de gsheele werefd eemgopdewereld Een bezoek aan de woning van mevr. R. had geen resultaat. De meubelen waren in de gesloten woning achtergelaten. De politie stelt een onderzoek in. Briand over het Saargebied Een mededeeling aan de Fransche Kamer. In het antwoord-schrijven van den minis ter van buitenlandsche zaken Briand, dat Paul Boncourt Woensdag aan de commissie van buitenlandsche zaken van de Kamer heeft vocrgesteld, wijst Briand er op, dat hij op de Haagsche conference geweigerd heeft, de onderhandelingen over het Saargebied aan te vangen, en hij verzekert, dat de onder handelingen, welke op het oogenblik op het Quai d'Orsay gevoerd worden. een zuiver economisch karakter dragen, terwijl de poli- tieke kwesties nog niet aan de orde zijn. Briand heeft dit schrijven gezonden als antwoord op een eisch, die tot hem gericht was, om mededeeling te doen van het ver- loop der onderhandelingen. DUITSCHLAND. EEN GEHEIMZINNIG MAANDBLAD. Uitgever noch drukker te vinden. De „Koln. Z." meldt, dat sinds geruimen fijd elke maand een tijdschrift van 12 tot 16 pagina's verschijnt, dat zich aanbeveelt als „orgaan voor de belangen van het lagere politiepersoneel". Dit tijdschrift van onmis- kenbaar communistische strekking wordt on- der kruisband toegezonden aan verschilkn- de hoogere ambtenaren, terwijl groote pak- !;en ervan op raadselachtige wijze imde po- litiekazernes worden binnengesmokkeld. In het Ncvembernummer wordt de hoofd- commissaris te Keulen op schandelijke wijze zoo verzekert de „K. Z.", g.smaad. Het blad blijkt. uitstekend op de hoogte van al hetgeen omgaat in de politiewereld. De aan het hoofd van het geschrift vermelde natnen van uit gever en drukker zijn gefingeerd gebleken. Reeds lang beijvert de politie zich erachier te komen, wi. het maandblad uitgeeft en waar het gedrukt wordt. Maar tot dusver zonder resultaat. EEN GEVAARLIJK JONGMENSCH. Een 19-jarig werkloos kantoorbediende uit Walle bij Aurich in de provincie Hannover, die lid is van de nationaal-socialistische ar- beiderspartij, heeft eenige dagen geleden aan kennissen verklaard, dat hij van plan was het arbeidsbureau en het regeerings- gebouw te Aurich in de lucht te laten vlie- fen. Volgens zijn mededeeling was hij in et bezit van ontplofbare stoffen. Zondag is de jongeman gearresteerd. Intusschen zijn reeds vele huiszoekingen gedaan en verhoo- ren afgenomen. Bij den Vader van een vriend van den gearresteerde zijn 113 scherpe pa- +ronen gevonden. EEN BRANDWACHT ALS BRAND" STICHTER. In de emplacementen van een Freibergsche firma te Himmelfurst in Saksen hebben van 1 tot 30 November verscheidene branden ge- woed, die groote schade aanrichtten. Ver- dacht hiervan werd de voormalige hoofd- brandwacht Kirchels uit Brand-Erbisdorf, die thans gearresteerd is. Hij had de bran den gesticht om voor zijn afdeeling de premie te verwerven. De man was indertijd een der hoofdbeklaagden in een geruchtmakend pro- ces en bij die gelegenheid tot een voorwaar- delijke gevangenisstraf veroordeeld,. welke straf wegens dit nieuwe misdrijf waarschijn lijk ten uitvcer gelegd zal worden. EEN JEUGDIGE INBREEKSTER. Een te Gadenstedt wonende 15-jarige ♦rouwelijke scholier is sedert eenige dagen uit het ouderlijk huis vbortvluchtig. Naar de ouders thans van politiezijde vernomen hebben heeft deze veelbelovende jongedame den laatsten tijd niet minder dan 31 keer in- gebroken, voornamelijk in het district Peine Tot dusverre mocht het nog niet gelukken het kind in arrest te stellen. TUMULT IN DEN RIJKSDAG. Het is gisteren in den Rijksdag steeds ru- /noerig geweest, zoodat de zitting verschei dene keeren onderbroken moest worden. De vice-voorzitter deelde onder hevig tumult mede, dat een dridtal der niet aanwezige communisten voor acht dagen uitsluiting