E Radircraflscli Weerbericht. i AG EH l» A Laatste berichten. Stadsnieuws Ingezonden stuScken De ramp van de ^Francis Duncan Telegpammen LANGE Prowinciaal niesiws AM^TEUDllNi^CHV; fll I< 1111 van 6 December 1929 Opgave vaji Wofiftlliollandseh Lnnriboiiwercilict. Vj Vrijdag 6 December. 7.30 uur, Cinema Americain, hoofdnum mer De betoovering van het Oosten (rom., dram.), hoofdrollen Claudia Victrix en 'Jacques Catelain. Toegang boven 18 jaar. 7.30 uur, A. B. T., hoofdnummers1. Een held lit liefde (kom.j; 2. De ridder van den grijzen adelaar (sens.), hoofdrol Ken May- nard. Toegang boven 14 jaar. 7.30 uur, Victoria Theater, hoofdnummer Binnen gevangenismuren (dram.), hoofdrol len John Gilbert en Joan Crawford. Toe gang boven 18 jaar. Zaterdag 7 December. 7.30 uur, Cinema Americain: De betoove ring va.n het Oosten (boven 18 jaar). 7.30 uur, A. B. T.1. Een held uit liefde, 2. De ridder van den grijzen adelaar (boven 14 jaar). 7.30 uur, Victoria Theater: Binnen gevan genismuren (boven 18 jaar). 8 uur, Tuinzaal Harmonie, propaganda vergadering Ned. Handelsreizigersvereeni- ging- Zondag 8 December. Van 2 uur n.m. af in Cinema Americain, doorloopende voorstelling van De betoove ring van het Oosten (boven 18 jaar). In A. B. T. van 2 uur n.m. af doorloopen de voorstelling van 1. Een held uit liefde, 2. De ridder van den grijzen adelaar (boven 14 jaar). Van 2 uur n.m. af in Victoria Theater doorloopende voorstelling van Binnen ge vangenismuren (boven 18 jaar). Maandag 9 December. 7.30 uur, Cinema Americain: De betoove ring van het Oosten (boven 18 jaar). 7.30 uur, A. B. T., hoofdnummer Marte- laren der liefde (dram.), hoofdrollen Mary Philbin, Lionel Barrymore en Don Alva- rado. Toegang boven 18 jaar. 7.30 uur, Victoria-Theater: Binnen ge yangenismuren (boven 18 jaar). 8 uur, De Uunie, Volkszangavond. n> Dinsdag 10 December. i 7.30 uur, Cinema Americain: De betoove ring van het Oosten (boven 18 jaar). 7.30 uur, A. B. T.: Martelaren der liefde (boven 18 jaar). 7.30 uur, Victoria Theater: Binnen ge- vangewismuren (boven 18 jaar). Woensdag 11 December. 7.30 uur, Cinema Americain: De betoove ring van het Oosten (boven 18 jaar). 7.30 uur, A. B. T.: Martelaren der liefde (boven 18 jaar). 7.30 uur, Victoria Theater: Binnen ge vangenismuren (boven 18 jaar). Donderdag 12 December. 7.30 uur, Cinema Americain: De betoove ring van het Oosten (boven 18 jaar). 7.30 uur, A. B. T.: Martelaren der liefde (boven 18 jaar). 7.30 uur, Victoria Theater: Binnen gevan- nismuren (boven 18 jaar). 8 uur, de Unie, muzikale voordracht voor het genootschap NederlandFrankrijk. De positie van dc „Guecho" hachelijk? Het Spaansche stoomschip „Guecho", dat zijn schroef had verloren, en door twee sleep booten op sleeptouw genomen is, bevindt zich thans weer in een gevaarlijke positie, aan-ge- zien de beid-e sleepbooten niet krachtig ge- noeg zijn om te verhinderen, dat de „Guecho" door den storm weer op de kust wordt ge- dreven. Bij Porthcawl houdt men reeds vuurpijl- toestellen gereed om de bemanning nog tijdig van boord te kurinen halen. BURGERLIJKE STAND - ONDERTROUWD Jacob Kuperus en Elisabeth Wolzak. Wil- Iem Stobbe en Hendrika Schram. Jacob de Vries en Gerrardina Brouwer. Andries van den Broek en Evertje Nijmeijer. Jacob Tiet en Trijntje Bakker. Jacobus Hoekmeijer en Anna Smelting. Engel Groen en Martina