DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN OE FINANCIEELE: RECONSTRUGIIE IN DUITSCHLAND. Buitenlanri DE A.S. VLOOTCONFERENTIE, de ouitsghTregeering en het FINANCIEELE PRiiGRlM. EN6ELAND EN DE ONTWAPENING. mungonfiigTin ADSTRALIE. «o. 29? nnmmer besisat ult 3 blade*. Honderd sen en dertigste Jaafgang I92v. De motie van vertrouwen aangenomen De Duitsche regeering heeft voor haar fi- -^nrieel program de eerste zet gewonnen: a!Hnnr haar gestelde motie van vertrouwen iprd Joor den Rijksdag met 222 stemmen wPn 156 en 22 onthoudingen aangenomen. neze motie was aldus geformuleerd ne Rijksdag keurt de verklaring van de riiksregeering goed en vertrouwt erop dat Hi financieele hervormingsprogram van de ..-geering, onder voorbehoud wat den defini- tieven vorm van de verschillende wetten be treft, 'tot inachtneming van de door de re geering bekend gemaakte hoofdbegmselen doorgezet zal worden. De Rijksdag betuigt de regeering ten aanzien van haar algemeene politiek vertrouwen. Zooals men weet, stuurde de regeering deze verklaring vooraf naar de verschillende Rijksdagfracties, opdat de fractieleiders den eventueelen tegenstand in hun partijen kon- den trachten overwinnen. Zoodoende was de aanneming van de motie eigenlijk geheel gewaarborgd en was de stemming in den Rijksdag niets meer dan een gebaar. Toch kwam er nog heel wat tegenstand in de fractievergaderingen. Voordl van de kant der Duitsche Volkspartij was er ernstig verzet. Door deze partij toch werd de eisch ge- steld, om aan het spoedeischende financiee le program (het „Sofort"-program) voorste.- len tot waarborgnig van de verlaging der vermogens- en inkomstenbelastingen te ver- binden. De andere regeeringspartijen waren daarentegen van oordeel dat men zulkc waarborgen pas kon geven, wanneer aan- gaande het program van Young en zijn n- nancieele gevolgen zekerheid was verkregen. Het besluit om de regeering vertrouwen te schenken werd in de bijeenkomst van de volkspartij ten leste slechts met 22 tegen 17 stemmen genomen en de fronde toonde bij de stemming in het parlement haar kracht toen 14 leden van de volkspartij tegen de regee ring stemden en de overige malconetten bian co stemden. Eenzelfde houding (bianco stem- men, w-at met blauwe briefjes geschi-<it) nam de Beiersche volkspartij, hoewel zij ook in de regeering zit, aan. A1 is dan de motie van vertrouwen aange nomen, toch is er nog lang geen.rust in den Rijksdag. Want in de Volkspartij is muitenj uitgebroken en de industrieele vleugel heett zich, zooals de Vorwarts het uitdrukt, tegen de coalitie-politiek der regeering, de nalaten- schap van Stresemann en de twee ministers der Volkspartij Curtius en Moldenhauer ver- klaard. Een bedenkelijk verschijnsel is dat het centrale bestuur van de Volkspartij, na- dat deze twee ministers de politiek der reg. verdedigd hadden 'n onvriendelijke motie heeft aangenomen. 't Bestuur stelt erin vast dat't vertrouwen in de leiding van 't rijks- departem. van financien ernstig eschokt is en dat dit begrijpelijk maakt dat ..verschillende leden der partij" hun goedkeuring aan het financieele program der regeering onthou- den. M.a.w. het bestuur heeft den rebellen zijn zegen gegeven. Wij hebben nu twee belangrijke sphtsin- gen in de partijen in den Rijksdag. De Duitsch-nationalen zijn uiteengevallen in 'n rechter en een linker gro:p en na hen ook de Duitsche volkspartij. De mogelijkheid be- staat dat de Duitsch-nationalen van rechts aansluiting zoeken bij de nationaal-socialen (fascisten) en die van links bij den rechter- vleugel van de Duitsche volkspartij. Men krijgt dan een hergroepeering waardoor de oppositie versterkt en van de regeeringscoa- litie een stuk van de volkspartij afgekapt wordt. Deze nieuwe constellatie in het par lement bevat de kiemen voor een nieuwe cri sis in zich, wanneer het financieele program (na afdoening van de