Binnenland teikt of v66r dien tijd meerderjarig wordt. 4. Het weezenpensioen vervalt voor :wat jederen wees betreft: a. bij den dood; S b. bij het bereiken van den leeftijd van 18 iaar of de meerderjarigheid, zoo de wees v66r dien tijd meerderjarig wordt AFD. III. VAN DE VERGOEDING. Art. 14. De in artikel 1, 2e lid, bedoelde vergoeding wordt toegekend gedurende gelijken tijd ais de afgetreden wethouder zijn ambt heeft ver- vuld, met dien verstande, dat de vergoeding voor geen korter tijdvak dan een jaar en gecn langer dan twee jaren wordt verleena. Art. 15. De vergoeding bedraagt voor het eers e jaar 60 voor het tweede jaar 30 pet. van de laatstelijk genoten jaarwedde. Art. 16. De vergoeding vervalt wanneer de wethou der binnen het in artikel 14bedoelde K2 iSiil?aan0of hooger^dan de JelgSI Watefenzoola^g de vergoe dinf hoofer is dan het pens.oen, wordt aj met het pensioen verminderd. Art. 1 tevens ten opzichte der in artikel 1, 2e lid. ibpdoelde vergoeding- zijn belagers afweren met zijn revolver. Voor de rechtbank te Zutphen eischte de officier tegen twee verdachten ieder twee maanden gevangenisstraf, tegen den derde een maand gevangenisstraf. Uitspraak 24 December. BRANDSTICHTING. Voor de rechtbank te Assen stonden Vrijdag terecht twee verpleegden uit Veenhuizen, thans gedetineerd, die zich 11 Nov. aldaar hebben schuldig gemaakt aan brandstichting in een der slaapza- len van het gesticht. Het 0. M. eischte voor ieder der verdachten vijf jaar ge vangenisstraf. AUTO-ONGELUK TE HALFWEG. De aangeredene overleden. De Haarlemsche rechtbank veroor- deelde Vrijdag den 27-jarigen bouw- kundige te Amsterdam, die op 2 Septem ber met zijn auto den gemeenteontvan- ger te Halfweg heeft aangereden, aan de gevolgen waarvan deze is overleden, tot een maand hechtenis. MEINEED? n 13 October 1928 stond een man uit rastricum voor de rechtbank te Alkmaar te- TPch wegens mishandeling van zijn naast ihem vvonende zuster. Deze en haar 7-jarig dochtertje traden als getuige tegen hem op, ■het kind werd natuurlijk buiten eede ge- hoord. Hij van zijn kant verzocht zijn echt- crenoote als getuige te hooren. Dit geschitdde onder eede. Het gevoig ,Was, dat de officier van justitie een vervol- ging wegens meineed tegen de vrouw mstel- de en dat de mishandelingszaak werd ge- schorst. Op 22 Januari 1929 werd de vrouw dooi de Alkmaarsche rechtbank, onder bekrachti- ging van een verstekvonnis, ter zake van meineed tot een maand gevangenisstraf ver- oordeeld. Hiervan kwam zij bij het Gerccli tsr ,hof te Amsterdam in hooger beroep, bewe- rende onschuldig te zijn. Nadat de schoonzuster en het 8- tot y-jan- ge nichtie der verdachte als getuigen waren gehoord, vorderde de advocaat-gemraal mr. Bauduin bekrachtiging van het verstekvon nis, evenwel met verzoek om een motiveering in het vonnis te wijzigen. Hij kon zich name- lijk niet vereenigen met de overweging der rechtbank, dat er geen reden was om een gsldboete op te leggen, omdat de verdachte deze toch niet kon betalen! De advocaat-ge- neraal meende dat er, wanneer men oordeelt dat een geldboete voor het misdrijf kan wor- den opgelegd, ruimschoots gelegenheid was geweest, zulks te doen, door de gejdboete in Svereenstemming te brengen met de vermo- genscapaciteit der verdachte. Hij was echter van meening, dat het misdrijf voor een geld boete te ernstig was. Mr A. Zeldenrust, de verdediger, deed uit- .lcomen dat het bij art. 