'Snircsali Vo^r de hnisvrouw. Brievevt u *t Amerika. De verkiezing van een burgemeester van New-York, hetgeen eens in de vier jaar plaats heeft, is een gebeurtenis, die in de rest van het land weinig belangstelling op- wekt en in het buitenland hoogstens met een kort telegram vermeld wordt. En toch gaan ruim twee millioen kiezers ter stembus stemmachine is dit jaar een passender bena- ming om te bepakn, wie het gemeentelijk hoofd van Greater New-York met zijn negen millioen zielen zal zijn voor de komende vier jaar. Den 5en November is het Election Day, een nationale dag, waarop gestemd wordal naar de wet het voorschrijft van de I resi dentsverkiezing af tot die van gemeente- laadslid in een dorpje en op dien dag zijn banken, de Beurs, rijks- en gemeente-instel- lingen gesloten, terwijl de zakeni hun perso- neel den dag geheel of gedeeltehjk vrij gev om aan de burgerplicht te kunneiitY° York Election Day bracht dit jaar voor New-Yoik verscheidene nieuwigheden m-e. Om te beginnen had het stemmen zelf vooi het eerst over de heele stad door midael van machines plaats. Vorige verkiezingen waren deels op de oude manier met stembilj-tte deels met de machines gedaan, maar omdat de laatsten uitneinend hun taak verrichten, werden er genceg aangeschaft om de heele stad er van te voorzien. De machine bestaat nit een bord met kolommen namen en boven elke kolom de ambtehjke positie; alles is zoo duidelijk mogelijk aangegeven met de ken- teekenen der part.jen a is eenster adelaar, fakkel hamer en sikkel er bij. Op elken naam bevindt zich een hefboompje, dat naar om- laao- eedraaid moet worden, indien men dien candidaat wil kiezen. Het is onmogeUjk om twee hefboompjes in de kolom van een ambt te bewegen en toch w:rken zij overigens on- afhankelijk van elkaar. Heeft men nu een candidaat voor elk ambt verkozen op die ma nier, dan rest den kiezer niets dan een gor- dijn,' dat om de machine staat en hem afzon- dering heeft verschaft, open te trekken door een ruk aan een koord. Zoodoende treedt hij naar buiten en de ruk aan het koord heeft automatisch de stemming aangeteekend op een machine, terwijl de hefboompjes weer in hun neutralen stand terug schieten. De ma chine staat gereed voor een volgenden kie zer, die het gordijn achter zich toetrekt en zoo de telmachine er gereed zet. Fraude met het telhn van biljetten of stemmen in het openbaar is op deze manier volkomen uitge- sicten. lets anders was het ongehoord grcot ge- tal van ruim 2 millioen kiezers, die zich eeni- ge weken geleden kwamen inschrijven en ve- rifieeren om aan de stemming te kunnen deelnemen. Men kan zich makkelijk inden- ken welk een reusachtig en kostbare admi- nistratie er mee gemoeid is om er zeker van te zijn, dat er alleen gestemd wordt door hen die daartoe gerechtigd zijn en dat zulke men- schen het niet nog eens of meerdere malen over doen in andere deeten van de stad. De kolossale opkomst van kiezers dit jaar was niet alleen een bewijs voor den groei van de stad New-York, maar ook voor de belang stelling in de stemming. New-York is een bolwerk der democratische partij, waar de republikeinen gedurende laatste halve eeuw maar twee maal een partijlid als burgemees ter hebben gehad. Bij de laatste Presidents- verkiezing, juist een jaar geleden, was New- York bijna unaniem voor Alfred E. Smith, den katholieken anti-drooglegging demo- craat en gaf daarmee een zuiver beeld van de stedelijke opinie en bevolking. New-York is voornamelijk Iersch, Italiaansch en Joodsch, het verafschuwt de nationale wet voor ge- heelonthouding, maar het is boven alles de- mocraat onder leiding van een politieke club, Tammany Hall geheeten, die door tegenstan- ders voor een bende uitzuigers en bedriegers wordt gescholden en door partijgenooten als een politieke Hooge Raad in het belang van gemeente