Koeman. OVERLEDEN: Gerardus Hendricus Swart 51 jaar. Pe- trus Johannes Boom 83 jaar. GEBOREN Willy d. v. Klaas Piet en Sjoerdina Meijer Martha Johanna d. v. Klaas Wortel en Maartje Nooij. DOOR DE TRAM AANGEREDEN. Acht-enrzeventig jarig man ernstig gewond. Hedenmorgen om kwart over elf heeft op den Schermerweg een ernstig ongeluk plaats geihad. De 78-jarige koopman Jaap Kroon, een bij vele Alkmaarders bekend markttype, wandel- de langs den Schermerweg komende uit de richting van de stad. Ter hoogte van de boerderij van den heer D. J. Govers, bewoond door den heer Jfo. den Das, werd de man door de tram aangereden Waarschijnlijk tengevolge van het uitwijken voor een passeerenden auto, kwam K. te dicht bij de rails, zoodat hij werd gegrepen door de Iocomotief. De man heeft de tram niet zien naderen die uit de tegenovergestelde richting kwam ondanks het bellen van den machinist. Door den klap van de Iocomotief sloeg K. adhterover languit op den weg, waar hij bleef liggen LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen en motorrijtui- gen en andere voertuigen te 4.18 uur lich* op. (Buiten verant wuordetijkheid van de dactie. De opname in deze rubriek bewijst geenstins dat de •edactie er mede instemt.) w, stinkende SLOOTEN. WelEdele heer Redacteur, Volgens uw raadsoverzicht schijnt de gracht om het Stadsziekenhuis iets geheim- zinnigs. Het is echter zeer natuurlijk. In het wuter om de hertenkamp en het slootje in den Bergerhout vindt men hetzelf- de en vroeger in het slootje ter plaatse waar nu de Kennemergarage enz. staan. De bladeren van de boocnen vallen af waaien in het water en gaan rotten. Dit jaar zal de gracht om het ziekenhuis veel meer bladeren hebben opgenomen, omdat er veel Zuiden en Zuid-Oosten winden waaiden bo- rs a i-i i i vendien is het weer buitengewoon zacht' ook Dadehjk stop-te de tram en de machinist, de zijn de beuken en kastanjes elk iaar bladrii nducteur en eemtre naasao-iprc ^mpn-pn d:.- w/..i J dl ,?laanj van 6 December. Medegedeeld door het Kon. Nederl Met Instituut te De Bildt. noogste barometerstand 761 0 runa. te Laco- kwam dat verbrijzeld werd De rijder kwam er zonder een schram af. Van de beroemde kathedraal in Lincoln is een der windramen van 80 m. hoogte naar beneden gekomen en heeft metselwerk mee- getrokken en vrij groote verwoesting aan den gevel veroorzaakt. Van de vliegdiensten uit Engeland heeft alleen het vliegtuig naar Amsterdam het opnieuw tegen den storm gebolwerkt. maar van Parijs naar Croydon met wind mee is een vliegtuig geland in 90 minuten. De maximum windsnelheid is vastgesteld te Falmouth met '95 raijl per uur (158 KM.) k 21 menschen verdronken Dicht bij Kaap Landsend is gistermiddag het vrachtschip Francis Duncan (2300 ton), dat met een lading kolen op w-eg was van Cardiff naar Roven, letterlijk omgewaaid bij het draaien naar Zuid-Oost. Van de 26 man der equipage heeft het vlak in de buurt zijnde stoomschip Allison May er vijf uit de golven kunnen oppikken. De anderen zijn verdron ken, zooals de reddingboot, die nog drie uur rondg-evaren heeft, heeft vastgesteld. De Francis Duncan is binnen anderhalve minuut g-ezonken, wat verklaart, dat de bemanning geen wrakstukken heeft kunnen grijper. om zich aan vast te houden. Het Spaansche schip, waarvan hierboven sprake is, wordt door twee sleepbooten naar Cardiff