fllkMistlt Curant. WWIKLKTON. DEKANG-HE VAAS. No. 298 1929 fiMtiard een en dertigste Jaargang. Woensdag l*i Wecember Radio-hoekje Donderdag 19 December. Hilversum, 1071 M. (Wan 12—6.— n.m. 298 M.) 10.—10.15 Morgenwijding. 12.15 2.Concert door het A. V. R. O.-kwartet. 2.3.Gramofoonmuziek. 3.3.30 Half- uur voor de Ned. Ver. van Huisvrouwen Le- zing door mej. F. Meijboom oyer: Wat iedere vrouw moet weten van practische ziekenver- pleging. 3.30—4.— Gramofoonmuziek. 4.-— 6.— Ziekenuurtje. 5.30—6.30 Concert door Jiet A- V. R. O.-kwartet. 6.30 Vaz Dias: Koer- sen 6.45—7.15 Landbouwhalfuurtje. Spr.: IW Th Zwart. 7.15—7.45 Fransch: Gevor- derden en conversatie. 8.01 Praatje door J. G. Pater over: De P- T. T.-diensten in verb, met het Kerst- en Nieuwjaarsfeest. 8.15 Aansluiting van het Concertgebouw te Am sterdam. Het Concertgebouw-orkest onder ileiding van Pierre Monteux. Walter Giese- king, piano. In de rustpoos: Vocaal concert door het „Qintet classique des Cosaques du Terek", onder leiding van Pierre Svetlanoff. Solo-tenor: Fedenco. Na afloop van het con cert persberichten. Daarna: Voortzetting Vo caal concert. 10.45 ca Gramofoonmuziek. 12— Sluiting. ffaizen, 1875 M. (Uitsluitend N. C. R. V.) g.15—9.30 Concert. 10.10.30 Zang door Dameskoortje. 10.30—11.Ziekendienst. 11.11.30 Lezen van Christ. Lectuur. 11.30 11.45 Gramofoonmuziek. 11.4512.30 Uurtje voor de landbouwers. 12.30—2. Concert. Piano, orgel, fluit en viool. 2.2.35 Uitz. voor scholen. 2.453.45 Cursus Fraaie IHandwerken. 4.5.Ziekenuurtje. 5.6. Lezing over: „Over zielkundige invloeden op het proces van de ziekte". (IV). 6.7.— Or- gelconcert. 7.7.30 Lezing over: „Kristlik fryske dichtkinst". 7.308.Cursus Ma- leisch. 8.—8.30 Lezing over: „Mijn Jorda- nertjes". 9.Uitvoering van een Oratorium. Koor, orkest en vocale solisten. Daarna pers- berichten. Daventry, 1554-4 M. 10.35 Morgenwijding 11.05 Lezing. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Concert. E. Simpson, sopraan. G. Heather, bas-bariton. O. Clcke, piano. 1.202.20 Con cert op cinema-orgel. 3.20 Vesper uit de Westminster Abbey. 4.05 Lezing. 4.20 Con cert. W. Ransom, sopraan. E. Nichol, tenor. Harp-kwintet. 5 35 Kinderuurtje. 6.35 Nieuwsberichten 6.50 Marktprijzen. 7.05 Piano-recital. 7.20 Lezing. 7.45 Lezing. 8 05 Concert. N. Walker, alt. T. Jones, tenor. Militair Orkest. 8.20 Nieuwsberichten. 9.40 Lezing. 9.55 Duitsch Nationaal Programma. Mannenkoor, dansorkest en sprekers. 11.20 12.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris"1725 M. 12.50 2 20 Gramofoonmuziek. 4.05 Dansmuziek. 4.35 Kinderuurtje. 6.55 Gramofoonmuziek. 7.40 Gramofoonmuziek. 8.20 Tooneeluitz., zang en kamermuziek. Langenberg, 473 M. 6.207.20 Gramo foonmuziek. 9.3510.10 Gramofoonmuziek 11.30 Phonola-concert. 12.251.50 Concert. Orkest en bas. 4.50—5.50 Orkestconcert. 7 20 8.05 Orkestconcert. 8.05 Wederopvoering van „S.O.S.Rao, rao Foyn". „Kras- sin" rettet „Italia". Hoorspel van Friedrich Wolf. Daarna tot 10.50 Dansmuziek. 10.50 11.50 Dansmuziek (Gramofoonplaten). Vervolgens tot 12.50 dansmuziek. Zeesen, 1635 M. 6.1510.05 Lezingen. 11.20—12.15 Gramofoonmuziek. 12.15 12.50 Berichten. 1.201.50 Gramofoonmu ziek. 1.503.50 Lezingen. 3.504 50 Con cert uit Berlijn. 4.50—7.20 Lezingen. 7.20 Orkestconcert. 8.25 Lezing. 8.35 Concert door Strijkorkest. 9.50 Dansles. Daarna tot 11.50 Dansmuziek. Kalundborg, 1153 M. 10.35—11.05 Uit- zending voor scholen. 11.201.20 Orkest concert. 2.4.Concert. Orkest en Opera- zanger. 7.35—8.10 Concert door het Heger- Terzet. 