denk aan Ernstig auto-ongeval bij Doom. Radifuafisch Weerberieht. AGENDA BinnenBand Moord te Rotterdam. KOFA-MAGAZIJN TWORPT KOUDER J. SPRUIJT Luchivaart De Fransche Oceaanvlucht. VLIEG10CHT EHGELAHQ-KAAPSTAO. Woensdag 18 December. 7.30 uur, Cinema Americain: geluidfilm Lucky Boy (voor elken leeftijd). 7.30 uur, A. B. T.: Chariot. een tikje zot (boven 14 jaar.) 7.30 uur, Victoria Theater: 1. De gemas- kerde vreemdeling; 2. Parijsche mode; 3. Batavia (boven 14 jaar). 8 uur, handelsschool, Openb. Cursusavond Inst. v. Arb. Ontw., spreker de heer C. Kra mer, onderwerp Ghandi. 8.30 uur „De Unie", verg. afd. Alkmaav Alg. Ned. Verbond; sprekers baron vai Fridagh en ir. E. F. Suringar. 7.30 uur, tooneelzaal 's Lands Welvarea te Schermerhorn, optreden telepaath Maloitz Donderdag 19 December. 7.30 uur, Cinema Americain: geluidfilm Lucky Boy (voor elken leeftijd.) 7.30 uur, A. B. T.: Chariot. een tikje zot (boven 14 jaar). 7.30 uur, Victoria Theater: I. De gemas- kerde vreemdeling; 2. Parijsche mode; 3. Batavia (boven 14 jaar). Zaterdag 21 December. 8 uur, Harmonie, Tooneelvereeniging r. O. P., opvoering van „Beurskoorts". Zondag 22 December. 8 uur, cafe Renses te Stompetoren, feest- avond S. D. A. P., opvoering Op hoop van zegen door Falkland van Heiloo. 8 uur, Harmonie, Concert „Trinitas". Maandag 23 December. 1 8 uur, Leeszaal, alg. verg. openb. leeszaal en boekerij. 8 uur, De Unie, psychometrische experi- menten van mevr. Bos—Teunissen. Vrijdag 27 December. 8 uur, dancing Harmonie, voor de volks- miversiteit, extra avond, voordracht dr. J. B van Amerongen van Dickens' „Kerst- lied" in eigen bewerking. Zaterdag 28 December. 8 uur, Harmonie, feestavond D. E. S. socialistischen leider Turati uit Indie ont- snapte tn vijf maanden geleden aan het sta men te Pisa werd gearresteerd, is tot tien jaar gevangenisstraf veroordeeld. DUITSCHLAND. PROTESTEERENDE CAFEHOUDERS EN GASTEN. In den nacht van Zondag op Maandag ging de in Gotha ingevoerde z.g. ,Hocker- steuer" om half een in Bij wijze van protest sloten op dat uur alle hoteliers en cafe- houders hun deuren De op straat gezette hlanten liepen te hoop en al spoedig begon het er naar uit te zien of in het rustige Gotha de olutie was uitgebroken. Schreeuwer.de en fluitende trokken de be- toogers door de stille straten naar het huis van den burgemeester, die inmiddels de noodige politie had ontbodeh. Met het ge- volg, dat het tot fiksche klappartijen kwam. Den geheelen nacht door werd betoogd tegen de nieuwe beiasting. Toen de menigte in den vroegen morgen wederom voor de woning van den burgemeester kwam demonstreeren, verscheen deze zelf en trachtte de veront- waardigde menigte toe te spreken. Hij werd echter met hoongelach en gefluit ontvangen, waarna de politie de betoogers weer uiteen- dreef. Een groot aantal personen is gearres teerd. Maatregelen worden genomen om ae be iasting met het oog op het groote verzet voorlcopig buiten working te stellen. FRANKRIJK. KARDINAAL VERDIER. De cpvattingen van den nieuwen cartsbisschcp van Pciijs. In een onderhoud, dat mgr Verdie:, de nieuwe aartsbisschip van Pariis, die Maandag in het door den Paus gehouaen geheim con- sistorie tot kardinaal is verbeven, voor zijn vertrek naar Rome met een inedewerker van de „Figaro" heeft gehad, heeft hij met be- trekking tot het communisme verklaard, dat men nooit genoeg alle afbrekende