DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Kit Net Parlement DE TWEEDE HAAGSCHE CONFERENTIE 1929 mpTitsnriis bV\ vooruitfoetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bcwijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regcl, srootere letters naar plaatsrulmte.1 m° p Brieven franco N.V. Boek- en Handelsdr. v.li. Herms. Coster Zoon, Voor dam C9, Tel. Administr. No. 3. Bedactic No. 33. DOHtDERDAW Diredeur: C KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. Post giro 37960 19 O EC EMBER DENHAAG. 18 Dec. 1929. 1 Met frisschen moed heeft de Tweede Ka mer gisteravond de behandehng van de e- lensiebegrooting voortgezet. Het plan was haar in deze avondvergadenng af te han- 5Mm maar het is niet gelukt. Om twee uur eerst kwam de Minister aan het woord, doch Sie zal hem ongelijk geven, dat hi] er be- Twaar teeen had al de zeventien sprekers, die het woord hadden gevoerd, nu nog te 'beantwoorden. Dies schorste de voorz de verdere behandeling tot Donderdagavond. Het eerste gedeelte van den avond is vrij- wel in beslag genomen geweest door het ont- ■,..aneninesvraagstuk en wat daarmee sa- 'menhangt. De heer Marchant (V.D.) had in de vorige vergadering beweerd, dat er moei- iliilc meer over neutraliteit was te spreken, daar deze feitelijk niet meer bestond, en gis teravond is met deze bewering afgerekend, eerst door den heer Van Dijk (A.R.), daarna door den heer Schaepman (R.K.), ten slotte door den heer Boon (Lib.), die daarbij te- vens scherpe kritiek uitoefenden op zijn ont- wapeningsleuze. In het bijzonder heeft de heer Schaepman in een goed geoutilleerde maidenspeech aan het fantastische beweren den heer Marchant, dat Denemarken van het voorbeeld tot ontwapening had gegeven, den kop ingedrukt. Er is wel inkrimping van zijn weermacht, maar zijn vloot b.v. heeft D:nemarken behouden en, naar de heer Van Dijk terecht daarbij opmerkte, zijn verplich- tingen tegenover de v.ereld niet minder. De heer Boon heeft daarbij in een degelijk be- toog uiteengezet, dat Nederland eveneens zijn verplichtingen van internationalen aard heeft en, als er oorlog komt, waarnaar hij evenmin verlangt als de heer Marchant en zijn medestanders, tot plicht zal hebben onze neutraliteit met kracht van wapens te verde- digen. De sprekers hebben intusschen ook enkele punten, welke direct betrekkiug hebben op de begrooting, besproken. Zoo heeft de heer Van Dijk een lans gebroken voor den bouw van nog een kruiser, speciaal voor Indischen dienst, heeft hij ook een balletje opgeworpen voor het behoud van de werf te Hellevoet- sluis en zijn leedweze uitgesproken over de handhaving van het dubbelrangenstelsel. De heer Schaepman achtte mede dit niet mooi, maar opheffing er van zou ruim een half millioen kosten. Intusschen drong hij aan op Snellere bevordering bij leger en vloot. Een goed denkbeeld opperde hij door voor te stellen een prijsvraag uit te schrijven voor een handboek voor den dienstplichtige. Na de bezadigde redevoeringen van dit drictal hebben we weder een daverend be- -toog van den heer Wijnkoop (Comm) kunnen genieten, die o.a. beweerde, dat onze regee ring bezig was een nieuwen oorlog te ont- ketenen en het proletariaat ophitste tot dienstweigering enz. op een wijze, dat de voorzitter hem eenige malen tot de orde mcest roepen. Maar natuurlijk vergat hij niet oris het pacifistische Rusland ten voor beeld te stellen De heer Floris Vos heeft zich daarna een aanval veroorloofd op de liberalen