Landbeuw en Veeteelt. Bnrgerl'tke Stand. Lendenpijn RugpijnNierenPillen Het groote bezwaar van lendenpijn urinestoornissen, duizeligheid, water- zuchtige zwellingen en hoofdpijn is vaak, dat deze kwalen zich zoo lang- zaam ontwikkelen en men er dikwijls niet op verdacht is, dat de nieren kunnen beginnen te verzwakken. Daarom is het van zooveel belang om behandeling niet uit te stellen. Noodelooze pijn en last kunnen voor- komen worden, als men bijtijds in- grijpt. Foster's Rugpijn Nieren Pillen hebben gedurende de vele jaren, waar- in zij werden aangeboden, naam ge- maakt en worden over de geheele wereld door tal van menschen aan- bevolen. Hun samenstelling iszoodanig dat zij alleen op de nieren en blaas werken. Begin nog heden met het gebruik. Verkrijgbaar bij alle drogisten enz. in glazen verpakking a f 1.75 p. flacon. aandraijg van den Bond van Trampersoneel? pHeeft de voorzitter van dien Bond zich ver- jloofd en van zijn meisje moeten hooren: „He nee, Sjors, soo'n ronde pet! Ajassesl"? Het ■raadsel zal wel niet spoedig opgeihelderd wor sen. Het is een feit, dat sommige vorsten van .het oude regime den naam hadden zich meer om uniformen dan om staatszaken te bekom- imeren en naar mate de laatsten meer werden iyerwaarloosd, werd de aandacht voor de eer- sten grooter. Heeft de directeur van het Am sterdamsche trambedrijf misschien zulke lyorstelijke neigingen? Doch met dat al zijn Lwij met de Amsterdamsche tram niets verder gekomen. Het regende klachten, maar de wet- fiouder stak een parapluie op en de tram Ucreeg geen spatje. 1 'En zoo blijft alles, nagenoeg alles tenmin- ste, bij het oude. De tram blijft duur en on practisch en langzaam. Het aantal halten •wordt niet verminderd en vooral daardoor j-had men een sneller tempo kunnen krijgen Het personeel blijft langzaam en gemoedelijk en laat de uit- en instappende passagiers g.raag hun gezellig babbeltje op de valreep. •De tochtige eenmanswagens zullen niet spoe dig verdwijnen, al mogen wij nu wel verwach- len, dat zij niet in aantal zullen toenemen en de tram blijft het verkeer in de binnenstad beiemmeren als van ouds en ruimt niet plaats in voor de zooveel soepeler omnibussdn. De tramdirectie weet alles veel beter dan de critic! en gelooft niet in het heil van andere maat regelen. Zij kijkt niet over de grens En dus moet het publiek maar verder 'berusten, tot het geraamd batig saldo van enkele tonnen gouds :in een nadeelig saldo omslaat, en wat dan nog In ieder geval zullen wij vroeg of laat over- stapkaartjes moeten krijgen op alle lijnen en voor alle lijnen, want de toesfand wordt on den duur onhoudbaar. Daar de binnenstad .een intensiever verkeer niet toelaat het jiRokin is bijv. meer dan over-belast, hetgeen uit herhaaldelijke stagnaties blijkt is het 'aantal direetie verbindingen uiteraard zeer ibeperkt. Wij hebben er ongerekend de bus- sen ongeveer 24. Wil men uit een der bui- jtenwijken naar een andere buitenwijk dan moet men bijna altijd gebruik maken van ^twee lijnen. Zoo'n tochtje komt dus, als men met zijn vrouw op bezoek gaat en been en .terug tramt, op 0.80, dat is a! niet ver van ,cbe gulden. Voor den kleinen man is dit een diukkende belasting. En men zou van ons ydemokratisch gemeentebestuur wel mogen yerwaahtai, dat het aan dit euvel eer. einde jmaakte. Wij vermoeden dan ook we!, dat het atal g>ebeuren en dat men weldra, evenals voorheen, met de „pasjes" voor 12H cent overal zal kunnen