Radir^rafisch Weerbericht. Tabellarische Kasboeken van 3 tot 30 kolomm. m, uitslaande hoofden AGENDA Stadsngeuws Donderdag 19 December. 7.30 uur, Cinema Americain: geluidfilm Lucky Boy (voor elken leeftijd.) 7.30 uur, A. B. T.: Chariot. een tikje rot (boven 14 jaar). 7.30 uur, Victoria Theater: 1. De gemas- kerde vreemdeling; 2. Parijsche mode; 3. Batavia (boven 14 jaar). Zaterdag 21 December. 8 uur, Harmonie, Tooneelvereeniging T. O. P., opvoering van „Beurskoorts", Zondag 22 December. 8 uur, cafe Renses te Stompetoren, feest- evond S. D. A. P., opvoering Op hoop van regen door Falkland van Heiloo. 8 uur, Harmonie, Concert „Trinitas". Maandag 23 December. 8 uur, Leeszaal, alg. verg. openb. leeszaal en boekerij. 8 uur, De Unie, peychometrische experi- menten van mevr. BosTeunissen. i Vrijdag 27 December. 8 uur, dancing Harmonie, voor de volks- universiteit, extra avond, voordracht dr. J. B. van Amerongen van Dickens' „Kerst- lied" in eigen bewerking. Zaterdag 28 December. 8 uur, Harmonie, feestavond D. E. S. sideerd. Tal van vooraanstaande vrouwen voerden het woord, wijzend op de noodza- kelijkheid voor de Fransche vrouw om het algemeen kiesrecht te verkrijgen. BANKLOOPER OVERVALLEN. Gisteren is te Marseille een banklooper, die een bedrag van 73.800 francs vervoerde, overvallen door drie jongelieden die hem onder bedreiging met een revolver dwongt-n in een auto te stappen, waar zij hem van het geld beroofden, waarna zij hem uit den wagen zetten. De beroofde banklooper heeft onmid- dellijk aangifte gedaan bij de politie. Hij was in staat het signalement der roovers op te geven. BELGIE. HET HUWELIJK VAN PRINSES MARIE JOSE. Het geschenk der siad Brussel. De stad Brussel heeft aan prinses Marie Jose een prachtig huwelijksgeschenk laten overhandigen. Het is een jardiniere in mas- sief zilver, voorstellende de uren van den dag. De jardiniere staat op een marmeren voet van 1.20 meter hoog. Het zilveren ge- deelte alleen weegt dertig kilogram. -Prinses Marie Jose, die naar aanleiding van haar aanstaand huwelijk 50.000 francs schonk aan de armen van Brussel, heeft thans ook een gift gedaan van 25.000 francs, bestemd voor de meest behoeftige gezinnen van Oostende, haar geboortestad en van 125.000 francs voor den kerstboom der arme kinderen van Turijn. (N.R.Crt.). DUITSCHLAND. DE MOORD OP DEN CHAUFFEUR Von Chalipanski, de cliauffeur die Zondag- tiacht in zijn auto bij Berlijn is vermoord, is zooals uit het onderzoek is gebleken, na mid- dernacht door een collega op de Potsdamer- platz gezien. Kort daarop stapte een goedge- kleed heer in zijn taxi. De getuige heeft echter niet gehoord waarheen Ch. den passagier moest brengen. Het is thans zeker dat diefsbl het motief van den misdadiger is geweest. Von Chalipanski had Zondag reeds ongeveer 160 K.M. afgelegd en hij moest dus ongeveer 64 mark hebben geind. In zijn bezit vond men echter slechts 2 pfennig; zijn portefeuille en zijn horloge waren verdwenen. De moorde- naar heeft de jas van zijn slachtoffer losge- knoopt en de zakken doorzocht. ENGELAND. JACHT OP EEN ONTSNAPTEN GEVANGENE. Scuvent on cherche de loin Dezer dagen werd des morgens ontdekt, dat ie eel van een gevangene te Aberdeen leeg was en onmiddellijk werd de politie in en om de stad gealarmeerd. Blijkbaar was de ont- snapping zorgvuldig voorbereid; er werd in de omgeving der gevangenis een nauwkeurig onderzoek ingesteld en later werd een groot gebied, waarbinnen men vermoedde dat de vluchteling zich bevond, door de politie afge- zet, maar men slaagde er niet in hem te vin- den. Men begon al aan te nemen, dat de man een medeplichtige had buiten de gevangenis, die hem met een snelle auto had weggevoerd, toen