en inwoners wordt beschouwd. Genoeg zij, dat Tammany Hall zulk een ge schiedenis achter zich heeft uit het midden van de vorige eeuw, waarin zooveel corrup- tie plaats vond, dat de tallooze bo:ken en onderzoekingen nog niet alles aan het licht gebracht hebben omtrent de „Tammany Tij- ger". Zoodat velen beweren, dat de tijger wel ouder is geworden, maar nog niet van strepen veranderd is. De herkozen burgemeester, de Honoura ble James J. Walker, een geboren en getogen N;w-Yorker uit de armere East Side, is naar zijn eigen bekentenis geheel een product van Tammany Hall. In de afgeloopen vier jaar heeft hij met zijn medewerking veel gedaan gekregen en verbeterd, maar er zijn ook de noodige schandalen voor gevallen, waarvan, terecht of ten onrechte de blaam terugviel op Tammany Hall, in casu „Jimraie" Walker. Omkooperijen van ambtenaren, zooals in het Queens riolen-contract, eenige onopgehelder- de moorden op bekende individuen uit de on- derwereld en dergelijke geschiedenissen. waarmee de politi:k ten nauwste verbonden is, hebben gemaakt, dat het den candidaten der andere partijen niet aan stof tot spreken ontbrak. De republikeinsche partij bezat dit jaar geen lid, dat een waardige tegenhanger van den populairen burgemeester was en wendde zich derhalve tot het Congreslid Fio- rello la Guardia, een vo'slagen wi'de in po- litiek opzicht en het enfant"terrible van de heele politieke Amerikaansche wereld. Aarts- vijand van de drooglegging, eischt hij altijd de reusachtigste sommen en de dwingendste maatregelen ter handhaving om des te eerder de onbestaanbaarhdd te laten inzien des persoons of der partii. hoewel geboren Ame- rikaan behept met alle bruisende hoedanig- heden van zijn Italiaansche afkomst. zou hij een burgemeester hebben gemaakt, die leven in de brouwerij had gebracht. Ziin campagne' richtte zich, evenals die van de twee andere voornaamste candidaten En- right en Thomas, tegen de beerschende cor- runtie van Tammany Hall en alien, die er cnder bebooren of vriiwel alle gemeenteliike ambtenaren van eenige verantwoordelijke positie. Enright is een der vorige hoofdcom- missaris:n van oobtie en was candidaat ge- ste'd door de treuw opoerichte Sauare Deal Party terwijl Norman Thomas de voorman der Amerikaansche sodalisten is. die de laatste jaren overal candidaat gesteld wordt, indien hot een belangriike positie betreft. Terwijl de candidaten dus .toomeloos van leer trokken tegen de democratische partij en haar burgemeester op een manier en onder bewoordingen, die in normale omstandig- heden onder laster en smaad te rangschikken zouden zijn, ded-en de laatsten een verstandi- gen zet. Uitgaande van de redeneering, dat critiek heel makkelijk is maar het zelf goed doen nog iets anders, trokken Tammany en consorten zich terug achter een muur van stilzwijgendheid tegenovet alle aanvallen en putten hun kracht uit het wijzen op hetgeen er in de laatste vier jaar door de mannen aan het roer gepresteerd was. En naar de waarde van die prestaties vroegen zij om her-verkie- zing; New-York stemde daar met een meer- derheid van vijf honderd duizend stemmen in toe. Inmiddels is een nieuwigheid van deze verkiezing, dat de stemmen meer versnip- perd waren dan ooit te voren. Bij vorige malen waren er twee partijen, waarmee re kening gehouden werd en men maakte zich niet eens druk over een paar kleineren. Dit- maal hebben zij al zooveel gewicht in de schaal gelegd, dat zoowel democraten als republikeinen gemeend hebben een beroep te moeten doen op het publiek om niet hun stem aan anderen te geven ten einde versnippering te voorkomen. Voor het eerst werd er ernstig rekening gehouden met andersdenkenden, waarond-er de socialistische partij een groote bedreiging vormde. De eindcijfers hebben het uitgewezen, dat deze vrees niet zoo onge- grond was