komen. Inmiddels heeft men in de Leidschestraat de eerste proeven genomen met automatisch verkeersregeling. Het trof slecht, dat men voor zulk een eerste prod, die tengevolge van |de onwennigheid altijd wat stroef moet gaan. de week koos waarin het Sint Nicolaasfeest yiel. Het trof ook slecht, dat het in die dagen van algemeen en intensief winkelen zoo hin- derlijk modderig was en dat het stevig regen de. Daardoor was de tram overbelast en had ;de Leidschestraat meer taxi's te verwerken dan anders het geval zou zijn. Een en ander droeg er niet toe bij om bij het publiek sym- pafchie te wekken voor die automatische of liever semi-automatische systeem. De verkeerspolitie wil trachten in de ge heele straat een uniforme regeling te krijgen, zoodat het verkeer in een bepaalde richting over de geheele lengte van de straat voort- gang kan hebben en aan alle kruispunten te gelijk tot stilstand gebracht kan worden. Tot dusverre handelde elke verkeersagent bij ieder kruispunt onafhankelijk, met het gevolg, dat men soms vijf of zesmaal in deze korte straat oponthoud kreeg. Nu zal dit anders worden. Wanneer men eenmaal de brug over de Heerengracht gepasseerd is, kan men door rijden gedurende 70 a 80 seconden en onge- hmderd de Prinsengracht bereiken. Ja, is de straat niet vol, dan kon men het in dien tijd zelfs tot het Leidscheplein brengen zonder op onthoud. Iedere zeventig of tachtig seconden wordt het verkeer voor het dwarsverkeer (over de grachten en door de kruisstraten) opengesteld. En daar dit ook overal tegelijk geschiedt staat dan alles in de Leidschestraat gedurende ongeveer 20 a 30 seconden stil. Men wil voor dit systeem gekleurde lan- taarns invoeren, zoodat het publiek slechts daarop acht te geven heeft en de kostbare politie-posten ingetrokken kunnen worden Voorloopig heeft men echter de agenten nog gehandhaafd en alleen door automatische bellen een uniform-optreden der agenten in gevoerd. Als de proefneming gunstig resul taat oplevert en het publiek aan het nieuwtje gewend is, zal men dan met de lantaarns ko men. Amsterdam, Dec. '20. EMERGO Vereenigmg tot bestrijding van de tuberculose onder het rundvee en andere veeziekten in Noord-frioIIand. Bovengenoemde vereeniging hield Vrijdag- middag in het Landbouwhuis een algemeene ledenvergadering onder voorzitterschap van den heer P. Stapel Cz. te Hoogkarspel. De voorzitter opende de gced bezochte vergadering met een speciaal woord van welkom aan den heer Wibbus, seer, van het N. R. S. Met veel genoegen constateerde spr. dat, de aangifte de verwachtingen had overtrof- Ln. In N.H. is het besef gekemen, dat aan de bestrijding moet worden gearbeid. Dt groote belangstelling in deze Provincie zal voor het bestuur een spoorslag wezen om de mooie zaak verder te vervolmaken. Hij hoop- te, waar de resultaten dit jaar zoo schitte- rend zijn, dat dit eerste jaar het begin is van een gedegenen strijd tegen de t.b.c. en andere ziekten onder het rundvee in Noord-Holland. Ir. D e V r i e s las hierop de notulen van de oprichtingsvergadering. De heeren Kooyman en Michels, leden van Ged. Staten, kwamen ter vergadering en werden door den voorzitter welkom ge- heeten. Van den minister van binnenlandsche za- ken was bericht ingekomen, dat de vereeni ging subsidie krijgt volgens K. B. van 25 Mei 1928. Van de regeering d.d. 29 Mei bericht, dat de Koninklijke Goedkeuring was verleend. Van het Prov. bestuur in N.H. d.d. 4 Sept 1929 dat voor 1928 10000 subsidie was uitgekeerd. Van hetzelfde bestuur een schrijven waar in opheldering gevraagd werd, naar aanlei- ding van het feit, dat door de Vereeniging in plaats van 10000 20000 subsidie was gevraagd en tevens het verzoek te overwe- gen of het niet mogelijk was het boekjaar gelijk met het kalenderjaar te maken. Een antwoord hierop, dat dit met 't oog op de werkzaamheden groote moeilijkheden zou opleveren, waarop bericht inkwam, dat met de regeling van het boekjaar genoegen wordt genomen. 