Van Putten an Oortmeijer, pi)gioP. en jDebite&apenboekesi wijsmenschen touwtje sprongen en diepe kniebuigingen maakten, dat de botten er van kraakten, om toch maar het vurig begeerde diploma te krijgen. Tpen de meesten van ons die acte hadden verkregen, zag men al heel spoedig. dat men feitelijk nog maar bitter weinig was opge- schoten en men zou het nu maar eens pro- beeren met cursussen tot opleiding voor spel- leiders. Er werd ijverig aan deelgenomen en nagenoeg alle deelnemers bekwamen flwe- der een diploma, 't Bleef evenwel sukkelen en feitelijk bleef alls bij het oude. Men ging weer hervormen en een nieuw program werd opgesteld. In 1936, men Kan het lezen in art. 195 van de Wet op het La ger Onderwijs, zal dit hervormde, meer ge- moderniseerde onderwijs in lich. oef. op alle scholen moeten zijn ingevoerd. net wera dus zoo langzamerhand tijd, dat er voorbe- reidende maatregelen werden genomen. Nu werd uitgevonden de onderwijzeis, die niet volgens 't nieuwe program waren ge- examineerd, een z.g applicatiecuisus e doen volgen, om hun zoo ae vereischte, nieu" we kundigheden bij te brengen. Alweder werd, behoeft't eigenhjknog gezegd, een di ploma in uitzicht gesteld en velen van het onderwijzend personeel in Alkmaar hebbei na het volgen van zoo'n cursus een applica- tiecursusdiploma (let op zetter!) aan den steeds zwellenden bundel hunner diplomas kunnen toevoegen. Het onderwijs in lich. oef. volgens t nieu we program is nu op de Alkmaarsche scho len eenige maanden in vollen gang en men is het er in oas corps reeds nu over eens, dat het een mislukking zal worden. Niet door onwil natuurlijk, men tracht er van te ma- ken wat er van te maken valt, maar omdat het'vak lich. Oef. meer dan elk ander vak een speciale geschiktheid, scholing en oplei ding vereischt, die een applicatiecursus van enkele maanden onmogelijk kan bijbrengen. AIs regel kan men zeggen, dat het onderwijs in dit vak door den klasseonderwijzer niet dusdanig kan worden gegeven, dat het doel- treffend en vruchtdragend zal kunnen zijn. Speciale scholing is in dezen onontbeerlijk. Het is daarom, dat wij Uwen Raad ver- zoeken, dit onderwijs voortaan door vakon- derwijzers te doen geven. Ten aanzien van onzen tweeden wensch merken wij op, dat tengevolge van het on- voldoend aantal gymn.-lokalen, klassen moeten worden gecombineerd, soms zelfs tot groepen van 35 tot 45 leerlingen, zoodat het voorkomt, dat, wegens gebrek aan ruimte, de kinderen niet eens behoorlijk kunnen wor den opgesteld. We behoeven niet te zeggen, dat.er van het onderwijs dan niets terecht komt. Uitbreiding is, meenen wij, in uitzicht ge steld. We zouden er dan bij Uwen Raad op willen aandringen dit te doen in voldoende mate en met den noodigen spoed. Wat betreft ons laatste verzoek wijzen wij U op een schrijven, dat door B. en W. aan de scholen is gericht en waarbij het zoowel kinderen als onderwijzers verboden is bij het gymnastiekonderwijs schoenen te dragen. Zij moeten dan gymnastiek-pantoffels aan heb- ben of anders hun toeren maar verrichten op kousen!!! Tegen dit laatste maken vele ouders terecht bezwaar. Het lijkt ons daar om wel gewenscht, dat het Gemeentebestuur, voor zooveel noodig, gratis passend schoei- sel verstrekt. DE ADRESSANTE. VEEMARKTEN. B. en W. schrijven in bijlage no. 144: Krachtens art. 2, sub b, der Verordening op de Veemarkten (Gemeenteblad Nr. 881) wordt jaarlijks een voorjaarsmarkt voor run- deren gehouden op den 3den Maandag in April. In het jaar 1930 valt deze dag