j'fy&sg ^sUtntcjraaf/ Binnenland Rechfszaken Pluimveefe&lt Voor de bulsmuw. g""11 gen zal op een geoorloofde wijze zijn 40 kilo zwaarderen tegenstander te raken. Het komt mij voor, dat ook nu Stribling meer riskeert dan Camera. Want als de Amerikaan geslagen wordt, dan verdwijnt hij voorloopig ook van de lijst der concurrenten om den wereldtitel. Verliest Camera, dan is dat minder erg, want zijn loopbaan begint pas. S c h a k e n. HET WERELDKAMPIOENSCHAP. Volgens een verklaring van den exwereld- kampioen Capablanca heeft dr. Aljechin, de tegenwoordige wereldkarapioen, de uitda- ging voor een match om den titel aangeno- men. Een match om den titel zal half Octo ber tot half December in 1930 te New York plaats vinden. De Amerikaansche Schaak Federatie heeft voor dezen wedstrijd een beurs van 12.000 dollars ter beschikking ge steld, waarvan de winnaar 60 ontvangt en de verliezer 40 pet. Bovendien wordt aan beide meesters de onkosten voor reis en ver- blijf uitbetaald. Evenals bij de eerste ontmoe- ting tusschen Aljechin en Capablanca, die te Buenos Aires plaats vond en waarbij Alje chin wefeldkampioen werd, zal ook ditmaal diegene winnaar zijn, die het eerst zes winst punten heeft behaald. Remisepartijen tellen niet mede. den arm van den deurwaarder en een veld- wachter de zaal verlaten moest. Verdachte wond zich hierdoor nog meer op, en wilde de beklaagdenbank verlaten, blijkbaar met de bedoeling op den inspec- teur toe te gaan. Hij werd echter direct over- mand door eenige veldwachters en kon, hoe- wel nog een worsteling ontstond, waarbij een paar tafels van de advocatenbanken van haar plaats geraakten en een stoel omver werd gegooid, uit de zaal worden verwijderd Het getuigenverhoor werd vervolgens voortgezet. Na korten tijd bleek verdachte echter reeds wed-er zoo ver gekalmeerd te zijn, dat hij zijn plaats in de beklaagdenbank weer kon innemen. Op verzoek van den pre sident nam evenwel de inspee'eur Bouwhof zoodanig plaats in de zaal, dat verdachte niet het oog op hem had. Het O. M., waargenomen door mr. Pol- man, achtte beide ten laste gel-egde feiten volkom-en bewezen en meende, dat in ver- band met den ernst der misdrijven en de om- standigheid, dat verdachte reeds meermalen is veroordeeld, een zware straf op haar plaats is. Eisch drie jaren gevangenisstraf. Uitspraak 19 dezer. S c h i e t en. KORPS-SCHIETWEDSTRIJDEN VAN HET VERBAND ALKMAAR VAN DEN BIJZONDER VRIJWILLIOEN LAND- STORM. Bij de gehouden korpswedstrijden, waar- voor van elke afdeeling een drietal leden werd afgevaardigd, werden de volgende re- sultaten bereikt: Maximum 300 punten; le pr. Alkmaar met 285 punten (laagste schot 8). Het drietal bestond uit de heeren C. M. Besteman, J. Schoonhoven en G. B. C. Vas- binder. 2e pr. Castricum m. 285 p. (laagste schot 7) 3e pr. Limmen met 285 p. (laagste schot 4) 4e pr. Zwaag met 281 p. (beste laagste serie) 5e prijs Egmond met 281 punten. 6e pr. Hoogkarspel m. 280 p. (laagste sch. 8) 7e pr. Bergen met 280 p. (laagste schot 7) 8e pr. Medemblik met 279 p. (4 maal 8) 9e pr. Schagen met 279 p. (5 maal 8) Verder behaalden: Spierdijk 279 punten (laagste schot 6) Den Fielder 278 punten Hoorn Obdam Purmerend Sint Pancras Broek op Langendijk Oude Niedorp Harenkarspel West Schermerhom Texel Venhuizen Akersloot Blokker Warmenhuizen Hoogwoud Westwoud Schoorl Heiloo Oudorp Nibbixwoud Bovenkarspel Weere Heer-Hugowaard Noord Uitgeest GraftDe Rijp Heer-Hugowaard Zuid Harenkarspel Oost Lutjebroek Hoorn Beemster Enkhuizen Wervershoof Ursem Opperdoes Wognum 't Zand Anna-Paulowna Bovendien behaalde de heer C 278 punten 277 punten 277 punten 277 punten 276 punten 276 punten 274 punten 274 