in aanmerking kwamen. De communist Mada- lena werd uit de zaal verwijderd, waarop de overige communisten met een oorverdoo- vend Iawaai antwoordden, dat niet ophield toen minister Severing zijn rede wilde ver- volgen. Toen de communistische afgevaardigde Konen den minister toeriep: .,Weg met den Minister van Arbeid Severing!" ontstond groot-tumult in het sociaal-democratische kamp, waarop. de zitting wederom werd on derbroken. De afgevaardigde Konen, die bui- ten de zitting was gesloten. verscheen weder om ten tooneele, waardoor hij zich een uit sluiting voor den tijd van acht dagen op den hals liaalde. Hij wenschte de zaal echter- niet te verlaten en ging voort met allerlei on vriendelijkheden aan het adres van Severing te la.ncreren. Tijdens de pauze werd Konen nadat hij de zaal verlaten had, door een afdeeling crimi- neele politie gearresteerd, terwijl een tweede groep politiebeacnbten ervoor zorgde, dat hij niet ontvluchtte. Naar aanleiding van deze arrestatie kwam het in de wandelgangen van den Rijksdag tot stormachtige scenes tus- schen de sociaal-democratische en communis tische afgevaardigden. Na heropening der zitting begonnen de communisten wederom Iawaai te maken, toen Severing weer het woord verkreeg. Dit leid- de tot uitsluiting van zeven andere commu nisten. Eindelijk toen er nog een aantal hun- ner partijgenooten buiten de zaal was ge- zet, kon Severing rustig zijn rede vervolgen ENGELAND. DE ENGELSCHE BETREKKINGEN MET RUSLAND. Een nederlaag van de regeering in het Hoogerhuis. In het Hoogerhuis heeft Lord Birkenhead gisteravond vrij onverwacht een motie inge- diend, waarin het Huis zich tegen de hervat- ting van de diplomatieke betrekkingen met Rusland verklaarde. In de toelichting zeide Birkenhead, dat die hervatting op het oogen blik nog zeer ongewenscht was, omdat nog elken dag bleek, dat de Russische regeering en de derde Internationale een waren en iedere regeering die dat niet wilde inzien en gelooven eenvoudig zichzelf en haar volk be- droog. Lord Reading en Lord Cecil waren tegen de motie, maar Lord Meltchett ver klaarde, er zich voor, ook nadat Lord Thorn son namens de regeering de verzekering had gegeven, dat communistische propaganda niet zou geduld worden, evenmin als onder de vorige regeering en in welken oppervlak- kig of onschuldig lijkenden vorm dan 00k Het ging echter niet aan om het woord van de Russische regeering reeds van te voren te wantrouwen en dus uit vrees voor de moge- lijke gevolgen een op zichzelf verstandige daad als de hervatting der officieele betrek kingen met een groot en machtig volk na te laten. Vrees was altijd een slechte raadgeef- ster voor regeeringen geweest. Ook Lord Parmoor sprak nog een paar woorden tegen de motie, die desondanks met 43 tegen 21 stemmen werd aangenomen. In het Lagerhuis heeft Henderson gisteren gezegd, dat het wel degelijk de bedoeling der Engelsche regeering was om oude geschil- punten met Rusland te bespreken, maar na tuurlijk niet voor in beide hoofdsteden de ge- zanten geinstalleerd waren. Of de leden der Russische handelsdelegatie diplomatieke voorrechten zouden krijgen, stond nog niet vast; dit hing af van de voorrechten die de Engelsche attache's van Moskou zouden ge- nieten en van de houding, die de heeren zelf te Londen zouden aannemen. In beginsel was er echter niets tegen als de Russen hun belofte nopens het zich onthouden van pro paganda of inmenging in Engelsche aangele- genheden zouden houden. Nader wordt nog gemeld, dat namens de regeering in het Hoogerhuis is medegedeeld, dat de onlangs aangewezen diplomatieke ver- tegenwoordigers van Engeland en Rusland waarschijnlijk volgende week hun post zullen innemen. KERKELIJKE HUWELIJKEN. Een merkwaardig geval- Het gerechtshof te Bombay