DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Schasiif over het Plan-Young. DE JAVAANSGHE DANS Uit het Parlement BuStenland De scheuring in de D.-Nationale Partij. Het Chin.-Russ. confict. VOLKSUNIVERSITEIT De onrust in Polen. NA DEN STORM. No. 2S9 Dlf nnmmei bcsfaal ait 3 btadea. Honderd een en derilgste laargang 1929 Aboimomentsprijs bij vooruitfoetaling per 3 raaanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootcrc letters naar plaatsruimte.| Brieven franco N.Y. Boek- en Hamlelsdr. y.h. Herms. Coster Zoon, Yoordajn C9, Tel. Adnjinistr. No. 3. Rcdactic No. 33. 9 DECEMBER ZATERUAli DEN HAAG, 6 Dec. 1929. Met frisschen moed is hedenmiddag de ■Tweede Kamer weer voortgegaan met de be- handeling van de Begrooting van Arbeid, Handel en Nijverheid. Voor dat minister Verschuur aan het woord mocht kon. en om de talriike sprekers te beantwoorden, hebben echter nog een half dozijn leden hun mee- ■m„ 0n verschillende punten doen hooren. Zoo heeft de heer Kersten verzekerd, dat het verzet tegen de sociale verzekering wassen- de is en er op aangedrongen, dat alle ge- moedsbezwaarden buiten gedwongen verze- kering zouden blijven. De heer Van den Tempel (S.D.A.P.) heeft zijn stem doen hoo ren tegen mogelijke plannen tot opheffing van de Raden van Arbeid. De heer Kuiper (R.K.) opperde het denkbeeld van de inrich- ting van pensioenfondsen door bedrijven uit- sluitend voor bedrijfsgenooten. Ook beval hij de instelling van een Rijkskinderfonds aan. Mej. Groeneweg (S.D.A.P.) wilde daar- tegenover niets van een Rijkskinderfonds we- ten. De heer Weitkamp (C.H.) deed een waarschuwend woord hooren tegen uitbrei- ding van de sociale verzekering. De lasten daarvan gaan de krachten van het platte- land te boven. De heer Beumer (A.R.) zette uiteen, dat het onvermijdelijk is, dat een on- gevallenrente herhaaldelijk aan herziening moet wordt onderworpen. De heer Schok- king (C.H.) eindelijk protesteerde tegen het in het leven roepen van een Rijkskinderfonds, dat alweer zwaarder druk zou leggen op den werkgever, terwijl er geen enkele rechts- grond is aan te geven, waarom de staat daarvoor heeft te zorgen in plaats van het particulier initiatief. Toen kwam eindelijk minister Verschuur aan het woord. Deze heeft niet elken spre- k?r afzonderlijk beantwoord, wat te veel tijd in beslag zou nemen, doch tegenover al die kritiek, welke hij heeft moeten aanhooren in eerste plaats een duid- lijk overzicht gege- ven van zijn werkprogramnia. Als eerste nummer staat daarop de ihvooring van de Zi< kteverzekeringswet. Dan zai een regeling van de collectieve arbeidsovereereomst met een bedrijfsorganisatie otn advies aan den lloogMi Raad van Arbeid worden voorge- legcf, zal de uitbreiding van de Arbeidswet e; hand v/orden genomen en kofflt de wij ziging der Invaliditeitswet aan de orde, .waania de reorganisatie van de sociale ver zekering aan dp beurt zal zijn. Vervolgens zal aan de werkeloosheidsverzekering en het siuiten van han.uelsverdragen tot versterking van onze economise!