gesleept, terwijl een reddingboot in de buurt bleef, omdat het gevaar voor breken van de trossen acuut bleef. Een visschersboot, de Treisina, is bij Yar mouth gestrand; alle tien opvarenden zijn ge- red, maar de boot is gezonken. De Theems is nog hier en daar buiten haar oevers getreden, maar bij Teddington zijn slechts een miljoen gallon (een gallon is 4 1/4 liter) meer door de sluizen geloopen dan in het vorige etmaal. Schepen in nood Naar de Engelsche draadlooze dienst nog meldt, zijn toen de storm op zijn hevigst was draadloos noodseinen van schepen ontvan- gen. Het Fransche stoomschip Cambronne en de Engelsche schepen Valacia en Rowanburn meldd-en, dat ze hulpeloos ronddreven tenge volge van schade aan de-stuurinrichting Het E>eensche stoomschip Helen meldde, dat het ernstige machineschad-e had. Het Zweedsche motorschip Balaklava deelde mede, dat zijn brug beschadigd was en dat de hutten midscheeps vol water stonden. In het Lagerhuis is uiting gegeven aan de bezorgdheid over de overstroomingen aan de 'beneden-Theems. Greenwood, de minister van volksgezon-dheid, antwoordde, dat de zaak onderzocht wordt, maar het was moei- lijkom maatregelen te beloven, waardoor de overstroomingen voorkomen zouden kunnen worden. Slehts 5 personen van de „Francis Dunca" gered. Het wordt thans definitief bevestigd, dat van de opvarenden van het bij Landsend ver- gane Engelsche stoomschip „Francis Duncan" slechts 5 personen gered konden worden. De overige leden der bemanning vonden alien den dood in de golven. De storm was zoo sterk, dat het schip kapsijsde. In totaal zijn op zee 19 en te land 7 per sonen tengevolge van den storm om het leven gekomeo. - Nadere bijzondenheden. Omtrent het vergaan van het Britsche stoomschip „Francis Duncan" op de Britsche kust nabij Landsend, waarbij slechts vijf per sonen werden gered en de rest van de be manning, n.l. 16 man, verdronk, zijn nog de volgende bijzonderheden bekend: Van de kust zag men het schip hulpeloos ronddrijven, doch men was door de heftigheid van den storm niet in staat, eenige hulp te bieden. Onder een geweldige zee werd het schip bijna geheel bedolven en daar het weer uit de zwarte massa opdook, was dit eigenlijk reeds het einde. Booten uitzetten was onmogelijk. In deze positie bleef het schip ongeveer een half uur, heen en weer geslingerd door de razende z-eeen, tot het plotseling zonk. Voordat het in de diepte verdween, was het stoomschip „Alice Marie" uit Newcastle in de nabijheid gekomen en men slaagde er in, de vijf overlevenden op te pikk-en en aan boord te brengen. De andere drie slachtoffers, die op zee hun leven lieten, waren drie Iersche visschers uit Dublin, die vlak buiten d-e haven tengevolge van den hevigen storm verdronken. conducteur en eenige passagiers droegen den gewonde vorengenoemde boerderij binnen. De man had het bewustz-ijn verloren en was ernstig aan de rechterzijde van het gelaat, bij oog en oor, gewond, terwijl hij verder uit den neus bloedde. Oogenblikkelij-k werden de politie en een <*e- neesheer telefonisch gewaarschuwd. NaJat een eerste verband gelegd was, is de man per politie-brancard naar het Stadsziekenhuis vervoerd. Naar men ons mededeelde, maakt de heer Kroon elken dag de wandeling langs den Schermerweg om zicth te begeven naar aldaar wonende kennissen, waar hij het middagmaal