spoedeischende maat- regelen) in behandeling komt. De Duitsch- regeering kan in deze omstandigheden geen reden hebben om zich uitgelaten te toonen over de aanneming van de motie van ver trouwen. deeling in categorieen, overeenkomstig d eischen van de nationale verdediging, waarbij rekening moet worden gehouden met de geografische omstandigheden, zooals deze in het pact van den Volkenbond zijn vastgesteld. Ongetwijfeld, schrijft het blad verder zal de vlootconferentii. slechts een voorbereiding zijn voor de werkzaamheden van de voorbe- reidende ontwapeningsccmmissie. Hoewel deze opmerlniet nieuw is, moet zij toch herhaald woruen, om te voorkomen, dat de werkzaamheden te Londen komen op het gevaarlijk gebied van de binnenlandsche politiek en internationale tegenstellingen. De onderhan^elingen tusschen Amerika en Japan. Nadat Maandag de de leider der Japansche delegatie van de vlootconferentie te Londen, de vroegere Japansche minister-president Wakatsuki, een onderhoud had met president Hoover over de vraagstukken, die op de conferentie zullen worden behandeld zal heden ook de staatssecretaris Stimson voor de eerste maal de Japansche delegatie voor een langdurige bespreking ontvangen. Uitsluitend een verdedigende vloot voor Japan. Na het onderhoud met president Hoover verklaarde Wakatsuki aan journalisten, dat lapan aanspraak maakt op een oorlogsvloot die uitsluitend dient voor de verdediging van het land Het is in het geheel niet het voor- nemen van Japan een vloot te bezitten, be- stemd voor aanvallen. Te Washington wordt aangenomen, dat Japan, hoewel het een verhouding van 10,7 wenscht, genoegen zal nemen met een vloot- sterkte van 60 pCt. van de Amerikaansche en Engelsche kruisers, indien aan den anderen kant concessies worden gedaan op het ge bied der duikbooten en andere hulpschepen De eisch van Frankrijk. In aansluiting aan de Maandag onder voorzitterschap van Tardieu gehouden be- sprekingen tusschen de ministers over de a.s vlootconferentie te Londen, schrijft „de Excelsior", dat Frankrijk als groote conti- nentale mogendheid met zijn uitgestrekte kust en als tweede grootste koloniale mogendheid te Londen de volgende eischen moet handha- ven: lo. het beginsel van onafhankelijkheid tusschen de vraagstuken van ontwapening en veiligheid; 2o. het nauwe verband tusschen de kwes- ties van de bewapening ter zee, te land en in de lucht; 3o. vaststelling van een toonage in ver band met de noodzakelijkheid van de verdedi ging van het moederland en van het koloniale rijk; 4o. gebruik van het tonnage zonder ver- De verhcoging der tabaksbelasting. In den rijksdag hebben, naar het bureau V.D.Z. verneemt, de onderhandelingen van de deskundigen der fracties van de regee ringspartijen tot overeenstemming geleid omtrent de verhooging der tabaksbelasting, welke een gedeelte van het ,,Sofortprogramm vormt. De voorstellen der regeering werden aangenomen met een wijziging, n.l. dat de contingenteering slechts tot 31 Maart 1931, dus 11/4 jaar, zal duren. De minister moet maatregelen treffen om onbillijke verlaging der winst voor den handel en onbillijke ver hooging der kleinhandelsprijzen te voor komen. Het initiatiefvoorstel inzake de verhooging der tabaksbelasting is met de onderteekenmg van ale regeeringspartijen aan den rijksdag toegezonden. De part (en behouden zich het recht voor, in de commissie ten aanzien van detailkwesties amendementen in te dienen. De werkloosheidsverzekering. De regeeringspartijen zijn het volgens het bureau V. D. Z. eens geworden omtrent het tweede gedeelte van het „Sofortprogramm dat de verhooging der bijdrage voor de werk- loozenverzekering betreft. Er kwam een compromis tot stand, behelzende, dat de ver- hoogde bijdrage tot 30 Juni 1930 van kracht zal blijven. Het initiatiefvoorstel der regee ringspartijen is bij den rijksdag ingediend. De verhoogine der bierbelasting. Naar het „Berl. Tag." meldt, heerschte er in den Rijksdag gisteren nog onrust erover, dat de Rijksbank-president, dr. Schacht zekere eischen heeft herhaald betreffende det afdoe ning van de verhooging van de bierbelasting nog voor Kerstmis. Hieraan zal wel niet vol- daan worden, daar niet alleen de B. Volks partij en de Soc.