Landbouw en Veeteelt. koopcn voor de .oprlciulng van ceil scuilders- werxplaats en bakkerij, zoodat aldaar metter- tijd een geheel complex woningen wordt opge- rictit. HENSBROEK. Vrijdag vergaderde het „Onderling Vee- fonds" alhier in het lokaal van den heer K de Boer. Aanwezig waren ongeveer 20 leden met het voltallig bestuur, onder voorzitter- schap van den heer D. Wit, secr.-penningm. de heer D. Schuit Pzn. De voorzitter opende met het gebruikelijke welkomstwoord, waarna de notulen van de vorige vergadering werden voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Uit het verslag van den secr.-penningm. ■oteerden wij, dat ontvangen was over 1929 f 2351,82, uitgegeven f 2252.27, alzoo ba- tig saldo van 99.55. Afgekeurd waren 12 stuks (vorig jaar idem) waaronder 7 koeien. 2 vaarzen en 3 hokkelingen. Ontvangen ;was daarvoor 702,22 en uitbetaald I7975,75. De omslag bedroeg 3.50 in 1928 3.70. Het hoogst aantal koeien was 458 stuks, laagst aantal 381 stuks. Vorlg jaar resp. 490 en 412 stuks. Aantal leden was 41, in 1928 47 leden. Onder dank werd het verslag van den secr.-penningm. zonder meer goedgekeurd Herkozen werden de taxateurs de heeren K. Reinders en D. Wit, idem de plaatsver vangende taxateurs, de heeren Jb. v. d. Mo- len en Jb. v. Vuure, met bijna algemeene stemmen. De heer Reinders ontving een pluimpje van den voorzitter over de buitengewone .verdiensten en bereidwilligheid, waarmee hij z'n taak als taxteur steeds vervulde. Alzoo geschiedde ook met den secr.-penningm. wel- ke bij acclamatie werd herkozen. Bij de rondvraag kwamen nog eenige be langrijke kwesties naar voren. De voorzitter deelde o.m. mede, dat het on- langs was voorgevallen dat £en van de leden een koe, welke door de taxateurs was afge keurd, daar de eigenaar, maar dan voor eigen risico, wilde houden, waartoe de taxa teurs besloten een principieele uitspraak van de vergadering uit te lokken. Eenparig was men van oordeel dat dc handelwijze van de taxateurs de juiste was geweest. Een afwachtende houding werd aangeno men bij het in 't fonds nemen van een koe van den heer C. Groot; afwijzend beschikt over eenzelfde geval bij den heer Schouten. (Een belangrijk besluit). In principe verklaarde de vergadering zich voor een voorstel van den heer D. Wit, het- welk van verstrekkende beteekenis kan zijn van een onderdeel van het veehoudersbedrijf, n.l. het houden van vare of gelde koeien. De heer Wit kwam met een bericht uit „de Boerderij" als zouden zeer goed-geslaagde proeven zijn genomen met het castreeren van de genoemde soort koeien (Zwitsersche me- thode), waardoor zij voor de markt meer waarde zouden krijgen. Het vee werd volgens gcnoemd bericht, na de behandeling kalmer en meer geschikt voor den z.g.n. „afzetter". Na eenige discussie werd besloten op voor stel van de heer Wit, dat, na overleg met den veearts, eenige koeien, voor rekening van het fonds als proefdieren in behandeling zouden worden genomen. Daarna volgde onder dank de sluiting der vergadering. VEENHUIZEN. Zondag voerde het Noord-Hollandsch fTooneel te Alkmaar, onder leiding van den Iheer Loevens bij den heer De Wit, op het driebedrijvige tooneelstuk ,,Schooiertje" Er was weinig publiek opgekomen, slechts een 60-tal menschen, voor t overgroote deel jongelui, waren aanwezig. Het is niet gemakkelijk van deze opvoe- ring een goed verslag te geven, daar er geen programma's uitgereikt werden en wij uit 'het spel moesten concludeeren, wat elke ge- speelde rol moest uitbeelden, terwijd ook de namen der spelers ons zoodoende vreemd bleven. Niet zonder genoegen hebben wij naar de vertolking van het stuk geluisterd. 