162 Wetboek van Strafvordering (oud) uitdrukkelijk verboden .was om de eene echtgenoot in de zaak van 'den anderen echtgenoot als getuige te hoo- Ten Het nieuwe Wetboek van Strafvordermg Wat niet meer die scherpe bepalingen om- (trent het hooren van familieleden als ge tuige, maar toch blijkt uit de art. 217, -19 en 284, waarin o,a. een verschooningsrecht sis opgenomen, dat de wetgever niet gaarne ziet, dat de eene echtgenoot als getuige op- treedt in de zaak van den anderen echtge noot. Pleiters ernstigste grief tegen de behande- ling der zaak door de Alkmaarsche recht bank is nu, dat men de verdachte blootge- steld heeft aan het gevaar om zichzelve te bezwaren, zonder dat de president haar heeft voorgehouden, dat zij het recht hac •zich te verschoonen. 't Is mogelijk dat dit laatste is geschied, doch uit het proccs-ver- baal der terechtzitting blijkt het niet. Het bewijs achtte pleiter niet geleverd Men heeft alleen de verklaring der schoon- zusten Die van het 8- tot 9-jarige dochtertje der klaagster zelve moet geelimineerd wor- den; het" zou al te gevaarlijk wezen om ze als aanwijzing te gebruiken. Ook de motiveering van het vonnis, dat geen geldboete kan worden opgelegd, omdat de vrouw arm is en ze die toch niet zou kun- nen betalen, is zonderling. Als dit opging, zou't hierop neerkemen dat men maar de ge- vangenis in moet, als men geen boete kan betalen. Dat toch kan de bedoeling van den wetgever niet wezen. Als men aanneemt, dat de boete niet kan worden betaald, kan toch nog altijd voorwaardelijk worden opgelegd Op deze gronden concludeerde pleiter tot vrijspraak, subsidiair oplegging eener voor- waardelijke veroordeeling. Uitspraak 19 December a.s. EEN DRONKEN AUTOBESTUURDER. Hij overreed een agent. Voor de Zutphensche rechtbank heeft te- techt gestaan een 41-jarige koopman uit De- venter, wien ten laste is gelegd, dat hij, on der den invloed van sterken drank verkee- rend, te Apeldoorn een auto zoodanig heeft bestuurd. dat hij den politieagent H. J. Nie- meyer, die op straat dienst deed, aanreed, waarbij de politieman verwondingen opliep. Verdachte was doorgereden naar Deven- ter, doch werd daar aangehouden. Volgens de agenten, die hem naar Apeldoorn over- brachten, was verdachte vier uren na het gebeurde nog in kennelijken staat. Hij zelf beweerde, niet te hebben geweten, dat hij iemand had aangereden. De schade wilde hij gaarne betalen. Eisch een maand gevangenisstraf. Uitsoraak 24 December a.s. DOODSLAG OP ZIJN BROER. De officier van justitie bij de rechtbank te Middelburg heeft Vrijdag tegen den 19- jarigen landbouwer F. L. te Wolphaartsdijk, gedetineerd, wegens doodslag, gepleegd op zijn broer d.d. 5 Juli j.l., tien jaar* gevange nisstraf geeischt. De verdediger van verdmr Dieleman, pleitte vrijspraak, subs, voorwaar- delijk veroordeeling. Provinciaafl nieuws 100; Fransche ranonkel, Emperor of Chine per K.G. 1.10; Turksche ranonkel, Groot- vorst idem 4.506; Turksche ranonkel, Romano idem 6; Turksche ranonkel, Mer- veilleuse idem 25; Turksche ranonkel, Bou- le d'or idem 18.50; Dubbele anemoon, Ro sette, idem 5; Dubbele anemoon, Nymph, idem 5.50; Dubbele anemoon, Purity, idem 15 en Dubbele anemoon, St. Bridged, idem f 4- De volgende veiling zal worden gehouden op Woensdag 18 December a.s. des morgens om 10 uur. MEDEMBLIK. In de Donderdag gehouden raadsvergade- ring is het voorstel van B. en W. om de vrije artsenkeuze af