heeft, volgens het (oud kath.) blad „Der Katholiek", een R. Katholiek, die een volgens R. K. kerkrecht on- geldig huwelijk verbrak en een geldig aan- ging, wegens bigamie tot negen maanden gevangenisstraf veroordeeld. De man, een zekere Peter Saldanha, had een burgerlijk hu welijk gesloten met een R. K. vrouw. Zulk een huwelijk is voor Roomsch-Katholieken ongeldig. Korten tijd daarna sloot Saldanha een tweede huwelijk met een andere vrouw, doch nu voor den priester in de R.K. kerk. Dit huwelijk was voor de R. K. Kerk geldig. De kerkelijke autoriteiten gebruikten dit ge val om het vraagstuk van de geldighefd en rechtskracht van het kerkrecht in Indie aan de orde te stellen. In Indie n.l. zijn de reli- gieuse wetten der Hindoes en Mohamme- danen erkend. Zij gaan voor de burgetlijke wetten. De kerkelijke autoriteiten bezweren nu, dat het R. K. kerkrecht ook als zoodanig moet worden erkend en dat de Indische civiele wet voor de leden der Kerk niet meer bindende kracht heeft als voor de Hindoes en Mohamedanen. In eerste instantie werd Sal danha vrijgesprokenin tweede instantie echter veroordeeld. De officier van Justitie verklaarde, dat het Engelsche algemeene recht toegepast.moet worden op alle personen. die geen Hindoes en Mohammedanen zijn. Daar- rnede is het R. K. kerkrecht binnen de grenzen der kerkelijke jurisdictie teruggedrongen. FRANKRIJK. D£ „STEVIGE" BOUWWERKEN IN FRANKRIJK. Thans weer drie dooden en drie zwaar gewenden. Het instorten van huizen in Frankrijk zet zich op bedenkelijke wijze voort Te Saint Sigolene in het Departement Haute Loire stortte een pas gebouwd huis in, juist toen de metselaars zich naar hun werk in het gebouw wilden begeven. Twee dooden en drie zwaar gewonden werden van onder de puinhoopen gehaald. Men wijt het ongeval aan den hevigen storm, die in de omgeving woedde. Te Lyon stortte van een huis een geheele muur in. Een arbeider werd onder het vallend gesteente bedolven en gedood. EEN GEBOUW INGESTORT. Verscheidene arbeiders bedolven. Te Sainte Sigolene stortte gisteren een in aanbouw zijnd huis in juist toen de arbeiders aan het werk gingen. Verscheidene hunner werden bedolven. Twee lijken zijn uit de puin hoopen te voorschijn gehaald. Ook werden menschen gewond. Men gelooft dat het onge- luk veroorzaakt is door een storm, die woedde PALESTINA. JOODSCH DOKTER GEWOND. Wandaad van roovers. De correspondent van de „Times" te Jeru- zalem meldt, dat dr. Berkowitz, een Joodsch dokter van het personeel van de medische organisatie Hadassah, ernstig is gewond door een schot, blijkbaar door roovers ge- lost, terwijl hij zich per auto van een Jood- sche kolonie in Noord-Galilea naar een andere kolonie "begat. Drie kogels gingen rakelings langs den hoed van den bestuurder en een vierde trof den dokter in de borst. Zijn toe- stand is ernstig doch niet hopeloos. Volgens den chauffeur losten de roovers 30 schoten, waarvan er een het paard doodde van een douane-ambtenaar, die in tegenovergestelde richting reed. Dr. Berkowitz had den post van de Hadas sah in Galilea sedert de onlusten overgeno- men en had voor dien tijd dienst gedaan te Barseba en te Beisan, waar hij zich bevond tijdens de onlusten en waar zijn huis en zijn apotheek geplunderd werden. RUSLAND. GEZANT VERTROKKEN. Sokolnikov, de nieuwe ambassadeur van Sovjet-Rusland in Engeland, is naar Londen vertrokken. ITALIC. ROOVERS OP SICILIE. Te Agrigento bij Palermo is een auto, waarin zich een ingenieur, diens gezin en een arbeider bevonden, door roovers aangevallen. De chauffeur moest in een bocht nabij de villa van den ingenieur stoppen, daar de weg met rotsblokken was versperd. Toen de auto stil- stond, werd er in het wilde weg op den auto geschoten. De chauffeur werd gedood terwijl de ingenieur en zijn vrouw