en de rechtsche partijen, omdat deze alleen dan ontwapenig mogelijk achten, wanneer zulks internationaal geschiedt. Doch wil dat zijn eigen partij, die van Stad en Lande, ook niet? Wij meenden dat toch in zijn program te hebben gelezen. De heer Miemstra (S.D.A.P.) deed onder meer een goed woord hooren voor het behoud van de werf van Hellevoetsluis. Zijn partij- genoot Dorp kwam met het niet direct spik splinternieuwe denkbeeld voor den dag om den loodsdienst van Defensie naar Waterstaat over te brengen. De heer Van der Bilt( R K.) kwam op voor personeelsbelangen en waar schuwde tegen het stopzetten van den vloot- bouw. Ten slotte pleitte de heer Cramer (S D. (A. P.) voor gelijkstelling van inlanders op onze vloot in de overzeesche gewesten Ook meende hij dat Nederland door Indie teveel laat betale-n voor het onderhoud enz. van d- vloot. Ondanks verzet van den heer Knottenbelt (Lib.), die de zaak van te veel gewicht achtt om haar op den laatsten dag voor het reces ai te doen heeft de Kamer hedenmiddag goed- gevonden, dat voor het uiteengaan nog de be grooting van de staatsmijnen wordt behan- deld. Een voorstel des voorzitters om den heer Wijnkoop (Comm.) te vergunnen de regeering te interpelleeren over haar optreden tegen de P.N.I, en de vakbeweging in Indie werd door de Kamer na discussie met groote meerder- heid afgewezen, waarop met 65 tegen 15 stemmen den heer Wijnkoop wel vergund werd den minister van Justitie te interpellee ren over de huiszoekingen bij een aantal com- munisten. De dag zal nader worden bepaald Daarop heeft de Kamer zich weder verdiep' in de Begrooting van Onderwijs en in de eer ste plaats in de afdeeling Middelbaar Onder wijs. Daarbij is in het bijzonder stilgestaan bij het plan der regeering om het "theoso- phisch lyceum te Naarden te subsidieeren Vooral mej. Westerman (Lib.) had daartegen ernstig bezwaar omdat organisatie en resul- taten van het onderwijs niet deugen. De heer Lingbeek (H.G.S.) voegde daarbij religieuze bezvvaren tegen de theosofie en ook van rechts deden zich stemmen tegen de subsidieering hooren. Alleen de heer Moller (R.K.) zou geen bezwaar hebben mits dan ook het R.K Meisjeslyceum te Tilburg, waarvan de sub- fci.cheerinf reeds in uitzicht was gesteld, thans ook steun ontvangt. Minister Terpstra gevoelde blijkbaar ook niet warm voor steun aan het Naardensche instituut, hij liet ten minste een amendement van mej. Westerman om de betrokken post met f 1 te verlagen ten einde een principieele uitspraak uit te lokken, aan de beslissing der Kamer over. Een subsidie aan Tilburg beloof- de hij voor het volgende jaar in gunstige overweging te nemen. Het amendement-Westerman is daarop met 55 tegen 27 stemmen aangenomen. Tot de tegenstemmers behoorder alle sociaal democraten en vrijzinnig-democraten als- mede de heeren Moller, Kampschoer en Fl. Vos. Bij de afdeeling „Nijverheidsonderwijs" is er o.a. door de dames Westerman (Lib.) eii Groeneweg (S. D. A. P.) een lans gebroken voor meer steun aan huishoudscholen en derg. instellingen. De heer Kortenhorsl (R.K.) heeft een uitvoerig pleidooi gehouden voor een goede organisatie van het leerling- wezen.JDe Minister heeft op die redevoerin gen niet veel kunnen antwoorden. Hij ver klaarde alleen, dat, als hij deze begrooting zelf had opgesteld, het nijverheidsonderwijs beter zou zijn bedacht. Men moest dus maar geduld hebben tot de volgende begrooting. Bij de afdeeling Lager Onderwijs hebben heden nog acht