Ilhmaarsclie ConranL FEU1LLETON. Vrildag 6 December. Radio-hoekje DE KANG-HE VAAS. KERSTMIS, OUDEJ AAR,NIEUWJAAR! ADVERTEERT IN DE ALKMAARSCHE COURANT Honderd een en dertigste Jaargang. Zaterdag 7 December. Hilversum, 1071 M. (V6or6.— uur n.m. 298 M.) 10.—10.15 Morgenwijding. 1L15— 2.— Concert door het A. V. R £'l 0 2.-2.30 Filmpraatje door Max Tak. 2.30— 4Aansl. van het Tuschinski Theater te Amsterdam. 4.30-5.- Sportpraatje door H Hollander 5.—5.30 Gezondheidshalfuurtje. torDr. I. W. Schut, arts oven De S" OevStodS en Accordeon Concert door de Accordeon K- en Vr,<ndschap'7 6.30-7.45 Concert door het Omroeporkest. 8.— V. A. R. a Trvodsch concert. Orkest, vocaal-kwartet en voorStkunstenaar. Na afloop: V. A. R. A.-Varia. Httizen, 1875 M. (Uitsluitend K. R. O.) ii if)12.Godsdienstig halfuurtje. 12.15 1 i 15 Concert door het K. R. O.-Trio. 1.15 2Gramofoonmuziek. 2.3.15 Kinder uurtje. 4.—4.30 Esperanto. 4.30—5.— Cur- bus Engelsch. 5 —5.40 Gramofoonmuziek. 5 40—6.— Journalistiek weekoverzicht. 6.— 7 30 Concert door Cinema-orkest. 7.30—8.— lezing over: „Het grootste gevaar" (ge- slachtsziekten). 8.-9.— Orkestconcert. 9.— g 30 Gramofoonmuziek. 9.309.40 Nieuws berichten. 9.40—10.— Gramofoonmuziek. ;jO.11.Voortzetting orkestconcert. 11. 12.Gramofoonmuziek. Daventry, 1554.4 M- 10.35 Morgenwij ding. 11.05—11.20 Lezing. 1.20—2.20 Or kestconcert. 3.50 Concert. G. Hall, sopraan. Politie- Muziekkorps. 4.20 Toespraak. 4.40 iVoortzetting concert. 5.05 Orkestconcert. 5.35 Kinderuurtje. 6.35 Nieuwsberichten. 7.05 •Piano-recital. 7.20 Lezing. 7.35 Lezing. 7.50 •Zang door D. McCulloch. 8.35 Concert. N. Maudini, tenor. Instrumentaal Kwintet. 9.20 Nieuwsberichten. 9.40 Lezing. 9.55 Concert. Orkest. V. Chatterton, sopraan. 10.5512.20 Dansmuziek. Parss „Radio-Pari^1725 M. 12.50 2.20 Gramofoonmuziek. 4.05 Kinderuurtje. 4.35 Dansmuziek. 6.55 Gramofoonmuziek. 7.25 Gramofoonmuziek. 8.35 Pianoles. 9.05 Liederen-voordracht. 9.50 Gramofoonmuziek. Langenberg, 473 M. 6.207.20 Gramo foonmuziek. 9.35—10.45 Gramofoonmuziek. 11.30 Gramofoonmuziek. 12.251.50 Or kestconcert. 4.505.50 Orkestconcert. 7.20 Vroolijke avond.< 10.2011.20 Dansmuziek. 11.20—12.20 Dansgiuziek. (Gramofoonpla- ten). K'alundbcrg, 1153 M. 11.20—11.50 Gra mofoonmuziek. 2.202.50 Kinderuurtje. 2.50—4.50 Orkestconcert en voorlezing. 7.35 8.20 Orkestconcert. 8.459.05 Viool- recital. 9.20—10.20 Voortzetting Orkestcon cert. 10.2011.35 Dansmuziek. Brussel, 508.5 M. 5.20 Trioconcert. 6 50 Gramofoonmuziek. 8.35 Gramofoonmuziek. 8.50 Concert. Sopraan, tenor en viool. Zeesen, 1635 M. 6.15—9.50 Lezingen. 11.2012.10 Muziekuitz. voor scholen. 12.10—12.50 Berichten. 1.20—1.50 Gramo foonmuziek. 1 504.20 Lezingen. 4.20 4.50 Concert uit Hamburg 4.50—7.05 Le zingen. 7.20 Concert. Orkest en tenor. Daar- na tot 11.50 Dansmuziek. NEDERLAND—ZUIDPOOL. Men meldt aan het Hbld. Een Nederlandsche kortegolf-amateur is het gelukt in radiografische correspondence te treden met de Zuidpool-expeditie van com mandant Byrd. De radio-zender van deze expeditie (roepletters WFA) deelde mede, dat men zich bevond op 740 mijl afstand van de Zuidpool en dat P AOH B (roepletters Holl. amateursstation) de eerste Hollander was, waar hij mede in verbinding is geweest. WFA ontving PAOHB met sterkte 4, terwijl PAOHB de signalen van WFA ontving met sterkte 6. De golflengte van WFA was 20.8 M., die van PAOHB bedroeg 21 2 M. De verbinding werd tot stand gebracht met een inductieven „Hartly" zender, gemonteerd met een Tele- funken-lamp Re 604, terwijl een ingangs energie 16 Watt bedroeg. Proviwoiaal nieuws KOEDIJK. De raad vergaderde Donderdagmiddag. Afwezig wethouder W. Visser. 