gebruikt. Hedenmiddag was de man nog steeds niet tot het bewustzijn teruggekeerd. EERETEEKEN TOEGEKEND. Aan den Majoor J. A. Brederode com mandant van het Landstormverband Alk- maar is het eereteeken voor belangrijke knjgsverrichtingen met gesp „Atjeh 1911- 1914" toegekend, voor het deelnemen aan de knjgsverrichtingen in Atjeh in 1912. TE WATER"GEREDEN. Mej. Mooij van den Omval, die hedenmor gen uit de richting Bierkade over het Ver- dronkenoord reed, geraakte door verkeers- stremming met haar rijwiel te water. Het duurde nog al eenigen tijd eer men de drenkelinge weer op het droge had, waarna zij ten huize van den heer Oudt, op den hoek van de Vischmarkt, in de gelegenheid gesteld werd droge kleeren aan te trekken en van den schrik te bekomen. De heer Oudt heeft het verkeersslachtoffer daarna naar huis gebracht. BRAND IN EEN BIERBROUWERIJ TE AMSTERDAM. Omstreeks half een steeg plotseling een zware rook op uit het nieuw-gebouwde ge- deelte Van de Amstelbrouwerij aan de Mau- ritskade. De rook was zoo zwaar, dat het in de omgeving soms nacht geleek. Zoo nu en dan was een slang zichtbaar boven de gebouwen Het maakte den indruk, dat een groote brand was uitgebroken. De brandweer was weldra met veel materiaal ter plaatse. Het vuur bleek te woeden in een groot afvoerkanaal van pekdampen. De biervaten worden van binnen in deze brouwerij als het ware ver- glaasd met pek. Deze pek wordt daarvoor in verschillende smelterijen vloeibaar gemaakt. De dampen worden afgezogen door een ka- naal. Naast dit kanaal loopen de schoorsteenen en de peksmelterijen. De wand van het af voerkanaal is daardoor te warm geworden en de pekaanslag van het kanaal is in brand geraakt. De brandweer meende, dat deze brand niet met water moest worden gebluscht, omdat de verschillende voorsteenen zouden krimpen en wellicht barsten, temeer, daar er geen gevaar was voor uitbreiding. Het schuimtoestel werd daarom in werking gesteld. Het schuim werd in den schoorsteen gespoten en met dit nieuwe middel heeft men het vuur gedoofd. De belangstelling van het publiek was ofschoon er weinig was te zien zeer groot Wij belasten ons met den aan verkoop van vreemd geld. MORAAZ ALKMAAR. deu EEN BRAND IN TUNNEL VAN BERGSPOORWEG. BERLIJN, 6 Dec. Door den Beierschen Zugspitzbahn A. G. wordt medegedeeld, dat gisteren bij den in aanbouw zijnden bergspoorweg bij venster IV van den grooten tunnel brand uitbrak. De rook dreef den tunnel in en dreigde de in dat gedeelte te werk gestelde arbeiders te doen stikken. Twee ^rbeiders konden niet tijdig gered worden en stierven inderdaad den verstikkingsdood. De directie deelt voorts mede, dat door het vuur de werkzaamhe- den geen vertraging ondervinden. Het eer ste gedeelte van de spoorweg, Garmisch- Partenkirchen-Eibsee, zal op den vastge- stelden tijd klaar zijn. NEDERL. VEREENIGING VOOR DEN VOLKSZANG AFD. ALKMAAR. Men schrijft ons: Maandagavond 9 Dec. a.s. staan de ren van het Uniezaaltje wijd open, en leider en bestuur als altijd paraat om de aanwezi- gen en die zijn talrijk, dat moet een programma te serveeren, dat klinkt als een klok. Ook voor de afwisseling is extra gezorgd; drie goede bekenden in het kunstleven van Alkmaar de dames J. Priester (zang), G. Elte (viool) en de heer G. Grondsma (decla- matie) wij ver ting gespannen doen ook mede aan de handeling, dat juist het aardige. Wie