sprekers algemeene beschou- wingen gehouden. Zoo hoorden we den heer Zadelhoff (S. D. A. P.) pleiten voor een te- rugkeer tot de leerlingenschaal van 1920. De Minister verklaarde dit nu niet te kunnen overwegen, daar hij wacht op het rapport- Rutgers. Hetzelfde was het geval met de overweging van een denkbeeld van den heer Snoieck Henkemans, die aandrong op het in- voeren van een vreemde taal op de lagere school al naar de behoefte van het milieu, waarin de leerlingen leven, zoodat b.v. in de bloembollenstreek de kinderen Engelscri zouden moeten leeren, in een ander deel des lands Fransch enz. Een ineenloopen van de lagere school en de lagere landbouwschool, door den heer Zijlstra aan de hand gedaan, die meende dat men het bezoeken van de laagste klasse van bedoelde landbouwschool gelijk zou kunnen stellen met het volgen van het zevende leer- jaar, wees de minister beslist af. Bij de be- spreking van een mogelijk tekort aan onder - wijskrachten ontkende de minister dat een dergelijk gevaar voor het openbaar of het katholiek onderwijs zou bestaan. Wel echt r voor het bijzondere protestantsche onderwijs en hij meende, dat daarvoor maatregelen wa xen te treffen. Morgen komen de artikelen van de afdee ling aan de orde. Hedenmorgen heeft de Eerste Kamer wx der een korte samenkomst gehouden tot at doening van kleinigheden. Zij begon met de hoofdstukken I, Vila en XII zonder stem ming goed te keuren. Daarop werd het ont- werp iot verlenging voor een jaar van de dispensatie der bepalingen van de Tabaks- wet rakende de huisindustrie na een enkele opmerking van den heer De Jong (R. K aangenomen evenals het ontwerp tot onteige- ning voor den bouw van de brug te Keizers- veer, waarop een groot aantal andere onder- werpen onder den hamer des Voorzitte s dooriring. Deze heeft daarop de vergadering tot Maandag a.s. verdaagd. Dan komt er weer zulk een minutenvergadering. gehecht had aan het Kelloggpact. Briand herinnerde er aan dat door Duitschland de kwestie der bewapeningsbeperkingen steeds in verband gebracht werd met de bepalingen van artikel 8 van het Volkenbondspact aan- gaande nationale veiligheid. Vervolgens gaf hij een overzicht over de methodes, die het resultaat waren geweest van de ervaringen der laatste jaren. Hij legde den nadruk op het gebruik van den Volkenbond benevens op het evenwicht der lucht-, zee- en landr strijdkrachten, zonder evenwel te vergeten, dat zij in overeenstemming gebracht moeten worden met de nationale verdediging van Frankrijk. Ten slotte sprak hij den wensch uit, dat de veiligheidsgaranties zouden wor den geregeld, welke voor alles door een over- eenkomst der zeemachten in de Middelland- sche zee, dus aan Frankrijk en Italie konden worden gegeven. Briand besloot met te zeg- gen dat hij het meeste vertrouwen had in het succes der a.s. landenconferentie. Zooals men ziet, zij het fraaie zinnen, wel ke Briand gecreeeerd heeft. Maar tevergeefs zoeken wij naar een verklaring, hoe het met Frankrijks eischen t.o.v. de tonnage gesteld is. En dat zal nog wel een der voornaamste punten zijn, waarover de discussies zullen gaan. Frankrijks eisch ten dien opzichte strijdt toch geheel tegen de Engelsche be- langen in. Hopen we echter, dat het vertrouwen, waarmee Briand naar Londen gaat, niet be- schaamd moge worden! Oageiijlcscfo overzicht. De a.s. Vlootconferentie. De datum nadert. Briand's verklaring in commissie-Boncour. de Zoo langzamerhand beginnen de berich- ten er op te