en dat men bij volgende verkiezin gen op nog giooter verrassingen zal mogen rekenen. Burgemeester Walker werd met 865 549 stemmen herkozen. La Guardia verkreeg 368.384, Thomas 174.931 en Enright 5956. Bijna even gelukkig als Walker uitte zich Norman Thomas, die van alle candidaten niet alleen de meest waardige maar de duide- lijkste verkiezingscampagne heeft gevoerd. Hij is bijzonder ingenomen over het groote aantal verworven stemmen ditmaal en bouwt daaruit d-e hoop op, dat zijn partij naar ver- houding. toeneemt. Het is echter een publiek geheim, dat tal van fanatieke republikeinen uit tegenzin in La Guardia, hun stem liever wegwierpen door op den socialist te stem- men dan aan den man te geven, die hun ide- alen en inzichten met voeten treedt, indien hij er reden voor heeft. Een minder onbuig- zame politicus dan La Guardia kan moeilijk gevonden worden. De New-Yorksche aristo cratic van Park of Fifth Avenue het zg. zijden kousen-district, alhoewel het een toer is om tegenwoordig katoenen of wollen damesbeenen te ontdekken schijnt en bloc gestemd te hebben voor den socialist, com- mentaar overbodig! Een andere nieuwigheid is geweest het aanwenden van de geluidsfilm tijdens de com- pagn-e. Behalve dat op drukke punten vaste openlucht-vertooningen des avonds gegeven werden, reden er autc's rond, die in een minimum van tiid een voorstelling op straat kcnden geven. Deze films betroffen alleen burgemeester Walker, die afgebeeld werd en gehoord in speeches en tijdens bijzondere g-e- beurtenissen in zijn ambtsuitvoering. Deze hulp was een cadeau van William Fox, een vurige bewonderaar van Walker en zoodra -een der andere candidaten in een zaal de kie zers toespraak, installeerde zich buiten een Movietone auto. Het g-erucht drong in de zaal door, dat er buiten een gratis bioscoop- voorstelling was en de sprekers bleven voor leege stoelen achter, want de bewegende plaatsjes hebben nog altijd hun bekoring niet verloren. En ten slotte de doodsche stem ming in de stad op den verkiezingsavond geen aangeplakte neuzen, geen vreugde- vuren, geen trompetgetoeter, een handjevol menschen voor thuis voor de wachten,? 't „Times"-gebouw; zat men radio den uitslag af te Wat een Er zijn zooveel appelen dit jaar! doe ik daar alzoo mee? vraagt mij huismoedertje. 0! Appelrecepten zijn er bij de vleet! Het minst kostbaar is wel de appel- mces. Neem 114 K.G. moesappelen, on- geveer 1 ons suiker en maar dat is niet noodig 1 ei. Schil de appelen vlak voor het koken; snij ze in schijfjes, wip de klokhuizen er uit en leg de schijfjes in water. Nadat ze gewasschen zijn, zet u ze met een beetje koken'd water op en laat ze zachtjes gaar koken onder nu en dan omschudden. Roer ze daarna met een houten lepel tot moes, vermeng ze met de suiker en het ei, waarvan eerst dooier en wit apart geklopt moeten wor den, en bestrooi het gerecht v6or het op- Wanneer de appels niet voldoende tot doen met kaneel. moes zijn te koken, moet u ze even door een paardenharen zeef wrijven. Heel smakelijk zijn ook gebraden appelen. Daarvoor heeft u noodig 8 groo te zure appelen; 60 gr. of 5 lepels witte of bruine suiker; twee theelepels fijne kaneel; 14 d.L. kokend water; 40 gram boter. Laat de appels ongeschild; boor er het klokhuis uit; wasch ze flink en leg ze in een vuurvast schoteltje. Vul de opening van elken appel met een mengsel van kaneel en suiker en leg daar een kluitje noter boven op. Giet het kokende water in het schoteltje; leg hier en daar tus- schen de appelen ook nog kluitjes boter en laat dan de vruchten in den oven gaar en brui.i worden; dat duurt zoowat 3/4 uur. U moet ze nu en dan bedruipen met het suikersap. Dit gerecht wordt gloeiend opgediend, doch is ook den vol genden dag koud heel lekker. Voor de koffietafel wordt wel eens een Zweedsche appelschotel gegeven. Neem 