niet komt, doet zich zelf te kort. Komt alien op. DE GESTRANDE TRAWLER. Men is nog steeds bezig om de gestrande „Fram_" op eigen kracht vlot te krijgen. De ►rui'kt, hoe- iet schi-p be- Klein is de mug, maar groot het teed, Veroorzaakt door een muggebeet. schroef kan daarbij niet worden wel er zich reeds water onder r vindt, zouden de schroefbladen door het zand eraf slaan. Men gebruikt nu de z.g. wins, de machine, waarraee de netten binnenboord worden getrokken. Een anker is uitgebrachf en het touw tracht men om de wins te winden Op deze wijze gelukte het Donderdag 12 M verder uit den wal te komen. yandaag (Vrijdag) stond er een sterke Zuider bries. De trawler schommelde danig in den ruimen golfslag van de branding heen en weer. Het anker was nu nog verder uitge worpen en de wins werkte op voile kradht. Een slee-pboot kruiste voor de kust heen en weer om eventueel assistentie te verleenen, maar als het eenigzins mogelijk is, zal men op eigen kracht pogen vlot te komen. Er is nog ongeveer 20 ton kolen aan boord. Je drie maanden In het ziekenhuis geweest 1 Dan moet je wel aardlg ziek geweest sUnV fc- Pteegzuatg^,^ qjfeJt j ker geworden. Bij Westenwind zullen er minder bladeren in waaien en er minder rot ting zijn. De stank is onaangenaam, schaadt de gezondheid niet (tenzij de artsen anders zeggen) en verdwijnt vanzelf. Hoogachtend, K. (Wij hebben vanmorgen den directeur van Gemeentewerken nog eens over de kwestie gei'nterpelleerd. Als inzender diens opinie eens vraagt en ook de uiteenzetting van mr. Leesberg in den Raad eens rustig nagaat, zal hij wel tot de conclusie komen dat de oplossing van het vraagstuk niet zoo dood- eenvoudig is als hij het hier voorstelt. Wellicht is de wethouder van Publieke Werken wel genegen inzend:r over een en ander eens eenige technische confidenties te doemRed. Alkm. Crt.) VEENHUIZEN. De Veenhuizer jeugd schijnt in een goed blaadje te staan bij St. Nicolaas, daar hij ook weer onze school bezocht heeft. Ditmaal had hij gebruik gemaakt van een meer mo dern vervoermiddel. Hij arriveerde nl. per auto. Zooals gebruikelijk is, werden hem door de kinderen een paar welkomstliederen toegezongen, terwijl het hoofd der school, dc heer J. Liefhebber hem hartelijke woorden ter begroeting toesprak. Uit den bekenden zak kwam voor ieder kind wederom een mooi cadeau; hetwelk den leerlingen, met een woord van lof of beris ping, alnaar hun gedrag geweest was, werd overhandigd. De grabbelmand bracht we derom dikwijls groote lachlust te weeg, voor al als een leuke prijs te voorschijn kwam Hierna werd een aardige wedstrijd gedaan Geblinddoekt moesten de kinderen met een naald in een op een papier geteekend huis hafen1^^ barometerstand 717.7 te Thors- Decemberting' geldig den avond van 7 Krachtige tot matige, mogelijk later weer stormachtige Zuid-Westelijke wind tot Zui- delijken wind; meest zwaar bewolkt tot be- trokken met tijdelijke opklaring; waarschiiiv lqk regenbuien; weinig verandering in tent* peratuur. STORMWAARSCHUWINGSDIENST. Geseind van de Bidt hedenmorgen 9 50 uur aan alle posten: Weest op uw hoede! steken. Raakten zij de goede plaats, dan ging een verborgen electrische bel. Het bleek, dat het zoeken der bel een zeer moei- lijk werk was. Voorts werden de kinderen rij- kelijk op chocolademeik, koek en chocolade onthaald. Zoo is dit feest, dank