DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De Duitsche regeeiingsverklaring Uif het PaHemenl Buiten I and DE 8NTRUIMINGJ^HET RIJNLAND. F-W. APPEL J£ No. 294 OH ntfoTftTei BesTaa? alt 3 bladen. Honderd een en dertlgste Jaargang 1929 Aooimcmentsprijs bij vooruitfoetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertcntiepr. 25 ct. p. regelgrootere letters naar plaatsruimte.1 Brieven franco N.Y. Boek- en Handclsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Yoordain C9, Tel. Administr. No. 3. Redactic No. 33. YKIJD4« Direct ear: C. KRAK. Houfdredactear Tj. N. ADEMA. Poslgiro 37060 13 DECEMBER DENHAAG, 12 Dec. 1929. Nadat de Tweede Kamer hedenmiddag de Begrooting van Kolonien, op verzoek van den communist Wijnkoop in stemming ge- bracht en aangenomen had, met alleen dezen als tegenstemmer, heeft zij de behandeling van de Onderwijsbegrooting voortgezet. Het viertal sprekers, dat Woensdag het debat had geop-nd, is heden door vele anderen gevolgd. De eerste was de heer Tilanus (C.H.), die onder meer aandrong op wette- liike bepalingen op het bewaarschoolonder- wijs, opheifing van het zoogen. stopwetje, dat de uitbreiding van het' nijverheidsonder- wijs belemmert en herziening van de onder- wijswetten. Hem volgde de heer Van Wijn- bergen (R.K.), die de meeste wenschen van den heer Tilanus onderschreef, daarnaast ook wettelijke regeling van het buitengewoon onderwijs vroeg, terwijl hij aandrong op subsidieering van het bijzonder hooger on derwijs. De heer Lingbeek (H.G.S.P.) had het weer druk over de salarieering van de religieuzen- onderwijzers en wijdde zoo daarover uit, dat de voorzitter hem er aan moest herinneren, dat hij buiten de orde ging. De heer Wijn koop heeft ons onder meer verrast met de mededeeling, dat de Russische onderwijzers het beter hebben dan de Nederlandsche Prof. Visscher (A.R.) klaagde over de duurte van den scholenbouw en over het chaotische karakter van ons hooger onderwijs enz. Met belangstelling zag men, niet enkel op de banken der Kamer doch ook op de tribu nes, uit naar het antwoord van minister •Terpstra. Men was benieuwd, hoe hij, nog onervaren in het parlementaire strijdpefk, het er af zou brengen. Zijn kleine, schijn- baar ietwat schuchtere figuur, deed de ver- wachtingen niet buitengewoon hoog gaan. Het is meegevallen. De minister moge een nieuweling wezen in de parlementaire arena, zoo buitengewoon vreemd gevoelde hij zich niet, of hij had de terminologie van de om- geving reeds aardig te pakken en hij sprak reeds van „in nadere overweging nemen", van „nader advies inwinnen", van „later aan de orde komen", alsof hij reeds lang achter de groene tafel had gezeten. Intus- schen kon men bemerken, dat hij van de za- ken goed op de hoogte was en zich niet van de wijs liet brengen door de vele wenschen, welke men tot hem had gericht. Hij begon •»met er terecht op te wijzen, dat dez: begroo ting niet door hem was opgesteld, zoodat hij zich veel moest reserveeren. In hoofdzaak ontwikkelde hij evenwel het volgende pro- gramma: het bewaarschoolonderwijs moest inderdaad wejtelijk worden geregeld, maar dat staat bij hem niet op het eerste plan. Er zijn nog heel wat plannen, die op de ver- w.zenlijking wachten en alles kost geld. De Lageronderwijswet moet wat betreft de art. 72 en 101 (schoolbouw en cxploitatie) drin- gend worden herzien ter bestrijding van mis- bruiken, doch hij wacht op de verschijning van het rapport der commissie-Rutgers, dat eerlang gereed komt. Het Nijverheidsonder- wijs wil hij gaarne