theorieen en bewegingen kan bestrijden en laken gelijk de Kerk ook doet. Het is een noodlottig en gevaarlijk werk, zeide hij, om de sociale orde .te ondermijnen, revoluties voor te bereiden en anarchic te ver- breiden. Want na een negatief program dient op een goeden dag een positief program te worden opgesteld. En dan zouden de com- munisten. stel het onmogelijke geval dat ze eens de overhand in Frankrijk zouden krij- gen, zich er van bewust worden dat er tra- dities, krachten en elementen bestaan waar ze nooit buiten kunnen en die, wat ze ook beweren mogen, onmisbaar zijn Op een vraag van mgr Verdier is aange- wezen om over een concordaat met den Hei- ligen Stoel te onderhandelen, antwoordde de geestelijke, dat daarvan. voor het oogenblik althans, geen sprake is Waarom zou er Ver- andering in het tegenwoordige regime moe- ten komen? De Kerk van Frankrijk geniet vrijheid. De materieele positie der geestelijken evenwel is vaak allerdroevigst, sehatidelijk zelfs voor een land als Frankrijk. Anderzijas bestaat de beangstigde kwestie van het on- derwijs. Het onderwijspersoneel toont groote toewijding, doch er is gebrek aan onderwijs- krachten en aan geld. En dan is er nog Elzas- Lotharingen. Wij kunnen den Elzassers, aldus mgr. Verdier, ons regime niet oodringen. Wat zou een nieuw concordaat tusschen Frankrijk en den Heiligen Stoel een kwesties en pro- blemen opwerpen! Later misschien Maar nu? Waartoe zou het noodig zijn? PORTUGAL. GENERAAL GOMEZ DA COSTA Uit Lissabon wordt gemeld, dat vannacht fs cverleden generaal Gomez da Costa, die in 1926 korten tijd dictator was in Portugal. Da Costa was ook eenigen tijd president van de Portugeesche republiek. L NOORWEGEN. DRONTHEIM ZONDER LICHT. Een staking de oorzaak. Jit Drontheim wordt gemeld, dat de stad sinds gisteravond zonder licht en gas is, doordat de vakvereenigingen hun dreigement om in de gemeentelijke bedrijven een staking af te kondigen, in een daad hebben omgezet. Oorzaak van de staking is de te werkstel- ling van een ongeorganiseerde in een der aan een particuliere onderneming verpachte gemeentebedrijven. De dader gearresteerd. Hedennacht om kwart over een is de 56- jarige W. D. Timmennans op den Coolsin- gel voor het postkantoor door een jongen man neergestoken. De dader is gearresteerd. Het slachtoffer werd naar het ziekenhuis op den Coolsingel overgebracht, waar hij bij aankomst bleek te zijn overleden. De dader, v. d. Z., is, naar wij nader verne- men, 's avonds laat met 'n kameraad in den winkel van den 29-j. vischhandelaar D. T. in de Westewagenstraat gegaan, om bokking te koopen. Deze vischhandelaar, die een zoon van het slachtoffer is, bevond zich op dat oogen blik niet in den winkel, evenmin als zijn vrouw. De klanten werden bediend door het 16-jarige zusje van D. T., een dochtertje van den verslagene. De dader heeft, dat is uit getuigen-verkla- ringen komen vast te staan, eenige grappen gemaakt met het jonge meisje, welke de grenzen van het behoorlijke overschreden. Hij verkeerde onder drankinvloed en hij was zelfs eenige uren na zijn daad nog niet ge- heel nuchter. Zijn onbetamelijke houding werd direct opgemerkt door het echtpaar T., dat den winkel inliep en de klanten verzocht er uit te gaan. Dit heeft een klein relletje veroor- zaakt. v. d. Z. was klaarblijkelijk in een vecht- lustige stemming, daar hij op een gegeven moment tegen