-M, sport R iinsTBU vm Landbouw en Veeteelf. FOSTERS MAAGPILLEN Rechtszaken Sfct K. N.V. B.-iubileum LE/DT G/J UTTENPLEVEN? En hebt gij last met uw spijsvertering? Gebruik dan Foster's Maagpillen, het ideale laxeermiddel, hetwelk den stoelgang volkomen regelt. f0.65 per flacon. Alom ver- krijgbaar. het gemeentepersoneel een uniformpet wor- den verstrekt, alsmede voor zoover noodig een oliejas. WIERINGERWAARD. Vrijdagavond vergaderde onze I Jsclub onder leiding van den heer H. Kok. Aanwezig waren slechts 6 leden. Na opening werden de notulen door den heer J. Schenk Kz. voorgelezen en onder dank goedgekeurd. Punt 1 was de verkiezing van 3 bestuurs- leden wegens periodieke aftreding van de heeren J. Breed, V. de Wit en J. Schenk Kz Gekozen werden de heeren Daan Kaan en jb. Kaan Kz., terwijl de heer J. Schenk als secretaris werd herkozen. De beide andere aftredenden waren niet herkiesbaar. Voor den heer P. J. Visscher. die bedankt heeft, werd de heer S. Sieswerda gekozen. Er volgde een uitgebreid verslag der werk- zaamheden door den heer Schenk. waarvoor een woord van dank door r'er voorzitter werd gebracht Daarna werd verslag uitgebvacht van de gehouden aigemeene vergadering te Amster dam, nadat dit eerst nog even door den afge- vaardigde van zijn huis moest worden ge- haald. Ook voor dit mooie verslag werd onder applaus dank betuigd In verband met dit verslag deelde de heer Eimpers mede. dat de fusie met den Schaatsenrijdersbond op niets is uitgeloopen en geheel is mislukt. De rekening van den penningmeester werd nagezien door de heeren H. v. d. Woude en IN. Peereboom. Laatstgenoemde deelde mede, dat de ont- vangsten hebben bedragen met inbegrip van If 363.30, saldo vorig jaar f 578.85, uitgaaf 422.18, alzoo een batig saldo ad f 156.67 Alles werd in uitstekende orde bevonden. De commissie stelde voor de rekening goed te keuren onder dankzegging aan den pen ningmeester voor zijn uitstekend gehouden beheer. Aldus besloten Als plaatsvervangend afgevaardigde werd gekozen de heer H. Kok. De heer J. Schenk die het vorig jaar plaats vervangend was, is voor dit jaar afgevaardig de. De beschrijvingsbrief gaf weinig aanlei ding voor besprekingen. Alleen werd aan den afgevaardigde opge- dragen als plaats voor de te houden Aige meene vergadering voor Amsterdam te stem- men. Overigens kreeg hij vrij mandaat Bij de bespreking voor de werkzaamheden van den komende winter werd besloten in- dien er ijs komt. te beginnen met kinderwed-. strijden, -tewijl het overige aan het bestuur werd overgelaten. Bij de rondvraag bracht de heer Limpers ter sprake, dat de 1 Jsclub di jaar 50 jaar heeft bestaan en hij zou gaarne zien. dat dit feit eenigszins feestelijk word' herdaeht. Dit zal nader door het bestuur worden ge- regeld. Niets meer te behandelen zijnde, werd de vergadering onder dankzegging gesloten. HOLLANDSCHE MAATSCHAPP1J VAN LANDBOUW. H oofdbestuursvergadering In de jongste, onder leiding van dr. H. J. i-ovink gehouden vergadering van het hoofdbestuur der Holl. Maatschappij van Landbouw is besloten de afdeelingen in de gelegenheid te stellen om, na lezing van het stenografisch verslag van de op 27 Novem ber j.l. gehouden buitengewone aigemeene vergadering der maatschappij, waarin het pachtvraagstuk is behandeld, zich over be paalde punten uit te spreken. Een commissie werd benoemd om met den heer J. G. Oosterbeek, accountant te Edam, de mogelijkheid