gewond werden Toen werd de auto door bandieten omsingeld, die den ingenieur en den arbeider vastbonden. Zij dwongen daarop de vrouw hen te verge- zellen naar de villa en hun het aanwezige geld en de sieraden te overhandigen. De vrouw zou dit doen, toen de roovers meenden het geruisch van een naderenden auto te hoo- ren en vluchtten. Er wordt een onderzoek in- gesteld. AMERIKA. LOONSVERHOGGING BIJ FORD tot een totaal van 19.500.000 per jaar. Edsel Ford, de president van de Ford Motor Company, heeft meegedeeld, dat de maatschappij de loonen van haar personeel in de V.S. verhoogd had met een totaal be- drag van 19.500.000 per jaar. Het minimumloon is verhoogd van 6 tot 7 dollar per dag. Hierbij zijn 24230 personen betrokken. De loonen van 115.643 anderen, die 7 dollar of meer per dag ontvingen, zijn met .5 Amerikaansche centen per uur ver hoogd. De loonen voor leerlingen zijn ver hoogd van 5 dollar tot 6 dollar per dag. Bo- vendien zijn de salarissen met 5 verhoogd Bijna 16 jaar geleden, in Januari 1914, had1 de Ford-maatschappij het gemiddelde loon van haar personeel van 2.34 dollar ver hoogd tot een minimum van 5 dollar per dag Tezelfdertijd werd de werkdag van 9 tot 8 uur verkort. Door een en ander werd de post loonen met 17.000.000 dollar verhoogd. Vijf jaar later werd het minimumloon op 6 dollar per dag gebracht. In 1926 werd een werk week van vijf dagen ingevoerd. naar deze stad begeven en was hij er redac- teur geworden aan de „Omaha Bee". Toen dezer dagen het bericht kwaim dat Byrd in een vliegtuig over de Zuidpool gevlogen was, liet de nachtredacteur van de „Bee" foto's van den reiziger en zijn metgezellen komen. Onder de foto's die hem werden gegeven was er een van overste Byrd met mayor Walker van New York en een derde. In dien derden man herkende de nachtredacteur dadelijk Brophy, die tegenover hem zat. Hij gaf hem de foto. Dat ben ik, zei deze. En toen vertelde hij met tranen in de oogen, dat hij alleen rust had willen hebben, weg had willen zijn van iedereen en alles. Hij had gepoogd zelfmoord te plegen en had toen besloten in stilte te ver- dwijnen. Thans was hij beter, verklaarde hij. Nu hij toch herkend was, zou hij naar New York terugkeeren en zijn vrouw opzoe- ken, aan wie hij nooit had verteld dat hij nog leefde. Provinciaal nieuws AANNEME De heer Georg Buchhalter, een braaf bur ger van de stad Columbia (Zuid-Carolina), had zeven-en-veertig flesschen bier in huis. Dat kwam een nijdige buurman te weten: hij klaagde den biervriend aan en deze moest nu voor de 12 gezWorenen komen. Voordat de zaak begon meende de president, dat de ge zworenen zich ervan overtuigen moesten dat er werkelijk bier in die flesschen zat. Dus werd een mand met zeven-en-veertig flesschen naar een kamer gebracht en achter de zeven- en-veertig flesschen liepen de 12 gezworenen Het duurde een half uurtje en nog een half uurtje en toen eindelijk verscheen het dozijo heeren weer in de rechtszaal. De beklaagde werd binnengebracht en door de gezworenen „schuldig" verklaard. Toen vroeg de verd;- diger zoo een vervelende kerel ook! in- eenS: „Waar is het bier?" Daar zaten de hee ren! Totdat de voorzitter antwoordde: „Dat hbben wij opgedronken teneinde de sehuld van den beklaagde te kunnen vaststellen" De verdediger wendde zich nu tot den rech- ter: „Ik betwijfel het reoht en de bekwaamheid van de gezworenen om als deskundigen op te treden en zal protest indienen". Hij heeft woord gehouden en Buchhalter zal niet veroordeeld kunnen worden, vermits Let bewijs van zijn sdiuld door 12 dorstige kelen verdwenen is. DOODGEWAANDE TERUG- GEVONDEN. Een nieuw en zonderling licht is, naar de correspondent van de „Daily Chronicle" te New York meldt, geworpen op het lot van Richard Brophy, voormalig zakelijk leider