23 October 1929 was van Ged. Staten be richt ingekomen, dat de heer Michels in plaats van den heer Kooyman, aangewezen was voor het college zitting in het bestuur der vereeniging te nemen. De voorzitter greep deze gelegenheid aan den heer Kooyman hartelijk dank te be- tuigen voor den steun en medewerking bij de oprichting en in het afgeloopen jaar door hem verleend. D heer Kooyman zegde hartelijk dank voor dit vriendelijke woord. Zijn belangstel ling voor deze zaak is groot en zal groot blijven. Hij verheugde zich er over dat Prov. Staten geen bezwaar hebben gemaakt voor de subsidie nu maximaal op 20000 te be- palen. Zijn opvolger was hem een waar- borg, dat op dezen weg zal worden voort- gegaan, aangezien deze van het begin af aan, 1 telijk als spr., voor deze zaak heeft gevoei (Applaus). Van den minister van binnenlandsche za- ken was het verzoek ingekomen om de de- claraties van het onderzoek voor 31 Decem ber in te zenden en daarna voor 1 Mei. De secretaris wekte de besturen van de aangesloten vereenigingen op in verband met dit verzoek de tuberculatiestaten spoedig in te zenden. Ingekomen was ook een schrijven van het Prov. Bestuur in verband met de ingezon- den rekening en verantwoording over 1928. Het restant van het boekjaar, gebaseerd op 1 per onderzoek en f 25 per afgeslacht rund groot 7018 als eerste bijdrage over 1929 was toegezonden. Ingekomen was nog het verzoek van een op Texel opgerichte vereeniging om steun. Ook was bericht ingekomen, dat te Ursem door den L. T. B. een vereeniging voor t.b.c.- bestrijding onder het rundvee was opgericht De voorzitter decide nog mede, dat door het bestuur aan Prov. Staten over 1929 een verhoogde suhsidie van f 20000 was aangevraagd, omdat de toeloop van deelne- mers zoo schitterend was gebleken. Het geen de heer Kooyman had medegedeeld gold voor 1930. Jaar ver dag. De secretaris, de heer E. Koster Dzn., bracht een uitvoerig gedocumenteerd eerste verslag uit over het dienstjaar 1 Mei 1928 30 April 1929, waaruit wij het volgtnde aan- stippen Vooraf memoreerde spr. hetgeen in deze streken ten opzichte van de bestrijding der rundertuberculose reeds,, v6or de oprichting van de vereeniging, had1 plaats gevonden. Voor zoover ik dan meen te weten, aid us spr., heeft de regeering omstreeks 1900, dus ook al meer dan 30 jaar geleden, maatrege- len getroffen voor de bestrijding der runder tuberculose. Daarbij werd toen bepaald, dat de dieren volgens't oordeel van den dieren- arts klinische verschijnselen vertoonden de zoogenaamde smetstofverspreiders door het Rijk tegen een getaxeerde waarde werden overgencmen. Deze regeling heeft indertijd vrij wat geld gekost. Onderscheidene veehouders en zeker niet minder veehandelaren hebben getracht hiervan te profiteeren en waren steeds weer in staat dieren voor overname aan te bieden. Als ik goed ben ingelicht zijn hierbij wel misbruiken ingeslopen. Zooals is gezegd, kostte de toepassing van