te bespreken om tot nieuwe samenwerking met den controledienst te ge- raken. In deze commissie werden benoemd oe heeren J. Kamps, K. Braak en de secre taris der H. M. v. L. Besproken werden de richtlijnen voor de stichting van een Hollandsche pluimveevoe der-cooperatie voor den afzet van standaard jOchtendvoer enz. van het Centraal Bureau, rlet ligt in de bedoeling om uitsluitend daar te werken, waar geen coop, aankoopvereeni- Igingen zich met den afzet bezighouden. De jafdeelingen der H. M. v. L., voor zoover bun gebied voor den afzet in aanmerking komt, zyllen worden uitgenoodigd een agent aan te wijzen. De cooperatie zal een zelf- standige instelling worden. Naar het oordeel van het hoofdbestuur zou het organisatorisch juister zijn, indien de in Noordholland door de P. E. N. inge- lichte demonstratiebedrijven (een boerderii en een pluimveebedrijf) niet onder toezicht komen van de commissie voor landbouw- cooperatie van den Bond van coop, zuivelfa- brieken in Noordholland, maaar de boerderij onder toezicht van de Werktuigencommissie lik de Vereeniging tot ontwikkeling van den Jandbouw in Hollands Noorderkwartier en het pluimveebedrijf onder toezicht van de centrale pluimveecommissie der H. M. v. L. Aan Hollands Noorderkwartier zal verzocht .worden zich met de H. M. v. L. te wenden tot het bestuur van den Bond van coop, zui- velfabrieken in Noord-Holland. Besloten werd niet in te gaan op een ver- zoek der afd. Houtrijk en Polanen om cre- dietverleening op productenonderpand in studie te willen nemen. Ons landbouwcre- diet mag voldoende geacht worden en een crediet op producten-onderpand zal vele moeilijkheden met zich brengen en duur zitn, Aan de afd. Terschelling werd voor 5 ja- ren een jaarlijksche subsidie van 10 toege- staao. De heer J. K. Suermondt werd voor 5 ja- ren herbenoemd als directeur der Onderlin- ge Brandverzekering. Aan den heer W. Kiihn, die periodiek als commissaris dezer instelling aftreedt, zal worden verzocht zich een herbenoeming te laten welgevallen. De rijkslandbouwconsulenten zullen wor den uitgenoodigd om naast de bespreking over kleigrondonderzoek, welke reeds eenigen tijd in voorbereiding is, ook te bespreken, wat er in Zuid- en Noord-Holland aanproef- velden aan kunstmestbureaux bestaat en in hoeverre daarbij met vereenigingei\, land- bouw-onderwijzers en consulenten wordt sa- mengewerkt. Besloten werd niet te voldoen aan het ver- zoek van het Kon. Nederl. Landbouw-Comi- te om commissies in te stellen tot onderzoek naar de wenschelijkheid van verhooging der wintermelkproductie. Het nut van vorming van dergelijke commissies werd door het hoofdbestuur niet ingezien. Ook werd niet voldaan aan een verzoek van het Nationaal Boerenveefonds te Utrecht om arbiters aan te wijzen, hoewel het hoofdbestuur overtuigd is van de zuiverheid in den opzet dezer in stelling. DE TUINBOUWRAAD. D. heer E- Krelage heeft zijn ontslag in- gediend als voorzitter van den Tuinbouw- raad. GEDENKTEEKEN ONTHULD VOOR PROF. DR. J. RITZEMA BOS. Te Wageningen is Zaterdagmiddag ont- huld het gedenkteeken voor prof. dr. J. Rit- ze«na Bos, die op 7 April 1928 aldaar over- leed. Aanwezig waren, behalve de leden van het uitvoerend comite, o.a. de weduwe, de zoon en verdere familieleden van den overledene; prof. dr. E. van Slogteren als vertegenwoor- diger van den minister van binnenlandsche zaken en landbouw; jhr. Van Citters, presi