DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DICKENS' „KE8STLIED" Buitenlanri DE MIJNWERKERS IN AMFRIKA. VOLKSUNIVE RSITEIT. No. 29® D!T nnmmer oesiaat ult 2 blatfen. Honderd een en dertlgste laargang 1929 Abouneiaentsprijs Tbij Yooruitfoetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsrulmteA Brieven franco N.Y. Boek- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Ad minis tr. No. 3. Redact ic No- 33. WOE*SOA« Directeur: C. KRAK. Hoofdredactenr Tj. N. ADEMA. Postfiro 37060 1® DECEMBER Uit het Parlement Den Haag, 17 Dec. 1929. Bij wijze van afwisseling was op de agen da van de vergadering van de Tweede Ka- mer op heden niet de voortzetting van ue behandeling van de Rijksbegrooting ge hracht niaar waren daarop enkele wetsont- werpen die v6or 1930 afgehandeld moeten ziin eeplaatst. Bij den aanvang der verga- deri'nc vroeg evenwel de heer Wijnkoop (Coiwn ^oe ^et toch ston<i met behande- linc van de interpellatie van den heer D? Yjsser (ook Comm.) over de vervolgmgen van inwoners van Ned.-Indie, waarop de Voorzitter het correcte antwoord gaf, dat nu de heer De Visser door ziekte afwezig was, die interpellatie moeilijk kon worden gehou den. De heer Wijnkoop geloofde van die ziekte niet veel, daar de heer De Visser zich jn den gemeenteraad van Den Haag en m de Prov. Staten van Zuid-Holland had ver toond, maar voor alle zekerheid vroeg hij nu op zijn beurt twee interpellaties aan, een over het optreden van de Indische regeering tegenover de Partij Nasional Indonesia en de Indische vakbeweging en een over de ver- volging van eenige Indische intellectueelen Daarover zal morgen beslist worden, doch het schijnt ons niet denkbaar toe, dat de Ka- mer die interpellaties nog v6or het kerstrc- ces zal behandelen. Eenige suppletoire begrootingen werden na korte bespreking zonder stemming goed- gekeurd, waarna de hoofdschotel van den dag ter tafel kwam: Afschaffing van de Verdedigingsbelasting II en van de opcen ten op den Suikeraccijns. Aanleiding tot dit ontwerp is geweest de omstandigheid, dat het Leeningfonds, waar- uit de crisisleeningen worden gefinancierd en dat zijn- eigen inkomsten heeft, waartoe ook bovengenoemde belastingen behooren belang riik hooger ontvangsten heeft dan strikt noo dig is. Het kan met een 20 millioen worden verlaagd en dit wil de Minister van Finan- cien doen geschieden door de opcenten op den suikeraccijns op te heffen, wat beteekent een vermindering van 9'A millioen, terwijl de verlaging van de Verdedigingsbelasting II op 10 'A millioen zal komen te staan waartegenover dan het restant van die b-e lasting zal worden ondergebracht bij d; Rijksinkomstenbelasting, zoodat er schoon 20 millioen aan minder inkomsten overblip' De Voorzitter week bij dit ontwerp van de in den laatsten tijd gevolgde gewoonte at om de sprekers te rantsoeneeren. Het gevolg bleef niet uit: er is veel te uitvoerig over de zaak gesproken door sommige leden, die geen bezwaar hadden tegen verlaging, doen daarbij andere inkomsten betrokken wilden zien dan de minister. Eerste spreker was de heer Oud (V. D.), die onder de gegeven omstandigheden niet wilde aandringen op snellere aflossing van den crisisdienst doch vrede had met beias tingverlaging. Tegen de opheffing van c: opcenten op den suikeraccijns had hij mets des te meer evenwel tegen de schrapplng van de Verdedigingsbelasting II. Daarvoor had de afschaffing van den vleeschaccijns moeten komen en hij diende aan het slot van zijn rede dan ook een motie in waarin d? Kamer verklaart, dat afschaffing van den accijns op het geslacht de voorkeur verdient boven opheffing van de Verdedigingsbelas- ting II. Daarna hebben we een zeer uitvoerige maidenspeech gehad van den heer Van Po'l (R. K.), wiens bedoeling ongeveer hier op neer kwam, dat de regeering het teveel ult het Leeningsfonds zal overhevelen naar de gewone inkomsten en dat dan dit buitenkans- je zal worden gebruikt tot financiering van noodige en nuttige