DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Spoorwegongeluk bij Namen, De stormen jn West-Europa, Trein in voile vaart ontspooid. DE STORM IN NET BINNENUND. Buiienl^nd NO. 991 DIf nnmmer bestaa! nil 2 feladen. ^nderfl oen en dertlgste Jaargang 1939 montsnriis WJ vooruitlbetaling per 3 raaanden f 2.—, fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Adrertentiepr. 25 ct. p. regel, grooterc letters naar plaatsruimte* APOimcm p BrieYen fran(J0 K y Boek- en Handelsdr. T.h. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Administr. No. 3. Redactic No. 33. DIliDAO Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. Post giro 37060 19 DECEMBER Dagelijksch owerzicht. VERw7\RD£ TOESTAND IN CHINA. ne Nanking-regeering van alle kan- ien bedreigd; een ultimatum aa-i Tsjang Kai Sjek; de opstand breidt zich utl. Het gaat niet best met de regeering te ♦Jank-inff, zooals we uit de laatste berichten kunnen°<>Pmaken- Van alle kanten wordt haar gezag bedreigd. In het Zuiden bijv. is er onder leiding van Tsjang Fat Kwei een zeer gevaarlijke rebellen-leger der Nanking- schen vleugel van de Koeomintang uitgebro- ken, zoodat Kanton ten ernstigste bedreigd wordt. In het Centrum van China en het Noorden wordt het gezag van Nanking bedreigd door generaal Feng, die gesteund wordt door den onbetrouwbaren gouverneur van Sjansi, Yen En alsof dat niet voldoende ware, blijken ook de machthebbers in Moekden niet ge- neigd, zich aan de Nanking-regeering te on- derwerpen in de kwestie van den Ooster Chi- neeschen Spoorweg en zijn zelf maar onder- handelingen met Rusland begonnen. En nu komt daar nog bij de houding van Tsjang Kai Sjek. Verschillende van zijn on- der-aanvoerders zijn tegen het hoofd der na- tionalistische regeering, die een vrijwel dic- tatoriaal gezag uitoefent, in opstand geko- men. Zelfs hebben vijf bekende leiders van China een gemeenschappelijk ultimatum aan Tsjang Kai Sjek gesteld. Deze leiders zijn: maarschalk Tsjang Hsoe Liang, de gouver neur van Mandsjoerije, generaal Jen Hsi Sjan, de gouverneur van Sjansi, generaal Feng Joe Hsiang, de leider der Koeomints- joen (het volksleger), Wang Tsjing Wei, een verbannen radicale politicus, en generaal Jang Seng Tsjih, leider van de onaihanke lijke legers in Honan. Deze leiders hebben Jen Hsi Sjan voorge- dragen als leider van de nationale legers en Wang Tsing Wei als president van den Stdntstddd Daarnaast hebben een twintig generaals in Noord-China en Szetsjoean een lang ma nifest onderteekend, waarin zij Tsjang Kai Sjek verzoeken om af te treden. Zij spreken lof over Tsjang Kai Sjeks bekwaainheden en diensten aan het land, doch zeggen het te betreuren dat hij betrekkingen onderhoudt met een regeering die een slecht bestuur heeft gebracht. Zij doen verder een beroep op alle groepen in China cm zich te vereenigen tegen den gemeenschappelijken vijand, Rus land. Intusschen komen thans berichten binnen, dat de opstand zich al weer uitgebreid heeft. Zoo zou Hankau door de regeeringstroepen al ontruimd worden. De toestand is echter nog lang niet te over zien. Echter dit is wel duidelijk, dat de mill taire machthebbers in China weer eens hun best doen, om de grootst mogelijke chaos te scheppen. vooruitgang van de nationaal socialisten te verwachten. Hoeveel hun winst zal bedragen is nog niet te zeggen, maar zij zullen volgens Wolff voortaan veel gewicht in de schaal leggen. Het drukst is, evenals bij de vorige verkie- zing, in Oost-Thuringen gestemd. Altenburg, waar de vorige week verscheidene relletjes zijn voorgekomen, sloeg wel het record met 87 procent. Daarentegen heeft in de hoofdstad Weimar slechts 66.4 procent van de bevolking ge stemd, te