te schaffen niet aangenomen. Een gemeentegeneesheer werd dus niet be- noemd. Er was van B. en W. een voorstel om het kostbare goudleerbehang in de kamer van den gemeentesecretaris af te staan tegen een vergoeding van 3000 aan de provincie ten- einde dat te doen dienen voor het Gouver- nementsgebouw te Haarlem. Van die 3000 kan de gemeente de kamer dan opnieuw la- ten behangen, een brandvrije kluis doen plaatsen etc. Het bleek dat dit voorstel in geheime zitting was goedgekeurd. De voor- zitter deelde mee dat in een conferentie met het bestuur der M.U. Z. overeenkomstig is verkregen inzake den door die maatschappij te betalen schadevergoeding van de Magere Brug, n.l. 3000. IN BRUILOFTSSTEMMING. Een veldwachter mishandeld. Drie bruiloftsgangers te Hengelo (G.) b^oers, kregen op den weg naar huis, kemen- de van een trouwpartij, ruzie met den rijks- veldwachter G. H. van der Peyl. Twee der breeders hielden den politieman vast, de der de sloeg hem met een pook Van der Peyl kon ten slotte met moeite DIRECTEUR-HOOFDUITVOERDER DER ZUIDERZEEWEREEN. De directeur der Gemeentewerken, de beer Ir. J Lely, heeft den Gemeenteraad 's-Gra- venhage medegedeeld dat de Raad van Be stuur der Mij. tot uitvoering van Zuiderzee- werken (M.U.Z.) hem met ingang van 1 Maart a.s. benoemd heeft tot directeur- hoofduitvoerder dier Maatschappij. Naar aanleiding daarvan verzoekt hij met ingang van dien datum ontslag als directeur der ge meentewerken alhier. B. en W. stellen den Raad vcor, het ge- viaagde ontslag eervol te verleenen, onder dankbetuiging voor de vele en belangrijke diensten door Ir. J. Lely aan de Gemeente bewezen. Omtrent de loopbaan van Ir. Lely, die op 20 Januari 1880 geboren is en een zoon is van wijlen dr. C. Lely onder wiens minister- schap besloten is tot drooglegging der Zui derzee, kan het volgende worden medege deeld: Ir. Lely slaagde in 1904 als civiel-inge- nieur aan de Polytechnische School te Delft. Daarna was hij tot 1906 werkzaam als tij- delijk adjunct-ingenieur in Den Haag, waar hij o.a. werkte aan den tramaanleg. Met 1 November 1906 werd hij benoemd tot ad junct-ingenieur bij den Rijkswaterstaat, waar hij met ingang van 1 Januari 1911 bevor- derd werd tot ingenieur 3e klasse. In 1913 vertrok hij naar Indie, in dienst van de Ned.-Indische Spoorweg-Mij. Hij werd er belast met den aanleg van verschil- lende spoorwegen en keerde in 1916 naar het vaderland terug. Vervolgens werd hij tot 1 Juni 1916 eerst- aanwezend ingenieur van Wegenwerken bij de Ned. Ind. Spoorweg-Mij. waar hij op 1 Januari 1917 als ingenieur 2e klasse bij den Rijkswaterstaat te werk werd gesteld o.a. bij den aanleg van het Maas-Waalkanaal. Uit deze functie werd Ir. Lely met 1 Augus tus 1918 eervol ontslagen, toen hij benoemd werd tot directeur van gemeentewerken in Den Haag, in welke functie hij belangrijke werken tot stand heeft gebracht. Als directeur-hoofduitvoerder der M.U.Z. wordt ir. Lely de opvolger van den heer Ir. J. A. Ringers. (Door plaatsgebrek niet in ons vorig num- mer opgenomen). UITGEEST. De gevolgen van den storm.. De storm van dezer dagen heeft gelukkig geen gevolgen van eenige beteekenis gehad. We hoorden slechts van het volgende: Een weimotor van de N. V. Holl. Melksuikerfa- briek geraakte op den dijk, de heer Schenk kwam met zijn hoogen broodwagen met paard en wagen aan de Kleis te water ter- wijl op den Kleis tevens verschillende draden van de