-dem., maar ook de regeering geen neiging toonen het compromis in ge- vaar te brengen. Ncg deze week afhandehng van het „Sofortprogranim". In een bespreking der rijksministers met de leiders der regeeringspartijen omtrent het „Sofortprogramm", waaraan voor een ge deelte ook dr. Schacht deelnam, gaven le partijleiders uiting aan hun voornemen om het program nog deze week af te handelen. DE CHINEESCHE CHAOS Het leger van Chang Fat Kwef in vollen aftocht. Het leger van generaal Chang Fat Kwei, dat. tot in den buurt van Kanton was opgerukt, bevindt zich naar uit Hongkong gemeld wordt, in vollen af tocht in Noord-Westelijke richting. Het leger staat reeds weer op flinken afstand van Tanton. Ook de troepen van Kwangsi, die zich bij het leger in de nabijheid van de Noord-rivier hebben aangesloten, trek- ken terug. Te Kanton heeft men voor de eerste maal weer eenig vertrouwen in het ver- dere verlpop der gebeurtenissen. De Britsche marineautoriteiten in Wutschau hebben maatregelen getroffen voor het eventueel transport van vreem- delingen in verband met den terugtocht der Kwangsi-troepen. Voor de eerste maal is de Chineesche oorlogsgeschiedenis in een strijd door de luchtwapens gewonnen. De inspecteur-generaal van de mili- taire opleiding van de Nankv-regeering bevindt zich op den terugweg naar Nan king. Hij heeft ee'n verklaring aan de pers verstrekt, waarin wordt gezegd, dat de toestand in Zuid-China thans met vertrouwen kan worden gade geslagen. De drie vermiste missionarissen. Uit Swatau wordt gemeld, dat van de drie Zwitsersche missionarissen, die gevangen waren genomen om losgeld in handen te krijgen, tot nu toe niets meer gehoord is. Een vierde lid van hetzelfde missie- station in het noorden werd gevangen genomen en ook van hem heeft men niets meer vernomen. De aanwezige vreemde troepen. Henderson heeft in het Engelsche Lager- huis medegedeeld, dat voor zoover hem be kend was, de opstandelingen tegen de regee ring te Nanking bij Kanton verslagen waren en geen verdere vooruitgang gemaakt had den op de voornaamste punten van aanval. De toestand te Shanghai en Nanking scheen rustig te zijn. Voor de bescherming van de Engelsche onderdanen zijn vijf krui sers, een vliegtuigschip, 8 torpedobootjagers, 5 sloepen en 18 kanonneerbooten aanwezig. Voorts bevinden zich 3 bataljons troepen te Hongkong, 2 bataljons te Shanghai en 2 te Tientsin en kleine detachementen te Peking en Wei hei-wei. De andere mogendheden hebben samen ongeveer evenveel oorlogsschepen in de Chi neesche wateren en ongeveer 8000 man aan troepen, voornamelijk te Tientsin en Shang hai. Zelfmoord van Tsjang Fat-Kwei? Een telegram uit Nanking meldt dat ge neraal Tsjiang Fat-kwei bij den mislukten aanval op Kanton van 11 December licht gewond is en den volgenden dag, toen zijn „ijzervreters" een volslagen nederlaag le den, zelfmoord heeft gepleegd. De toestand in Kanton is nu weer veel rustiger, ofschoon nog dagelijks eenige treinen met gewonden aankomen. Ook de Engelsche consul-gene- raal te Hankou heeft naar Shanghai getele- grafeerd, dat het te Hankou rustig blijft. (Een Reuter-telegram uit Nanking spreekt van een officieele mededeeling over den dood van Tsjang Fat-kwei. Daar dit bericht uit het vijandelijke kamp komt, zal echter wol nadere bevestiging dienen te worden afge- wacht.) Mevr. Douwes Dekker 't verloren hoeksken. in In 't Verloren Hoeksken van Het Laatste Nieuws schrijft Nele Klauwaer- dinne aan mevrouw Douwes Dekker den volgenden brief: Mevrouw Douwes Dekker Ham- minck Schepel! Gij zijt de