Gotha 64 pet. DE COMMISSIE VOOR DE ZAAK- SKLAREK. In de commissie-Sklarek uit den Pruisi schen Landdag zijn drie leden van den Ber lijnschen gemeenteraad, die in de credietcom missie van de Berliner Stadtbank hun toe stemming hadden verleend voor de credieten aan de Sklareks, gehoord. Bunge, Duitsch nationaal, verklaarde dit te hebben gedaan na van den der directeuren van de Stadtbank te hebben vernomen, dat verschillende Ber- lijnsche districten belangrijke bedragen aan de Sklareks schuldig waren. De wethouder van financien zou zeer tevreden zijn geweest, dat men op dergelijlce wijze de districten te- gemoet kwam. De verlenging van de verdra- gen met de Sklareks was volgens getuige bet werk van de wethouders Gabel en Benecke ge weest. Hoewel opperburgemeester Boss nog steeds schijnt te gelooven aan een volledige rehabili- tatie, worden reeds namen genoemd van de candidaten voor deze belangrijke functie. De mannen, die het meeste kans zouden hebben, zijn oudrijksminister dr. Koch-Weser, voorzit- ter van de democratische partij en dr. Heime- rich, sociaal-democratisch opperburgemeester van Mannheim. Boss is voorloopig met verlof tot 31 Januari a.s. Indien hij niet vrijwillig heengaat, zal hij tot Februari 1933 in functie moeten blijven daar eerst dan zijn diensttijd ten einde loopt. STATIONSKAS GEROOFD. Op de spoorlijn naar Osnabriick werd Maandagochtend half vijf door arbeiders op 15*0 Meter afstand van het station Laggen- beck, de dienstdoende beambte van dit station zwaar gewond in een sloot langs den spoorlijn gevonden. Uit het onderzoek is gebleken, dat een paar inbrekers den beambte van het sta tion hebben aangevallen. Na den man, die zich hardnekkig verdedigde, te hebben over- weldigd, gingen ze er met de kas, inhoudende een bedrag van 370 mark, vandoor. Reeds 16 dooden. Uit Brussel meldt men ons Hedenmorgen heeft nabij het station Na men een ernstig spoorwegongeval plaats ge- had. Een voor Arlon in Belgisch Luxemburg bestemde arbeiderstrein is vlak bij Namen in voile vaart ontspoord. De aangerichte schade is zeer groot. De locomotief van den trein sloeg over den kop, terwijl 4 wagons zoo goed als geheel vernield werden. Ook de spoorweg is ernstig bescha- digd. Het aantal slachtoffers moet zeer groot zijn en volgens de tot nu toe binnengekomen berichten zijn er 16 dcoden en meer dan 40 gewonden. Hulptreinen zijn naar de plaats van den ramp gezonden. Geen Nederlanders onder de slacht offers. Omtrent het spoorwegongeluk bij het sta tion Namen vernemen wij, dat zich onder de slachtoffers geen Nederlanders bevinden. Volgens de laatste berichten zijn er 15 dooden en 50 ernstig gewonden. DE CHINEESCHE CHAOS. 6 Amerikaansche torpedobooten naar China. Daar de Amerikaansche regeering den toestand in China thans weer ernstig acht, zijn 6 torpedobooten van Manilla naar Shanghai gezonden. DUITSCHLAND. VERKTEZINGEN. In Thuringen en Beieren. In Thuringen zijn Zondag de verkiezingen Voor den Landdag gehouden, terwijl in Beie ren de nieuwe gemeenteraden zijn gekozen. In Beieren is alles rustig toegegaan, maar in Thuringen zijn de nationaal socialisten in verschillende steden in botsing gckomen met socialisten en communisten. Voor zoover be- kend is een zestien jarig socialist bij een bot sing zwaar gewond. Op grond van den uitslag der recente ver- tiezingen voor den gemeenteraad was een MIJNONGELUK. Reeds 2 dooden. In de schacht Gliick Auf bij Deutsch-Oth in Lotharingen is een groep van 20 mijnwer kers door het instorten van een steenlaag bedolven. De instorting had plaats een half uur nadat zij aan den arbeid waren gegaan. De meesten hunner werden onder een leegen wagen gedrukt, dien zij hadden moeten