I VISITEK AARTEN mmm Landbouw en Veeieelt. s ffl Radio-hoekje I Woensdag: U December. fKtll.l.K'i'ON. DE 1 S Provinciaal nieuws No. 292 Honderd een 1929. en dertigste Jaargang, Donderdag 12 December. Hilversum, 1071 M. (Van 12.-6.-~ n.m- 298 M.) 10.10.15 Morgenwijding. 12.15—- 2.Concert door het A. V. R. O.-Kwartet 2—3 Gramofoonmuziek. 3—3.30 Lezing voor de Ned. Verg. van Huisvrouwea jhr J C Mollerus spreekt over: Het afbetaungs- stelsel 3 30—4.— Gramofoonmuziek. 4.— f-Ziekenuurtje. 5.30- 0.30 Concert door het A. V. R. O.-Kwartet. 6.30 Koersen. Vaz Dias 6.45—7.15 Landbouwhalfuurtje. Spre- ken Ir J. G. Tukker. 7.15-7.45Fransch voor gevorderden en conversatie. ».or- Gramofoonmuziek. 8.25 Hoe staat het me de A. V. R. O.? door W. Vogt 8.35 Gramo foonmuziek. 9.15 ca. Vertelling uit 1001 Nacht ter inleiding van de navolgendeuit- TPTiriinp" Aansluiting van het Concertos tawT Amsfidi, He'. Coneertgebouw- Orkest onder leiding van I lerre Monteux. Na af\o"on nersber'ichten. Daarna: Vacantie- R^lXPmSaalgeHlustreerd. Daarna: Gramofoonmuziek. 12. Sluiting. Huizen 1875 M- (Uitsluitend N. C. R. V.) g ,5^9 30 Concert. 10.-10.30 Zang door Dameskoortje. 1030-11.- ^endienst 11 11 10 Lezen van Chr Lectuur. 11.30 1145 Gramofoonmuziek. 11.45—12.30 Voor dp landbouwers. 12.30—2— Concert. Zang, viod en piano. 2-2.35 Uitzending voor Irholen. 2.45—3.45 Cursus Fraaie Handwer- 4.-5— Ziekenuurtje. 5—6— Lezing nupr .Zielkundige invloeden op het proces van de ziekte". 6—7— Orgelconcert 7— 7,30 Lezing over „Hart zonder Land van Albert Helman. 7.308.Cursus Maleisch. 8 Uitz. van een Samenkomst van het Le- ger des Heils te Amsterdam. Toespraak en zang. Na afloop persberichten. Daventry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding 11.05 Lezing. 11.20—12.20 Gramofoonmu ziek. 12.20 Concert. F. Allsom, sopraan. W Biggs, tenor. W. Parry, piano. 1.20—2.20 Concert op Cinema-orgel. 2.50 Uitzending voor scholen. 3.20 Vesper uit de Westmin ster Abbey. 4.05 Lezing. 4.20 Concert. A Pimblott, alt. P. Garside, bariton. Instru- mentaal Kwintet. 5.35 Kinderuurtje. 6.35 Nieuwsberichten. 6.50 Marktprijzen. 7.05 Muziek voor blaasinstr 7.20 Lezing. 7.45 .ezing. 8.05 Concert. Orkest. N. Parker, bas. 20 Nieuwsber. 9.40 Toespraken o.a. door onsieur de Fleuriau. Lord Derby, Mr mderson. 10.20 Concert. S. Logan, ban a. Orkest. 11—12.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris", 1725 M. 12 20 Pro- .stantsche causerie. 12.50—2.20 Gramo- lonmuziek. 4.05 Concert. 6.55 Gramofoon- mziek. 8.20 Tooneel en concert. Zang en 'amermuziek. Langenberg, 473 M. 6.20—7.20 Concert. .35—10.35 Gramofoonmuziek. 11.30 Pho- ■olaconcert. 12.25—1.50 Orkestconcert. 4.50 —5.50 Aria- en cembalo-concert. 7.20—8.20 Concert. Koor en piano. 8.20 ..Scampolo" Blijspel van Dario Niccodemi. Daarna tot 11.20: Orkestconcert. Kalundborg, 1153 M. 11.20—1.20 Orkest concert. 2—4.Orkestconcert. 7.359.35 Concert. Orkest en solist. 9.5012.20 Dans muziek. Brussel, 508.5 M. 5.20 Orkestconcert. 6.50 Gramofoonmuziek. 8.35 Orkestconcert en zang. Zeesen, 1635 M. 6.15—10.05 Lezingen. 11.2012.15 Gramofoonmuziek. 12.15 12.50 Berichten. 1.20—1.50 Gramofoonmu ziek. 1.503.50 Lezingen. 3.50—4.50 Con cert uit Berlijn. 4.507.05 Lezingen. 7.20 Voorlezingen. 8.05 Concert. Piano en bariton 8.50 Lezing. 