deze regeling de re geering vrij veel geld, terwijl naar men meende het resultaat van de bestrijding niet evenredig was aan de kosten hiervan. Mede daarom werd de maatregel ook in- eetrokken en daarmee was de bestriidine vrijwel geheel in rust. Wel zijn door de re geering nog maatregelen overwogen en voorschriften gemaakt, maar praktisch ge- sproken toch niet tot uitvoering gekomen. Was de bestrijding biermec tot stilstand gekomen, met de ziekte zelf was dit aller- minst het geval. Spr. toonde dit uitvoerig aan. Hij stelde in het licht wat de vereeniging „De Eersteling" te Stompetoren reeds "met een ernstige bestrijdingswijze wist te berei ken. Ook is dit van belang omdat onderschei dene personen vrij sceptisch staan ten op zichte van de tuberculose bestrijding en het zijn lang niet altijd de eenvoudigen van geest die zich geroepen gevoelen om hun twijfel uit te spreken over den goeden uit- slag van het streven in deze. Intusschen is praktisch gesproken, vanaf 1922 in ons land allerwege de belangstel ling wakker geworden voor het vraagstuk der bestrijding van de rundertuberculose. Ook in Noordholland is de zaak van ver- schillende kanten bekekeen, mede in verband van het feit dat men gevoelde dat uitbrei- ding der bestrijding zeer noodzakelijk was. Echter kwam men hier overwegend tot de overtuiging, dat het niet wenschelijk was oqi de reactie-dieren zonder meer in het vrije ruilverkeer te brengen. De kwestie was ech ter nu maar op welke wijze men tot uit'brei- ding der bestrijding kon komen. In eerste instantie heeft hiertoe meege- werkt een inleiding gehouden te Hoorn ter glegnheid van en algemeene vrgadering van den Codperatieven Bond van Gooperatieve zuivelfabrieken, door den heer 't Hooft, in- specteur van den Veeartsenijkundigen dienst en belast met de propaganda voor de be strijding der rundertuberculose. De tweede en ongetwijfeld de belangrijik- ste stoot die aanleiding heeft gegeven tot uitbriding der bestrijding is wel geweest de belangstelling van het Provinciaal Bestuur voor deze zaak. Tot leden van de Vereeniging traden toe onderstaande organisaties met de volgende vertegenwoordigers in het bestuur: de Provinciale Bond van Rundveef ok ver eenigingen met vertegenwoordiger de heer P. Stapel te Hoogkarspel de Cooperatieve Bond van op Cooperatieve grondslag werkende zuivelfabrieken met ver tegenwoordiger de heer H. K. Koster te Wieringerwaard; de Vereeniging tot Ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier met vertegenwoordiger de heer C. Kramer Glijnis te Stompetoren; de Nieuwe Bond van Zuivelfabrieken met vertegenwoordiger de heer J. Harp te Wog- meer; de R.K. Diocesane Land- en Tuinbouwbond met vertegenwoordiger de heer A. Bijman te Zanwerven; de Hollandsche Maatschappij van Land bouw met vertegenwoordiger de heer K. Kui- per te Oostwoud; de Bond va nmelkveehouder met vertegen woordiger de heer H. Brinkman Jz. te Zaan- dam; de Provinciale Commsisie tot bevordering van de Rijndveefokkerij met vertegenwoordi ger de heer E. Koster Dz. te Berkhout. Gedeputerde Staten waren vertegenwoor- digd door den heer D. Kooiman te Purine rend, de Regeering door den heer P. J. 