laden Tot nu toe zijn 2 dooden en een ernstig ge- wonde geborgen. FRANKRIJK. DE OORLOGSBEGROOTING IN DE FRANSCHE KAMER. DE DEBATTEN BEGONNEN De Fransche Kamer begon Maandag avond met de debatten over de oorlogsbegroo- ting. De rapporteuren deelden o.a. mede, dat de organisatie van de grensverdediging 3 millioen franc kost. Daladier wees er bij de debatten onder toe- juichingen van links op, dat men hem een land moet noemen, waar de militairen uitga- ven grooter zijn dan de civiele uitgaven. Da ladier behandelde daarna de juistheid van de offic. gegevens betreffende de sterkte van de beroepsoldaten en vroeg, hoe men aan het ge- tal van 106.000 beroepssoldaten voor 1930 komt. Hij betoogde voorts, dat hij aan de ontwik keling van het Duitsche volk ten gunste van den vrede en de democratie gelooft. Sprekende over de militaire begrootingen van de afzonderlijke Europeesche Staten be toogde Daladier, dat thans de tijd is aange- broken, om de sterkte der legers te verminde- ren. Bovendien moet de een-jarige diensttijd worden ingevoerd. De bewapening is voor Frankrijk een gevaar voor zijn veiligheid. Na de rede van Daladier werd de zitting tot heden verdaagd. EEN ONDERSCHEIDING VOOR MADAME CURIE. Naar verluidt, zal worden voorgesteld, de bekende radiumonderzoekster, madame Cu rie te bevorderen tot commandeur van het Legioen van Eer. Dit zou de eerste maal zijn, dat aan een vrouw. deze hooge Fransche onderscheiding wordt toegekend. DE AG A KHAN GETROUWD. Belangstelling te Aix-les-Bains. Zaierdag is de Aga Khan, het religieuze hoofd der Britsch-Indische Muzelmannen, in het huwelijk getreden. Men weet dat er veel te doen is geweest over de verbintenis, welke de 52 jaar oude prins besloot aan te gaan met Odette Carron, een modiste. De belangstelling voor de plechtigheid te Aix-les-Bains was groot. Maar de menigte, die voor het stadhuis stond te wachten in de hoop een stoet van Oostersche pracht te zul len aanschouwen, werd teleurgesteld, want hij bestond slechts uit een aantal gesloten auto's. De Aga Khan droeg een jaquette en zijn bruid een grijs mantelpak. Als haar ge tuige trad het Kamerlid Borrel, oud-minister, op, terwijl de imman van de Mohammedaan- ruimen. sche moskee te Parijs, Si Yerjerja Ouy, als getuige voor den Aga Khan fungeerde. De burgemeester van Aix-les-Bains hield een gloedvolle toespraak, waarin hij den Aga Khan, die sedert dertig jaren zomers eenige weken te Aix doorbrengt, waar hij een groot kasteel bezit, huldigde, en tot de bruid zeide dat deze bekend om haar eenvoud, ook in haar nieuwen staat wel niet zou vergeten dat zij een kind is van het volk van Savoye, een af stammelinge der bergbewoners, gehecht aan den arbeid en trouw aan hun tradities van moed en deugd. Na een feestmaal in een der hotels vertroh het jonge paar naar Nice. CHINA. DE CHINEESCHE ZEEROOVERS. Een rdeuw brutaal stukje. Zest'.g menschen verdronken. Reuter meldt uit Hongkong: Het stoomschip Hai-tsjing van de reederij Douglas is Zaterdag door de Chineesche zee- roovers uit de Biasbaai aangevallen. Twee of- ficieren zijn gewond. Het schip werd in brand gestoken. Nader wordt gemeld dato Zondag: De aanval der zeeroovers op het stoomschip Hai-tsjing is de allerbrutaalste uit de geschie- denis der serie overvallen. Dertig zeeroovers hadden zich als passagiers aan boord weten te begeven en op een bepaald oogenblik vielen ze gezamenlijk de brug aan ofscnoon deze u't voorzorg met prikkeldraad was gescherma. Een hevig gevecht volgde waarin menige Chi nees sneuvelde of gewond werd, de roovers werden ten slotte afgeslagen en trachtten nu de machinekamer binnein te dringen maar ook daar werden zij verdreyen. Ten slotte