DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. I! OE CHIHEESCHE BUR6ER00RL06. Dagalijksch onergicht. Buiteniand BinnenBand No. *9© DM nmnmer bestaat on 2 blaflen. Honderd een en dertigste laargang 19*9 bii yoornitbetaline: per 3 maanden f2.-, fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Adrertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsrulmtM Abonnemcntsprij franc0 Xey. uoek- en Handelsdr. Y.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam CO, Tel. Administr. No. 3. Rcdactie No. 33. rwn«..ir- r KRAK. Hoofdredacteur Ti. N. ADEMA. Postgiro 37060 9 DECEMBER MAAfDA© DE GESPANNEN TOESTAND IN POLEN. De Landdag dan toch bijeen ge- weest; een rede van den eersten minister; een motie van wantrou- WCtl* Tn wn onzer overzichten van de laatste dagen schreven we, dat men in Polen den EHen December eemgszins bevreesd tege m<5 S! dan toch zou de Landdag weer biieenkomen, die den 31sten October op een ie wat zonderlinge wijze verdaagd was, 'dat zich in het Landdaggebouw een aan tal officieren had verzameld, en de voorzitter van den Sejm, de heer Daszynski weigerde onder dergelijken militairen druk te vergade- ren. De Landdag werd dus verdaagd. Dat ging heel eenvoudig bij decreet van den staatspresident. Trouwens, het is de ge- .woonte, dat, als er zich in Polen lets voor- doet tusschen de regeering en het parlement cn de regeering loopt kans, den strijd te ver- liezen, men maar gauw het parlement naar huis stuurt. Dan is men voorloopig van de moeilijkheden af. Hetgeen nog al eens het geval is in lJo le beze keer is de zitting van den Landdag echter wel doorgegaan. En de verwachting, dat nu al dadelijk het besluit tot ontbindmg van het parlement zou worden afgekondigd, is niet verwezenlijkt. Een verrassing dus, die men in ons land zeker als een Sint Nico- laas-surprise zou hebben beschouwd. De Landdag vergaderde dus. Maar de eerste minister Switalski heeft er een rede eehouden, waarin hij de houding der opposi te die in de meerderheid is maar die al leen tegen het regime Pilsoedski een eeiisge- Zinde houding aanneemt, doch ovengens hopeloos verdeeld is ten scherpste laakte. Na den ministerpresident nam de minister van handel het woord, die de verzekering gaf, dat wat de Landdag ook zou mogen besluiten, maarschalk Pilsoedski aan het be- wind zou blijven. De regeering zal zich dan ook met in het minst storen aan de motie van wantrouwen, die door de oppositiepartijen is ingediend en die met groote meerderheid, 246 tegen 120 stemmen, werd aangenomen. Wantrouwen of geen wantrouwen van het parlement, l u- soedski en zijn medestanders blijven Intusschen hebben de commumsten, die met een motie van wantrouwen tegen den voorzitter van den Landdag, den socialist Daszynski, geen succes hadden, na de stem ming over de motie van wantrouwen tegen de regeering een betooging gehouden, die den voorzitter noopte de zitting te sluiten. Wanneer de volgende zitting zal plaats hebben, werd niet bekend gemaakt. De toestand in Polen blijft dus nog steeds onzeker. En we vragen ons af, hoe lang deze ongezonde toestand nog zal blijven voortdu- ren. Er moet een botsing komen binnen af- zienbaren tijd. En dan is het de vraag, welke gevolgen die botsing zal kunnen hebben. De regeering trekt troepen uit Hank.au aan. Een telegram uit Hankau zegt, dat met het oog op de ongerustheid der bevolking ten gevolge van het telegram van Tang Sing Tsji, de staat van beleg is afgekondigd. Alle Chineesche stoomschepen zijn gerequi- reerd om regeeringstroepen naar Nanking te vervoeren. Tsjang Kai Sjek door verschei- t dene generaals verloochend, Generaal Eang Seng Tsji en een aantal andere machtige generaals hebben een circu- laire-telegram verzonden, waarin zij Tsjang Kai Sjek, den president der Chineesche na- tionale regeering, verloochenen, de uitwer- king waarvan zich heden deed gelden door de afvalligheid van drie regimenten regee