'Er komen mooie momenten van ernst en humor in voor. Eigenaardig romantisch en onwerkelijk vonden wij het, dat het levenslot van „Schooier!'e" zoo beheerscht wordt door het toeval. Ber; n en dalen onimoeten elkan- der niet, maar menschen wel. Toevallig komt „Schooiertje" zwervende bij de ook toevallig zoo erg menschlievende Wolf, die ook weer toevallig een intieme vriend van den vader van „Schooiertje" is. Ook weer toevallig wordt „Schooiertje" aangereden door de auto, waarin zijn moeder gezeten is. Door deze samenloop van omstandigheden geraakt „Schooiertje" in mooier, gelukkiger levens- omstandigheden. Wij vonden, dat de moeder van „Schooiertje" haar later groote geluk niet erg verdiend had, daar zij langen tijd in betere omstandigheden verkeerende, haar kind vergat en aan zijn treurig lot overliet Zooiets doet een goede moeder nooit. Wel was de later aan het knaapje bewezen liefde eenige compensatie voor het verwaar- loozen van het kind, doch bevredigend was het voor de moeder overstelpend geluk niet. Laten wij zeggen, dat wij voor het spel van „Schooiertje diep respect hebben. Het knaapje beeldde zijn rol (een ruw verwaar- loosd kind met een gouden hart) uitstekend uit. Het geheel was wel aardig. Liet de rol- vastheid in den beginne te wenschen over, later waren de spelers beter op dreef. Wij betwijfelen, of net meerder.deels jeug- dige publiek wel precies het mooie van het stuk begreep. Het trof ons, dat zeer aangrij- pende tooneeltjes. waarbij een stille traan paste, integendeel gelachen werd. De stilte en aandacht onder het publiek liet in het laatste bedrijf wel iets te wenschen over. Over 't geheel genomen, kunnen wij ieder emstig aanraden. ,.Schooiertje" eens te gaan zien. van B. en W. om afwijzend te beschik- ken op ingediende bezvvaarschriften van een 18-tal ingezetenen tegen het besluit tot plaatsing van hunne percee- len op de lijst van Monumenten, ont- spon zich een uitgebreide discussie. Van verschillende zijden werd be- toogd, dat er onrust bestond ten aanzien van het eigendomsrecht. Anderen wa ren van meening, dat er voor de gemeen- te belangrijke financieele konsekwenties aan vast zitten. De voorzitter achtte de adresseering niet van grooten omvang. Het aantal op de lijst geplaatste monumenten be- draagt 220. Het betreffen echter lang niet alle groote gebouwen, ook meerma- len ramen en deuren, gevelsteenen enz. Dat de gemeente bindend verplicht was tot schadeloosstelling werd door den voorz. ontkend; de billijkheid hiervan moest eerst blijken. Bovendien zullen ook verschillende vereenigingen als „Hendrick de Keyser" en „Oud Hoorn" belang hebben bij behoud van perceelen of gedeelten. De verordening bedoelt niet in algemeenen zin, dat eventueele verkoop altijd verhinderd zal worden; vooral niet als het "-emeentebelang er mede gemoeid is. Op de bezwaarschriften van adres- santen werd ten slotte afwijzend be schikt. Een motie van den heer Zijp (S. D. A. P.) inzake wijziging van de steunre- geling werd ingetrokken, op grond dat de organisaties reeds actie voeren om in verschillende commissien opgenomen te worden. Tot lid van de commissie van toezicht op de gemeentelijke Muziekschool werd gekozen de heer N. A. F. Taverne. Maandagmorgen is alhier een onge- luk gebeurd dat den 19-jarigen zoon van B. Smid een gekneusden of gebroken arm heeft bezorgd. Deze kwam met een driewielde kar zonder lemoen den