tracht ten zij de brug in bratid te steken met petro leum maar de wind blies de vlammen in de richting van de Chineesche passagiers op het voordek waar een paniek ontstond, tengevolge waarvan talrijke passagiers over boord spron- gen. Ongeveer zestig personen zijn op deze wijze verdronken. De Chineesche marconist had intusschen de Engelsche torpedojagers Sterling en Sirdar te hulp geroepen die spoe- dig opclaagden en troepen aan boord zonden die de vlammen doofden. Een dertig gewonde zeeroovers zijn naar het ziekenhuis te Hong kong gebracht. Van de bemanning van de Hai-tsjing is de derde officier bij het gevec-it gedood en de eerste officier ernstig gewond SPANJE. ON'TPLOFFING IN EEN KRUIT- FABRIEK. 5 dooden. In een kruitfabriek bij Oviedo werden door de ontploffing vijf arbeiders gedood en ver scheidene arbeiders en aibeidsters ernstig ge wond. AMERIKA. DE TOESTAND OP HAITI. De rust teruggekeerd Te Washington ontvangen officieele berich ten uit Haiti wijzen er op, dat het bericht van het zenden van nog meer troepen naar Haiti nog voor de aanko-mst van den Amerikaan- schen kruiser „Galvestone" veel bijgedragen heeft tot verbetering van den toetand. Te Washington verwacht men, dat de poli tick der regeering in Haiti door het Congres zal worden goedgekeurd. Sterke critiek ver wacht men evenwel inzake de kwestie van het zenden van een commissie van onderzoek op voorstel van president Hoover. organiseerd. De bewoners der laaggelegen streken hebben hun huizen moeten ont- De overvloedige regenval. In het Theemsdal is in de laatste weken sch-ier even-veel regen gevallen als_ anders in de zes wintermaanden. Er zijn 325 man spe- ciaal aangewezen om te beletten, dat de rivier v-ersperd wordt. Een verdere stijging in de eerstvolgende dag-en is onvermijdelijk, z-elfs als het ophoudt met regenen. De lang- durige droogte van dezen zomer heeft het mogelij-k gemaakt, dat de rivier deR h-evigen regenval in November opnam zonder Ijuit-en haar oevers te treden, doch de December- regens hebben hoog water veroorzaakt. Schip in nood. De omroep van Londen heeft gisteren een S.O.S. uitgezondep, meldend dat het Spaan- sche stoomschip „Marojo", dat zich op vijf zeemijlen van Hastings bevindt, naar de rot- sen wordt gedreven daar de machines niet meer werken. Britsch stoomschip verlaten. Het jongste slachtoffer van den storm is het Britsche s.s. „Volumnia", metende 5000 ton, dat in het Noorden van den Atlanti- schen Oceaan is verlaten toen_ het op het punt stond te zinken. De uit 45 koppen be- staande bemanning werd door een ander Britsch schip gered. De gevolgen te land. Er dreigt ernstig gevaar door de over- strooming van de Theems tengevolge van de langste regenperiode ooit geregistreerd. De buitenlandsche luchtdiensten van de Imperial Airways zijn stopgezet Er zijn een aantal telefoonlijnen en telegraaflijnen ver nield. Een groot aantal treilers vermist. Een groot aantal treilers en tien stoom- treilers, die alle uit de haven van Lowestoft zijn vertrokken, worden vermist. Men gelooft dat de eerste een deel hunner zeilen hebben verloren en dat de andere haast geen kolen meer hebben. Draadloos is aan de schepen op de Noordzee gevraagd naar de venniste treilers te zoeken Het vergaan van de Volumnia. Omtrent het vergaan van het 5000-ton metende Engelsche stoomschip „Volumnia" in den Atlantischen Oceaan wordt gemeld, dat het Fransche stoomschip „Ile de France", dat zelf in nood verkeerde, het schip had ontmoet, doch door het slechte weer niet in staat was, hulp te verleenen. De „Ile de France" had toen de reis naar New-York voortgezet en de „Volumnia" achtergelaten met twee vrachtschepen, die echter evenmin hulp konden