1. Notulen; 2. Mededeelingen3. Ingeko- men stukken: a. van J. Boschman verzoek om ontslag als lid van de commissie van toezicht op het lager onderwijs, wegens vertrek uit de ge- meente B. en W. stellen voor het gevraagde ont slag eervol te verleenen. Eervol verelend. b. van B. en W. van Schoorl aanbieding rekening 1928 en begrooting 1929 van den geineenschappelijken vleeschkeuringsdienst voordeelig saldo 195.85, uitgaven 3023.21^, uitgaven 2827.61. Conform besloten. c. van de Vereeniging van Burgemeesters en Secretarissen in het Kanton Schagen ver zoek mededeeling of de gemeente bereid is de kosten van deelneming van mej. S. van Es aan den applicatiecursus te Schagen voor hare rekening te nemen. B. en W stellen voor de helft der kosten te betalen, evenals dit geschied is voor de onderwijzers die een gelijken cursus te Alk- maar hebben gevolgd. Conform besloten. d. van de Centrale Vereeniging ter be- hartiging van de belangen van zenuw- en zielszieken, verzoek toe te treden als lid te gen een minimum contributie van 50 per jaar. Voor kennisgeving aangenomen. De voorzitter wil namens B. en W. een toelichting. Het nut wordt ook door het college erkend, doch zij oordeelen, dat een halt aan de subsidies moet worden toege- roepen. De heer Mulder oordeelde 50 niet te veel, wanneer daarmee bereikt werd, dat de vereeniging voor ziekenverpleging niet voor zenuwpatienten behoefde te betalen. Spr. zal de zaak nog eens onderzoeken. Op een vraag van den heer Hart zegde ide voorzitter toe de betreffende stukken bij raadsleden te laten circuleeren. Het voorstel van B. en om het stuk voor kennisgeving aan te nemen werd hierop aan genomen. 4. Voorstel van B. en W. om ten behoe- ve van den aanleg van het rijwiel- en voet- pad door de Daalmeer aan te gaan met de Cooperatieve Boerenleenbank alhier een Uit het Engelsch door J. S. Flitscher. Geautoriseerde vertaling door v. d. W. 80 Hij trok zijn handen van zijn knieen terug en begon over zijn beenen te wrijven. „Lieve hemel!" riep hij uit. „En veronder- stel nu eens, dat ik daarvan iets afwist, Ben jamin. hij hield een paar seconden stil en keek mij van ter zijde aan „iets, zeg ik, met in bijzonderheden tredende hoeveel ken?" gee^ P°litie om mij te zoc" „Zij wenscht te weten, wat u er van af- weet." ,,Dat is wel heel vriendelijk, dat is zeker", antwoordde hij met eenigen humor. „Zoo zijn ze, ze willen altijd, dat een ander het werk voor hen doet. Ze hebben geen verbeeldings- kracht, die kerels van de politie, Benjamin' dat zul je ook wel ontdekken, lang voor je minister van justitie bent. Wat jij of Veller of dien jongen snuiter van Scotland Yard weten, zou ik „Wat?" vroeg ik, toen hij ophield. „Wat?" „Daarvan zou ik ook wel op de hoogte kunnen zijn." Ik staarde hem aan. „U is geen detective!" riep ik uit. Hij keek mij verachtelijk aan en kreeg toen een harden trek om den mond. „Jij weet niet wat ik ben, mijn jongen. Je weet niets. Maar nu moet jij me eens vertel- geldleening van ten hoogste f 10.000 tegen een rente van 5 pet., met een minimum aflos- sing van 500 per jaar. Conform besloten. 