radio-centrale zijn los gewaaid. Bestuursvergadering IJsclub In de bestuursvergadering van de ijsclub Uitgeest werden de heeren H. Vrouwe en K Zonjee aangewezen als afgevaardigden naar de algemeene vergadering van den IJs bond Noordholl. Noorderkwartier. Het con cept statuten en het concept huishoudelijk reglement werden behandeld. Medegedeeld werd dat van de 300 leden ruim 200 hun contributie reeds hadden betaald en beslo ten werd dezer dagen een algemeene leden- vergadering te houden en daarin tevens de statuten en het huishoudelijk reglement vast te stellen. Met het oog op het plaatsen van tenten en kramen op het ijs, is besloten dat deze alleen geplaatst mogen worden met vergunning van het bestuur waartoe gega- digden zich vooraf bij het bestuur het1— aan te melden. Beschildering De muurvlakten om de ramen in de R. K. Kerk zullen worden geschilderd wat zeker niet alleen een verbetering maar tevens een verfraaiing beteekent Droge bloembollenveiling. Woensdag werd alhier in het hotel de Ooievaar de eerste droge bloembollenveiling gehouden onder directie van D. Krijgsman, H. Kabel, A. van der Eng en W. Twisk. Er bestond voor deze veiling opmerkelijk veel belangstelling, zoowel uit kringen van Zuid- en Noordholland. Zelfs uit het Noor- den dezer provincie waren vele belangstel- len komen opdagen. De prijzen welke werden besteed waren dan ook, voor sommige soorten uitgezon- derd, goed, soms zelfs hoog te noemen zoo- dat de veiling dan ook een vlot verloop had. De volgende prijzen werden o.m. besteed: Turksche ranonkel, grootsoort, 11-50 per 100; Fransche ranonkel, Mathilde Chris tina 0.500.60 per 100; Fransche ra nonkel, Oranje Queen, 0.500.60 per HET DRAMA VAN HET KINDERLIJKJE. De verklaringen van Sigmund's moeder te Dortmund. Wij hebben Zaterdag medegedeeld, dat Martha Mathias, de moeder van den twee- jarigen Sigmund, wiens lijkje 17 Nov. 1.1. op den Zuiderzeedijk bij Holysloot gevonden werd, zich Vrijdag j.l. bij de politie te Dort mund aangemeld en in de foto's van het lijkje haar kind herksnd heeft. Nader verneemt het Hbld., dat de com- missaris voor de crimineele zaken te Dort mund vrouw Mathias onmiddellijk een uit- voerig verhoor heeft afgenomen. Zij deelde daarbij o.a. mede, dat zij zich had aange meld, omdat zij opgeschrikt was geworden daar't tegen haar en haar man gericht ver zoek om opsporing en aanhouding en dat zij nu wilde vertdlen hetgeen er precies te Am sterdam gebeurd is. Haar man ontvluchtte in 1928 de Duit- sche gevangenis te Paderborn en trok daar na naar ons land om werk te zoeken. Her- laaldelijk kreeg hij werk, maar telkens moest iij dat weer verlaten, zoodra men hem naar zijn papieren vroeg. Want die bezat hij niet. Zoo vestigde hij zich ook te Amsterdam in het Tuindorp Nieuwendam, zonder zich even wel bij den burgerlijken stand aan te mel den. Den 2pn of 3en November zou nu de klei- ne Sigmund bij zijn ouders thuis van de trap gevallen en dood opgenomen zijn. Teneinde te voorkomen, dat bij aangifte van dit over- lijden zou uitkemen dat Mathias door de Duitsche justitie gezocht werd en dat hij zich zonder papieren hier gevestigd had, besloten de ouders na rijp en vaak heftig beraad zich van het kinderlijkje te ontdoen door het in de Zuiderzee te werpen. De grootmoeder zou hiervan eveneens op de hoogte zijn geweest Aan hun voornemen hebben de ouders op 4 November gevoig gegeven en het lijkje in den (thans, naar