bevorderen, mits er be- hoorlijk geschoolde krachten beschikbaar zijn. Het is evenwel moeilijk de opleiding daartoe te regden. De minister wil gaarne zelf een onderzoek instellen naar den besten weg voor een persoonlijke opleiding, om dan nog na te gaan, hoe de organisatie tot stand is te brengen. Uitbreiding van het nij- verheidsonderwijs is inderdaad dringend ge- wenscht, maar men moet rekening houden met de financien. Tegen het stopwetje be- staan zek.r gegronde bezwaren, vooral bij het bijzonder onderwijs, maar een rem tegen al te groote uitbreiding is onmisbaar. Mis- schien is die evenwel in de wet zelve aan te brengen en dan kan het stopwetje verdwij- nen. Een regeling van het Lyceumonderwijs komt eerst later aan de orde. Wat het bui tengewoon lager onderwijs betreft, er wor den reeds drie scholen gesubsidieerd, maar er komen nog meer in aanmerking. Wat aan- gaat het onderwijs aan schipperskinderen, dit wordt door de regeering steeds krachti- ger gesteund. Voor het Hooger Onderwijs wil hij thans de dringendste voorzieningen treffen, maar op den duur zal een gtnerale herziening van de wet op het Hooger Onder wijs niet kunnen uitblijven. Voor het oogen- blik mag hij evenwel daar niet aan denken. Uit den aard der zaak heeft de minister dit programma met den kabinetsformateur be- sproken sommige sprekers hadden daar over twijfel geuit en hij was vast voor- nemens zich daaraan te houden, zich daarbij stipt aan de wet te houden en niet uit het oog te verliezen, dat de pacificatie op onder- wijsgebied nieuwe toestanden had gescha- pen. Dat een ieder vrede had met dit program ma, was niet te verwachten en de heer Ke- telaar heeft aan zijn ontevredenheid over het z.i. weinig zeggende er van lucht gegeven De heer Moller (R.K.), heeft daarbij nog ge- legenheid gehad om met den minister te dis- cussieeren over het spellingvraagstuk en we hoorden, dat de minister per circulaire, na overleg met de inspecteurs, aan de betrok- ken autoriteiten had laten weten, dat hij wenschte handhaving van de spelling van De Vries en Te Winkel met eenige mitigati op sommige punten, buigingsuitgangen enz. Wat voor den heer Moller aanleiding was om te constateeren, dat we dan thans drie spellingen er op na zullen houden: die van De Vries en Te Winkel, de Vereenvoudigde en die der onderwijsinspecteurs. Een inder daad niet zeer gewenschte toestand De Kamer is hierop overgegaan tot de be handeling van de artikelen van de afdeeling Hooger Onderwijs. Vier sprekers hebben er heden het woord over gevoerd: ds. Van der Heide (S.D.A.P.), die vroeg om een leerstoel in het Friesch aan een onzer universiteiten, prof Slotemaker de Bruine (C.H.), die waar- schuwde tegen een al te luchthartig inwil- ligen van bijzondere leerstoelen, mevr. Van Itallie van Embden (V.D.), die aandrong op grcoter vrijheid in eigen kring voor de uni versiteiten, prof Van der Bilt (Lib.), die vreesde, dat onze universiteiten, afzakken tot vakscholen, waarom hij het instituut van re- petitoren verboden wilde zien. Morgen voortzetting. Hedenavond defen- sie. Dagelijksch overzicht. De publicaties van Dr. Schacht. Het financieele program. Onder buitengewoon groote belangstelling heeft gistermiddag in den Duitschen Rijks- dag Hermann Miiller een regeeringsverkla- ring afgelegd. Deze groote belangstelling was te danken aan de zoo bekend geworden publicaties van dr. Schacht, betreffende het financieele her- vormingsplan. Deze publicaties hebben heel wat stof geleverd tot commentaar en vooral van regeeringszijde