dagblad voor alkmaar en omstreken. Dagelijkscb overzicht. iugienland De nieuwe regeering in Tsjecho-Slowakye. No. £92 OH nummer bestaaf alt 2 bladen. Honderd een en dertigste Jaargang Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden f2.—ft*, per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsruimte.1 Bricven franco N.V. Bock- en Handelsdr. v.Il Herms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Administr. No. 3. Rcdactic No. 33. WOEIID46 Direct ear: C. KRAK. Houfdredacteur Tj. N. ADEMA. Postgiro 37960 11 DECEMBER NA DE KABINETSCRISIS IN BELGIE. De regeeringsverklaring. Gisteren heeft de minister-president de regeeringsverklaring uitgesproken waarmee bet nieuwe oude kabinet met zijn regeerings- periode in zee wil gaan In 't kort komt de verklaring neer op de volgende punten: Voltooiing der schadevergoedmgen is noodzakelijk, evenals herziening der ver dragen van 1839. Wat den economischen toestand aangaat, dient men vooral de aandacht te schenken can de ontwikkeling van den landbouw. Op fiscaal gebied is het gewenscht 'net crediet te handhaven, de lasten te verminde- ren en de belastingen te herzien. Voorts zal er een wetsontwerp inzake de gcciale verzekering ingediend worden. Wat de taalkwestie aangaat, deelde spr mede,, dat de regeering kort geleden een commissie heeft ingesteld, die tot taak heeft rapport uit te brengen over de uitvoering van de wet van 1921. Een commissie zal voorts voorstellen in- 'dienen betreffende de rechtspositie der amb- tenaren, een en ander met inachtneming der administratieve eenheid. Herziening van de verdragen van 1839 in den geest van rechtzinnige samenwerking met Nederland. Wat voorts het leger aangaat, zal men zich nog een weinig tijd moeten gunnen om de resultaten van de wet van 7 November 1928 onder oogen te zien. Voorzien is in de vervlaamsching van de Hoogeschool te Gent, met behoud evenwel van een facultatieven Franschen cursus. Ten behoeve van het lager- en middelbaar onderwijs zal de regeering voorstellen in- dienen, waarbij het gebruik van de moeder- taal als voertaal geregeld wordt en tevens rekening wordt gehouden met de vrijheid der gezinshoofden en zekere paedagogische eischen. Getracht zal worden den kinderen de mogelijkheid te bieden nog een tweede taal te leeren. Jaspar eindigde met er de Kamer aan te herinneren, dat zij een parlement du cente- naire" („parlement van het eeuwfeesf') zal zijn. Dit regeeringsprogram bevat niet heel veel nieuws Slechts een tweetal punten zijn voor ons van belang en wel de herziening van de verdragen van 1839 en de taalkwestie Het eerste zullen we voorloopig maar laten rusten, omdat daarvan niets nieuws bekend is. Ter zijnertijd zullen de Belgische en Nederlandsche regeering wel gaan onder- 'handelen en tot zoolang kan de kwestie, die reeds zooveel personen in beweging heeft gebracht, wel uitgesteld worden. Met de taalkwestie en dan wel in de allereerste plaats de vervlaamsching van de Gentsche Hoogeschool is het een ander geval. Immers, dit punt heeft een paar weken geleden de kabinetscrisis veroorzaakt. De nieuwe regeering zal nu binnenkort een wetsontwerp indienen, waarbij alle cursussen verviaamscht worden, terwijl Fransche cursussen, die aan deze Hooge school ook gehouden zullen worden, niet verplichtend zijn voor de studenten. Met dit wetsontwerp is dus de vervlaam sching van de Gentsche Hoogeschool een voldongen feit geworden. Tenminste, als het ontwerp door de Kamer wordt goedgekeurd Wat de lagere onderwijsinrichtingen be- treft is de regeering voornemens zoo spoedig mogelijk een of meer wetsontwerpen in te dienen met het doel de moedertaal of de ge- bruikelijke taal van het kind als onderwijs- taal te regelen, waarbij rekening zal worden gehouden met de vrijheid van het gezins- hoofd Tevens zal het aanleeren van een tweede taal bevorderd worden. Dat komt dus hier op neer, dat de Vla- imngen het Nederlandsch en de Walen het