8.108.55 Voordracht met muzikale illustratie. 9.3510.30 Orkestconcert. 10.30 —12.20 Dansmuziek. Brussel, 508.5 M. 5.20 Orkestconcert. 6.50 Gramofoonmuziek. 8.20 Her-uitzending van het concert in het Concertgebouw te Amster dam. •WAAR DE MEESTE LUISTERAARS ZIJN. Denemarken is nog steeds het land dat het grootste percentage luisteraars heeft, n.l 7.3 pCt. Hfet wordt echter op den voet gevolgd door Zweden, dat op het oogenblik 6.83 pCt. luisteraars heeft. Uit het Engelsch door J. S. Flitscher Geautoriseerd*.vertaIing door v. d. W 40 „Is dat wel zeker?" vroeg zij twijfelend. „Absoluut zeker! Hij is oom Joseph ach- terna ik verwed er alles om, dat hij hem in de gaten houdt. Mijn idee is, dat oom Joseph zich ergens verborgen heeft en dat Mandhu Khan daar waakt als een terrier voor een konijnenhol. Als Mandhu Khan daar aan het werk is, dan is het nu het geschikte oogenblik om daar zijn boot te stelen. Laten wij nu teruggaan naar boven, naar dien heuvelrug. Het dennenboschje, waarin wij straks waren, loopt bijna over de geheele lengte van het eiland. Wij gaan daar langs, jij langs den eenen en ik langs den anderen kant. Wij moe ten dat met de grootste omzichtigheid dcen, goed uitkijken en vlug loopen tot wij aan het einde zijn. Als wij dan niemand gezien of ge- hoord hebben moeten wij het dalen naar het strand wagen en trachten de boot te ontdek- ken daar moet een boot zijn. En als die er is en Mandhu Khan is er ook dan zai ik mijn revolver mceten gebruiken. Wij gaan nu op weg, Pepita!" Ik zag dat de gedachte aan geweld haar zenuwachtig maakte en zij schudde het hoofd en gaf mij een beteekenisvollen blik. .Het eerste gedeelte van je plan kan mij GEMEENTERAAD VAN ALKMAAR. De Burgemeester van Alkmaar roept de leden van den Gemeenteraad op ter bijwo- ning eener vergadering op Donderdag 19 December 1929, nam. 1 uur, ten einde te beraadslagen en te besluiten omtrent de hieronder vermelde punten 1. Vaststelling van de notulen der vorige vergadering. Mededeelingen Ingekomen stukken 2. Benoeming van een directeur van den gemeentelijken dienst der werkloosheids- verzekering en arbeidsbemiddeling, tevens directeur der districts-arbeidsr- beurs (bijlage Nr. 137). 3. Benoeming en aanvulling van com- missien en besturen; verdeeling van den Raad in afdeelingen (bijlage Nr. 141). 4. Voorstel tot wijziging der Algemeene Politie-Verordening inzake het sluitings- uur van herbergen (bijlage Nr. 133). 5. Idem tot wijziging der verordeningen op het openbaar buitengewoon en gewoon lager onderwijs (bijlage Nr 134) 6. Idem tot vaststelling van een nieuwe Motor- en Rijwielverordening (bijlage Nr. 135) 7. Idem tot afwijzing van een verzoek van de afdeeling Alkmaar van den Neder- landschen Kappersbond inzake het slui- tingsuur voor barbiers- of kapperszaken (bijlage Nr. 138). 8. Idem tot herziening van het uitbrei dingsplan voorzooveel betreft de terrei- nen aan den Tienenwal en omgeving (bijlage Nr. 140). 9. Idem tot herziening van het uitbreidings plan voorzooveel betreft de terreinen, gelegen tusschen den Bergerweg, de Houtvaart en de grens tusschen Alk maar en Bergen (bijlage Nr. 143) 10. Goedkeuring van begrootingen van in- stellingen van weldadigheid voor 1930 (bijlage Nr. 142). 11. Voorstel tot afwijking van de data waarop in 1930 de Voorjaarsveemarkt en de Voorjaarspaardenmarkt zullen worden gehouden en tot wijziging van de Verordening voor de Veemarkten (bijlage Nr. 144). 12 Voorstel tot het verleenen van ont- heffing van art. 28 der bouw- en wo- ningverordening ten behoeve van den bouw van een warenhuis op een terrein in den Eendrachtspolder (bijl. Nr 146). 