was men lang niet tevre- den over deze h. i. te vroege publicatie. Het spreekt van zelf, dat het memorandum uitvoerig door den Rijkskanselier besproken is. „Indien wij critiek zullen oefenen op de uit- latingen van den president van de Rijksbank aldus de Rijkskanselier, dan doen we daar- mee geenerlei inbreuk op de groote verdienste die de eerste Duitsche deskund'ige op de cen- ferentie te Parijs zich heeft vejworven met zijn arbeid, waarvan ook de geschiedenis de verdienste zal erkennen". Anderzijds moest de Rijkskanselier echter verklaren, dat de Rijksreg. met bevreemding kennis heeft ge- nomen van de publicatie van dr. Schacht. In wezen behandelt zijn memorandum punten, waarmee de Duitsche deskundigen te Parijs zich uitvoerig hebben bezig gehouden en waarbij het hun niet gelukt is de resultaten te bereiken, die zij gewenscht hadden. De Rijks reg. heeft dat betreurd doch er den des kundigen geen verwijt van gemaakt. De be- slissing over een aantal vragen hebben de deskundigen aan de regeering overgelaten. Ook de regeering heeft het betreurd, dat bij de onderhandelingen van de laatste maanden de tegen-partij niet de tegemoetkoming en het n- zicht in den moeilijken toestand van Duitsch- land heeft gehad, dat de regeering mocht ver wachten. Waarin bestaan de verslechteringen van het Young^plan? Volgens den tekst van het Young-plan heeft Duitschland niet zonder meer aanspraak te maken op het oversehot van 400 millioen. De Rijksregeering deelt in het noodlot der deskundigen, die ten aanzien van dit punt evenmin een gunstiger resultaat konden bereiken. Ten aanzien van't niet-be- schermde deel der jaarbetalingen kon opge merkt worden, dat in werkelijkheid de jaarlijk- sche belasting gelijk bleef. Omtrent de Bel- gische marken waren de deskundigen een- stemmig, dus ook de Duitsche, van meening, dat men slechts kon verwachten dat Belgie de overeenkomst zou onderteekenen, wanneer men inderdaad tot overeenstemming was ge- raakt. Het verdrag met Polen was het resultaat van een aanbeveling der deskundigen en van de gevoerde Poolsch-Duitsche onderhandelin gen. Zoowel van Duitsche als van Poolsche zijde heeft men afgezien van financieele aan- spraken. En nu het financieele regeeringsprogram zelf. Dit behelst twee groote vraagstukken: lo. het scheppen van een daadwerkelijk over- wicht in de begrooting voor de komende jaren; 2o. het aanzuiveren van de ongedekte posten ter ontlasting van den toestand der kas-instellingen. Gunstig staan de Duitsche financien er niet voor, want ondanks alle krachtsinspan- ningen zal het jaar 1920 met een deficit ein- digen. Echter, de door het plan-Young teweeg gebraohte ontspanning voor de begrooting zal toereikend zijn, om de deficiten van 1928 en 1929 te dekken. Men moet er echter voor zorgen, dat de begrooting thans in evenwicht komt. Nu moeten de bedragen,. welke uitge- trokken zijn voor werkloozenzorg, voor crisis- voorzorg, voor landbouw e.d. verhoogd wor den. Maar daar staat tegenover, dat zulke hoogere uitgaven eenerzijds aan den anderen kant weer kunnen worden uitgespaard. De Rijkskanselier gaf eenige cijfers, die eenig inzicht in de begrooting gaven. Voor het begrootingsiaar 1930 zullen. uit- hoofde van het Young-plan, nog 350 millioen ter verlichting van het economisch leven ter beschikking staan. Voor dat doel meent de Rijksregeering bovendien nog circa 400 mil lioen noodig te hebben. Deze zullen gevonden worden door verhooging van de bierbelas- ting met 180 millioen en van die op de tabak met 220 millioen. Het