ringstroepen, gestationneerd te Tsjangtsjau, aan den spoorweg SjanghaiNanking, op 70 mijl afstands van Nanking. Staat van beleg te Sjanghai. Volgens een bericht van de Associated Press uit Sjanghai heeft de Chineesche Com- missaris voor Verdediging in het door de Chineezen bewoonde deel van Sjanghai den staat van beleg afgekondigd. Tsjang Kai Sjek afgctreden Het persagentschap Indo-Pacifique meldt uit Sjanghai dat Tsjang Kai Sjek als presi dent der Chineesche republiek is afgetreden. Hij werd voorloopig vervangen door Taing Jen Kai, den voorzitter van het uitvoerend bewind De toestand in Polen. Met kabinet vraagt ontslag. Pilsudski en de minister van fi nancien niet in den betrefjenden minister rand aanwezig. Ministerpresident Switalski heeft Zondag den president der republiek het ontslag van het geheele kabinet aangeboden. De huidige regeering zal voorloopig de leiding van de zaken behartigen, terwijl een definitieve beslissing over het nieuwe kabinet waarschijnlijk eerst zal genomen worden na behandeling der begrooting. Het betreffende besluit viel in een minis terraad, waaraan alleen Pilsudski en de mi nister van financien niet deelnamen. De op vatting, dat de regeering uit het votum van wantrouwen de consequenties moest trekken, zegevierde. Politieke kringen zijn van meening, dat met het aftreden der regeering eigenlijk wei- nig veranderd is, daar de leiders om Pil sudski toch van hun plan om de opposi- tioneele meerderheid in het parlement gee- nerlei concessies meer te doen, niet zullen al- zien. Men rekent er dan ook op, dat de nieu we kabinetsformateur weer een lid van het huidig kabinet zal zijn. Uitbreiding der opstandige be- weging. Tengevolge van de uitbreiding der opstan dige beweging te Nanking komt de regee ring in een hachelijke positie te verkeeren. Telefonisch verkeer Sjanghai- Nanking verbroken. Oproerlingen sneden het telefonisch ver ier tusschen Sjanghai en Nanking af. De tusschen de steden loopende treinen zijn stopgezet wegens de vrees, dat de rebellen te Poekau den spoorweg zullen aanvallen. Een Britsch oorlogsschip now Nanking. Een telegram uit Tsjangtsjau zegt, dat Zond^morgen een Britsch oorlogsschip naar Nanking vertrok tot het wegvoeren van de Britsctie vrouwen en kinderep- Arrestaties van Chineesche gene raals te Nanking. Uit Sjanghai wordt geineld, dat Generaal Tang Sjen Tsji en verschillende andere voor- aanstaande personen te Nanking zijn gear- resteerd. Deze arrestatie zou een gevolg zijn van de telegram-circulaire, waarin de on- derteekenaars het aftreden van Tsjang Kai Sjek hebben geeischt. Het gevolg van deze circulaire was, dat drie bij de Sjanghai- Tsientsinspoorweg gelegerde regimenten dienst weigerde, wat leidde tot een volkctnen ontwrichting van het spoorwegverkeer tus schen Nanking en Sjanghai. Ook in andere belangrijke centra heeft het telegram moei lijkheden voor de regeering veroorzaakt, zoo- dat men zich inspant om zoo veel mogelijk beschikbare troepen naar Nanking te tran- sporteeren ter bescherming van de hoofd- stad. Te Hankau is de staat van beleg afge kondigd. Volgens nadere berichten uit Nanking zouden op Generaal Tang Sjen Tsji zeer compromiteerende documenten gevonden zijn. Zijn arrestatie heeft overal groot op~ zien gebaard. Aftreden van de Nanking regeering Naar uit Nanking wordt medegedeeld, heeft het Chineesche kabinet zich solidair verklaard met den voorzitter van de Chinee sche executieve Maarschalk Tschiangkai- schek en haar aftreden kenbaar gemaakt bij het bureau van de Kuomintang. De regee ring is toevertrouwd de behandeling der loo pende zaken af te wikkelen totdat het nieuwe kabinet zal zijn gevormd. Een buitengewoon congres van de Kuomistang. De politieke toestand in .China is zeer ge- spannen. De opstandelingen in Pukau pu- bliceeren een oproep, waarin zij verklaren dat zij slechts geregeerd willen worden door een gouvernement onder leiding van gene raal Feng. Generaal