Altrarstt! Dili,ill. Or. Gurtius ever Dr. Stresemann. Buifeniand Rerk en school Zeetijdincfeii No. 286 1929 Hiadtrd een en dertigste Jaargang. Woensda^ 4 Oecember De plannen van den overledene. Omtrent de zitting van het Rijksbestuur van de Duitsche Volkspartij, die Maandag gehouden werd, meldt de Nat. Lib. Corres pondent nog, dat de Rijksminister van bui- tenlandsche zaken, dr. Curtras, o.a. het vol- gende verklaard heeft Hii herinnerde aan de laatste rede van dr. Stresemann in het bestuur, drie dagen voor ziin dood welke een zijner beste redevoerin- gen is ge'weest. Hij besloot nog met de vol gende persoonlijke herinneringen Nog op den avond van zijn dood van 7—8 uur heeft hij met mij over zijn toekomst ge- Sproken. Er was geen spoor van den nade- renden dood. Hij wilde deelnemen aan den partijdag te Mennheim, daarna de Haagsche Conference voorbereiden en tenslotte einde- lijk in Januari zijn ontspanningsreis naar Egypte maken. Daarvoor waren alle voor- bereidingen getroffen. Den 30en Juni, den dag van de geheele pntruiming van het Rijnland, wilde hij nog In functie zijn. Het Russ.-Chin. conflict. Chineesche eischen. Naar uit Moekden gemeld wordt heeft maarschalk Tsjang Hsoe-liang de Chineesche vertegenwoordigers bij de onderhandelingen met de Russen te Tsjarbarofsk opdracht ge- geven de volgende voorstellen te doen: le. Hoewel de Chineesche regeering het Iherstel van den status quo op den Oost- Ohineeschen spoorweg goedkeurt, acht zij het noodzakelijk van de Sowjet-regeering de ga- rantie te verkrijgen, dat de spoorweg niet voor doeleinden van communistische propa ganda gebruikt wordt. 2e. Daar de ontslagen Russische directeur en onder-directeur een dergelijke propa ganda voerden, wijst zij hun herbenoeming af. 3e. China is bereid de ambtenaren, door wie het conflict is ontstaan, te ontslaan. 4e. De gevangenen aan weerszijden moeten in vrijheid gesteld worden. 5e. De troepen van beide parfijen moeten tot op een bepaalden afstand van de grens teruggetrokken worden. Ock een Italiaansche memorandum. Het Italiaansche departement van buiten- landsche zaken heeft op verzoek van de Amerikaansche regeering de Italiaansche ver tegenwoordigers te Moskou en Peking opge- dragen de aandacht van de Russische en Chineesche regeeringen te vestigen op de verplichtingen voortvloeiende uit het verdrag van Kellogg. De fascistische staat en de godsdienst. 2ijn stand punt tegenover het geloof en de uitoefening ervan. In het rapport van den minister van ju- ititie over het nieuwe Wetboek van Siraf- recht zijn ook eenige bladzijden gewijd aan d<_ uitoefening van den godsdienst. Na er op te hebben gewezen dat volgens de liberate leerstellingen de godsdienst een individueel probleem is, wordt gezegd dat een dergelijke opvatting in scherpe tegen- etelling staat tot de ethische bes&ouwingen, welke de basis vormen van de fascistische leerstellingen en van den fascistischen staat De fascistische staat houdt zich officieel met den godsdienst bezig en is er niet voor te- ruggedeinsd zijn karakter van essentieel katholieken staat te bevestigen. pe fascistische staat echter beschouwt het godsdienstig gevoelen als een moreele fac tor, niet alleen voor het individu, doch voor de gemeenschap en beschermt dit dienten- gevolge in zijn uitingen naar buiten. De re- ligieuze gedachte is ten van de krachtgeven- de denkbeelden, een van de moreele en so- ciale waarden, die de wereld beheerschen. Het is niet juist dat de godsdienst, omdat hij een immaterieel en geestelijk goed is, zou moeten worden onttrokken aan ae actie van den staat, welke hem op zijn hoogst indi rect kan beschermen, in dien zin, dat hij het individu de vrije uitoefening van zijn geloof waarborgt binnen de grenzen