lijdt voorts geen twij fel of het zal zijn nut hebben in het algemeer. belastingen, die van consumptie-artikelen ge- heven worden, te verhoogen. Op deze wijze zullen in totaal 750 millioen kunnen worden vrijgemaakt. Na nog een aantal belastingen, die voor wijziging in aanmerking komen, te hebben aangestipt, wees spr. erop, dat naar de opvatting der Rijksregeering voor alles eerste vereischte is voor de gemeentelijke be lastingen een systeem te scheppen, waardoor alle burgers naar draagkracht belast zullen worden. Zoodra de concrete ontwerpen ter be schikking staan, zal kunnen worden nage- gaan hoe dit tenuitvoer kan worden gelegd. Wat de kwetsie van definitieve saneering der werkloosheidsverzekering betreft zij erop gewezen, dat het niet mogelijk is geweest het jaarlijksch deficit van de betreffende Rijksin- stelling behoorlijk te dekken. De hervormingen zullen ongeveer 100 mil lioen aan jaarlijksche besparingen brengen, waar echter een ander jaarlijksch deficit van 180 millioen tegenover staat. Daar de wet ge- zien den nood der werkloozen voor het oogen- blik niet ingrijpend veranderd kan worden, heeft de Rijksregeering besloten een verhoo ging van de bijdragen met Vi goed te keu- ren. De nieuwe regeling zal tot einde Maart 1931 gelden, aangezien de ontwikkeling van de werkloosheid zidh nog niet laat overzien. Spr. komt dan nog terug op het kassen- deficit en verklaart, dat volkomen openbaar- heid het eenige is, dat thans helpen kan. Het deficit bedraagt ultimo December 1,7 milliard, waarbij nog komen 150 millioen uit de eerste maanden van het jaar 1930. Voor deze 1700 millioen zijn dekkingsmidde- len ten bedrage van 1370 millioen beschik baar, die verkregen worden uit 400 millioen aan Rijksschatkistwissels, 100 millioen aan be- drijfscrediet van de Rijksbank, een buiten- landsch crediet van 210 millioen, credieten van spoorwegen en posterijen van 225 mil lioen, schatkistassignaten van 250 millioen en nog enkele andere bronnen. De schatkist heeft dus einde December een bedrag van 330 millioen noodig ter vervulling van de verplichingen. Van het deficit van 1700 millioen zullen ruim 500 millioen door de met het lucifers- monopolie in verband staande leening wor den gedekt. Het nog overblijvende ong;edekte deel zal door voorschotten uit de buitenge- wone begrooting worden gedekt Voor alle buitengewone uitgaven zal een uitvoerig programma worden opgemaakt. Elke nieuwe buitengewone uitgave zal in de toekomst door een bijzondere wet worden geregeld. De Engelschen uit Wiesbaden. Woensdagmiddag te twee uur werd de En- gelsche Union Jack ingehaald van het Hoofd- kwartier in Hotel „Hohenzollern" te Wiesba den. De Engelsche bezetting op Duitschen bo- dem heeft hiermede een einde genomen. Voor den laatsten keer trad de wacht bij het na- deren van de vaandelwacht in het geweer en stelde de generaal, die reeds in de ochtend- uren van de Duitsche autoriteiten afscheid had genomen zich voor het front der com- pagnie. Na een langdurig tromgeroffel speelde de kapel het Engelsche Volkslied. De troepen presenteerden het geweer en langzaam daar- op werd de vlag ingehaald. Tijdens de af- marsch naar het station, vanwaar de Engel schen te 3.27 uit Duitschland vertrokken, werd de ingehaalde vlag aan de spits der compagnie meegevoerd. De afscheidsplech- tigheid werd o.m. bijgewoond door eenige Fransche generaals en de leden der Rijnland- commissie. Tevredenheid in Engdand. De voltrekking van de ontruiming van het bezette gebied door de Engelsche troepen wordt in