13. Idem inzake ruil van grond ter ver- breeding van de Koorstraat bij de Groote Kerk (bijlage Nr. 147). 13a. Voorstel van Burgemeester en Wethou- ders om een voorloopig crediet beschik- baar te stellen voor de uitwerking van plannen voor den bouw van een over- dekie tribune op het Sportpark. 14. Idem van een 5-tal Raadsleden inzake de pensionneering van wethouders en hunne weduwen en weezen (bijlage Nr. 136). Stadsnieuws TRIBUNE SPORTPARK. B. en W. schrijven aan den Raad dezer gemeente Aangezien Uwe vergadering op de begroo- ting voor 1930 een crediet beschikbaar heeft gesteld voor den bouw van een nieuwe tribune met toebehooren op het Sportpark, is het ons voornemen binnen korten tijd een omlijnd voorstel daaromtrent in te dienen, aangezien de uitvoering geruimen tijd zal vorderen en het dus voor den gang van zaken op het Sportpark van groot belang is, dat spoedig een beslissing zal kunnen worden genomen. De Commissie van bijstand voor het Sport park heeft met de plannen reeds haar fnstem- ming betuigt. Met de Commissie van bijstand voor de Financien plegen wij nog overleg. Het ontwerp van ons voorstel, waarin Uwe vergadering de verschillende gegevens ver- werkt zal vinden, luidt als volgt: Is het steeds ons streven Alkmaar, hetwelk door zijne geografische ligging het centrum is van Noordelijk Noordholland, in alle op- zichten aan de aan een centrum te stellen eischen te doen beantwoorden, in een tijd, waarin <le sportbeoefening de algemeene be- langstelling heeft, is het zorgen voor een modern ingericht Sportpark een gebiedende eisch. Alkmaar heeft tijdig voor een Sportpark gezcrgd en reeds taliooze malen heeft het ruim opgezette terrein groote diensten bewe- zen zoo bij sportfeesten als bij andere biizon dere gelegenheden. de 350-jarige herdenking van A'kmaar's Ontzet door de 8 October Vereeniging, Landbouwtentoonstelling, her denking der nationale feestdagen enz. Intusschen hebben deze groote demonstra tes, evenals de regelmatig terugkomende vostbalwedstriiden, motorraces en rennen be- wezen, dat het aar-ta! tribuneplaatsen te ge- niet schelen, Ben. Dergelijke dingen heb ik voor een grap wel eens geaaan en ik kan dat ook nu wel doen. Het moet echter niet op een moord uitloopen. Zorg vooral, dat je „Ik zal er voor zorgen, dat er niets ge- beurt wat niet veilig en verantwoord is", ver- zekerde ik haar. „Moet ik niet met jou reke- ning houden in de eerste plaats? Maar wij moeten doen wat wij kunnen wij hebben nagcnoeg geen voedsel en in de buurt zijn wanhcpige menschen. Laten wij probeeren hetgeen ik voorstelde. Voor wij dat doen gaan wij eens zien, of er van de zijde van het vastc- land eenig teeken van hulp komt opdagen; of schoon ik dat niet denk", voegde ik er bitter aan toe. ..Men schijnt daar niet te denken aan Meslie Eiland!" „Hoe is dat toch mogelijk", sprak zij. „Pre cies voor hun neus en maar een afstand van drie mijlen". „Dat is het juist. Omdat het zoo dichtbij is, denken zij daar niet aan. Wat zijn wij dichtbij en toch zoo ver af!" Wij hadden de Noordzijde van het eiland bereikt en daar in de verte lag het land, waar op wij dolgaarne weer onze voeten zouden zetten. Het leek zoo dichtbij! Wij zagen zoo- vele van ons bekende dingen heuvels, bos- schen, kerktorens. Maar tusschen ons en het vasteland was geen vaartuig te zien. Wij keerden terug, droevig en terneerge- slagen, toen een snorrend geluid mijn oor trof en opkijkend zag ik een