Feng verklaarde aan een persvertegenwoordiger dat Tschiang- kaischech en zijn aanhangers voor het opper- ste gerechtshof gesteld moesten worden. Amerikaansche oorlogsschepen naar China. Alle verlofgangers der Amerikaansche en marinestations zijn teruggeroepen. Uit Manilla wordt gemeld, dat hedenmor- gen zes Amerikaansche oorlogsschepen, en wel torpedojagers van de Philipijnen naar de Chineesche wateren zijn vertrokken. De „Galveston" op Haiti aangekomen. Het Amerikaansche department van ma rine deelt mede, dat de Amerikaansche krui- ser „Galveston", die in verband met de on- lusten op Haiti (waarbij 5 personen gedood en 20 gewond werden) naar Haiti is gezon- den, te Jacmel in Haiti is gearriveerd. De rust teruggekeerd? Op het oogenblik heerscht in Haiti weer rust. De kruiser „Wright" met 500 mariniers aan boord, zou in den loop van vandaag te Jacmel arriveeren. De democratische oppositie te Washington veroordeelt de Amerikaansche interventie in Haiti allerscherpst en noemt het een daad van louter imperialisme. Tsjang Kai Sjek blijft aan. Volgens een bericht uit Nanking zou pre sident Tsjang Kai Sjek verklaard hebben, dat hij door thans zijn post te verlaten, slechts in de kaart zou spelen van de reac- tionnairen en communisten. Communisten en militairen zouden het land nog slechts in grootere verwarring brengen. Tsjang Kai Sjek sprak als zijn overtuiging uit, dat het hem thans zou gelukken, de opstanden te on- derdrukken. Hij gaf echter toe, dat het over- loopen van de beide generaals van beteekc- nis Sjik Yoe en Tang met hun groot aantal aanhangers onvcrwachts kwam. Uit Hankau zijn 9 schepen met troepen- transporteu naar Nanking vertrokken. DUITSCHLAND. DE SCHEURING IN DE DUITSCH- NATIONALE PARTIJ. Een rede van Hugenberg. Op een verkiezingsvergadering van dc Duitsch-nationale volkspartij heeft dr. Hu genberg den toestand besproken en daarbij ook uitvoerig gesproken over de splitsing in de partij. Hij zeide, dat hij de twaalf afvalli- gen nu wel tot zijn tegenstanders zal moeten rekenen. In ieder geval wijzen daarop de vertoornde brieven en verklaringen. Voor de ze heeren is hij de kwade pier, niet sinds vandaag of gisteren, maar reeds zoolang als hij voorzitter is van de partij. Thans is de tegenstelling in de partij naar buiten aan het licht getreden en opgehelderd. Zijn der- gelijke tegenstellingen echter noodzakelijk? In Engeland en Amerika, die voorbeelden zijn van parlementarisme, is niemand op de gedachte gekomen, dat er een speciale partij noodig is voor elk beroep en voor alle groe- pen van belangen. Ter vorming van een poll tieken wil en van politiek succes is een ver- eischte, dat elk parlementslid zich als een lid van het geheel voelt en niet willekeurig en teugelloos handelt, gelijk in Duitschland. Vrijwel elke afvallige geeft een ander motief op voor zijn heengaan. Men kan toch niet met alle verlangens rekening houden. Het leiden van zoo'n partij beteekent zijn krach ten uitputten met 100 procent wrijvingsver- lies. De partij heeft hem, Hugenberg, tot haar leider gekozen en zij heeft dat gedaan omdat door de parlementaire wrijving de krachten verloren gingen. De partij wilde de nationale beweging vooruitbrengen en besefte, dat op den huidigen stond geen en- kele stand in staat is zich alleen te redden, doch dat alleen het samenvatten van de christelijke, Duitsch-sociale en oeconomische denkbeelden haar uit het huidige duister naar het licht kan leiden. Daarom begrijpt zij den wirwar van motieven niet, die thans de afscheiding van. bepaalde parlementslc- den van de partij noodzakelijk zou maken. Bovenal begrijpt hij, Hugenberg, niet waar- om deze zelfde heeren hun bezwaren niet reeds geuit hebben op het congres van de partij te Cassel. Bij het debat, dat op Hugenberg's rede volgde, sprak de waarnemende voorzitter van het Thuringsche D^itschnationale ver- bond het vertrouwen van de Thuringsche partijgenooten