men weet, in beslag geno- men) grijs-groenen kinderwagen gezamen- lijk naar den Zuiderzeedijk vervoerd en het daar op een verlaten plek in het water ge- worpen. De verhalen, die vermeldden dat men een man en vrouw op den bewusten dag met een kinderwagen nabij den zeedijk gezien heeft, kloppen dus volkomen met het rdaas van vrouw Mathias. Kort na hun daad zijn de ouders en de grootmoeder uit Tuindorp1 Nieuwendam ver- dwenen. De grootmoeder ging naar de Van Ostade- straat; den dag nadat de kranten het vin- den van het kinderlijkje vermeld hadden, ver- kocht zij daar den kinderwagen aan een vod- denkoopman. De ouders vertrokken naar Duitschland, waar zij tot nu toe hebben rondgezworven. Hun jongste kind van negen maanden, dat te Amsterdam was geboren, werd door de grootmoeder daar ter stede uitbesteed. De laatste dagen hebben man en vrouw afzonderlijk in Westfalen rondgezworven. Ferdinand Mathias, zcmfewytaoi,zteefNl-gn Heden zou de man, Ferdinand Mathias, zich te Dortmund weer bij zijn vrouw voegen. D? moeder ontkende ten stelligste, dat er bij den dood van haar zoontje misdrijf in het spel was. Wei gaf zij toe, dat er in de familie herhaaldelijk ruzie voorkwam, maar Sigmund's sterven zou daar buiten staan en uitsluitend het gevoig zijn geweest van den val van een trap. Vrijdag omstreeks negen uur is de hooid inspecteur van de Amsterdamsche centrale recherche, de heer J. F. van Slobbe, te Dort mund aangekomen. Met den commissaris voor crimineele zaken tezamen heeft hij de moeder opnieuw verhoord, zij bleef volko men bij haar hierboven in 't kort vermelde verklaringen. De vrouw is in arrest geble- ven en de opsporing van den vader wordt voortgezet. Naar het Hbld. verneemt is de grootmoe der, die sedert eenige dagen op het politie_ bureau Adelaarsweg voorlo.opig in arrest werd gehouden, op last van_ de justitie op vrije voeten gesteld. DE KINDERMOORD IN DEN BLIJDORPERPOLDER TE ROTTERDAM Het onderzoek van den politie-des- kundige levert verrassende resul taien op. Op een der eerste dagen na den moord was de commissaris van politie in de le afdeeling te Rotterdam, de heer C. H. Hanewinckel, zoo welwillend aan de pers een onderhoud toe te staan over de verschillende onderzoekingen, door de politie onmiddellijk na de ontdekking van den gruwelijken moord op Marietje van Os verricht in den Blijdorpschen polder Rotterdam. In het bijzonder over de zeer minitieuze wijze, waarop de naaste omgeving van de vindplaats van het lijkje was afgezocht naar z.g. stille getuigen, in verband waarmede tevens de politiedeskundige dr. Hesseling, uit Arnhem, verschillende opnamen van het lijkje had gemaakt, welke uit den aard der zaak bij zijn latere onderzoekingen van ved gewicht zouden kunnen blijken te zijn. De heer Hanewinckel deelde destijds mede, dat ook enkele zeer belangrijke stille getui gen" waren gevonden. Waaruit deze evenwel bestonden, daarover achtte hij zich toen niet gerechtigd, nadere mededeelingen te doen. Het onderzoek vorderde van dag tot dag, totdat in Heerlen de bloemen- en planten koopman Willem V. werd aangehouden. Men zal zich herinneren, dat in de geheime circulaire, welke eenige dagen voordien aan alle politie-autoriteiten in Nederland was ver zonden, ook verzocht was om, werd iemand aangehouden, die aan het signalement van den gezochte beantwoordde, tevens alles, wat hij aan kleeding hij zich had, in beslag te nemen. De politie te