STtfaiUKIllIH MTWX Onseluhhew te land en ter «ee. Zeowel in bimieii- en liiilteiilaiMl* Buitenland VALKEMBUR Binnenlawd Talrijke scheepson^evallen. LF-EU WARDEN was voor Camera, terwijl in de zevende ron- de na herhaaldelijk clinchen, Camera, nadat de'gong geluid had, doorbokste en gediskwah- ficeerd werd. voeld, welke waardeering ook tot uitmg kwam in de talrijke telegrammoo w autoriteiten, vereenigmgen en Pd in binnen- en bulteniaiiu eenigingen, bonden, en- d de heer De secretary van den B rgonee, een A. Sti.al, bood nan?®'(1 hondsbestuur pan, Has in lood voi. Ret bon ichter) de de heer Mulier SP* h t bestuur van de heer Eijmers namens be Federatie van V°®tbJelgi8Chen Voetbal- Namens den K K Lotgy het w00rd. bond voerde de rijkSmspecteur voor Verder spraken de i«oeding, de heer de Lichamel.j obach namens de Srv B vereerdgingen, de hee Groot- LL namens de vereeniging van Eer- T wL«.rs de heer Schuitemaker uit als voorzitter van de gemeente- V-1 atiehting voor lichamelijke opvoe- JJlS® 8di beer Jrh. M Meijer namens de 7ilveren Voetbal-comnussie, de hoofd- Zilveren hgt verkeer te Amster- J. Mutters ^,rCdeeUheer C- Bakke., de heer Schui- ™'ker uit Almelo namens de Ooste Bike Eerste Klassers, de heer J. Mutters Tiimens de Zwaluwen en vele anderen. S boden geschenken en bloemen aan. Namens den Nederlandsch-Indisclien Voetbalbond sprak de heer L. Hartog. peze gaf den vvensch te kennen, dat scoedig eens de elftallen uii. Indie en Nederland tegen elkaar zullen kunnen SPNaniens het Nederlandsch Olympisch Comite sprak Mr. A. Baron Schimmel EEN GEMEENTE IN N'OOD. In de jongst gehouden vergadering van den Raad der gemeente Rucphen werd o.a. be- handeld de nota van Ged. Staten van Noord- Brabant, ineldende, dat de begrooting 1930, op welke een tekort van 11000 is, niet is goedgekeurd. Ged. Staten meenen, dat een getneente, die er zoo precair voor staat als Rucphen, geen subsidie meer diende te verleenen, of de be- lasting moest verhoogen. De Raad meende de subsidies, welke be- troffen de armenzorg en de ziekenverpleging, niet te kunnen schrappen, gezien den arme- liiken toestand van het grootste deel der be- volking, wijl dit een goede behartiging daar- van absoluut onmogelijk zal maken. Ook de belasting kan niet meer worden verhoogd, aangezien de grens van het toe- laatbare sinds lang is bereikt. Besloten werd nogmaals bij Rijk en Fro- vincie op belangrijken steun voor nu en voor de toekomst aan te dringen. Mocht deze wor- den geweigerd, dan zal de Raad in zijn ge- heel ontslag nemen met afwijzing van de verantwoordelijkheid voor hetgeen daarvan het gevolg zal zijn. De opmerking werd gemaakt, dat het on mogelijk zal zijn, steeds maar op steun te blijven aandringen, waarom een verdeeling der gemeente en onderbrenging onder de aangrenzende gemeenten het beste werd ge acht. A. Baron pennlnck van der Oye, die met den heer Waller de gelukwenschen kwam aan- bieden en daarbij wees op de goede be- trekkingen, welke steeds tusschen den K. N. V. B. en het N. 0. C. bestonden. Nadat nog verscheidene andere hee- ren het woord gevoerd hadden, maakten talloos velen van de gelegenheul gebruik het bestuur te complimenteeren De feestmaaltijd Zatardagavond werd het fcest voort- iezet met een grooten feestmaaltijd in het R. A. I.