punten 273 punten 273 punten 273 punten 272 punten 271 punten 270 punten 270 punten 270 punten 269 punten 269 punten 269 punten 269 punten 268 punten 268 punten 268 punten 267 punten 266 punten 263 punten 262 punten 262 punten 260 punten 257 punten 255 punten 254 punten 254 punten 249 punten 249 punten 245 punten M. Beste- DOODSLAG. De verslagene mede schuldig. Voor de rechtbank te 's-Hertogenbosch diende gister de strafzaak tegen M. v. d. L een jonge arbeider uit Eindhoven, thans ge- detineerd, terzake dat hij op 24 Juni 1929 te Eindhoven opzettelijk C. Bartels van het leven heeft willen berooven, door haar vele messte- ken toe te brengen tengevolge waarvan de vrouw spoedig overleed. Deze zaak werd op 5 Sept. 1929 door de rechtbank uitgesteld om een onderzoek te doen instellen naar de geest- vermogens van den verdachte. De psychiaters dr. Casparie, Den Bosch en dr. Janssens, Vught, zonden deskundige rap- porten over voormeld onderzoek bij de recht bank in. Volgens verklaring van den getuige-des- kundige dr. Mettrop was de eerste wonde reeds doodelijk, vermits de steek bij het hart terecht kwam. De laatste was ook doodelijk doordat de slagader getroffen was. De com- binatie van de vele wonden was op zichzelf al reeds doodelijk. Getuige. dokter Casparie bevestigde zijn rapport Waarbij de deskundige tot de con- clusie kwam dat verdachte niet ontoereken- baar is. Wei is verdachte geestelijk minder- waardig maar de nuance tusschen toereken- baar en minderwaardig laat meer ruimte voor toerekenbaarheid. Verdachte is geen psycho- paath. Zijne handelingen laten een psycho- logische breedte. Het is een exueele slaaf, zelf min of meer slachtoffer van dien toestand, onder welken hij zijn wil niet zoo goed kan bepalen, wat wel als verzachtende omstan- digheid kan gelden. De verdediger stelde de vraag of verdachte op het moment van zijn aanval op de vrouw, ook door invloed van de omstandigheden die aan het drama voorafgingen en als gevolg van drankmisbruik, ontoerekenbaar kan zijn geweest. Dr. Casparie antwoordde, dat voormelde omstandigheden bij de handeling wel van invloed kunnen geweest zijn, maar verdachte toch beslist toerekenbaar was te achten voor zijn misdrijf. Het O. M. wees er op dat verdachte in slavernij was van de vrouw die hij verslagen heeft. Toen hij afscheid kwam nemen om er een eind aan te maken, liet de vrouw hem een foto zien van een anderen man waarmede zij te doen had en dit geval heeft zijn jaloezie ge- prikkeld. Hij is het slachtoffer geworden van zijn slachtoffer en met al die omstandigheden zal bij de strafmaat moeten rekening gehou den worden. Maar toch, het verleden van verdachte is ook niet onberispelij'k. Het strafregister van verdachte vermeldt veroordeelingen wegens diefstal, verduistering, wederspannigheid, mishandeling en poging tot zware mis- handeling. De vrouw heeft mede heel veel schuld aan de ontknooping van het drama. Hoe meer men in de gegevens van het drama doordringt, hoe meer verzachtende omstandigheden er voor verdachte zijn, al zijn die dan ook voor buitenstaanders niet te beoordeelen. Er zijn dus vooral drie invloeden aan te merken, n.l. le. het ongunstig verleden van verdachte, 2e. de schuld der vrouw, en 3e. de ernst van het misdrijf. Het O. M. concludeerde dat verdachte schuldig is aan doodslag en eischte deswege vijf jaar gevangenisstraf. Verd. door den president ondervraagd, antwoordde niet te weten hoe hij tot zijn misdrijf gekomen is. De verdediger mr. baron van Hugenpoth, den Bosch, concludeerde dat verdachte niet het opzet heeft gehad de vrouw te dooden en hij dan ook niet wegens doodslag kan ver oordeeld worden. Is de rechtbank van