in Hugenberg als leider uit. FAMILIEDRAMA. In de Prinzenstrasse in het Zuiden van Berlijn heeft Zaterdag een 23-jarige arbei- der, Stiimpel genaamd, die daar bij zijn moe- der woont, van deze het geld, dat ze in een lade van een schrijftafel bewaarde, opge- eischt. Toen de moeder weigerde aan dezen eisch te voldoen, trok de zoon een revolver en riep: dan moet je maar sterven. Op hetzelf de oogenblik en nog voordat de overige aan- wezigen tusschenbeide konden komen, vuur- de hij een schot afniet de moeder maar een 19-jarige broeder van den woesteling werd door een kogel in den arm getroffen. Weini- ge minuten later verscheen de politie ter plaatse. De man had zich intusschen opge- sloten in de slaapkamer en achter de deur met kasten en stoelen een barricade opge- richt. De agenten drongen 't vertrek binnen en toen Stiimpel ook op hen wilde schieten, maakte een agent van zijn revolver gebruik. Stiimpel werd door den kogel aan den lin- kerslaap getroffen, hij werd in hopeloozen toestand naar een ziekenhuis gebracht. taak was de menschen uit het brandencie huis te redden. Het personeel en de gasten konden zich door de vensters in veiligheid brengen. De eigenaar kon zich ternauwernood redden. BELGIE. SENSATIONEELE HELDENMOED VAN EEN STOKER EN EEN MA CHINIST. Zaterdag hebben een machinist en een stoker een buitengewonen moed betoond en daarmede een groot ongeluk voorkomen. Een personentrein was uit Brussel vertrokken, toen de machinist plotseling een signaal op onveilig zag staan. Op het oogenblik echter, dat hij den trein tot stilstand wilde brengen, barstte een stoompijp, met het gevolg, dat de glociende stoom hem zoowel als den sto ker in het gezicht spoot. Door pijn overwel- digd liet hij de retnmen los. Het gevaar ech ter inzlende wist hij nog de kracht bijeen te garen om op den tender te klimmen waar hij de remmen wilde aanzetten. Voor hij dit ech ter kon doen, viel hij buiten bewustzijn van den met een snelheid van 60 K.M. voortra- zende trein af op de rails. Op dit critieke oogenblik naderde een andere trein, die dreigde den personentrein in de flank te rij- den. Met zijn laatste kracht wist de stoker toen nog den tender te bereiken en de rem men aan te zetten, zoodat de trein tot staan kwam. De levensgevaarlijk gewonde machi nist en de stoker werden spoedig naar het ziekenhuis overgebracht. De Belgische mi nister van spoorwegen heeft onmiddellijk maatregelen getroffen hun beiden een wel- verdiende hulde te brengen. ITALIE. HET BEZOEK VAN DEN KROON- PRINS EN DE PRINSESSEN BIJ DEN PAUS. In vijf auto's zijn de prins van Piemont en de prinsessen Johanna en Maria Zater dag van den Egelsburg naar het Vaticaan gereden, onderweg door de bevolking leven dig toegejuicht. Op de grens van het Pause lijk gebied brachten weer afdeelingen van de Pauselijke troepen de militaire eerbewijzen De Paus, die het borstkruis droeg, hem Don derdag door den Koning geschonken, ont ving zijn gasten in de kleine troonzaal, waar hij zich ongeveer twintig minuten met hen onderhield. De Paus bood den kroonprins een gouden, zilveren en bronzen penning aan ter herinnering aan zijn priesterjubileum en eveneens drie exemplaren van de verzoe ningsmedaille, benevens zijn portret in mi niatuur op perkament. Prinses Johanna ontving een gouden rozenkrans in wit lede- ren 6tui met het pauselijk wapen en een per- kamenten miniatuur met een allegorische voorstelling van het priesterjubileum. Prin ses Maria kreeg een koralen rozenkrans In het nummer dat DINSDAG 31 DECEMBER verschijnt, zal wederom gelegenheid bestaan tot het plaatsen van nieuwjaarswenschen a 50 cent a contant. DE DIRECTIE. met een gouden medaille en een perkamentea miniatuur met een voorstelling van de H. Maagd met kind en engelen. De Kroonprins overhandigde den Paus een groot, fijn geciseleerd gouden bord met het Pauselijke wapen, de prinsessen boden Pius XI twee kristallen vazen aan met het Pau selijke wapen en het kruis van Savoie. Na afloop van de ontvangst bij den Paus brachten de Prins en de prinsesssen een be- zoek aan kardinaal Gasparri en aan den St. Pieter. Op hun terugweg werden zij opnieuw door de bevolking levendig toegejuicht. Kardinaal Gasparri beantwoordde het be- zoek om half een op het Quirinaal. TSJECHO-SLOWAKIJE. HET NIEUWE KABINET. Het nieuwe Kabinet is thans definitief samengesteld. Het bestaat uit de navolgende ministers: Min.