Engeland als een waardig slot be- schouwd. De pers legt er den nadruk op, dat ook deze laatste episode op zeer rustige wij ze heeft plaats gehad door de houing van het geheele Engelsche bezettingsleger. De a.s. Vlootconferentie. met den president der Ver. Staten is ge- •komen, bet-eekent niet, dat Engeland naar de conferentie zal gaan met strakke voor- stellen, die alleen met de Britsche belangen rekening houden. Hij hoopt vurig, dat de andere delegaties hetzelfde zouden doen en strakke onaantastbare beginselen - of formu- leeringen zouden vermijden en op de confe rentie zouden komen met den wensch door algemeene verstandhouding den grootsten gemeenen deeler van ontwapening ter zee te bereiken. Noch in dit land, vervolgde Henderson, noch in eenig ander deel van de wereld hebben wij belang bij ontwapeningstheorieen, doch alleen bij de resultaten ervan. De andere delegaties zullen ons niet terug- houdend vinden, maar bereid om oprecht met hen samen te werken teneinde de beste overeenkomst te terffen. DE CMINEESCHE CHAOS. Henderson over de Engelsch— Fransche betrekkingen. Nederlaag van de opstandelingen voor Kanton. Berichten uit Hongkong bevestigen, dat de rebellen voor Kanton ernstige nederlagen hebben geleden. De troepen uit Kanton heb ben volgens die mededeelingen de rebellen in de buurt van Hceahsien ernstige schade toe- gebracht. Het aantal gevangenen is niet be kend. De regeering te Kanton bew-eert, dat ook de troepen van Kwangsi ten Westen van de rivier zijn teruggeslagen. Niettemin is het transport van gewonden naar Kanton buitengewoon groot en ook de stroom van vluchtelingen naar Hongkong houdt onver- minderd aan. Itsjang bezet. Naar het Japansche telegraafagentschap Simbun Ringo mededeelt, hebben de troepen der opstandelingen volgens een officieele mededeeling van het ministerie van oorlog de hoofdstad der provincie Hoepeh itsjang bezet. Groote voorraden munitie zijn den opstandelingen in handen.gevallen, De op standelingen willen de stad Kanton bezetten. De economische politiek. De industrie vergadert. dacht de kwestie van het herstel met die der optanten te verbinden en dat deze twee aan- gelegenheden afzonderlijk behandeld moesten worden. Daarna nam de premier, graaf Bethlen, het woord. Hij verklaarde met nadruk, dat Hon- garije volgens de overeenkomst van '24 20 jaar lang 10 millioen moest betalen en niet verplicht kan worden tot betaling van andere bedragen. Hij beriep zich op de verklaringen van leidende personen, volgens welke Hon- garije na 1943 geen andere betalingen be- hoefde te doen. Deze verklaringen, die wel niet in juridischen vonn gegoten waren, betee- kende toch een moreele verplichting, waarop lij zich steeds zou beroepen. DUITSCHLAND. DE BOMAANSLAGEN. Waar het dynamiet vandaan kwam. De correspondent te Essen van de „Voss. Z.'' meldt, dat de juwelier Rehling uit Miil- leim gearresteerd is, onder verdenking van medeplichtigheid aan de bomaanslagen in Sleeswijk-Holstein. Hij was reeds vroeger ge- vangen genomen, doch tegen een cautie van 33.000 M. weer op vrije voeten gesteld. De nieuwe arrestatie staat in verband met de ontdek-king van diefstallen van dynamiet in een steengroeve bij Miilheim. Men veronderstelt, dat het de autoriteiten thans gelukt is te ontdekken vanwaar het dynamiet kwam, dat gebruikt is bij de vervaar- diging der helsche machines, waarmede de aanslagen zijn gepleegd. In een tafelrede tijdens een diner van de United Association of Great Britain and France heeft Henderson over de Engelsch- Fransche