samen met den 2den Paaschdag. Het verzetten dezer markt in dat jaar is derhalve noodig Overeenkomstig het advies van de Commis- sie van bijstand voor het Marktwezen en den havendienst achten wij het met het oog daar- op gewenscht deze markt in het jaar 1930 te houd op den Woendag na den derden Maan dag n April. Het zal dan echter noodig zijn de Paardenmarkt, die, krachtens bovenaange- haald artikel 2, sub a, op den lsten Woens- dag na den 3den Maandag in April wordt gehouden, eveneens te verzetten en deze, over eenkomstig het advies der Commissie, in het jaar 1930 te houden op den laatsten Woens- dag in April. De Commissie van bijstand van het Markt wezen en den havendienst meent tevens te moeten adviseeren om art. 12 van de boveii- aangehaalde verordening op de veemarkten te wijzigen, in dien zin. dat het vee in het tijdvak van 1 November29 Februari tot de markt zal mogen worden toegelaten tusschen 7.30 en 10.30 uur des voormiddags. Een verdere splitsing, zooals de verordening aangeeft, acht de commissie niet noodig, aangezien de openng afhangt van den zonsopgang en h it aanbeveling verdient, voorai voor dit tijdvak dev oorsc'hriften zoodanig te redigeeren, dat telkens van week tot week zoo nauwkeurig mogelijk met den zonsopgang rekening kan worden gehouden. Wij kunnen ons met dat voorstel wel ver- eenigen. Voor het vaststellen van een aanvangsuur voor de markten (d.w.z. voor den handel in vee), waaromtrent de Commissie een uitge- breid onderzoek deed instellen. bleek bij be- langhebbenden geen genoegzame belangstel- ling te bestaan. De Commissie acht het on- der deze omstandigheden beter het vastste1- len van een aanvangsuur niet te bevorderen Wij kunnen ons ook met dit denkbeeld wel vereengen en zullen U derhalve daaromtrent geen voorstel doen. Wij stellen U mitsdoen voor te nemen het volgende besluit: D Raad der gemeente Alkmaar besluit: 1 Met afwijking van het bepaalde in art 2 van de bij Raadsbesluit van 29 Novem ber 1923 (Gemeenteblad No. 881) vast- gestelde Verordening op de veemarkten, zooals deze sedert is gewijzigd, de Voor jaarsmarkt voor runderen en Voor jaarsmarkt voor paarden in 1930, in ver band met het samenvallen van de Voor jaarsmarkt voor runderen met den twee den Paaschdag. te doen plaats hebben onderscheidenlijk on Woensda.^ 23 Apri1 1930 en on Woensdag 30 April 1930. /I. vast te stellen de navolo-ende verordening tot wijziging der Verordening op de vee- marktea Eenig artikel. Het derde lid van artikel 12 der verorde ning op de veemarkten (Gemeenteblad nr 881), gewijzigd bij Raadsbesluit d.d. 25 Juni 1925 (gemeenteblad nr. 992), wordt gewij zigd als volgt: a. in plaats van de bepalingen sub 3, 4 en 5 wordt gelezen: 3. van 1 November tot 29 Februari tus schen 7.30 uur en 10.30 uur des voor middags. b. sub 6 wordt sub 4. VERZOEK NEDERL. KAPPERSBOND. De commissie voor het ontwerpen van strafverordeningen schrijft in bijl. 138: Het adres van de afdeeling Alkmaar van den Nederlandschen Kappersbond, d.d. 23 October j.l., houdende verzoek om in verband met het invverkingtreden van het werktijdenbesluit vcor winkels 1929, S. 313, het sluitingsuur voor bar- biers- en kapperssalons te regelen, werd in Uwe Vergadering van 21 November j.l. in handen onzer Commissie om ad vies gesteld. Adressante wenscht een verordening, waarbij de kapnerszaken als regel zijn gesloter. des' Zondags en voorts elken werkdag v66r des morgens 8 uur, na des avonds 8 uur, des namiddags tusschen 12K en IK uur, behalve des Maandags, wanneer