van het recht. De interventie van den staat in de rechi- streeksche bescherming van den godsdienst wordt integendeel volkomen gerechtvaardigd door het algemeen belang, hetwelk de gods dienst onbetwistbaar bezit. Vandaar dat de delicten tegen de religieu- ze culte in het nieuwe Wetboek voor Straf- rccht gerangschikt zijn onder die tegen de gemeenschap. Terwijl de fascistische staat in de katholieke en andere door den staat toegelaten cultes een ethisch en sociaal ele ment van den eersten rang erkent, heeft hij er nochtans op gestaan om de grenzen te stellen, welke hij noodig heeft geoordeeld. Hij wilde echter niet dat de vrijheid van ge- weten ook maar eenigermate zou worden verminderd en houdt zich geheel afzijdig van delicten, die het interne organisme van den godsdienst betreffen. Deze houding is trou- w ns in overeenstemming met de jongste overeenkomst tusschen Kerk en Staat, waar- bij een onderscheid is gemaakt tusschen de beide machten: de eene op burgerlijk en po- litiek, de andere op religieus gebied. De politieke spanning in Polen. De naderende critieke dagen. De houding van de regee ring nog niet bekend. Naar het W. B. uit Warschau meldt, heeft de voorzitter den Landdag tegen 5 Dec. bij eengeroepen. Op de agenda, welke in de eerste plaats de eerste lezing aankondigt van de begrootings- plannen voor '30/'31, staat ook een motie van de regeeringspartijen tegen den voorzitte- Daszynski, omdat deze op 31 Oct. in verband met de verschijning van Poolstihe officieren in de vestibule van het parlementsgebouw, de zitting van den Landdag niet heeft geopend Daarentegen wordt het niet waarschijnlijk geacht, dat de oppositie-partijen van centrum en linkerzijde reeds bij de eerste zitting haar motie van wantrouwen tegen de geheele regeering zullen indienen. Algemeen is men van oordeel, dat deze motie eerst na beeindi- ging van de debatten over de begrooting, dus in den loop van de volgende week, in behande- ling zal komen. Het is nog niet bekend welke houding de regeering zal aannemen. Gisteren heeft tus schen den staatspresident, maarschalk Pil- soedski, den premier en den leider van he* regeeringsblok kolonel Slowak, een conferen tie plaats gevonden, waaraan beslissende be- teekenis wordt gehecht; over het resultaat er van is niets bekend. DUITSCHLAND. DE DUITSCHE BOEREN UIT RUSLAND. Vijfduizend. kolonisten verwacht. Volgens te Berlijn ontvangen berichten worden in totaal ongeveer vijfduizend Duit sche kolonisten uit Rusland verwacht. Be- halve in de reeds aangewezen kampen zullen deze kolonisten worden ondergebracht in kampen te Moell en Prenzlau. Wolff meldde gisteravond uit Hammer- stein: Gisteravond is een transport van 240 Duitsche boeren uit Rusland, dat uit Swinemiinde kwam, te Hammerstein gearri- veerd. Vanmorgen vroeg kwam een ander transport van 400 man uit Eydtkuhnen. De emigranten maakten over het algemeen een voortreffelijken indruk. Zij hebben de lange reis goed doorstaan. De directeur van het kamp, oud-majoor Fuchs, begroette de emigranten namens de Duitsche regeering en het Duitsche volk en gaf de verzekering, dat alles gedaan zal wor den om te helpen. Een grijsaard, dien de emigranten voorman noemden, bedankte voor de hartelijke hulp en gaf de verzekering dat zij de wijze van ontvangst niet vergeten zouden, Zij zullen Duitschland zoo snel mogelijk verlaten om het moederland niet tot last te zijn. Hierop begaven de emigranten zich naar de met groen en vlaggen versierde eetzaal. Zij moeten een quarantainetijd van ongeveer 5 a 6 dagen doormaken. Het eerste transport uit Swinemiinde be- stond uit menschen, die afkomstig zijn uit Omsk. Het tweede transport bestaat uit men schen uit Omsk, den Kaukasus, de Krim en Turkestan. Dinsdagavond is opnieuw een transport boeren van 360 man uit Eydtkuhnen naar Hammerstein vertrokken. Het volgende trans port, dat eerst Dinsdagnacht zou aankomen, wordt nu Woensdagnacht te Eydtkuhnen ver wacht. DE FRONDE IN DE D.