zij de schit- trende medewerking der burgerij uitstekend geslaagd. Mej. Koopmanlas bracht een woord van hulde aan het onderwijzend personeel en hun dames, voor de moeite die zij zich ge- troost hadden, om de jeugd een zeer genoeg- lijke dag te bezorgen. naar waarnemingen, verricht in den morgen BERGEN. Geboren: Alida Regina Theresia, d. van Johannes Dekker en Johanna Afra de Leeuw. Willem, z. van Willem Wokke en Maria Dekker. Jan Hendrik, z. van Jan Kloppenburg en Hermina Hendrika Vrouw- tje Greven. Olaf, z. van Jacob Gerrit Weijand en Betsy F olak. Reinier Nicolaas, z. van Lourens Kleverlaan en Dieuwra Anna Buur. Overleden: Joanna Romeny, oud 36 jaar. Catharina Henneman, echtgenoote van Jan van den Berg, oud 46 jaar, overleden te Velsen. Tiebbe Witteveen, echtgenoot van Geertrui'da'Veldfnan, oud 56 jaar. Maartje Bent, echtgenoote van Klaas Hol- lenberg, oud 77 jaar. Ondertrouwd: Johannes Veldkamp en Geertruida Nieuwenhuis. Nicolaas Waalewijn te Amsterdam en Maria Anna Theodora Graadt van Roggen. Cornelia de Groot te Amsterdam en Aagje Bergman. Gehuwd: Hendrikus van der Geest te Haarlem en Geertruida Maria Danenberg. Nicolaas Vrasdonk en Johanna Berkhout, Paulus Johannes Jacobus Visser te Heemskerk en Maria Hof. XOtity_qn|en per draadlooze teleioon). V orige Koers pirn. 1.30 pl.ru. 2 15 307s -W-5 93 is Koers van beden te ST A ATSLEENINGEN. 5 1918 BANK-JNSTELLINGEN. Handel Mpij Cert. v. 1000 Kol. Bank Ned. Ind. Handelsbank Fransche Ban ken (3) D. Reichsbank INDUSTR. OND. BINNENL Alg. Kunstzijde Unie v. Berkels Patent Ca!v6 Delft Cert Centrale Suiker Holl. Kunstzijde Margarine Unie Philips Gloeilatnpen Gem. Bezit INDUSTR. AAND. BU1TENL. Am. Smelting Anaconda Bethleb. Steel Cities Service Steel comm. Zweedsche Lucifers CULTUUR MAATSCH. H- V. A Java Cultuur Cult. Vorsleol. Dito actions Poerworedjo MIJNBOUW. Alg. Explor. Mij. Boeton Redjang Lebong PETROLEUM. Dordtscbe Petr Kon. Petr Perlak RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Hessa Rubber Serbadjadi Interc. Rubber SCHEEPVAARTEN. Holl. Amerika Inn n Gem. Scheepvaart Unie Kon. Ned. Stoomboot Niev. Goudriaan TABAKKEN. Oostkust a i Oude Deli Senembab Deli Batavia AMER. SPOORWEGEN. Erie Eig. /it Milwaukee Southern Rails Union Pacific Wabash "Exdividend. tExclaim. pi.in. 1.45 pi.in. 2. - 1021/18 - 165 217i/2 156l'4 514 2-53/4 164 270 1093/4 1993/4 156'/, 623/4 10) 3731,4 491 107 20 153 106-8 155 155 108i 10 199'/2 154'/, (0-f 362-3 492 363-70 363 494 368-70 490-0 741 155/, 94 dO9/IS 16S3/8 2883/4 728/4 923/4 166 56 1/4 396'/, 152'/, 131 73^ 565 567-8 395 179# 1721/4 130 176 170 3893/4 404'/, 170'/, 4OCV4 4003/4-2 1651/2 402-3 402 1683/4 181 Vs 110 201'/4 1283/4 57/a 179 V, 110 129 179X-80 ISO-'/, 10S3/4 179J-S0 41'/, 33 194 811/4 80 194 S87, 331 389 3051/4 951)4 330 382 362 951/4 33J 382-3 361 951/s 381 60 249/ib 130 228 527/16 233/4 59 2 Vi 23"/l« 47-8 48 PROLONGATIE vorige koers 3l/s pCt. 33/. heden pCt« WISSELKOERSEN AMSTERDAM. Londen Berlijn Parijs Brussel (Belga) Bazel Weenen p. Sch, Kopenbagen Stockholm Oslo i i I K1 NIET OFFICIEEL New-York ItaliS 100 ••ail I Vorige koers 12.096/g 59.33 9.76 34.69 48 16 V, 34.90 66.47V, 66.80 66.45 2-47"/]g 12.97V Koers op heden 3 uur 12.09'Vr, 59.351/, 9.76 34.69'/. 4S.17i/a '4 90 0 '2'/, 15 1 '13/i« 12.97i

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 2