hij door gevangenisbewaarders ontdekt werd ineen bijgebouwtje op het terrein der gevangenis, waar hij op een stapel zak-- ken lag te slapen. Hij had het tot den buiten- muur der gevangenis kunnen brengen, maar deze was te hoog voor hem gebleken. POLEN. DE POOLSCHE STAATSPRESIDENT NAAR SPA. De Poolsclie staatspresident vertrekt dezer dagen naar Spa, om daar het kerstfeest door te brengen. In toonaangevende politieke kringen wordt in verband hiermee aangenomen, dat de regee- ringscrisis niet voor het einde van het jaar of in het begin van het volgend jaar zal worden cpgelost. ZUIDAFRIKA. DE CHINEESCHE CHAOS. Verbetering in den toe stand Volgens te Londen ontvangen berichten blijft de toestand in China gunstiger wor den. In het Zuiden rukken de Kantonneesche troepen op langs de Westelijke rivier en men verwacht, dat binnenkort het verkeer weer normaal zal zijn. De Engelsche kannonneerboot te Woetsjou deelde mede, dat daar geen vreemdelingen gemolesteerd waren, maar zij zal ter plaatse blijven tot de troepen van Kanton den toe- stand meester zijn. AMERIKA. ONTSLAG WEGENS KETTERIJ. 1Veer een geval in N.-Amerika ter zake van de arke Noachs en Jonas. Te Birmingham in den staat Alabama (N.- Amcrika) is een leeraar in de natuurlijke his toric, de heer H. C. Day, uit zijn betrekking tan het Howard College ontslagen wegens het uitesa van twijfel aan de „letterlijke" waarheid van de bijbelverhalen over de arke Noachs en Jonas in den walvisch. Dit ontslag doet natuurlijk denken aan het analoge geval van vier jaar geleden, van den heer J. T. Scopes te Dayton in Tennessee, die met hetzelfde gevolg de evoultieleer had bepleit; de stad Dayton heeft sindsdien den bijnaam verkregen van Monkeyville („Apen- stad"). Kort geleden is prof. J. du Plessis te Stel- lenbosch in Zuid-Afrika van ketterij vrijge- sproken: de aanklacht berustte ook op het niet-letterlijk opvatten van verhalen als dat van Jonas, welke deze professor „pious myths" (vrome my then) genoemd had. In sommige staten van N.-Amerika blijkt het uiterste „fundamentalisme" dus meer in- vloed te hebben dan het Calvinistische in WAPENVOORRAAD ONTDEKT. Besckeiden burger blijkt een ge- vaarlijk misdadiger te zijn. Een bescheiden en welgesteld burger van St. Joseph in Michigan, zekere Dane, had dezer dagen een aanrijding gehad met een andere auto. De eigenaar van de aangereden auto eischte 5 schadevergoeding, doch Dane lachte hem uit en ging verder. De ander ging hem achterna en nam onderweg een politie- agent mede. Toen deze hem gelastte mee te gaan naar het bureau, haalde Dane een revol ver voor den dag en schoot den agent dood. Daarop reed hij zoo overhaast weg, dat hij tegen een telefoonpaal aanbotste, zoodat zijn auto omsloeg. Deze dwong een voorbijgaand automobilist hem in voile vaart 5 K.M. ver der te brengen. Jaarop vorderde hij een snel- lere auto op, waarmee hij omzichtig naar de buitenwijken van St. Joseph terugkeerde. Daar overreedde hij een kennis om hem 16 K.M. ver naar Coloma te brengen, waar hij uitstapte en verdween. De politie ontdekte dat het nummerbewijs op de verongelukte auto aan zekeren Herbert Church toebehoorde en kwam tot de slotsom, dat hij en Dane een en dezelfde persoon wa ren. Zij ging naar Dane's huis en arresteerde diens vrouw. Een huiszoeking bracht aan het licht waarom Dane niet mee naar het bureau had willen gaan, waar ook voor onbelang- rijke beschuldigingen vingerafdrukken wor den genomen. Het bleek n.l. dat er in het huis een voorraad mitrailleuses, revolvers en am- munitie was opgeslagen. In een sloop was voor een waarde van 8 319.000 aan effecten verborgen, die afkomstig bleken te zijn van een diefstal ten be drage van 352eOOO, door