DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Verbetering van het Sportpark 14 uecehbgr Hit het P^piement f¥£. H. Pels St ZnM No. 295 Dit trammer bestnat nit 3 bladeit. Honderd een en dertigste laargang 1929 Aboimemcntsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden f2—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Adyertcntiepr. 25 ct. p. rcgel, grootcre letters naar plaatsruimte.1 Brieven franco N.Y. Boet- en Sandelsdr. y.h. Reims. Coster Zoon, Yoorflam C9j Tel. Mministr. No. 3. Redactic No. 33. 5EATERUAI* Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. Posigiro 37960 Ais de Raad de plannen goedkeurt, seal het Sportpark een groote verandering ondergaan. Jan Wils heeff de plannen ontworpen. 1 Deze tijd staat in het teeken van de jaren waarin de gymnastiekles op school als een verloren uur beschouwd werd, liggen al ver achter ons; meer en meer heeft men leeren inzien, dat een harmonische ont .wikkeling van lichaam en geest tot energiek 'werken in staat stelt en de levenslust geeft, die ons bestaan tot een voortdurende vreug- de kan maken. Juist dezer dagen heeft men herdacht hoe veertig jaar geleden de eerste dwazen ,want als zoodanig werden zij toen be schouwd achter een leeren bal liepen, hoe zij hun tijd verknoeiden aan een kinderspel zonder eenige beteekenis en nu, veertig jaren later, trotseert in een reusachtig stadion een duizendkoppige menigte regen en storm om het spel van intemationale elftallen te vol- gen en stijgt het enthousiasme tot een ge- weldige ovatie als in dit spel van kracht en vlugheid onze eigen landgenooten de over- winning weten te behalen. Als onze voorouders aan sport deden, dan damden ze of ze schaakten en hoewel ook nu nog beide spelen in de sportrubriek van onze couranten thuis hooren, is deze sport des geestes verre overvleugeld door de tichaamsoefening, door de snelle beweging van handen en voeten, door voetbal en korf- bal, door hockey en cricket en naast de oude paardensport heeft zich bij het steeds tech- nisch volmaakter worden der motoren een nog veel spannender strijd ontwikkeld, de wedstrijd op motorrijwielen en automobie- •len, die tot een sport is geworden waarin koelbloedigheid en durf naast practische be drevenheid tot de overwinning moeten .voeren. De oude Romeinen mogen hun gladiatoren en worstelaars gehad hebben, wij zelf bepa- len ons niet meer tot een rustig toeschou- wen, wij tennissen of roeien, wij ballen met handen of voeten, wij loopen, springen en zwemmen, wij ontwikkelen ons lichaam op allerlei manieren en wij ondervinden, dat deze ontwikkeling ons levenskracht en le- vnsblijheid brengt. Dat inderdaad de sport van steeds grooter beteekenis wordt is niet alleen te constatee- ren aan een vermeerdering der officieele be- langstelling, aan het oprichten van steeds meer organisaties, bonden en vereenigingen, die athletiek, schermen, gymnastiek of an- dere lichaamsbeweging beoefenen, die de spieren staalt en kracht en zelfvertrouwen geeft, het is eveneens te zicn aan de oprich- ting van sportparken en -tcrreinen, die voor dit alles in gereedheid gemaakt worden. Elk dorp heeft tegenwoordig zijn voetbal- veld en elke gemeente van eenige beteekenis houdt er een sportterrein op na, dat vaak primitief opgezet wordt, maar in verloop van jaren met de eischen van den tijd in over- eenstemming wordt gebracht. Amsterdam is al aan zijn tweede stadion bezig en ook in onze gemeente is er bij vroe- ger vergeleken een groote verandering en verbetering te bespeuren. Ruitn tien jaar geleden kon men vanuit een wrakke houten