Mo- lenweg afrijden, toen op den hoek bij Van der Woude de heer Rol met zijn motorfiets zou passeeren. Naar men beweert gaf R. juist op dat moment meer gas. Het paard schrok en sloeg op hoi met gevolg dat S. later door het slingeren van de kar viel en een der wielen over zijn arm kreeg. Ook zijn been had hii. hoewel niet ernstig, bezeerd. Direct werd Dr. Schroder ontboden, die overbrenging naar Alkmaar wen- schelijk achtte. Per ziekenauto is hij daarheen gebracht, waar hij op kosten van de Landbouw Onderlinge zal wor den behandeld. xIEEMSKERK. Tot op heden onverklaarbare wijze is in den nacht van Maandag op Dinsdag van den groentenhandelaar W., een hit welke bij den heer L. K. gestald was verdwenen. Alle nasporingen dien aangaande bleven zonder succes. HOORN. In de Maandagavond gehouden ver gadering van den gemeenteraad is be sloten tot het verstrekken van een kerst- gave aan verschillende categorieen van ingezetenen. Een voorstel om tot wederopzeggens een overeenkomst aan te gaan met de Charitas Centrale tot opneming van on- en minvermogende patienten in het St. .Tans-Gasthuis werd met 10 tegen 5 stem- men (S. D. A. P.) aangenomen. Naar aanleiding van het prae-advies WIERINGERWAARD. Zaterdagavond hield de afdeeling W.-Waard van den B. v. S. een propa- ganda-avond in de zaal van den heer H. v. d. Woude. De voorz., de heer H. Limpers, opende de bijeenkomst, daarbij in 't bijzonder welkom uitsprekende aan het adres van mevr. Marie Portegies van Alkmaar die zou optreden en aan de leden van de zangvereeniging Apollo, die eenige num- mers zouden zingen. Spr. memoreer- de tevens de uitstekend geslaagde reis met de ouden van dagen gemaakt en maakte tevens van deze gelegenheid ge- bruik om hartelijk dank te betuigen aan de ingezetenen voor de financieele mid- delen en ook aan de eigenaars van de beschikbaar gestelde auto's. De ontvangsten waren geweest 264.75 waarvan nog een batig saldo is overge- bleven van 17.78. Verder deelde de voorzitter nog mede, dat de oude bode Hauwert wederom als zoodanig is aangesteld. Wat de propaganda verleden jaar in verband met de verkiezingen heeft be- reikt, is op een teleurstelling uitgeloo- pen ondanks de 5 gehouden ringlandda- gen. Toch schijnt er weer een kleine lichtstraal te komen. In de volksklasse der r. k. leeft meer en meer het idee: staatspensioen. Na deze openingsrede verscheen de heer van Ham als directeur met zijn Apollo-discipelen ten tooneele om voor ons te zingen In den lentetijd en Geluk- kig vaderland. Daarna werd het woord gegeven aan mevr. Portegies die in de eerste plaats dank zegde voor de uitnoodiging. Het deed haar prettig aan dat men hier wel degelijk waardeert 't meer ernstige genre wat in hoofdzaak door haar werd voorgedragen. De eerste voordracht was getiteld ,De Zondares", daarna „Grootmoeder en Kleinkind" en om even van 't ernstige af te stappen de komische voordracht „Jaloersch'\ waarbij was op te merken dat mevr. Portegies in het komische da- nig de lach^nieren in beweging weet te brengen. Dan nog een zangnummer „Het Vogelnestje' en daarna was "t pauze waarin gelegenheid werd gegeven om voor een dubbeltje te raden hoeveel erwten er in 'n flesch waren. Er kwamen 117 dubbeltjes in t' laadje. De uitslagwas 2164 erwten. De heer Jan Groeneweg was er't dichtste bij en had een mooie wekker in ontvangst te nemen. Verder werd een taart op z'n Ameri- kaansch verkocht welke f 7.35 opbracnt en werd toegevvezen aan den jongenheer Braaf. Na de pauze werden door mevr. Porte gies