't Hoofd P. Jz., inspecteur van den Veeartse nijkundigen Dienst te 's-Gravenhage, den heer J. A. Klauwers, inspecteur van den Vee artsenijkundigen Dienst te Amsterdam, den heer dr. L. T. C. Schey, Rijkszuivelconsulent te Hoorn, den heer ir. L. de Vries, Rijksvee teeltconsulent te Alkmaar. Op de vergadering van het bestuur der nieuwe vereeniging met de vertegenwoordi gers der plaatselijke-bestrijders organisaties gehouden 5 April 1929, werden door deze or ganisaties als hun vertegenwoordigers in het bestuur aangewezen: deh eer D. Rijper te Spanbroek, lid van de aangesloten zuivelfabriek teOpmeer; de heer E. Dz. Govers te Alkmaar, lid van de vereeniging de Eersteling te Stompetoren. Naderhand moest de Provinciale Commis- sie tot bevordering van de Rundveefokkerij in Noordholland van de lijst der aangesloten leden bij de vereeniging worden afgevoerd, omdat deze organisatie geen Koninklijk goed- gekeurde Statuten had en daardoor de voor Kon. goedkeuring voorgeschreven rechtsper- soonlijk mistte. Besloten werd nu om de Pro vinciale Commissie evenals de bestrijders or ganisatie toch de gelegenheid te geven een lid voor het bestuur te mogen aanwijzen. Op de vergadering van het bestuur gehou den 13 Juli 1928 werden verkozen tot voor zitter de heer P. Stapel Cz. te Hoogkarspel, tot vice-voorzitter de heer H. K. Koster te Wieringerwaard en tot secretaris-penning- meester de heer E. Koster Dz. te Berkhout Tot zoover het overzicht voor wat betreft de voorafgaanden tijd en de oprichting der ver eeniging zelf. Alvorens over te gaan tot rele- veeren der werkzaamheden, dient nog te wor den genoemd het einde der commissie voor den Gezondheidsdienst van. vee. 5 November 1928 is de liquidatie-vergade- ring van deze commissie gehoude nen de eind- rekening vastgesteld. Een kleine financieele bate is met eenig kantoor inventaris overge- dragen aan de nieuwe vereeniging. Het eeni- ge woorden van dank aan alien welke zich tenopzichte van het werk der commissie ver- dienstelijk hadden gemaakt, werd ed commis sie opgeheven. Wanneer wij het resultaat van het eerste werkjaar der vereeniging bezien, dan kan da- delijk de opmerking worden gemaakt, dat deze uitslag ver boven de verwachting is ge weest en de medewerking der veehouders is de oprichters buitengewoon meegevallen. Misschien mede als gevolg hiervan, zijn de werkzaamheden voor het Dagelijksch Bestuur en het secretariaat zeer vele geweest en als zoodanig tegengevallen. In dit verband wil ik even wijzen op het ontwerpen van de statu ten en de moeilijkheden of misschien beter ge- zed de extra werkzaamheden voor de aan- vraac voor de Koninklijke goedkeuring hier op. Het ontwerpen van reglementen voor de plaatselijke bestrijders organisaties van de instructies voor de dierenartsen tenopzichte van hun verhouding tot de plaatselijke orga nisaties. De cofenrenties in Haarlem en Den Haag met het lid van Ged. Staten en den directeur van den Veeartseniikundigen Dienst. Bespre kingen met den dierenartsen. Moeilijkheden SOort hooe- is bij het opmaken van het overzicht over het aantal onderzochte dieren voor het indieneri van de declaratie staten voor de subsidie be- dragen bij Rijk en Provincie, omdat sommige veehouders toen de tangen ook al te laat kwamen voor het merken der reactie dieren, twijfelden of zich geheel terug trokken uit de Rijks bestrijding en voor eigen rekening het onderzoek namen of omdat een paar dieren artsen ook na herhaalde aanvraag hun tuber- culinatie staten niet inzonden. Moeilijkheden omdat het boekjaar der vereeniging niet ge lijk is aan het kalenderjaar, waardoor °de declaraties verdeeld moesten worden in, v6or en na 31 December. De inrichting van de administrate die zoo danig moest zijn dat van