T. zeide: „kom er maar eens uit, als je durft". T., die echter een dolkmes in zijn bezit zag, ging op de uitnoodiging niet in. Op dat oogenblik is de vader van T. van de Raambrug af naar den winkel van zijn zcon komen wandelen. Hij hoorde de oor zaak van het relletje en trok partij voor ziin dochtertje. Zoo moet hij den verdachte heb ben toegevoegd, dat hij het meisje niet in de maling moest nemen. Dit wakkerde den twist, die al weer aan het luwen was, onmiddellijk weer aan en zoo ontstond er een woordenwisseling tus schen het slachtoffer en den dader. Er is een getuige, die verklaard heeft, dat hij gezien heeft, dat T. zich daarbij zoo kwaad heeft gemaakt, dat hij v. d. Z. een klap in het gezicht heeft gegeven. v. d. Z. zou toen het dolkmes hebben ge- grepen en T. hebben gestoken. Deze werd in den rug geraakt en in den rechter-boven- arm, waar de groote slagader werd doorge- sneden. Hevig bloedende is T. de Westewa genstraat ingeloopen en de Hofstraat, waar hij in elkaar is gezakt, blijkbaar uitgeput door het groote bloedverlies. Omstanders waren den dader, die op de vlucht was geslagen, nageloopen. Op den Coolsingel werd hij gearresteerd. Een be- bloed dolkmes werd op hem bevonden. Het slachtoffer bleek bij aankomst in het ziekenhuis op den Coolsingel reeds te zijn overleden. TWEE "OOODEN. Hedenmorgen even na 7 uur had tusschen Driebergen en Doom een ernstige botsing plaats tusschen een vrachtauto en de electri- sche tram. Op het rechter weggedeelte voor het land- gced „de Horst" te Driebergen raakte ver- moedelijk. de stuurinrichting van den auto de fect, waardoor deze pardoes tegen de in voile vaart zijnde tram opreed. De auto werd versplinterd en de beide inzittenden, de ongeveer 35-jarige landbou- wer J. de Lange uit Doom en de ongeveer 27-jarige chauffeur K. Mandersloot uit Langdonk (N.B.) werden op slag gedocd. De auto geraakte in brand, welke echter door de vrijwillige brandweer uit Driebergen spOedig kon worden gebluscht. Van de 4 varkrns, waarmede de auto ge- laden was, bracht een drietal het er levend af. De slachtoffers waren beiden gehuwd en laten vrouw en kinderen achter. De wagen- bestuurder en de passagiers in de tram ble- ven cngedeerd. VOOR DE KONINKL1JKE STALLEN Een geschenk van de Hongaar- sche regeering. Naar de ,.Pesti Hirlap'' te Boedapest mede- deelt, is eenige dagen geleden de Nederland- sche opperstalmeester de heer R. F. C. baron Bentinck te Bcedapest aangekomen om in opdracht van koningin Wiihdmina paarden te koopen. De heer Bentinck bezichtigde de stoeterij van Mezohegyes, waar hem in het bijzonder vier prachtige zwarte paarden opvielen. De Flongaarsche regeering, die van de plannen van den Nederlandschen opperstalmeester kennis kreeg, bood Koningin Wilhelmina de uitverkoren paarden ten geschenke aan welk geschenk de koningin aannam. Deze paarden behooren tot het zeldzame Nonlusras, die gedurende den Napoleon- tischen oorlog naar Hongarije overgeplaatst werden. ALKMAAR IJMUIDEN. tributie-gelden over Ocober niet meer in kas waren. Het NV.V. heeft dan ook al rnoeten bijspringen. E)e afd. Haarlem van den Bond heeft een motie aangenomen om den secr.