eenige fragmenten voorgedragen uit het bekende boek „Van 't Westelijk front geen nieuws". Een bijzonder woord van hulde voor de wijze waarop deze fragmenten wer den voorgedragen is zeker wel verdiend. We zagen menigeen een traan wegpin- ken. Vooraf had spreekster iedereen al aangeraden dit mooie boek te koopen. Wanneer men dit heeft gelczen zou men bijna zeggen dat het onmogelijk is dat er nog orlog zal komen. Nu nog drie nummers zang n.l. „Naas- tenliefde", „Driekoningenlied" en ,Dom- me Hans". Vooral met dit laatste leuke nummer had Apollo veel succes. Het is zeer goed gezien geweest van 't bestuur van den B. v. S. om „Apollo" hierbij uit te noodigen. Het was een avond vol afwisseling. Ten slotte nog enkele korte voordrachten n.l. „Zijn eer ste gulden", „Arme kinderen" en „Drie verschillende typen moeders" t.w. een aristocrate, een jordaansche 4n een „Joodsche, „Kinderfantasie" en „Haar Speelpop". Zoowel in 't ernstige als in 't komische heeft mevr. P. blijk gegeven een uitstekende declamatrice te zijn en we waren dan ook met den voorzitter eens toen deze in zijn slotwoord haar een „tot weerziens" toeriep. Tot slot een eezellig bab UITGEEST. De afdeeling Uitgeest van de Ned. Ver tot afschaffing van alcoholhoudende dranken hield dezer dagen een propaganda-feest- avond. De concertzaal van het hotel de Ooie- vaar was nagenoq; geheel bezet. In zijn ope- ningswoord sprak de heer D. Buijs hierover dan ook zijn vreugde uit. Het programma bood veel afwisseling en het publiek wist alles dankbaar te appreci- eeren. De zangvereeniging „Kunst na Ar- beid" heeft zeer goed gewerkt. Er waren nummers bij die dezen keer zelfs beter slaag- den dan op het laatste concert. Ook het mond-accordeon trjo „Vivace" oogstte zeer veel bijval. De declamator, de heer Mounmoury uit Amsterdam heeft het publiek zeer geboeid met eenige nummers waarvan voornamelijk „Het Kind" opviel. De tooneelvereeniging uit Limtnen voegde een vroolijke een-acter op getiteld „Arme Rijken". De spreker, de heer Klok uit Haarlem, iemand die de strijd voor de nuchterheid van- af 1894 heeft meegestreden heeft op heldere, zakelijke doch niettemin pakkende wijze het standpunt der onthouders uiteengezet. De heer Buijs sloot zich hierbij aan in zijn sluitingswoord en sprak de hoop uit dat zij zouden leeren wat orde beteekent voor elke organisatie, die een opvoedend karakter heeft. BEVERWIJK. In de Heemskerker Wijk aan Zeeer en Cas- tricummer dumen is de wildstand zoo slecht als in geen jaren het geval is geweest. Voor al het konijnen ras schijnt zoo goed als uitg;e- storven te zijn wat werkelijk ook het geval is. In de week van 1017 Febr. is dit wild met uitzondering van een enkeling geheel ver- nietigd. Tijdens de Godsdienstoefening op Zon dag 15 dezer in de Ned. Herv. kerk te Wijk aan Zee is uit den gemeentetoren, die sinds jaren in een staat van verregaande bouwval is geraakt, een steen op het kerkdak gevallen terwijl Maandag dit voorbeeld gevolgd is door meerdere steenen. Daar door "het kerkbe- stuur bij de gemeenteraad sinds jaar en dag aangedrongen is den toren te restaureeren, heeft de kerkvoogdij de steenen ter waarschu- wing voor dreigend gevaar bij het gemeente- bestuur gedeponeerd. Gistermorgen hebben B. en W. van Bever- wijk aanbesteed het bouwen van een school voor lager openbaar onderwijs, bevattence zeven lokalen en een lokaal voor handenar- beid, welke school zal komen aan den Ro- merkerkweg. Laagste inschrijver Hennema.n en Jansen te Wijk aan Zee en Duin voor 