9.50 Dansles. Daarna tot 11.50 Dansmuziek. DE LANGENDIJKER GROENTENVEILINGEN Storm en regen in den tijd, dat de Langen dijker tuinbouwer zijn schuur vol met winter kool heeft zitten, zijn hem al zeer onwelkom Het bederft zijn stemming, omdat de stem ming op de veilingen dan zeer gedrukt is. Hij heeft handen vol werk, om zijn kool schoon te houden en heeft hoogere uitgaven te doen dan dit bij gunstig wintenveer. Al vroeg meet bij deze donkere dagen het gas of electrischlicht hvde boet worden gebruikt, daar hij anders niet op de juiste en goede wijze de kool kan behandelen. Tot's avonds Uit het Engelsch door J. S. Flitscher. Geautoriseerde vertaling door v. d. W heel laat is hi] tegenwoordig in de weer om het rottingsproces in zijn voortgang te stui- ten. Spreek tegenwoordig met wat voor Lan- gendijker tuinder ook en hij zal U als zijn meening verkondigen, dat het er voor den tuinbouw in deze streek niet best voorstaat. Als een communis opinio kan worden vast- aesteld dat de prijzen van de stapelgroenten beneden het bevredigende zullen blijven als de winter niet een handje meehelpt. Houden we een slappen winter met weinig sneeuw en dan ziet het er voor den tuinder slecht uit. Er zal dan gedurende het heele seizoen hard moet worden gewerkt en er zal geen droog brood verdiend zijn. En dat na een zomer- en herfstcampagne, die zeer ongunsti- ge financieele uitkomsten heeft gegeven. De tegenwoordige toestand op de markten aan den Langendijk geeft ongetwijfeld aan- leiding tot dergelijke pessimistische overwe- gingen. Door het open weer, dat we steeds blijven houden, wordt uit de talrijke tuintjes nog een massa groenten gehaald, die het onnoodig maakt de winterproducten van den Langendijker tuinbouw te vragen. Bij een paar flinke nachtvorsten in de groente uit de volkstuintjes grootendeels verdwenen en dan eerst breekt de noodzakelijkheid aan, zijn toe- vlucht tot roode, gele en witte bewaarkool te nemen. Dit geldt zoowel voor het binnen als voor het buitenland. Bij de tot nu toe heer- schende weersgesteldheid, is het te begriipen dat men noch uit het buitenland, noch uit het binnenland met groote orders aan de markt komt. De vraag is dus gering en als gevolg daarvan blijven de prijzen laag. De Langen dijker tuinbouwer kent over 't geheel de marktpositie uitstekend. De leiders der tuin- bouwvereenigingen houden voortdurend con tact met die uit handelskringen, de oogst- vooruitzichten in andere landen worden nauwkeurig nagegaan, men bestudeert de faits et gestes in den buitenlandschen land- en tuinbouw, kortom men weet ongeveer hoe de positie op de andere markten en in andere landen is. En zoo komt hij vanzelf tot de we- tenschap, wat voor onzen tuinbouw de voor- waarden moeten zijn, waaronder hij tot gunstige financieele uitkomsten zal kunnen komen. Op't oogenblik houdt hen de vraag bezig wat de inventarisatie der stapelgroenten deze week zal opleveren. Op 15 Dec. zal iedere tuinbouWvereeniging haar leden opdragen op te geven, hoeveel zij op dien datum bezitten aan uien, peen en verschillende koolsoorten. Men komt dan tot de wetenschap. hoe groot de voorraden in bet kooldistrict zijn, en men kan er rekening mee houden bij het verkoopen zijner groenten. Al heeft de tuinder als vanzelfsprekend