zij den geheelen namiddag na 1 uur zouden moeten zijn gesloten en des Zaterdags wanneer de sluiting des avonds op 10 uur zou moeten worden bepaald. Deze regeling is uitsluitend bedoeld in Lot belang van d 3 kapperspatroons, aan- geziei. het personeel krachtens genoemd werktijdenbesluit in het algemeen niet lar.ger mag werken dan 9K uur per dag en 53 uur per week. Uit het overgelegde adres blijkt, dat van de 47 hier gevestigde patroons, bij wie het verzoekschrift heeft gecircu- leerd, 38 voor de in overweging gegeven regeling zijn, 2 tegen, terwijl 7 zich daar- over niet hebben uitgesproken of wench- ten uit te spreken. Onze Commissie is van meening, dat het dan ook meer de zonder personeel werkende patroons zijn, die zich afzijdig hebben gehouden, daar zij als regel niet met het werktijdenbesluit te maken heb ben. Een deel der Commissie acht prin- cipieel elk ingriinen van de gemeente- lijke overheid in het bedrijfsleven onge- wenscht en acht de consequenties van een sluitingsverordening voor barbiers- winkels en kapperssalons niet te aan- vaarden, omdat deze de deur openzet voor adressen van andere groepen van winkeliers, die eveneens onder het werk tijdenbesluit vallen met hun zaken. Heeft de Gemeenteraad eenmaal princi- pieel ten gunste van een sluitingsveror dening voor een bepaald -bedrijf beslist, dan zal het in de toekomst moeilijk zijn een dergelijk verzoek voor andere bedrij- ven af te wijzen, ook al zou de meerder- heid van de betrokken groep van winke liers tegen de voorgestelde regeling zijn. Een ander deel der Commissie is van oordeel, dat de gevraagde verordening de controle op de naleving van het werk tijdenbesluit niet gemakkelijker zal ma ken, nu de patroons hun zaken per week 63 uur willen openhouden en de bedien- den als regel slechts 53 uur per week mogen werken. Naar deze minderheid der Commissie oordeelt, zou een veror dening moeten tot stand komen, waar bij kapperszaken even lang zijn geopend als de werktijd der bedienden bedraagt. Wanneer er een winkelsluiting zou moeten komen, zou de Commissie de voorkeur geven aan een Rijksregeling, waarvoor thans een wetsontwerp bij de Staten-Generaal aanhangig is. Onze Commissie is in verband met een en ander eenstemmig (zij het op motie- ven, die niet voor alle leden dezelfde zijn) in haar conclusie, dat het ingedien- de verzoek niet moet worden ingewil- ligd. Zij geeft Uwe Vergadering mitsdien in overweging afwijzend te beschikken op het bovenvermeld adres van de af deeling Alkmaar van den Nederland schen Kappersbond. BEGROOTINGEN 1930 VAN INSTEL- LINGEN VAN WELDADIGHEID. B. en W. stellen den Raad voor goed te keuren de begrooting van het Burger- lijk. Armbestuur voor 1930, met toeken- ning van een subsidie uit de gemeente- kas van 224.000, alsmede de begrootin- gen voor 1930 van: a. de Vereeniging voor Zuigelingenbe- scherming, in ontvane- en uitgaaf op 2520.met toekenning van een subsidie van ten hoogste f 1000. b. de Commissie tot Huisverzorging, in ontvang en uitgaaf op 3122, met toe kenning van een subsidie van ten hoog ste 1100. FEESTAVOND DE HALTER. De gymnastiek vereeniging De Halter had haar leden en donateurs uitgenoodigd voor een feestavond in de Harmonie en de geheel gevulde Harmoniezaal bewees Zaterdag- avond dat zeer velen met genoegen aan de uitnoodiging gevolg hadden gegeven. De voorzitter, de hcer Molenaar, heette de aanwezigen hartelijk welkom en sprak zijn groote vreugde uit over d e buitengewoon groote opkomst, een bewijs, dat de Halter