63.085. PROV. STATEN VAN NOORD- HOLLAND. De Provinciale Staten van Noord-Hol- land kwamen gister bijeen onder voorzitter- schap van den commissaris der koningin. De voorzitter deed voorlezing van enkele ingekomen stukken waarbij een adres van de vereeniging van Vrijzinnig Democratische gemeenteraadsleden in den Kamerkring Den Helder over de kostenverdeeling van den dis- trictsschoolartsendienst, een adres van de afdeeling Noordholland van de Ver. van Ned. Gemeenten over hetzelfde onderwerp en twee moties van de Statenleden P. Zeeman c.s. en P. Voogd c.s. eveneens het geneeskun dig schooltoezicht betreffende. Deze stukken en moties zullen bij de betreffende punten van de agenda worden behandeld. Nazorg. Aan de orde was hierna de voordracht van Ged. Staten tot het beschikbaar stellen van 1000 om te komen tot het samenstellen van een ontwerp tot regeling van de nazorg voor oud-leerlingen van het buitengewoon L. O. Na eenige bespreking werd de voordracht z. h. s. aangenomen. Vacantie-toelagc. Aan de orde kwam vervolgens het voors'il van Ged. Staten met betrekking tot de va- cantietoelagen. Ged. Staten stelden voor, de in 1928 vastgestelde toelagen thans weder te verstrekken. Hierbij waren ingekomen een voorstel-Vulik en een voorstel-Pothuis. De heer Vulik (r.-k.) merkte op, dat de cen trale commissie van overleg in dezen niet tot cvereenstemming is gekomen en dat het niet waarschijnlijk is, dat zij inzake de nu inge diende voorstellen overcenstemming zal krij gen. Spreker's voorstel gaat uit van den wensch om de vacantie-toelagen meer te doen beantwoorden aan de bedoeling. De heer Pothuis (s. d.) verdedigde zijn voorstel om de toelage voor gehuwden en ongehuwde kostwinners in het bestaande be sluit van 20 te veranderen in f 35. De kosten hiervan bedragen f 20.700 een som, die voor geen enkel bedrijf bezwaarlijx zal zijn. Zelfs zal men moeten overwegen de toelage nog meer te verhoogen en ook de loongrens op te voeren. De heer Gerhard (s.-d.), lid van Ged Staten, merkte op, dat Ged. Staten geen aan leiding aanwezig achten om uit eigen bewe ging verandering in de regeling voor te stellen. Hiertoe was nog te minder aanlei ding, toen het georganiseerd overleg niet tot overeenstemming kon komett. Daarna hebben twee zeer belangrijke groepen in de Staten voorstellen ingediend. Het College betreurt dit, omdat het G O. daarbij is uitgeschakeld Ged. Staten stellen nu voor, daaromtrent prae-advies uit te brengen, waarbii zij zullen overwegen wat van hun zijde kan worden gedaan, waarbij ook advies van het G. O zal worden gevraagd. Ook vertrouwt spre ker, dat men uitspraak zal kunnen doen over de beginselen, welke bij het verleenen der toelage moeten worden in acht genomen. Een eventueele nieuwe regeling zal voorts dienen te gelden voor het geheele jaar 1930. Spreker verwacht dat de Staten zullen in- stemmen, dat deze zaak voorloopig van de agenda wordt afgevoerd, en dat thans genoe gen zal worden genomen met de uitvoering van de bestaande regeling. Ged. Staten zul len dan in de zomerzitting komen met prae- advies over de ingediende voorstellen. De Staten vereenigen zich ten slotte met de regeling door den heer Gerhard aange- geven. Brederode-Duin. Ged. Staten adviseerden afwijzend te be- schikken op het verzoek van Brederode-Duiu om subsidie. Dit voorstel van Ged. Staten wordt aan genomen. Gemeentelijke schoolarisendien- sten. Aan de orde was vervolgens een voor dracht van Ged. Staten om hen te machtigen bijdragen uit de Provinciale kas te verlee nen