5. Als voren een geldleening van ten hoogste 5000 met het Gemeentelijk Electri- citeitsbedrijf alhier, voor aankoop van een perceel bouwland van P. Brouwer, tegen een rente van 4 pet. en een aflossing van 500's jaars. Conform besloten. 6. Aanbieding wijziging begrooting. Ver schillende posten dienden gewijzigd te wor den. Conform besloten. 7. a. Aanbeveling lid commissie van toe zicht op het lager onderwijs in de vacature J. Boschman; 1. C. Prins; 2. Jb. Steijn. Benoemd de heer C. Prins met algemeene stemmen. b. als voren wegens periodieke aftreding van het lid C. Stuffers: 1. C. Stuffers; 2. K. Oudes. Benoemd de heer C. Stuffers eveneens met algemeene stemmen. De commissie van toezicht voornoemd heeft hare instemming met deze aanbevelin- gen te kennen gegeven. 8. Voorstel over te gaan tot verhuring bij inschrijving van het aangekochte per ceel bouwland van P. Brouwer, met ingang van 25 December a.s. voor den duur van twee jaren. De heer Mulder kon zich met deze wij- ze van verhuring niet vereenigen. Het gevolg zal zijn dat men iemand krijgt met een abnormaal hooge huur. Dit veroorzaakt arme menschen en verwaarloosd land. Spr. wil het hier bij loting aan gegadigden ge- ven, die dan een rustig stukje brood kunnen verdienen. De heer G r o e n was er niet tegen, mits de huur de kosten opbracht. De heer Mulder achtte dit zeer wel rao- gelijk. De heer S m i t 'ging niet accoord. Wan neer dit gebeurde wilde hij het in vier dee- len verhuren. Het zijn dan vier stukjes. Spr. wil voor 2 jaar verhuren en over 2 jaar weer zien. Hij vreest geen verwaarloozing, zoodat er alleen bij niet verwaarloozing was verdienc kan worden. Wethouder J b. Visser vond het idee Mulder sympathiek, doch wilde de uitvoe- ring aanhouden tot van twee jaar. len" en hij begon te spreken alsof ik aan zijn genade was overgeleverd „wat of die jonge Cherry omtrent mij ontdekt heeft, mijn jongen. En laat ik je nu vertellen, dat je openhartig kunt zijn en ik zal ook openhartig zijn en vergeet niet, met een woord van mij kan Getch jou en de jonge dame opgesloten houden en met een woora van mij kan hij jullie ook laten gaan!" Dat was een plotselinge en verrassende mededeeling; toch besloot ik bij mijn plan ie blijven ik wilde hem laten zien hoe hij in de klem zat. „Cherry weet zeer veel!" antwoordde ik. „Hij weet, om mede te beginnen, dat u en Cousins elkaar ontmoet hebben in „De Roode Kreeft" in Fishampton." „Dat is heel wat. En wat verder?" „En dat u kaartjes achterliet bij ons met den naam van Crippe, Old Gravel Lane London. Hij heeft Crippe gesproken". „Hij zal wel niet veel uit Crippe hebben gekregen", mompelde hij. „U heeft een cognacflesch achtergelaten in de grot bij Fliman's End. En daarop was een etiket Zetterquist Vanderpant, St George Street. Cherry is daar ook geweest en hij kreeg daar iets." „Het adres van uw kamers in Calthorpe street!" „Zoo, zoo! En ging hij