nog sterk staat in het Alkmaarsche vereeni- gingsleven. Duidelijk blijkt, dat de traditioneele feest avond niet gemist kan worden. Het versterkt de band tusschen de leden. Men had het programma samengesteld uit eigen krachten, wat het voordeel had, dat men dan meer „onder ons" was. Spr. dankte de dames en heeren, die hun krachten voor dezen feestavond hadden wil len geven. Hij dankte ook de radiodistributie te Heiloo, die bereidwillig een Ultrafoon had opgesteld. Het achtste nummer van het pro gramma beval spr in ieders aandacht aan en na alien een recht genoeglijken avond te heb ben toegewenscht, verklaarde hij den avond voor geopend. Een keurig tuinnummer opende het pro gramma. Aan de hooge brug werd door de beste turners onder leiding van den nieuwen directeur, den heer Ran, kranig gewerkt en het luide applaus was welverdiend. Verschillende aardige voordrachten en stukjes hielden toen de aanwezigen op de meest vroolijke en prettige wijze bezig, zoo dat de stemming er best inkwam. Oude Sientje, de Krinoline, De Harmonie van Knuppelveer, de Vrouwelijke Landweer, zij alle behaalden een groot "Succes. Dat ver- dienden de uitvoerenden voor al hun moeite. Bijzonder mooi was de Oostersche dans, waarin de damesleden van de Halter zich weer eens van haar beste zijde lieten zien. Een groot succes behaalden de amateur- navolgers van prof. Bellachini. Zij traden op als Oostersche goochelaars en hun experi- menten brachten de toeschouwers in ver- bazing. De man in de kist, die met zwaarden doorboord en ten slotte werd doorgezaagd, was een prachtig slot. De goochelaars wer- den luide toegejuicht. Als laatste nummer van het programma kregen de toeschouwers een stel maskarade- turners te zien, die de meest dwaze oefenin- gen aan de brug deden. Er werd aan een stuk gelachen. Bekroning van de prijsturners volgde tot groot vermaak van de aan wezigen. Een bijzonder druk en geanimeerd Halter- bal volgde toen na het slotwoord van den voorzitter. De Halter kan met veel genoegen op dezen welgeslaagden feestavond terugzien. Pt*ovinciaal nieuws ESMOND AAN ZEE. Gemeenteraad. (Vervolg). Het bevreemdde den heer v. d. Pol dat verschillende menschen, die b.v. aan het gas- bedrijf werkzaam waren, enkele jaren gelr- den per week een mud cokes mochten halen, en dat die zelfde menschen nu vrij gas had den, o.a. de „opperhoutvester-gasfitter" Bak ker. Ook de stokers moesten daarvan kunnen genieten, want anders krijgen die anderen feitelijk dubbel tantieme. De voorzitter meende, dat dit buiten deze kwestie stond. Men moest nu besluiten of er tantieme gegeven zou worden: ja of nee. De gasfabriek is een zaak, en in zaken is het de gewoonte, dat, als het goed gaat, er aan het eind van het jaar een extraatje gegeven wordt als blijk van bizondere waardeering. In alle bedrijven doet men dat, soms maakt men de arbeiders zelfs aandeelhouders, op- dat ze maar des te meer hart voor de zaak zullen krijgen. En waarom zullen wij dat dan niet doen? De heer Snoeks: Maar waarom zet u dat niet in loon om? De voorzitter: Dan is de prikkel weg, het aangename. Het is terwille van de menschen en in het belang van het bedrijf. De heer Snoeks: Is loonsverhooging dan geen prikkel? De voorzitter meende van niet. Het is ook geen fooi. De heer Snoeks merkte op, dat de arbei ders toch wel hun best zullen doen, bij welke meening de heer v. d. Pol zich aansloot. Wethouder K. de Graaff is een tegenstan- der van loonsverhooging. Men moet zich hier niet afvragen, wat er in Alkmaar ver- diend