ten behoeve van gemeentelijke school- artsen-diensten. De heer Voogd (s. d.) sprak zijn insterr ming met de voordracht uit. Als spreker er enkele partijgenooten niettemin een voorstel hebben ingediend (luidende: „Zoolang het Rijk niet in de kost en van het medisch hy gienisch onderzoek bijdraagt, neemt de pro- vincie 50 pet. van de kosten voor haar reke ning") dan is dat geschied om de voordracht te verbeteren. Spreker ging na, welke moei- lijkheden aan de regeling der aangelegen- heid zijn verbonden en vroeg nadere inlxh- tingen over de aanvankelijke resultaten van de stappen door Ged. Staten te doen, opdat de Staten op de hoogte blijven en ten aanzien van de regeling ten slotte meer definitieve lijnen kunnen trekken. Zoo mogelijk zou spreker gaarne een jaarlijksch rapport zien uitgebracht. Het zal de kleine gemeenten vooral moeten worden mogelijk gemaakt o*n aan de regeling deel te nemen, hetgeen, naar sprekers meening, moeilijk zal gaan als de provincie een vierde deel van de kosten op zich neemt. De heer Sajet (s. d.) bracht de belangrijke vermindering van het aantal slecht hoorende kinderen te Amsterdam sinds 1912 in ver band met het geneeskundig schooltoezichf. Spreker zette het nut van geneeskundig schooltoezicht uiteen. Hij ging verder de or ganisatie van dien dienst in de provincie na en wees erop, dat er geen band bestaat tusschen de verschillende gemeentelijke diensten in de provincie, terwijl toch een band zeer nuttig en noodzakelijk zou zijn, ook uit economisch oogpunt. Spreker verdedigde ten slotte uitvoerig dj door hem met den heer Zeeman en anderen ingediende motie om te bevorderen. dat de provincie voor de organisatie van het gr neeskundig schooltoezicht worde verdeeld in districten, b.v. zoo veel mogelijk overeen- komende met die, welke bestaat voor de or ganisatie van de t. b. c.-bestrijding. Hierna werd gepauzeerd. Geneeskundig schooltoezicht ten plaltelande. De Zuiderzee, visscherij-tentoonstelling. Nage- laten betrekkingen van redders aan de kust. Dr. de Hartogh (lib.) zeide in de middag- vergadering in het algemeen het voorstel ten aanzien van de regeling van het geneeskun dig schooltoezicht ten p1attelande welgezind te zijn. De schoolartsen zullen over klinieken moeten beschikken, om doeltreffender te wer- ken. Het voorstel der soc.-dem. leden wilde spr echter steunen. Hij gevoelde eveneens voor districtsgewijze indeeling, doch sprak de hoop uit, dat verschiller.de bezwaren nog zouden worden weggewerkt. Dr. Droog (r.k.) wenschte ook den tand- arts aan het schooltoezicht verbonden te zien De heer Colijn (a.r.) zeide dankbaar te zijn, dat de uitvoering niet tot stand komt door de provincie, doch door bemiddeling Van de Ne- derlandsche Vereeniging van Gemeenten Voor spreker zijn echter tal van vragen gere- zen. Hoe zal het zijn, wanneer schoolbesturen hun medewerking niet verleenen of wanneer artsen van bepaald geloof zooals spr. door de katholieken verzekerd is gevraagd wor den? Van de bijdragen door het Rijk en de provincie verleend, en dus ook door de ge meenten, zal het afhangen, of de zaak zai slagen. Men dient ook rekening te houden met de mentaliteit van de menschen, die het moe ten uitvoeren. Als de gemeentebesturen nog niet alle overtuigd zijn van het nut van me disch sch6oltoezicht, dan komt spr. het wel- slagen van de zaak onzeker voor. Spr. is te gen de motie-Sajet. Wat denken Ged. Staten ervan, indien het Rijk een derde en provincie en gemeenten ook een derde bijdragen in plaats van 50 