eenige interesse bij deze voorraden, en al is hij bijzonder nieuwsgierig naar de juiste cijfers, op het oogenblik twij- felt hij er niet meer aan, dat er geen groote voorraden zouden zijn. Uit alles is hem het tegengestelde al ten duidelijkste gebleken. Alle schuren en boeten zitten vol. Ondanks de meerdere bergruimte, die men dezen win ter heeft, die blijkbaar geen onderdak kunnen vinden. En door de ongunstige prijzen wordt er nog weinig ter veiling aangevoerd. Zoo werkt alles er aan mee, om de vooruitzichten alles behalve rooskleurig te doen zijn. Chineesche kool of witkrop werd aan beide veilingen aangevoerd. Maandag besteedde men aan de veiling der L. G. C. 3.20 per 100 stuks, aan die van den Noordermarkt- bond 2.40. De prijzen liepen verder nogal uiteen. Zoo werd Vrijdag te Noordschar- woude 4.20 besteed, Zaterdag slechts 2.80. Aan beide veilingen beliep de aanvoer 10.000 stuks. Bieten hadden weinig belang- stelling. Zoo werd aanvankelijk aan de Broe- kerveiling 1.10—./ 2.30 betaald, te Noord- Scharwoude in't midden der week 1.70. De prijs moest minstens tweemaal zoo hoog we- zen. Van Peen geldt hetzelfde. Groote brachten 1.60—/ 2.90 op, kleine 0.801.10. Bij deze prijzen is het duidelijk, dat men nog niet overgaat tot het aanvo ren van groote hoe- veelheden. Schotsche muizen, die nog altijd worden geveild, brachten 1.401.60 p. 100 K.G op. Voor goede, blauwe winteraardappelen kon men niet meer dan f 2.602.70 maken. Bravo's werden verkocht voor 1.60, terwijl drielingen 1.70 opbrachten. De prijzen der bloemkool liepen eveneens achteruit. Voor de mooie groote eerste soott kon f 10—/ 12 worden gemaakt, in een zeer zeldzaam geval kon men iets meer krijgen. Kleinere brachten 5—/ 7 op. Vrijdag werd aan de Broeker veiling 3.4011.10 be taald, te Noordscharwoude 710.40. Voor tweede soort betaalde men 1.80 5.80. Aan beide veilingen werden in totaal rond 70000 stuks aangevoerd, waaruit wel blijkt, dat de teelt zeer tegenvalt. Dit is zeer jammer, daar de stemming op de bloemkool- markt gunstig is geweest en de teelt ons den achterstand met de aardappelencampagne voor een groot deel had kunnen doen inhalen, wat in De Streek het geval is geweest Al konden de prijzen der roode kool beter zijn, toch houden deze nog het beste stand te midden der algemeene maleise. Als dit maar zoo mag blijven, als weldra grootere hoe- veelheden zullen worden aangevoerd. Voor groote kool werd van 22.50 betaald, kleine brachten van 55.50 op. Andere soorten werden verkocht voor prijzen, liggen- de tusschen de genoemde en die afhankelijk waren van grootte en kwaliteit der kool. Voor doorschot betaalde men van 1.704.50, terwijl zoogenaamde kale 0-902.10 konden bedingen. Aan de veiling van den Noordermarktbond werden 51, aan die van de L. G. C. 24 spcorwagens aangevoerd. Met de gele kool wil het nog maar niet; de prijzen zijn aanmerkelijk lager dan eenige weken geleden. Groote brachten 2 of iets meer op, kleine konden bijna de heele week door niet boven de 4.50 komen. Slechts bij hooge uitzondering kon 5 worden gemaakt Deze lage prijzen zijn oorzaak, dat aan beide veilingen niet meer dan 10 spoorwagens wer den aangevoerd. Het seizoen voor witte kool loopt op zijn eind. De prijs was siecht. Als hoogste no- teering teekenden we 