daarheen?" „Ja en hij deed daar een mooie vondst" zeide ik, nauwelijks in staat een triomfkreet te onderdrukken. „Een mooie vondst? En wat mag dat ge> weest zijn?" „Hij vond twee dingen. Hij vond een afle- Df heer Mulder wees op het systeem dat ook door de pachtwet wordt voorge- slaan. Spr. blijft tegen buitensporig hooge iantihuren. De heer Hart oordeelde den raad bevoegd den prijs vast te stellen. Hij vond het juist een/mooie proef en was er niet tegen om het in vier geaeelten te verhuren. Hij was ook van oordeel, dat hooge huur verwaarloozing van het land met zich moet brengen. De gemeenschap moet het voor- beeld geven bij het verhuren tegen een rede- lijken prijs. Hij was wel voor selectie van gegadigden. In Warmenhuizen en St. Pancras wordt de ze weg reeds gevolgd. Over twee jaar kan men dan gemakkelijker zien wat de gewenschte weg is. De v o o r zi 11 e r stond vreemd tegenover deze zaak. B. en W. hebben geen schitterende ervarin- gen met openbare verhuringen. Zij willen daarom een verhuring bij inschrijving. Als het waar is dat bij huuropzegging, verwaar loozing van het land het gevolg is, dan is dit bedenkelijk. Spr. kon dit niet beoordee- len. Als dit het oordeel is van den raad, die uit deskundigen bestaat, dan heeft spr. geen bezwaar tegen het voorstel van den heer Mulder. Het lijkt hem een goed idee van den heer Smit om het in vier gedeelten te verhu ren, omdat het hier 40 snees betreft. Wethouder J b. Visser ontkende, dat in het algemeen de stelling, „hooge huur, land- verwaarloozing" juist is. Spr. heeft ove- rigens geen bezwaar om bij wijze van proef het voorstel Mulder aan te nemen. De heer Smit had thans de verhuring van twee jaar op het oog. Voor een billijken prijs wil hij aan geen gegadigde meer dan 20 snees verhuren. De voorzitter: Dat kunnen wij over twee jaar onder de oogen zien. De heer Hart had geen bezwaar om het voor twee proefjaren te verhuren. Wanneer bleek, dat het goed gebruikt wordt, kon men de huurders verlenging geven voor den tijd waarvoor het overige land verhuurd wordt. Het voorstel van den heer Mulder werd hierop aangenomen met algemeene stemmen. Wethouder Jb. Visser oordeelde, dat met het oog op den koopprijs de huurprijs 8per snees moest zijn. Hierna volgde een enkele bespreking. De heer Mulder oordeelde aanhouding van het bepalen van den prijs wenschelijk, opdat B. en W. konden nagaan hoeveel er voor den grond afging voor het pand. Voor 2 jaar ging hij tenslotte met een prijs van 8.50 per snees accoord, waartoe aldus met algemeene stemmen werd besloten. Het volgende punt was een voorstel van B. en W. tot intrekking der algemeene school- verordening van 1893 en de vaststelling eener nieuwe verordening. Conform het voorstel van B. en W. werd besloten De voorzitter bracht hierop ter tafel het aflossen van den in erfpachtgeving van 4 A. 50 c.A. in 1904 voor 25 jaar in erf- pacht afgestaan door den heer Jb. v. Doom voor 2 per jaar. Spr. vraagt machtiging om een gelijke overeenkomst aan te gaan met den tegenwoordigen eigenaar den heer Th. de Wit. De raad verleende de gevraagde machti ging en stelde den pachtprijs opnieuw op 2 per snees en den pachtduur op 25 jaar. Van de raadsleden Hart en Mulder was