vliegmachine, ko mende van het Oosten. Zij vloog op een groote hoogte en ik schatte, dat het halverwege tus- ring is, er te weinig gelegenheid bestaat op een overdekte zitplaats de wedstrijden te vol- gen, terwijl het buffet en de bergruimte te wenschen overlaten. Een toekomstige wijziging van de Drank- wet, die het hebben van verlof aan bepaalde vereischten bindt, vereischten, waaraan het tegenwoordig buffet zeker niet voldoet, bene- vens het versleten geraken van de aan weer en wind blootgestelde open tribune, waren voor ons college de gereede aanleiding om het bij de oprichting van het Sportpark reeds uit- gestippelde plan, twee overdekte tribunes met een flink middengebouw, op te vatten. De Commissie van het Sportpark heeft naar aanleiding van de vraag, om ons over dit plan te adviseeren, een bezoek gebracht aan het Stadion te Amsterdam en het Sport park te Hilversum en hoezeer daarbij is ge- bleken, dat het Alkmaarsche terrein als zoo- danig een uitstekend figuur maakt, kwam vast te staan, dat er aan de inrichting van tribunes, staanplaatsen, parkeerplaatsen, toegang enz. heel wat ontbrak. Deze studiereis bracht de commissie ertoe ons College te adviseeren den heer Jan Wils, den bouwer van het Amsterdamsche Stadion uit te noodigen een plan voor ons Sportpark te maken, aan welk advies wij gaarne gevolg gaven, omdat de deskundigheid van den heer Wils bij de laatstelijk gehouden Olympische feesten in alle opzichten is bevestigd en wij daardoor een Alkmaarder van geboorte in de gelegenheid stellen, met blijken van zijn kun nen zijn vaderstad te verrijken. Het ontwerp van den heer Wils, waarmee de commissie en ens College zich hebben ver- eenigd, omvat het maken van een overdekte tribune met 1 ICO zitplaatsen (thans zijn er ruim 500 zitplaatsen, waarvan de helft over- dekt is) waarvan de overkapping zoodanig is geconstrueerd, dat in of voor de tribune zelf in het geheel geen voor het gezicht hin- derlijke pijlers behoeven te worden aange- barcht, doch de zwaarte van het dak geheel achter de tribune wordt opgevangen: de tri bune heeft evenals het Stadion de toegangen aan de achterzijde, de laagste zitplaatsen zijn 2.64 M., de hoogste 5.04 M. boven het vlak van het terrein: onder de tribunes zijn gedacht een cafe, ruime kleedkamers met waschgelegenheid, een bestuurskamer, een vertrek voor eerste hulp bij ongelukken, toilet- ten, bergruimten enz. In dit plan is opgeno- rren het maken van een parkeerterrein voor automobielen, t: buitenbuffet, een behoor- lijke toegang terwijl voor de overdekte tribu ne een staangelegenheid wordt ingericht met drie verhoogingen telkens van 20 c.M. waar- door ook op die plaats veel verbetering in het uitzicht wordt verkregen. De kosten, waarvoor bereids op de begroo- ting van het jaar 1930 een bedrag van 60 duizend gulden onder de kapitaalsuitgaven der gemeente is uitgetrokken, zullen met inbe- grip van honorarium van den architect en kosten van toezicht ongeveer dat bedrag be- loopen. Hoewel moet worden erkend, dat door het doen dezer uitgaven de lasten van het Sport park aanzienlijk worden verzwaard, naar een annuiteiten omrekening tegen 4.3 pCt. rente met 4713.'s jaars gedurende 20 jaren, toch rechtvaardigt onzes inziens het alge- meen nut deze uitgave. Het is ons bovendien aangenaam te kun uen mededeelen, dat de groote vereenigingen. die het sportpark plegen te gebruiken, de Voetbalvereeniging Alcmaria Victrix, het Vreemdelingenverkeer Alkmaar V.V.V. en do Kennemersportclub, zich spontaan bereid hebben verklaard eenig