pCt.? Dr. Boswijk (v.b.) zeide een voorstander te zijn van de voordracht van Ged. Staten. De heer van de Vail (s.d.) zeide, dat men op dit terrein rekening heeft te houden met twee dingen, nml. conservatisme en financi eele onmacht. Wanneer platelands gemeen ten met geringe draagkracht geholpen kun nen worden en het rijk dit instituut zal steu nen, acht spreker het zeer wel mogelijk, dat een schoolartsen-instituut ten plattelande tot stand komt. De heer Michels (Ged. St.) wilde spr. ook stilstaan bij de geoefende critiek. Van een volledige organisatie op het gebied van ge- zondheidszorg zal voorloopig ten plattelande geen sprake kunnen zijn. Van toekomstige gezendheidsdiensten zal het de taak zijn, om alle te treffen voorzieningen in een organisa- torisch verband te nemen. Spr. betoogde, dat groote groepen van gemeenten aan een ge- meenschappelijke regeling zouden willen mee- werken. De diensten, die in het leven zullen moeten worden geroepen, zijn gemeentelijke diensten. In deze regeling is geen subsidie vervat voor particuliere schoolartsen. 't Sub sidie van de provincie kan nooit strekken tot vermindering van hetgeen de gemeente al be- taalt. Wat men wenscht te bereiken, zou men niet bereiken. indien men de bestaande school- artsendiensten ging subsidieeren. De geheele subsidieregeling van de provincie zal herzie- ning- behoeven. wanneer het Rijk deze taak op zich neemt. Geeischt zal worden all schoolarts een vol ambtenaar en als zoodanig geen huisarts. Onmiddellijke aansluiting aan bestaande voorzieningen acht spr. vooreerst niet be- reikbaar. Sectarisme van schoo'besturen van verschillende gezindheid vreest spr. niet op grond van de ervaring in de groote steden opgedaan. Dr. de Hartogh heeft gevraagd: hoe is de controle van den schoolarts? Maar tot hem zou spr. willen zeggen-: hoe is de controle van den schoolarts in de groote steden? Men zal moeten afgaan op uitgebrachte verslagen, om te zien of schoolartsen het vertrouwen hebben en bekwaam zijn voor hun taak. Wat hun salaris betreft, zeide spr., dat dit onge veer f 7000 zal bedragen. De motie-Sajet zouden Ged. Staten wel willen overnemen, mits zij bij gebleken on- mogelijkheid ook anders mogen- handelen dan in de motie is uitgedrukt. Spreker geloofde, dat een provinciale steun van 25 pCt voor de gemeenten voldoende aantrekkingskracht zal hebben. Na eenige discussie werd tenslotte gestemd' over het voorstel-Voogd. Het voorstel werd met 3222 stemmen aangenomen. Stierhoudcrij op T er schilling. Voorstel om Ged. Staten te machtigen, ou- der door hen te stellen voorwaarden, over 1929 aan de afdeeling Terschelling van de Hollandsche Mij. voor Landbouw een bijdrn- ge uit de provinciale kas te verleenen van ten hoogste 1000, ten behoeve van de stie- renhouderij op dit eiland. Goedgekeurd. Proefvelden. Aanvrage van het bestuur van de Coope- ratieve Ver. tot in- en verkoop van land- en tuinbouwproducten Vooruitgang te Neder- horst den Berg, om subsidie voor 1929 ten behoeve van de inrichting en de exploitatie van proefvelden in den Horstermeerpolder. Goedgekeurd. Subsidie Pluimveehouderij. Aanvrage van het bestuur van den Pro- vincialen Bond van Pluimveehoudersvereeni- gingen in Noord-Holland om subsidie uit de provinciale kas. Goedgekeurd. Tentoonstelling Enkhuizen. Voorstel om uit de provinciale kas een bij- drage van ten hoogste 1000 beschikbaar te stellen ten behoeve van de in 1930 te Enk huizen te houden Zuiderzeevisscherij-tentoon- stelling. De heer Stapel (v. b.) wilde er 2000 