een bende van vijf man begin November in een bank te Jefferson (Wisconsin) gepleegd. Dane, die naar vermoed wordt onder aller- lei namen de „man op den achtergrond" is van uitgebreide organisaties van dievenben- den en voor wiens aanhouding een som van 10.000 is uitgeloofd, is nog zoek. IS DIT IETS VOOR DE BAD- EN ZWEMINRICHTING? Toen wij onlangs een artikel over de hier te stichten Bad- en Zweminrichting hebben geschreven, hebben wij de vraag gesteld of de watervoorziening niet door het oppompen van water uit den grond zou kunnen geschie- den waardoor van het kostbare leidingwater geen gebruik behoeft te worden gemaakt. De heer S. Krom, directeur van de bekende Stoomwasscherij hier ter stede heeft ons, in Stoomwasscherij hier ter stede, heeft ons, in kijkje in zijn fabriek te nemen, waar juist sinds een tweetal maanden het leidingwater voor het bedrijf door eigen wel-water is ver- vangen. Wij hebben deze installatie gister bezich- tigd en willen er hier het volgende over mededeelen. In het begin van dit jaar heeft men op het terrein der wasscherij een Nortonput ge hoord, die op 50 Meter diepte bruikbaar water in voldoende hoeveelheid oplevert. Dit water wordt door een pompinstallatie in een 8 c.M. breede buis opgepompt en gestuwd naar een 20 Meter hoog ijzeren gevaarte, dat een afzonderlijke bestemming heeft. Toen het water was aangeboord is het veertien dagen lang opgepompt en onder- zocht in de laboratoria van de machinefabriek Reineveld te Delft, die aan de hand van de analyse de voor het bedrijf bruikbare toestel- len heeft geleverd. In Februari werd de inrichting besteld, er is maanden lang aan gewerkt, daarna is de geheele installatie op het fabrieksterrein ge- monteerd en een achttal weken geleden in ge bruik genomen. Het enorme waterzuiveringstoestel, dat een capaciteit van 45 a 50 Kubieke Meter per uur heeft, bevat in den top een cokesfilter waar door het opgepompte grondwater stroomt, dat daardoor van gassen gezuiverd wordt en daarna wordt opgevangen in een bak van 350 Liter, die telkens na het volloopen auto- matisch kantelt en aan welks as een instal latie is verbonden, waardoor bij het kante- len tegelijkertijd een bepaalde hoeveelheid van verschillende chemicalien aan het water wordt toegevoegd. Water een chemicalien worden daarna in een door schotten verdeel- den bak goed vermengd en men bewerkt daardoor, dat verschillende in het water aan- wezige oplosbare zouten in onoplosbare worden omgezet, die dus gemakkelijk ver- wijderd kunnen worden. Het water stroomt na de vermenging door een breede buis naar de onderzijde van het toestel en stijgt van daar door een bodem met tal van kleine gaatjes in het groote re servoir. Hier op den bodem zetten zich de onop losbare zouten af. Het gezuiverde water stijgt daar boven uit en stroomt door een filter, die de laatste zoutsporen daaruit ver- wijdert. Het komt daarna in een tweetal met kiezel gevulde filters en belandt na daar doorheen te zijn geperst in een tweetal groote reservoirs, voor direct gebruik van de wasscherij. Door vlotters, die het reini- gingsproees automatisch afsluiten zoodra het water in de reservoirs een bepaalde hoogte heeft bereikt, wordt nutteloos werk voor- komen. Er is een enorm verschil in kleur tusschen het geelgroene grondwater zooals het onge- zuiverd uit den bodem komt en het heldere water dat uit het reservoir afgetapt wordt. Dit laatste, hcewel waarschijnlijk ogge- schikt voor drinkwater, is voor het behande- len der wasschen in het bedrijf door het ver schil in „hardheid"-graden nog bruikbaarder dan het leidingwater. Bedenkt men, dat het minimum-tarief dat de Prov. Waterleiding berekent 22 cent per M3. bedraagt, dat het