offer voor de aan- zienlijke verbetering van het sportterrein te brengen: Alcmaria Victrix 10 cent per ver- kochte tribune-zitplaats en 5 cent per ver- kochte tribune-staanplaats, Alkmaar V.V.V. 10 cent per tribune zit- en staanplaats, de N. V. Kennemersportclub 10 cent per zit plaats. Vanzelfsprekend zal ook het gevolg der verbetering zijn, dat meer en duurdere plaat- sen worden verkocht, waardoor zoowel de huur, die meestal wordt uitgedrukt in een aandeel der recette, zal stijgen. terwijl de belasting op openbare vermakelijkheden meer zal gaan opbrengen. Tegenover de nieuwe uitgaven, zullen dus ongetwijfeld nieuwe baten staan, doch het is niet waarschijnlijk, dat die baten in geldelij- ken zin die uitgaven zullen goedmaken: in ideeele zin echter gelooven wij, dat ze dub- bel worden goedgemaakt. De Commissie heeft ons daarop den vol genden brief geschreven: „De Commissie van bijstand voor de finan cien is in het algemeen van gevoelen, dat de kosten van het plan-Wils voor het maken van eene overdekte tribune op het Sportpark zeer hoog zijn. Zij zou mitsdien gaarne zien, dat wordt onderzocht, of er geen goedkoopere en tevens goede oplossing mogelijk zou zijn. In verband hiermede stelt zij er prijs op om trent de volgende punten te worden ingc- schen ons en den vasten wal zou voorbijgaan en hoewel het mij onwaarschijnlijk leek, dat de bestuurder ons zou zien, besloot ik te trach ten zijn attentie te trekken. „Kom in het vrije veld en wuif, Pepita!" riep ik. „Zwaai met je armen! dans! schreeuw! doe iets! Misschien ziet hij ons en daalt hij of vertelt later wat hij gezien heeft Wij deden al het mogelijke om de aandacht op ens te vestigen: wij wuif den met armen, zakdoeken, boomtakken; hii gaf echter geen antwoord; de machine sncrde voorbij naar het Westen en toen gingen wij naar her kreupel- hout, om te doen wat mogelijk was. „T6ch is het mogelijk, dat hij ons gezien heeft", zeide Pepita. „Je kunt nooit weten''. „Reken daar maar niet op. Wij gaan pro beeren de boot te vinden. Als wij haar vinden dan moet het vreemd loopen als wij er niet vandoor kunnen gaan. Kijk goed uit en zet je ooren open. Pepita, dat is het parool!" Om het dennenboschje op den heuvelrug te bereiken moesten wij de rui'nes van de oude abdij weer voorbij. Toen wij daar langs kwa- men viel het mij op dat een klomp aaneenge- metselde steenen van een muurtje gevallen was; eerst onlangs gevallen! Ik ging daarop staan om alles te kunnen overzien. Er bevond zich een drooge sloot aan de andere zijde; een partij grijze steenen was daarin gevallen. Er, daar tusschen die steenen vond ik oom Joseph's oude tasch en houtwol, zooals wij die gevonden hadden in het vischmandje in onze slaapkamer en verder eenige stukken porse- licht 1. Wat brengt in verschillende mej Alk maar vergelijkbare gemeenten de vermake- lijkheidsbelasting door het gebruik van het Sportpark op? 2. Welke gemeentelijke bijdrage wordt daar betaald om de rekening van het sport park te doen sluiten? 3. Zijn er in die gemeenten ook overdekte tribunes en zoo ja, voor hoeveel menschen' 4. Aan welk soort vereenigingen wordt het Sportpark in gebruik gegeven? Alleen aan vereenigingen voor lichamelijke oefening of ook aan pndere, zoo ja, welke? Bovendien zou de Commissie gaarne we ten, wat het zal kosten om de bestaande tri bune te herstellen, zoomede wat vergrooting van deze tribune zou kosten, zonder dat men voor een zoo hooge uitgaaf komt te staan als het plan-Wils medebrengt. Het zou de Commissie aangenaam zijn de ze