Heerlen, die Willem V. aan- hield, even v6or tot de algemeene razzia in Nederland zou worden overgegaan, nam ook eenige, tot zijn uitrusting behoorende, klee- dingstukken in beslag, terwijl eenige dagen naaien in een logement in Maastricht ook nog eenig ondergoed in beslag kon worden geno me. dat daar door V. was achtergelaten. Tijdens het voortgezette onderzoek zijn ook uit andere plaatsen van ons land nog goede- ren, aan V. toebehoord hebbende, bij de poli tie in Rotterdam gedeponeerd. Alle kleedingstukken en ondergoed werden aan dr. Hesseling voor zijn onderzoek toege- zonden, terwijl ook kleedingstukken en onder goed, dat aan het vermoorde meisje had toebe hoord, voor hetzelfde doel te zijner beschik- king werd gesteld. Het resultaat van het deskundig onderzoek. Naar de Haagsche Crt. thans verneemt, is nu bij de Rotterdamsche justitie het resul taat van dit onderzoek bekend geworden. Na langdurige onderzoekingen moet dit onderzoek zeer bezwarende aanwijzingen tegen den thans gedetineerden verdachte heb ben opgeleverd. Ooatr de goederen, welke door de politie in beslag waren genomen, bevond zich o.a. ook een manchesterpak, bestaande uit broek en jas. Thans moet uitgemaakt zijn, dat de op het lijkje van het vermoorde meisje ge vonden indrukken, veroorzaakt door druk van een manchesterpak, volkomen overeenstem- men met gedeelten van het in beslag genomen pak. Nu kan wen wel beweren, dat er honderden van dergelijke pakken in omloop zijn, zoodat dit nog geenerlei bewijs tegen den verdachte zou inhouden. doch de vervorming van de strepen op het gedeelte van het pak ontstaan door wasschen en dragen, zouden zoo teeke- nend zijn, dat dwalen hier uitgesloten zou zijn. Ook het bloedonderzoek moet zeer bezwa rende resultaten hebben opgeleverd. Bloedsporen op het in beslag genomen manchesterpak en op het ondergoed van het vermoorde kind moeten niet elkander verge- e'ken zijn en ook hieituj zouden zulke merk- waardige overeenkomsten zijn gevonden, dat men van meening is, dat als vrijwel vast- stnand kan worden aangenomen, dat zij van dezelfden persoon afkomstig zijn. Hiertegenover zou aangevoerd kunnen wor den, dat ta.lloos velen tot dezelfde bloedgreep behocren. doch in deskundige kringen wordt het in twijfel ^etrokken, dat nu juist iemand, die tot dezelfde bloedgroep als V. behoort, juist ook in een manchesterpak zou hebben rondgeloooen, dat volkomen overeenstemde met dat, hetwelk in beslag is genomen en her- kend is als het eigendom van den thans ge- detineerde. volgen van de drooglegging te onderzoeken, gelijk enkele leden wenschten, acht de minis ter op dit oogenblik niet aanbevelenswaar- dig. Daarlatende, dat een te veelvuldig ge- bruik van de diensten van commissies niel altijd bevorderlijk is voor vlotte afdoening van zaken, meent hij, dat in dit geval een commissie geen voldoend arbeidsveld zou vinden. HUUISZOEKING BIJ „DE TRIBUNE", Clichis in beslag genomen. Politie en justitie hebben Zaterdagmor- gen een huiszoeking gedaan in het gebouw: van „De Tribune" aan den Amstel te Am sterdam, waar ook het bureau van het be stuur van de Communistische Partij Hol land is gevestigd. Een detachement van 15 man sterk kwam bij het gebouw. Twee man zetten den ingang DE AFSLUITING VAN DE ZUIDERZEE Eerst het resultaat van de Wie- ringermeer afwachten. In de Mem. v. Antw. op het Voorloopig Verslag van de Eerste Kamer over de be- grooting van het Zuiderzeefonds