maatregelen op sociaal en ander gebied. Wil de Minister daar niet van weten, dan zou hij tegen het ontwerp moeten stemmen Voorstander van het ontwerp, zij het ook al niet met groote geestdrift was de heer Bierema (Lib.), terwijl de heer Vliegen (5 D.A.P.), voor zoover verstaanbaar, zich nie: tegen het voorstel verklaarde, al had hij wat anders liever gezien. Intusschen drong ook hij aan op af echaffing van den accijns op het geslacht. De heer Van den Heuvel (A. R.) had ook al geen vrede met wat was voorgesteld. Hij achtte de opheffing van de opcenten op den suikeraccijns niet zoo erg noodig. Veel liever had hij gezien, dat de opcenten op degrond- belasting zoo niet geheel dan voor de helft werden geschrapt. ban kon men de suiker- belasting ongewijzigd laten. En wilde men den vleeschaccijns opheffen, dan kon dat best gebeuren door daartegenover de tabaks- belasting te verhoogen. Ten slotte drong hij verhoogen. Ten slotte drong hij - - -r --- ..leine verhooging van het invoer- recht op suiker. De heer Rutgers van Rozenburg (C. H.) verklaarde zich voorstander van het voorstel dat volgens hem herstel van een vergissing zou beteekenen. De heer Van Vuuren (R. K.) had liever gezien, dat met het overschot de aflossing van de crisisschuld ware bespoedigd, maar hij zou nu niet tegen het voorstel stemmen Zoo dacht er ook zijn partijgenoot Van .oorst tot Voorst over, terwijl de heer Wei1 kamp (C. H.) de rij der sprekers besloot met instemming te betuigen met de door den heer Van den Heuvel ontwikkelde denkbeelden. Daarop heeft de Minister van Financien het voorstel verdedigd. De heer De Geer er- kende zelf, dat hij niet veel nieuws te berde kon brengen, maar hij handhaafde met kracht wat hij had voorgesteld. Voor het denkbeeld om den vleeschaccijns te verlagen of op te heffen gevoelde hij zeer weinig, ook omdat men het vermoedelijk met elkander niet eens zou zijn op dit punt. Van de ophef fing van de opcenten op de Grondbelasting wilde hij volstrekt niets weten. Die waren ieeds verdisconteerd in de grondprijzen en de boeren zouden er toch geen voordeel bij vinden als ze verdwenen. De opheffing der opcenten op den suikeraccijns strookte ten slotte met de te Geneve genomen besluiten. Bij de hierop gevolgde stemmingen werd de reeds vermelde motie-Oud verworpen met 42 tegen 25 stemmen. Een amendement van den heer Van de Poll om de Verdedigingsbe lasting II te handhaven doch over te bren gen naar de gewone middelen ten einde de opbrengst ten goede te doen strekken aan cultureele belangen enz., werd vervolgens verworpen met 51 tegen 17 stemmen, waar op het regeeringsvoorstel zonder stemming werd goedgekeurd. Hedenavond Begrooting van Defensie. Het gerucht gaat, dat de Voorzitter de behande ling hiervan in de avondzitting, hoe lang de ze ook moge duren, wil afmaken. Oa&elijksch overzicht. De dictatuur in Spanje. Wanneer Primo de Rivera been gaat. In Januari een nieuwe grondwet. De laatste dagen gaan er in Spanje weer geruchten rond, als zou er aan de dictatuur binnenkort een einde komen en Spanje weer normaal grondwettelijk geregeerd worden. Deze geruchten zijn door Primo de Rivera al weer tegengesproken. Hij wenscht in ieder geval en tot elken prijs zoo lang op zijn post te blijven tot de koning een geschikten op- volger kan aanwijzen, die dan den overgang tot normale verhoudingen zou kunnen inleiden. Aldus motiveert de Spaansche dictator zijn aanblijven. Uit deze verklaring van Primo blijkt wel, dat hij er nog niet aan denkt, om af te treden. Trouwens, daar wijst alles op. Zoo heeft hij reeds zijn program voor 1930 aangegeven, waaruit valt op te maken, dat hij in 1930 althans nog niet den tijd zal heb ben „naar een geschikten opvolger te zoekett" Het is in Spanje een vreemde toestand. Feitelijk kan nien niet goed nagaan, wat er eigenlijk wel precies gebeurt. Zooals men zich zal herinneren, is er dez-en zomer bij de z.g. „Nationale Vergade ring" een ontwerp ingediend voor