* positie moeten ge- dacht wordei. De minister erkende, dat er nog meer wtrk 's te vinden: ce wet op de winkelsluitmg, wijziging van de Drankwet, regeling van de arbeidsbemiddeiing, wet op do huisindustrie, wijziging van de Veilig- luidswet, do Hinderwet en de Merkenwet, maar dit laatste is toekomstmuziek. Men be- grijpt nu intusschen wel, dat hij geen haast kan raaken met een Rijkskindertoeslagfonds. Men moet trouwens niet uit het oog ver- liezen, dat men de economischc diaagkracht van het land niet mag uit het" oog verliezen. Al die sociale maatregelen kosten veel geld, de Ziektcverzekering b.v. zal wellicht op 20 mnlioen kompn te staan, de Invaliditeitsv r- zekering zal eenzelfde bedrag eischen en dat alles moet van het nationale inkcmen wor den afgenomen. Laten we dus voorloopig niet over dat Rijkskinderfonds spreken. Wat nu de Invaliditeitsverzekering aan- gaat, wanneer deze wordt ontdoken, mag de minister niet voor gestrenge maatregelen fcrugdeinzen. Het begrip „arbeider" moet in de eerste plaats duidelijker worden om- lijnd, e enzuivere juridische definitie er van is broodnoodig en er zou zelfs aanleiding zijn om te denken aan een prijsvraag! Wat de Ongevallenverzekering betreft, over den toestand der rentetrekkers is een mooi rapport verschenen, dat voor de Rijks- verzekeringsbank aanleiding is geweest om een betere regeling te ontwerpen in overleg met de vertrouwensmannen van de vakver- eenigingen. De Ziekteverzekeringswet komt met 1 Maart 1930 in uitvoering, mits de bedrijfs- vereenigingen ook paraat zijn. Daaromtrent was de minister niet geheel gerust en hij vroeg of de leiders daarvan de technische moeilijkheden wel voldoende begrijpen. Hij wil hun werk gaarne ondersteunen, maar dan moeten zij zich houden aan de preoiie- berekeningen voor de Raden van Arbeid en zich daarnaar orienteeren. De bedoeling is de premies te berekenen voor een hoofd- groep en voor drie bijgroepen. Voor de hoofdgroep zal de premie tusschen 2 en 2K percent bedragen, te verdeelen tusschen werkgever en arbeider. Dat een paar be- drijfsvereenigingen niet erkend zijn, ligt al- leen daaraan, dat zij niet b:antwoordden aan de letter van de wet. De erkenning van 2en dergelijke vereeniging slechts op korten termijn geschiedt opzettelijk ten einde pressie uit te oefenen op niet permanente lichamen, die moeten verdwijnen. Met de reorganisatie van de sociale ver zekering dient men een weinig geduld te heb ben, er is te veel werk aan den winkel om daaraan thans reeds de hand te slaan. In ieder geval denkt me minister niet aan af- braakpolitiek en wil hij de Raden van Ar beid niet weg hebben. Alvortns we gaan re- organiseeren, moeten we intusschen in de leiding meer centralisatie brengen en meer decentralisatie in de uitvoering, en dat wel Directeur: C. KRAK. in de eerste plaats bij de uitvoering van de Ongevallenwet. En dan zal bij herziening de Invaliditeits- en Vrijwillige Ouderdomsverze- kering de eerste beurt krijgen. De uitkeering voor invaliditeit is thans te laag, het peil moet verhoogd worden en de minimumbij- drage moet zoo zijn, dat nagenoeg elke ar beider, ook al heeft hij niet geregeld geze- geld, toch zijn ouderdccnsrente krijgt. Dan moet de leeftijd voor weduwerente verlaagd worden en de leeftijd van 35 jaar voor de opneming in de ouderdomsverzekering moet v.rhoogd worden. De kosten van dit alles raamde de minister op ongeveer 20 millioen. Wil men de ouden van dagen, die thans geen rente ontvangen en wier aantal op 40.000 wordt geschat, dan zal dit niet an- ders mogelijk zijn dan door ze staatspen- sioen te geven, maar dat mag dan niet meer dan een aanvulling zijn en buiten verband met elken anderen maatregel blijven. Ook de zelfstandigwerkenden moeten aan ouder- domsrente worden geholpen door een stel- sel van vrijwillige verzekring. Zonder staats- hulp komt men er evenwel niet. De minister erkende, dat een werkeloos heidsverzekering niet mocht uitblijven, maar we kunnen niet alles tegelijk aangrijpen en, waar we reeds een werkeloosheidsbesluit