Fransch als onderwijstaak zullen krijgen, waarmee dus de taalvr.ijheid een voldongen feit zal zijn geworden. Men ziet dus, dat een groot deel der Vlaamsche wenschen verwezenlijkt zal worden. De regeeringsverklaring is in beide Kamers met veel bijval ontvangen. Wel kwam er debat, maar in t algemeen was men het met de regeeringsverklaring eens, zoodat Jaspar gerust kan zijn en het eeuwfeest als oremier kan roeemaken. Wat toch immers de wensch van dezen minister-president was! DE CHINEESCHE CHAOS. Verminderde zenuwachtigheid te Nanking. De aankomst van loyale troepen te Nan king heeft bijgedragen tot het herstel van het publieke vertrouwen. Verscheidene families, zoowel buitenlandsche als Chineesche, beslo- ten, in de stad te blijven. De vcoruitzichten. De Pekingsche correspondent van de „Times" teekent den toestand van het oogen blik als volgt: De geldmarkt is ernstig gestoord, en of schoon de regeering optimistische berichten oyer den toestand verspreidt, schijnt er wei nig twijfel te bestaan dat zij tegenover de ernstigste crisis staat sedert haar kort be staan. Totnogtoe werd beweerd, dat bewegin- gen tegen de regeering in de eerste plaats de politieke drijfveer hadden van het verwijde- ren van misbruiken en het doorzetten van hervormingen, doch de tegenwoordige gebeur- tenissen wijzen meer op een uitgebreide mili- taire uitbarsting als het gevolg van ontevre- denheid over de resultaten van den jongsten strijd en het vaste besluit der militairen om zichzelf te helpen. Het is moeilijk te geloo- ven, dat de bevelhebbers en de legers, die zoo gauw klaar staan om den eenen dag aan de eene zijde te vechten, en den volgenden dag aan de andere, zich in ernst onder verant- woordelijke leiders vereenigen voor een defini- tief doel, en dat indien hun pogingen met succes worden bekroond, daaruit iets goeds zal voortkomen. Het is eerder waarschijnlijk dat een nieuwe orgie van zinloozen burger- corlog China dieper dan ooit zal doen zinken in den chaos. Alle plannen tot afdanking zijn volkomen mislukt, en men moet zich reken- schap geven van het feit dat China gebukt gaat onder een militaristisdie nachtmerrie van zoo'n omvang, dat de politieke partijen en beginselen slechts geringe kans hebben te zegevieren. De overeenkomst van Nikolsk. De diplomatieke medewerker van de „Daily Telegraph" verneemt, dat de voornaamste be- palingen van de overeenkomst, 3 December te Nikolsk gesloten tusschen de vertegenwoor- digers van de regeering van Moekden en Moskou, als volgt luiden: 1. Ontslag door de regeering van Moekden van Lioe, den Chineeschen president van den Oost-Chineeschen spoorweg. 2. Terugtrekking door de Sovjet-regeeririg van Evesjanof en Eismont, laatstelijk onder- scheidenlijk Russische bedrijfsleider en assis- tent-bedrijfsleider van den Oost-Chineeschen spoorweg, met de bepaling dat deze ambtena- ren in andere functies weer in dienst kunnen worden gesteld. De benoeming van twee an dere Sovjet-onderdanen. 3. Een verklaring van de regeering te Moekden, dat zij thans en in de toekomst op- reehtelijk de oorzaken wenscht weg te nemen van alle geschillen betreffende den spoorweg. 4. Een gemeenschappelijke verklaring door de regeeringen te Moekden en te Moskou, dat zij nauwgezet de bepalingen van de overeen komst van 1924 betreffende den spoorweg zullen eerbiedigen. Zooals men weet, heeft Nanking in deze overeenkomst toegestemd. De a.s. regeeringsverklaring. In de Vrijdag te houden zitting van het parlement zal minister-president Udrzall de regeeringsverklaring van het nieuwe parle ment afleggen. In verband met de begrooting zijn moeilijk- heden gerezen daar de minister van finan cier prof. dr. Englisch, een verhooging van de begrooting van oorlog met 80 millioen ver- geleken bij het vorige jaar niet wenscht te aanvaarden, doch hij eischt, dat de begroo ting algemeen verlaagd zal worden. DUITSCHLAND. KINDERMOORDENAAR TE BRESLAU. Op 6 December