betrekking gesproken. Hij herinnerde eraan, hoe het misverstand tusschen de twee landen voor het eerst was verdwenen door de Engelsch-Fransche en tente. Deze wijziging van de betrekkingen was voorts zeer bevorderd door het instituut van den Volkenbond. Verschil in opini-e bracht daar geen verschil in hun fundamen- teele samenwerking. In verband met de a.s. vlootconferentie her innerde Henderson aan de woorden van MacDonald in een brief aan Poincare tijdens zijn eerste ministerpresidentschap. De toe stand van Europa kan volgens zijn meening alleen verbeterd worden door een gemeen- schappelijke actie van Frankrijk en Engeland met volkomen begrip van elkaars belangen en met verstandig overwegen van de be langen der wereld. Die brief had volgens Henderson belang- rijke gevolgen. En in den geest van d-ien brief zag Henderson de komende onderhan delingen tegemoet. De verstandhouding, waartoe MacDonald Gisteren vergaderde te Berlijn het Rijksver. band der Duiteche industrie, ter bespreking van de reorganisatie van de Duitsche econo mische en financieele politiek. De vergade- ring was zeer druk bezocht. Ongeveer 2500 persopen waren aanwezig. Tot hen behoorden de Rijksministers van buitenlandsche zaken en economische aangelegenheden, de Prui- sische minister voor handel en industrie, en de president van de Rijksbank dr. Schacht Toen de voorzitter de aanwezigen begroette en den naam van dr. Schacht noemde, moest deze een groote ovatie in ontvangst nemen In zijn openingsrede zeide de voorzitter, Geheimrat Duisburg: Sinds onze algemeene vergadering in September te Dusseldorf, zijn de omstandigheden helaas eerder slechter dan beter geworden. Te voren moet ik echter ver klaren, dat de Duitsche ondernemers als ge- heel elk gelegenheidspessimisme en een catastrophe-politiek van de hand wijzen Wanneer de ondernemers thans opnieuw hun waarschuwende stem laten hooren, dan ge schiedt dit niet uit een neiging tot pessimism^ doch omdat zij hiertoe door de totaal mislukte economische en financieele politiek van de laatste jaren zijn gedwongen. Nog achten wij een omkeer mogelijk, nog is het economische leven in staat om zijn bestaan te strijden. In de gisteren gehouden zitting van den Rijks- dag zouden de financieele voorstellen van de regeering worden ingediend. Dit is tenminste &n lichtp-unt in den troosteloozen toestand, hoewel wij het met de voorstellen der regee ring niet geheel eens kunnen zijn, omdat het economisch begrip in de financieele voorstel len ontbreekt. Wij hebben on-middellijke ver- strekkende hulp noodig. Er moet geen half werk gedaan worden. Een comprogis helpt ons niet meer; het gaat om het geheele stelsel De herstel- en de optanten kwestie. Naar de correspondent van de „Frankf Z." te Boedapest meldt, heeft in de eerste ka mer de Hongaarsohe vertegenwoordiger op de Parijsche conferentie, baron Isterenyi, in een uitvoerige rede o.a. meegedeeld, dat Hon- garije zich op die conferentie bereid heeft ver klaard bepaalde betalingen ook na 1943 te doen, maar dat het echter geen herstelbetalin- gen boven de overeengekomen 200 millioen kan aanvaarden. Indien men het huidige Hongarije tot nieuwe betalingen zou willen dwingen, dan zou dit het provoceeren beteeke- nen van een verzet, dat in het belang van den vrede van Europa niet gewenscht zou zijn. Hongarije zou in dat geval zich verplicht zien tot lijdelijk verzet over te gaan. De om- standigheid, dat Hongarije niet bedelt, geeft nog niet het recht het uit te buien. Indien men, zonder Hongarije te