hebben, bestaat er geen noodtoestand. De minister heeft daarna nog enkele spe- ciale vragen beantwoord en aaarbij onder meer beloofd, dat hij een wetsontwerp zal onder handen nemen, dat een onderhande- lingstarief mogelijk zal maken. Met het oog op de plaatsruimte zullen we daar intus schen niet verder op ingaan. De verdere gedachtenwisseling heeft niet veel belangrijks opgebracht. Alleen maken we melding van de hulde door den heer Van Wijnbergen bij de afdeeling Handel gebracht voor de inrichting van een middenstands- afdeeling aan het departement, welke hulde de minister evenwel endosseerde aan zijn voorganger. Dinsdag komt de afdeeling Volksgezond- heid van de begrooting van Arbeid aan de orde. Hoofdredactear Tj. N. ADEMA. Post giro 37960 Oagelijksch overzicht. DE CRISIS IN DE DUITSCH-NATIONALE PARTIJ. Een terugblik op 1918; hoe de par- tij ontstcnd; de uitbarsting; wat de gevolgen kunnen zijn. Om eenigszins een denkbeeld te vormen van de oorzaken, die de crisis in de Duitsch- Nationale Partij hebben teweeggebracht, moeten we terug gaan in onze gedachten naar 1918, toen in de November-revolutie alle oude instellingen in het eertijds zoo hechte keizerrijk weggevaagd werden. Met al die oude instellingen werd ook de conservatieve partij weggeveegd. Zij had ge- regeerd door haar macht en haar invloed ter hooge plaatse. Zij had haar ideeen over- al ingang doen vinden en vooral Pruisen was voor haar een sterke staat. Daar was de conservatieve partij overhterschend. Totdat het keizerrijk had afgedaan. Een republiek werd gevormd en deze eischte nieuwe instellingen. De conservatieve partij verdween. Nee, toch niet, ze bleef. Maar, zooals zoo dik- wijls gebeurt, ze veranderde haar naam en de Duitsch-Nationale partij was geboren! Wel hadden enkele nieuwe punten in haar program behielden ze een artikel, waarin zaak was alleen de naam veranderd. De Duitsch-Nationalen hadden zich niet van gansche harte met de republiek en de nieuwe rijksvlag willen verzoenen en in hun program behielden zen een artikel, waarin zij hun trouw aan de vroegere inonarchale instellingen betuigde. In de buitenlandsche politiek predikten zij verzet tegen de nale- ving van het tractaat van Versailles, tegen vervuilings- en verzoeningspolitiek. Stresemann heeft aangetoond, dat deze laatste politiek verkeerd was en tot nieuwe oorlogsverwikkelingen zou moeten lijden en velen met hem waren het eens. Men wilde een anderen koers in de politiek, een politiek, die de partij weer als coalitie-bondgenoot vcor andere partijen in aanmerking kon doen komen en de macht in de regeering verschaf- fen. En daar was geen kans meer op, sedert Duitsch-Nationale ministers, die gedwongen werden, aan Stresemann's politiek mede te werken, door een grcot deel van hun eigen partij verlcochend werden. De tweedracht was dus ontstaan. Een oud conservatief ge- deelte, die onder invloed van Hugenberg slond, keerde zich heftig tegen de nieuwere ideeen. Hugenberg's invloed werd steeds sterker en feller, vooral toen bleek, dat Stre semann's politiek zoo vruchtbaar werd. Toen kwam de uitbarstnig, die de uittreding van enkele leden tot gevolg had: Lambach werd met uitsluiting bedreigd, toen hij't artikel op het partijprogram, dat de monarchie trouw betuigde, buiten werking wilde stellen. Dat deed het glas overloopen en de uitbarsting was daar. Meer dan een dozijn afgevaardig- den brak de band die hen bond aan de Duitsch-Nationale partij Zij vormden nieuwe groepen van verschillende schakeeringen. En nog is de