schriftelijk het voorstel' ingekomen om B. en W. uit te noodigen de noodige stappen te doen om de gemeente van gas te voorzien. De Hart betoogde, dat vroegere tegen- standers voorstanders waren geworden. Be zwaar van aansluiting'bestond er z.i. niet. Koedijk behoeft geen eigen fabriek te stich- ten. Spr. maakte zich sterk, dat een enquette bij de burgerij zal uitwijzen, dat de burge- rij het gas wil Hij wil dat B. en W. in deze eens een onderzoek instellen. De voorzitter verklaarde, dat het zijn sympathie had de aangelegenheid in een open- bare vergadering met de burgerij te bespre- ken. Men moet gas hebben gehad om te weten, dat men dit niet meer kan missen, evenals de radio. Vroeger zijn er bezwaren geweest, die hij nooit heeft kunnen begrijpen, omdat het gaat om kookgas en daaraan is behoefte. Spr. had reeds met autoriteiten gesproken zonder tot resultaat te kunnen komen. Alvorens B. en W. de bevolking mobiel maakt, oordeelt spr, het echter wenschelijk, dat Koedijk zich met een bedrijf in verbinding stelt om na te gaan wanneer dit tot gasleve ring wil overgaan. Spr. had reeds het voornemen met een voor stel in dezie bij den raad te komen. De heer Groen gevoelde voor het voorstel. Hill !llllll!lll!lll!ll!!!l!lllilll!!!llll!!!!!llllllll!llll!!llllll!lll Hij hoopte, dat men het hier even goedkoop krijgt als in St. Pancras, waar men de aan leg voor niets kreeg. DeMulder oordeelde Alkmaar de aan- gewezen gemeente om Koedijk te voorzien. De heer Hart: Warmenhuizen is mef Schoorl bezig en komt dus ook dicht bij. Het voorstel-Hart en Mulder werd hierop met algemeene stemmen aangenomen. De voorzitter verheugde zich hier om. Hij dankte de heeren voor hun initiatief en verklaarde zich gaarne bereid om mede te werken de zaak tot een goed einde te bren gen. Hierna sluiting. HEILOO. De „Geitenfokvereeniging Heitoo'' hield Woensdagavond en openbare vergadering, waarin de heer Stokreef, dierenarts te Alk maar, een voordracht hield over de geit. De voorzitter, de heer G. Smits opende, heette alien welkom, inzonderheid den spre- ker. Het houden van dezen avond is op de vergadering van den kring Alkmaar naar voren gekomen en zal in alle afdeelingen ge- schieden. De geit van vroeger en thans is groot. Dank zij de subsidies van Rijk, Provin- cie en meerdere Gemeenteraden kan er meer voor den geitenhouder gedaan worden, wat zich heeft geuit in waardevolle dieren. Om dat de geit meer waarde krijgt moeten wij ook meer van de dieren weten en daarom verheug de spr. zich dat de heer Stokreef bereid was hier een voordracht te houden. De spreker had met genoegen de uitnoodiging aanvaard omdat de geit de belangstelling verdient. Het te behandelen onderwerp wat gevraagd is, heeft spr. wat ruimer genomen De kennis van het dier moet er zijn. Niet is het doel de dierenarts te halen als het hoog noodig is, be- ter is de ziekte te voorkomen. Tot zijn onderwerp overgaande zeide spr. dat de geit in de grijze oudheid bekend was. Bij de Egyptenaren en-bij de Grieken en Ro- meinen was het kleine huisdier reeds bekend. Uit een en ander concludeerde spr. dat het een der eerste dieren was dat door de mensch is getemd en als kleinvee benut. Spr. zette uit- een dat het dier niet