een nieuwe Spaansche grondwet. Deze grondwet was bedoeld, om in wor king te treden, als de Nationale Vergadering zou zijn afgetreden. Voor haar zou dus de grondwettelijke regeeringsvorm in de plants komen. Tot nog toe blij-ft deze Nationale Vergade ring echter. En met haar natuurlijk Primo de Rivera. Het lijkt er veel op, dat Primo zijn best doet, de vergadering intact te houden en dus heerscher te blijven. Toch schijnt de positie van Primo geleide- lijk minder krachtig te worden. Daar wijst bijvoorbeeld de vrijspraak van Sanchez Guerra op, die dezen zomer bij een poging tot omverwerpen van het heerschende regi ment betrokken was. Van veel beteekenis is ook het feit, dat bij de-uitbreiding van de Nationale Vergadering, waartoe Primo de Rivera het besluit nam, de vakvereenigingen elke medewerking weiger- den en wetenschappelijke corporaties slechts tegenstanders van het regime van Primo aanw-ezen Intusschen blijft Primo de Rivera maar steeds aan. In Januari zal de Nationale Vergadering weer bijeen komen, om de nieuwe constitutie definitief vast te stellen. Als die zittingstermijn der vergadering voor- bij is, zullen de grondwettelijke verkiezingen worden gehouden. Tot dien tijd blijft het huidige regime en daarbij Primo Het is nu maar de vraag, wanneer die zit tingstermijn eindigt. Waarschijnlijk zal dat nog wel eenigen tijd duren. En het zou niet zoo heel veel verwondering wekken, als Primo aanbleef tot dat Spanje's bevolking in opstand komt en hem v-erjaagt. Hopen we, dat het niet zoover mag komen! Zestig mijnwerkers begraven. Door een ontploffing van mijngas op een diepte van niet minder dan 1500 M. zijn gis teren in een mijn bij Macalister in den Ame rikaanschen staat Oklohama zestig mijnwer kers begraven. Driehonderd kameraden gra ven om beurten om te trachten de mannen nog levtnd te bereiken. Nader wordt gemeld: Het reddingswerk is zeer bemoeilijkt door een ontwrichting van de installaties van de voornaamste sehacht. Men koesterde vrees, dat de 60 ingeslote- nen doer de mijngassen vergiftigd zouden zijn. voor men tot hun had kunnen doordrin- gen. Vrees, dat alien zijn omgekomen Van de in een steenkoolmijn te Mc Allister in Oklahama bedolven 60 mijnwerkers zijn tot nu toe 12 gevonden, die alien dood waren. Men vreest, dat ook de andere door de giftige gassen gedood zijn. Het reddingswerk opgegeven. Omtrent de mijnramp te Mac Allister in den staat Oklahoma, waarbij 62 mijnwerkers door een instorting werden bedolven, meldt V. D. nader, dat tot nu toe 12 dooden zijn geborgen. Het reddingswerk, om de overige 50 mijn werkers te bevrijden, leverde zooveel moei- lijkheden op, dat men het moest opgeven, zoodat deze levens waarschijnlijk verloren zijn. Het bericht van het ongeluk werd gemeld door twee arbeiders, die eerst onder den grond een zeer groote afstand moesten afleg- gen, alvorens zij de oppervlakte konden be reiken. De oorzaak van de ontploffing staat nog niet vast. De slachtoffers laten 40 vrouwen en 176 kinderen achter. De politieke crisis in Polen. Het P. T. A. meldde gister uit Warschau. dat in het paleis van den president der repu- bliek een conference was gehouden, waaraan de president, de aftredende minister-president Switalski, de aftredende minister van justitie Car en vertegenwoordigers van de parlemen- taire groepen hebben deelgenomen. E>e conferentie had het karakter van een onderzoek door den president naar de voor- waarden en mogelijkheden voor de werk- zaamheid van den Landdag met betrekking tot grondwetsherziening. Een belangrijke wijziging van het reglement van orde van het Sejm. E>e agenda van de parlementaire zitting van gister bevat behalve een dringend belas- tingontwerp een zeer belangrijk voorstel tot wijziging van het reglement van orde voor het Sejm. Het betreffende ontwerp is door de op- positie uitgewerkt met medewerldng van den Sejm-maarschalk, Daszynski en is bedoeld als een bewijs, dat het parlement zich zelf wil ge- nezen