uitbarsting niet tot rust gekomen. Nog gist het in de Duitsch-Nationale Par tij! Tot hoever zal de afscheiding gaan? We weten het niet. Maar dat is zeker, dat de partij er zelf wel bij zal varen. Immers, twee dracht is uit den booze, twepdrarbt maakt elke partij zwak. Als straks een eensgezinde groep over- blijft, zal een nieuwe Duitsch-Nationale Par tij te voorschijn komen, waarvan de leden eensgezind zijn en dezelfde ideale nastreven. Nieuwe afscheidingen. De „Berl. Borsen Ztg." meldt, dat nog de volgende vier bekende hoogleeraren zich bij de afscheidingsbeweging in de Duitsch na tionale partij hebben aangesloten: Triepel en Smiend, van de Berlijnache universiteit, Ed ward Meyer, van de universiteit te Gottin- gen, en Hollstein, van de universiteit te Kiel. Hugenberg iractieleider? Zooals men weet, heeft de D. nationale rijksdagfractie de verkiezing van een nieuwen fractieleider, noodig geworden door het af- treden als zoodanig van graaf Westarp, tot de volgende week uitgesteld. De Berlijnsche correspondent van de „Frankf. Z." meldt nu, dat de volgelingen van Hugenberg zouden willen aansturen op fusie van de leiding van partij en fractie, zoo- dat Hugenberg ook als fractieleider zou moe ten optreden. Het wordt niet onmogelijk geacht, dat deze pogingen tenslotte succes zullen hebben. Op die wijze zouden althans in de toekomst con- flicten onmogelijk worden tusschen beide partijinstanties. Logisch zou ook zijn, dat Hugenberg de officieele vertegenwoordiging van de fractie zou dragen, waarvan hij tot dusverre niets wilde weten. Aldus zou hij de geheele fractie onder zijn rechtstreeksch com mando krijgen. Verwacht wordt, dat in dit geval ook dege- nen, die tot dusver nog niet uit de fractie heb ben durven wegloopen, zich niet langer zullen laten weerhouden dat te doen. De toestand in Mandsjoerije. Het antwoord van Moskou. Een overzicht van het antwoord der Sov- jetregeering op het Britsche memorandum behelst, dat de politiek der Sovjets vredelie' vend is en de politiek van Nanking provocee- rend, en dat de maatregelen, door het Roode Leger genomen, geheel voortsproten uit zelf- verdediging en niet een sChending zijn van de overeenkomst van Parijs. Het antwoord betwist het recht van welke groep van staten ook om op te treden als bewa'ker van het pact en zegt, dat het conflict alleen kan worden beeindigd in rechtstreeksche onderhandeling op de voorwaarden, waarmede China op de hoogte is en die Moekden reeds heeft aan- vaard, en dat geen bemoeienis van buiten- staanders kan worden toegestaan. Te Londen niets van een rege ling bekend. Te Londen is in officieele kringen niets be kend omtrent de uit Moskou gemelde regeling van het conflict in Mantsjoerije tusschen Rus- land en China. Mcekden benoemt een gedele- geerde voor de onderhandelingen. De politieke raad der regeering van Moek den heeft besloten op het telegram van Lit- winow van 24 November een antwoord te zenden waarin de resultaten der besprekingen van Nikolsk-Oessoeriski worden goedgekeurd en de benoeming wordt meegedeeld van Tsai Joen Sjeng tot Chineesch gedelegeerde bij de a s. onderhandelingen. De Chin. Oosterspoorweg Volgens te Tokio ontvangen berichten heeft de Nanking-regeering thans officieel de tus schen de vertegenwoordigers van Moekden en Moskou gesloten overeenkomst aanvaard. Berichten uit Chart>in melden, dat de direc- tie van den Chineeschen Oosterspoorweg of fi cieel de mededeeling heeft ontvangen, dat Lit Jung Hiang, directeur van den Oosterspoor- we, als mede Tsjang Tsjing