-gebouw. Ongeveer 50 gast- heeren en gasten vereenigden zich daar aan de groote eere-tafel en zestien rech -- hoekig daaraan geplaatste dwarstafels. Onder hen bevonden zich de minister van Waterstaat, mr. P. Reijmer, wethou- der Ed. Polak, de heer J. Rimet. voorzit ter van de F. I. F A., de vertegenwoordi- gers van verschillende buitenlandsche vpethalbonden, de voorzitter van het N. O. C., baron Schimmelpenninck van de Oye en vele andere bekende figui en, vooral uit de sportwereld, doch ook daarbuiten, Vele redevoeringen werden gehouden, allereerst door ir. Kips. Zeer waardee- rende woorden sprak mr, P. Reijmer namens de regeering. Onder daverend applaus van de aanwezigen deelde hij mede, dat het H. M, de Koningin be- haagcl had te bevorderen tot officier van de Orde v. Oranje-Nassau den eere-voor- zitter van den bond, den heer W. J. H. Mulier en heeft benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau den heer S Col- dewey, bestuurslid van den bond, te De- venter. Persoonlijk overhancligcle hij de o -derscheidingen. Daarna spraken nog vele anderen, bar 41 Schimmelpenninck van der Oye, de vertegenwoordigers van de diverse buitenlandsche bonden, vyethauder Ed. Polak namens het gemeentebestuur van Amsterdam e. a. Maakten alle van den microfoon ge bruik om* zich door luidsprekers in de ei.orme zaal verstaanbaar te maken, de Zweed Johansen sprak zonder micro- ioon, staande boven op een stoel, in het Nederlandsch, waarbij hij zeer veel suc- ces oogstte Herhaaldelijk werden de volksliede- ren gespeeld en het was middernacht voordat de tafel gesloten werd, vvaarna velen nog tot laat in den nacht in Tria non bijeen bleven. K o r f bal. ALLE WEDSTRIJDEN AFGELAST. Ten gevolge van de onbespeelbaarheid der terreinen, konden alle voor gisteren vastge- stelde korfbalwedstrijden geen doorgang vin- den. AMSTERDAM'S HULDIG1NG VAN de koningin-moeder. De (omnussie ontboden. Met restant der kas zal besteed worden in over leg met de koningin-moeder. Zaterdagmorgen te half twaalf is op het Amsterdamsche Stadhuis de laatste verga dering der Huldigingscommissie gehouden. Deze vergadering werd geleid door den eere-voorzitter, burgemeester W. de Vlugt. De heer mr. G. Vissering, voorzitter van de Commissie, bracht hulde aan den burge meester, aan wiens medewerking een groot deel van het welslagen was te danken. De spreker bracht ook dank aan de verschillende sub-commissies en voor alles wat v0®r. v?or" bereiding en organisatie was VWriCBt door den algemeen-secretaris, den heer Vattier De heer Vattier Kraane, alg. secretaris, gaf een kort financieel overzicht, waaruit bleek, dat totaal 104.013 was besteed en er nog een bedrag van j 1744.44 in kas was. Op voorstel van den heer Vissering werd besloten dit bedrag te bestemmen voor een doel naar keuze van het dagelijksch bestuur, in overleg met de koningin-moeder. De burgemeester verklaarde, m;t cen wensch voor het welslagen van volgende gedenkvjeringen in het koninklijk huis, de commissie voor ontbonden. B o k s e p. STRIBLING NEEMT REVANCHE. Corner a na de zevende ronde uitge- sloten. De tweede ontmoeting tusschen den Ita- Iiaanschen thans tot Franschman genatu- raliseerden bokser Camera en den Ameri- kaan Stribling is geeindigd in een overwin- ning van den Amerikaan door diskwalifikatie in de zevende ronde van Camera. De Sportwereld meldt hierover: Het Velodrome d'Hiver was gejieel gevuld met toeschouwers voor den strijd tusscnen de twee boksers. Het bleek dat de Italiaan 126.4 K.G. wook en Stribling 86.5 K.G., een aan merkelijk verschil in gewicht dus. Reeds eenige weken geleden was bij de eer ste ontmoeting tusschen Camera en Stribling te Londen gebleken, dat de laatste een veel beter bokser was, hoewel Stribling gediskwa- lifieeerd moest worden wegens foutslag. Ook de ontmoeting van Zaterdagavond deed duidelijk uitkomen, dat de Amerikaan technisch en taktisch verre de meerdere was van den Franschman. In het verloop van de eerste twee ronden was Stribling sterker, in de derde ronde plaatste Camera een goeden stoot, docfi deze ronde gaf geen overwicht aan