-penning- meester „zonder meer te ontslaan". NA DE HU1SZOEKINGEN Een telegram van het N. A. S. Het Nationaal Arbeids Secretariaat in Nederland heeft het volgende telegram ge- zonden aan den minister van Justitie: „Federatiebesturenvergadering Nationaal Arbeids-Secretariaat 15 December nam met verontwaardiging kennis van de brutale politie-overvallen, die Zaterdag op redactie- bureaux „Tribune" en elders hebben plaats gevonden. Omstandigheid dat geen enkele reeele rechtvaardiging in bestaande verhou- dingen te vinden is, maakt dit poiitioneel machtsmisbruik bovendien belachelijk en doet maar al te duidelijk uitkomen hoe lichtvaar- dig de bewegingsvrijheid van onderdeelen der Nederlandsche arbeidersbeweging wordt aangetast. Wij eischen bestraffing van de schuldige ambtenaren". NEKKRAMP IN DE KAZERNE In de Menno van Coehoorn-kazerne te Arnthem heeft zich een geval van nekkramp voorgedaan bij een millicien uit Milligen. De patient is naar een barak van het gemeente- ziekenhuis overgebracht. In de kazerne zijn de noodige maatregelen tot isoleering ge nomen. AUTOBUSDIENSTEN. Gedeputeerde Staten dezer provincie heb ben besloten de bij hun besluiten van 27 April 1927 en 28 Maart 1928 aan C. Pijper te Spanbroek verleende vergunning tot het uit- oefenen van een autobusdienst van Hoorn over Venhuizen naar Enkhuizen en terug, van Venhuizen naar Purmerend en terug op Dins- dag, en van Alkmaar naar Aartswoud en terug in te trekken. EEN TEKORT VAN f 150.000. Bij een commissionnair in geslepen diamant. Naar het Volk verneemt, is een belangrijk tekort ontdekt bij de firma M. P., Amster damsch commissionnair in geslepen diamant Het tekort zou een bedrag beloopen van 150.000, dat ten laste komt van een viertal Amsierdamsche firma's. ERNSTIG ONGELUK. In een al in beweging zijnden trein gesprongen. Op het station Gouwsluis aan de spoorlijn UithoornAlfen a. d. Rijn is gisteravond de 26-jarige onderwijzeres, mej. M. de Moor, woonachtig te Amsterdam, toen zij met haar verloofde op den reeds in beweging zijnden trein wilden springen, uitgegleden en tus schen de wielen gevallen. Beide beenen wer den haar afgereden. Het slachtoffer is te Alphen verbonden en in zorgwekkenden toe- stand naar het academisch zieken te Leiden vervoerd. „ZEG HET MET BLOEMEN". Gisteravond heeft de Communistische Partij „Holland", afdeeling Haarlem, een vergadering gehouden, waarin gesproken zou worden over de gemeente-politiek. De Haarlemsche anti-stemdwangpartij-man G. Overstegen, lid van den raad, las dezelfde verklaring voor, die hij in den raad heeft be- kend gemaakt, dat hij n.l. van de Anti-Stem- dwangpartij was overgegaan naar de Com munistische Partij. Bij het debat trad een anarchist naar voren met een ruiker bloemen met rood en zwart lint. Deze bloemen werden aangeboden aan de vrouw van Overstegen. Gedacht werd, dat met die aanbieding een vriendelijkheid be- doeld was, doch de anarchist deelde mede, dat deze bloemen aangeboden werden „uit dank- baarheid voor de oprechte struisvogel-politiek van Overstegen". Het roode lint stelde het verleden voor van Overstegen en het zwarte lint de toekomst. Nog andere „vriendelijk- heden" werden tot Overstegen gericht. DE BURGEMEESTER VAN OEGSTGEEST. In de gistermiddag gehouden vergadering van den gemeenteraad van Oegstgeest heeft de burgemeester, de heer J. G. van Griet- huysen medegedeeld, tegen 15 Februari a s. eervol ontslag te hebben gevraagd. De heer Van Griethuysen, die thans 73 jaar oud is, was ruim dertig jaar burgemees ter van Oegstgeest en gedurende een groot groot gedeelte van dezen tijd tevens burge meester van