stellage, die den naam tribune droeg, naar de verrichtingen van de Kennemersportclub kijken, die voor haar prestaties alleen een groot stuk weilang noo- dig had. Toen heeft de gemeente reeds begrepen, dat de sport in het algemeen een toekomst heeft en onder leiding van den heer Hoek is toen ons Gemeentelijk Sportpark tot stand gekomen, dat, bij den vroegeren toestand ver geleken, een zeer groote verbetering ge bracht heeft. Er kwamen goede tribunes, kleedkamers, een buffet, een practisch bruikbare baan enz. en door de stichting van een renstal die nu nog tot de beste van dergelijke inrichtin gen in den lande behoort is dit Sportpark ook voor de Kennemersportclub van groote beteekenis geworden. Later, toen onze stad een afzonderlijk De- partement van Sport met een eigen bedrijfs- directeur heeft gekregen, heeft men aan dit alles nog meer aandacht kunnen schenken, werd er meer aan ten koste gelegd en hebben voetbal-, hockey-, korfbal- en tennisvereeni gingen hier speelterreinen gekregen waar- yan in den loop der jaren een druk gebruik is gemaakt. Verscheidene scholen kregen de beschikking over het veld voor loop- en springoefeningen, voor speerwerpen, voor allerlei takken van sport, die er op berekend zijn het lichaam te sterken en kracht en zelfstandigheid aan te kweeken. Het leek wel eens of het Sportpark in fi- nancieel opzicht een voor de gemeente nadee- lige instelling was, maar men bedacht dan niet hoeveel duizenden guldens de gemeente daaruit verkrijgt door het heffen van een be ting op de openbare vermakelijkheden. Maar, zelfs al zou de gemeente hier een of fer moeten brengen, dan zou dit in dezen tijd zeker door alien gebillijkt worden, die de be- cefening van sport en spel een gemeen- jchapsbelang achten. dat de overheid met raad en daad in alle opzichten dient aan te moedigen en te steunen. Zijn sport en spel in verloop van jaren van steeds grooter beteekenis geworden, daartegenover staat, dat ons Sportpark na tien jaren de gebreken van een verouderde instelling vertoont. De tand des tijds heeft in die jaren dueh- tig aan onze tribunes geknaagd, weer en wind hebben een handje meegeholpen en men heeft weldra begrepen, dat het tijd werd hier een afdoende verbetering aan te brengen. Tien jaren geleden waren een tweetal tri bunes waarop in totaal 500 toeschouwers een plaatsje konden vinden, voldoende om de bezoekers te bergen, maar in de laat- ste jaren is herhaaldelijk gebleken, dat de ruimte onvoldoende is, dat vele bezoekers te leurgesteld moeten worden en dat in verband daarmede, de financieele resultaten op on- gunstige wijze worden beinvloed. Dat heeft al tot vele conferenties tusschen vereenigingen en het gemeentebestuur geleid en algemeen werd de wenschelijkheid inge- zien het Sportpark eens onder handen te ne- men en het zoo afdoende te verbeteren, dat het weer voor een reeks van jaren ten voile aan zijn bestemming zal kunnen beantwoor- den. De commissie voor het Sportpark heeft het vorige jaar volop gelegenheid gehad in het nieuwe Amsterdamsche Stadion te bestudee- ren hoe een dergelijke inrichting er in dezen tijd behoort uit te zien en omdat Alkmaar nog geen Amsterdam is en de bouwkosten van een dergelijk Stadion uit onze gemeente- lijke schatkist niet betaald zouden kunnen worden al is de speelruimte in Amster dam naar verhouding ook niet zooveel groo ter dan de oppervlakte van ons Sportpark is de commissie nog eens naar Hilversum getrokken en heeft ook daar eens nagegaan wat een gemeente van dien omvang voor sport en spel beschikbaar heeft willen stellen Het resultaat