wijzen, dat de Vlootconferentie nadert. Japan heeft reeds zijn gedelegeerden weggezonaqn en via Amerika naar Londen gestuurd. Ift Amerika, waar zij reeds de vori ge week zijn aangckomen, hebben deze hee ren onderhandelingen geopend met Hoover en de a.s. Amerikaansche gedelegeerden. De ze voorbesprekingen wijzen er op, dat Japan en Amerika het wel onderling eens zullen worden, zoodat in elk geval die twee landen ter confcrentie komen met een program, dat zij beide reeds bestudeerd en goedgekeurd hebben Thans heeft ook Franrijk zijn afgevaardig- den aangewezen Het zijn de premier Tar- dieu en de minister van buitenlandsche zaken Briand. Bij deze twee heeren zijn de belan- gen van Frankrijk zeer zeker wel in goede handen en vooral de benoeming van Brianc stemt aangenaam. Voordat zij echter vertrekken, hebben zij een soort van verklaring afgelegd van de plannen, die zij in Londen zullen bespreken en verdedigen. Gistermiddag dan kwam deze ministerver- klaring in een commissie-vergadering, die on der presidium van Paul Boncour stond. Briand sprak in groote trekken over de Fransche politiek en verklaarde, dat hij iede- ren vooruitgang in de onderhandelingen tus- schen Amerika, Italie, Engeland en Frank rijk zou begroeten, wanneer deze zou bijdra gen tot het mogelijk maken van een voorloo- pige overeenkomst tusschen de 5 groote zee machten. Met genoegdoening heeft hij ge constateerd, dat men tijdens de pan-Ameri kaansche onderhandelingen zooveel belapg Buifenland MAARSCHALK CONIEZ COSTA f deze redenen gaf een afdoende antwoord op de vraag. Een rumoerige zitting. Men meldt nader uit Londen: In het Lagerhuis heeft de conservatieve af- gevaardigde Sir Gervais Rentul een wetsont- werp voorgesteld, waabbij aan den minister van volksgezondheid de bevoegdheid wordt verleend aan plaatselijke autoriteiten instruc- ties te geven, dat de beloften der regeering gedaan tijdens de algemeene staking van 1926, moeten worden nagekomen. De rede waarin hij het ontwerp toeliehtte, gaf aan- leiding tot groot rumoer en applaus van de conservatieve banken en ironisch gejuich van de regeeringsbanken, onderbrekingen en kid geroep van „orde!" De arbeidersafgevaardigde Will Home, die na hem sprak, was in het rumoer geheel on- verstaanbaar. De spreker moest krachtig op treden om de gemoederen weer tot bedaren te brengen door de belofte, dat elke partij ge- legenheid zou krijgen zich te doen hooren Churchill riep naar de arbeidersbanken tusschen het rumoer door: „Wij kunnen best begrijpen, dat hij zich schaamt;" Dit vergrootte het tumult nog en de speaker moest weer tot kalmte aanmanen. Met 202 tegen 185 stemmen werd besloten de vergun- ning om het ontwerp in te dienen, te weige- ren. De uitslag werd met luid applaus van de arbeidersbanken begroet en met geroep van „Stakingsleiders" en „Schande". De toestand in Palestina. Vrees voor nieuwe onlusten- In het nammer dat DINSDAG 31 DECEMBER verschijnt, zal wederom gelegsnheid bestaan tot het plaatsen van nienwjaarswenschen a 50 cent a contanf, DE DIRECTIE. Oud-president der republish. Maarschalk Gomez da Costa, oud-presi- dent der republiek, is zooals we gisteren nog konden melden, overleden. Zeven en zestig jaar oud is Manoel de Oliveira Gomez da Costa geworden, die pas na den oorlog een plaats in het politieke leven van Portugal heeft ingenomen. Voor- dien was hij in militairen dienst, voornamc- lijk in de kolonien, waar hij zich bij talrijk* expedities onderscheidae. Toen