wordt, maar: wat is hier plaatselijk te verdienen? Het standaardloon voor een goed werkman is hier 24 a 25 gulden, dus is 30 die verdiend wordt, een goed loon. Daarom kunnen wij, als het bedrijf goed gaat, een gratificatie geven. De heer Snoeks vond de vergelijking van den heer de Graaf tusschen een stoker en een los werkman niet goed. Men heeft hier te doen met vakmenschen. De heer v. d. Pol meendq, dat het, als de stokers toch genoeg verdienden, niet noodig was nog tantiemes te geven. Veel beter was het, om als het goed ging, na enkele jaren b.v. het gastarief te verlagen. De heer Broek meende te weten, dat op andere plaatsen door de stokers 34 werd verdiend. Zoo hoog moest het hier ook zijn. De voorzitter merkte op, dat het hier niet om loon, maar om tantieme ging. De heer Broek zeide, dat de gemeente het voorbeeld grven moest, en nog meer betalen dan de particulieren. De voorzitter vond, dat de zaak nu goed genoeg bekeken was, en thans van een ver- keerde zijde werd bezien. De heer v. d. Pol sloot zich aan bij het- geen door den heer Broek gezegd was. De heer Snoeks was van meening, dat de gemeente op deze manier er „Jan Klaassen" van maakt: Als je goed je best doet, krijg ie wat. Beter is te kunnen zeggen: je hebt een goed salaris. En waarom krijgen de andere ambtenaren geen tantiemes, zooals b.v. d* secretarie-ambtenaren en de gemeente-veld wachter? Hebben die dan geen prikkel noo dig om alles goed te laten marcheeren? De voorzitter: Daar kunnen wij niet mee beginnen, hoewel het misschien wenschelijk zou zijn. Tenslotte werd het voorstel van B. en W. in stemming gebracht en aangenomen mer zeven stemmen voor en drie tegen. Vervolgens was de rondvraag aan de orde. De heer Dekker zeide, dat er geklaagd was over een put bij het huis van den heer A. Wijker in de Voorstraat. In den winkei slaat alles aan met schimmel. Is het niet mogelijk, dat die put wordt verplaatst? De voorzitter merkte op, dat de heer Wij ker zelf te bevoegder plaatse zijn klachten daaromtrent moest indienen. De heer Dekker verzocht verder of het niet mogelijk zou zijn, dat ook bij lichte maan de lantaarns in bet dorp blijven brandm. Nu was het soms nog donkerder dan anders. De voorzitter zeide, dat het een zuinlg- heidsmaatregel is, maar dat men er over denken zal, om te zorgen, dat bij bewolkte lucht, de lantarens zullen branden. De heer v. d. Pol vroeg of het in de vorige raadsvergadering genomen besluit, betreffen- de den muur, die komen zal aan den Gla- zenberg, reeds gevorderd was. De voorzitter antwoordde, dat de opmetin- gen al gedaan waren, en men nu wacht op het bestek en de begrooting, die aan den raad zullen worden voorgelegd. De heer v. d. Pol achtte het ook niet ge wenscht, dat bij een stranding e.d. de ge- meentepolitie plaats nam in de reddingboot. De voorzitter merkte op, dat men, als men iemand noodig heeft, dan iemand neemt, dien men daarvoor cesrhifct »chi en die toevallig in de buurt is. De heer v. d. Pol: En het is den heer Buis ontzegd. De voorzitter: Door mij? U verwart dc zaak. Trouwens, dit zijn dingen die de red- dingmaatschappij aangaan. De heer v. d. Pol verzocht of men de put- ten in de Voorstraat niet b.v. eens in de week kon nazien. Met de laatste regens was er geen doorkomen aan. De voorzitter vond dit een groote moeilijk- heid. Voorai nu in het najaar waaien de put- ten vol zand en bladeren, wat natuurlijk herhaalde malen stagnatie geeft. Er is niet tegen in te werken. Maar de putten worden toch ook wel nagezien? De