van dit onderzoek is geweest, dat men de Amsterdamsche inrichting als de meest moderne en practische beschouwd heeft en dat in de commissie de vraag naar voren kwam of de heer Jan Wils, de bouwer van het Amsterdamsche Stadion, die toeval lig een Alkmaarder is, niet genegen zou zijn iets dergelijks bp verkleinde en vereenvou- digde schaal voor onze eigen gemeente te maken. Er is met Alcmaria Victrix, met de V.V.V. en met de Kenenmersportclub geconfereerd en deze bleken niet alleen enthousiast over het plan, maar zegden tevens financieele medewerking toe door te beloven, dat voor- taan door elk hunner 10 cent per verkochte zitplaats en door Alcmaria bovendien nog 5 cent per staanplaats bij verbetering van het Sportpark aan de gemeente zal worden afge- dragen. Bedenkt men daarbij, dat door een derge lijke verbetering honderden toeschouwers meer geborgen kunnen worden, dat de huur afhankelijk is van de recette en dat alle be zoekers voor een belangrijk deel van hun entreegelden bijdragen aan de belasting op de openbare vermakelijkheden, dan leek het niet alleen gemotiveerd, maar zelfs noodza- kelijk dat zoo spoedig mogelijk deze gemeen- telijke instelling met de eischen van dezen tijd in overeenstemming zal gebracht wor- dfti. Voor een afdoende verbetering blijkt een bedrag van plus minus 60.000 noodzakelijk, waarvoor een leening met een aflossingstijd van 20 jaren kan worden gesloten, die onge- veer 4700 per jaar aan rente en afschrij- ving zal moeten kosten. Het is niet te voor- spellen of de vermeerderde inkomsten van het Sportpark daartegen in de eerste jaren zullen opwegen, maar zelfs al mocht de uit- gave niet geheel gedekt worden dan staat daartegencrver, dat het bedrag dat de gemeen te als een soort algemeene subsidie voor sport en spel uitgeeft niet zoo groot is, dat het teg en (Tver het mooie doel niet alleszins ge- rechtvaardigd zou zijn. Het is ten slotte te- genover de enorme bedragen die voor de ontwikkeling van den geest worden uitgege- ven nog maar een kleine overheidssteun en a! is de gemeente hiertoe wettelijk niet verplicht, vast staat zeker, dat hier van een gemeen- schapsbelang van de grootste beteekenis kan worden gesproken Men heeft den heer Jan Wils eens gepolst en deze bleek gaarne bereid zijn geboortestad aan een up to date sportpark te helpen. Hij heeft eens geteekend en berekend en het resul taat daarvan is geweest, dat er op het oogen- blik bij ons gemeentebestuur een serie blauw- drukken berust waarover de Sportparkcom- missie zeer voldaan is en waaraan de Raad in de volgende maand hopelijk zijn goedkeu- ring zal willen hechten. De Raad, die bij de behandeling der be- grooting zich reeds in principe voor een af doende verbetering heeft uitgesproken, zal thans nog de details moeten goedkeuren en het is te hopen, dat de voorgenomen verbete- ringen de instemming van alien mogen vin den, die daarover te beslissen zullen krijgen. Volgens de nieuwe plannen zou de hoofd- ingang van het Sportpark verplaatst worden naar den derden ingang, die thans voor de auto's openstaat. Men zou daar een breeden en gemakkelijken ingang krijgen en daar- naast een aparte entree voor de auto's, die op het naast gelegen binnenterrein een groote parkeerplaats vinden. De voomaamste verandering zal evenwel in den verbouw der tribunes zijn gelegen. De oude overdekte en niet-overdekte tribune, die totaal versleten zijn, zullen verdwijnen en vervangen worden door een groote tribune, die niet minder dan 1100 zitplaatsen zal be- vatten. Deze schepping van beton, ijzerbeton, Bel- gische