dent-curator der landbouwhoogeschool; de seer, van het college van curatoren, de rec tor magnificus der hoogeschool, de secreta- ris van den senaat en verder verschillende hoogleeraren en oud-hoogleeraren, alsmede de burgemeester van Wageningen en verte- genwoordigers van land- en tuinbouworga- nisaties. Ook de ontwerper van het gedenk teeken, de beeldhouwer August Falise, was onder de aanwezigen. De heer dr. H. J. Lovink, de eerste spre- ker, schetste de groote beteekenis van prof. Rltzema Bos, die zooveel gedaan heeft voor den land-, bosch- en tuinbouw in ons land, vooral voor de phytopathologie. Spr. wees op de wetenschappelijke onder- zoekingen, door Ritzema Bos verricht, op de vele boeken en artikelen, door hem geschre- ven; op de oprichting der Phytopathologi- sche vereeniging met prof. Hugo de Vries en de vele verdiensten, ons land bewezen door zijn adviezen bij de voorbereiding van de Vogelwet, de Nuttige-dierenwet, de Plan- tenziektenwet en tal van Koninklijke B;slui- ten. Vele majen heeft prof. Ritzema Bos onze regeering op buitenlandsche congressen ver- tegenwoordigd. Verder sprak de heer E. Krelage, voorzit ter van den Ned. Tuinbouwraad en van de Alg. Vtreen. voor bloembollencultuur, die ook uit naam van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde erkentelijkheid be- tuigde voor wat prof. Ritzema Bos voor den tuinbouw deed. Voorts voerden nog het woord dr. H. Mol- huijsen, secretaris van het Kon. Ned. Land- bouweomite, die ook sprak namens den chr. Boeren- en Tuindersbond, de heer E. J. van Diesel, directeur van het Staatsboschbeheer, prof. Van Slogteren, dr. J.-Heinsius en prof. H. Blink. Zij alien spraken met grooten lof en bijzonderen dank van het vele dat wijlen prof. Ritzema Bos in zijn 51-jarige leeraars- loopbaan heeft tot stand gebracht. Hierna dankte dr. Lovink de aanwezigen voor hun belangstelling en den heer Falise voor zijn belangelooze medewerking. De heer P. Ritzema Bos, zoon van den overledene, dankte het comite voor de hulde, zijn vader bewezen. Zelf streefde zijn vader niet naar eer, maar hij zou gestreeld zijn ge- weest door de wijze, waarop hij hier gefterd is. Daarna begaf men zich naar het grasveld voor het laboratorium, waar het gedenk teeken is opgesteld. Nadat de heer Falise het doek had ver- wijderd, legde dr. Lovink een krans aan den voet van het gedenkteeken, waarmede de plechtigheid werd besloten. VERDUISTER1NG. Door een commissionnair in effecten gepleegd. De Vacantiekamer der Rechtbank te Am sterdam heeft uitspraak gedaan in de straf- zaak tegen den commissionnair in effecten, die vervolgd werd wegens drie in 1923 gepleegde verduisteringen van hem in onderpand ge- geven effecten voor den aankoop van andere stukken. De verdachte had er zich op be- roepen, dat de stukken krachtens de aige meene voorschriften voor rekeninghouders zijn eigendom waren geworden en hij er al leen voor te zorgen had, dat het geld aan zijn clienten werd afgedragen. De rechtbank achtte twee der tenlastegelegde verduisteringen bewezen en veroordeelde ver dachte deswege tot een jaar en vier maanden gevangenisstraf, met aftrek der geheele pre- ventieve hechtenis. Het verweer van verdachte werd verwor- pen, op grond, dat hij zich niet dezeifde rechten mocht toekennen als de banken, bij wie dezeifde bedingen gebruikelijk zijn, aan- gezien hij wist of moest weten, dat zijn ver- mogenstoestand van dien aard was, dat