vragen, betaling van he: herste' na 1943 zou willen verlangen, dan zou dit bttrekenen, dat het verdrag van Tria nou een vedje papier was en Hongarije zou gedwongen zijn het als zoodanig te behande- len. In het vervolg van zijn rede maakte de heer Isterenyi ook gewag van het onderhoud hetwelk hij met den vertrouwensman van d* Roemeensche regeering had gehad, waarbi Manioe verklaren liet, dat hij er niet aan FELLE FABRIEKSBRAND. Gisterochtend is door tot dusverre onbekerv de oorzaak brand ontstaan in een suiker- fabriek te Karlsruhe. Door den storm be- gunstigd, greep het vuur met kracht om zich heen. Na uren lang blusschen gelukte het de brandweer tenslotte het vuur meester te wor den. Er zijn groote voorraden verloren ge- gaande materieele schade bedraagt een half millioen Mark. Het bedrijf, waarin omstreek* 1000 man werken, ondervindt geen stagnatie DE GRAAF VON STOLBERG IN HOOGER BEROEP. Het staat thans vast, dat graaf Stolberg tegen het door het schepengerecht uitge- sproken vonnis in hooger beroep gaat. HOUTZAGERIJ AFGEBRAND. De bedrijfsleider in een beroerfe dood gebleven. Gisteravond is in de houtzagerij van de firma Borst te Munchen een brand uitge- broken, die zich, aangewakkerd door den hevigen wind, zeer snel verbreidde. De geheele zagerij werd in de asch gelegd. De oorzaak is tot dus ver nog niet bekend. Toen de bedrijfsleider het bericht van den brand vernam, geraakte hij zoo zeer in op- winding, dat hij door een beroerte getroffen werd en kort daarop is overleden. FRANKRIJK ZES FRANSCHE VTSSCHERS IN DE STORMZEE VERDRONKEN. Naar uit Cap-Breton, 20 K.M. ten Nootv den van Bayonne wordt bericht, zijn de be- woners van dit kustplaatsje door een ver- schrikkelijk ongeluk in diepen rcuw gedorn- peld. Een visschersboot, die Woensdagavond laat binnenloopen wilde, werd door de stormachtige zee omgeslagen. De 14 opva- renden, alle Bretonsche visschers, geraakten in zee. Het gelukte den bootsman zich aan den kiel vast te klampen en vier van zijn makkers vast te houden, waarbij een hunner zich met inspanning van zijn laatste krach ten aan den voet van zijn redder vasthield. Vier anderen konden de kust zwemmende bereiken, de overige zes, onder wie vijf huis- vaders verdronken. SPANJE. DE MI LIT AIRE OPSTAND. De eischen van den Oppersten Krijgsraad. Uit Madrid wordt gemeld, dat voor den Oppersten Krijgsraad der Marine, welke in het Paleis van Justitie is bijeengekoraen, de debatten zijn begonnen in het proces tegen 35 officieren van het eerste regiment rijdende artillerie te Ciudad Real, beschuldigd van het deelnemen aan het militair oproer. De te Ciudad Real zetelende krijgsraad had een uit. spraak gedaan, waarbij acht beklaagden ter dood, negen tot levenlange gevangenisstraf werden veroordeeld en 24 vrijgesproken. Thans eischt de procureur-generaal levens- lang voor een beklaagde, gevangenisstraffen van twintig jaar voor 18 beklaagden, van twaalf jaar voor 12 beklaagden, tien jaren voor een beklaagde, zes jaren voor twee be klaagden, en een vrijspraak. POLEN. DE DUITSCHE GEZANT NAAR BERLIJN TERUG. De ochtendbladen vememen, dat de Duitsche gezant Rauscher te Warschau gis teravond naar Berlijn is vertrokken om aan de Rijksregeering rapport uit te brengen over de besprekingen inzake de slutting van eea handelsverdrag en nieuwe instructies dieo- aangaande in ontvangst te nemen. OBUKKFRIJ, JUMWF, VERDR.OORD 95 Ml C DHO.K WERKEN L- C. ZONDER UITZONDERING ART.ISTIEKE UITVOERING i- ZEER CONCORREEREND

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 1