bijna 1000 boerde- rijen, direct een overzicht kan worden ge maakt over het geheel en ook per bedrijf. En zoo is er nog wel meer op te noemen, maar dit alles is achter den rug. Alle moei lijkheden konden dank zij de groote welwil- lendheid van Ged. Staten van Noordholland en van het Veeartsenijkundig Staatstoezicht worden opgelost. De werkzaamheden zijn met zeer veel medewerking van onzen Rijksvee- teeltconsulent de heer ir. L. de Vries en het personeel van het bureau voor de Rundvee fokkerij klaar gekomen. En waar de toetreding van de Noordhol- landsche Veefokkers zooals pas is genoemd ver de begrooting heeft overschreden, moe ten wij volkomen tevreden zijn. 21' plaatselijke bestrijdersorganisaties heb ben zich bereid verklaard volgens de voor schriften der regeering de veestapels van hun leden op tuberculose te laten onderzoeken. De uitslag hiervan is volgens onderstaande staat Opgemerkt zij dat deze opgave geldt voor he> geheele boekjaar, niet is gesplitst volgens het kalenderjaar in onderzoek van voor en na 31 Dec., zooals voor Rijk en Provincie moest ge- schieden. Onnoodig lijkt het ons op de cijfers veel commentaar te geven. Alleen meen ik even te moeten wijzen op het aantal van de stallen die tuberculose- vrije veestapels hebben. Door de uitkomsten van Terschelling, waar van de 244 onder zochte stallen 216 vrij bleken, dat waar- schijnlijk als- eiland een afzonderlijke positie inneemt wordt de verhouding tusschen het aantal der vrije stallen en dat van de stallen waarop reactiedieren voorkomen te gunstig. Tenslotte nog eenige gegevens over het financieel beheer. Zooals reeds werd opgemerkt gaf het feit, dat het boekjaar der Vereeniging niet gelijk is aan het kalenderjaar wel eenige moeilijk heden betreffende de uitkeering van de finan- tieele bijdragen van Rijk en Provincie Deze moeilijkheid was op te lossen door per boek jaar twee declaraties bij de overheid in te dienen, n.l. voor de onderzoekingen vo6r en na 31 December. Bij de Regeering heeft dit direct plaats gevonden en van het Provinciaal Bestuur is juist gisteren bericht ontvangen dat ook dit de bijdrage a 1 per onderzocht dier en 25 voor elke afslachting voor het boekjaar zal afdragen en het betalingsman- daat voor de resteerende f 7018 als eerste deel voor bijdrage over 1929 heeft verzon- den. Daardoor wordt de rekening over het boekjaar belangrijk gewijzigd. Het nadeelig saldo dat oorspronkelijk volgens de door U ontvangen rekening en verantwoording een groot bedrag was, wordt nu omgezet in een batig saldo. Voor het beheer is dit hoogst belangrijk. Het aan de Vereeniging door de Cooperatieve Zuivelbank toegestane crediet van f 2000 was door het nadeelig saldo reeds bereikt, terwijl verschillende posten nog moesten worden betaald. Na 1 Mei 1929 in het nieuwe boekjaar dus zijn alreeds 21 die ren afgeslacht. De uitbetalingen van de Ji nancieele bijdrage van Rijk en Provincie aan de desbetreffende eigenaars moest wegens gebrek aan kasmiddelen ook blijven wachten tot het indienen van de declaratiestaten. Nu men echter door de besehikking van het Pro vinciaal Bestuur binnen enkele dagen wedvT- om beschikt over contanten. kunnen de uit betalingen ook spoedig plaats vinden Van- zelf sprekend is dat op de begrooting voor het boekjaar 1 Mie 192930 April 1930 nu moet worden aangevuld met het saldo. De desbetreffende uitkomsten van de rekening en de begrooting zullen U de leden worden toegezonden. Hiermede ben