voor 1930 merkt de minister van Waterstaat op, dat op dit oogenblik nog slechts in uitvoering zijn de afsluiting van de Zuiderzee en de droog- making van de Wieringermeer. Over voorf- zetting van de droogmaking zal later bi] nieuwe wetsvoorstellen moeten worden be- slist. Het zou niet verantwoord wezen, bij de daartoe noodige voorbereiding geen gebruik te maken van de met de droogmaking van ae Wieringermeer opgedane ervaringen. Al- vorens dus voorstellen voor volgende droog makingen te doen, zullen eerst deze ervarin gen bekend moeten zijn. De minister meent daarom, dat verdere gedachtenwisseling over de waarschijnlijkc financieele uitkomsten van latere droogma- kingen thans weinig vruchtdragend zou zijn en beter kan worden uitgesteld totdat be doelde ervaringen zijn verkregen. De afslwting reeds in 1932 ver wacht. De kosten vallen 8 millv oen mee. De minister deelt mede, dat, naar het zich laat aanzien, de afsluiting van de Zuider zee reeds in 1932, dus nog een jaar eerder dan laatstelijk werd verwacht, tot stand gu bracht zal kunnen worden. Daar is gebleken dat de kosten van de dijkwerken in 1929 on geveer 8 Y, pet. lager ziin geweest dan deze op grond van de in 1928 geldende prijzen geweest zouden zijn (in 1928 werden d kosten der afsluiting cp 128 millioen ge raamd), mag worden verwacht, dat de kos ten van den afsluitdijk. wanneer de nader verkregen ervaring en beschikbare kennis in rekening worden gebracht en de prijzen van 1929 ook verder gelden, op 120 millioen of 8 millioen lager zullen kunnen worden ge steld. Deze verlaging is een gevoig van de lage re prijzen, tegen welke de werken, dank zi de groeiende ervaring van directie en aanne mers, thans kunnen worden berekend. De eertijds uitgesproken verwachting, dat dez- factoren een gunstigen invloed zoi" ben, komt dus reeds tot uitdrukkin" de vrees, dat de raming der tota' zich nog verder in een stijgende lij- wegen, bestaat dus voorshands geer dinS- Geen commissie van deskundigen De instelling van een commissie van des kundigen om de kosten en de financieele ge af; anderen gingen naar binnen. V6or de deuren van de vertrekken van administratie, expeditie, redactie, drukkerij en partijbe- stuur werden posten geplaatst. Een zeer nauwkeurig onderzoek is gedu rende twee uur ingesteld en vooral de brie- ven over Rusland hadden groote belangstel ling zegt het Hbl. Deze papieren werden evenwel achtergelaten. Voorts zijn ook de cliches nagekeken. De justitie heeft er twee van in beslag enomen, foto's, betrekking hebbend op het „anti-mili- taristische zakboekje", welke vroeger o.a. reeds in „Het Leven" zijn verschenen. Voorts zijn huiszoekingen in communisti sche vereeniginslokalen te Haarlem en Arn hem gedaan. Te Haarlem zijn o.a. exemplaren van het anti-militaristische tijdschrift: „Het Pant- ser" in beslag genomen. DE PONT BIJ SCHIPHOL GEZONKEN. Vrijdagavond is de pont, welke de verbln- ding in stand houdt tussehen „Schiphol" en den Rietwijkeroorderpolder gezonken, ver- moedelijk doordat een autovrachtwagen, ge- laden met stroo, tijdens den overtocht in be- weging is gekomen daar de remmen niet aanstonden. De vrachtauto met inhoud zonl in de diepte. De opvarenden wisten zich te redden, ondanks het onstuimige weer en den sterken golslag. Door de marechausse» wordt een ernstig onderzoek ingesteld. MANUFACTURENFIRMA'S OPGELICHT. De daders verdwene/U Enkele grossiers in manufacturen