-NATIONALE PARTIJ. Een voorstel om Lambach c.s. te royeeren. Het partijbestuur der D.-nationale Volks partij heeft, naar het W. B. meldt, in zijn gis- teren gehouden zitting met 69 tegen 9 stem- men en 3 onthoudingen besloten de afgevaar- digden Hartwig, Hiilser en Lambach, naar aanleiding van de door hen gepubliceerde verklaring in verband met de stemming over 4 der z.g. vrijheidswet, overeenkomstig de statuten tot royement voor te dragen, aange- zien hun optreden als een ernstige benadee- ling van het aanzien der partij moet worden beschouwd. De drie frondeurs verlaten uit eigen beweging de partij. In de gisteravond gehouden zitting der D.-nationale rijksdagfractie waren drie brie- ven ingekomen van de drie voor royement voorgedragen afgevaardigden, waarin zij mededeelen, dat het gebeurde in de zitting van het partijbestuur hun aanleiding geeft uit de partij te treden. Volgens de statuten, zoo voegen zij er bij, is daardoor de fractie ontbonden. Een nieuwe fractie. Naar het Persbureau V. D. Z. verklaart, zullen de drie afgevaardigden hun mandaten niet neerleggen. In parlementaire kringen verluidt, dat niet alleen zij, maar alle leden der D.-nat. fractie, die met de Chr.-Nat. Gewerkschaft in nauwe verbinding staan, zich tot een nieuwe groep in den rijksdag zullen aaneensluiten, welke waarschijnlijk den naam „Chr.-nationale Volkspartij" zal dragen en in totaal 18 afge vaardigden zal omvatten. FRANKRIJK. HET WERK VAN EEN KRANK- ZINNIGE. T wee dooden, zes gewonden. In de banlieue schoot een krankzinnige met een geweer een politie-ambtenaar en een ser- geant-majoor dood en verwondde zes perso- nen. De dader werd gearresteerd. Een bloedbad. Het N. T. A. meldt nog uit Marseille over de daad1 van den krankzinnige, die met ee;i geweer een politie-ambtenaar, een krankzin nige en een sergeant-majoor doodsdhoot, dat een jonge man, die kortgeleden uit het krank- zinnigengesticht ontslagen was, gewapend met een karabijn het politiebureau binnen- drong waar hij een agent neerschoot. Met een tweeed schot verwondde hij een zich daar be- vindende vrouw. Vervolgens stelde hij zich op een plein ach- ter een fontein op, van waaruit hii het vuur op de voorbijgangers opende. Als eerste offer viel een Duitsdh soldaat van het Vreemdelin- genlegioen, die zwaar getroffen neerviel en spoedig aan de bekomen verwondingen is overleden. Nog zeven andere personen werden gewond. De politie, die imniddels op het toonee! verschenen was, verschanste zich achter een vrachtauto en opende met revolvers het vuur op den krankzinnige. Toen diens munitie op raakte poogde hij te vluchten, doch zakte door een revolverkogel getroffen in elkaar. Een woedende volksmenigte heeft het lichaam van den gewonde letterlijk vertrapt ondanks de pogingen van de politie om hem te beschermen. ENGELAND. GOEDKOOPE AARDAPPELEN. De boer verliest, de tusschenhand maakt buitensporige winsten. Het liberale parlementslid Blindell heeft zich ervoor gespannen om de boeren te hel pen, die hun aardappelen, waarvan het be- schot dit jaar zoo overvloedig geweest is, te gen spotprijzen van de hand moeten doen, teiwijl het publiek er prijzen voor moet be- talen waaruit duidelijk blijkt dat de tus schenhand er schromelijk aan verdient. Hij heeft brieven van verscheidene boeren ge- kregen, waarin zij hem hun nood uiteenzet- ten Over het algemeen krijgt de producent voor nieuwe aardappelen tusschen 3 sh. en 2 per ton voor zijn aardappelen. Maar dezelfde aardappelen worden aan het pu bliek voor een