ik aan bet einde van het overzicht en met de beste wensch voor de Vereeniging in het belang van gezondheid en welvaart van stad- en plattelandsbevolking wordt dit verslag geeindigd. Namens de Commissie, belast met het na- zien, adviserde de heer G. Nobel tot goed keuring van de rekening, ontvangsten en uit- gaven f 26351,83, batig saldo 4516.12. Conform besloten. Spr. sloot zich gaarne aan bij de waar- deering van de groote medewerking van het Prov. Bestuur, toch verwachtte hij, ondanks er meer geld beschikbaar wordt gesteld, dat dit geld niet toereikend zal zijn. Ook de begrooting werd conform goed- gekeurd, ontvangsten en uitgaven 30965. De voorzitter sloot hierop, na bij de rondvraag enkele vragen te hebben beant- woord, de vergadering, waarop de aanwezi- gen in het Victoria-theater de vertooning van de film „Melkhygiene" bijwoonden, welke film eigendom is van de Vereeniging tot be vordering der hygienische melkwinning te Amsterdam. KENNEMfiSLAND. Nog steeds is er groote aanvoer van diverse groenten. Weliswaar neemt de aanvoer van herfst- groente zienderoogen af, maar daarvoor komt onder meer speciaal die groente, die den ge- heelen winter schering en inslag zijn. Zooals we opmerkten neemt de aanvoer van herfstproducten af, doch dit neemt niet weg dat er Vrijdag van de vorige week en ook Maandag aan de Wijker veiling;en pog mooie partijtjes bloemkool, peen, spinazie en niet te vergeten andijvie werd aangevoerd. Ja, 't is opmerkelijk hoe mooi de andijvie nog is, hoewel het weer de laatste dagen van dien aard is dat de herfstgroente een gevoelige knauw zal krijgen. De aanvoer van andijvie was nog van be- teekenis, maar 2e kwaliteit was toch over- heerschend. Mooie andijvie bracht nog f 0.90 tot f 1.20 op; 2e soort 0.60—/ 0.90 per List en dat is een prijs die, vooral voor le Bloemkool wordt beduidend minder in kwaliteit en le soort wordt heel wat kleiner, een gevolg van de vrijwel stilstaande groei. Wat de prijzen der bloemkool betreft, die was hoog voor le soort, n.l. 18—/ 25 voor le soort en f 10f 15 voor 2e soort, alles per 100 stuks. De om dezen tijd van het jaar nog mooie bakpeen werd in beduidende partijtjes aange- voerd en de handel bewoog zich in opgaande li]n. De prijzen waren voor le soort f 17— f 22, voor 2e soort 10—/ 15 per 100 bos. De geweldig groote voorraad kool werd met vlug afgenomen. de handel was lui en de prijzen in dalende lijn, uitgezonderd groene kool, voor zoover le soort Zooals we reeds meermalen opmerkten is het zoo buitenge woon moeilijk om de prijs der kool te Kunnen beoordeelen, want de sorteering laat veel te wenschen over. Zelden heeft men een sorteering als aan de Langedijk en daarom weet men zoo wei- nig de kool te beoordeelen, hoeveel dubbel- tjes per 100 ze te duur of te goedkoop zijn. De prijzen der kool waren voor roode kool f 2.50—/ 7.50, gele kool 3.50—/ 6 50 en groene kool f 4.50—/ 9 per 100 stuks. De aanvoer der spruiten was te groot en is eigenlijk al geruimen tijd te groot om een hooge prijs te erlangen. De handel is onzeker, geen dag kan men er op aan, sterker het prijsverschil tusschen le soort was op een dag 5 a 6 cent per K.G. We meenen dan ook aan den veiligen kant te zijn als we melden, dat le soort opbracht 18~24 en 2e soort f 8 50—/ 12 per 100 K.G. Deze prijzen gelden voor Beverwijk en Haarlem, in Heiloo en elders was het zeker 1/3 lager. De aanvoer van boerekool was iets grooter dan de'vorige week en on- middellijk