j .1. werd in een kelder van een woonhuis te Breslau het verbrande lijk- je gevonden van een vijfjarig meisje. Men veronderstelde, dat het kind met lucifers had .gespeeld en dat daardoor het stroo, dat in den kelder lag, in brand was geraakt, waar- van de kleine het slachtoffer was geworden. Thans heeft het gerechtelijk onderzoek ech- ter uitgewezen, dat het kind is aangerand en daarna vermoord. De brandwonden dienden slechts om de aandacht van de ware doods- oorzaak af te leiden. Door de politie is voor opsporing van den dader een belooning van 1000 mark uitgeloofd. ONSOHULDIG VEROORDEELD. Thans de fout hersteld. 7 jaar onschuldig in het tuchthuis. Naar de correspondent van de „Frankf. Z." te Hamburg meldt, is volgens medede-- lingen uit Oldenburg de waarheid ontdekt inzake een roofoverval, welke op 28 Nov, 1913 plaats vond op twee kasloopers van een jutefabriek, die werden neergeschoten evenals de portier van de fabriek. De juryrechtbank te Oldenburg veroor- deelde op 27 Juni 1914 drie personen tot 15 jaar tucht' uiSstraf. Na zeven en een half jaar te hebben gezeten zijn de veroordeelden, die nooit hebben opgehouden hun onschukl te betuigen, uit het tuchthuis ontslagen. Sinds- dien hebben zij met taaie volharding gewerkt voor herziening van hun proces. A1 hun po gingen schenen echter tevergeefs. Nog on- "langs had het „Landgericht" Oldenburg voor de derde maal een verzoek tot hervatting var. het proces ongegrond verklaard. Het „Ober- lanaesgericht" had dit besluit bekrachtigd, ofschoon onder het publiek in steeds breeder kringen de overtuiging van de onschuld van het drietal veld won. De veroordeelden en hun verdediger be- sloten thans tot een zeer bijzonderen stap. Op 28 Nov. hebben zij een oproep gepubliceerd met uitloving van een belooning van 1000 M. voor pei^onen die verklaringen konden afleg gen, welke tot het vaststellen van de onschuld van de veroordeelden zouden voeren Deze oproep heeft succes gehad. In Bremen heeft een persoon, die meer van de zaak af- wist, de namen opgegeven van de werkelijke daders, vier in aantal. Reeds Zaterdag zijn twee hunner in Bre men gearresteerd. Zij hebben thans een vol- ledige bekentenis afgelegd. De arrestatie van de twee anderen wordt ieder oogenblik ver- wacht. Uit de afgelegde verklaringen is gebleken, dat het veroordeelde drietal niets met de daad te maken hebben gehad. -DE MOORDEN TE DU-SSELDORP. De dader gearresteerd? De door de politie te Dusseldorp gezochte knecht Nistroy is Dinsdag door de crimineele politie te Potsdam in het tehuis voor dakloo- zen te Nowawes aangehouden. De politie te Potsdam heeft om op het on derzoek der „moordcommissie" geen invloed uit te oefenen, den verdachte geen verhoor af genomen en hem onmiddellijk naar Dussel dorp op transport gesteld. De gearresteerde was sinds den moord op Maria Hahn uit Dusseldorp verdwenen. De N.R.Crt. weet nog het volgende mede te deelen: Een in verband met de versgjiillende te Dusseldorp gepleegde misdrijven sinds gerui- men tijd gezochten knedht George Nistroy is gisterochtend vroeg in het tehuis voor dakloo- zen te Nowawes bij Berlijn in hechtenis geno men. Nistroy is werkzaam geweest op de zoo- genaamde Strindermiihle bij Dusseldorp in welker nabijheid eenige der vreeselijke moor- den zijn gepleegd. Hij was uit Dusseldorp vertrokken, een dag na het verdwijnen van het dienstmeisje Maria Hahn, die het laatst op de Strindermiihle was gezien en wier lijk een paar maanden later bij Papendell werd ge vonden. Nistroy had zich van Dusseldorp naar Ohlig begeven, waar hij eenigen tijd werkzaam was, maar trok daar vandaar ge- deeltelijk per trein en gedeeltelijk te voet naar Hannover, Halberstadt en tenslotte naar Brandenburg a. d. Havel. Toen hij gisteroch tend1 te Nowawes werd gearresteerd, was hij geenszins verrast; hij werd naar het hoofd- bureau van politie te Potsdam gebracht. De dienstdoende officier van justitie heeft ter- stond