bedrijf van 40 tot 50.000 M'. per jaar noodig heeft en dat thans door de eigen installatie een bezuini- ging van ongeveer 50 pCt. wordt verkregen, dan is het volkomen duidelijk hoeveel er op deze manier gespaard kan worden. Enkele jaren geleden hebben verschillende fabrieken hier ter stede gezamenlijk een ver- zoek bij het Waterleidingbedrijf ingediend om het minimumtarief lager te stellen, even- wel zonder eenig resultaat. Het is mogelijk, dat het waterleidingbedrijf, over welks tarieven al herhaaldelijk geklaagd is, thans de bakens verzet als het getij ver- loopt, want verschillende groote inrichtingen in andere plaatsen hebben zich reeds een eigen waterinstallatie aangeschaft en zijn daardoor voor een groot deel onafhankelijk van de tarieven geworden. Wanneer men in een inrichting als deze moderne en in den laatsten tijd van de nieuwste machines voorziene wasscherij door een eigen installatie een bezuiniging van 50 pCt. op de kosten van het water kan verkrijgen, dan is het duidelijk. dat voor een Bad- en Zweminrichting die bezuiniging nog veel grooter kan zijn. Immers het bad water behoeft niet aan de strenge eischen te vol- doen waaraan het waschwater is onderwor- pen en men zou dus voor een Badinrichting het zuiveringsproces kunnen vereenvoudigen en daarvoor ook minder chemicalien noodig hebben. De installatie in de wasscherij van den heer Krom is op een groote afname berekend, maar het is duidelijk, dat een Bad- en Zwem inrichting met een veel kleineren en daardoor goedkooperen opzet geholpen zou zijn. Het wil ons voorkomen, dat de hooge pnjs van het leidingwater een voorname factor is bij de exploitatie van een Bad- en Zwemin richting en het is zeker interessant eens na te gaan hoe in verschillende gemeenten fa brieken, die eertijds geheel op leidingwater waren aangewezen, zich van het Prov. bedrijf onafhankelijk hebben gemaakt. De heeren, die straks over het stichten van een Bad- en Zweminrichting hier ter stede moeten beslissen, zullen zeker goed doen al- lereerst eens een kijkje in het waschbedrijf op den Schermerweg te gaan nemen. DE IJSBAAN KWESTIE. In de richting van een fusie. Gisteravond vergaderden in het Raad- huis te Heiloo de gezamenlijke besturen van de Heilooer ijsbaan en Alkmaarsche IJsclub Doel van deze besprekingen die op zeer vriendschappelijke wijze gevoerd werden was alsnog tot overeenstemming te komen inzake de bekende ijsbanenkwestie. Algemeen was men van meening, dat een goede en goedkoope ijsbaan voor Alkmaar en naaste omgeving te verkiezen zou zijn, boven twee concurreerende banen. Daar het niet mogelijk bleek, om op de reeds gepubliceerde voorwaarden tot over eenstemming te komen, werd uit de vergade- ring het plan geopperd, om tot een fusie van beide vereenigingen te komen. Nadat beide besturen over dit nieuwe plan afzonderlijk vergaderd hadden, werd gecon- stateerd, dat in principe alle aanwezigen dit denkbeeld toejuichten. Besloten werd, dat een kleine Commissie drie bestuursleden van elke vereeniging nog deze week zal bijeenkomen, om deze fusiegedachte in nadere voorstellen uit te werken, en, zoo mogelijk, aan de vereenigin gen ter goedkeuring voor te dragen. WIJ VERLEENEN VOORSCHOTTEIi OP WISSELS. NADERE INLICHTINGEN WORDEN GAARNE OP VERZOEK GEGEVEN. ALKMAAR. Telef. 