daalde de toch al niet hooge prijs met enkele centen. De prijs der boerekool was slechts 0.15—0.30 per kist of 1—2H ct per stuk. De aanvoer in prei en knolselderie was van belang. De handel was iets vlugger, doch de prijzen zijn niet loonend. De noteering voor prei was 5.50— 12.50 en voor „Knollen" 4—8.50 alles per 100 stuks; alleen extra kwaliteit gold iets meer. De kleine partijtjes spinazie waren duur en geen wonder! Om dezen tijd van't jaar is spinazie een delicatesse, die door de goed- gesitueerden gegeten kan worden. Een bak spinazie gold van 1.50—/ 2 per kist De aanvoer van druiven en vruchten wordt er niet grooter op, doch de kwaliteit verbete-t en ook de prijs wordt een ietsje hooger. We noteerden voor druiven 80—/ 90, voor peren als Nouveau Poiteau, Durandeau en Soldat Laboreur 10—/ 18.50, voor Doynne de Cornice 36—/ 42; Goudreinet 10.50- 19.50 en Present van Engeland 1221, alles per 100 K.G. Zoete keukenappelen en peren golden slechts 5.50—/ 9.50 per 100 K.G.; 2e soort zuur bracht zoo goed als niets op. Voor aardappelen en de overige aanvoer geldt: groote voorraad, abnormaal lage prijzen. Administration Contrdle Belastingzaken Balansen A. DE WAAL, Alkmaar, Geestersingel51, Telef 683. UITGEEST. Nov. Overleden: Klaas Bot, weduwnaar van Aaltje Bankerse, oud 81 jaar, overleden te Beverwijk. Maria Benning, weduwe van Gerrit Tromp, oud 80 jaar. WINK EL. (Nov.) G e b o r e n: Jan, z. van Pieter Keijzer en van Marie Druif. Simon Louris, z. van Louris Liefhebben en van Cornelisje Jonge- jan. Hendrikje, d. van Barteld Lageweg en van Aaltje Oudw. Overleden: Gerbrand Stuij, 48 jaar, echtgenoot van Guurtje de Moor. Dieu- wertje Vink, 80 jaar, weduwe van Jacob Schollee. OUDKAR'SPEL (November). G e b o r e n: Jan, z. v. Jacob Greeuw ei Trijntje Weij. G e r u w d: J. Tuinman en I. den Das. C. Langendijk en G. de Ruiter. Overleden: W. Stammes, oud 44 jaar, echtg. van Jan Huigen. Levenloos aange- geven kind van Johs. Kuilman en A. H. H. van Hemert. Aafje Hartog, oud 51 jaar, echtg. van H. J. Eradus. URSEM (November). G e b o r e n: Christina Veronica, d. v, Theodorus Vlugt en Maartje Groot. Anna Catharina, d. v. Dirk Meester en Marijtje Braas. Agatha, d. v. Nicolaas Koppes en Catharina van Dam. Gerardus Nicolaas. z. v. Cornelis Mulder en Cornelia Maria Brantjes. Overleden: Johannes Vlaar, o.ud 38 jaar. Johannes Oud, oud 52 jaar. KALENDERS. De afd. Alkmaar en Omstreken van de Ned. Ver. tot bescherming van dieren geef* weer een kalender uit, die wat omvang en afwerking betreft, niet veel van die van vo rige jaren verschilt. Zij brengt een teekening van Sj. Kuperus, een konijn met jongen in beeld en de maand- bladen heeft de teekenaar met zwartkrijttee keningen van velerlei interessante dieren versierd. De Hollandsche societeit van Levensver- zekerlngen opgericht in 1807 te Amster dam geeft een 2-jaarlijksche kalender uit, voor 1930 en 1931. De maandbladen wit op rood geven een duidelijk overzicht en daartusschen worden door de Maatschappij tal van goede wenschen op verzekeringsge- bied gegeven. De ljzerhandel v.h. R. van Ree, alhier, brengt een kalender met vier bladen, welke een aantal afbeddingen in kleurendruk be- vatten. De verdeeling tusschen illustratie cn maandcijfers is zoo gekozen, dat een fraai geheel wordt verkregen. De. kalender maaict een zeer verzorgden indruk. fkti1 h Arvmolzon 1-. nL 1 i. U L

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 6