steen kalkzandsteen en hout zou in witte kleur worden gehouden en zoodanig worden ingericht, dat men, evenals te Amster dam, aan de achterzijde naar boven gaat om daarna aan de voorzijde naar zijn zitplaats af te dalen. Hier vindt men houten banken zonder rug- leuning, alles zoodanig ingericht, dat de hoogste zitplaatsen ruim 5 M. boven den be- ganen grond zijn en de laagste nog ruim 2 Yi Meter. Men begrijpt, dat de ruim 7 Meter hooge tribune 'n enorm bouwwerk zal worden, maar de heer Wils is bij uitstek deskundig in tri- bunebouw en laat het gewicht van de groote overkapping geheel op de aan de achterzijde staande steunbalken rusten, zoodat zich tus schen en voor de zitplaatsen geen enkele paal bevindt dit het uitzicht zou kunnen belemme- ren. Onder deze groote tribune, die in het mid den een zoogenaamde eere-tirbune van 45 plaatsen heeft de eenige die langs een paar trapjes aan de voorzijde te bereiken is waar de officieele personen en de gasten een plaats krijgen, bevinden zich de bij een mo dern sportpark behoorende localiteiten. Hier komen een bestuurskamer, een kamer voor eerste hulp bij ongelukken, kleedkamers met waschgelegenheid, toiletten enz. en boven dien wordt hier een cafe gevestigd, waartoe, nu de oude buffetinrichting wedra niet meer voldoen zal aan de wettelijke voorschriften, noodzakelijk moet worden overgegaan. Op een modern Sportpark waar men soms uren vertoeft moet men gelegenheid hebben iets te gebruiken en al zal hier dan ook geen lunchroom van Heck of een andere autoriteit op het gebied van eten en drinken worden gevestigd, toch zal men op het Sportpark een goed cafe vinden en wordt volgens de nieuwe plannen eveneens zorg gedragen voor een buitenbuffet terzijde van de tribune waar de dorstige en hongerige sport-enthousiast zijn vurige bewondering voor de prestaties der spelers met een verkoelende drank een beetje zal kunnen blusschen. Alkmaar is een stad die tot dusver in aan- merking kwam voor het houden van motor- races en om tegemoet te komen aan de klach- ten, dat de grasbaan in de zuidelijke bocht niet in de juiste helling zou liggen en de grasmat geen goeden ondergrond zou heb ben, is de directeur met verschillende d'eskun- digen aan het confereeren en onderzoeken gegaan met het resultaat, dat sedert enkele weken door werkloozen onder deskundig toe- zicht dit deel van de baan een algeheele ver andering ondergaat. Men heeft een paar duizend kubieke Meter van de beste klei uit de buurt van Halfweg laten komen en daarna is de geheele grasmat in duizenden zoden afgestoken. De baan wordt thans op de juiste helling gebracht en wanneer de grond met een kleilaag bedekt is worden de zoden er weer over gebracht, zoo dat binnen enkele weken hier een geheel nieu we grasmat volgens de juiste helling en met een stevigen ondergrond zal zijn, wat door de motorrijders zeker geapprecieerd zal worden. Het ligt in de bedoeling ook de staan- plaatsen te verbeteren. Voor de groote tribune zou daarvoor een staantribune gemaakt worden met drie ver- hoogingen, telkens ter hoogte van ongeveer 20 c.M., zoodat de toeschouwers gemakkelijk over elkaar heen kunnen kijken. Bij den tegen- woordigen toestand vergeleken zal dit voor de goedkoopere rangen zeker een groote verbe tering blijken. Ten slotte kunnen wij melden, dat het in de bedoeling ligt het terrein hier en daar in de hoeken te beplanten waardoor niet alleen en kele banen meer beschut zullen liggen en men op den duur een afsluiting krijgt, die het ge- zicht op het park van buiten af onmogelijk zal maken, maar waarmede men tevens