hij desgevraagd de stukken niet kon terug- leveren. lichting van een bejaard echtpaar te Aagte- kerke. De uitspraak werd bepaald op 6 Dec. De rechtbank reeft thans hervatting van het onderzoek gelast, om nog enkele getuigen te kunnen hooren. WINKELDIEVEGGE. Een vrouw heeft zich voor de Vijfde Kamer der Rechtbank te Amsterdam te verantwoor- den gehad wegens poging tot diefstal van een japon in den winkel der firma Vroom Dreesmann aan de Kalverstraat te Amsterdam. De verdachte is volgens het O. M., mr. De Blecourt, een bekende winkeldievegge. In het begin van dit jaar werd zij te Rotterdam uit de gevangenis ontslagen en al spoedig verviel zij in de oude fout en ging met haar vriendin uit winkelen. Eisch: lYs jaar gevangenisstraf. Uitspraak 19 December. KANTONGERECKT TE ALKMAAR. Monclelinge uitspraak 6 December 1929. W. D. te Akersloot, M. J. F, te Alkmaar, D. B. te Schagerbrug, dronkenschap, ieder 2 boete of 1 dag hechtenis. K. K. te Heerhugowaard, overtreding art. 459 W. v. S., 12 boete of 12 dagen hechtenis. G. V. te Egmond aan Zee, straatschen- derij, 12 boete of 12 dagen hechtenis. W. G. te Broek op Langendijk, over treding Leerplichtwet, 2 boete of 2 da gen hechtenis. R. G- te Alkmaar, overtreding Trek- hondenwet, 2 X 2 boete of 2 X 2 dagen hechtenis. C- K. te Zuidscharwoude, overtreding IJkwet, 9 X 2 boete of 9 X 2 dagen hechtenis. J. O. te Avenhorn, P. W. te Heerhugo waard, overtreding Arbeidswet, de le 20 X 2 boete of 20 X 2 dagen hechtenis, de 2e 6 boete of 6 dagen hechtenis. A. Z. te Egmond aan Zee, J. V. te Uit- geest, C. R, te Castricum, H. R. en J. de G. te Heiloo, K. R. en J. W. te Alkmaar, H. V. te Hoorn, overtreding Politiever- ordening, de le en 5e ieder 4 boete of 4 dagen hechtenis, de 2e, lie en 8e ieder f 3 boete of 3 dagen hechtenis, de 4e 2.50 boete of 1 week tuchtschool, de 6e en 7e ieder 2 boete of 2 dagen hecht. J. T. B. te Haarlem, C. J. S. te Velsen, P. K. te Castricum, J. W. te Krommenie, C. D. en G. P. te St. Pan eras, H. v. H. te Heerhugowaard, J. S. te Warmenhuizen, C. P. A. te Krommenie, J. J. te Alkmaar, E. V. te Schermerhorn, M. W., zwerven- de overtreding Motor- en Rijvvielwet, de le, 2e en 3e ieder 5 boete of 5 dagen hechtenis, de 4e 2 boete of 2 dagen hechtenis, de 5e, 6e, 7e, 8e, lOe en lie ieder 4 boete of 4 dagen hechtenis, de 9,i 12 boete of 12 dagen hechtenis, de 12e 4 en 6 boete of 4 en 6 dagen hecht. l-O Een en(!ioii§las( gespeelile n edsti'Ud oiidtink§ regen en storm Holland uitstekend op dreef - De iubi- leiimvieriug van den K. V. f«. Een goede voorsprong- van Veloeitas ^tribling- wlnt van Camera. - BANKBREUK. Het O. M. bij de rechtbank te Assen eischte Vrijdag tegen een koopman te Amsterdam, vroeger te Assen, wegens bedriegelijkc bank- breuk een jaar gevangenisstraf. OPLICHTINO. Zooals destijds gemeld is, werd 22 Novem ber voor de rechtbank te Middelburg ander- half jaar gevangenisstraf gevorderd tegen een gemeenteraadslid te Souburg wegens op- HOLLANDBELGIE 1-0. (Van onzen eigen redacteur) Het was, om met Cor Ruys te spreken, slecht weer weer, je woei haast van den weg weg. Maar dat het, alle ongunstige weers- omstandigheden ten spijt tenslotte nog met een Nederlandsche overwinning eindigde, heeft vele koudgeworden harten verwarmd en we verlieten het Stadion met de prettige wetenschap, dat het met het Hollandsche voetbal toch nog niet zoo slecht gesteld is, als velen wel meenden. Eindelijk