oordeel dat het mis drijf moet worden gekwalificeerd als dood slag, dan is de straf toch wel hoog. Uitspraak 20 December. DE COOP. ZUIVELFABRIEKEN EN DE DIVIDEND- EN TANTIEMEBELASTING De kaasfabriek Wilhelmina te Beemster was in den vorigen zomer aangeslagen in de dividend- en tantiemebelasting voor een aan het einde van 1928 uitgekeerd saldo. Tegen dezen aanslag kwam de fabriek in verzet, doch de Raad van Beroep te Alkmaar hand- haafde den aanslag. Thans heeft de minister van financien, naar het officieel orgaan van den F. N. Z. mede- deelt, op een verzoekschrift van den F. N. Z. om terugbetaling van den betaalden aanslag gunstig beschikt en tevens medegedeeld, dat hij aan de inspecteurs der directe belastingen heeft kennis gegeven dat in gevallen als deze aanslagen in de dividend- en tantiemebelas ting achterwege moeten blijven, met opdracht voorstellen te doen tot vernietiging of ver- mindering van reeds opgelegde aanslagen. man in den vrije-baanwedstrijd den len prijs. Voor de afdeeling Alkmaar was het dus wel een succesvolle dag. steeds Wybert-fabletten meenemen, zoo gauw hebt U kou gevat, lastig zijn de gevolgen. INCIDENT IN DE HAAGSCHE RECHTSZAAI.. De los werkman P. W. van Z. heeft voor de rechtbank te Den Haag terecht gestaan, terzake, dat hij in den nacht van 14 op 15 Sept. j.l. uit een paviljoen, staande op de tennis- velden aan de Goudenregenstraat, heeft weg- genomen o.a. eenige doozen sigaretten, eeni ge paren schoenen, vier tennisjurken, een sjaal, enz. Voorts moest verdachte zich verantwoor- den wegens diefstal, te zamen en in vereeni- ging met meer anderen, althans alleen, van eenige vaasjes, een pendule met kandelabres, twee tooneelkiikers, verschillende gouden sie- raden, een paar wollen dekens enz., alle toe- behoorende aan de bewoonster van het per- ceel Laan van Meerdervoort 94, waartoe hij zich toegang zou hebben verschaft door het verbreken van de ruit van een serredeur. Verdachte onfkende het hem ten laste ge- legde. Bij het verhoor verklaarde de inspecteur van politie Bouwhof o.a., dat de wijze, waarop de inbraak in de Laan van Meerdervoort is gepleegd en verschillende andere omstandig heden er op wezen, dat iemand als verdachte de dader zou moeten zijn. Getuige noemde daarbij verdachte een pooier. Verdachte zelf protesteerde daartegen hef- tig. Door familie-omstandigheden is hij niet bij zijn ouders thuis. Hij woont echter bij een zuster in. Deze zuster, die eveneens als getuige ge- hoord was, en zich daardoor mede in de zaal bevond, trok zich de verklaring van den in specteur blijkbaar ook nog al aan en begon zoodanig zenuwachtig te huilen, dat zij aan RIJBEWIJZEN. De besturen van de Nederlandsche Unie van Chauffeurs en Overige Automobielpersoneel, aangesloten bij den Centralen Bond van Transportarbeiders en den Nederlandschen Bond van Particuliere Chauffeurs hebben in een gemotiveerd adres den minister van wa- terstaat verzocht het daarheen te leiden, dat de op 1 November 1927 in werking getreden motor- en rijwielwet in dien zin wordt gewii- zigd, dat een rijbewijs zijn gewonen geldig- heidsduur behoudt in geval de betrokken rij- bewijsihouder zich metterwoon vestigt in een andere provincie dan waarin hij woonde op het tijdstip van aanvrage van het betreffende rijbewijs. Mochten hiertegen overwegende bezwaren bestaan, dan verzoeken de adresseerende be sturen te willen bevorderen, dat bij dergelijke verhuizingen aan beroepschauffeurs tegen in- levering van het ongeldig gewordene terstond en kosteloos een nieuw rijbewijs zal worden verstrekt. DE FRANSCHE SPIONNAGE VIA NEDERLAND. Het Nederl. Correspondentie-bureau meldt d.da 5 Dec.: Eenige Nederlandsche