inlichtingen spoedig te mogen ontvan- gen". Wij zullen trachten, de commissie de door haar gevraagde gegevens te verschafien Wij zouden het evenwel op prijs stellen wan- neer, in afwachting van de door Uwe Ver gadering te nemen beslissing (die, naar wij hopen in de Januari-vergadering aan de or- de zal worden gesteld) aan den architect op- dracht zou kunnen worden gegeven, met de uitwerking der plannen- een aanvang te ma ken. opdat geen kestbare tijd verloren ga. Wij stellen U voor, ons daartoe het noodi- ge crediet te verleenen. Het spreekt vanzelf, dat het ons niet mo gelijk is, omtrent het juiste bedrag daarvan thans een mededeeling te doen. Het zal uit den door U vastgestelden post der begroo- ting 1930 kunnen worden bestreden. PARTIEEL UITBREIDINGSPLAN BERGERWEG C.A. In bijlage no. 143 schrijven B. en W.: Bij uw besluit van 7 Maart j.l., nr. 19, werd een partieel plan van uitbreiding vast- gesteld voor het gebied ingesloten door de buitenste begrenzing van den Bergerweg, de nieuwe Houtvaart en de grens der gemeente Bergen. Dit besluit hebben Gedeputeerde Staten, nadat bedoeld uitbreidingsplan aan dit Col lege ter goedkeuring was ingezonden, in handtn gesteld van de vaste Commissie voor uitbreidingsplannen in Noordholland, welke naar aanleiding daarvan eenige be- zwaren heeft naar voren gebracht in haar brief van 19 Juni j.l. nr. 18, terwijl boven dien bij Gedeputeerde Staten een bezwaar- schrift is ingekomen van de Wed. L. Buren alhier. De Commissie acht eenige wijziging in de wegprofielen E, El en A ncodig, terwijl het bezwaarschrift betreft het tnaken van een plantsoentje op de splitsing van den Ber gerweg en Hoeverweg. Op eenvoudige wijze kan aan deze bezwaren worden tegemoet- gekomen door verandering der wegprofielen en door het plantsoentje, op het oorspron- kelijk ontwerp voor een gedeelte aangege- ven. weg te laten. Te zijner tijd bij de vaststelling van het geheele plan 2e gedeelte kan het denkbeeld van een plantsoen op deze wegsplitsing op- nieuw worden overwogen. Een gewijzigd ontwerp, waaromtrent nog overleg is ge- pleegd met het bureau der vaste Commissie, leggen wij voor uwe vergadering ter inzage. In aansluiting aan hetgeen reeds bij de behandeling der begrooting voor 1930 is medegedeeld, laten wij hieronder volgen hetgeen de Commissie ons schrijft ten aan- zien van het toekomstig trace van den ver- bindingsweg tusschen den Rijksweg ten Zui- den en dien ten Noorden van Alkmaar be- westen de stad, in verband met het partieel plan van uitbreiding voor den Bergerweg c.a.: „In de eerste plaats merkt de Commissie op, dat het haar bekend is, dat bij den Rijks- waterstaat voorloopige plannen zijn ontwor- pen voor een verbinding van den Rijksweg naar Haarlem en dien naar den Helder be- westen de stad om. Aangezien de totstandkoming van een zoo- danige verbindHg van groote beteekenis zou zijn voor de oniwikkeling van de gemeente aan de westzijde, geeft de Commissie Uw College in overweging met den Rijkswater- staat in overleg te treden en te trachten uit breidingsplan en wegproject met elkaar in overeenstemming te brengen". Wij hebben deze zaak rijpclijk overwogen en zijn tot de slotsom gekomen, dat de de- finitieve vaststelling van het onderwerpelijk uitbreidingsplan niet langer mag worden vertraagd, ofschoon rekening meet worden gehouden met de mogelijkheid dat het nieu we trace door het partieel plan zou worden geprojecteerd. Voor zoover onze medewer- king daarvoor zou worden ingeroepen, zul len wij trachten te bevordcren, dat de