Hui, gouvernenr van Charbin, is overeenstemming met het on der teekende protocal van hun post zijn ont- heven. De openbaarmaking van het memorandum een verrassing. Het „Berl. Tagebl." meldt, dat dr. Schacht over de opvattingen, die aan zijn memorandum ten grontislag liggen, de laat ste weken verscheidene besprekingen heeft gevoerd met den rijkskanselier en den rijks- minister van financien, evenals met de an dere ministers, die te maken hebben met de schadevergoedingen. Over zijn voorne men tot een aanstaande openbaarmaking was in regeeringskringen echter niets bekend. De hcuding der regeering. Naar wij vernemen, zal de rijksregeering zich in haar zitting van heden reeds met het memorandum van Schacht bezighouden en de door haar aan te nemen houding vaststellen Duitsche persstemmen. Aan uitvoerige telegrammen van het W. B over hetgeen de Duitsche pers zegt over het onverwachte memorandum ontleenen wij, dat de „Vorwarts" constateert, dat de inhoud van het stuk geheel in overeenstemming is met hetgeen dr. Schacht reeds meermalen in de pers tot uiting heeft gebracht, sinds de con- ferentie van Den Haag. Het blad herinnert eraan, dat dr. Schacht in Den Haag zelf een formuleering heeft goedgekeurd, welke het aan de crediteurstaten mogelijk maakte een Duitsche aanspraak op het overschot van 400 millioen M. te bestrijden. Overigens stelt de „Vorwarts" vast, dat dr. Schacht wat het binnenlandsch politieke deel van het memo randum betreft open deuren inloopt; vraagt wat de rijksbankdirecteur eigenlijk wil met deze actie en meent, dat het niet de taak van dr. Schacht is zich te begeven op het gebied van de regeering. Ook in het „Berl. Tag." komt iets als af- keuring over dezen stap van dr. Schacht to; uiting. Het blad betreurt, dat de rijksbank- president een actie heeft ondernomen, welke zou kunnen worden uitgelegd als een poging om de regeering in haar arbeid te bemoei- lijken; kortom, een actie, welke wel eens in plaats van nuttig, nadeelig zou kunnen blij- ken. De „Germania" ziet er een poging in om binnen- en buitenland te wijzen op de buiten- gewoon moeilijke positie, waarin Duitsch- land verkeert en het buitenland te doen be grijpen, dat van Duitsche zijde over het plan- Young nog volstrekt niet het laatste woord gezegd is en om te doen uitkomen, dat de af- wijzing van het Vol-ksbegehren allerminst be- teekent, dat men het geheel eens is met het ontwerp van de Parijsche deskundigen. De „Borsenkurier" juicht den stap van dr. Schacht als nuchter, zakelijk en overtuigend toe en verheugt zich erover, dat de schrijver van het memorandum de rijksregeering en speciaal den minister van financien eens duchtig de waarbeid zegt over de passieve houding ter zake van de versobering der be- grootingen. De „Lokalanz." tenslotte spreekt van een slag tegen het kabinet-Muller-Curtius-Hilfer- ding, waarvan de gevolgen nog niet te over- zien zijn. Een overhaaste publicatie; in strijd met zijn vroegere verkla- ringen. Officieel wordt medegedeeld: ,De president van de Rijksbank, dr. Schacht, heeft aan de rijksregeering een memorandum doen toeko- men, betrekking hebbend op de loo-pende on derhandelingen in zake het plan Young en verschillende kwesties van financieel politie- ken aard. De publicatie valt midden in de be sprekingen, die betreffende deze kwestie aan- hangig zijn gemaakt. E>e overhaasting, waarmede de rijksbank- president zijn houding heeft bepaald, brengt de eenheid in de werkwijze van den staat in gevaar. De rijksbankspresident had wel is waar in den