dagbladen hebben hedenochtend in extenso overgenomen een ar- tikel van het B.T. van 30 November j.l., waarin de Fransche militaire attache te 's Gravenhage met name wordt genoemd en waarin deze wordt voorgesteld als de leider van een spionnage-bureau tegen Duitschland Uit inlichtingen, verstrekt door bevoegde autoriteiten, zijn wij in de gelegenheid te ver- klaren dat de militaire attache van Frankrijk nooit te kort heeft geschoten in de correctheid, welke de aard van zijn am-bt hem oplegt en dat hij zich met geenerlei spionnage-handelingen inlaat. Bij deze gelegenheid zij tevens de aan- dacht gevestigd op de uitstekende relation, welke bedoelde attache steeds onderhoudt met Nederlandsche civiele en militaire autoritei ten. KORTE BERICHTEN. Een kantoorbediende te Amsterdam heeft aangifte gedaan, dat hij vermoedelijk een zak inhoudende f 500, in de Plantage Fransche- laan in een taxi heeft laten liggen. Te Maastricht werd Woensdag aangifte gedaan, dat de postbode uit Amby een post- zak met 2100 had verloren. Bijna tegelijker- tijd kwam een 15-jarige jongen uit Wijk dien zak brengen, dien hij had gevonden. De staking aan de stoomzuivelfabriek Paluwbus te Culemborg is opgeheven en heeft dus maar een dag geduurd. De directie heeft toegegeven. mooi s'taat het niet! Ook kan ik u moeilijk maten opgeven, daar ik de maat van het hoofd niet weet. Ik raad u aan de maat te nemen van den hals, den omvang van het hoofd en de hoogte van voorhoofd tot kin; ook moet u nu en dan eens passen om te zien op welke hoogte u de openingen voor mond en oogen met laten vallen. De muts mag niet wijd zitten; juist door het afsluiten zijn deze modellen zoo lekker warm. U kunt echter ook een model maken, dat wat aaiaiger staat; dat is de z.g. stormmuts met oorbeschermers. Ik geef u hier het pa troon van een jongensmuts; dan kunt u zelf oe maten veranderen door het aantal toeren uit te breiden. Voor een jongensmuts, die 19 c.M breed is, wanneer hij platHigt, dus die een omtrek van 38 c.M. heeft, begint u met stalen brei- naalden no. 3 en 4 draads super Scotch Fin gering wol in het midden te breien. Op elk der drie naalden vier steken opzetten en brei en met de vierde naald. Brei twee toeren recht en dan in den volgenden toer m den voor- en achterkant der steken breien. Hierdoor ko- men er dus 24 stexen. Nu weer twee toeren recht en weer verdubbelen door tweemaal in eikeu steek te bieien; dan heeft u 48 steken* weer twee toeren recht en uogmaals verdub belen: dat wordt 96 steken. Andermaal twee toeren recht en dan in den volgenden toer tweemaal in elken derden steek breien; zoo komen er 128 steken in het rond. Nu door- gaan met beenen breinaalden no. 4 (tenzii u eerst de muts nog grooter maken moet. Dat hangt van uw maten af!) Zoodra u met de beenen pennen begint, moet u een ribbetje gaan breien van 1 recht 1 averecht; net zoo lang door tot de muts het hoofd omsluit. Dan gaat u aan den rand werken. Voor jongen* maken wij dien van de z.g. uitkam-wol. Brei op 46 steken van de 128 1 recht, 1 averecht; 6 toeren lang; aan weerszijden van elken toer een meerderen door 2 steken te breien in den laatsten steek. Nu 1 toer breien zon der meerderen; dan 6 toeren met aan elken kant van iederen toer 1 minderen, zoodat er dan weer 46 steken op de naald staan. Ver volgens losjes afkanten. Hiermee is de omge- slagen rand aan de voorzijde af. Op de overgebleven 82 steken 16 toeren breien: in den volgenden 29 steken breien, dan 24 steken afkanten en op de overige 29 steken breien voor den oorbeschermer. In den volgenden toer: 13 recht, 3 tezamen brei en 13 recht. De 3 tezamen gebreide steken vormen den middelsten steek. In de