heer v. d. Pol meende, dat, als de put- ten eens in de week werden nagekeken, het wel helpen zou. De heer Snoeks merkte op, dat de trottoir- banden in de straat bij de heeren J. de Graaf en J. Visser sterk uitweken. H;t euvel zou spoedig te verhelpen zijn. Zou daar niet eens naar kunnen worden ge- keken? De voorzitter stemde zulks toe. Ook merkte de heer Snoeks op, dat de schoorsteenen der bakkerijen nog steeds niet waren verhoogd. In een vorige vergadering had men dit toch besloten. Het neerslaan van den rook's zeer hinderlijk. De voorzitter gaf dit toe. De heer Snoeks vond het buitengewoon lastig, dat de vuilniswagen niet werken kon als het stormt. Deze verouderde toestand mocht niet langer voortduren. Een goed vuilnis'vervoer is in het belang van het dorp als badplaats. De voorzitter merkte op, dat alles toch wegwaaide of men een oude of een nieuwe kar had. De heer Snoeks meende ook, volgens den voorzitter en den secretaris ten onrechte, dat alle ambtenaren hun pensioenregefing niet zwart op wit hadden, iets wat toch zeer ze- ker noodig was. De heer Snoeks vroeg eveneens, of de aan- besteding van den te bouwen muur op den Glazenberg publiek zou geschieden. Dit zou beslist in het belang der gemeente zijn. Spr. wist een zeer goede firma, die reeds verschil lende groote werken goed had uitgevoerd. De voorzitter zeide, dat de aanbesteding zou plaats hebben, maar misschien niet pu bliek. Enkele firma's zullen daar waarschijn- lijk voor worden uitgenoodigd. De vrees van den heer Snoeks, dat het dan een onde;- onsje worden zou, achtte spr. ongegrond. De heer Broek merkte op, dat op een nieuwe haringrookerij zonder dat de eig?- naar daarvoor permissie heeft gevraagd,, een put is gegraven. Dit kan toch niet wor den toegestaan. De haringrookerij is vlak bij het kerkhof en dan kan het grondwater onmogelijk frisch zijn. De heer Snoeks: Maar visch, die in lijkei- water gewasschen is, smaakt lekker. De heer Broek meende, dat men den man leidingwater voor goedkoop tarief moest le- veren. In ieder geval moest er werk van ge- maakt worden. Want als dit bekend, verlicst de man als zijn klanten. De voorzitter zeide, dat de put ten Noor- den van de begraafplaats gelegen is en dat de trek van het grondwater zoo juist niet is. De heer Snoeks verzekerde echter, abso- luut te weten, dat die trek juist daar N. W. is. De heer Broek stond er op, dat er van deze kwestie werk zou worden gemaakt; de be- staande toestand is allerminst prettig. Men moest den man leidingwater voor verminderd tarief verstrekken. De heer Snoeks: Het is in het belang van de gezondheid. Wethouder de Graaff merkte op, dat hem bij het aanleggen van de rookerij gevraagd was, wat of hij beter oordeelde: put of wa- terleiding. Spr. had toen als zijn meening te kennen gegeven, dat hij een put beter achtte; waterleiding zou nog al duur komen. De heer Snoeks: U heeft dus de gemeen- telijke waterleiding benadeeld. Die rookerij had er ook nooit moeten komen. De voorzitter zeide tenslotte, deze zaak in het college van B. en W. ter sprake te zul len brengen. Na nog een misverstand van den heer Broek over het niet kunnen verkrijgen van gasaansluiting, verzocht de heer v. d. Plas den voorzitter, de aanwezige vertegenwoor- digers van de pers niets te publiceeren om- trent het geval, dat door den heer Broek ter sprake was gebracht: de waterput bij de ha ringrookerij. De bezitter daarvan zou anders niets meer verkoopen. De voorzitter antwoordde, dat hij de laat ste zou zijn, die aan dien