be- reikt, dat dit vlakke terrein in een lijst van opgaand groen gezet wordt, wat een aange- narne indruk zal maken. Het spreekt vanzelf, dat aan verharding van terreinen en wegen, aan het maken van rijwielplaatsen en allerlei bijkomende werken alle aandacht zal worden geschonken en wanneer de Raad, die het principebesuit reeds 'bij de begrooting heeft genomen, evenals B. en W. zich met de hierboven geschetste uit- voering der verschillende werken kan vereeni- gen, zal zoo spoedig mogelijk met den om- bouw van ons Sportpark worden begonnen. Het zal voor alle betrokkenen, niet het minst voor den wethouder. den directeur en de raadscommissie, die zich reeds jarenlang voor een afdoende verbetering interesseeren, zeker een blijde dag zijn als ons nieuwe Sportpark op feestelijke wijze zal worden geopend. t De beste voldoening voor alien, die daartoe hebben medegewerkt zal zeker de erken- ning van al onze toekomstige gasten zijn, dat Alkmaar ook in dit opzicht een navolgens- waardig voorbeeld heeft gegeven. DEN HA AG, 13 Dec. 1929. Een twintigtal voorstellen en conclusies waren aan de orde gesteld om behandeld te worden bij den aanvang van de vergadering van de Tweede Kamer op hedenmiddag. Zij gingen, gelijk gewoonlijk, onder den hamer des voorzitters door, met uitzondering ech- ter van het ontwerp tot wijziging van de be grooting van het Wegenfonds voor 1928, dat tot Dinsdag werd aangehouden. Daarna is de Kamer voortgegaan met de behandeling van de Begrooting voor Onder- wijs, Kunsten en Wetenschappen voor 1930. Eerst heeft evenwel de heer Lingbeek (H.G. S.P.) den voorzitter zijn verontschuldigingen aangeboden voor een onvriendelijk woord, dat hem gister in de hitte van het debat aan het adres van den voorzitter was ontsnapt. Hij sprak van een „lapsus linguae", wat in de Kamer bij interruptie werd vervormd tot een „Lapsus Lingbeek". De voorzitter heeft zijn verontschuldigingen natuurlijk onmid- dellijk op zijn gewone vriendelijke wijze aanvaard. Bij de wenschen, welke ter vorige vergade ring ten bate van het Hooger Onderwijs wa rn geuit, zijn er heden heel wat bijgekomen. We moeten ons tot een bloemlezing bepalen. Vooraf ga evenwel de vermelding van een eigenaardig debat, dat ten slotte op een mo- tie is uitgeloopen. Een Utrechtschen hoog- leeraar heeft terecht gestaan wegens een ze- denmisdrijf. De Utrechtsche rechtbank heeft den verdachte veroordeeld, het Amsterdam sche gerechtshof later vrijgesproken. Nu vond de heer Van Wijnbergen (R.K.) dat, wanneer men niets meer van de zaak wist, dat de hoogkeraar niet zou zijn te handha- ven en de heer prof. Visscher (A.R.) was het daarmee eens. Zij drongen dus bij den mi nister van Onderwijs op overlegging van stukken aan, doch deze verklaarde daartoe niet in staat te zijn, daar de zaak behoorde tot de competentie van zijn collega van Ju- stitie. Daar hadden de beide heeren geen vrede mede en zij kwamen met een motie voor den dag, waarbij de Kamer den minis ter uitnoodigde te bevorderen, dat de stuk ken betreffende deze zaak ter inzage van de leden zullen worden gelegd. Die motie zal later behandeld worden. De bloemen, welke wij nu hier uit het de bat willen samenlezen, piukken we om prak- tische redenen uit de antwoorden des minis ters. Jammer alleen, dat de luidsprekers nog niet in de Kamer zijn aangebracht, want minister Terpstra heeft de fout van andere bewindslieden, dat zij op de tribune slechts ten halve verstaanbaar zijn, en dat juist het belangrijkste woord van een zin zoo ondui- delijk wordt gezegd, dat het zich onttrekt aan het oor