een der beide boksers. De vierde ronde was weer voor Stribling, de vijfde ging weer gelijk op. Hierin bleek al zeer duidelijk het taktisch yechten van den Amerikaan. De zesde ronde EEN hondekdjarige. Bezoek van de prinses en prms Hendrik. Vrijdagmiddag te vijf uur hebben pnnses luliana en prins Hendrik een bezoek gebrachc aan den honderd-jarigen Hagenaar, den heer J. W. Thijsse. Al spoedig hadden zich voor de woning van den jubilaris heel wat menschen verza- meld. Geheel onverwacht kwam het bezoek voor de familie Thijsse niet. De prins en de prinses hebben zich eenigen tijd met den heer Thijsse onderhouden. De oude heer deelde bij dit gesprek c a. mede, dat zijn vader onder Napoleon had gevochten en al onze koningen had gekend. Gistemamiddag te vijf uur hebben prinses fraaie foto, onlangs van de koninklijke famine gemaakt, aan. Vervolgens zetten prins Hendrik en de prinses hun handteekening in het receptieboek. JEUGDIGE KUITENPRIKKER TE KATWIJK. Het vrouwelijk deel der bevolking van Kat- wijk a/d Rijn heeft een paar emotioneele da- gen beleefd echter niet van wege de verwach: ting wat Sinterklaas zou brengen, neen, de emotie was van geheel anderen aard. De Tel. deelt daarover mee: Er was een kuitenprikker in het dorp en verschillende meisjes hadden reeds aan den lijve ondervonden, dat net geen valsch gerucht was, doc-h griezelige wer- kelijkheid, en met angst en beven waagden zi. zich buiten de ouderlijke vvoning. De politie die natuurlijk een dergelijke liefheboerij nil eenmaal niet kon tolereeren, hield den 14-]a- rigen Van W. aan, die alras bekende zich op de bovenaangegeven wijze aan „andermans eigendom" vergrepen te hebben. Nog was de politie echter niet tevreden, want er schijnen nog meer prikkers op pad te zijn en ook die hoopt zij vandaag of mor-en te pakken. vereficatie7ergadering MR. S. VAN MENK. Een passief van ongeveer f 94.000. In de Zaterdag in het paleis van Justitie te Amsterdam gehouden verificatievergadenng inzake het faillissement van den onlangs ge- arresteerden en in het Fluis van Bewaring ingesloten mr. S. van Menk, hebben de cura- toren mrs. N. A- Mensink van Charante en C. Zadoks verslag uitgebracht. Daaruit blijkt dat de baten 3662.29 be- dragen. Wat het passief betreft kan worden gemeld dat er 32 crediteuren zijn met een totaal van 2791.94 preferent en 91.275.53 concurrent. Uit het verslag blijkt voorts dat er geen accoord is voorgesteld en dat de voor- uitzichten van crediteuren onzeke zijn. Ter vergadering waren noch de gefailleer- de, noch eenige crediteur aanwezig. GESCHENK AAN KONINGIN- MOEDER. Namens Raden Ajoe Sangkamngrat, de erhigenoote van den regent van Bandoeng, heetf mevr. De LeeuwSnoek aan de konin gin-moeder overhandigd een geschenk van den Raden Ajoe en talrijke inheemsche v*ou- wen uit verschillende standen te Bandoeng, bestaande uit een gedrev'en zilveren door van Soendaneesch maaksel, waarin zich bevinden twee gouden doosjes, welke den vorm ep de grootte van een mangisian hebben. EEN MASSA-JUBILEUM. Vrijdag werd aan de Kamper Emaillefa- briek een zilveren jubileum herdacht, dat bij- zondere verraelding verdient, omdat er met een maar 47 personen gehuldigd werden we- cens 25-jarige werkzaamheid in dienst aer :?irma Berk. Allen ontvingen ter herinnering een gouden horloge. DE „STATENDAM" NAAR WEST-INDIE. Gecharterd door een Amerlkaansch reisbureau. Het stoomschip „Staten van de Holland— Amerika-Lijn gaat eenige reizen maken naar West-Indie. Vrijdag vertrok het schip naar New York, vanwaar het op 24 Dec. a.s. zijn eerste reis, gecharterd door het reisbureau Raymond and Whitcomb te Boston, zal aan- Op 6 Januari zal de „Statendam" terug zijn om dan op 