de wereldoor- log uitbrak bevond hij zich in Lourengo Mar ques (Afrika). Hij voerde het opperbevel over de troepen aldaar, doch keerde naar Europa terug toen Portugal aan den strijd ging deelnemen en werd met de aanvoering der Portugeesche divisie in Vlaanderen be- last. In zijn werk: „De slag aan de Lys" legde hij zijn indrukken vast. De onzekere politieke toestand in Portu gal na den oorlog deed Gomez da Costa be- sluiten ook op dit gebied zijn invloed te doen gelden. Hij richtte een Open Brief tot de lel- ders der politieke partijen met de mededee- ling, dat hij zou ingrijpen, indien er geen orae in de chaos zou worden gebracht. En In derdaad stelde hij zich in Mei 1926 aan het hoofd van de 18e divisie, die te Braga een opstand had ontketend. Hij rukte naar Lls- sabon op en vormde met andere officieren een militaire regeering, waarin kapitein Ca- becadas het presidentschap en hij de porte feuille van oorlog beheerde. Reeds enkele weken later echter verjoeg hij Cabecadas, nam zelf het ministerpresidentschap on zich en aanvaardde kort daarop het presiden'- schap der republiek. Zijn bestuur, dat even wel neerkwam op een dictatuur, v/as even wel kortstondig. Den 9en Juli 1926 werd htj door generaal Carmena, zijn eigen minister van oorlog, dien hij van zijn functie had ont- heven, ten val gebracht en naar de Azoren gedeporteerd. Bij zijn terugkeer in het moederland werd hij gehuldigd door zijn aanhangers, die nog steeds zeer talrijk waren. Uit het Engelsche Lagerhuis De geloofsbrieven van den nieuwen Sowjet-gezant. Henderson heeft gisteren in het Lagerhuis meegedeeld, dat Sokolnikof, de nieuwe Russi- sdhe gezant, Vrijdag zijn geloofsbrieven aan den prins van Wales als plaatsvervanger des Konings zou overhandigen. Om sommige ge- ruchten te ontzenuwen, voegde de minister erbij, dat het volstrekt geen uitzondering was dat een gezant reeds eenige dagen in het lane vertoefde zonder zijn geloofsbrieven aange- boden te hebben, en dat, zoo hierbij van eeni ge vertraging sprake mocht zijn, de schuld hiervan niet bij den gezant lag. Verder deelde de minister mee, dat hijzelf in het begin van het nieuwe jaar naar Geneve zou gaan tot bijwoning van de zitting van den Volkenbondsraad, doch dat hij, met het oog op de Haagsche conferentie, die nu definitie 6 Januari zou beginnen, slechts een paar ver- gaderingen zou meemaken en Engeland ver der door Dalton, den onderstaatssecretaris van buitenlandsche zaken, aldaar zou ver- tegenwoordigd worden. Verbouwin& van het Lagerhuis Lansbury, de minister van openbare wer ken, antwoordde op eenige vragen nopens de mogelijkheid van verbouwing van de zitting- zaal van het Lagerhuis, dat dit theoretisch natuurlijk zeer wenschelijk was, want nauwe- lijks de helft van het aantal leden 325 van de 615 heeft een zitplaats. Zonder bui tengemeen hooge kosten en bovendien zonder de binnenarchitectuur van de parlementsge- bouwen onherstelbaar te bederven, kon deze verbouwing echter niet geschieden en elk van De Joden zijn bevreesd voor nieuwe onlus- ten, in verband met het plan der Arabieren om een herdenkingsdienst in de moskee te houden voor wijlen den eersten minister van Irak, die op 13 November zelfmoord heeft ge pleegd. Men verwacht een grooten toeloop van Arabieren bij die gelegenheid in de mos kee. Op den noodlottigen 23 Augustus, toen de vorige onlusten begonnen, was er een derge- lijke herdenkingsdienst voor den overleden Egyptischen nationalist Zagloel. De