ver- kin, en voor ik naar beneden klom om die stukken te onderzoeken, begreep ik, dat daar de Kangdie vaas van juffrouw Ellingham verbrijzeld lag. HOOFDSTPK XX. De weekhartige zeeman. „Ben!" riep Pepita uit. „Wat ter wereld beteekent dat? Dat is de oude tasch, die ie oom meebracht en waarmede hij zoo voorzich- tig wasHeeft hij die weggegooid „Ik begrijp het. De oude schurk heeft hier een ongeluk gehad, gevallen over den muur, toen hij er over wilde klimmen. Vermoedelijk is hij hier langs gekomen van den toren, met de bedoeling om door de droge sloot in het woud te komen. Hij moet uitgegleden zijn en zijn gewicht was te zwaar voor het muurtje je ziet hoe bouwvallig dat is en toen hi; er over was, is hij vermoedelijk op zijn tasch gevallen. Pepita, daar ligt riu de vaas va i juffrouw Ellingham, waarover zooveel be- roering is. Kapot gesmeten!" „Geloof je heusch, Ben, dat het de vaas is? Maar waarom heeft hij die stukken en zijn tasch hier gelaten?" „Kom aan deze zijde", zeide ik. „Wij moe ten meer hiervan weten, dat lijkt mij wel van belang". Ik hielp haar het muurtje overklimmen en wij begonnen met de stukken van de vaas bij- een te zoeken. Dit was nu de vaas, waarover ik zooveel gehoord had, die zulk een groote bindingsweg' in dat geval een ander beloop krijgt. Zekerheid bestaat trouwens omtrent het toekomstig beloop van den verbindingsweg allerminst, immers het overleg, dat de Rijks- waterstaat thans nu reeds eenige jaren de herziening van het plan van uitbreiding voor deze gemeente in voorbereiding is met den Provincialen Waterstaat, de Neder- landsche Spoorwegen en de gemeente Alk maar wenscht te doen plaats hebben, be- vindt zich nog in 'een aanvangsstadiura. Hoe veel tijd daarmede gemoeid zal zijn, is niet te zeggen en of het gelukken zal overeen stemming te bereiken tusschen de hiervoor genoemde belanghebbenden, wier belangen nogal uiteenloopen, blijft een open vraag'. Waar het hier slechts om een plan van betrekkelijk geringe afmetingen gaat en tal van werkzaamheden met de definitieve vast stelling van het onderwerpelijk plan van uitbreiding samenhangen (wij noemen slechts de verbreeding van den Bergerweg, het graven van de om te leggen Houtvaart, het maken van een brug over deze vaart, het aanbrengen van verbeteringen aan de tun nel bij den spoorwegovergang van den Ber gerweg, de uitvoering van het stratenplan Apeldoorn) achten wij het noodzakelijk, dat deze vaststelling ten spoedigste haar beslag krijgt, met inachtneming van de hiervoor ge- maakte opmerkingen en stellen U voor daar toe het volgende besluit te nemen: De Raad der gemeente Alkmaar; Overwegende, dat het gewenscht is in ver band met het in exploitatie brengen van bouwterreinen en uitvoering van werken in werkverschaffing aan en nabij den Berger weg het uitbreidingsplan 2e gedeelte te her- zien; Overwegende, dat het ontwerp van het plan tot herziening, uitgewerkt overeenkom- stig art. 10 en 11 van het Woningbesluit met de daarbij behoorende kaarten en grondr- teekeningen, vergezeld van een toelichtende beschrijving en een staat van eigenaren van de in het plan begrepen perceelen voor een ieder ter inzage heeft gelegen op de secreta- rie der gemeente van 29 Mei tot en met 26 Juni 1928, welke ter-inzage-ligging op de gebruikelijke wijze in de plaatselijke bladen ter kennis van de ingezetenen is gebracht; dat naar aanleiding daarvan tegen het ontwerp geen bezwaren zijn ingebracht; Besluit: met intrekking voor zooveel noo- dig van zijn besluit van 7 Maart 1929, nr. 19: I. het plan