te Am sterdam zijn het slachtoffer geworden van een even handige als eenvoudige oplichters- truc. Bij een firma aan de Leidschekade, ver- voegde zich een heer, die zich eerst aan het woonhuis vergewiste dat geen der firmanten thuis was en zich vervolgens bij den maga- zijnmeester voorstelde als een goede klant. Hij had oogenblikkelijk een aantal spreien noodig. De magazijnmeester, niets kwaads vermcedende, maakte de bestelling in orde. ierwijl de pseudo-klant een taxi bestelde om de zaken te vervoeren. Een fietsjongen van de zaak had hij niet noodig, dat kostte maar weer een gulden aan fooi, Inmiddels arri- veerde de boekhouder. Vermoedende dat deze wel beter op de hoogte van de zaak zou zijn, zond de „afnemer" dezen man naar boven ender het voorwendsel dat hij niet lekker was en een glaasje water wilde hebben. Nadat hij dit met smaak geconsumeerd had, ver- dween hij oogenblikkelijk. De boekhouder, die, nadat hij het verhaal gehoord had, lont rook, is oogenblikkeliik zelfstandig op jacht gegaan en ontdekte dat de oplichter verblijf had gehouden op een klein kamertje in de binnenstad, vanvvaar hij enkele dagen van te voren echter met de noorderzon vertrokken is. De zaak is in handen van de politie gege ven. Het is gebleken, dat nog andere fir- ma's op soortgelijke manier zijn opgelicht. DE GESTRANDE BENWYV1S. Zaterdag was de machinekamer van het s.s. „Benwyvis" dat op het strand van Ter- schelling is gestagen, leeggepompt en nu zal getracht worden de lekken te stoppen. De lengteas van het schip maakt ongeveer een hoek van 45 graden met het strand. Het schip heeft slagzij over stuurboord. De ke- tels leverden weer stoom voor het drijven der hulpwerktuigen. DE WEDUWE VAN MULTATULI. Negentig jatk Zaterdag vierde mevrouw M. Douwei Dekker—hamminck Schepel, de weduwe van E. Douwes Dekker, haar negentigsten ver- jaardag. Uit velerlei kringen, met name uit die der Multatuli-vereeiders,» zijn aan de hoogbe- jaarde dame, die in Den Haag woont, blij ken van belangstelling gezonden. O.a. was er een gelukwensch van het Multatulimu- seum te Amsterdam. 's Middags van drie tot vijf uur werd een leceptie gehouden. De 90-jarige ontving een bronzen buste van Multatuli namens mevr J. Goekoop, kasteel Essenburgh, die in een schrijven had te kennen gegeven, thans geen waardiger plaats voor deze buste te weten. Nog gewerden mevr. Douwes Dekker blij ken van belangstelling van de Vrijdenkers- Radio-Vereeniging en van de Vereeniging „de Dageraad" en van tal van particuliereD uit literaire kringen. n heb -1 voor 'osten on be ranlei DE DOUANE-BEAMBTE EN DE DOLLARS. Eerlijke vinder weigert een b* loaning. Uit Roosendaal meldde men: Na aankomst van den Belgischen trein van 6 uur vond in de visitatiezaal een douane-beambte een portefeuille met 13.000 dollars. Na lang zoeken wist men den eige- naar, een Amerikaan, op het station te vin den. Deze was zoo gelukkig, zijn geld terug te krijgen, dat hij een greep deed in het bank- papier en den ambtenaar een flinke beloo- ning in de hand wou duwen. Deze weigerde echter iets aan te nemen, aangezien hij het niet anders dan behoorlijk vond wat hij ge daan had. Daarop kocht de Amerikaan een kistje fijne sigaren, doch de ambtenaar wei gerde ook dit, hoffelijk maar beslsit. Toen maakte de Amerikaan zich boos en snel weg- loopende, wierp hij het kistje in de visitatie zaal.

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 7