Arabische uitvoerende raad heeft Reu- ter's correspondent meegedeeld dat er nog geen dag of plaats voor den beoogden herden kingsdienst is bepaald. De beslissing daar- omtrent wordt vanavond verwacht. Zij, die zich met 1 Jannari a.s. voor minstens 3 maanden op dit blad abon- neeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers franco en gratis DE DIRECTIE. dertig Meter was genaderd, slaagde men er in levensmiddelen in waterdichte zakken langs een lijn over te brengen. Boven den storm uit hoorde men 'oen de twee mannen op het lichtschip roepen: „Dank jullie wel, we hebben nu alles wat we noodig hebben". Maar Kerninon, de hoofdbewaker van het lichtschip, die met verlof was toen de storm losbarstte en niet meer terug had kunnen gaan, wilde zich met alle geweld weer bij zijn kameraden voegen. Ondanks de waarschu- wingen van den schipper van de boot, die de levensmiddelen had aangebracht, maakte hi; aanstalten om langs de lijn, waar de levens middelen langs waren gekomen, naar het lichtschip toe te gaan. De schipper riep toen zoo hard hij kon de mannen in het lichtschip toe: „Hij wil bij jullie komen"waarop van het lichtschip werd teruggeschreeuw: „Hij is gek, hij zal verzWe kunnen het best uit- houden, is het niet, kameraad?"De twee de man, een Breton, riep toenJa, het gaat wel". Toen het bootje terugvoer, kon Kerninon het niet verkroppen dat hij zijn mannen had moeten achterlaten. Den 6den Januari beginnen de besprekingen. In verband met het officieele bericht uit Londen, dat de Tweede Haagsche Conferentie eerst op 6 Januari zal aanvangen, schrijft het Journal, dat het een weinig voorbarig is, dit uitstel der opening der Haagsche Confe rentie reeds als een „fait-accompli" te be- schouwen. Een dergelijk voorstel is wel door de Belgische regeering gedaan. doch tot nu toe niet door alle mogendheden aanvaard. Waarschijnlijk zullen de mogendheden het voorstel aannemen, daar de 3de Januari een Vrijdag is en men met het beginnen der werk- zaamheden eerst op den volgenden Maandag niet veel tijd zal verliezen, te meer, indien de deskundigen reeds ter voorbereiding van de werkzaamheden der Tweede Haagsche confe rentie op 3 Januari bijeen komen. De Excelsior weet nog te melden, dat minister-president Jaspar, na overleg met de belanghebbende regeeringen, dezen heeft meegedeeld, dat de opening der Tweede Haagsche Conferentie van 3 tot 6 Januari is uitgesteld. De fiancieele schandalen in Japan. Een tweetal hooggeplaatste autori teiten gearresteerd. FELLE GARAGEBRAND TE LYON. In een groote garage te Lyon is, naar gft meld wordt, gisteravond laat brand uitge- broken. Een benzinetank, die ongeveer 20.000 liter bevatte, ontplofte door tot dusverre on- bekende oorzaak. Het vuur vond gretig voed- sel in de talrijke aanwezige automobielen, waardoor niet minder dan 60 vrachtwagens en een aantal motorrijwielen en fietsen in vlammen opging. Hoewel de brandweer on- middellijk krachtig ingreep, gelukte het niet het vuur meester te worden, daar de felle wind de vlammen gedurig aanwakkerde. Het vuui deelde zich mede aan een naburige houtzage- rij, die evenals een ander belenden gebouw een prooi der vlammen werd. De brandweer tracht den brand thans te localiseeren. UIT DE KAMER. De geheime fondse/i Aan een N.T.A.