van uitbreiding der gemeente (2e gedeelte). vastgesteld bij Raadsbesluit van 17 Maart 1909, no. 10, en 22 Juni 1909, no. 5. goedgekeurd door Gedeputeerde Sta ten bij hun besluit van 7 Juli 1909, nr. 105; gewijzigd bij Raadsbesluiten van 15 Mei 1912, nr. 14 en 30 December 1919, nr. 14, goedgekeurd door Gedeputeerde Staten, on- derscheideniijk bij hunne besluiten van 7 Mei 1913, nr. 79 en 10 Maart 1920, nr. 185 in te trekken, voorzoover ingesloten door de en de Houtvaart en de grens der gemeente Bergen en te vervangen door het bij dit be sluit behoorende gewaarmerkte plan, met daarbij behoor«nde kaarten, grondteekenin- gen, toelichtende beschrijving en staat van eigenaren van in het plan begrepen gron- den; II. Burgemeester en Wethouders ten aan- zien van voren bedoeld gedeelte van het uit breidingsplan de bevoegdheid te verleenen als gencemd in het vierde lid van artikel 11, sub a. b, c en d van het Woningbesluit. Pppyiweiaa! nieuws Zondag gaf de tooneelvereeniging „Nieuw Leven" alhier hare eerste uitvoering in dezen winter in het cafe van Groen. Opgevoerd werd het Blijspel „Tropenadel" door Henri van Wermeskerken. De zaal was tot in de uiterste hoeken bezet. Regisseur was de heer Rossenbacker van Heiloo, die mede de hoofdrol vervulde, waar door alles vlot van stapel liep. De rollen wa ren uitstekend ingestudeerd en door alien zon der uitzondering vlot en duidelijk weergege- ven. Het herhaalde apolaus was mede een be- wijs, dat het aanwezige publiek met de op- voering meeleefde en ten voile genoot. Het tooneel was voor dit doel n Indische wijze in orde gebracht. Een gezellig bal besloot den avond. Nu de weg vanaf het pontveer tot de Sluis is afgewerkt in verband met het leggen van den 5000 volt kabel van het P. E.-net en voorloopig dezen wnter blijft afgedekt met rivierzand, kan men met recht constateeren, welk een groote verbetering hier is ingetreder,. Nu de R.K. hulpkerk in gebruik is en de R.K. bijzondere school in aanbouw aan de Zuidervaart in deze gemeente, terwijl aldaar bereids twee woonhuizen zijn gebouwd, is mi een aanvrage ingekomen om bouwterrein te waarde had en zij lag nu hier weggeworpen als een goedkoop stuk aardewerk! Toch was zij niet totaal verbrijzeld; het is waar, zij was in vijf of zes stukken gebroken, maar het w;a- ren zuivere breuken, er waren geen hoekjes af; dikwijls had ik Keziah oud porselein zien lijmen, dat veel meer beschadigd was. Dui delijk was te zien, waar oom Joseph met zijn groote voeten het hooge gras platgetrapt had, toen hij na zijn val op weg was gegaan naar een veiiiger plek. Terwijl ik nog bezig was de vaas te bekij- ken, riep Pepita mij. „Ben!" riep zij uit. „Wat is dat? En dat?" Zij had een vreemdsoortig voorwerp opge- raapt en nu wees zij naar iets, dat bij haar voeten lag. Ik erkende die voorwerpen onmid- dellijk het waren stukken van de beeldjes, die juffrouw Ellingham vermiste na het ver- dwijnen van de Kang-he vaas de kleine godsbeeldjes. Ik herinnerde mij nu, wat Car- sic, de ouitler, mij daarvan had verteld. „Grove en afschuwelijke dingen, en een daar van in het bijzonder waarom, het had zoo- vele hoof den en armen een monster! en het andere had den kop van een beest in plaats van een nu-nschenhoofdDat had Carsie gen zegd en hier was werkelijk het veelhoofdige, veelarmige ding in twee stukken. Rondkijkend vond ik het andere beeldje een ding met een beestenkop en dit was ook in tweeen ge broken. IVordt vervolgd. Mil I "11^ AKERSLOOT.

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 5