weduwe van Multatuli. Gij zijt nu negentig. Gij krijgt nu drukker bezoek op uw Hollandsche kamers in Den Haag, daar waar de Archimedes- straat Decembergrijs ligt, gelijk de mijne voor mijn huis. Mag ik ook nog binnen, gekomen uit Vlaanderen? Mevrouw, vergeef het ons; maar wij dachten er hier niet meer aan, dat gij nog in leven waart. Met Multatuli had den wij vagelijk ook de zijnen begraven. Trouwens: Vlaanderen en Den Haag liggen elk in een andere wereld. En nu vernemen wij, dat gij nog in leven zijt. In uw klein huis, met Multa- tuli's boeken, schrijftafel, meubels en portretten. En met de kleine roode sofa, waarop hij gestorven is. Mevrouw, de anderen zullen u de ge- lukwenschen brengen bij uw verjaring. Laat mij u alleen dit zeggen: Onze blijheid, dat gij er nog zijt. Er is nog een levend mensch, die ons met Multatuli verbindt: eene die de naaste was tot hem, met hem alle zorg en bitterheid deelde, en bij hem was toen hij werkte. Hij ging dan zitten aan de mahonie- houten tafel, die hij in 't midden wou hebben: 't moest ruim zijn rondom hem. Ruim: dat is de heele Multatuli. In die ruimte waart gij-. Ik heb een portret van u, mevrouw. Gij zijt er jong op, met vinnig oog, klaar W! voornitbetaline per Z maanden f2.-, fr. per post 12.50. Bewijsn. 5 ct. AdTertentiepr. 25 ct p. re?el, grootere letters naar plaatsrulmtW Abonnementsprijs H T Boell. en Handeladr. T.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam CO. Tel. Administr. No. S. Rodactio No. 23. Directeur- C KRAK. Hoofdredactear Ti. N. ADEMA. Posigiro 37960 It DECEMBER DIlSDAft Panelilicscb overzichl voorhoofd, een zeer schoone golf donker haar, Uw liiond en u aeus zijn scherp afgelijnd. En gij leunt uw ronde kin op de rechterhand. Ik leg het voor mij. En dan zit ik, in gedachten, met mijn twee ellebogen ge- leund op een schamele gele tafel, ginder, in mijn zeer klein Vlaamsch dorp. Er is een pereboom naast het raam. Ik lees, Mevrouw, gelijk ook gij ze eens hebt ge- lezen, de „Minnebrieven"Het raam staat open. En dit mijn briefje werp ik er zoo maar door, hopende dat het u zal bereiken, negentig-jarige. En misschien doet dan die stem uit Vlaanderen u genoegen? Als ik nu soms probeer na te denken, dan heb ik dat ge- leerd van Multatuli. Zonder hem had ik het misschien nooit gedaan, zooals zoo- velen nog. Multatuli is al lang dood. Maar nu ik weet, dat gij nog leeft, is het alsof hij zelf nog leefde. Het moet heerlijk zijn met oude, stille, melankolieke oogen te kunnen terugkijken op de wetenschap: de vrouw te zijn geweest van Multatuli. Nu we u ook uit Vlaanderen hebben ontdekt, mevrouw, houden wij van u om hem, die ons alles wat hij had en was heeft gegeven om u, door wie hij dat geven kon; Wij zien u omstraald met zijn geest, met zijn duizend ideeen. En ik zie uw oogen, waarin zich zijn beeld nog spiegelt. En naast mij staan, rondom u, Sjaalman en Droogstoppel, Woutertje Pieterse en Femke, Pennewip, Max Have laar, Sai'djah, Adinda, Louise en Multa tuli zelf; en in dat gezelschap van rijke iantasie, hoe voel ik me arm, met mijn zeer eenvoudige vriendschap. Misschien wilt gij ze toch aanvaarden, als iets zeer oprechts, uit het oprechte Vlaanderen, dat andere Multatuli, me vrouw? Ayles (Labour) vroeg den premier 9f En- geland verbintenissen had bij den Volken bond of het Engelsche Wereldrijk, welke het Lagerhuis verhinderde tot eenig besluit te komen, dat het ten aanzien van ontwapening wenschte. Mac Donald antwoordde, dat artikel acnt van het Volkenbondsstatuut aan alle leden voorschreef en bijgevolg ook aan de Engel sche regeering een vermindering van de be wapening tot het laagste punt als met de nationale veiligheid was over een te brengen en de handhaving van internationale ver- plichtingen door gemeenschappelijk optre- den. Een ander artikel van het statuut legde de verplichting op deel te nemen in gemeen schappelijk