loop der besprekingen aangekon- digd, dat hij zich voorbehield zijn opvattin gen over de beoordeeling van verschillende kwesties kenbaar te maken, doch hij heeft bij die gelegenheid nadrukkelijk verklaard, dat dit zou geschieden in een vorm, die niet scha delijk zou zijn. Aard en inhoud van het memorandum, als- mede het tijdstip der publicatie zijn hiermede in srrijd". De rijksregeering weigert op dit tijdstip nader op de conclusies van het memorandum in te gaan De rijksregeering had nog dezer dagen het besluit genomen den Rijksdag .in den loop van de volgende week in kennis te stellen van de gronaslagen van haar geheele financieele programma. Dit program zal maatregelen behelzen voor de saneering van de Duitsche financien, een verstrekkende be- lastinghervorming en verbetering van den toestand der kassen, inzondertieid wat betreft de subsidies voor de weikloosheidsverzeke- ring deer de verhooging van de inkomsten dezer instelling. Aan de fractieleiders der bij de regeering betrokken partijen is reeds dagen geleden een uitnoodiging voor de bespreking van dit pro gram in het begin der volgende week tocge- zonden. De rijkskanselier zal volgenden Woensdag aan den Rijksdag, aan wien de regeering voile verantwoording verschuldigd is, dit pro gramma in een regeeringsverklaring voorleg- genzij zal tevens ten behoeve van de geheele regeeringspolitiek de kwestie van vertrouwen stellen. Hoe de situatie thans is. Het scherpe antwoord der Rijksregeering op het memorandum van den president van de Rijksbank Dr. Schacht heeft te Berlijn het noodige opzien gebaard. Men zou kunnen sprepen van een controverse, die tusschen de Rijksregeering en Dr. Schacht ontstaan is echter zal zij in zooverre geen daadwerkelijke gevolgen hebben, dat de Rijksbankpresident volkomen onafhankelijk is, voor den tijd van vier jaren gekozen wordt en eerst verleden jaar door den Raad van Beheer van de Bank opnieuw in zijtj functie bevestigd werd. Van de zijde der Rijksregeering wordt er de aandacht op gevestigd, dat het groote programma inzake financieele hervorming dit wist Dr. Schacht zelf ook reeds lang in voorbereiding is geweest en in geenendeele door het memorandum van den president der Rijksbank is geprovoceerd, resp. verhaast. Oorspronkelijk heeft het Rijksministerie van Financien zelfs nog in den laten herfst het hervormingsprogram aan den Rijksdag wil len voorleggen, doch het heeft hiervan op aandringen van minister Dr. Stresemann afge zien, die eerst de tweede Haagsche Conferen- tie wilde afwaehten, alvorens een definitieve regeling te treffen. Overigens was de tweede Haagsche Conferentie oorspronkelijk op einde October bepaald. Van andere ziide wordt er EXTRA AVONO: VOORDRACHTAVOND over (met steun van het Kolon. Instituut) door RADEN AYOU JODJANA met demonstratie door RADEN MAS JODJANA, op DONDERDAG 12 DEC. a.s.,8 uur. in de HARMONIE (Dancing). Kaarten f 0.25, f 0.50 of f 100, naar keuze, aan Uitleenbureau Leeszaal (3-5 en 7-9 uur) en des avonds aan de zaal. nog op gewezen, dat er reeds lang een finan> cieel hervormingsprogramma had moeten ko men en dat de ernst van den toestand o.a. ook gebleken is uit de recente publicaties van het Reichsverband der Deutschen Industrie, alsmede uit de jongste verklaring van de „Spitsenvert>aende". Wat nu inzonderheid de kwesties van de subsidies voor de werkloos- heidsverzekering door verbetering der ont- vangsten betreft, wordt erop gewezen, dat de situatie der kassen reeds in den loop van den zomer bedenkelijk was. Dit is er tegen