hebben we dan weer eens van Belgie gewonnen. In een zeer merkwaardi- gen strijd en slechts na uiterste krachtsin- spanning. In geen jaren maakten wij een in- ternationale ontmoeting mee, waaraan de elementen zoo overdadig medewerkten, als aan deze. Rond het Stadion zwkpte de stormwind met koude en felle vlagen en het verblijf op de tribunes was nu niet be paald een exquis pretje, want zells op de ovefdekte woei het zoo hard en regende het zoodanig in, dat men bewondering kreeg voor de houders van staanplaatsen, die kou de en nattigheid moedig trotseerden en zeker doorweekt en verkleumd thuisgekomen zul len zijn. Natuurlijk was de weergesteldheid een factor, die haar stempel op den heelen kamp drukte. Het was vaak moeilijk om op de been te blijven, de straffe wind schopte tal van combinaties in de war en toen tenslot te nog een stevige regen spelers en terrein nog natter maakte, dan ze oorspronkelijk al waren, bleek balcontrole bijna onmogelijk Dat desondanks de Belgen en de Hollanders zich tot het uiterste gegeven hebben, pleit wel voor den geestdrift waarmee de strijd gestreden werd, een enthousiasme, dat hoe langer hoe meer het aanvankelijk nogal koel gestemde publiek tot luide toejuichingen in- spireerde Want deze jubileum-wedstrijd is ondanks alle ongunstige omstandigheden van een echte ouderwetsche spanning geweest en hij behoort zeker niet tot de 3lechte Holland- Belgie-wedstrijden van de laatste jaren. In- tegendeel Het klinkt misschien een beetje vr;emd om van deze ontmoeting, die in een hondenweer- tje gespeeld werd, te zeggen, dat zij zeer in- teressant en vaak van uitstekende kwaliteit was. En toch is dat zoo. Wij moeten daar natuurlijk bij in aanmerking nemen, dat de gladheid dubbele eischen stelde aan het tech- nische kunnen van de spelers, maar we mo- gen als oordeel over dezen kamp met een gerust hart zeggen, dat hij geestdriftig en interessant was, dat er, de handicap voor beide partijen ten spijt, goed^werd gevoet- bald en dat niemand spijt van zijn gang naar het Stadion gehad zal hebben. Of deze overwinning verdiend was? Wij vinden van wel. In de eerste plaats, omdat de onzen zich beter aan het terrein en d« weersgesteldheid hebben aangepast dan de Belgen, voorts omdat er door de Oranje- mannen met meer vur gespeeld werd en ten slotte, omdat hoewel de beide combinaties ongeveer even sterk waren de Hollanders individueel werk leverden, dat een tikje be ter was dan dat der Belgen. Vanzelfsprekend was er geen groot krachtsverschil. Maar er was een verschil. En dat besliste. Trouwens, als men de gevaarlijkheid der Hollandsche en der Belgische aanvalhn vergelijkt, als men bedenkt, dat Debie het veel drukker en moeilijker had dan Van der Meulen en als men weet, dat de Hollanders vaker op de Belgische helft gespeeld hebben, dan de 3;1- gen op die der Hollanders, dan valt de con- clusie niet moeilijk te trekken. Naar achteraf bleek, heeft Holland in de eerste drie minuten den wedstrijd gewonnen. Aan het eind van de derde minuut loste Bak- huys een onverwacht hoog schot, dat in den rechterbovenhoek van het Belgische doel be- landde. Debie greep naar den bal, hield dien even vast en liet hem toen door zijn vin- gers glippen. Was het de gladheid? Was het de wind? Was het een blunder? Moeilijk te zeggen. Vermoedelijk wel 'n combinatie van deze drie mogelijkheden. Maar in ieder ge- val: een doelpunt. Dat den strijd besliste. Er