optreden voor de handhaving van zekere verbintenissen. Verbintenissen van Engeland ten aanzien van het Engel sche Wereldrijk waren voorgeschreven door de noodzakelijkheid van zelfverdediging. Ayles vroeg of het gouvernement van mee- ning is, dat er nog speling was voor zoover het onze eigen bewapening betreft, die wij zouden kunnen terugbrengen tot het punt door den premier genoemd als het niveau voor de nationale veiligheid en zoo niet waarom wij dan aan een ontwapeningsconfe- rentie zouden deelnemen. De premier ant woordde „omdat het mogelijk is dat deze speling slechts bij een internationale over: eenkomst kan worden gevonden, zullen wij naar die conferentie gaan". Botsing tusschen politie en mijn werkers. Vierduizend mijnwerkers, die werkloos zijn tengevolge van het sluiten der mijn van Roth- bury, hebben gistermorgen om zes uur een hevigen aanval gedaan op de politie, die de mijn bewaakte. De politie was genoodzaakt van haar revolvers gebruik te maken. mijnwerkers werden gewond; verscheiden politiebeambten werden door steenworpen gekwetst. Op het schieten door de politie volgden woeste tooneelen; de politie werd herhaaldelijk door groepen woedende m|n- werkers aangevallen. De ongeregeL.heden duurden twintig minuten en braken bi] den ingang van de mijn opnieuw uit. De politie schoot ten tweede male toen de mijnwerkers poogden het terrein der mijn binnen te drin- gen. Naar gemeld wordt, werd een mijnwer- ker gedood. Federale regeering besluit tusscuen- beide te komen. De federale regeering heeft besloten on- middellijk tusschenbeide te komen in het mijn- conflict. Het hof van arbitrage heeft beide partijen opgeroepen tot een spoedconferentie op morgen te Sydney, waarvan de bijwomng verplicht is. Scullen seinde aan de leiders der mijnwer kers om er krachtig op aan te dringen dat de mijnwerkers zich uit de nabijheid der mijn zouden terugtrekken om nieuwe wanordelijk- heden te voorkomen. De leiders antwoord- den dat zij al het mogelijke zoudeti doen om hierakn gevolg te geven. Scullin heeft voorts aan Bavin, den premier van N. Z. Wales, ge- vraagd om de maatregelen tot het weder openstellen der mijn op Donderdag op te schorten. Er zijn poiitie-versterkingen ge- zonden naar de districten Sydney en New castle. Volgens de jongste berichten wordt de toe stand te Rothbury weer rustiger. Bevestigd wordt dat een mijnwerker gedood werd. Er zijn negen mijnwerkers gewond; een veertig- tal hunner hebben kwetsuren opgeloopen. Zes politiebeambten werden gewond. Toen politieversterking verscheen trokken de meeste mijnwerkers zich terug, doch er heerscht nog een slechte geest onder hen. Groote brand te Baltimore. Een aantal arbeiders verbrand. Uit New-York wordt gemeld, dat bij een grooten brand, die in een papierfabriek te Baltimore heeft gewoed,. gisteren 10 arbeid- sters zijn omgekomen. Van de 125 vrouwelijke arbeiders. die in deze fabriek werkzaam waren, werd een ge deelte op de derde verdieping van het ge- bouw door het vuur ingesloten. Een aantal sprong uit de vensters op de vangnetten, waarbij velen gewond werden. Volgens berichten van andere zijde, zou den slechts 4 arbeidsters in de vlammen zijn omgekomen. Ds „$nelle qorlog". Vr*ees voor* Duitschland. In het nnmmer dat DINSDAG 31 DECEMBER verschijnt, zal wederom gelegenheid bestaan tot het plaatsen van nienwjaarswenschen a 50 cent a contant. DE DIRECTIE. Zij, die zich met 1 Jannari a.s. voor minstens 3 maanden op dit blad abon- neeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers franco en gratis DE DIRECTIE. De Duitsche Rijksweerminister dr. Groner heeft in een onderhoud met een persverteger.