6 groote appelen, b.v. goudreinetten, 6 groote beschuiten, 65 gr. boter, 100 gr. lichte basterdsuiker, 2 d.L. slagroom, 30 suikerpoeier. Schil de appelen; snij ze in partjes, haal de klokhuizen er uit; kook ze onder toevoeging van een klein beetje water tot moes en vermeng dit met de helft van de basterdsuiker. Vul nu een vuurvasten schotel met het appelmoes, leg daar bovenop een dikke laag van de gestampte beschui ten, waar u de rest der basterdsuiker mee vermengde en leg da&r op, in klei- ne klontjes verdeeld, de boter. Zet de schotel in een warmen oven zoodat het korstje zich vlug vormt en laat't gerecht vervolgens koud worden. Klop nu de room stijf, vermeng die met de poeier- suiker en leg dit mengsel vlak v66r het opdienen als een ongelijke massa op het appelgerecht. U kunt ook met een spuit- zakje de geklopte room in figuren over de schotel spuiten. Een vleeschschotel met appelen be- reidt u aldus: gevulde appelen: neem 8 middelmatig groote zure appelen, 150 gr. varkensgehakt, (desnoods 100 gr. kalfs- en 50 gram varkensgehakt) wat peper, zout, nootmuskaat, een lepel melk, 50 gr. boter en lA d.L. water. Wasch de appelen, die fiiet geschild mo gen worden, en boor ze uit, maar stop den onderkant dicht met een klein schijfje van het uitgeboorde staafje. Maak het gehakt aan met peper, zout, nootmuskaat en melk; roer het terwijl u het even gaar laat worden. Leg nu de appelen in een vuurvasten schotel; vul elke holte der vruchten met een beetje gehakt, zoo, dat dit iets boven den ge- vulden appel uitsteekt. Leg dan op el ken appel een klontje boter, giet er wat water bij en zet het schoteltje in den oven tot de appelen zacht zijn; dat duurt zoowat een halfuur; ook deze schotel moet nu en dan bedropen worden. Een ander vleeschgerecht met appe len: Gebakken appelen met saucijsjes; neem 300 gr. saucijsjes, 50 gr. boter, 8 middelmatig groote zure appelen. Wasch de aan elkaar geregen sau cijsjes in lauw water, droog ze tusschen een schoonen doek; prik ze met een stopnaald en leg ze dan in een koekepan of in een ijzeren potje met een bodempje kokend water. Laat de saucijsjes koken tot het water verdampt is, bak ze dan in hun eigen vet. dat zich geleidelijk op den bodem heeft verzameld, en wacht tot ze rondom bruin zien; leg ze daarna op een ver- warmden vleeschschotel en houd ze v66r den oven warm. Ondertusschen moeten de appelen on geboord. Snij ze nu in vrij dikke plakken en bak die aan beide kanten in de boter tot ze zacht zijn; u moet ze heel voor zichtig omkeeren bij het bakken; an ders breken zij. Maak nu de schotel aldus op: in het midden de warmgebleven, opgestapel- de saucijsjes en daaromheen, halver wege over elkander geschoven, de ge bakken appelschijven. Appelstruif; noodig 12 zure appelen, 10 beschuiten, een theelepeltje kaneel; 75 gr. suiker, 6 eieren, 90 gr. boter. Kook de geschilde en geboorde appelen tot moes; voeg er dan de boter, in stukjes gebroken beschuiten, suiker, kaneel, boter, geklopte eierdooiers en het zeer stijf geklopte eiwit aan toe. Doe deze massa in een met boter ingewreven en met paneermeel bestrooiden taartvorm en bak de appelstruif in den oven gaar. Kunt u appelbeignets maken? Noodig 2 ons tarwebloem, ongeveer 3 d.L. lau- we melk, 10 gr. gist, 8 a 10 mooie, zure appelen, een beetje zout en vet om de zaak in te bakken. Maak een gistbeslag door de bloem in een kom te doen en in het midden een kuiltje te maken. Maak nu met wat lauwe melk de gist aan en doe deze in het kuiltje; roer thans van het midden uit, tot de massa z66 stijf is dat ge niet meer roeren kunt. Voeg er dan weer wat melk bij en ga zoo door tot u een goed stevig beslag heeft gekre gen. Besla dit tot alle klontjes er uit zijn en voeg er dan de rest van de melk bij Laat het beslag nu dicht gedekt zoowat drie kwartier in een teil met