stuiver tot anderhalven stui- ver per Eng. pond (454 gram) verkocht. Zij kregen dus 9 tot 13 per ton in het klein op. De opbrengst van de winteraardappelen is nog veel en veel minder. Blindell wil daar- om een onderzoek naar dezen misstand in- stellen. Aan een medewerker van de Star liet hij een brief zien van een aardappelverbouwer te Fredaybridge zien, die 1 sh. 3 st. voor vijf ton aardappelen had gekregen. Hij had de bewijzen bij den brief gevoegd. Ook in het vorige seizoen was er overpro- ductie. Honderdduizenden ton aardappelen waren onverkoopbaar en heeft men laten verrotten. Zelfs de nieuwe aardappelen moesten met verlies verkocht worden. Zij kostten den boeren 70 sh. per ton om ze te telen en moesten voor 35 sh. verkocht wor den. Blindell heeft voor zijn actie den steun van een aantal parlementsleden uit alle drie partijen gekregen. VROEGERE VIJANDEN AAN EEN FEESTMAAL. Smuts en von Lettow-Vorbeck. Maandagavond is in het Holborne restau rant te Londen een feestmaal van oud-strij- ders in Britsch Oost-Afrika gegeven, waar aan gen era al Smuts, die in den oorlog aan- voerder van de Britsche strijdkracbten in Oost-Afrika was, voorzat en generaal von Lettow-Vorbeck, die de Duitschers daar aan- voerde, de voornaamste gast was. De Duitsche generaal was doordat de trein vertraging had, pas een kwartier voor het be gin van het banket op het Victoria-station aangekomen en begaf zich dadelijk in zijn reispak naar het restaurant, waar Smuts hem harteldjk welkom heette. Toen zij samen in de feestzaal waar onge veer duizend gasten, o.w. tien generaals en acht adtairaals, bijeen waren, verschenen. verhieven alle aanwezigen zich van hun plaatsen en juichten hen ontstuimig toe. Na den toost op den koning van Engeland, werd op de gezondheid van president Hinden- burg gedronken. Hierop brachten de gasten zwijgend een eere-saluut aan degenen die op de slagvelden in Oost-Afrika gevallen zijn In zijn toost op von Lettow-Vorbeck zeide Smuts: Dikwijls he'b ik het gevoel dat de vrede nog niet gesloten is, maar dat men met een verlenging van den wapenstilstand te doen heeft. Ik hoop dat ddze bijeenkomst het besluit zal nemen, den waren vrede te stichten. Gene raal von Lettow-Vorbeck was een tegenstan- der, die zich nooit gewonnen gaf. In het grootste gedeelte van den veldtocht stond hij tegenover een overmacht, maar hij heeft stand gehouden en tot het bittere einde ge- vochten. Nu hebben wij ons vereenigd om de vriendschappelijke gevoelens aan te kweeken, die zelfs op het slagveld tusschen ons heersch- ten, waar wij zoo goed mogelijk trachtten te vechten. Maar verbittering was er niet tus schen ons. (Toejuichingen). Voor ons is de strijd metterdaad voorbij, wanneer hij geein- digd is. Smuts hoopte dat dit banket voor alle vol- ken een voorbeeld zou zijn om de overblijf- selen van de oorlogsgevoelens weg te doen. Op deze rede volgden luide, langdurige toejuichingen. In zijn antwoord zeide generaal von Let tow-Vorbeck dat nooit persoonlijke veeten bij d:n veldtocht in Oost-Afrika bestaan hadden. Hij had de Engelschen als dappere en eerlijke tegenstandcrs geacht. Spr. beschouwde de hem gezonden uitnoodiging om aan dit ban ket deel te nemen zoowel als een huldebetoon aan de Duitsche officieren en manschappen als aan hemzelf. ITALIE. EEN SCHERPE REDE DES PAUSEN De moeilijkheden met het fascistisc.fi regiem. De „Osservatore Romano" publiceert de volgende mededeeling: De Paus heeft ter gelegenheid van zijn priesterjubileum de vertegenwoordigers der Romeinsche parochies ontvangen. Na zijn dank te hebben betuigd voor de geschenken, verklaarde de Paus: Ge zult de artikelen en de oubl'caties, welke het toppunt van indis- cretie en onbehoorlijkheid zijn, hebben ge lezen