die behandeling kreeg die het verdiende. Dat liep tot de jaren 1880 1890, toen eene mijnheer Ditweiler uit Hes sen het Sanenras invoerde. Van het Sanenras had men een verkeerde voorstelling en dit heeft tot teleurstelling ge- leid. De dieren waren daar meer in goede conditie omdat de levensvoorwaarden gunsti- ger waren De import van die dieren heeft tot teleurstelling geleid. Men is er dan ook mee opgehouden en heeft het aangelegd op ver- betering van eigen ras en gefokt de witte hoornlooze geit, die we thans kennen. De geit verdient de belangstelling om de rijke melk- gift, in verhouding tot de koe. Een geit van 80 a 90 pond geeft, laag genomen, 600 K.G. melk. Spr. ging de waarde en verteerbaarheid van geitenmelk na en zeide dat het een uit- stekend voedsel was voor kinderen, omdat het de moedermelk kan vervangen. Spr. ging na wanneer de dieren gedekt kunnen worden wat voor jonge dieren niet eerder is dan als zij 8 a 9 maanden oud zijn. Het verdient geen aanbeveling lammeren aan te houden van een- of twee-jarige dieren. Beweging is gedurende den drachttijd ge- wenscht en eenige afwisseling in voedering is eveneens gewenscht. Noodig is een goed droog hok, goede ventilatie en lucht en licht moeten kunnen toetreden. Vroeger, vooral in Gelderland, was het met de huisvesting treu- vering van de Lady's Circle, waaruit u de bladzijde heeft gescheurd met de afbeelding van de Chineescne vaas van juffrouw Elling- ham en hij vond ook een enveloppe met het postmerk Middlebourne." Ik keek of hij wellicht een blik wisselde met Getch. Dat was niet het geval. Zij sche- nen zich daarvan niets aan te trekken. De stem van oom Joseph werd weer zalvend. „Zoo, zoo, Benjamin! en wat ontdekte dat slimme jongmensch nog meer?" „Niets meer! „Neen? Zijn er geen andere aanwijzin- gen?" Daarna besloot ik hem een laatsten reser- veklap toe te dienen. „U heeft zeker wel eens den naam ge hoord van miinheer Spelwyn, den beroemden verzamelaar?" vroeg ik, terwijl ik hem goed opnam. „Spelwyn expert in dat zeldzame Chineesche goed!" „Die naam is mij niet onbekend, Benjamin. Ik heb wel eens over hem hooren spreken in Londen en elders." „Spelwyn zegt, dat u hem bezocht heeft om een Kang-he vaas te koop aan te bie den", zeide ik langzaam. „Hij vertelde dat aan Cherry! Ja, u!" Ik zag een eigenaardigen glimlach om zijn mondhoeken te voorschijn komen. Hij spande zijn gelaatstrekken weer onmiddellijk en hij werd nu zalvend en grappig. „Dat is iets nieuws!" zeide hij langzaam „Wel, lieve hemel! Ik dacht wel, dat er nog iets bijzonders zou komen. Dus ik be zocht miinheer Spelwyn en bood hem te koop aan hoe heet zoo'n ding? 'n Kang-he vaas? Zoo, zoo! Benjamin, men is nooit te rig gesteld. Het voeder moet die geldt zoo- wel in den zomer als's winters van goede kwaliteit zijn, d. w. z. geen te oud of vunzig gras en afval uit den tuin. Ook kunnen voe- derbieten, knolrapen en aardappelen benut worden als voedsel alsmede brood, schillen enz. Regelmatig voeren (niet de eene dag veel en de andere dag weinig) is aanbevolen. Spr. gaf nog verschillende wenken hoe men met eenvoudige hulpmiddelen de voeding en huis vesting kan inrichten. Ook op den drachttijd, het werpen der dieren en de