-bericht omtrent de dis cussie in de Kamer over den post der door, de regeering gevraagde geheime fondsen, ontleenen wij nog het volgende: Terwijl de post geheime fondsen het vorig jaar 1 millioen francs bedroeg, is hij thans tot vier millioen verhoogd. Het socialistische Kamerlid Uhry, die naar de redenen van de verhooging van den post vroeg, verzocht om terugzending van het hoofdstuk naar de commissie. Daarop stelde Tardieu de kwes tie van vertrouwen. Hij verklaarde dat de geheime fondsen voor den minister van bin- nenlandsche zaken een typische vertrou- wenszaak uitmaakten, en eischte van alien, die iets tegen de regeering hadden of haar wantrouwden, tegen haar te stemmen. Het was thans een uitstekende gelegenheid klaarheid te verkrijgen. De radicale afge- vaardigde Cheautemps verklaarde dat hij, der gewoonte zijner partij getrouw, ook de zen keer voor de geheime fondsen had wilien Stemmen, doch dit thans ten gevolge van de verklaringen van Tardieu niet kon doen er zich van stemmen zou onthouden. De autoriteiten hebben nieuwe stappen ge daan in de zaak der financieele schandalen en volgens berichten uit Tokio is de gouver- neur-generaal van Korea in verband hier- mede in arrest gesteld. De gearresteerde was lid van de vroegere regeerig Taneka. Een ander lid van dezelfde regeering bevindt zich ook wegens het aan nemen van omkoopingsgeld, in de gevange- nis. Verder werd Woensdag een vroegere minis ter van onderwijs gearresteerd, beschuldigd betrokken te zijn bij een korten tijd geleden ontdekt spoorweg-schandaal. Het verluidt, dat de keizer zijn toestemming heeft gegeven, voor het ophelderen van den toestand. FRANKRIJK. STRIJD TEGEN DE ELEMENTEN. Verlalen op een lichtschip. Romantische verhalen worden verteld over de pogingen, die gedurende de jongste storm- dagen zijn gedaan om de bemanning van het lichtschip „La Vieille", voor Pointe du Raz, aan de Oceaankust, welke zeven en veertig dagen en nachten van de buitenwereld was afgesneden, van levensmiddelen te voorzien. Het bootje, dat met deze taak was belast, de „Trois Amis", kon het lichtschip ten gevolge van de hooge zeeen steeds niet naderen, zijn roer brak en het werd op gevaarlijke wijze rondgeslincerd. Toen hej ten slotte tot op CLEMENCEAU'S HUISKNECHT. Wordt agent van politit Albert, de vermaard geworden huisknecht van Clemenceau, die zijn meester lange ja ren heeft gediend, hem tegen ongewenschte bezoekers beschermde en ten slotte meehielp bij het graven van het eenzaam graf in de Vendee, zal thans politie-agent worden. Hij had reeds zijn vast, besluit kenbaar gemaakt geen anderen dienst meer te zullen aanvaar- den en de verlokkende aanbiedingen van Amerikanen, die dezen historischen valet gaarne in hun huis wilden hebben, afgesla- gen. Thans heeft hij het aanbod van den pre fect van politie Chiappe aangenomen om „sergent de ville" te worden. Alleen zei hij, toen de zaak beklonken was„Wat zou de patroon wel zeggen als hij mij als een flic (klabak) gekleed zou zien!" VOOR HET VROUWENKIESRECHT. s Oeen belasting meer, want geen kies> recht! Het socialistische Kamerlid Bracke heeft een amendement ingediend op de wet op de middelen, strekkende om de Fransche vrou- wen vrij te stellen van het betalen van belas ting, daar zij immers geen kiesrecht hebben, dus niet in de gelegenheid zijn het gebruik der openbare gelden te controleeren. Om dit eigenaardig imtiatief te steunen had de Nationale Raad van den Bond voor Vrouwenkiesrecht Maandagavond een ver gadering belegd, welke door oud-minister Vincent Aureol, voormalig voorzitter der Kamqicommisie van financien, werd gepc AARSCHE

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 1