120. VAN HOUTEN'S ETALAGE- WEDSTRIJD. Begin November werd door van Houtens Cacao Fabrieken te Weesp, een etalagewed- strijd uitgeschreven onder Nederlandschc Kruideniers. Alleen mocht worden geetaleerd met „Cacao". Onder de ruim vijf honderd deelnemers werd de vijfdc prijs toegekend aan den heer Haijtema in de Langestraat al- hier. ALGEMEEN NEDERIANDSCH VERBOND. Propaganda-avond Gisteravond was door het Algemeen Ne- derlandsch Verbond een propaganda-avond georganiseerd, die gehouden werd in de bo venzaal van gebouw „De Unie". De bijeen- komst was niet druk bezocht. De heer S. G. L. F. Baron van Fridagh uit Schoorl, lid van het hoofdbestuur van het A. N. V., sprak een inleidend woord over doel en werking van dit Verbond en zeide o.m. dat het beoogt alle loten van den Die:- schen stam terug te brengen tot den stam, waartoe zij behooren. Het A. N. V. staat verder geen politieke, godsdienstige of staat- kundige richting voor en zijn arbeidsveld is onbeperkt. Men beschikt evenwel over veel te weinig geld, hoewel de regeerings- subsidie van 10.000.waarschijnlijk wat verhoogd zal worden. Ook het aantal leden moet opgevoerd worden. Komende tot de taak van de taalwach', zeide spr. dat zij zich tot doel heeft gesteld, alle vreemde woorden uit onze taal te verwij- deren. Met aandrang wekte spr. er toe op, Alk maar een middelpunt van het Verbond te maken, opdat de menschen van den Diet- schen stam nader tot elkaar komen. Tenslot- te wees spr. er nog op, dat het behoud van onze taal een van de gewichtigste zaken is In deze bijeenkomst werden de bescheiden van den penningmeester nagezien en in orde bevonden. In kas was een batig saldo van 253.95. Suriname. Hierna was het woord aan ir. E. F. Su- ringar uit's Gravenhage, die een voordrach! met lichtbeelden over Suriname hield. Deze ving aan met te zeggen, dat de ge- middelde Nederlander weinig weet van onze Overzeesche bezittingen, in 't bijzonder van de West. Dit is jammer, want Suriname en Curasao zijn de belangstelling volkomen waard. Suriname, het land van de intrensiek groo te mogelijkheden, die slechts op een gunstige gelegenheid wachten om zich te ontwikkelen. Suriname ligt aan de Noordkust van Zuid- Amerika, begrenst door Engelsch- en Fransch Guyana. De grens levert thans moeilijkheden op, in verband met de rivieren, die haar vormen. Suriname is vijf maal groo ter dan Nederland, doch de bevolking is'heel dun. Deze bevolking is zeer gemengd en be- staat o.m. uit Boschnegers, Indianen, Suri- namers, Javanen, Britsch-Indiers en Chinec- zen. Paramaribo is de eenige groote stad. De Indianen zijn de oorspronkelijke bewo- ners, die vrij afgetrokken leven. De Boschne gers zijn de nakomelingen van weggeloopen slaven. De Br.-Indiers, Javanen en Chinee- zen zijn geimporteerd om te vOldoen aan de behoefte van arbeidskrachten, terwijl toch de werkloosheid bijzonder groot is: van elke drie inwoners parasiteeren er twee op den derde. Het schijnt dat men hier weet te leven van de rente van een kapitaal, dat men niet bezit, aldus spr. De groote afkeer van het slavenwerk, het landwerk dus, is de oorzaak van het verval der plantages na de afschaffing van de sla- vernij in 1863. Deze onwil heeft den land- bouw in Suriname doen verloopen: meer dan 99 pet. dezer kolonie ligt braak. Koffie, cacao, suiker, ma'is, om van de vele vruchten nog maar niet te spreken, zijn de voornaamste voortbrengselen, terwijl de bodem een van de grootste vindplaatsen van bauxiet is. In den laatsten tijd meent men er zelfs petroleum gevonden te hebben. Toch moet Suriname elk jaar door een bij- drage van het moederland geholpen worden. Met de uitgave van 3,8 millioen vcor zulk een groot land, zooals door het Parlement voor het volgend jaar is vastgesteld, kan, naar spreker's meening, toch niet veel ge- schieden. In heel Suriname bestaat nog geen 100 K.M weg. Het geheele verkeer gaat per wagen, omdat door de vele bochten der rivieren het transport per boot zeer tijdroovend is en men bovendien rekening moet houden met eb en vloed. Er zijn op 't oogenblik plannen aanhangig voor wegenbouw in Suriname. Het feit, dat