van den aandachtige hoorder. Maar laten we ons best doen! De Minister ziet in het instituut van repe- titoren niet zooveel kwaad als prof. Slote- maker (C.H.). Zij dienen om den jong stu- deerende wegwijs te maken en bovendien vond hij, dat hij er machteloos tegenover stond. Aan de afgestudeerden ter Handelshooge- school het jus docendi toe te kennen achtte hij ongeraden omdat dit een te diep ingrij- pen in den bestaanden toestand zou zijn. Maar die toestand moet spoedig gewijzigd worden, anders zal ten slotte toch ingegre- pen moeten worden. In antwoord op de op- merkingen van mevr Van Itajlie—Van Emb- den (V.D.) verklaarde de heer Terpstra, dat het niet aangaat aan alle universiteiten het onderwijs in de moderne talen volledig in te richten, maar hij wil wel nagaan of Leiden en Utrecht in dit opzicht niet eenige uitbrei- ding kunnen ondergaan. Aan de benoeming van een hoogkeraar in het Friesch te Gro- ningen wil hij het volgende jaar wel denken. Naar aanleiding van de opmerkingen van dezelfde spreekster over het gemis aan vrij^ heid van beweging voor de hoogleeraren, beloofde hij een regeling om deze van admi- nistratief werk te ontlasten. Voor studierei- zen met studenten beschikken curatoren over voldoende credieten, maar de middelen laten niet toe ook de representatiekosten op con- gressen enz., welke prof. Van der Bilt ter sprake had gebracht, te betalen. Over de ongerechtigheden als we goed hebben gehoord, sprak de minister over lie- derlijkheden welke tijdens den groentijd te Delft en te Leiden moeten zijn voorgeval- len, is de minister reeds in correspondentie getreden met de colleges van curatoren en er worden maatregelen genomen, die een her- hailng er van zullen voorkomen. Omtrent het eigendomsrecht op het Leid- sche Academiegebouw is door de regcering het advies van den landsadvocaat gevraagd. De minister wil overwegen, in hoeverre het mogelijk zal zijn den rector magnificus aan het curatorium als adviseerend lid toe te voegen. Aan de opneming van handenar- beiders in de colleges van curatoren, door den heer Wijnkoop (Comm.) aanbevolen, denkt de minister niet. De heer Ketelaar (V.D die zich ernstig ontevreden betconde, dat er op de vorige begrooting wel gelden waren uitgetrokken voor uitbreiding van het Geologisch labora- torium te Leiden, maar daar niets is aan gedaan, terwijl thans die post opnieuw op de begrooting vcorkomt, beloofde de minis ter dat er nu de hand aan het werk zal wor den geslagen. Vrij uitvoerig heeft daarop de heer Var Wijnbergen (R.K.) het denkbeeld verdedigd om de bijzondere R.K. Handelshoogeschool te Tilburg, evenals die te Rotterdam, uit de staatskas te subsidieeren. Verleden jaar heef de Kamer dit geweigerd en de heer Tilanus (C.H.) en de minister herinnerden daaraan, voor laatstgenoemde was dit voldoende re- den om zich tegen het denkbeeld van den heer Van Wijnbergen te verzetten. Waarbij het bleef. Voorburg per fl. f 2.10. Marasquin vanaf f 2.—. Advocaat vanaf f 1.85. Koorstraat 49-51, De Kamer heeft zich daarna door de al gemeene beschouwingen over het Middel* baar Onderwijs heengewerkt. Van bijzonder belang waren zij niet. Alleen zijn de hee ren Snoeck Henkemans (C.H.), Gerhard (S.D.A.P.), Tilanus (C.H.) en mej. Wester- man (Lib.) heftig te keer gegaan tegen een paar Koninklijke Besluiten van 8 Juni, door den afgetreden minister van Onderwijs, den heer aszink uitgelokt, waarbij een regeling van de eind-examens H.B.S. werd uitge- vaardigd van zoodanigen aard, dat daar mee feitelijk een einde werd gemaakt aan da litterair-economische afdeeling