van de kwalen, welke men het verwijt Een beperking der individueele vrijheid der afgevaardigden houdt rekening met de klach- ten over een te langzamen gang van zaken, streeft naar krachtiger discipline ter vermij- ding van noodeloos tijdverlies en wil de ar- beidsmogelijkheid verhoogen. De macht van den Sejmmaarschalk wordt uitgebreid, even- als die van de voorzitters der commissies. Te gelijk willen de afgevaardigden paal en perk stellen aan de voorkomende obstructie door de minister gelijk deze in het Sejm den laatsten tijd herhaaldelijk is voorgekomen. Deze ob structie geschiedt aldus, dat nu het sluitrn der debatten door den Sejmmaarschalk, wan neer dus de regeeringspartij de mogelijkheid tot obstrueeren ontnomen werd, een minister het woord vroeg, waarmede overeenkomstig de geldende bepalingen het debat opnieuw werd geopend! Indien de besprekingen, die Dinsdagmorgen op het slot zijn gehouden hiertoe aanleiding geven, zal de oppositie haar voorstel indienen om met commissievergaderingen en volledige zittingen van het parlement door te gaan, als bestond er geen crisis. In dit geval zal er vergaderd worden tot kort voor Kerstmis. Een Kerstvacantie zal niet worden gehouden en onmiddellijk na de feestdagen zal de behande ling der begrooting worden voortgezet. De Grondwet. De Poolsche fractieleiders hebben zich te genover den Staatspresident in principe be- reid verklaard de kwestie der grondwet on der het oog te zien en in de Sejin ter sprake te brengen. Volgens de Poolsche pers zijn de leiders der regeeringspartijen voor de versterking der wacht van den staatspresident en stabi- liseering van het bewind der huidige regee ring. Het verzet tegen Tardieu. De interpellaties der oppositie over rijn Senaatsrede ingetrckken. Begin dezer week hebben wij melding ge- maakt van de rede, die Tardieu in den Senaat had gehouden en de daarop gevolgde protes- ten der linkerzijde. Het was de eerste keer dat Tardieu sederc het aanvaarden van het mi- nister-presidentschap in den Senaat ver- scheen, zoodat zijn rede min of meer de be teekenis eener regeeringsverklaring had. Havas meldt thans uit Parijs, dat de Ka- mervoorzitter Maandag aan het einde der zitting mededeelde dat de socialisten en radi- caal-socialisten .interpellaties over Tardieu's rede hadden ingediend en dat Tardieu uitstel van behandeling voor onbepaalden tijd had gevraagd. De socialistische zoowel als de radicaal- socialistische woordvoerd°rs verklaarden ech ter dat Tardieu, wiens politiek tegen de oppo- stie is gericht, het regime dreigt aan te taster en dat hij de kritiek, welke enkele dagen tevo- ren door de oppositie in de Kamer was geui' voor den Senaat ter sprake had gebracht. Tardieu antwoordde dat hij in den Sena zeer gematigd was geweest, en dat hij gedi: rende de drie jaren die hij aan het bewind ij (eerst als minister) een liberale politiek, dw z. de politiek der Republikeinsche Unie heeft gevoerd. Hij deed opmerken dat de socialic- ten en radicalen hebben geweigerd het bewir te aanvaarden, en zeide: Ik ben niet de man. die het bewind heeft „gestolen". Hij verzocht den sprekers hun interpella ties in te trekken, waarin deze toestemden. i Werkloozen-betoogingen te Frankfort A. D. M. Ernstige relletjes. Gisteravond zijn in de binnenstad van Frankfort a. d. M. betoogingen van werk- loozen gehouden, die een bedenkelijke om- vang aannemen. Zij beoogden dru-k uit te oefenen op den gemeenteraad die een voorstel tot steun aan werkloozen met Kerstmis be- handelde. De betoogers, duizenden in aantal, trokken in gesloten optocht naar het raadhuis en kregen toeloop van talrijke nieuwsgieri- gen. Het raadhuis en de omgeving ervan wa ren geheel door politie afgezet. De werkloozen raakten in botsing met de politie en reeds zijn aan beide zijden gewon- den gevallen, maar hun aantal staat nog niet vast. Ook enkele voorbijgangers zijn gewond De politie heeft verscheidene straten moeten schoonvegen en heeft bij