Daar wij de eer van den God der Hei- lige Kerk en den Heiligen Vader willen be schermen hebben wij op de meest energieke wijze verzet ertegen aangeteekend. Laten wij echter erkennen, dat men ons heeft geant- woord dat de publicaties zonder machtiging zijn verschenenWij nemen hiervan acte, doch nemen er eveneens acte van dat de publicaties nog niet werden tegengesproken. Vervolgens uitte de Paus er zijn leedwezen over dat de katholidce pers elken dag minder vrij is en in de onmogelijkheid verkeert de denkbeelden van den Paus en van de katho lieke kerk tot uiting te brengen, o.a. om het standpunt van het Vatikaan uiteen te zetten ten opzichte van de Lateraan-verdragen. De aanleiding tot de verklaring des Pausen is een polemiek tusschen de katholieke en fascistische bladen over een boek van Misso- rili. POLEN. EEN MASSAMOORDENAAR. In het dorp Pierustfiitz in het district Pleschen in Polen is volgens de Nachtaus- gabe een verschrikkelijke masssamoord ge- beurd, waarvan 7 leden van een gezin het slachtoffer zijn geworden. De familie van den jongen boer Czelaw Koneczny verzette zich sterk tegen diens huwelijk met de zuster van een Duitschen onderwijzer. De boer heeft herhaaldelijk gedreigd, dat zijn wraak op de familie verschrikkelijk zou zijn. Zondagnacht is hij eerst in de slaapkamer van zijn moeder gedrongen en heeft hij haar met een groote bijl doodgeslagen. Daarna heeft hij achtereenvolgens zijn 24-, 22- en 18-jarige broers, en zijn 18- en 7-jarige zus- ters van het leven beroofd. Een 20-jarige broer werd bijtijds wakker en vluchtte. Ook zijn vader werd levensgevaar- lijk gewond, deze is naar het ziekenhuis te Pleschen gebracht. Er bestaat weinig hoop, hem te behouden. De moordenaar is gearresteerd. BULGARIJE. EEN MOOR D-E PI DE MI E De correspondent van de „Voss. Z." te Sofia wijst op het in den laatsten tijd schrik- barend toenemend aantal moorden. Uit zijn mededeelingen blijkt, dat vaak om betrekke- lijk weinig beteekenende redenen naar de revolver wordt gegrepen; aan een menschen- leven wordt al heel weinig waarde gehecht. Niet alleen om politieke geschillen, maar ook om persoonlijke en amoureuse meeningsver- schiillen en ruzies wordt den tegenstander het leven benomen. De politierapporten vermelden geregeld 70 tot 90 gevallen van moord en doodslag per maand. In de centrale gevangenis in de hoofd- stad zitten op de 1000 gevangenen 360 moordenaars. Elders is de verhouding vrijwel hetzelfde. In een Macedonisch blad is uitgerekend, dat alleen in het laatste kwartaa.1 de in het kamp der Macedonische revolutionnairen uitgebroken broedertwist ruim 100 slachtof- fers heeft geeischt, zonder dat de politie de daders heeft kunnen ontdekken. AMERIKA. EEN SCHIPBREUK. Uit New York wordt gemeld, dat volgens daar ontvangen berichten, het stoomschip „Norwich-city" op de rotsen van het Gard- ner-eiland ten Wegten van Zuid Honolulu schipbreuk heeft geleden. Het schip is geheel wrak geslagen. Eenige stoomschepen zijn ter assistentie vertrokken. Omtrent het lot der opvarenden is niets be kend. DE NIEUWE STAATSSECRETARIS VAN OORLOG. Als waarschijnlijk opvolger van den kor- ten tijd geleden overleden Amerikaanschen Staatssecretaris van Oorlog Good, zou, naar op het Witte Huis verluidt, Patrick Hurley uit Oklahama worden benoemd. Hurley is reeds plaatsvervangend Staats secretaris van oorlog. PALESTINA. DE OORZAAK VAN DE ONRUST IN PALESTINA. Uit Jeruzalem wordt gemeld, dat de groo te Muphti van Jeruzalem bij zijn verhoor door de Engelsche commissie, die een onder zoek instelt naar de oorzaken van de troebe len in Palestina, een brief overlegde van lord Balfour uit het jaar 1918, waarin den leider de Arabieren dank werd gebracht voor den steun aan de geallieerden