9 Januari een nieuwe reis te ondernemen. Na deze beide reizen staan nog twee op net program, respectievelijk van 291 Januari to 23 Februari en van 25 Febr tot 22 Maart. Op 25 Maart d.a.v. zal de „Statendam den lijndienst hervatten. Op zijn reis naar New York is het schip Zaterdag te Bonlogne door het stormweer op- gehouden. ONBEVOEGDEN MAAKTEN EEN AUTOR1TJE. Een auto-transportondernemer, die m een loods op een terrein aan de Generaal Vetter- straat te Amsterdam een auto had geborgen, kwam dezer dagen tot de minder aangename ontdekking, dat onbevoegden die loods had den opengebroken en een ritje met den wag n gemaakt. Alhoewel de auto later weer is te. ruggebracht, moest de eigenaar ervaren, dat hem toch een schade van ongeveer 50 was bezorgd, doordat de carrosserie van den auto, die juist gelakt en nog met geheel droog was, beschadigd was. misluktFTnbraak. Een brandkast op den kop Nrijdagnacht Is ingebroken in de coopera- tieve zuivelfabriek te Oudeschoot bi] Heeren- veen. De brandkast is uit het kantoor naai het laboratorium verplaatst, waar ze Zater- dag op den kop stond, Vermoedelijk zijn de daders in hun verderen arbeid gestoord, want op de Vast zijn geen sporen van braak te vinden. De brandkast in het prlv<?-kantoor van den directeur bleek ook geen sporen van inbraak te hebben. Er wordt mets vermist Van de daders geen spoor. AFKOOP VAN TOLLEN, De Staatscommissie aan het vverk, Bij beschikking van 2 Juli heeft de vorige minister van Waterstaat een commissie mge- steld om onderhandelingen te voeren en voor stellen aan den minister te doen omtrent den afkoop van tollen. Zij had voorloopig geen machtiging-ontvangen om aan het werk te gaDe'ze machtiging is thans verleend, terwijl mede alsnog aan de commissie is toegevoegd ir. G. J. van den Broek, hoofdingemeur-dir van fle directie wegenverbetering, op wachtge'd te stellen. Het salaris van dezer. ambtenaar bedroeg in totaal ZoOO. De betrok'ken persoon was met de wacht- geluregeling, welke door den Raad was aan- genomen en goedgekeurd door Ged. Staten, niet tevreden en ging in beroep bij de Kroom De Kroon vernietigde het raadsbesluit en stelde vast, dat het wachtgeld 60 pCt. van net vroeger genoten salaris moest bedragen. In middels werd de man in een andere functie weer te werk gesteld op een salaris van t i<jO0. Wie nu dacht, dat dit salaris bij het wacht- gebracht tot geld in rekening kon worden zijn vroegere bezoldiging, heeft het mis, ai- dus het „Haarl. Dbld". Blijkens de bij den Raad ingediende begrooting heeft de minister bij K. B. van 22 Juni 1929 bepaald dat dit wachtgeld aan betrokkene moet worden uit- betaald, ongeacht zijn verdere verdiensten. Hierdoor doet zich thans het zonderlinge feit voor, dat betrokkene over 1930 zal moeten ontvangen 1600 salaris en 1500 wacht geld of 600 meer dan zijn vroegere salaris De bezuinigingsmaatregel van op wacht- geldstelling kost de gemeente dus e^i belang- rijk bedrag meer. KORTE BERICHTEN. Bewoners van een perceel aan de Ha- ringvlietstraat te Amsterdam kwam en na afwezigheid van eenige weken -— bij thuis- comst tot de ontdekking dat onbevoegden in de woning waren geweest en daaruit hadden ontvreemd o.a." vier gouden broches, twee gouden ringen, een gouden collier en een dito lorloge. Tot heemraad van den polder Kat woude is benoemd de heer T. Buijs te Monni- kendam. Zaterdagmiddag is met de mailboot „Oranje Nassau" incognito van Middelburg naar Engeland: vertrokken koning Haakon van Noorwegen. B en W. van Zaandam hebben den bouw van het nieuwe gemeentelijk ziekenhuis opgedragen aan den Zaanschen Coop. Bou- wersbond te Wormerveer voor de som van 422.000. Tijdens afwezigheid der bewoners is uit