verleenen. Het is nog niet met zekerheid bekend, of een der beide achter gebleven vrachtschepen er in geslaagd is, de bemanning van de „Volumnia" aan boord te nemen. IN FRANKRIJK: Italiaansch stoomschip vergaan. De „Temps" meldt uit La Rochelle dat de treiler „Gascogne" de haven is binnenge- loopen met aan boord den kapitein en zes leden der bemanning van het Italiaansche s.s „Chi-eri", dat verging. De bemanning van de „Chieri" telde 41 koppen. De „Gascogne had er slechts zes kunnen redden. In het nummer dat DINSDAP 44 DECEMBER verschijnt, zal wedi gelegenheid bestaan tot het plaatsei nienwjaarswenschen h 50 cent a con DE DIRECT De vijfde stormdag. Nog steeds ongelukken te land en ter zee. IN ENGELAND: Het was gisteren de vijfde dag,, dat het Zuiden van Engeland door stormen geteis- terd werd. Te land werden windvlagen ge registreerd van 70 tot 80 mijl (112128 km per uur Gistermiddag woeien er in de Westelijke toegangen van het Kanaal nog winden met de kracht van een orkaan. Verscheiden schepen waren stuurloos door averij aan de stuurinrichting en vroegen om sleepboothulp. De kleine kotter .London Pilot" is sedert Vrijdag buiten gebleven en bleef voortdurend bij Dungenesse Point, waar tal van schepen in nood hebben verkeerd. De schepen, die in het Engelsche Kanaal in nood verkeerden, hebben ook hulp ontvangen van de groote Oceaanbooten. Het Britsche s.s. ..Britannic" wordt door een treiler naar Swansea gesleept, die eenige uren in de nabijheid is gebleven vo6r er een tros kon worden overgebracht, tengevolge van den storm. KeTktoren ingestort. Te Glasgow is tijdens een hevig onweer een kerktoren ingestort, waardoor drie per sonen ernstig gewond werden. Door aardverschuivingen en omgevallen boomen is in sommige streken het spoorweg- verkeer en het wegenverkeer gestoord. Beduchtheid voor overstroomingen. Men rnaak-t zich vooral bezorgd oyer den gezwollen toestand der rivieren, die in alle deelen van Engeland abnormaal hoog staan. In sommige plaatsen is het verkeer gedes- IN DUITSCHLAND: De Eiderdijk op drie plaatsen doorgebroken. Tengevolge van de stormvlagen, welke Zaterdag en Zondag hebben gewoed, is het water aan de Beneden-Eider zeer hoog ge- stegen. De Eiderdijk werd ten slotte door het water overstrcomd en is op drie plaatsen doorgebroken IN DENEMARKEN: Een veerboot stukgeslagen. De storm in Denemarken houdt' on-ver- minderd aan. Vele stoomschepen zijn met enorme vertraging aangekomen. Het verkeer der spoorwegveren over de Groote en de Kleine Belt ondervond eveneens groote ver traging. In Nijborg werd een veerboot bij het binnenloopen van de haven te pletter geslagen. Zij voer tegen de kademuur die over een lengte van vele meters werd geraakt. IN AMERIKA: Groote vertraging in de aankomst van schepen. Door den storm op den Westelijken Atlan tischen Oceaan hebben dertien groote passa- giersschepen, die heden of morgen moesten aankomen, een vertraging van een tot drie dagen. De .Bremen", die morgen verwacht werd, zal eerst Donderdag binnenloopen. De zeedijk bij Lemmer, In verband met het feit, dat nu reeds drie da-gen een Zuid-Westerstorm op de kust nabij Lemmer. staat, bestond gisteravond vrees voor doorbraak van den zeedijk nabij het Provinciaal Stoomgemaal te Lemmer. Het zeewater was gisteravond 14 d.M. boven A. P. gestegen. Met zakken e.d. heeft men den dijk ver sterkt. Voortdurend wordt de wacht gehouden. De wind is eenigszins gedraaid, zoodat het gevaar voorloopig is bezworen. Nader meldt men onsf Het gevaar, dat de zeedijk nabij het vinciaal stoomgemaal te Lemmer zou breken, is thans door belangrijke verste van den dijk met noodmateriaal, geheel weken. Schip in nood. De opvari gered. Ook