geduren- de den wereldoorlog. Hieraan wordt toege- voegd, dat de beloften van Lawrence en Mahon inzake de onafhankelijkheid van de Arabieren zouden worden nagekomen. De groote Muphti merkte op, dat de niet- nakoming van deze beloften de eigenlijke oorzaak van de troebelen in Palestina is. Herkozen zijn tot leden van het Kiescol lege der Ned. Herv. Gemeente te Dirkshorn de heeren D. Hoogland, A. Kistemaker en A. J. Veter. Tot predikant bij de herv. gem. le Ilpendam is beroepen ds. C. van Wijn- gaanden te Buurse (0.) De heer R. G. van Nieuwkuyk van Alk- maar is gisteren te Amsterdam met lof ge- slaagd voor het doctoraal examen Romaan- sche taal en letteren (Fransch). De gemeenteraad van Groningen be sloot Zaterdag onder protest der rechterzij- de, die den bouw mi ns tens 15.000 te duur vond en er een achterafstelling in zag van, het z.g.n. christelijk deel der bevolking, tot stichting van een openbare bewaarschool in de Bankastraat, voor 60.500. DE GEREFORMEERDE KERKEN. Over vrouwenkiesrecht weer af- wijzend gepraeadviseerd. Een geref. medewerker schrijft aan het Hbl Voor de Generale Synode der Gerefor- meerde Kerken, die in 1930 te Arnhem ge houden zal worden, zijn de eerste rapporten aan alle kerken ter bespreking toegezonden. Het eerste rapport geldt de vraag, of in de kerken het vrouwenkiesrecht uitgevoerd moet worden. Deze vraag was ook reeds in de vorige Synode ter tafel, waar vier van de vijf rapporteurs voorstelden dezen stap niet te doen; de vijfde, ds. C. Lindeboom van Am sterdam, voor het tegenovergestelde pleitte. De Synode besloot toen, de zaak nog nader in overweging te nemen en benoemde vijf, groo- tendeels andere deputaten; ds. Lindeboom maakte opnieuw deel dezer commissie uit. Het rapport dezer deputanten spreekt zich met dezelfde meerderheid als voorheen tegen het verleenen van vrouwenkiesrecht uit. Men is van oordeel, dat ,Jiet ambt der geloovigen wel aan alien, zoowel vrouwen als mannen toekomt, maar dat dit niet insluit een mede- werking tot de regeering der kerk; dat de apostel Paulus op grond van de scheppings- ordinantie aan de vrouwen verbiedt het on der wijzen en regeeren in de gemeente"; en dat dus geadviseerd wordt om te besluiten, „dat op grond van de Heilige Schrift en het geref. kerkrecht de vrouw niet mag meestem- men bij de verkiezing tot het ambt". Natuur- lijk worden deze conclusies in het zeer lezens- waardige en breed documenteerende rapport uitvoerig toegelicht. Ds Lindeboom geeft in een van de meerderheid afwijkende nota, eveneens zeer breedvoerig docurnenteerend, te kennen, dat hij van de tegen gesteide meening is. Hij oordeelt, dat de verkiezing van ambts- dragers door de medewerking, ook der vrou wen, in de H Schrift niet verboden wordt en houdt kerkrechtelijk staande, dat de stem ming, door welke de ambtsdragers worden aangewezen, wel meer is dan een „advies" aan den kerkeraad, maar toch niet met het „regeeren", dat de Schrift aan de vrouwen in de kerk ontzegt, gelijkgesteld mag worden. Het tweede thans verschenen rapport bevat een nieuw leerboek voor de catechisa- tien, samengesteld door prof. dr. T. Hoekstra, ds. J. H. Landwehr en den heer H. J van Wijlen (directeur eener kweekschool te Rot terdam). Het boek is bedoeld voor de oudere catechisanten en beoogt in het Nederlandsch van de 20e eeuw de aanstaande leden der kerk in te leiden in de tegenwoordige geref. opvattingen, gelijk ze op de Schrift en de oude belijdenisgeschriften gegrond zijn. Het nieuwe leerboek is met veel zorg samenge steld en zal cp de komende generale synods ongetwijfeld met dankbaarheid ontvangen worden. Het voorziet in een dringende be- hoefte TWEE GEZINDTEN IN DEZELFDE KERK. Onlangs is gemeld, dat de hervormden ft Hulst (Zedand) het hun toebehoorende ge deelte van het, voor de andere helft, door de r.