensachtige li-gt de aantrekkelijkheid van de personen uit deze boeken. Ondanks alle ondeugd geven zij blijk van een goeden inborst en een Pietje Bell verdient dan ook tenvolle onze vriendschap. We meenen ons niet te vergissen als wij denken, dat vele ouderen met belangstelling zullen vernemen, dat Chr. van Abcoude ook op zijn reis naar Amerika Pietje Bell gevolgd heeft en diens spannende avonturen in een nieuw boek vertelt. Wanneer wij er bovendien nog aan toe voegen dat de Gebr. Kluitman weer voor een fraaie uitgave hebben zorgge- dragen, dan zal menigeen voor de St. Nico laas zijn kinderen de laatste ondervindingen van Pietje Bell in het groote dollarland ten geschenke willen geven. Want ook dit ver- volg op zijn met zooveel belangstelling ont vangen voorganger? kan tot de meest aan- trekkelijike jeugdlectuur gerekend worden. In Panorama schrijft Dr. W. J. van Balen bij interessante kieken over verkleinde men- schenhoofden. N. Stallin herdenkt Clemen- ceau in een artikel onder den titel „Tijger en staatsman" en Dr. P. F. van Hamel Roos geeft weer veel wetenswaardige bijzonderhe- den uit het duistere rijk van vervalschingen en namaak. W. Leviticus geeft ditmaal een uitvoerig overzicht van nieuwe dameswinter- hoeden en publiceert er alleraardigste plaat- jes bij. Dit nummer geeft novellen van W. S. Porter en P. G. Bridges. Bij de kieken van actueel nieuws vinden wij foto's van de overstrooming in Engeland, van de protest- acties in Bulgarije, van bijzondere gebeurte- nissen uit de Oost, van het gedenkteeken te Grootegast, van de schipbreuk van het En- gelsche stoomschip „Molesy", van tafreeltjea uit het tooneelstuk „Meisjes zonder geld" en het Heijermansmcnument. Dit nummer bevai een zeer fraaie kiek van het Belfort van Brugge. Licht uitgave W. de Haan te Utrecht heeft een fraai geillustreerde bijdrage ovel tapijten. A. Terpstra spreekt over den ver- bouw van aardappels, waarna J. Clausen eea rijk gei'llustreerd en in wetenschappelijk op- zicht zeer merkwaardige bijdrage geeft over variaties in de natuur. A H. houdt een cau- serie over de oudste scholen en K. Korst be- sluit deze aflevering met een vervolgartike! over negers. 1 1 Nova, ge'iU. Magazine. In het Jan. nummer verttelt in een vlot en prettig geschreven artikel de heer J. G. de Haas over den nieuwen regisseur bij het Ver- eenigd Tooneel^, Joh. de Meester Jr. Deze weidt bij een serie foto's uit over zijn werk: in Vlaanderen. Een schat van illustrates beelden een reis van Bangkok naar Angkor- Wat af, door L. D. Petit enthousiast be- schreven. Voor den humor zorgt G. Pilger met zijn kostelijke parodie op de detective- verhalen van Sherlock Holmes, Raffles e.d., terwijl „Kwoniwi" op humoristische wijze pleit voor het beoefenen van sport op alle uren van den dag. Friedl Dortza en Zoltan Szekely zijn gein- terviewd, resp. door Edmond Visser en Jo Nieboer. Zoowel van de charmante zangeres als van den vermaarden virtuoos wordt veel interessants verteld. Naast de vele verhalen van Philips Op- penheim, Peter B. Kijne en anderen, vinden we nog een gesprek met den heer Ch. van Biene, den directeur der Ufa-filmmaatscchap- pij te Amsterdam, waarin interessante din- gen over de „Tonfilm" verteld worden. Aar- dig is „Bij nader inzien", een vertelling, die bewijst, dat er zonder jalouzie geen liefde is. Vermelden wij nog verder als medewerker den acteur Louis de Vries, die van avonturen op zijn Indische tournee verhaalt en de vele illustratie-pagina's, waarop Cor en Annl» van der Lugt en vele filmschoonen.

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 8