het in vallen van den winter niet beter op geworden. Van belang wordt geacht, dat de Rijkskan selier, blijkens het officieel communique, a.s. Woensdag aan den Rijksdag het nieuwe financieel program der regeering zal voor leggen en niet slechts hiervoor, doch tevers voor de geheele herstelpolitiek der regeering de vertrouwenskwestie zal stellen. Hierdoor heeft de Rijksregeering uit het optreden van den president van de Rijksbank consequentic? getrokken, die van zeer veel gewicht zijn voor de houding van den Rijksdag ten opzicht van het hervormingsprogramma der regeering. De oppositie en de regeering. Naar het W. B. meldt, hebben de Oekra* jieners een tweede motie van wantrouwen tegen de regeering ingediend. De minderheden in den Landdag. Nadat op den eersten dag van de herope- ning van het Poolsche Parlement de Poolsche oppositie het woord had gevoerd kwamen Donderdagavond te half negen de minder heden aan het woord. De voorzitter der Duit sche fractie. Naumann wees op den catastro- phalen toestand van het Poolsche bedrijfs- leven. De textielindustrie ligt tegen den grond, de toestand van den landbouw is ernstig en de inflatie overtreft alles, wat men op dit gebied in Polen heeft gekend. De belastingdruk brengt de bevolking tot vertwijfeling. Wat be treft den toestand der Duitsche bevolking heeft nog geen enkel kabinet zoo weinig zeker- heid omtrent de rechten der Duitsche minder- heid omtrent de rechten der Duitsche minder- heid verschaft als het kabinet-Switalski. De staat heeft bekende verdienstelijke burgers van hun plaats gedrongen en aan elfende prijs gegeven. Overal waar de willekeur der binnenlandsche autoriteiten niet door invloe- de van buiten geremd wordt, is de strijd o:n recht hopeloos. Scherp uitte de spreker zich ten slotte over de arrestaties te Posen en Pom- merellen en hij besloot met de verklaring, dat ook de beste begrootingsrede van den Pool- schen minister van financien er niets aan zot kunnen veranderen, dat de Duitsche fractii aan het kabinet-Switalski haar vertrouwen moest ontzeggen. De 5 geredden van de Frances Duncan. De 5 overlevenden van de bemanning van het kolenschip Frances Duncan, dat eergis- teren bij Landsend is vergaan, waarbij de 16 andere leden zijn omgekomen, zijn giste- ren te Brixham binnengebracht met het klei- ne stoomschip, dat hen gered had, de Adele Marie uit Newcastle. Hoewel de 5 geredden uitgeput en gewond waren, haastten zij zich om aan den moed van kapitein Blaylock en zijn bemanning van de Adele Marie hulde te brengen. Zij spra- ken met groote bewondering over de groote zeemanskunst van dezen gezagvoerder. Toen de Adele Marie pogingen deed om bij het cmgeslagen stoomschip te komen, was zij zelf voortdurend in groot gevaar door de hooge zeeen, die over haar heen sloegen en doordat zij zoo dicht bij de rotsen moest ko men. Dadelijk nadat de 5 man gered waren, zonk de Frances Duncan. Onder de gered den bevindt zich de kapitein, die niet kon zwemmen. De weervoorspellingen kondigen opnieuw hevige Zuiderstormen aan in de Zuidelijke Iersche zee, het Engelsche Kanaal en net Zuidelijke deel van de Noordzee. De wonderbaarlijke redding. Over de redding van de 5 mannen wordt nader gemeld Na het omslaan van de boot had de ka pitein drijfhout gegrepen, zonder eenige hoop op redding, maar een machinist en een bootsman, die goed konden zwemmen, had den zich boven op de kiel van hun schip we ten vast te sjorrep met eenige touwep of« ALKMAARSCHE COBBAN

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 1