1 aan, als laagste 0.70 per 100 K.G. Deensche witte kool liep nog in prijs ach teruit. De vraag naar deze koolsoort neemr dan ook meer af dan toe. Bij hooge zeld- zaamheid werd meer dan 2 betaald n.l. 2.20; overigens kon geen 2 worden ge maakt, zelfs niet voor het mooiste en meest gewilde kleingoed. Aan de veiling van den Noorderrnarktbcnd werd b.v. Woensdag i .30—/ 1.90 besteed, aan die der L. G. C. 1.20—/ 1.70; Later liepen de prijzen zelfs nog eenigszins terug! Een aanvoer van 30 spoorwagens is daarom zeer begrijpelijk. Zoo goed als verleden jaar de uien het de- den, zoo slecht doen ze het nu. Er kon deze week niet meer dan 1-402.60 worden gemaakt. Dielingen konden zelfs niet meer dan 1—2 opbrengen. Voor nep werd f 2.80— f 3.80 betaald. Grove uien brachten i .30—/ 3.30 op. De totaalaanvoer aan beide veilingen ging de 5 spoorwagens dan ook niet te boven. Spruitkool bracht 12.8018 op. VOOR HET LEVEREN VAN UW BEVELEN WIJ ONS ZEER GAARNE AAN. L I1 HANDELSDRUKKERIJ N. V. v.h. HERMS. COSTER ZOON uien slechts 2.20 op Wegens den zeer lagen prijs van bieten en peen is er deze week niets van dit aange voerd. Ook laten de bouwers met het slechte weer, de kuil liever dicht. Er is toch weinig aan te verdienen, deze te verkoopen. WARMENHUIZEN. Veilingsoverzichl van 2—7 Dec. De aanvoer en prijzen der verschillende aangebrachte groenten, hebben deze week een stug verloop gehad. Roode kool werd er ook minder aange voerd, er waren dagaanvoeren bij, die de helft waren als de vorige week op dien dag. Dei laatste dag waren er evenveel aanvoerders als de vorige Zaterdag met slechts een aan voer van 42000 K.G. Roode kool; vorige Zaterdag was er reeds 88000 K.G. De prijs was eerder minder dan hooger. Het hoogste wat werd besteed voor Roode kool was f 5.40 voor le soort. De groote brachten op 2.50. Een enkele dag werd er soms beneden 5 verkocht voor de beste 2e soort, bracht hoogstens op van f 3.50 tot 4 en kon niet boven de f 4 komen, zooals de vorige week. Er werd ook wel beneden de f 2 verkocht. Kale roode gingen van 1.50—2 80 per 100 KG. De laatste witte kool treft het ook minder goed. Meer dan f 1.10 bracht deze niet op, en Dinsdag werd ook voor 1 verkocht tot 0.60 toe, de rest was onverkoopbaar, Dinsdag en Vrijdag was er nog meer dan 25000 K.G. aangebracht, de andere dagen was het zeer weinig. De witte kool raakt toch eindelijk eens op. Wegens de slechte prijzen der Deensche witte kool is de aanvoer hier- van zeer klein. Dinsdag waren er nog ruim 3 wagons Deenen, die voor 88 per wagon werden verkocht; Vrijdag met een aanvoer van slechts 7450 K.G. brachten ze toch niet meer op dan f 1.20, Gele kool wordt de le soort verkocht voor gemiddeld f 4. Een enkele mooie partij ging voor f 4.50, 2e soort brengt op van 1.60 tot f 2.60 per 100 K G. Woensdag was de grootste aanvoer 7600 K.G. Dinsdag slechts 200 K.G., die toen f 2.10 opbrachten. De bloemkool is erg ge- zakt. Dinsdag waren er nog 1565 stuks waarvan de le soort opbracht van 5 tot 10 ct per stuk, Donderdag nog 275 stuks, die 8 ct. opbrachten en Vrijdag le soort van 3.90— 6.20 de 100 stuks. Zaterdag bracht 2e soort op f 3 90 Vrij dag was er nog 650 K.G. nep, die slechts f 3 opbracht. Ook was er nog 560 stuks witkrop, die voor 2.20 de 100 stuks werden verkocht. De