volgende toeren aan elken kant van dezen middelsten steek 2 tezamen breien tot er nog maar 3 steken overblijven; dan afkanten. Breek de wol af, doch laat een eind van ongeveer XA meter hangen, waarmee u een lus rnaakt groot genoeg om een flinken knoop te om- spannen. Festoneer die lus. Hecht nu de wol aan de eerste 29 steken en brei een tweed, n oorbeschermer, precies gelijk aan de eerste klep. Indien u uitkannyol gebruikte, kunt u deze met een kaardborstel aan beide zijden der oorbeschermers en aan de onderzijde van de van voren opgeslagen rand uitborstelen. Naai den opgeslagen voorrand vast; hecht knoopsn op den bol van de muts om de oor- kleppen aan vast te zetten, naai ook nog een knoop op een van de twee kleppen, dan kunt u die bij stormweer onder den kin vastma- ken. Het is een flinke, warme muts, maar de eerste is toch beter! De appelrecepten krijgt u in mijn volgen den brief. Opvallend zijn de mooie winkels mef glas of kristalartikelen, daar de glas Industrie in dit land zeer hoog ontwiki keld is. Dit nieuwe land is uiterst ac« tief, zoowel op industriegebied als op het gebied der reclame. Aan een det ministeries heeft men een eigen afdee ling daarvoor en de hoofd-ambtenaren welke wij spraken, bleken zeer bereis- de vakmannen, die overal in het buiten- land gestudeerd hadden, teneinde hun jonge land zoo spoedig mogelijk om- hoog te helpen. Van Praag naar Weenen gaande is de tegenstelling wel zeer groot. Praag, de drukke, opbloeiende stad van een jong, aan mineralen rijk industrieland, Wee nen, de groote, prachtige Keizers-stad van een eertijds machtig rijk met vele millioenen imvoners, thans gedoemd te heeft. Een schittel'end en grootsch opge- sterven, daar het geen achterland meer zet bouwplan met een serie overweldi- gende groote en fraaie gebouwen, als een gordel om de oude stad opgetrokken met ongeveer 2 millioen inwoners in een land met slechts ongeveer 8 milli oen inwoners een olifant in een konij- nenhok. Maar ook hier een staf mannen op pluimveegebied, die op de hoogte bleken van de nieuwste vindingen der wetenschap, zoodat de pluimveetentoon- stelhng die ik hier bezocht een openba- notg V°°r mij' WaS Cn e8n geesteliJk &e- Reeds lang ligt er het verzoek van een lezeres, die mij vraagt hoe zij een boorden- of dassendoos van raffia maken zal. U doet het beste om het mcdel van een oude doos na te knippen. Een band van kar- ton of dun bordpapier wordt dan eerst met de raffiadraden omwonden, zooals u op de teekening ziet. De draden moeten netjes pre cies aan elkaar aansluiten; als dat klaar is, beplakt u de binnenzijde met een voering van papier of van een zachte stof; daama naait u den reep tot een rondte dicht. Nu knipt u een bodem en een deksel; de laatste iets grooter dan de eerste, want de bodem moet later in de ronde doos worden genaaid en de deksel behoort er boven op te rusten. Precies in het midden van bodem en deksel boort u een klein gat en dan gaat u ook deze beide stukken straalsgewijze met raffia over- trekken van het middengat naar den rand. Zijn ze klaar, dan voert u hen ook en naait ze ten slotte vast aan de doos. Een klein drukkertje om de zaak af te sluiten en 't gewrocht is klaar! Ik raad u aan het in twee kleuren te werken, b.v. naturel en blauw, of rood met geel. Natuurlijk moet het dan in goed symmetrische strepen vallen, dikke en dunne door elkaar. Als U tegen het karton knippen opziet, vraag dan even hulp bij een boekhandelaar of in een winkel, waar ze boordendoozen verkoopen. Dan knipt u zoo'n model na. Er bestaan verscheidene aardige boeken met raffia-ontwerpen, o.a. Raffiawerk door M. A. Schalij (uitg. Muusses, Purmer end) en Bast nahen und