-Pres.: Udrzal (Tsjech. Agrarier). Buitenlandsche Zaken: Benesj (Nat. Soc) Binnenlandsche Zaken: Slawik (Tsjech Agrarier). Financien: Dr. Englisch (Deskundige) Akkerbouw: Protac (Tsjech Agrarier). Justitie: Dr. Meissner (Tsjech. Sociaal- Democraat). Onderwijs: Dr. Derer (Tsiech. Sociaal- Democraat). Voedselvoorziening: Bechyne (Tsjech Sociaal-Democraat). Gezondheid: Prof dr. Spina. Openbare Werken: Ir. Dostalek (Kath Volkspartij). Defensie: Vischkovsk-y (Tsjech. Agrarier). Handel: Matouschek (Tsjech. Nationaal Democraat). Spoorwegen: Mlcoch (Tsjech. Nijverheids- partij). AMERIKA. DE TOESTAND OP HAITI. Wat gebeurt er in Haiti? Ten gevolge van de strenge censuur in Haiti komen vandaar slechts weinige be richten binnen. De marmeautoriteiten moti- veeren het gewapenderhand ingrijpen der marinetroepen op het feit, dat een patrouille door stakers is aangevallen. De onrust zou steeds grooter worden. Naar het heet, zouden de opstandelingen voorzien worden van wapens, afkomstig uit Guatemala. Talrijke telefoonverbindingen zouden verbroken zijn. WEDEROM EEN SPOORWEG- AANSLAG. Op den spoorlijn in Brunswyk is opnieuw een poging gedaan een treinaanslag te ple- gen. Een spoorwegbeambte zag n.l. hoe een man op de baan Brunswyk—Broitzem een steen op de rails wentelde. De man, die zich ontdekt zag, viel hierop den beambte aan en verwondde hem met een schot in zijn been. Het Ueberfall-commando heeft onmiddellijk de achtervolging opgenomen. Het schijnt dat men hier te doen heeft met meerdere perso nen. OUDE MOORDZAAK OPGEHELDERD. In 1914 werden Louis Schmidt, Engelbert Schmidt en Adolf Lehning veroordeeld tot 14 jaar tuchthuis elk voor een in November 1913 gepleegden roofmoord. Nadat zij reeds herhaalde malen gepoogd hadden revisie van hun vonnis te verkrijgen en voortdurend hun onschuld staande hielden, mocht hun dit niet gelukken. In 1921 werden zij begenadigd, waarna zij voortdurend werkzaam zijn ge- bleven voor hun rehabilitate. Hetgeen thans succes heeft gehad. Zaterdag zijn n.l. te Bre men 2 personen gearresteerd, die beka-nd hebben indertijd den roofmoord te hebben begaan, tezamen met nog twee anderen, die thans door de politie gezocht worden. GROOTE BRAND IN BAD-PYRMONT. In den nacht van Zaterdag op Zondag brak, om omstreeks 1 uur brand uit in het aan de Brunnenstrasse gelegen hotel „Waldecker Hof". Flet geheele hotelgebouw, alsnede de garage, werden een prooi der vlammen Van een belendend perceel werd het dak beschadigd. 'Op den genoemden tijd ontdekte men in de omgeving van het hotel dat er uit het ,,Wal- dcc'ker Hof" vlammen sloegen. Men waar- schuwde in allerijl de bewoners en alar meerde de brandweer. Deze had, bij den fel len wind, een moeilijken arbeid. Haar eerste KERST- EN NIEUWJAARS- GESPREKKEN MET INDIE. Gelegenheid tot mondeimgen ge- lukwensch. Dit jaar zal gedurende het Kerst- en Nieuwjaarstijdvak gelegenheid worden ge- seven telefonische gelukwenschen met Indie te wisselen. De duur van dergelijke gesprek- ken is bepaald op twee minuten en de prqs op 15 gulden. De gesprekken mogen met over zaken gaan. „Huis"-gesprekken zijn niet toegelaten. Op de feestdagen-zelf is dienst gesloten. Gesprekken kunnen reeds thans en tot uiterlijk 31 December a.s. worden aange- vraagd. Met de afwikkeling der gesprekken wordt op 23 dezer aangevangen. Een bepaald tijdstip voor het voeren van een gesprek kan niet worden toegezegd. De gesprekken worden afgewikkeld in volgorde van