het postkantoor ge- bruik moeten maken van haar revolvers. Gisteravond laat duurden de relletjes nog voort. Twintig belhamels werden wegens tegenstand ingerekend. Van de politie zijn drie man gekwetst. Nader meldt men: In de oude stad is het tegen 23.30 uur opnieuw tot opstootjes geko- men, waarbij enkele winkelruiten het moesten ontgelden. Na middernacht werd het echter overal rustig. In den loop van den dag zijn 17 menschen gearresteerd. Het aantal gewonden is nog niet bekend. Een Kerstgave De gemeenteraad heeft gisteravond na een stormachtige zitting besloten, met Kerstmis aan de werkloozen 20 mark en voor echtge- nooten 5 mark uit te betalen. De kosten van deze Kerstgave bedragen 900.000 Mark. Na dit besluit dienden de volkspartij, de Duitsch-nationalen en de economische partij een motie van wantrouwen in tegen den eer- sten burgemeester, dr. Landman. De motie is met 40 tegen 33 stemmen verworpen. De com- munisten stemden bianco. Omtrent de onlusten van gisteravond en vannacht wordt nog gemeld, dat de stra ten een beeld opleverden als in de ergste oorlogsjaren. Op de hoek van FahrgasseBraubach- strasse was het plaveisel geheel opgebro- ken. Het vuur der politie werd met een ha- gel van steenen beantwoord. Laat in den nacht namen de relletjes weer gevaarlijke vormen aan, maar de politie was nu den toestand spoedig meester. De juiste grootte van het zeer talrijke aantal gewon den kon nog niet worden vastgesteld. In to- taal werden 28 personen gearresteerd. Een half jaar geboeid in de gevangenis. Protestbrieven niet verzonden. Het „Berl. Tag." deelt mede, dat eenigen tijd geleden de Duitsche „Liga fiir Menschen- rechte" een bericht kreeg, volgens hetwelk een zekere Jozef Schneider sinds geruimen tijd in het huis van bewaring te Elberfeld zat en ongeveer een half jaar lang geboeid was geweest. Deze mededeeling klonk zoo onge- looflijk, dat de Liga dadelijk een onderzoek instelde. Het resultaat deelt het blad mede daar het geval zoo schandelijk is, dat het niet verzwegen mag worden. Josef Schneider, die intusschen v-eroor- deeld is tot drie jaar tuchthuis wegens land- verraad, bevond zich sinds 13 Sept. '28 in het huis van bewaring te Elberfeld. Zijn protest- brief van 9 Aug. '29 aan de Liga werd wegens z.g. onjuiste beweringen niet verzonden Toen zijn vrouw begin Februari als gevolg van de opwindingen plotseling stierf, vroeg hij verlof hetgeen hem geweigerd werd. De man deed toen een poging de hand aan zich zelf te slaan. Op 8 Febr. '29 kreeg Schneider op bevel van den rechter van instructie de hand- boeien aan, welke hem alleen bij de maal- tijden werden afgenomen Hij werd voor den rechter van instructie steeds met de boeien aan gebracht. Wegens deze en andere kwellingen is een onderzoek ingesteld. Schneider heeft zich over deze behandeling bij de Liga willen be- klagen, maar tot viermaal toe werd hem de brief teruggeven. Op 17 Augustus '29 zijn de boeien voorgoed afgenomen. In de behandeling van het proces voor het gerechtshof te Hamm werd ook de rechter van instructie als getuige gehoord. Toen hem gevraagd werd hoe dat zat met die hand- boeien moet hij geantwoord hebben, dat men tengevolge van zijn met verlof gaan vergeten had ze af te nemen! De verdediging betoog, de, dat het boeien wel bedoeld zal zijn ge weest als middel om een bekentenis te ver- krijgen. Op uitdrukkelijken wensch van den rechter van instructie heeft diens plaatsvervanger de oceien niet doen afnemen. Tenslotte wordt rechtstreeks een beroep igedaan op den Pruisischen minister van justi- om hier tusschen beide te komen De a.s. Vlootcomferentie. EXTRA AVOID (CHRISTMAS CAROL) voorgedragen (in eigen bewerking) door Dr. J. B VAN AMERONGEN, VRIJDAG 27 DECEMBER, 8 uur, in de HARMONIE (Dancing). Kaarten (f 0.25, f 0.50 of f 1.00) vanaf heden verkrijgbaar aan Uitleenbureau Lees- zaal en des avonds aan de zaal. In het nummer dat DINSDAG 31 DECEMBER verschijnt, zal wederom gelegenheid bestaan