een perceel in het Cath. van Clevbpark te Nieuwer-Amstel circa 200 gestolen. Het gemeentebestuur- van Winters- wijk beraamt plannen om door middel van een persleiding gas te betrekken uit het Ruhr- Eebied. Blijkens een door de Mabeg t< ttrecht uitgebracht rapport is deze voorzia* ning zeer wel mogelijk. De Haagsche gemeenteraad nam het voorstel van B. en W. om aan het gemeente- personeel, dat niet meer dan 2450 per jaar verdient, een vacantie-bijslag te geven met 29 tegen 11 stemmen, aan. In de Siriusstraat te Utrecht is 'n kindje van negen maanden bij het omdraaien in d? wieg verward geraakt in het dekbed en gestikt. Ged. Staten van Utrecht stellen den Prov. Staten voor, op de begrooting 1929 en 1930 een bedrag van 25.000 uit te trekken voor bijdragen voor afkoop van tollen. Dezer dagen is te Den Haag opgericht een Vereeniging van Inspecteurs van politis te 's-Gravenhage, met aanvankelijk 46 ledea. Deze vereeniging had reeds vroeger bestaan, maar was eenige jaren geleden opgeheven. Bioscoop-exploitanten in Ned. Indie en tallooze bezoekers hebben aan Douglas Fair banks, Mary Pickford en Charlie Chaplin gevraagd om Insulinde eens te komen bezo®. ken. Het wordt waarschijnlijk geacht, dat in Januari aan dat verzoek gevolg zal worden gegeven. Donderdag is te Middelburg een Ford- auto, die voor een hotel stond, ontvreemd. De vermissing werd per speciale politieomroep bekend gemaakt. De auto is daarna onder Westkapelle door den burgemeester dier ge meente aangetroffen. Een man, die er met een fiets bij stond, vluchtte bij de komst van den burgemeester. De auto is in beslag genomen. Te 's-Gravenhage is overleden de heei S. L. J. Couturier, 88 iaar oud, die tijdens het leven v#n Koning Willem III kok ten paleizt was en bekend stond als een waar kunstenaar in zijn vak. Later is hij overgegaan naar de hotnou- ding van Prins Frederik, dien hij verschillen de jaren nog als hofmeester diende. T NIEUWE BARAKKEN TE ROTTERDAM. Voor lifders aan besmettelijke ziekten. Op 7 October 1.1. heeft de gemeenteraad ziin goedkeuring gthecht aan het plan om aan den Boezem barakken te bouwen voor Ri ders aan besmettelijke ziekten. Nu zijn er be- halve verschillende bijgebouwen zuster- huis, recreatiezaal, congierge en eventueel dokterswoning op het 3 H.A. groote stuk grond, twee barakken van vier zalen elk en een isolatiebarak gereed gekomen. In deze barakken, die allereerst bedoeld zijn voor Ri ders aan alastrim, kunnen 16 December a.s. zal met het opnemen van patienten wor den begonnen honderd patienten worden geborgen. Reeds zijn de fundamenten voor twee nieuwe barakken gereed. In het gebou- wencomplex, dat 2100 M2. beslaat, Is even- eens een operatiezaal aanwezig. Rondom het geheele terrein is een betonnen wand gebouwd om t« voorkomen, dat ratten het terrein zouden kunnen berevken. Boven- dien is er een installatie, waardoor besmet- ting van riolen wordt voorkomen. BURCHTRUINE VALKENBURG. Onderaardsche gang ontdekt. Bij de geregeld voortgezette werkzaamhe- den tot behoud- en vender onderzoek der burchtruine van Valkenburg heeft men een onderaardsche gang ontdekt. Deze loopt van de Dwingelrots naar de z.g. Fluweelen grot, doch is gedeeltelijk ingestort. Het zal waar. schijnlijk wel een vluchtgang wezen. Nader onderzoek zal hieromtrent wel meer he lit brengen. Evenals aangaande den ouderdom van dezen gang, die wellicht kan dateeren van v6or den bouw van het grafeRjk kasteel. EEN MOLEN BEHOUDEN. Dank zij gemeente subsidie. De historische korenmolen ,,'t Slot" aan de Punt te Gouda zal voor afbraak behoed wor den De eigenaar van den molen zag zich op grond van voorgenomen doelmatiger electri- ficatie van zijn beorijf