van maken. Een voorstel van den heer Gravestein, om f 5000 subsidie te verleenen werd met 40 8 stemmen verworpen. Het tusschenvoorstel van den heer Stapel om f 2000 subsidie te verleenen werd met 3122 stemmen aangenomen. Het reddingswezen aan de kust. Vervolgens kwam in behandeling het af wijzend prae-advies van Ged Staten inzake het voorstel van de heeren G. A. Vader en D. Wijnkoop met betrekking tot opnehting van een fonds groot f 200,000 voor nagelaten betrekkingen van redders aan de kust De heer Vader (comm.) wees op de nood- zaak van de oprichting van het door hem en zijn partijgenoot beoogde fonds. Hij heopte, dat Ged. Staten zich wel degelijk alsnog zouden beraden, alvorens zij dit voorstel van de baan deden. De heer Thomassen (s.d.a.p.) protesteerde tegen een verkeerde voorstelling van het werk van redders in overheidsdienst. De red- dingsmaatschappijen hebben ook personeel in vasten dienst. Verandert de aard van dit personeel plotseling als het in overheids dienst komt? Overheidsbemoei'ing te dezer zake ligt volgens spreker op den weg van het rijk. Voo. tgaande wijdde de heer Tho massen woorden van waardeering aan het adres van den heer de Booy, secretaris van de Noord-Zuid-Hollandsche Reddingsmaat- schappij. De heer Verschure (Ged. Staten) zeide dat alien, die in een reddlngsboot stappen, ver zekerd zijn bij de Zee-ongevallenwet Buiten die uitkeering wordt door de reddingsmaat- schappijen nog een uitkeering gedaan, zoodat de nabestaanden bij een ongeval van twee zijden gesteund worden. Op dezelfde wijze als hier wordt het reddingswezen in Duitsch- land en Frankrijk beschouwd Het kan niet als een vak beschouwd worden. Ten aanzien van het reddingmateriaal merkte spr. op, dat er momenteel 8 ir.otor- booten, 28 roei- en zeilbooten, 20 lijnwerk- tuigen en een motorbcot in aanbouw zijn In stemming gebracht werd het voorstel van de heeren Vader en Wijnkoop met 45— 3 stemmen verworpen. Nadat nog eenige kleinere voorstellen van Ged. Staten waren goedgekeurd, werd de ver gadering verdaagd tot heden. PLANTENZIEKTENKUND1GEN DIENST. Verslag van de vergadering van de Com missie van Correspondenten van den Plan- tenziektenkundigen dienst Kring Langendijk. De vergadering is gehouden in het lokaal van den heer Kramer'" te Zuid-Scharwoude op 14 December 1929. Te 2 uur opent de voorzitter, de heer Glas, de vergadering met een woord van welkom aan de aanwezigen en in het bijzonder aan den Phytopatholoog van den Plantenziek- tenkundigen DLnst den heer Hus. De notulen van de vorige vergadering wor- den door den secretaris voorgelezen en zon der opmerkingen goedgekeurd. Verder geeft de secretaris het financieel verslag, waaruit blijkt, dat er nog een kleni batig saldo is. De heer Hus merkt na^r aanleiding van dit verslag op, dat er op het oogenblik een iets grooter bedrag voor proeven is gevoteerd, zoodat het in de toekomst mogelijk zal zijn onze commissie ook geldelijk te steunen. Hierna komen de heeren Ootjers en De Boer ter vergadering, die een kort welkomst woord van den voorzitter te hooren krijgen. Nu wordt begonnen met de verslagen be treffende de proeven, die door de commissie- leden in het afgeloopen seizoen genomen zijn. De heer Hazeloop brengt verslag uit van de proeven genocnen tegen knolvoet bij kool. Hieruit blijkt, dat de uitslagen van die proe ven niet zoo zijn als verleden jaar verwacht werd, maar toch wordt besloten, met deze proeven door te gaan, want, op sotwnige

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 6