behandeling van lammeren, ging spr. uitvoerig in. Lijnkoek en grondnotenkoek zijn een uitste- kend voedsel doch in beperkte hoeveelheid. Geheel nieuw zijn de voedingszouten. Zoowel bij de koe als de geit kunnen gebrek aan voedingszouten bestaan. Is er gebrek aan minerale zouten dan kan dit ontaarden in beenbreukziekte, welke het dier doet ten onder- gaan. Met een eenvoudige toediening van een a twee lepels beendermeel per dag kan men de z.g. Engelsche ziekte'voorkomen. Gelukkig komt het hier weinig voor, wat pleit voor de verzorging der dieren, doch ook hier geldt het beter voorkomen dan genezen. Spr. ein- digde zijn voordfacht met te constateeren dat een geit ook vatbaar is voor tuberculose, hoe- wel in veel geringer mate dan de koe. Spr. hoopte dat hij er in geslaagd was om meer kennis bij te brengen van wat belangrijk is voor de geit en den geitenhouder. (Applaus). Hierna was aan de orde het voorstel om een dierenarts aan te stellen voor de vereeni ging. De voor ter vroeg of de heer Stokreef zich hiermede wilde belasten, en zoo moge- lijk tegen gereduceerd tarief, omdat de geit minder waarde heeft dan de koe en daarom de kosten meer drukken. De heer Stokreef kon daarop niet ingaan, omdat hij de leden niet kende. Het zou moge- lijk zijn dat het clienten van zijn collega wa ren en daarom wilde hij overleg. Evenals bij de ziekenfondsen moet de keuze van een die renarts vrij zijn. Spr. vroeg mandaat van de vergadering om dit punt met collega's te be- spreken en had wel de verwachting dat het kon tegen vereenigingstarief. De voorzitter kon zich met deze gedachte vereenigen, doch meende te weten dat geen der leden ooit een dierenarts had geraad- pleegd, daarom was men vrij. Dit voorjaar kwam het echter voor en daarom was men met het voorstel gekomen. De vergadering vereenigde zich met het voorstel van der. spreker, dat z. h. st. werd aanvaard. Nadien werden eenige vragen gesteld, die de spreker beantwoordde. De voorzitter bracht dank aan den spreker, deed een beroep op hem om een voordracht te houden voor den kring Alkmaar en hoopte hem meermalen te ontmoeten. Na een toestem- mend woord volgde sluiting. oud om wat te leeren! Zoo is het!" „Deed u dat dan niet?" Hij antwoordde niet. In plaats daarvan stond hij op en keek naar Getch. „Ik geloof, mijnheer Getch, dat het tijd wordt, dat deze jongelui hun thee krijgen", zeide hij, „en een stukje van die smakelijke cake van uw huishoudster. En intusschen kunnen u en ik eens nadenken over hetgeen wij gehoord hebben. Dus Hij ging naar de deur en Getch eveneens. „En wij dan?" vroeg ik. „U deed een be- lofteEn dit meisje „Haar zal geen leed gedaan worden, Ben jamin, en jou ook niet", antwoordde oom Joseph over zijn schouder. Jullie krijgt je thee terwijl ik en mijnheer Getch ook thee gaan drinken en een beetje over alles naden ken. Daarna Zij waren in een oogenblik buiten de deur en deze werd afgesloten en gegrendeld. Ons viel niets te doen, dan kalm af te wachten. Keziah had mij eens medegenomen naar den dierentuin, waar ik zeer onder den in- druk kwam van de wilde dieren, die steeds heen en weer liepen in de getraliede kooien, waaruit zij, arme beesten, niet konden ont- snappen met hen vergeleek ik mij. En