genoodzaakt tot ge- deelteliike afbraak. B. en W. van Gouda heb ben even wel den raad voorgesteld den eige naar een jaarlijksche bijdrage te verleenen van 150 ter vergoeding van de schade, die voor hem uit het behoud van den molen voortvloeit, DE ONBETROUWBARE „UlTVINpER" Nog meer slachtoffers. Het blijkt, dat de deze rdagen te Amster- Het blijkt, dat de dezer dagen te Amster- die van beroep cargadoor is, nog meer op ziin Ikerfstok heeft dan de oplichting ten bedrag? van f 20.000 ten bate van de z.g. door hem uitgevonden „marine-code". De zaak begmt veel op een sneeuwbal te lijken. Nu heeft weer een diamantkoopman medegedeeld, door den uitvinder voor S60O oogelicht te zijn en de politie van het bureau Singel onderzoekt nog meer klachten tegen den onbetrftuwbaren sinjeur, WACHTGELD EN SALARIS. Een bezuinigingsmaatregel, die tot voordeel wordt voor den betrokkene De Raad van Zandvoort heeft besloten 1 Maart 1929 een klerk van Puhlieke Werken De orkaan, die reeds Vrijdagavond opstak heeft zware schade berokkend. In ons num- mer van Zaterdag hebben we nog enkele be- richten daarvan kunnen opnemen. Uit tele- grammen, die de beide laatste dagen bin- nenkwaroen, bleek, dat het weer in een groot deel van West-Europa ontzettend zwaar is geweest. Zoo werd uit Londen d.d. 7 Dec. gemeld, dat daken werden vernield, en benedenverdie- pingen van huizen onder water Uepen. Ver scheidene menschen werden gewond door af- gewaaide dakpannen. Zondagmorgen vroeg woedde boven een groot deel van Engeland een onweer, gepaard gaande met een tropischen regen en hagel. Op de Scilly eilanden woedde een orkaan met een snelheid van meer dan 100 mijl per uur. Het behoeft geen betoog, dat talrijke schepen in nooc verkeerden. Zoo meldt de draadlooze dienst van Londen, dat de reddingsbooten van Shoreham en Selsey uitvoeren om hulp te bieden aan het Hongaarsche s.s. „Honved", dat meer dan 40C3 ton meet, en naar de kust dreef. Een kabelschip dat in de nabijheid was, beriehtte later dat de „Honved" den toestand het hoofd bood en dat het kabel schip in de buurt bleef hoewel het weer te ruw was om een sleeptros naar de „Hon- ved" over te brengen. De reddingboot van Shorehbm keerde na acht uren terug, doch de terugkeer van de reddingboot van Selsey werd door het weder vertraagd. De kanaalboot van Boulogne naar Folke stone moest naar Dover gedirigeerd worden en kon eerst de haven binnenloopen na een uur buiten gelegen te hebben. De Kanaalbootdiensten zijn Zaterdag nor- maal geweest. Het s.s. „Largo Law" was stuurloos bij Dungeness door averij aan de stuurinrichting. De bemanning van een sleepboot, die bij Dover aan den grond liep, werd met een vuurpijltoestel gered. Het Brit- sche s.s. „John Charlton" strandde bij New- haven. De bemanning is veilig. Een sleepboot is uitgevaren naar aanlei- ding van noodseinen van het Spaansehe s.s „Alfonzo Perez", waarvan de stuurinrichting bij Great Yarmouth door deri storm defect was geraakt. De Italiaansche stoomschepen „Casmon en Johnny", die zich beide bij Landsend bevonden, vroegen eveneens assistentie we gens averij aan de stuurinrichting en dp- pompen. Er wordt voorts melding gemaakt van verscheiden schipbreuken van treilers en an dere kleine vaartuigen. Door het omwaaien van een mirur is te Eastbourne een vrouw gedood en een andere vrouw gewond. Tal van ongelukken werden veroorzaakt doordat voetgangers door den wind tegen rijdende auto's werden geworpen. Hoewel door de regens het water van de Theems gewassen is, is er geen onmidellijk gevaar voor overstrooming te Londen. ten binnen, meldende dat op verschillende deelen der kust schepen zijn gestrand, doch in het meerendeel der gevallen zijn de