van de Zuidpool-expeditie van Byrd. In Augustus heette het dat Brophy dood was. Zijn kleeren waren in een badhokje op Coney Island gevonden en er werd een brief- je bij gevonden waarin gezinspeeld werd op „zelfmoord" of op een „dood door een on- geluk in zee". Thans is Richard Brophy onder ongewone omstandigheden in Omaha in Nebraska te- ruggevonden. Naar blijkt had Bromphy zich HEILOO. Het bezoek van St. Nicolaas aan „De Rustende Jager". Trots het ongunstige weer toog gister een groote kinderschaar naar de O. L. school, omdat St. Nicolaas zou komen. Om 1 uur zou hij worden afgehaald,. doch 't slechte weer maakte het onmogelijk. In den druilenden regen stond ons wakkere fanfarecorps gereed en de bestuursleden van de V. V. V. stonden in bange verwachting en niet minder de kinderen, die zich reeds oefen- den in het zingen van liederen, den goeden Sint ter eere. 't Is reeds een half uur over tijd. Zou de goede Sint wegblijven, dachten de kinderen. Ja, 't kon, want de populaire kindervriend wordt oud en zijn trouwe schimmel eveneens en in dit weer een reis naar Heiloo! Gelukkig is men vindingxijk. De oude schimmel bleef op stal doch Sint en maar liefst twee zwarte Pieten, kwamen per auto. Een gejuich steeg op toen het 3-tal naderde, terwijl het fanfare- corps ..Eensgezindheid" hun het welkom toe riep. Eerst een bezoek aan de school en daarna onder de vroolijke tonen der muziek naar ,.De Rustende Jager". Alle kinderen, zoowel die der lagere als hoogere klasse, vonden spoedig een plaats. Een staf van leeraren en dames stond aan de zijden en de kinderen keken hoopvol naar St. Nicolaas, terwijl de zwarte Pieten niet alleen hun zak en roeden lieten zien, doch ook hun goede gaven uitdeelden. Tot onze vreugde consta- teerden we dat de Sint nog in goede conditie was en dat hij met vreugde naar Heiloo was gekomen. De heer Hopman, voorzitter van de V.V.V., heette alien welkom en deelde mede, welke verrassing de jeugd stond te wachten Niet alleen chocolade en versnaperingen, doch ook een goochelaar. Een middag vol verrassingen. Toch meenden we dat de groote kindervriend ernstig keek en ons vermoeden werd waar- heid. St. Nicolaas is alwetend, dat kwam wel uit, want hij was volkomen op de hoogte. Reeds dadelijk werden een tweetal jongens ter verantwoording geroepen. De goede Sint was allerminst over hun gedrag te spreken, terwijl zwarte Piet dreigend met den zak zwaaide en zijn roede liet zien. Voor dezen keer kwamen zij er, dank zij de bemiadeling van mevr. Mossel—Klomp, met een berisping af. Een tweetal kleine peuters mochten van Sint woorden van dank voor hun gedrag ontvangen. De zoete jongens zagen hun ver- langens ingewilligd en werden rijkelijk van lekkemij voorzien. Toen, ja toen begon het groote oogenblik. De beroemde illusionist van Kinsbergen van Amsterdam begon te goochelen. De kinderen genoten van de experimenten van den goochelaar. Reeds spoedig had hij een der scholieren tot zijn knecht gepromoveerd en zien we goed dan zal het niet lang meer duren, of we krij gen een voorstelling van zijn „knecht". We kunnen niet alle experimenten van den heer van Kinsbergen noemen, doch van het begin tot het einde was de aandacht gespan- nen en niet alleen van de kinderen. Tussch-en de bedrijven werden de kinderen met guile hand getracteerd en na afloop toog men hoogst voldaan huiswaarts. Het bestuur van de V.V.V. en alle kinder vriend en die behulpzaam waren, een woord van dank. We spreken de hoop uit dat de goede Sint en zijn trouwe knecht ons het volgend jaar weer komen bezoeken. Aan den heer van Kinsbergen een tot wederziens. 