het parket te Dusseldorp gewaar- schuwd. Waarschijnlijk zou Nistroy gister nog worden verhoord door een der Berlijnsche commissarissen, die te Dussc-'dorp aan het on derzoek hebben deelgenomen. EEN NIEUW BERLIJNSCH SGHANDAAL. Hoofdingeriieur aangehouden. Tegen den Berlijnschen hoofdingenieur Wilhelm Mollerke is, onder beschuldiging van verduistering, in dienstbetrekking ge pleegd, en gepaard gaande met valschheid ir. geschrifte, een instructie geopend. Hij werd gisteren wegens gevaar voor ontvluchting gearresteerd Hij wordt besehuldjgd van ver duistering van 47.000 Mark aan stedelijke gelden, welke hij als ambtenaar onder zich had. DE FINANCIEELE HERVORMING. Bespreking met de partijleiders. Onder voorzitterschap van den rijkskanse- lier werd de financieele hervorming met de leiders der regeeringspartijen besproken. De kwestie van vertrouwen. Volgens de Abend verlangt de regeering een votum van vertrouwen en een toezegging der regeeringspartijen, dat zij de financieele hervorming in den geest der door de regee ring goedgekeurde verklaring zullen afhan- delen. De B. V. P. en de bierbelasting. Naar het „Berl. Tbl." verneemt, zal de rijksminister van financien het sterke verzet der Beiersche Volkspartij tegen de verhoo ging der bierbelasting trachten te overwinnen door 70 pCt. van de opbrengst aan de landen af te staan. De houding der rijksdagfracties. De centrumfractie van den rijksdag besprak gisteren de financieele hervorming. Ofschoon de fractie tegen enkele details bezwaren heeft, kan op grond van de discussie worden vastge- steld, dat zij over het algemeen van de nood- zakelijkheid eener ingrijpenhe hervorming overtuigd is. Ditzelfde kan worden gezegd van de de- mocratische fractie, die eveneens over de kwestie beraadslaagde. De fractie der Beiersche Volkspartij ver- klaarde zich bereid, de rijksregeering voor de onderhandelingen in Den Haag haar vertrou wen te schenken, alsook haar goedkeuring te hechten aan de verhooging der bijdragen voor de werkloozenverzekering, doch het is haar niet mogelijk het door de regeering voorge- legde financieele program te aanvaarden. De inhoud van het financieele program der regeering. Het financieele program der rijksregeering wordt thans gepubliceerd. Het voorziet-o.a. in een verlaging der in- komstenbelasting, een verhooging van het fcelastingvrije gedeelte van het inkomen en verbetering van den „kinderaftrek". De verlaging zal plaats hebben in drie etappes, nl. 1 Juli 1930, 1 Jan. 1932 en 1 Juli 1933, zij zal resp. 12 pCt., 20 pCt. en 25 pCt. bedragen. Verder wordt voorgesteld verlaging der vermogens beneden 20.000 mark op te heffen; verlaging der ..Realsteuern". o.a. der bednjfs- belasting, met 20 pCt. en der grondbelasting met 10 pCt.; geleidelijke verlaging gevolgd door opheffing in 1935 van den last, die op de industrieobligaties rust; opheffing van de rente der rentebankobligaties; verlaging der vennootschapsbelasting en der effecten- belasting tot op de helft en der beursomzet- belasting tot op-een derde; opheffing der sui- kerbelasting. Verhoogd zullen worden de bierbelasting (op 1 April, met 50 pCt.) en de belasting op cigaretten en rooktabak. Voorgesteld wordt de contingenteering van cigaretten. Wijders wordt voorgesteld een nieuwe re- geling van de financieele vereffening met de landen (Ausgleich), waaronder ook de bier belasting en de opbrengst van het spiritus- monopolie zullen vallen, terwijl het aandeel der landen in de inkomsten- en omzetbelas- ting zal worden verlaagd; voorgesteld wordt de verbetering der positie van Beieren als land met de grootste bierproductie. De behandeling der wet tot het brengen van uniformiteit in de belastingen wordt be- spoedigd. Voorts bestaat het plan in het gemeente- lijk belastingstelsel een veranderlijke belas ting op te nemen, waardoor, -rekening hou- dende met maatschappeijke toestanden, het onderhoud van alle gemeenteburgers ten laste