kwamen er niet meer, hoewel dat, ge- zien d&n gladden bal en het gladde veld, wel algemeen verondersteld werd. De verdedi- gingen hebben echter na deze goal supe- rieur werk geleverd. Want het viel niet mee om de aanvallen, die door de gladheid zeer ongewis waren, telkens te breken. Wjj mo- gen Vermetten en Van Kol (ziedaar weer eens een uitstekende combinatie van twee geroutineerde backs) den lof niet onthouden, dat zij voortduivnd pal getasan hebben te gen de vinnige Belgische attaques, ntaar wij zouden de waarheid te kort doen, als wij niet even groote hulde brachten aan Hoy- donckx en Lavigne, die, samen met Debie, Belgie voor een grootere nederlaag behoed hebben. Vooral het werk van eerstgenoemde was subliem. Wanneer we het spel der beide landen eens onder de loupe nemen, mogen we vast- stellen, dat wij de Belgen vaak beter en de Hollanders vaak slechter zagen spelen. De lezer begrijpt wel, dat van een weldoordacht en zuiver combinatiespel slechts zelden spra ke kon zijn. En toch zat er in het Nederland sche elftal een zichtbaar verband. Er werd in alle linies goed doorgezet en steeds wa ren de spelers crop uit om elkaar te helpen, ift8, wat met de groote kans op mistrappen heel goed was. En men frachtte toch ijverig om, al ging het dan lastig, systeem in het spel te houden. Lange, glibberige passes naar de vleugels kwamen vaak voor en als de vleugelman dan zoo'n bal, vaak na hais- brekende toeren goed voor zich had, zag men ook vaak mooie voorzetten. Ons voorhoede- spel was niet subliem, maar toch beter dan dat van de Belgen. Duidelijk bleek de groote waarde van een bruikbaren midvoor. Bak- huys heeft zeer nuttig en goed werk verricht, terwijl in de Belgische aanvalslinie Raymond Braine zichtbaar werd gemist. Wat de beide halflinies betreftde Hol landsche speelde misschien minder „klas- siek" dan de Belgische, waarin Van Halme weer heel goed spel leverde, maar zij was zeker vasthoudender en energieker. Het doet ons genoegen, dat de Technische Commissie, die zoo vaak becritiseerd wordt over nieuwe proefnemingen, in Breitner „the right man in the right place" heeft gevonden. Er kan geen twijfel aan bestaan: de AD.O.-er was een der beste spelers van't veld. Met onvermoei- baar elan wierp hij zich steeds weer in den strijd en al moge dan zijn stijl nog voor ver- betering vatbaar zijn, hij is juist het type dat wij noodig hebben: een fox-terrier, zoo als Lefevre, een speler, die nooit opgeeft en die iedere fout onmiddellijk tracht te herstel- len. Naast hem was Van der Wildt, vooral in de tweede helft, een zeer verdienstelijk spil, die door hard werken en stug aanvallen ver- goedde, was hen aan tactische meesterschap nog te kort komt. Kools, de derde half, is in de middenlinie veel beter op zijn plaats dan in de voorhoede en ook hij mag met eere worden genoemd. Wij zijn van meening, dat de achterhoede en middenlinie zoo best gehandhaafd kun nen worden. Misschien dat er in de voorhoe de nog iets te verbeteren valt. Bakhuys en Landaal waren daar de besten en vervol- gens komen dan Van den Broek, Van der Heyden en Tap. Laat ons eerlijk zeggen, dat wij Tap vaak slechter hebben zien spelen, ook in het nationale elftal. Maar toch is hij niet meer de groote Tap van voorheen, de man, die gced was voor een doelpunt, die een doodelijk schot kon losen na vier, vijf tegfenstanders gepasseerd te zijn. Tap speelt inderdaad minder egoistisch