tot het plaatsen van nienwjaarswenschen a 50 cent a contant DE DIRECTIE. Zij, die zich met 1 Januari a.s. voor minstens 3 maanden op dit blad abon- neeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers franco en gratis DE DIRECTIE. De vooruitzichten. Te Londen wordt groote beteekenis ge- heCht aan de Amerikaansch-Japansche be sprekingen die heden te Washington aaa- vangen, te meer nu ook uit Parijs en Rome nadere berichten worden ontvangen. Het resultaat is echter naar de diplo- matieke medewerker van de Daily Telegraph meent te weten weinig bemoedigend. Vol gens de te Londen ontvangen berichten, zou Frankrijk niet alleen vasthouden aan zijn eisch inzake het handhaven van de groote duikbooten, doch zou het ook weigeren tege- moetkoming te toonen inzake de groote krui- sers Frankrijk zou toewijzing verlangen van tien kruisers met een waterverplaatsing van tienduizend ton en een bewapening van 8 stukken van 20 c.M tegen vijftien Engcl- sche kruisers van hetzelfde type. De verhou- ding tusschen de vloten van Engeland en Frankrijk zou op dit onderdeel hierdoor op ongeveer 10 6.7 gebracht worden inplaats van 10:3.35, zooals oorspronkelijk op de Conferentie te Washington in 1921 werd vastgesteld. Deze Fransche eisch wordt door Engeland afgewezen. Daar bovendien Ja pan verhooging van het kruiserpercentage eischt, zal deze kwestie zeer groote moeilijk- heden op de conferentie veroorzaken. Aan den anderen kant is men te Londen i zeer voldaan over de tegemoetkomende hou- ding van de regeering der Vereenigde Staten en van Italie. Vooral de gunstige vooruit zichten voor een voorloopige Engelsch-Ital! aansch-Amerikaansche overeenkomst inzake de duikbooten hebben groote voldoening ver- oorzaakt. Men verwacht, dat ook verdere be sprekingen te Washington tusschen de Amc- rikaansche regeering en de Italiaansche en Engelsche ambassadeurs goede resultaten zullen hebben. De Engelsch-Italiaansche be- trekkingen worden door deze besprekingen gunstig ge'influenceerd. t Een bespreking van drie uur. Naar uit Washington wordt gemeld heeft gisteravond in de particuliere woning van staatssecretaris Stimson een bespreking plaats gehad tusschen de leiders der Japan- sche en Amerikaansche delegatie voor de vlootconferentie te Londen, die drie uur duur- de. Een gemeenschappelijk communique da' na de besprekingen gepubliceerd werd, on derstreept hun vriendschappelijken aard. Het is nog niet bekend wanneer de bespre kingen voortgezet zullen worden. ITALIE. HET PAUSELIJK JUBILEUM. Gelukwenschen en geschenken. De paus ontving gisteren in zijn particu liere boekerij de leden van het „Heilige Co'- lege'', die hem hun gelukwenschen met zijn priesterjubileum kwamen aanbieden en hem daarbij een briljanten bezet kruis en een ring met smaragd ten geschenke aanboden. De paus dankte in hartelijke bewoordingen er gaf den aanwezigen den pauselijken zegen. Een nader telegram meldt, dat de paus ook de te Rome aanwezige kardinalen ont ving, die hun gelukwenschen kwamen aan bieden. Hij bedankte de kardinalen voor d« ontvangen geschenken en toonde hun de cadeaux, die hij uit alle hoeken der wereld ter gelegenheid van zijn priesterjubileum had ontvangen. DE POLITIEKE MISDRIJVEN. Strenge vonnissen. De fascistische speciale rechtbank voor de verdediging van den Staat heeft de handen weer vol gehad en talrijke vonnissen geveld. In minder dan een week heeft zij twintig per sonen wegens politieke misdrijven tot gevan- genisstraf veroordeeld en een even groot aan tal tot deportatie naar een der berucht gewor- den verbanningseilanden. Vier der veroor- deelden zaten sedert de algemeene verkiezin gen van het vorig jaar reeds in arrest omdat zij zich g« durende de verkiezingscampagne aan het afrukken van fascistische verkiezings- affiches hadden schuldig gemaakt. Alessandro Pertini, een socialistisch advo- caat te Savona. die in 1926 tezamen met de AARSCH

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 1