kleinere aanvoer van uien kan ook niet de prijs in de hoogte doen gaan. Was Dinsdag de prijs van 2.50—/ 2.80, steeds werd deze lager, en Zaterdag brachten 1325 K.G NOORDSCHARWOUDE. Uitvoering Qymnastiekvereeniging. Zondagavond had in het lokaal van den heer J. de Bakker een uitvoering plaats van de gymnastiekver. „Hercules en Hygiea'' on der leiding van den heer K. Boot Jr. De ver schillende oefeningen werden correct en net- jes uitgevoerd. De tweede uitvoering is de z.g. Ouderavond. SCHERMERHORN. De afd. Schermerhorn van den Bond voor Staatspensionneering hield Zondag een goed geslaagden propaganda-avond. De voorzitter, de heer J. de Groot, herdacht in zijne inleiding het tienjarig bestaan van de thans bestaande Ouderdomswet, terwijl reeds zes jaren te voren het Staatspensioen werd uitgekeerd aan hen, die boven 60 jaar 3 jaar loonarbeid hadden verricht en den 70- jarigen leeftijd hadden bereikt. Alhoewel spr. het vele goede erkende van de thans bestaan de invaliditeits- en ouderdomswet, blijkt thans meer en meer de onvoldoende werking van de ouderdomsvoorziening. Vele duizen- den bliiven verstoken van uitkeering. Alleen dcor g'ezamenlijke inspanning zal iets te be- reiken zijn. Na een samenzang uit de bekende liederen bundel werd door de Tooneelvereeniging „Hoop doet Leven" opgevoerd't propaganda stuk „Fatum". De vertolking van dit moei lijke stuk was goed; ieder der spelers kwam goed naar vorende rollen zaten er goed in erwijl het geheel met groote aandacht werd gevolgd. In den loop van Januari zal onze tooneelclub dit stuk opvoeren voor de afdeelingen te Westgraftdijk en Alkmaar. Een gepast slotwoord van den voorzitter was het einde van dezen goed geslaagden avond. 84 „Neen, ik heb mijn gedachten daarover wel laten gaan, dat zal ik je later vertellen. Luis ter eensneem een raad van mij aan, Pe- pita, doe alsof je dit beschouwt als een soort picnic en toon geen vrees voor hem, daar bui ten ik zal het ook niet doen. Wij moeten zijn gezelschap dulden en daarom doen wij het verstandigst met vriendelijk te zijn, zoo als hij dat wenscht. In ieder geval zullen wij geen gebrek lijden en oom Joseph zal ons niet om zeep brengen dat geloof ik niet en wij moeten eenmaal verlost worden; daar om moeten wij trachten ons te schikken in ens lot". „0, dat zal wel gaan, Ben", antwoordde zij opgewekt. „Voor oom Joseph ben ik niet bang, ik zal hem wel weten in te palrnen, als dat noodig is." Dat bleek niet noodig te zijn. Toen oom Joseph terugkeerde, aangetrokken door de geur van de versch gezette koffie, was hij zoo voorkomend en beleefd tegen haar alsof zij een prinses was, die door hem het hof werd gemaakt. Hij sprak van haar helder kijkende oogen en roze wangen en hield te gen mij een betoog over de voordeelen van vroeg opstaan en vroeg naar bed gaan. Hij j gaf aan Penita de fiinste stukies van de tong en de room van de melk; hij verzocht mii om een blikje frambozenjam open te maken. Jonge dames, zeide hij, zijn verzot op zoetig- heid en daar wij er een in ons gezelschap hadden, moesten wij daarmede rekening hou den. Gevangenbewaarder of niet, oom Joseph was bijzonder minzaam. En al zat hij >n angst, dit had zeker geen invloed op zijn eet- lust, want hij at en dronk met smaak. Toen onze maaltijd ten einde