Sticken door H. Pralle (uitg. Otto Maier, Ravensburg). Een andere lezeres wil graag een bivak muts breien voor iemand, die 's morgens vroeg de kou in moet. Brei op drie pennen eerst een boord 2 recht 2 averecht, tot deze zoowat 10 c.M. lang is; daarna recht breien; dat wordt de eigenlijke muts; in dat rechte eind maakt u een gleuf voor den mond en een paar gaten voor de oogen; daarna breit u nog een stuk recht en mindert dit af, zoodat u eigenlijk een „kous op den kop" maakt, die over het hoofd wordt getrokken, en met den boord den hals omsluit. Het is de eenvoudigste en best afsluitende vorm van bivakmuts. maar... Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonn6's worden ge- zonden aan Dr. te Hennepe, Diergaarde singel 96a te Rotterdam. Postzegel van 7% cent voor antwoord insluiten en blad vermelden. Pluimveehouderij in het Buitenland. Oostenrijk een openbaring. In Praag, Praha, zijn wij in een vreem- cle wereld, in een vreemd taalgebied, on- dder een vreemd volkenras. Tsjecho-Slo wakije, vroeger grootendeels tot Oosten rijk behoorend, is nu een eigen republiek met een eigen taal, waarvan geen let- tergreep te lezen of te verstaan is. Het eenige woord dat ik kon ontcijferen in Pilsen aan het station, was Vitello, dus een bekend Hollandsch magarinemerk. Later zag ik ook Philips, een naam die ik zelf verleden jaar tot in de kleinste Poolsche dorpen zag. Natuurlijk kan men Pilsen niet passeeren of men moet een glas Pivo (bier) drinken, dat naar wij bemerkten hier aan de bron l.e ;l anders smaakt dan bij ons en naar't mij voorkwam ook veel koppiger was. Was Mtinchen betrekkelijk rustig, Praag is een en al drukte en met zijn nauwe straten, linkshoudend verkeer, maakt het een zeer v-rwarrenden en verwarden indruk. Hier zijn we direct veel meer in een Oostersch cultuurge- bied. Opvallend zijn bijvoorbeeld vrou- wen, die als opperman de metselaar hel pen, iets wat mij verleden jaar in Fin land ook sterk opviel. Verder een wat wij zouden noemen zeer ongegeneerde kleeding. De mannen zag ik in de ste- den werken met geheel ontbloot boven- lijf, korte broeken en bloote beenen, al ien bronskleurig van de zon. Vrouwen buiten in de dorpen en kinderen loopen veelal blootsvoets en in de steden loo pen massa's jonge dames zonder kou- sen, alleen met heele korte witte sokjes in de schoenen. Of dit alles een soort zuinigheid is of een soort mode weet ik niet. Wel vallen weer direct al deze bruine beenen op tegenover de lichte z.g. vleeschkleurige dameskousen in ons land. Voor excursies bleef na bezoeken aan ministeries geen tijd meer over. Doordat Praag van een provincie-stadje plotse- ling tot hoofdstad van een flink rijk ge- promoveerd werd, komt men allerwege te kort aan ruimte voor regeeringsge- bouwen en worden allerlei oude kastee- len van den vroegeren adel, gelegen in de bovenstad, voor regeeringsgebouwen ingericht. Een vroeger hotel diende als ministerie van Landbouw en het oude paleis van den beroemden veldheer Wallenstein was ingerich* *"oor minis terie van arbeid. Veel heb ik gestudeerd en geschreven over de nieuwe batterij-kunstmoeders om kuikens op te fokken, doch hier zag ik ze op de tentoonstelling in voile wer king gedemonstreerd. Deze batterij- kunstmoeders waren geheel aan Euro, peesche toestanden aangepast en van een goed doordachte constructie. De Amerikaansche geven meestal op de hoogte van 1.80 M. 5 verdiepingen en als de kuikens grooter worden moet men ook grootere kunstmoeders nemen. Hier heeft men slechts vier verdiepingen die dus hooger zijn en daarom voor allerlei soort kuikens gebruikt kunnen worden Een groot voordeel is het ook dat de af- deelingen ieder voor