's Avonds was er een voorstelling voor de ouderen. Ook deze voorstelling is goed geslaagd. HENSBROEK. Thans, nu de lessen in de nieuwe school zijn aangevangen, als we de juichende kin- derstemmen niet meer vernemen in en van- uit „da steeg" en cmder de „speul-plaas", als we de nieuwe daar zien in al z'n glorie, den- ken we onwillekeurig even terug aan den tijd, teen ook dat nieuw was, toen ook daar „hoogstwaarschijnlijk", hoopvolle woorden en gedachten voor de toekomst zijn gespro- ken of gedacht. En om er nu nog iets van aan de vergetelheid te ontrukken, hebben we, door welwillende medewerking van burge- meester Kooiman, cens even in de archieven van dien tijd gesnuffeld, en, hoewel de oogst zeer schraal was, de archieven werkten toen- tertijd met een treurige zekerheid alles maar zoo gemoedelijk mogelijk weg, want o.m. was er zelfs geen teekening of situatiekaartje van de bestaande gebouwen of nieuwbouw aanwezig. Deze nieuwbouw, de thans dus afgedank- te school, werd gesticht in 1861, onder bur» gemeester Mensonides. Op het terrein naast het gemeentehuis, dat al ettelijke jaren eigendom van de gemeente was, stond een een onderwijzers-woning met een klas, nog vroeger was in dit gebouw de z.g.n. chirur- gie gevestigd. Dit gebouw moest worden gesloopt, waarvoor 460 werd berekend aan sloopwerk en materiaal. De nieuw te bouwen school, woning met twee klassen, werd aangenomen voor de somma van 8400, door den heer P. Brugman van Nieu- we-Niedorp. Van Hensbroek schreef in de heer C. Groot voor 8500, uit Oterleek J. Scliuur- man voor 10890. In geheel 7 inschrijvers. Ten laste van de gemeente kwam 3200. Onderteekenaren van de gem. Hensbroek, Mensonides, Jb. de Boer en P. Baren. In 1883 werd onder wijlen burg. Willinge het derde lokaal er aan gebouwd (het meest Oostelijke). En als staaltje, hoe in die 22 jaar de materialen reeds stegen, de bouwsom hiervan was 6980, en werd uitgevoerd door A. Vos uit Alkmaar. Onder de overige stukken treffen we nog een verbouwing van de closets en ramen in 1914. Daarna ontdekken we reeds uit onder- scheidene stukken, dat de oude school, niet meer aan de al ljioger-gestelde eischen vol- doet. In 1920, reeds onder het 'bestuur van den tegenwoordigen burgemeester zijn weer groote plannen beraatnd, zooals de bouw van 'n gymnastieklokaal, afgesloten, overd. speelplaats enz. Waarvan de kasten geraamd werden op f 15000. In den raad heerschte daaromtrent een verdeelde meening, daar er ook nog tenigen, met den burgemeester aan 't hoofd, een meer radicalen weg wilden be- wandelen, door aankoop van de oude boom- gaard van den heer C. Schaak, waardoor een geheele nieuw-bouw was verrezen, bijna op de oude plaats. Daarna kwamen spoedig de plannen ter sprake, welke geleid hebben tot het boven omschreven resultaat, de nieu we school op de „Strook". Naar wij vernemen, heeft het bestuur van den polder en banne Hensbroek, beslo ten, hare vergadering thans in 't openbaar te houden. Zondagnamiddag is 't door den heer IT. Mantel, cafe-houder alhier, georganiseer- de Sint Nicolaasfeest, evenals de vorige ja ren, met zeer veel animo van de zij de der kleintjes gevierd. Het feest werd afgewis- seld door eenige films, gegeven door de Eerste West-Friesche Reisbioscoop Onderne- ming Vis en Co. uit Hoorn. Vooral de eerste film, waarin het leven van de vogels in de natuur, zeer duidelijk verfilmd was, was zeer leerrijk. Ook de beide films welke des avonds voor de ouderen ge geven werden, vielen zeer in den smaak van net publiek, waardoor men op Hensbroek gaarne deze kranige onderneming een tat weerziens toeroept. WARMENHUIZEN. Dezer dagen had in de kolfbaan van den heer Slikker de afrekening plaats van de alhier gehouden fancy-fair. Door den pen- ningmeester werd verslag uitgebracht en werd medegedeeld, dat de bruto ontvangsten bedroegen f 1665.08, uitgaven 342 80, netto saldo 1322.28. Aan de heeren P. Klant en A. Kroon werd verzodht de rekening te