was en oom Joseph zijn pijp op had gestoken, begonnen Pcpi'ta en ik met op te ruimen. Maar er deed zich een moeilijkheid voor. „Waar moeten wij water vinden om het servies af te wasschen?" vroeg ik. „Wij kun nen niet het water gebruiken dat wij rnede- brachten: dan zijn wij er spoedig doorheen. En waar zullen wij drinkwater vinden als on ze voorraad op is?" Ik keek naar oom Joseph en hij knikte met zijn hoofd. „Je hebt gelijk, Benjamin. Wij kunnen nie zonder water. Ik heb daarnaar gei'nformeerd bij mijnheer Getch natuurlijk. En mijnheer Getch wees mij er op, dat dit eiland eens werd bewoond door monniken. Monniken zijn gewone menschen, Benjamin. Waar menschen wonen, daar moet ook water zijn; dat was de redeneering van mijnheer Getch en dat lijkt mij niet zoo dom geredeneerd. Er moet dus ergens op dit eiland water te vin den zijn." „Het is op zijn minst drie honderd en vijf tig jaren geleden. dat die monnikken hier woonden!" riep ik uit. „Misschien wel vier- honderd iaar en ik ueloof niet dat er hier na dien tijd menschen hebben gewoond. Als er een put is of een bron, hoe moeten wij die dan vinden?" „Ik geloof niet, dat dit zoo moeilijk is Benjamin", antwoordde hij kalm. „De mon niken woonden dicht bij de kerk de rui'nes daarvan liggen rond dezen toren. En het wa ter moet dus daar ergens te vinden zijn. Ik stel voor, dat jij en de juffrouw daar ergens gaan zoeken; dat is voor jullie een aange name bezigheid op dezen mooien morgen en als jullie wat lang wegblijven om ook een beetje te vrijen, dan kan dat best, want er is geen haast. Het afwasschen van de ontbijt boel kan wel wachten". Wij treuzelden niet met zijn voorstel op te volgen en voorzien van een kan en een ketel gingen wij op zoek. Voor wij de deur hadden bereikt, riep hij ons terug. Er klonk een waarschuwing in zijn stem. „Jij begrijpt natuurlijk, Benjamin", zeide hij, terwijl hij rookwolkjes uitblies, „dat je in geen geval een poging mag doen om de aan dacht te trekken. Dus geen gewuif met zak- doeken, geen vuurtjes maken of iets derge- lijks. Benjamin, dat kan ik niet toestaan en ik vraag je woord van eer, dat het niet zal gebeuren. Jullie moet rustig afwachten, tot het uur van verlossing komtwij hadden nog leelijker in de knoei kunnen zitten dan nut dat verzeker ik je, Benjamin. Want wij hebben eten en drinken en water zul ]e ook wel vinden en wat kan je nog meer verlan- gen? Ik heb het wel eens minder gehad, dat OUDE NIEDORP. Maandagavond werd alhier in het lokaal van den heer Balk het Sint-Nicolaasfeest ge vierd met de kinderen van de Openbar School. Het hoeft geen betoog, dat ook al was de Sint dit jaar wat laat, de geest op het kockpunt was. Een vroolijk liedje klonk air a: helder op. Mevr. Nolles uit Den Haag gaf met de oppenkast een vertooning. Het is ge- noeg bekend. dat deze dame de ware takt be- zit, om den kinderen een avond te geven die heugt. Vol enthouiasme speelde de kinderen mede in het stukje „Slimme Hans", dat opge voerd werd. De noodige chocolademelk, taai en speculaas en een aardig cadeautje voor ieder kind deed de rest. Het was een aardige, leuke avond, die bijgewoond werd, niettegen staande het stormweer, door vele ouders en anderen. OTERLEEK. De raad vergaderde Dinsdagmorgen ten 10 ure. De voorzitter, de heer