aanvraag. HR. MS. „AREND" NAAR WEST-INDIE. Het vertrek van Hr. Ms. flot-tieljeyaartuig Arend" naar West-Indie, aanvankelijk vast- 'gesteld op den tienden dezer maand is, m verband met eenige voorzieningen aan dat vaartuig, voor korten tijd uitgesteld. UIT HET MEUBELMAKERS- EN BEHANGERSBEDRIJF. Het collectieve contract opgezegd. De samenwerkende organisaties (alge- meene, roomschkatholieke en christelijke) van werknemers in het meubelmakers- en behan- gersbedrijf hebben, na overleg met de leden dezer organisaties, de collectieve arbeids- overeenkomst opgezegd. Deze was voor den duur van twee jaar afgesloten en loopt af op 15 Maart 1930. VORSTSCHADE AAN IRISSEN. De fcloembollenveilingen Beverwijk en Bree- zand hebben aan alle irissenkweekers in N. Holland benoorden Haarem verzocht precies te willen opgeven, hoe groot de vorstschade in den jongsten winter aan de door hen ge- kweekte irissen was. Zulks naar aanleiding van een uitspraak van het Scheidsgerech voor den bloembollenhandel, waarbij aan de veiling Breezand de verplichting is opge- legd om de bij de voorveilingen verkochte hoe- veelheden te leveren. Het Scheidsgerecht grondt zijn uitspraak op't feit, dat er na de vorst nog voldoende leverbare irissen over waren. De veiling Breezand heeft nu, naar het Kweekersblad meldt, aan het Scheidsge recht aangeboden, de bewijzen te leveren, dat de kweekers niet aan hun verplichtingen kun nen voldoen en daarom roepen beide veilin- gen dc medewerking in van alle kweekers. VERBETERING NOORDZEEKANAAL. Gistermorgen is ten bureele van den Rijks- waterstaat te Haarlem aanbesteed het verleg gen van een gedeelte van den Kanaaldijk er van den Kanaalweg langs de noordzijde vat het Noordzeekanaal te Buitenhuizen onder dt gemeente Assendelft met bdjkomende werken, behoorende tot de werken voor verbetering van het Noordzeekanaal volgens de wet van 2 Januari 1917. De laagste inschrijver was J Visser te Sliedrecht voor f 149.680. VORST DOCH ZONDER HUISRAAD. De miskende monarch van Geleen klaagt zijn nood. De Crt. vertelt: De verstelijke woning aan de Eindstraai te Geleen staat akelig leeg te wachten op een nieuwen inventaris. Bij een bezoek aan de resi- dentie troffen we graag Leufkens thuis, thuis in dat beroofde slot, met de kale muren en vloeren: een mistroostig milieu voor het mis kende staatshoofd. Daar stonden die gemaklkelijke stoeltjes. ginds mijn dierbare buffet. Tot weersziens buffet, tot weerziens stoelen. Ach, het is een droevige geschiedenis, er is hier wel onrecht geschied. Want, luistert u eens, zeide mr. Leufkens, er is iets gebeurd van vergaande beteekenis. De ambtenaren braken in om t« kunnen executeeren. Goed. Maar zij hebben tevens, het zij uil vergissing, dan wel met disdadigen opzet, twee meubelstukken verkocht, die niet tot de inbeslaggenomen goederen behoorden! En dat is juridisch, een strafbaar feit gepleegd door den Staat, dat is diefstal met inbraak, inklimming en geweld, dat is niets minder dan roof en landvrede-breuk. Voegen we daarbij de schennis der Nederlandsche wetten, de ver- krachting van het Volkenrecht en der exterri- toriale redhten, dan is het zondenregister van den Staat vrijwel volledig. Natuurlijk heb ik mij reeds tot den ontvanger der Directe Belas- tingen te Geleen gewend met het lakonieke verzoek de gestolen goederen ten spoedigste naar het perceel Eindstraat T5 terug te doen brengen. Maar inmiddels zit ik echter practisch zon- der huisraad, zoo besloot de vorst zijn mede- deelingen. INBRAAK. Te Helmond is ingebroken in de woning van de familie Frowein aan den Aarlerichtef- schen weg. Er werd ongeveer 500 gulden ont- vreemd benevens een aantal roebels mi mar- ken. INBRAAK TE HILVERSUM. Gisteravond is tijdens de afwezigheid van de bewoners ingebroken bij A. F. in de Fasantenstraat. Een bedrag van 900 guldjM is ouweeijKi, i<u_ ALKMAARSCHE CQDRANT.

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 1