warm wa ter rijzen en voeg er dan het zout aan toe. Boor en schil de appelen en snij ze in vrij dikke plakken. Dompel een paar van die plakken in het beslag en laat deze dan in een diepe, ijzeren pan met heet vet glijden. Hierin moeten ze bruin bakken en mooie, knappende bollekes worden. Vervolgens laat u ze even uit druipen op grauw papier. In plaats van met melk en gist, kunt u uw beslag ook maken met bier of spuitwater. En de bloem en gist zijn door zelfrijzend bakmeel te vervangen In beide gevallen vervalt dan het rijzen i bedreigt ook U als U niet direct de eerste stekende] pijnen van begin-/ nende rheumatiek bestrijdt. Het beste is diredj inwrijven met/ a oplossing B tot de familie der Spinners of Bombycidae. Het spinsel dezer dieren komt niet voort uit het achterl-ijf, zooals bij de spinnen, maar uit de onderlip. En dat ze dit spinsel in tamelij- ke hoeveelheid kunnen voortbrengen, blijkt wel, wanneer men de rupsennesten bekijkt. Vaak ook ziet men rupsen aan dergelijke draden heen en weder bungelen. Ook van pinsel maken zij later een zacht bedje, waar ze als pop kunnen leven. Uit het bovenstaande is genoegzaam ge- bleken, dat men met de Bombyx neustria geen genade moet hebben. Van stonde af aan geve men acht op de eierringen en inspectee re daartoe alle boomen in tuin en hof. J. DAALDER Dz. Onze ICollnnieei. VORMING VAN EEN INDONESISCH- ARABISCH VERBOND. Uit Soerabaja wordt aan de „Loc." gemeld, dat aldaar een federatie van eenige Arabische vereenigingen is gevormd onder den naam van Indonesisch-Arabisch Verbond en onder voorzitterschap van den heer Mohamed Ala- moedi uit Ambon. Voor dat doel heeft de bovengenoemde voorzitter van de Federatie van Arabische vereenigingen Java bereisd en is ter audien- tie bij den landvoogd geweest Aan het bestuur der federatie is een ver- plichting opgelegd om voorbereidingen te ma ken voor het eerste te Soerabaja te houden Arabisch congres, hetwelk over drie maanden ongfeveer zal plaats vinden. Doel en stelling van het verfcohd zijn, vol- gens den beschrijvingsbrief, als volgt: 1. Het hooghouden van de eenheid onder de Arabische vereenigingen. 2. Met wettige middelen zal getracht worden onderwijsin- richtingen, handelslichamen en sociale wer- ken enz. op te richten ter opheffing van de Arabische ingezetenen van deze landen. 3. Verruiming van -den werkkring, waar de Ara bische jongelieden afkomstig van de Arabi sche scholen hun brood kunnen verdienen. 4. Ten aanzien van de politiek zal de vereeni- ging samenwerkend karakter hebben, d. w. z. zitting nemen in de bestaande locale raden en verder in den Volksraad, echter zal rekening worden gehouden met de zetels, welke reeds bezet zijn door andere vreemde Oosterlingen n.l. de Chineezen, zoodanig dat ze deze laatstgenoemde bevolkingsgroep niet uit de locale raden zullen verdringen. Verder zal men in het werk stellen om een Arabisch dagblad in het Maleisch te doen verschijnen. aanstelden, maar omdat ze ongehuwd waren. En volgens den burgervader is 12 uur een geschikte tijd voor ongehuw- den om onder de wol te kruipen. Er werd o.a. een ongehuwde verwjj- derd, die den aanvalligen leeftijd had van 35 A 40 jaar. Er werd verwijderd een eerste ambte- naar der secretarie der gemeente Eelde, ongeveer 30 jaar. En als de dokter van Peize er was ge weest dan ware ook hij verwijderd. En dat alles op grond van een ge- meentelijke verordening, door den bur gemeester uitgevonden en die gegrond moet zijn op de bepalingen der Drank- wet: Ik verleen nachtpermissie, maar stel daarbij als voorwaarde, dat de on- gehuwden om 12 uur verwijderd worden. De oplossing: trouwen! Zin of geen zin, trouwen!" INWISSELING VAN ZILVERBONS. De ingetrokken zilverbons van 2.5ft (model 1915), alsmede die van 1 (model 1916) kunnen alsnog ter inwisseling worden aangeboden ten kantore