ik vloekte inwendig. „Ik zeg je, Ben", merkte Pepit op, „dat het je niets geeft om dien dikken schurk uit te schelden. Dat is niet de manier om iemand voor je te winnen. Waarom bestrijd je hem niet met zijn eigen wapens?" „Omdat ik niet in staat ben ze te gebrui- ken. Ik ben geen mensch voor sluwheden en uitvluchten en leugens en al die dingen! Wat ik zegik vervloek hem en Getch ook!" KENNEMERLAND. Hoewel de aanvoer aan de veiling een we» nig begin te verminderen, komt er toch nog' vrij groote aanvoer van die groenten, die an- ders om dezen tijd van het jaar geruimd is. Andijvie wordt nog steeds als hoofdproduet aangevoerd en daarnaast spruiten en bos- peen. En dan de Kool in allerhande soorten en sorteering. De aanvoer van boerekool is tamelijk ingekrompen, blijkbaar heeft men genoeg van dezen lagen prijs. Zoo als we opmerkten, is andijvie het hoofd* product en geniet de voile belangstelling van den handel. Goede kwaliteit wordt nog steeds goed betaald, doch uit den aard der zaak „Ik dacht, dat je rechtsgeleerde wilde wor den, Ben. Je behoeft niet sluw te zijn, maar je kunt wat ze noemen diplomatisch zijn." „Hoe kun je diplomatisch zijn met dien ouden schurk? Hi) is zoo geslepen als een vos!" „Dat doet er niet toe, als hij terugkomt zou ik probeeren hem voor je in te nemen; want Ben, denk er eens aan, dat ze ons den ge- heelen nacht hier hielden en ook morgen „Hij beloofde, dat jou geen kwaad zou ge daan worden, Pepita. En ik kan me niet voor- stellen, dat ze ons-Jiier lang zullen houden. Ze zullen ons wel laten gaan, als het duister wordt." „Het wordt al duister", merkte zij op, ter wijl zij in de sombere kamer rondkeek. „Wat zullen wij doen, als ze ons zonder licht laten, Ben? Dan word ik doodsbang!" Op dat oogenblik werd de ons reeds be- kende vrouw weder vlug binnengelaten. Zij bracht een lamp en thee met smakelijk gebak. Wij deden ons daaraan te goed. Pepita merk te op, dat oom Joseph toch ook wel goede eigenschappen had en ons niet zou laten verhongeren. Zij sprak de hoop uit, dat de*' overpeinzingen van hem en Getch gunstig voor ons zouden zijn en gevolgd zouden wor den door een spoedige vrijlating. „Zooals ik zeide misschien als het don- ker is", bracht ik in het midden. „Als het donker is Ik keek naar het raam en mijn tong wei- gerde haar dienst. Daar loerende door het raampje, zag ik duidelijk Mandhu Khan, de Hindoe-bediende van juffrouw Ellingham, mij aanstaren Wordt vervo'ffd No. 288 1929. „Wat?" iHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiHiiututiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiinfiiiiDiiiiiiiiiiihinuiiniaiiniuiinniiniiiniiiiiiiuiiiniiiiniiinimummniiwnmtuHnmiiniiMnnimyiMBmBimniiM^ ALS ER ££N TIJD IS, BIJ UITSTEK GESCHIKT VOOR HET MEER BEKEND MAKEN VAN UW ZAAK OF UWE ARTIKELEN, DAN IS HET ZEER ZEKER WEL DE TIJD VOOR EN NA KERSTMIS. ZOU DIT VOOR DE NOG NIET ADVERTEERENDE ZAKENMENSCHEN NU GEEN PRACHTIGE GELEGENHEID ZIJN, OM HET MET EEN PAAR PLAATSINGEN TE PR0BEEREN7 WIJ WETEN ZEKER, DAT ZIJ NA EEN PAAR MALEN ZEGGEN: „HAD IK HET MAAR EERDER GEDAAN", ^niiniifflirnmimiiiiiii!iiinniniintniii!imiiiiiiiiiniiini niiiiunnnMiniiMiinnmiiinini

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 5