Voorhout. BRANDEN. Door onbekende oorzaak is gisteravond brand ontstaan in de opslag- en bergplaatsen van de rijwiel- en lantaarnfabriek van de N.V. Karel Lengs te Tegelen. Het vuur breid- de zich zeer snel uit. De paters van Steijl wa ren spoedig met de motorspuit ter plaats-. Zij werden door den zwaren rook bij het blus- schen zeer gehinderd. De loodsen zijn geheel uitgebrand. belasten DE LANGE DE MORAAZ, ALKMAAR. DE NED. STUCADOORSBOND. Ee onregelmatigheden in de administratie. Naar aanleiding van de geconstaieerde on regelmatigheden in de administratie van den secretaris-penningmeester van den Ned. Stucadoorsbond deelt men mede, dat de ver gadering van den Bond, die in Januari zou worden gehouden, wegens het spoediger ge- reed komen van het accountants-onderzoek, reeds Zondag in Den Haag zai plaats heb ben. Het tekort van ruim 50.000 loopt over eenige jaren. In de laatste vier jaar was geen controle op de administratie geoefend Bij de werkloosheidsuitkeeringen in de vorige vorstperiode bleken financieele moeilijkheden te bestaan. De jongste staking heeft het hoofdbestuur aanleiding gegeven om de ad ministratie te controleeren. Dit is in Novem ber gebeurd; toen bleek, dat ook de con- VOOR MOED, VOLHARDING EN ZELFOPOFFERING. Gisteren werd ten raadhuize te Den Hel- der aan den heer C. Doggenaar, leerling der Zeevaartschool, de medaille „Moed, Volhar- ding en Zelfopoffering'' uitgereikt. De heer Dcggenaar heeft in het voorjaar, tijdens fel- le koude, met gevaar voor eigen leven een jongetje, dat door het ijs was gezakt, gered. De directeur der Zeevaartschool, de heer Van Mierlo, hield een korte toespraak, waar na de burgemeester, de heer Driessen, hem de medaille op de fcorst spelde en hem tevens een oorkonde overhandigae. MIA PELTENBURG. Haar huwelijk met Alphomo Brun. De correspondent van de N. R. Crt. te Geneve meldae gsteravond: Onze bcroemde zangeres Mia Peltenburg is vandaag te B:rn in het huwelijk getreden met den bekenden Zwitserschen violist Al- phonse Brun, eerste cortcertmeester van het Bernische Musikgesellschaft en directeur van het Berner Musikkcnservatorium, die een paar jaar geleden ook in Nederlandsche kunslkringeri een goeden naam heeft verwor- ven tijdens zijn tournee door Nederland met het Bernsche strijkkwartet. Flet huwelijk is in alle stilte voltrokken, want vanavond was Mia Peltenburg nog de scliste cp het vierde abonnementsconcert der Bernische Musikge- selschaft. Het Berner kunstlievend publiek heeft op duidelijke wijze getoond hoezeer het zich verheugt, dat thans Mia Peltenburg een der Berner medeburg:rs is geworden. Tot de aanwezigen behoorde cok de Nederlandsche gezant, mr. Doude van Troostwijk, die tij dens de pauze Mia Peltenburg persoonlijk zijn gelukwenschen en hulde is gaan betui- gen. Na het concert vond een klein huwelijks- feest in intiemen kring plaats. Morgen hoopt het jonggchuwde Zwitsersch-Nederlandsch kunstpaar naar de Grauwbunder bergen te vertrekken waar zij eenige weken zullen doorbrengen alvorens hun artistieke lcop- baan weder voort te zetten. Naar ik verneem is Mia Peltenburg voornemens ook in de toe komst haar concerten in Nederland en in het buitenlana hEjvcii geven. SCHADEVERGOEDING VOOR KLUNDER EN TEUNISSEN. Dear het gerechtshof vastgesteld. Naar „Het Volk" verneemt, heeft het Ge rechtshof te Amsterdam in raadkamerzitting van 12 December j.l. beslist