dan vroeger en in de combinatie doet hij ook wel eens nut- tig werk, maar een primus inter pares (wat een speler van het nationale elftal toch moet zijn) is hij niet. Evenmin als Van den Broek, die ditmaal een beetje tegenviel en als Van der Heyden, die nog steeds beter clubspeler schijnt te zijn. Het behoeft geen betoog, dat het tempo van dezen wedstrijd niet buitengewoon snel was. Dat kon ook niet. Hardloopen en stit- staan waren op zichzelf reeds dingen, die een zeker vaardigheid vereischten. En als men dan daarbij ook nog een bal in een be- paalde richting moest schoppen, was spe- ciaal beleid noodig. De Belgen hadden na tuurlijk met ditzelfde euvel te kampen en slechts een paar spelers konden hun gewo- nen tempo benaderen. Van hen moeten wij in de eerste plaats den toch al niet meer zoo jongen Bastin noamen, die wel de gevaar- lijkste man van de Belgische voorhoede was. Pierre Braine leek ons in de voorhoede geen suces. Als half is hij oneindig veel be ter. Mor-schal kon nog wel eens aardig voor den dag komen met ten onverwacht schot. De rest van de Belgische voorhoede viel ons niet mee. Wanneer men ons zou vragen van de 22 spelers de besten aan te wijzen, zouden wij noemen: Hoydonckx, Breitner, Van Hal- me, Vermetten, Van Kol, Lavigne, Bastin, Bakhuys en Van der Wildt. Ja, eigenlik moe ten we toch ook Debie bij deze serie inlijven, want hij heeft zijn doel, behoudens dan die eene fout, kranig verdedigd. Jammer dat hij eenmaal op zeer onsympathieke wijze den op hem inloopenden Van den Broek „nam" door hem, zooals een stier een toreador op- neemt, gebogen op te vangen en een salto te 'aten maken, die gelukkig goed afliep. Het curieuze van het geval was, dat de scheids- rechter toen een vrijen schop tegen Van den Broek gaf. Deze 23sten man, de Zwitser Ruoff, was nu met bepaald een openbaring. Het aantal beslissingen, dat ernaast was, was vrij groot, maar ze werden gelukkig over beide partijen eerlijk verdeeld. Een fout was, dat hij aanvallen op den doelverdediger zonder pardon bestrafte, een standpunt, dat onreglementair is, aangezien het aanvallen van den keeper die den bal heeft, niet strafbaar is, als het tenminste op fatsoenlijke wijze geschiedt. En daar Debie er nogal eens een handje van had om den bal lang vast te houden of er mee op den grond ging liggen, was deze opvatting een handi cap vcor de Oranjemannen. Incidenten deden zich overigens niet vcor en de verstandhou- ding in het veld was niet onaangenaara, al brgennen de Belgen in de tweede helft wel een beetje te lorsch te spelen. En dan komen we tenslotte weer terecht op datgene, wat dezen wedstrijd tot een bij. zonderen maakte: het weer. Om 2 uur storm- de het, om 3 uur goot het met bakken van den heme! en het werd zoo donkrr, dat men reeds aan een ontijdig einde begon te den- ken. Maar ten laatste klaarde de lucht weer wat op, de regen viel minder overdadig en ook de wind luwde een beetje. Het blijft ove rigens een raadseltje om de richting van den wind in het stadion, d.w.z. op het speelveld, te bepalen. De cornervlaggen woeien tenmin ste net andersom als de vlaggen op de tribu nes en wij hebben zoo'n idee, dat het in de Stadion-kom vrecmdsoortiglijk waaide. Het Stadion was goed bezet en als het niet vol was, dan scheelde dat toch maar een beetje. Waarschijnlijk stonden de staantri- bunes niet zoo volgepakt als anders, maar dat is moeilijk te zien. In ieder