van de H.B.S. en deze feitelijk niets meer dan een handels- school zou worden. Dat de heer Waszink dit twee maanden voor zijn heengaan had gedaan en daarin de Volksvertegenwoordi- ging niet had gekend, nam men hem zeer kwalijk. Gelukkig kon zijn opvolger olie op de 'golven gieten met de mededeeling, dat hij de nieuwe regeling voor een jaar op zijn minst had opgeschort. In dien tusschentijd komt de regeling in het raam van de her- ziening van het M.O., naar hij hoopte en kan men gemeenschappelijk tot een goede re geling geraken. Er is verder nog over de in richting en wenschelijkheid van het toela- tingsexamen tot de H.B.S. gesproken en heeft mej. Westerman van den minister de toezeg- ging ontvangen, dat hij de resultaten van het jongste examen zal overleggen, is er ook nog gesproken over de pedagogische oplei- ding van de leeraren M. O., maar van veel belang zijn deze besprekingen niet geweest; in ieder geval hebben zij geen praktische re sultaten opgeleverd, daar de minister niet veel wilde loslaten. Dinsdag voortzetting. De Begrooting van Defensie was in de avendvergadering van de Tweede Kamer van gister aan de orde en heft haar tot bij- na kwart voor tweeen in geslag gehouden, zondr dat de minister, de heer Deckers, aan het oword is gekomen. En dat terwijl er nog slechts twee avonden beschikbaar zijn om deze omvangrijke begrooting af te handelen. Als de heeren dan nog maar ook inderdaad de punten der begrooting bespraken! De eerste spreker van den avond, de heer Van Rappard (Lib.) deed zulks wel. Hij heeft een aantal punten betreffende onze weermacht besproken: de resultaten van het vooroefe- ningsinstituut, de opleiding van officieren, de afschaffing van het dubbel rangenstelsel, de belangen van de oud-gepensionneerden. den bouw van een nieuwen kruiser, de on voldoende maritieme macht in de west-In- dische wateren, waaraan bij de gebeurtenis- sen op Curasao toeschreef enz. De buurlifden van de Liberalen in de Ka mer, de Vrijzinnig-Democraten, hadden zich enkele interrupties onder die rede veroor- loofd en waar de stemming tusschen de bei de fracties toch al gespannen is ten gevolge van de rede van den heer Marchant, die daarin de liberalen tot gedegenereerden had verklaard, kan men begrijpen, dat de heer Van Rappard zich daardoor geprikkeld ge- voelde en na zijn rede zijn buren voor „vle- gels" of iets dergelijks uitmaakte. De heer Marchant reciproceerde met „straatjongen" en misschien hadden we nog meer kunnen bsleven, wanneer de voorzitter niet vrede- stichtend tusschenbeide was gekomen en den heeren had verzocht elkander te eerbiedigen. De heer Marchant heeft een langdurige ontwapeningsrede gehouden, die slechts in verwijderd verband tot de Defensiebegroo- ting en weinig nieuws inhield. De heer Ter Laan (S.D.A.P.) viel hem bij met een betoog om als er niet werd ontwapend, dan toch de legersterkte te verminderen. Hij diende daarom een motie in, waarbij de Kamr zich verklaart voor een krachtige inkrimping van de lichting reeds met 1930 te beginnen. De heer Tilanus (C.H.), oud-officier, was natuurlijk van geheel andere meening. Hij keurde daarbij de samenvoeging van de bei de departementen van defensie een fout, wierp de verantwoordelijkheid voor de ge- beurtenissen op Curasao op den afgetreden minister Lambooy, die den „Kortenaer" had teruggeroepen en liet een waarsehuwing hooren tegen het communistisch drijven bij leger en vooral op de vloot. Verder bepieitte hij verschillende militaire belangen. Nauat ALKMAARSCHE CODRANT.

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 1