van het Agentschap van het Ministerie van Fi- nancien te Amsterdam (Heerengracht 344/46). Gtldig blijven alleen de bons van 1 met de dagteekening van 1 Februari 1920, en 'de bons van 2.50 zijn gedag- teekend 1 Juli 1928 of later. AFLOOP VAN VERKOOPINGEN. Uitslag veiling, gehoude* bij opbod, op Vrijdag 13 December 1929 ten overstaan van mr. C. J. de Lange, notaris te Alk- maai, van eenige pereeelen uitmuntend weiland, uitstekend geschikt voor tuin- derij en koolbouw, gedeeltelijk ook voor bouwterrein, aan en nabij den Munni- kenweg of Heerenweg, in den Oudorper- polder te Oudorp, eigendom van den heer W. van der Molen, geveild in 10 pereeelen: 1. Weiland gr. 11 a. 20 c.A. f. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 650.— gr. 8 a. 25 c.A. 495.-— gr. 8 a. 20 c.A. 505. gr. 8 a. 30 c.A. 500. gr. 8 a. 40 c.A. 500. gr. 0.52.15 H. A. 1900.— 0.92.50 H.A. 3037.50 1.48.10 H.A. 4768.75 1.24.80 H.A. 4350.— 1.98.90 H.A. 4987.50 gr- gr. gr. gr. Binnenland EEN HALVE TON ZOEK. Dezer dagen is gemeld, dat het hoofd- bestuur van de Ned. Stucadoorsbond een accountantsonderzoek heeft doen in- stellen naar de administratie van den te Haarlem gevestigden secretaris-pen- ningmeester van den bond, in verband met aan den dag gekomen onregelma- tie-hed .n. Naar t! ans ver' aidt zou ee i bedrag van ongeveer 51.000 verdwenen zijn. In Januari zal een spoedcongres van den bond worden gehouden. DE RINGELRUPS. Geef acht op de ringetjes, die ge tegen woordig weer kunt vinden om de stammen van dunne boomen en om de takken. Die rin gen zijn wel aardig, maar ze dienen verwij derd te worden, want elk zoo'n ringetje be staat uit wel 200 en meer eiertjes van den vlinder der Ringelrups, van den Bomby neustria. Als men die eiertjes laat zitten, zul len er in het voorjaar drommen van rupsen uit te voorschijn komen, die ge in spinsel tusschen het jonge groen terug zult vinden En groot zal de schade .zijn, die ze zullen verrichten, omdat ze niet tevreden zullen we- zen met het bladgrcen, maar groote ver- woestingen zullen maken door het gedeelte lijk verorberen van blad- en bloesemknoppen. Hoe dikwijls reeds heeft men moeite, om die -gehate rupsennesten uit te roeien, door ze weg te knippen en ze te verbranden. Maat gewoonlijk zijn al verschillende rupsen naar links en rechts getrokken en met haar kna- genden arbeid aangevangen. Men moet voor de verdelging van de be- doelde eiertjes niet al te veel rekenen on de hulp van de vogels. De eieren toch zijn, als het ware, door vernis aan elkander gehecht en zoo aan den tak gekleefd, zoodat ze alleen door afkrabbing zijn weg te nemen. Als men de fraaie rups ziet, en men wist dan niet, dat ze zoo gaarne vernielt, wat de menschen liefst willen bewaren, dan zou men werkelijk van het diertje kunnen houden. Het is lang en slang, lichtbruin gehaard en ge- tooid met donkere lengtestrepen, wit, blauw en bruin. Naar deze kleuren wordt ze ook wel livreirups genoemd. De vlinders ziet men bij dag niet dik wijls. Gaarne fladderen ze evenwel des avonds om de lamp, zoodat men ze daar wel kan vangen. En dan blijkt het, dat de man- netjes, die veel kleiner ziin dan de wijfjes, daar verreweg het meest voorkomen. De kleur van den Ringelrupsvlinder is tamelijk varieerend, nu eens wat meer bruin, dan weer meer geel. Steeds ziet men donkerder t of lichter lijnen op de voorste vleugels. De Ringelrups wordt gerekend te behooren INBRAAK MET BRANDSTICHTING. Gisternacht is ingebroken in een d«r kantoren van da TT-•n-odeterii en Email- leerfabriek Viilcaansoord te Doetinchem. Een bedrag van veertig gulden wordt vermist. Teneinde de sporen van zijn daad uit te wisschen heeft de inbreker hierna brand gesticht. Een modelboek en een loonboek zijn verbrand. Het vuur vond gelukkig geen verder voedsel. Te zamen 6.60.80 H.A. 21693.75 De afslag en combinatien blijven be- paah. op Vrijdag 20 December a.s. des middags 12 uur, in het cafe „Noord- Holland" van den heer M. de Boer, aan de Friesche Brug te Alkmaar. Raadselhoekie. Oplossingen der raadsels uit het vorige nummer. Voor grooteren. Het konijn verdvveen in het hoi en de hond kon hem niet vangen. (Tholen) We hoeven nu niet langer meer te wachten. Binnen een uur kan Vader thuis zijn. (Urk). Er waren inbrekers in huis en we hebben een heel bangen nacht ge had (Elba). Heeft Tante Koos u matrassen over- gedaan? (Sumatra)- 2. In het dorp Huizen. 