geval maakte het stadion een vollen indruk. Merkwaardig was de houding van het publiek. Toen Bak huys, na 3 minuten scoorde, werd er natuur lijk gejuicht, maar de stemming zakte toch al gauw. Totdat, in de tweede helft plotse- ling een vlaag van geestdrift de menigte be- ving. Het gejuich was niet van de lucht en men voelde de spanning stijgen. Het eind- signaal werd met een donderend lawaai be- groet en de spelers moesten, toen zij naar de kle^dkamers gingen een hartelijke ovatie in ontvangst nemen. Zoodat men niet kan,zeg gen, dat het publiek deze overwinning op Belgie niet naar waarde geschat heeft. D£ COMPETITIE-WEDSTRIJDEN. In verband met den jubikumwedstrijd Ne« derland—Belgie waren, voor gister slechts vijf eerste-klasse wedstrijden vastgesteld, waarvan er tenslotte wegens het slechte weer maar een doorgang vond. Dit was een belangrijke strijd in het Noor- den, waar Veloeitas er in slaagde Leeuwar- ,den, waardoor het op den voet werd ge- volgd, van zich af te slaan door een geluk- kige, doch niet onverdiende 32 overwin ning. In de eerste helft ging het spel, dat vrij forsch was, gelijk op en bij de rust was de stand dan ook gelijk, 11. De eerste minuten na hall-time werden den Leeuwarders noodlottig. Door twee vlak na elkaar gescoorde goals verzekerde Veloei tas zich van een voorloopig veilige voor- sprong. Daardoor werd rustiger en met meer vertrouwen gespeeld. Toch hidden de Frie- zen hardnekkig vol en tegen het einde volgde hun tweede doelpunt. Ondanks hard werken mocht het den Frie- zen niet gelukken den gelijkmaker te scoren. Door deze overwinning heeft Veloeitas zich van een mooie voorsprong op haar ern- stigste concurrente verzekerd. Uit elf ge- speelde matches behaalden de Groninger 18 punten, terwijl Leeuwarden uit tien wedstrij den 14 punten veroverde. Hoewel de Friezen natuurlijk nog niet als uitgeschakeld be- schouwd behoeven te worden en Veloeitas ook nog vcor andere candidaten moet oppas- sen, hebben de Groningers zich weer een goed eind op weg naar Noordelijk kampioen- schap begeven. De buitengewone bondsvergadering De receptie en de feestmaaltijd In de Zaterdagmiddag gehouden bui tengewone Bondsvergadering van den K. N. V. B. waarvan wij reeds melding maakten in ons nurnmer van Zaterdag deelde de voorzitter, nadat hij zijn feestrede had uitgesprolcen, mede, dat het bestuur nog een achterstalliga schuld had af te lossen, nl. het uitdeelen van diploma's aan de vroeger benoemde eereleden van den bond, onder wie aan den oprichter en eere-voorzitter W. J. H. Mulier. Verder deelde de voorzitter mede, dat het bondsbestuur besloten had 't bonds- eereteeken uit te reiken aan een groot aantal personen, die zich gedurende de laatste jaren voor den bond en de voet- balsport verdienstelijk hebben gemaakt. Benoeming eere-lid. Nadat de voorzitter nog medegedeeld had, dat in het officieel orgaan een re galing zal worden opgenomen voor het verleenen van gedeeltelijke amnestie aan hen, die in strijd met de wedstrijd- reglamenten hadden gehandeld, werd met aigemeene stemmen de oudste sclieidsrecnter van den bond, de heer Herman A. Tromp, tot eerelid van den bond benoemd. De receptie, In den namiddag werd eveneens in het R. A. I.-gebouw een druk bezochte recep tie gehouden. Vele bloemstukken getuig- den van de waardeering, die in vel« kringen voor den K. N. .V. B. wordt ge-

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 6