der gemeente komt. Ten slotte wordt voorgesteld een uitbrei- ding der controle op het financieel beheer der gemeenten, een verhooging der bijdragen in de werkloozenverzekering met Yt pCt., in- gaande 1 Jan. 1930, en de indiening van een wetsontwerp inzake de regeling van de del- ging der rijksschulden. De rijksdagfractie der Duitsche Volkspar tij is hedenmorgen om half tien bijeengeko men om haar besprekingen over het financi eele program voort te zetten. Ook de Soci- aal-Democraten zetten om 10 uur hun be sprekingen voort. De Democraten komen vanmiddag om 2 uur bijeen. De plenaire zitting van den rijksdag beginl hedenmiddag om 3 uur. In behandeling komt allereerst een voo'rgestelde wijziging in het reglement van orde, in verband met het tu mult, dat de Communisten in de laatste zit- tingen hebben gemaakt. Verwacht wordt, dat deze thans een heftige obstructie zullen voeren. ZWEDEN. EEN BANKET VOOR NOBEL- PRIJSWINNERS. Het hoogtepunt van het Nobelfeest, waar mee de stichter van den Nobelprijs wordt herdacht, vormde gisteravond het groote ga- labanket in de Spiegelzaal van het Grand Hotel te Stockholm. Behalve de Nobelprijs- winners en hun echtgenooten werd aangeze- ten door den Zweedschen kroonprins met zijn gemalin, door verschillende andere le- den van het Koninklijke Huis, leden van het corps diplomatique en vooraanstaande per sonen uit de wereld van kunst en wetenschap te Stockholm. De oud-minister-president Ha- marskjoeld bracht een dronk op den Zweed schen koning uit. De Zweedsche kroonprins herdacht den stichter van den Nobelprijs Alfred Nobel en Prof. Johannson, directeur van het Karloingisch Instituut, sprak de No- belprijswinners toe. Deze antwoordden met een kort woord van dank. Voor den Nederlandschen Nobelprijswin- ner, Rrof. Eijkman, die door ziekte verhin- derd whs aanwezig te zijn, werd het woord gevoerd door den Nederlandschen gezant te Stockholm, mr. A. M. D. Baron Sweerts de Bandas Wyborgh. Als laatste spreker voerde de Duitsche schrijver Thomas Mann het woord, die wees op de tegenstelling tusschen den dichter en de Natuur en met voorbijgaan van de be- scheidenheid tneende hij in de eer, hem te beurt gevallen door het ontvangen van den Nobelprijs, een hulde aan den Duitschen geest te mogen zien. Hij vergeleek Duitsch- land met den Heiligen Sebastiaan, aan alle zijden door pijlen doorstoken na den oorlog. Doch de Duitsche cultuur is weer bezig zich te verheffen. Met een viervoudig hoera op de Nobelprijsstichting besloot hij zijn rede. HET PROCES TEGEN GRAAF WERNIGERODE. Een jaar en drie maanden geeischt. In het proces tegen graaf Chr. F. zu Stol- berg Wernigerode heeft de officier van ju stitie na een requjsitoir van 1XA uur wegens dood door schuld een gevangenisstraf van 1 jaar en 3 maanden met aftrek der preven- tieve hechtenis geeischt. FRANKRIJK. HET GEISOLEERDE EILAND ST. PAUL. Het stoomschip „Eurypides", dat op weg naar Australie is, kreeg eenige dagen geleden bevel, koers te zetten naar het eiland St. Paul in den Indischen Oceaan, en inlichtin- gen in te winnen, daar het draadlooze station van het eiland sinds October geen teeken van leven meer had gegeven. Naar een draadloos bericht van het stoom schip meldt, werden de bewoners van het eiland in de beste gezondheid aangetroffen. Daar het draadloOs station in October door een brand was vernield zijn de Fransche autoriteiten op het eiland van de wereld afge- sloten. Het stoomschip heeft de noodige le- vensmiddelen achter gelaten en heeft de reis voortgezet. Zoo spoedig mogelijk zal het noodige mate- riaal naar het eiland worden gezonden, om een nieuw draadloos station op te richten. In het nummer dat DINSDAG 31 DECEMBER verschijnt, zal wederom gelegenheid bestaan tot het plaatsen van nienwjaarswenschen a 50 cent a contant. DE DIRECTIE. GRIEKENLAND. PRESIDENT KONDOERIOTIS TREEDT AF. Zaimis neemt het presidentschap waar. Admiraal Kondoeriotis, de president