wensch zou vol- doen. Als dit gevreesd zou worden, had men deze kwestie niet in een openbare vergade ring moeten behandelen. De heer Snoeks: Alles wat hier bespro- ken wordt, moet in het openbaar mogen Ko men, moet openlijk zijn. Hierna sloot de voorzitter de openbare vergadering om deze te doen overgaan in eene met gesloten deuren. HEILOO. De Coop. Veilingsver. „St. Wille- brordus' jubileert. De Coop. Veilingsvereeniging „St. Wille- brordus" bestaat \2Vi jaar. Op initiatief van den L. T. B. (Land- en Tuinbouwbond) werd de veilingsvereeniging in 1917 opgericht. De oprichters waren de heer B. Vellman, A. Klaasse Jr., C. Ooijevaar, J. J. de Graaf Sr J. Kamper, Jb. Zoon, N. Kuiper, C. Bakker Pzn., J. Sengers, J. C. Wit en J. L. Vermeu- len. Voorzitter was de hcer B. Veltman, se cretaris de heer C. Ooijevaar en administra- teur-veilingleider de heer A. Klaase Jr. Hoe wel de naam der veiling en de namen der oprichters doet vermoeden, dat het een R.K. vereeniging is, berust dit op een misverstand. De vereeniging stond dadelijk en nog op neu- tralen grondslag. Dejonge vereeniging had reeds spoedig met moeilijkheden te kainpen, door dat zij geboren was in den tijd der mo- bilisatie en nadien de malaise in den tuin- bouw in al zijn geledingen meemaakte. Wie zich die jaren herinnert moet tot de ervaring komen, dat een groote veiling met veel leden moeite had het hoofd boven water te hou den en tnenigmaal zijn in vergaderingen van tuinbouwvereenigingen bindende besluiten genomen, die niet de onverdeelde instemming der ieden hadden, voorai in de jaren na 1918 We zullen die moeilijkheden niet opsommen daar ze algemeen bekend zijn. Voor „St. Willebrordus" brak een dubbel moeilijke tijd aan. Eenerzijds de algemeene malaise in den tuinbouw en geen aanwinsf van nieuwe leden (men had over het algc meen een angst om lid van een tuinbouwver* eeniging te worden omdat men financieel verantwoordelijk was) en anderzijds om da| uitbreiding der veiling noodig was. Dq grootste moeilijkheid werd, geheel ten on rechte, geschoven op de schouders der op richters. In die moeilijke jaren, in Juni 1918, bedankte de voorzitter, de heer Veltman en werd de leiding opgedragen aan den tegen- woordigen voorzitter, den heer J. Admiraal Nzn. In 1921 ging de heer Klaasse Jr. heen, daar de leden meenden dat de huishouding der veiling, toevertrouwd aan den heer Klaasse Jr., te duur was. We hebben al die moeilijkheden gadegeslagen en kunnen ons indenken dat de heer Klaasse er het bijltje bij neerlegde. In zijn plaats werd gekozen de heer J. Schuit, de tegenwoordige admini- strateur. Noodig was een voorzitter en ad- ministrateur, die meer deden dan hun plicht was en zonder tegenspraak kunnen we getui- gen, dat die functionnarissen waren gevon- den. Maar daarmede waren de moeilijkheden niet opgelost. Men fluisterde reeds dat de doodsklok voor de vereeniging luidde. In die dagen zou blijken dat er mannen werden gevonden die de risico durfden dragen en hoewel we zeker weten dat we de personen geen plezier doen, willen we de namen noe- men van hen die de veiling hebben gered en tevens de leden een riem onder het hart heb ben gestoken. Het waren de heeren Jn. Sen gers, J. C. Wit, C. Bakker Pzn. en Jb. Zoon, die bereid bleken hun schouders onder den financieelen last te zetten. Toen werd aan- gekocht het bouwvallige woonhuis en grond van wijlen den heer A. Klaasse Sr. en daar mede kon de zoo noodige uitbreiding plaats hebben en ook werd bergplaats voor embel- lage en