be- manningen gered door reddingsbooten, die het sedert de laatste vierentwintig uur zwaar te verantwoorden hadden. Er zijn geen nauwkeurige berichten beschikbaar nopens het aantal verdronken personen, doch men verneemt dat op het iand zeven personen ge dood en talloozen gewond zijn tengevolge van het omvallen van boomen en het mstor- ten van huizen. Het Britsche stoomschip Radvr" is voor Hartland Point gezonken. Men vreest dat de geheele bemanning is ver- dronken. Zwaar weer tusschen Ostende er Nieuwpoort. BRUSSEL, 7 Dec. L a De hevige storm, die de laatste teg** boven den Atlantischen Oceaan en Engeland Om een zoo volledig mogelijk overzicht te kunnen geven, laten we hier de berichten volgen, zooals ze binnenkwamen. We begin- nen dan met Scheepvaartdiensten stopgezet. LONDEN, 7 December, Tengevolge van den storm zijn verschei dene diensten tusschen Engeland en het vasteland tot nader order gestaakt. Op de Mersey is de scheepvaart stopgezet; de pas sagiersschepen die aankomen, kunnen niet meren en wachten tot de hevige storm be- daard is. Ieder uur Vnm-- vcjuer bench gewoed heeft, heeft thans Belgie bereikt en teistert vooral het kustgebied. tusschen Ostende en Nieuwpoort. Vele schepen nioea- ten de haven van Antwerpen binnenvhichten. Huizen, opgaand hout, en telefonische en tele- grafische verbindingen werden op «1 van plaatsen vernield. Te Brussel werd het hcht- net ernstig beschadigd. De storm woedt over- al met voile kracht. Vele straten zijn door ont- wortelde boomen versperd. Stormschade aan de Fransche en de Spaansehe kust. PARIJS, 7 Dec. De hevige stormen van de laatste da„en hebben aan de Fransche west- en noord- westkust groote schade aangericht. Te Brest zijn de straten van geheele wijken met dak pannen bezaaid. Talrijke schoorsteenen stort- ten in. Van het tehuis voor dakloozen, van een kazerne en van nog eenige andere gebouwen werden de daken geheel vernield. Het aantal schepen, dat in de haven gezonken is, is nog niet bekend, Alle telefoonlijnen rondom de stad werden vernield, zoodat Brest reels sedert 48 uur zonder telefoonverbinding met •het overige Frankrijk is. Ook te Cherbourg heeft de storm hevig gewoed. Het tramver- keer moest stopgezet worden In de Spaansehe provinQie Pontevedra zijri de rivieren tengevolge van een wolkbreuk buiten hun oevers getreden. Verscheidene huizen in de stad zijn ingestort, doch men- schenlevens zijn gelukkig niet te bet re uren., Ook uit Bilbao wordt zeer groote storm schade gemeld, waarvan het bedrag nog met te schatten valt. Honderden schoorsteenen. zijn ingestort of kwamen naar beneden Door dat verschillende hoogspanningsleidingen verpield werden en op de daken van huizen terecht kwamenT ontstond kortsluiting, wat eenige malen een groote brand tengevolg< had. Aan de Duitsche kust een spring vloed verwacht. HAMBURG, 7 Dec. In het kustgebied der Noordzee en het achterland woedt sedert hedenmiddag een hevige storm, die op sommige oogenblikken de kracht van een orkaan aannam. Door het meteorologisch station te Hamburg wordt een springvloed aangekondigd, die tot ID a 2 meted boven gewoon hoogwaterpeil zou kunnen gaan. Zwaar weer in N.-W. Frankrijk. PARIJS, 7 Dec. Van de heele N.W. en W. kust worden op- nieuw stormberichten ontvangen. ook hagel- btfien en onweders worden gemeld. Er is ont- za^gelijke schade aangericht. Het Deensche stoomschip Helen, dat door een sleepboot naar Brest gesleept werd is ten gevolge van het breken der tros afgedreven en gezonken. De bemanning werd gered. Een passagier is verdronken. Te Lorient worden voortdurend noodsig- nalen van schepen ontvangen. In de haven VAN

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 7