zich een verwarm- ne ruimte hebben, zoodat zoo'n batterij dus eigenlijk niets anders is dan vier kunstmoeders boven op elkaar staande. De Amerikaansche kunstmoeders moe ten in hun geheel in een verwarmd ver- trek gezet worden, wat een massa be zwaren meebrengt en ook veel duurder is. Het geheim van het succes dezer kunstmoeders ligt in den vloer van ijzergaas. De mest der kuikens valt door de mazen heen op een zinken bak en wordt iederen dag verwijderd. Hierdoor wordt onderlinge besmetting voorko- mmen. Het zou mij nu te ver voeren deze kunstmoeder in alle bijzonderheden te gaan beschrijven, ik heb er een gekocht en zal deze in Holland in de praktijk be- studeeren en mijn lezert op de hoogte Louden. Interessant is het dan in deze landen (ik spreek nu van Oostenrijk, Hongarije, Joego-Slavie, die ik thans bereisd heb) dat de pluimveehouderij zich direct gaat richten op leg-vleeschrassen, ge heel anders als bij ons waar de legras- sen zooals Witte Leghorns meer in trek zijn. Men wil hier vooral bij den opfok de jonge haantjes rendabel maken, va.i- daar groote voorliefde voor Rhode Is lands Reds. Oostenrijk is thans een arm land en voert desondanks per jaar nog voor ongeveer 70 millioen schilling in aan pluimveeproducten. Daarbij bestaar. er groote mogelijkheden tot pluimvee- houderij, zoodat het geen wonder is dat men thans met alle macht aan het werk is gegaan om de pluimveehouderi; te bevorderen. Voor eenige jaren impor- teerde Oostenrijk ook veel melk en zui- velproducten. t' us is men daarmede ai zoo ver dat men zich zelf verzorgen kan en men r^kent er op dat dit met pluimvee ook spoedig te kunnen berei- ken. Een prachtig voorbeeld van het nieu we leven in do pluimveehouderij in Oostenrijk bood de Weensche najaars- beurs, waar men in den beroemden Pra ter, een soort stadswijk, d - geheel inge richt is voor blijvende kermis, twee soorten pluimveetentoonstellingen kon aantreffen. De eene, de ouderwetsche, een verzameling konijnen met allerlei soort kippen er in, over het algemeen niet veel moois, de andere op een flink terrein een model hoenderpark zooals dat thans gepropageerd wordt. Allerlei modellen pluimveehokken en opfokhok- ken werden gedemonstreerd met pluim vee er in. In een der groote kuikenop- fokhuizen een drietal batterij-kunstmoe ders met kuikens van verschillenden leeftijd. Dit was de eerste tentoonstel ling van dien aard in Oostenrijk en zij trok enorm veel publiek. Dat de pluimveebeweging geheel op nut ingericht is bleek mij ook bij een be- zoek op een der officieele fokstations. Dit bedrijf werkt met een paar onderaf- deelingen in andere streken van Oosten rijk met eenige duizenden Rhode Island Reds, welke op den leg gecontroleerd worden en waarvan de broedeieren en kuikens aan de boeren geleverd worden. Van een roode kleur was echter bij de dieren niet veel meer te bespeuren, ze waren voor een groot deel geel-bruin van kleur, daar men bij het fokken al leen op eieren .n niet op kleur gelet had. Ook de eieren zelf leken mij niet erg groot en Oostenrijk ziet dan ook met belangstelling uit naar de wereldten- toonstelling in Londen, om daar goed materiaal te koopen. Heel jammer was het voor mij te vernemen dat men ook een proef met Barnevelders genomen had, doch bij den aankoop van mate riaal dusdanig voor den gek was gehou den, dat men zich aan de Barnevelders niet meer waagde. Dit bleek mij een sterk voorbeeld hoe door onverantwoor- delijke manier van doen van e6n pluim- veefokkerij in ons land, aan de Barne velders leelijke schade is toegebracht met het oog op den verkoop naar deze landen. Dr. TE HENNEPE.

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 10