Huijzer van Reenen, las in zijn kwaliteit van secretaris de notu- len, die onveranderd werden vastgesteld. Spr. richtte een speciaal. woord tot wet- houder Dekker, dien hij geluk wenschte met diens herstel. Ingekomen: Dankbetuiging van Mevr. Bodegraven Tuin voor haar benoeming tot lid van de commissie van toezicht op het L. O. Van den heer de Koning dito voor zijn herbenoeming als lid van het B. A. De begrooting van den Keuringsdienst voor Waren te Alkmaar. Welke stukken voor kennisgeving worden aangenomen. Op het verzoek van den heer P. Plevier om hem toestemming te verleenen voor Ra- diodistributie en hem daarbij gelegenheid te geven van de palen van het electrisch net ge- bruik te maken, werd gunstig beslist. Op voorstel van B. en W. werd z. h. st besloten 50 als bijdrage beschikbaar te stellen voor een klok in het nieuwe Qouverne- mentsgebouw te Haarlem. In behandeling kwam hierop, het reeds in meerdere vergaderingen behandelde schrij- ven van de commissie uit de buitengemeen- ten voor het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar en de daarvoor door de gemeenten te verlee nen vergoeding, alsmede het benoemen van 2 regenten uit de buitengemeenten, waar- voor werden aanbevolen de heeren Haring- huijzen, burgemeester van Wieringerwaara en baron von Fridagh, burgemeester van Schoorl. De burgemeester deelde mede, dat Oter- leek 250 per jaar had toegezegd, doch dat dit bedrag nu wisselvallig zal worden, om dat een andere berekening gewenscht wordt Wethouder Spaan betreurde het, dat Alkmaar patienten uit niet-subsidieerende ge meenten een hooger tarief berekent. De heer W i 11 e v e e n had geen bezwaar de nieuwe regeling te volgen, al zal het iets meer kosten, omdat er eert hiaat is in de bij- dragende gemeenten. Wethouder Spaan ging hiermede vol- komen accoord, waarop z. h. s. aldus werd besloten. Van het comite van burgemeesters en scre- tarissen in het kantort Alkmaar was een cir- culaire ingekomen, waarin de wenschelijk- heid aan de orde wordt gesteld, van het tot stand brengen van doorverbindingen in slui- tingstijd en des nachts, met het oog op de openbare veiligheid. Verzocht wordt voor deze uren een bedrag van 2.50 per uur beschikbaar te stellen. De voorzitter herinnerde er aan, dat hij de wenschelijkheid reeds eerder bepleitte. Het bleek toen niet mogelijk, doch thans vragen alle omliggende gemeenten het en verleenen de posterijen alle medewerking. Over dag buiten de sluitingsuren komt een gesprek dan op f 2.50 en des nachts op r 5. Wethouder Dekker begreep met, dat het zoo hoog moest kosten. Hij oordeelde dit niet bepaald een gewenschte medewerking, maar men bereikte althans iets. Wethouder Spaans: De kantoorhoudei moet er's nachts zijn bed voor uit. Hij vono bet wel wat kras, maar wilde het er met op laten afsluiten. De heer W i 11 e v e e n wilde er lederen nacht wel drie uur zijn bed voor uit (Gelach) Spr. verzocht nog eens voorlezing, waar uit bleek, dat het de gemeente jaarlnks f 12.50 zal kosten en 50 in eens. De heer Witteveen wilde de kosten van de gesprekken buiten beschouwing laten. want als een gesprek noodig is. dan is het noodzaak. Misschien pakken ze er geen dief meer om, maar dan is het ook zoo erg 111 Spr. kon begrijpen. dat de burgemeesters medewerken. want