3. Ei, bergen; Eibergen. 4. Sint Nicolaas. Staal, sla, Nico, lint tol. Voor kleineren. 1. 'k Speel met kleinen Bennie paardje 'k Trek hem zachtjes aan zijn staartj' En we rijden met een vaartje Naar Com Huug en Tante Claartj 2. Schors, schort. 3. Haringen. 4. !e beenen. OM OP TE LOSSEN. Voor groote. en. 1. Kruisraadsel. Op de beide kruisjeslijnen komt d» naam van een dorp in Zuid-Holland X X X IN DE DEELNAME DER REGEERING EEN TRICOTAGEFABRIEK. De Landelijke Bond van Confectiefa- brikanten heeft een adres tot de Tweede Kamer gericht, inzake het voornemen der regeering om medewerking te ver- leenen aan de oprichting van een trico- tagefabriek Treebeek" in Limburg, van welk voornemen adressant met verwon dering en leedwezen zegt kennis te heb ben genomen. Volgens adressant zou hier een uiterst bedenkelijk precedent worden gescha- pen. Een regeeringssubsidie aan een te vestigen industrie zou adressant een ergerlijke handicap achten en een ont- moedigend blijk, hoe weinig's lands re geering werkkracht en werklust van onder tal van bezwaren omhoog streven- de nijveren vermag te waardeeren, waarom hij een dringend beroep doet op de Kan.er om niet goed te keuren, dat Staatssubsidie worde verleend aan deze of eenige andere op te richten onderne- ming in de Nederlandsche confectie-in- dustrie. EEN ZORGZAME BURGERVADER. Ongehuwden moeten om 12 uur naar bed. In de Drentsche gemeente Peize had een spreker van den Bond voor Staats- pensionneering een vev lering belegd, die werd opgevroolijkt i Jt een tooneel- stukje. Zoowel voor de vergadering als voor de opvoering van het werkelijk on- schuldige stukje had de burgemeester verlof verleend. Tijdens de opvoering sloeg de klok twaalf uur. ,Op dat oogenblik", vertelt „Het Volk", ging de gemeente-veldwachter, gewa- pend met een lijst, er toe over de onge huwden de zaal uit te werken. Niet omdat deze menschen zich on- ordelijk, onzedelijk, dronken of vulgair 1° 2° 3° 4° 5° 6° 7° 8° 9° 10° 11 4. 1. 2. X X rij een medeklinker. een visch. een natuurverschijnsel. een plaats in Zuid-Holland. iets dat soms voor besproeiing gebruikt wordt. t gevraagde woord. iemand die visch verkoopt. een deel van een servies. een bloem. een boom. een medeklinker. Van welk land kan elk bewoner heel gevaarlijk zijn en waarom? Ik kan dik zijn, maar ook dun, Kort of lang en recht of krom. Maar ik word een groote stroom, Als men mij leest andersom. Mijn eerste is een getal, mijn tweede en derde liggen in de provincie Utrecht en mijn geheel in Gel- derland. Voor kleineren. Verborgen rivieren in ons land. Wat een flauwe boeken zijn dat! Als ik er een paar mag uitkiezen, neem ik die zeker niet. (3) Er stond een groote emmer met wa ter voor de deur. Zie je liever eggen dan ploegen? Je moet Alide zoo maar niet op be- zoek vragen, zonder dat ik het weet, Jenny. (2) Je hebt de visch iets te gauw afge- zet, Corrie. Hoe meer je mij slaat, hoe beter ik loop en toch ben ik geen menscli of dier. Wie kan mijn naam noe- men? Welke druiven zijn altijd zuur? Wien kun je wel hom-en en voaten. maar niet zien? V f -• Reukeloos en spaar- zaam in het gebruik. Bij apothckers en diogisten verkrijgbaai. BAYER 1 X iil X -XXXXXXXXXXX X i i X i i X

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 7