- woordiger verklaard, dat men niet kan na- laten te glimlachen als men leest dat de ver- tegenwoordigers tener sterk bewapende na- tie, b.v. Frankrijk, in alien ernst een bedrei- ging vreezen van een leger als het Duitsche, zonder moderne machinewapens, zonder tanks, zware artillerie, reserve, enz. Deze vrees bestaat in Frankrijk echter wel degelijk en komt juist weer tot uiting in een artikel van den generaal De Cugnac in het „Journal des Debats", die tracht de beteekenis uiteen te zetten van een uitlating van den generaal von Seeckt „Wij kunnen slechts een Snellen oorlog voeren en wij moeten bij onze voor- bereidingen met een Snellen oorlog rekening houden". Hij verklaart dat de in de Fransche Kamer genoemde cijfers aangaande het wegennet in het Rijnland onjuist zijn, evenals de bewering dat de wegen met twaalf meter verbreed zijn en de Duitsehers begonnen zijn met den bouw van vijf-autostrada's, die van den Rijn naar de Duitsche westgrens loopen. In werkelijk- heid worden de plannen voor autostrada's in het Rijnland op het oogenblik nog door de betreffende commissies bestudeerd, doch zij schijnen nog niet te zijn voltooid. Met een stuk is in October j.l. een begin gemaakt tus schen Keulen en Bonn, en er zijn twee jaren noodig om het in zijn geheel aan te leggen. Wat de wegen in het Rijnland betreft; geen enkele schijnt op het oogenblik de breedte van zes meter te overschrijden. Men kan zich trouwens afvragen, zoo schrijft de Fransche generaal, of de ontzag- lijke uitgave, noodig om in zulk een mate de opbrengst van het wegennet in het Rijnland te verhoogen, het Duitsche leger eeen voor- deel zou verschaffen, dat in verhouding zou staan tot het erin geinteresseerd kapitaal. Hii vat de uitlating van generaal von Seeckt dan ook zoo op, dat een snelle oorlog wil zeg gen: een bewegelijk leger hebben, dat zich snel verplaatst. Duitschland bezit op het oogenblik, volgens generaal De Cugnac, 140.000 vraehtauto's, 11.000 autocars, 25.000 tractors. Indien het de mobilisatie van zijn geheele leger met behulp van motorkrachten heeft voorbereid, zal het in staat zijn een nieuw soort oorlog, een „snellen oorlog" te voeren. In een eventueel conflict tusschen twee le- gers, zoo vraagt de Fransche generaal, wetk leger zal dan zegevieren, datgene wat lang- zaam vooruittrekt, of wat snel loopt? Het is beangstigd zich deze vraag te stellen, meent hij, doch het is nochtans beter er aan te den ken wanneer het nog tijd is. DUITSCHLANO. ENORME BRAND. Groote fabriek te Bingen verwoest. Een geweldige brand heeft in Bingen ge woed en de uitgebreide fabrieksgebouwen van de tabaksfirma K. Graeff G.M.B.H. ver woest. Door tot nog toe onbekende oorzaak brak tegen 4 uur hedenmorgen brand uit in de timmerwerkplaats, die ondergebracht was in het middelste fabrieksgebouw. Het vuur breidde zich met groote snelheid uit en sloeg op alle gebouwen der firma over. De hevige wind begunstigde het voortwoekeren van het vuur. Met 20 stralen water werd het vuur be- streden, waarbij de brandweer zich er voor namelijk toe beperkt, de omliggende gebou wen te beschermen. Met donderend geraas stortten de groote fabrieksgebouwen ineen. Een der gebouwen kwam op de sterkstroomleiding terecht, waar door eenige kabels werden vemield. Groote voorraden tabak zijn verloren ge- gaan. De schade wordt meer dan op een millioen mark geraamd. Menschenlevens zijn niet te betreuren geweest. ERNSTIG ARBEIDSONGEVAL. 2 doodeti; 1 gewond^ Te Eichenau bij Kattowitz heeft Maandag- middag een ernstig ongeval plaats gehad, waarbij 2 arbeiders gedood en 1 gewond werd. Bij het afbreken van de vroegere Ida- Schacht stortte een oude muur in. Drie arbei ders kwamen onder het vallend gesteente te recht met bovengenoemd gevolg. WINTER IN SAKSEN. In het Saksische ertsgebergte is Maaitd^ en in den nacht van Maandag op Dinsdag ok winter ingetreden met sneeuw en koude. Op de Fichtelberg ligt bij 4 graden vors* 24 c.M. sneeuw, waarvan lb c.M. nieuwe sneeuw. De sneeuwval duurt voort. De ski-' en rodet- sport is reeds aangevangen, AARSCHE CODRANT.

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 1