die hebben van het vorig jaar nog den schrik te pakken. De voorzitter was er voor. Men kan dan alle omliggende gemeenten via Alkmaar bereiken. Spr.'s bedoeling is, dat de veld- wachter Duin en hij de doorverbindingen be- hooren te krijgen. De raad was het hiermede eens, waarop het voorstel werd aangenomen. is zeker." Hij gaf een wenk. dat wii konden gaan, een daar over dat punt niets meer te zeggen viel en wij gingen, verplicht om te gehoorzamen. Wij onderzochten den onmiddellijken omtrel: en het bleek, dat oom Joseph een goed profeet was er was een stroompje helder water achter de rui'nes. Wij vulden onze kan en ketel en gingen terug naar den toren. Oom Joseph was bezig orde te brengen in onze bagage en het viel mij op, dat zijn oude tasch verdwenen was. Toen begreep ik, dat hij ons opzettelijk had weggezonden. Hij moest zijn tasch verstoppen. Ongetwijfeld had hij die begraven ergens in de rui'nes. Hij wandelde daarna eens rond en beklom ook de nog bruikbare trap van den toren. De dag ging voorbij, wij aten en dronken, deden van alles en eigenlijk niets. Toen het avond werd, hielp ik oom Joseph op zijn verzoek om een nood- deur samen te stellen uit planken en balken die buiten lagen. Daarna zochten wij als den vorigen nacht onze slaapplaatsen op gliep laat in en was vroeg weer wakker. H grijze morgenlicht begon den toren te ver lichten, toen ik door een gat in onze tijdelijke deur een bruine hand en een langen, gespier den, bruinen arm zag, die voelde en tastte HOOFDSTUK XVII. De vernielde boot. Ik stootte een kreet uit, die ver over zee kon gehoord worden ten minsle dat dacht ik toen en de bruine hand verdween. Oom Joseph sprong op. Ik sprong naar de deur. niet uit dapperheid, dat was zeker. doch uit gevoel van vrees. Ik amende een zaebt Ik geluid te hooren tusschen de struiken en het kreupelhout voor den ingang van den toren. Daarop hoorde ik niets meer en, door het gat in de planken kijkende, zag ik evenmin iets van onzen bezoeker. Toch begreep ik, dat hit niet veraf kon zijn, wachtende en loerende en ik was zeker van zijn identiteit. „Wat is er Benjamin?" vroeg oom Joseph uit zijn hoek. „Wat voer je daar uit bij die deur?" Ik keek naar het hoekje, waarin Pepita te midden van kussens en dekens sliep; zij was in een vasten slaap. Ik ging zachtjes naar oom Joseph, die mij aankeek met een van angst verwrongen gelaat. „Heb je iets gehoord, Benjamin? „Gehoord en gezien", antwoordde ik fluis- terend, terwijl ik mij naar hem voorover boog. Ik zag een hand gestoken door het gat, bezig te voelen aan de stutten, die wij tegen de deur hebben gezet. Ik schreeuwde en de hand verdween en ik hoorde tusschen het kreupelhout iemand weggaan." „De hand van een man!" riep hij uit. „Mijn lieve hemel, Benjamin „Luister!" zeide ik zachtjes. „Het is erger dan u denkt. Het was een bruine hand. En ik weet zeker wiens handvan die Hindoe- bediende van juffrouw Ellingham! Hij kwam ook door het raam kijken van onze kamer toen wij in de Shooting Star waren opgeslo- ten dien avond. Ik zag hem toen zeer goed door het licht in onze kamer." Die mededeeling trof hem bijzonder. Zijn voorhoofd rimnelde en zijn gelaat werd vaalwit. /Wordt vervQigd). Itanstlt Count. "r>~

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 5