parkeerruimte gevonden. Toen waren de slechte jaren voorbij en van dien tijd af ging het steeds yooruit. Die de jaarlijksche rekening en verantwoording volgt, weet, dat het in de goede richting ging en nog steeds gaat, dank zij den voorbeeldi- gen ijver van bovengenoemde functionnaris sen. Over 1928 was de omzet 213.000. Thans of reeds vroeger is het zoeken naar grooter bloei van de veiling en reeds meerdere malen is gezocht naar samenwer- king met de tuinbouwvereeniging „De Voor- uitgang"" alhier en naar uitbreiding van le- dental. De samenwerking met de zuster-ver- eeniging heeft steeds schipbreuk geleden, doch men houdt vol. Op een der vergaderin gen in dit jaar heeft de voorzitter nog de wenschelijkheid tot samenwerking bepleit De voorzitter wilde graag een bestuur uit beide vereenigingen en ais er toenadering komt stelde hij'gaarne zijn functie als voor zitter beschikbaar. Of die toenadering zal lukken ligt buiten dit bestek, doch het leden- tal neemt toe doordat de vereeniging op ge- zende financieele basis berust. Er is voor de vereeniging reden om dit jubileum in opge- wekten zin te herdenken. Of de herdenking een feesielijk karakter zal dragen is ons niet bekend, doch een reden om met trots op den afgelegden weg terug te zien is zeker aan- wezig Aan de jubileerende vereeniging on ze gelukwenschen. Onder deze eminente lei ding naar het zilveren jubileum. in divai°se linietupen STOMPETOREN. Zaterdagavond hield het leesgezelschap Stompetoren in cafe Renses alhier eene alge meene vergadering. Zooals gewoonlijk liet de opkomst veel te w;nschen over. Ntftlat de voorzitter, de heer H. Heringa, de aanwezige leden had verwelkomd en de secretaris, de heer Jb. Posch, de notulen der vorige vergadering had gelezen, welke on- gewijzigd werden goedgekeurd, deed de pen- ningmeester, dc heer H. Davelaar, rekening en verantwoording over 1929. De heeren C. Kramer Glijnis en D. Sfhermerhorn gingen de overgelgde stukken en bescheiden na en bevonden alles in orde, waarna de rekening werd goedgekurd, de penningmeester gede- chargeerd en de commissie bedankt voor hare werkzaamheden. Als leden van het bestuur werden bij ac- clamatie herkozen de heeren H. Heringa, Jb Posch en H. Davelaar. Na eene zeer geanimeerde bespreking wers besloten, eene kleine verandering te brengetl in den inhoud der portefeuille. Om verschillende redenen kan in dezen winter geen gezelligen avond gehouden wor den. Hierna sluiting. BEVERWIJK. De heer A. v. Lieshout te Noorddorp had Zaterdag het ongeluk met het lossen eener schuit met graan dat de giek brak en hij d< paal op den rug kreeg. Een dokter legde het eerste verband. Later bleek dat niet alleen de rug bezeerd was maar dat de getroffene. ook een beenkneu- zing bij dit ongeval had opgeloopen. Per auto is hij naar huis gebracht waar voorloopige rust de beste medicijn is. NOORBSCHARWOUDE. Als tijdelijk ambtenaar ten nostkanton alhier is aangesteld mej. de Graaf van Hoorn. DEN HELDER. De behandeling van het waschgoed det adelborsten voor het Koninklijk Instituut en van de verschillende schepen en inrichtingen der Zeemacht te Den Helder is aan den laag- sten inschrijver gegund, den heer Joh. Mos, stoomwasscherij „Insulinde", Rijksweg 11, Den Helder. KORTE BERICHTEN. Gisterochtend overleed, 51 jaar oud, in het Roode-Kruisziekenhuis te 's-Gravenhage de directeur der kanselarij van het Duitsche gezantschap, de heer H. Dorncr, na een zjek- te van slechts twee dagen- f

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 7