Britsch-Guyana zich door haar wegennet veel meer ontwikkelt en zich zelfs door toeristen bezocht ziet, wijst op de belangrijkheid van goede verkeerswegen. Het aantal automobielen bedraagt in geheel Suriname slechts 200, terwijl het motorboot- verkeer zeer duur en de verbinding van den Lawa-spoorweg ontoereikend is, terwijl deze dienst werkt met een tekort van 1000 per dag. Ongeveer 16 millioen H.A. bosch ligt nog op ontginning te wachten, doch de groote moeilijkheid wordt veroorzaakt door de be- zwaren van het vervoer. Suriname heeft verder wel eens te lijden van de droogte, zoodat te Paramaribo waterleiding aangelegd zal worden. Het schijnt dat alles in Suriname door een noodlot mislukt. De schitterende vooruitzich- ten van de goudwinning, de bananenteelt, den cacao-verbouw, enz. liepen op mislukkin- gen uit, zoodat men de energie van den Suri- naamschen planter moet bewonderen. Het opzetten van een bedrijf kost veel geld in verband met d-e bijkomende moeilijkheden. Dat het wel anders kan bewijst de bauxiet- winning. Suriname is het dorado voor een promotor. Om te slagen dient men voor de stichting eener goede maatschappij een flink bedrag uit te geven. Men heeft hier een groot gebrek aan samenwerking. De voertaal in Suriname, in't bijzonder in de steden, is het Hollandsch, terwijl het ge bruik van Neger-Engelsch steeds minder wordt. Na deze causerie werd een serie fraaie lan- taarnplaatjes vertoond van foto's die door ir. Suringar bij een bezoek aan Suriname ge maakt waren. Nadat nog eenige vragen op bevredigende wijze werden beantwoord, sloot Baron van Fridah deze bijeenkomst met een woord van dank aan den spreker en de aanwezigen. EEN JUBILEUM VAN DEN HEER JACOB PELS. In „De vee- en vleeschhandel" van 17 Dec. vinden wij het volgende stukje over een in- geZetene. „Wij ontmoetten" zegt het blad, Dins- dag op de Rotterdamsche Veemarkt, den heer Jacob Pels en het deed ons goed te zien, dat hij nog zoo opgewekt er uitzag. Wij kenden hem reeds zoo veel jaren en passeerden des- tijds zoo vaak zijn mooie zaak in de Konings- straat te Alkmaar. En dan nog altijd zoo monter. „Wel, mijnheer Pels, U blijft maar dezelfde en nog altijd dat marktbezoek en dan weer in den winkel? Hoe lang drijft U Uw zaak reeds, want dat moet, voor zoover wij ons herinneren al heel lang geleden zijn". „Ja", zeide de heer Pels, „het was in 1884 dat ik aan de Voormeer te Alkmaar begon en nu ben ik al weer zoovele jaren in de Ko- ningsstraat gevestigd. De tijd gaat zoo snel. A.s. Donderdag (dat is dus heden Red. Alkm. Crt.) 19 December wordt het 45 jaar dat wij ons vestigden". „Een menschenleeftijd mijnheer Pels en bij voorbaat onze hartelijke felicitatie en wij ho- pen, dat U de halve eeuw volmaakt". „Wij willen het hopen" en weg ging de krasse slager; hij moest nog even de Paardenmarkt over loopen. VERLOTING CENTR. GEN.SCHAP KINDER HERSTELLINGS- EN VACANTIEKOLONIE. Op verzoek verwijzen wij gaame naar den in dit nummer voorkomende uitslag der trek king van de verloting der afd. Alkmaar van naar waarnemingen, verricht in den morgec van 19 December. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 780.7 te Mun chen en Hannover. Laagste barometerstand 732.2 te Aqui- rairi. 1 Verwachting, geldig tot den avond van 20 December: Zwakke tot matige, Oostelijke tot Zuide- iijken wind; nevelig tot licht bewolkt, droog weer; lichte vorst des nachts; overdag dooi. VAN PUTTEN OORTMEIJER PAYGLOP het Centraal genootschap, welke hedemnor. gen heeft plaats gehad. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen en motorrijtui- gen en andere voertuigen te 4.15 uur licht op en school De heer K. P. Postma te Hoom is te Amsterdam geslaagd voor het examen Staatsinrichting. EEN BOUWVALLIGE TOREN. De toren der hervormde kerk te Wijk aan Zee is reeds gedurende eenige jaren zeer bouwvallig, doch de kerkvoogdij beschikt niet over de geldmiddelen het bouwwerk afdoen- de te herstelkn. Pogingen om van de pro- vincie een subsidie te verkrijgen, zijn mis lukt. Jongstleden Zondag is tijdens de gods- dienstoefening een groote steen uit den man tel van den toren naar beneden gevallen, ge- lukkig niet door het houten dak, maar langs de goot naar het kerkhof. Sport Voetbal. DE BRUIJN, D F.C., ZAL VOOR- LOOPIG NIET KUNNEN SPELEN. Bij een nader onderzoek is gebleken dat d< bekende achterspeler van D.F.C. J. de Bruyn, die Zondag in den wedstrijd tegen R.C.H. wegens een beenblessure moest uitvallen, zijn kuitbeen heeft gebroken en dus voorloopig niet zal kunnen spelen. Voor de Dordtenaren een geduchte handicap. WERELDKAMPIOENSCHAP TE MONTEVIDEO. Op het te Montevideo gehouden congre* van de Zuid-Amerikaansche voetbalbonden werd besloten Brazilie weer tot den strijd om het Zuid-Am.rikaansch kampioenschap uit te noodigen. Het wereldkampioenschap vormde het belangrijkste punt der agenda. Besloten werd energiek bij de Europeesche landen op deelneming aan te dringen. Inge- val van onvoldoende deelneming zullen de consequenties daaruit worden getrokken. Den bonden van Italie, Spanje, Oostenrijk, Hongarije en Tsjecho Slowakije werden 4000 pesetas (een peseta is ongeveer 35 cent) aan- geboden om deze tot deelneming te bewe- gen Schaatsenrijdcn. I' m Davos* Veertien rijders uifgezonden. De correspondent van het Hbld. te Davos schrijft d.d. 16 December: Heden arriveerden alhier een veertiental rijders uit Nederland, onder leiding van den heer Van Laer, die hier hun winfertraining zullen aanvangen. Het zijn Ben Blaisse (Am sterdam), Hub. Blaisse (Amsbrdam), G. Ele- ma (Bierum), W. Kos (Oudkarspel), J. G. Elema (Bierum), T. Boot (Purmerend), C. Jongert (Edam), J. Kuipers (Stadskanaal), A. F. v. d Scheer (Wageningen), N. Pronk (Warmenhuizen), S. Heiden (IJsselmonde), T. Hooftman (IJsselmonde), J. W. Holleman (Leiden) en A. v. Beekum (Leiden). Bij de twaalf namen, die de K.N.S.B. offi- cieel had aangekondigd, kwamen dus nog de beide laatstgenoemden. De meesten zijn in Davos oude bekenden, alleen Ben Blaisse, G. Elema en C. Jongert zijn hier voor het eerst. De huisvesting geschiedde in de hotels L5- wen, Davoserhof en Bahnhof. Allen hadden een uitstekende reis gehad en ontvingen de Davoser sneeuw met gejuich. Over een dag of drie worden de schaatsen ondergebonden en wordt het ernst. Tegen dien tijd zal Thunberg gearriveerd zijn, om de leiding op zich te nemen, v/ant de heer Van Laer zal weer naar Holland terug moo. ten keeren. Echter komt hij v6or de Acade- mische Winterspden weer terug en zal dan de bij dit tournooi te houden hardrijdwed- strijen leiden, waartoe hij heden werd aan- gezccht. Was het oorspronkelijk het plan, dat de hardrijdwedstrijden der Academische Win- terspelen met een internationale zouden sa- menvallen, hoogstwaarschijnlijk zal dit niet doorgaan. Wel wordt er tezelfder tijd een internationale wedstrijd gehouden, maar de ze zou dan geheel losstaan van de Academi sche. Zooals de zaken nu staan starten voor Nederland de studenten v. d. Scheer en de gebroeders Blaisse, terwijl Hollecnan reserve is. Alle anderen, ook laatstgenoemde, komen in den internationalen wedstrijd uit. Bij de landen, die't academisch kampioen schap hardrijden zullen betwisten, zal zich vrij zeker ook nog Oostenrijk voegen, dat reeds voor de ski-nummers inschreef. De Nederlandsche inschrijvingen voor hee ren-, dames- en paarkunstrijden vervallen

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 2