op de verzoek- schriften van J. Theunissen en J. C. Klunder, strekkende tot het verkrijgen eener tegemoet- koming in de schade, welke deze geleden hebben ten gevolge van de door hen ten on- rechte ondergane straf (de moord te Giessen- Nieuwkerk). Het Hof heeft aan de beide onschuldlg- veroordeelden toegewezen een bedrag, over- eenstemmende met het door hen gederfde loon gedurende de 4V, jaar, welke zij in de gevangenis hebben doorgebracht, onder af- trek van de kosten, daaraan verbonden („logeerkosten"). Een schadevergoeding, gevraagd door den heer Klunder voor het slechter worden van zijn gezichtsvermogen, werd afgewezen, als zijnde niet bewezen. Een soortgelijke vergoe- ding aan den heer Teunissen voor lichame- lijke verzwakking, voornamelijk bij het loo- pen, werd gedeeltelijk toegewezen. Voorts werd toegewezen een bedrag, over- eenstemmende met ongeveer 2/3 der werke- lijk gemaakte kosten voor het leveren van het bewijs hunner onschuld. Een vergoeding voor het leed en de mo- reele schade werd niet toegekend, daar de wet, volgens het oordeel van het Hof hierin niet voorziet. Naar Mr. Roobol ons mededeelde was het Hof voorts de meening toegedaan, dat de vorderingen van de advocaten mrs. van Meerten, de Vrieze, Roobol en den Hollander niet in overeenstemming zijn met stand en fortuin van de verdachten. naar waarnemingen, verricht in den morgen van 18 December. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 760.0 te Calsho». Laagste barometerstand 737.7 te Yan- mayen. Verwachting, geldig tot den avond van 19 December. Zwakke wind uit Oostelijke of Zuidelijke richtingen; meest licht bewolkt; droog weer; iiehte vorst des nachts; overdag weinig ver- andering in temperatuur. den tusschen minister Ruijs de Beerenbrouck en het bestuur dier vereeniging. Aan deze conferentie zuilen deelnemen de burgemeester van Zutphen, de commandant van de brandweer te Utrecht, die te Tilburg, een hoofdman van de Rotterdamsche brand weer en de secretaris van de Ned. Braiid- weervereeniging. STERKE AARDBEVING. Hedenmorgen om 11 uur, 10 min. 16 sa, (Tijd van Greenwich) werd aan het Meteoro logisch Instituut te De Bildt een zeer sterke aardbeving gerigistreerd. Afstand 8400 K.M. Oorsprong waar. schijnlijk bij de Aleoeten, in het Noorden van den Grooten Oceaan. VEENDAMMER HYPOTHEEKBANK. De vereeniging ter behartiging der belan- gen van houders van pandbrieven der Veen- dammer Hypotheekbank bericht, dat zij van de curatoren de eerste uitkeering ad 25 pet. op de bij haar ingeleverde pandbrieven heeft ontvangen. KORTE BERICHTEN. De koningin is gisterochtend per auto uit Den Haag voor een week naar Apeldoorn vertrokken. Een 24-jarige man te Hoeven is voor- over in een moddersloot gevallen en gestikt. Maandagmiddag is nabij Schiphol een boerenknecht van den bok van een boeren- wagen gevallen en met een zware hersen- schudding en ontwricht schouderblad naar een ziekeninrichting te Amsterdam overge bracht. Te Heel bij Roermond is Maandag- avond het kindje van den heer Schreurs, dat liep te spelen, onder een vrachtauto geloo- pen. Met zeer, zware hoofd- en beenwonden is de kleine in bewusteloozen toestand naar zijn woning vervoerd. Ir. W. F. Staargaard, de tot voorzitter van den Ondernemersbond voor Ned. Indie benoemde, thans met verlof in Nederland zijnd hoofdinspecteur der Indische Staa's- spoorwegen heeft die benoeming