het schip beh< binnen. Door de Lemmer nachtboot „Jan Niev kapitein Grijpsma van Lemmer, is h nacht gered de bemanning, schipper, k en loods, van het nabij Lemmerhaven in verkeerende ijzeren tjalkschip „De Hi schipper R. Smalbil, op weg van Ka: naar Groningen. De geredden zijn door reddingsbi overgenomen en naar Lemmer overgebi Het tjalkschip „De Hoop" is vanmc door een Lemster visscher te Lemmer bi gebracht. Het schip heft belangrijke opgeloopen. De lading bestond uit zan- Stoomboot gezo Gisteravond is op de Maas nabij Bi een stoomboot gezonken. Aan den wal, tegenover het huis Donck" lag een sleepschip gemeerd. Tc volge van den storm voer de stoon „Broedertrouw II" van de N.V. Versch Stoombootdiensten te Tilburg dicht 1 het sleepschip en schuurde zelfs tegen vaartuig aan. Het schijnt, dat het sleep; een anker buiten boord had hangen, te volge waarvan een gat werd gestooten i „Broedertrouw II". De ongeveer 100 groote stoomboot zonk binnen 5 min De drie opvarenden geraakten te water wisten zwemmende den wal te bereiken. De gezonken stoomboot had slechts nig lading aan boord. De dijk bij Enkhuizen bedr Te Enkhuizen begint tengevolge van hevigen storm het zeewater met kracht den dijk te dringen, die tot bescherming de spoorweghaven dient. Het spoorweg soneel is onder leiding van ingenieurs t om een doorbraak te voorkomen. Het zeewater v/as gisteravond 14 d.M ven A. P. gestegen. Schepen in n Bij E n k h u i z e n. Het zeilschip Streven, schipper Terp: geladen met mai's, op weg van Rotter naar Leeuwarden is gistermiddag voor huizen van de ankers geslagen. Ters heeft de schipper de noodvlag gehesc Een sleepboot heeft het vaartuig te Enl zen binnengebracht. Een stoomschip n gebroken roer. Hef Duitsche stoomschip A m b r i a 1 naar Den Helder om sleepboothulp ges< Het schip heeft een gebroken roer. De si boot Zeeland van het Bureau Wijsmulle Nieuwediep ter assistentie vertrokken. Vier man in een boot. Zij zijn bij Borsselen geland. De Nederlandsche motorschoener West- Vlaanderen van Antwerpen naar Londen, is te Vlissingen binnengeloopen. Van dit schip wordt nabij Brekens een sloep met vier opvarenden vermist. De reddings- boot van Vlissingen is uitgevaren om de sloep op te sporen. Het verloren droogdok. In Maassluis is men sterk onder den in- druk van het ongeval. De Maassluizenaara varen met de booten van L. Smit en Co. en de objecten die zij sleepen, de heele wereld rond, en nooit is er een ongeluk gebeurd tot thans, nu op een betrekkelijk korte sleepreis de sleep het begaf. Een der twee omgekome- nen, Van Buuren, laat een gezin met negen kinderen achter. Een motorlogger in nood bij Wijk aan Zee. Op de geruchten, dat een motorlogger ter hoogte van Wijk aan Zee zich in nood be- vond, is de te IJmuiden gestationneerde red- dingboot „Insulinde" voor hulpverleening uitgevaren. Later keerde de reddingboot terug, omdat bleek dat de opvarenden van het visschersvaartuig niet in direct levensgevaar verkeerden. De sleepboot „Hector" van bureau Wijsmuller is inmiddels naar het ont- redderde vaartuig, de motortreiler IJM. 206 ,,Adriana", waarvan de motor defect en de zeilen vernield zijn, van IJmuiden vertrok ken om te trachten het op sleeptouw te ne men en binnen te brengen. De reddingboot is opnieuw uitgevaren om, indien noodig, nog assistentie te verleenen Buiten gekomen, bleek de Adriana reeds op sleeptouw te zijn genomen door de stoomtreiler Ecliptica IJM. 63. Later brak de sleeptros, waarop de Hector den motor- logger behouden te IJmuiden heeft binnen gebracht. Men meldt verder uit IJmuiden dat de sleepboot Vlaanderen van het Bureau Wiia DRAN i

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 1