-katholieken gebruikte kerkgebouw, aan de r.-k. parochie hebben verkocht. Thans vermeldt het „Weekblad v. d. Ned. Herv. Kerk" eenige interessante gegeven om trent den toestand, zooals deze tot op heden te Hulst was. Het bericht luidt o.m.: „In het jaar 1806 schreef keizer Napoleon I een brief aan den kerkeraad van de Hervormde ge meente in Hulst met het beleefd verzoek een deel van het kerkgebouw, dat toch te groot was voor de kleine Protestantsche gemeente, bereidwillig af te staan aan de R. K. Paro chie te Hulst, wier kapel te klein was gewor den voor hare godsdienstoefeningen; en even eens om de kerkelijke diaconale goederen in twee gelijke helften tusschen beide gemeenten te verdeelen. De Hervormde Gemeente begreep zec-r goed, dat dit „beleefd verzoek" was op te vat ten als een onverbiddelijk bevel. Om zich te hoeden voor erger werd de verdeeling van het kerkgebouw dan ook toegegeven, waarbij de Hervormden de z.g. Preekkerk en de Con- sistorie-kamer behielden met de daaraan grenzende gedeelten van het vroegere kerk- hof, terwijl het overige gedeelte aan de R K. werd afgestaan. De drie bogen onder der. toren en de beide zijschepen werden dichtge- metseld met dubbele muren, wier tusschen- ruimte opgevuld werd met turf, zoodat men elkander van weerszijden niet kon hinderen. Bijna 1 1/4 eeuw hebben zoodoende Her vormden en Roomschen te Hulst en een ge- bouw hun godsdienstoefeningen gehouden. Op 1 Januari 1931 zal hieraan een einde ko men; op dezen datum hoopt de Herv. Ge meente met het bij den verkoop ontvangen be- drag een eigen kerkgebouw te hebben gesticht, waarheen preekstoel, orgel, banken, koperen kronen, kasten, uit het tegenwoordige gebouw overgebracht worden. STOOMVAARTLIJNEN. STV. MIJ. NEDERLAND. Koningin der Nederlanden 3 Dec. v. Amsi n. Bat. Riouw (thuisr.) 30 Nov. v. Bat. Borneo (uitr.) 3 Dec. v. Algiers. Christiaan Huygens (thuisr.) 3 Dec. Sabang. Kambangan (thuisr.) 1 Dec. v. Port Soedan. Roepat 3 Dec. v. Amst. n. Macasser vi# Antw. Simaloer 3 Dec. v. Bat., 1. v. Lond. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Nias 3 Dec. v. Port Natal, 1. v. Antw., tt Rott. Alkaid (uitr.) 3 Dec. v. Delagoabaai n. Beir*. Springfontein (thuisr.) 3 Dec. v. Beira 0 E>elagoabaai. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Glamorganshire, Pacifick. n. Rott., 3 Dec. f, Hamb. Kinderdijk, Antwerpen n. d. Pacifick 2 Dec te Willemstad. Nictheroy, Rott./Pac., 1 Dec. te Colon. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Kota Radja (uitr.) 3 Dec. te Sabang. Palembang (thuisr.) 3 Dec. v. Sabang. Insulinde (thuisr.) 5 Dec. c.m. 6 u. te Cowe* verwacht. Sitoebondo 2 Dec. v. Rott. te Hamb. KON. NED. STB. MIJ. Odysseus 3 Dec. v. Stettin te Amst. Nero 3 Dec. v. Kopenhagen te Amst. Achilles (thuisr.) 2 Dec. v. Lissabon Havre. Amor 1 Dec. v. W.-Indie te New-York. Ariadne 1 Dec. v. Valencia te Castellon. Barneveld (uitr.) 30 Nov. v. Callao n. Mo& lendo. Bennekom (thuisr.) 6 Dec. te Antofagasta verwacht; vertrelct 14 Dec. v. Chili. Breda (thuisr.) 1 Dec. v. Tocopilla n. Callao. Deucalion 2 Dec. v. Amst. te Curasao. Flora 30 Nov. v. New-York n. Curasao. Hercules 1 Dec. v. Cartagena te Jacksonville, Iris 2 Dec. v. Amst. te Danzig. Jason 2 Dec. v. Varna n. Constanza. Oberon 2 Dec. v. A'dam te Hamb. Orion 2 Dec. v. Cadix te Genua. Orpheus 2 Dec. v. Amst. te Stettin. Perseus 2 Dec. v. Cadix n. Huelva. Peursum 1 Dec. v. Bristol n. Rott. Pollux 1 Dec. v. Amst. te Curasao. Poseidon 2 Dec. v. P. Barrios n. Amst. Proteus 2 Dec. v. Amst. te Gothenburg. Venus 2 Dec. v. Canea n. Catania. Vesta 3 Dee v Hajn b te A mat A

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 9