aanvaarh Een bewoner van de De Lairessestraat te Amsterdam heeft aangifte gedaan, dat hij bij de verhuizing van den Koninginneweg naar zijn tegenwoordig adres bemerkte, dat een partij tafelzilver ter waarde van pl.m. 360 ontbrak. Uit een kelder in de Korte Konings- straat te Amsterdam, is na verbreking van het hangslot van de deur, een partij trieot- goederen ter waarde van 600 ontvreemd. In den ouderdom van 75 jaar is te 's- Gravenhage cverleden de heer J. A. Schuur- man, oud-hoofdingenieur chef van de afdee ling mijnwezen in Nederl. Indie. De overle- dene was ridder in de orde van den Neder landschen Leeuw. ONDER DE TRAM GERAAKT. Gisteravond wilde mej. C., aan de Buiten- watersloot in tie Phoenixstraat te Delft, uit een nog in geweging zijnde tram stappen. Ze kwam echter onder de tram terecht, waardoor zij ernstig werd gewond en eenige ribben brak. Zij is naar het ziekenhuis vervoerd. Haar toestand is zeer zorgwekkend. BRANDWEER BIJ GROOTE RAMPEN. Naar wij vernemen zal als resultaat van het verzoek van een minister van buitenland- sche zaken aan de Kon. Ned. Brandweerver- eeniging, om hem advies te willen verstrekken inzake maatregelen tegen groote rampen bij brand, zooals te Middelburg, Donderdag a.s te Den Haag een samenspreking plaats vin- De noodlanding bij Maracuja. De beide Fransche vliegers Challe en LarfV Borges, die met succes over den Oceaan zijn gevlogen en tot een noodlanding werden ge- dwengen, nadat ze de kust hadden bereikt, schijnen na het bereiken van het land de orienteering te hebben verloren. De plaats, waar het vliegtuig neerkwam ligt ongeveer 60 mijlen van de kust. De vliegers werden door een troep ruiters gevonden, die zich van het binnenland naar de kust begaven. De plaats der landing is van nederzettin- gen vrij ver verwijderd en dientengevolge nam het veel tijd in beslag alvorens de rui ters een plaats bereikten, vanwaar zij per draad in verbinding met Natal konden ko men. De leider van den vliegpostdienst heeft een toestel naar de landingsplaats gezonden. De vliegers zijn ongeveer 39 uren in de lucht geweest. Ofschoon de voorgenomen ononder- broken vlucht naar de hoofdstad van Uru guay mislukt is, hebben de Franschen toch dit succes gehad, dat zij met vijf andere vliegtuigbemanningen, de vlucht over de zui* delijke route naar Amerika hebben vol- bracht. Hulp. De gouverneur van den staat Rio Grande do Norte heeft een dokter van het quarantai- ne station en eenige ambtenaren naar Mara cuja gezonden. Maracuja. Het dorp Maracuja, in welks nabijheid de landing plaats had, ligt niet ver van Touros, waar de vliegers Ferrarin en Delprete in Juli 1928 neerkwamen. Een onverwachte start. Gistermorgen zijn de vliegers Williams en Jenkins van het Cranwellterrein in Lin colnshire gestart voor hun vlucht Engeland Kaapstad. Het besluit om gistermorgen eensklaps te vertrekken, stond in verband met het feit, dat het des nachts zoo hard gevroren had, waar door het terrein zoo hard was geworden, dat de vliegers 200 gallons benzine meer konden meenemen dan ze verwacht hadden. Zij vlo- gen dus nu met 5100 liter benzine aan boord weg en waren om 2 uur boven Marseille en tegen 4 uur reeds in het gezicht van Sardi- nie. De route loopt verder over Tunis, DouS- la in de Fransche sahara, Kameroen naar Benguela in Portugeesch West-Afrika, waar

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 2