der Grieksche republiek, is gister wegens gezond- heidsredenen en hoogen leeftijd afgetreden, De voorzitter van den Senaat, Zai'mis, zai ad interim als president optreden tot de ver- kiezing van het nieuwe staatshoofd, die doo{ de beide huizen van't parlement in Januari zal geschieden. IT ALU!. DE PAUS EN HET NATIONALISME. „Een ware ramp". De „Osservatore Romano" geeft een sa- menvatting van de instructies, zeer onlangs door den paus aan de vertegenwoordigers der missie-instellingen gegeven. Zij omvatten drie hoofdpunten: lo. de missionnarissen mogen in geen en kel geval aan nationalisme doen. Zij moeten alleen aan het katholicisme van het aposto- laat doen en zich slechts met de zielen bezig houden. Het nationalisme is een ware ramp. Het is niet overdreven het een kwaad te noe- men in het werk der missionnarissen. Dit moet ieder voor den geest staan, van den priester tot den paus. 2o. Zij die voor God arbeiden moeten zich niet in de wereldlijke zaken mengen. Niemand kan twee heeren dienen, heeft Jezus in het Evangelie gezegd. 3o. De dienaren van God moeten onder elkaar eenheid van hart, eenheid van gedach- ten en eenheid van handelen bewaren. In d» eenheid ligt het geheim van het welslagen. DE ETNA WERKT WEER. De Etna vertoont weer werking. Uit den kratermbnd aan den Noord-Oost-kant van den berg stijgt rook op terwijl in den cen- tralen krater vlammen zichtbaar zijn. AMERIRA BRAND IN FILMATELIER. Negen dooden In het drie verdiepingen hooge baksteenen atelier van de Manhattan Studios Cy. en de maatschappij voor filmverhuring Pathe te New-York brak een brand uit die met groote snelheid om zich heen greep. Vijf mannen en vier vrouwen kwamen in de vlammen om. Verscheiden personen worden vermist. Het gebouw ligt temidden van verscheiden huurkazernes aan de rivier Harlem in de dichtbevolkte wijk Harlem. Tijdens den brand bevonden er zich 75 personen. Ongeveer 50 tooneelspelers en tooneelspeelsters waren om 10 uur's morgens met opnemingen voor een klankfilm bezig toen er plotseling vlammen sloegen uit een fluweelen gordijn in het ach- terste deel van het tooneel. In korten tijd waren alle uitgangen door de vlammen versperd. Tal van personen red den zich op het uiterste oogenblik door uit de ramen te springen waarbij verscheidenen hunner verwondingen opliepen. Alle brandweerwagens van de bovenstad bevonden zich op de plaats des onheils. Ook verscheidene drijvende brandspuiten name» aan het blusschingswerk deel. De oorzaak van den brand is onbekend. Het aantal dooden tot tien gestegert Het aantal dergenen, die bij den brand in het filmatelier gedood werden, is tot tien ge stagen; dat der zwaargewonden bedraagt op zijn minst tien. Eenige der slachoffers zijn tot onherkenbaar wordens toe verbrand, an dere gestikt. Men was den brand na 1Y uur meester DE TOESTAND OP HAITI. Naar uit Port au Prince, de hoofdstad van Hai'to, gemeld wordt, hebben alle daar wo- nende advocaten besloten, hun werkzaamhe- den zoolang te staken, totdat de Amerikaan sche machinegeweren zijn teruggetrokken In Haiti heerscht rust. BOM ONTPLOFT. Kinderen gedood. Te Brooklyn zijn de kinderen van een Ita- liaansch marmerhandelaar op tragische wijze om het leven gekomen. Zij vonden, terwijl hun vader afwezig was, op de keukentafel ecu pakje, dat zij voor een geschenk aanzagen, Toen zij het pakje openden, ontplofte een daarin vertoorgen bom. De kinderen werden gedood. De vader werd bij zijn terugkeer eerst ge arresteerd. Hij kon zich echter rechtvaardi- gen door te verwijzen naar dreigbrieven, waarin men betaling eischte van 6000 dollar. Bij weigering werd hij met een gewelddaad bedreigd. Hij had er destijds aan de politie mededeeling van gedaan en zijn huis was toen tijdelijk onder bizondere bee-aKlng ge steld. De politie had echter ten s'otre het ge val voor een boosaardige grap g&ondea n de bewaking opge^von, mm

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 1