willen controleeren. Bij monde van eerstge- noemde werd bevestigd, alles in goede orde fe hebben bevonden en stelde daarom voor aan den penningmeester hiervoor decharge te ver- leenen. De voorzitter bracht een woord van dank aan den penningmeester voor zijn nauw- keurig beheer en ook aan den heer K Westra werd een extra woord van dank gebracht voor het vele werk gratis door hem verricht. Met bijna algemeene stemmen werd beslo ten het bedrag gelijdelijk over de vier ver- eenigingen te verdeelen. Het voetbalveld, be- stemd voor de pas opgerichte club, kan nu goed in orde worden gebracht en zal hierdooi de jeugd beter in de gelegenheid zijn van dez« sport te profiteeren. BERGEN. Bij beschikking van den Minister van Defensie, is aan den dienstplichtige G. J- Spaans, uit deze gemeente, voor goed vrijstel- ling van den militairen dienstplicht verleend, ingaande op 2 Februari 1930. OTERLEEK. Zondag 1 en Dinsdag 3 Dec. gaf de Too neelvereeniging „Kunst naar Kracht" haar eerste winteruitvoering in 't lokaal van den heer O. de Vries. Beide avonden sprak de voorzitter, de heer J. de Wit, een openingswoord en was dank- baar voor de groote belangstelling. Opge- voer werden: Een boete, van Suze La Chap- pelle Roobol, tooneelspel in drie bedrijven en Een gezellige kamer, klucht in een bedrijf van Antonie. Het publiek volgde onder ademlooze stilte het voorstuk en het is K. N. K. buiten- gewoon goed gelukt een mooie vertolking er van te geven. Alle leden waren geknipt voor hun rol en vormden een goed geheel. Hoewe! hun rollen zich het beste er toe leenden, willen we toch een complimentje brengen aan de dames A. Vergaaij en T. Schuurman voor hun subliem spel, een bijzonder goede creatie ga ven zij van de uit te beelden personen. Het nastukje gaf volop gelegenheid om een vroolijk half uurtje door te maken, zoodat ernst en hiim elkaar afwisselde. K. n. K. heeft ons een mooie avond bezorgd. Bij (le sluiting van den 2den avond nam de voorzitter meteen de gelegenheid waar om den grimeur, wiens werk ook nu weer keurig in orde was, te complimenteeren, met zijn zilye- ren jubileum als regisseur van verschillende vereenigings. De heer Loevens dankte hierna met eenige goed gekozen woorden. BEEMSTER. De ordeningen de beschrijving van het cud-archief van deze gemeente, door den heer N. J. M. Dresch, archivaris van Alki maar tot stand gebracht is dezer dagen ge-< heel gereed gekomen In een speciaal daar-i toe belegde bijeenkomst, waarbij de heer Dresch en ook de rijksarchivaris in Noord- Holland jhr. mr. B. M. de Jonge van Elle- rneet tegenwoordig waren, heeft burgemees ter jhr. J. C. W. Strick van Linschoten uiting gegeven San zijn voldoening, nu zijn ge-» meente zich thans mag verheugen in het be zit van een goed geordend en gei'nventari- seerd oud-archief. PURMEREND. Toen een dame te Purmerend huiswaarts keerde van een bezoek aan haar zuster, wo nende aan den Purmerender weg te Beem- ster, zag zij achter zich 'n paar lichten aan- komen, meldt „Het Volk". In de veronderstel- ling, dat de lichten afkomstig waren van een naderende auto, ging zij tusschen de tram- rails loopen. Zij werd door de tram aange- reden; de machinist scheen niets te hebben be- merkt en reed door. Ret slachtoffer werd eenige tijd later door een passeerenden auto- mobilist gevonden en in deerniswekkenden toestand in een huis binnengebracht met een moest wel ten deel vallen aan een producl als ASPIRIN, dat bij alle verkoudheidsziek- ten, rheumatiek, hoofd- en kiespijn, griep, zenuwpijn enz, een zoo zekeren en genees- krachtigen invloed uitoefent, zonder schadelijke bijwerking. Het is daarom geen wonder, dat fhans de roem van Aspirin tot in de meest afgelegen landen is doorgedrongen. <4

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 6