Alkntaarsche taunt. Wollen Dekens Satinet Dekens J weer Donderdag December KKtil I.LNTON. DEKAKG-HE VAAS. ijrtat-Kot/d SIDOilBUS DE J0N6. SfiDONIUS DE JONG. No. 299 1929 0Rfl«rd een en derti?ste Jaargang. Radio-hoekje Vrijdag 20 December. Hilversum, 1071 M. (Van 12.6.— rt.m. 298 M-) 10.10.15 Morgenwijding. 12.15— 2.Concert door het A. V. R- O.-Kwartet. 2.052.45 Uitzending voor scholen. 2.43— 3 Gramofoonmuziek. 3.4.Maak het zelf, cursus. 4.30-4.40 Gramofoonmuziek. 4.40—5.Causerie over de Vredes- en ol- kenbondstentoonstelling te s-Gravenhage door H.Ch.G. J.v.d. Mandere. 5 -6.50 Concert door het Omroeporkest. 6.30 Vaz Dias: Koersen. 6.45—7.15 Spaansch. ginners. 7.15-7.45 Radio-cursus vanwege het Onderwijsfonds voor de Binnenvaart. Snreker C. A. M- C. van Kasteel. 8.01— 8 15 Gramofoonmuziek. 8.15 Oratorium- uitvoering- „Die Jahreszeitenvan Jos Havdn De Philips' Oratorium. Vereen. on der leidine van Johan Winnubst. Solisten: Jo vfncent Louis van Tulder, Tom Denijs. Be- ;SnV Het Utrechtsch Stedelijk Orkest. C den vleugel: Mevr. J. F. van Lonkhuy- zen Uitzending vanuit het Philips' Ontspan- ningsgebouw te Eindhoven Na afloop pers- bermhten. Daarna gramofoonmuziek. 12— 1875 M. 10.30-11— Zieken- dienst. N. C. R. V. 11—11.25 N. C. R. V. Voor de jeugdige zieken. 11.3012.Gods- dienstig halfuurtje. K. R. O. 12.15—1.15 v R. O. Concert door het K. R. O.-Trio. 1 15—2.30 K. R. O. Gramofoonmuziek. 4— 5Gramofoonmuziek. N. C. R. V. 5.6.30 M C. R. V. Concert door het Holl. Harp- kwartet. 6.30—7— K. R. O. Lezing over: Inkoop voor Handel en Industrie". 7—7.30 K. R. O. Cursus Schriftverbetering. 7.35 V. P R. O. Persberichten. 7.40 V. P. R. O. Le zing over „Pilatus". 8.15 V. P. R. O. Piano- recital. 8.50 V. P. R. O. Lezing over: Het Vrijz Protestantisme. 9.30 Voortzetting piano-recital. 10— V. P. R. O. Bespreking van Kerstliteratuur. 10.20 V. P. R. O. Voort zetting piano-recital. Daventry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 11.20—12.20 Gramofoonmu ziek. 12.20 Concert. A. Lucchesi, viool. M. Cunningham, piano. 12.50 Orgelconcert. 1.20 2.20 Gramofoonmuziek. 3.20 Concert. C. Astington, sopraan. P. Thompson, bas- bariton. 4.20 Dansmuziek. 4.50 Orkestcon- cert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Lezing. 6.35 Nieuwsberichten. 6.50 Lezing. 7.05 Piano- recital. 7.20 Lezing. 7.45 Lezing. 8.05 „The Prisoner of Zenda" van Anthony Hope. 9.20 Nieuwsberichten. 9.40 Lezing. (Debat). 9.55 Concert. T. Makushina, sopraan. Symphonic Orkest. 11.20 Verrassing. 11.35—12.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris"1725 M- 12.20- 2.20 Gramofoonmuziek. 4.05 Concert. Orkest en soli. 6.55 Gramofoonmuziek. 7.40 Gramo foonmuziek. 8.20 Causerie met muzikale illus: tratie. 9.05 Concert. Uitvoering van „Le Roi d'Ys" van Lala Orkest en vocale solisten. Langenberg, 473 M. 6.20—7.20 Gramo foonmuziek. 9.35—10.45 Gramofoonmuziek 11.30 Gramofoonmuziek. 12.251.50 Or- kestconcert. 4.50—5.50 Concert. Piano, viool en cello. 7.20 „Weihnachtsoratorium" voor soli, koor en orkest van Richard Wetz. (Eer- ste uitvoering). Daarna tot 11.20 dansmuziek Zeesen, 1635 M. 6.15—9.50 Lezingen. 11.2012.15 Gramofoonmuziek. 12.15— 12.50 Berichten. 1.20—1.50 Gramofoonmu ziek. 1.50—3.50 Lezingen. 3.50—4.50 Con cert uit Leipzig. 4.506.50 Lezingen. 7.05 —7.20 Lezingen. 7.50 Orkestconcert. 8.50 Koorconcert. Daarna berichten. 9.50 Orkest concert en sopraan. Kalundborg, 1153 M. 11.20—1.20 Orkest concert. 2.4— Orkestconcert en declama- tie. 4.5.Kinderuurtje. 7.209.20 Or kestconcert en uitzending van een zangspel 9 3511.20 Her-uitzending van buitenland- sche stations. Brussel, 508.5 M. 5.20 Trioconcert. 6.50 Gramofoonmuziek. 8.35 Orgelconcert. 9.35 Koorzang. 10.15 Gramofoonmuziek. Pi-nvincbal nieuws PROVINCIALS STATEN VAN NOORD-HOLLAND. Gistermorgen werd de vergadering van de Prov. Staten van Noordholland voortgezct onder voorzitterschap van den commissaris der koningin. Aan de orde was de wijziging van het bij- zonder reglement van bestuur van den Zuid- polder bij Edam. De voordracht werd aangenomen. Uit het Engelsch door J. S. Flitscher. Geautoriseerde vertaling door v. d. W 41 Ik onderzocht deze beeldjes nauwkeurig; ik kon niet uitmaken waar ze van gemaakt wa- ren, of het steen of marmer of iets anders was Het materiaal was eenigszins week, met je nagel kon je het inkerven. Een van de beeldjes was blijkbaar door den val gebroken; het an- iere leek opzettelijk gebroken te zijn ik verbeeldde mij, dat ik de moeten van een mes rag. In elk van de beeldjes was een holte. groot genoeg om daarin iets, laat ons zeggen ter groote van een kraaienei op te bergen. In- dien er iets in die holtes was geweesteen zorgvuldig zoeken in het gras openbaarde dat niet. Dit verbaasde mij meer dan het weggooien van de Kang-he vaas, toch bedwong ik mij om daarvan iets aan Pepita te zeggen. Ik pakte de stukken van de vaas en van de beeldjes zorgvuldig in de houtwol, deed ze in de tasch in verborg de tasch achter het klimop op de nuur. „Dat is veilig opgeborgen", zeide ik. ,,We ;uilen dat zoo noodig terug weten te vinden. In nu gaan wij kijkea of er een boot is. Wij De weg door Landsmeer In behandeling kwam vervolgens het adres van B. en W. van Landsmeer, om een bijdra- ge uit de provinciate kas ten behoeve van den weg van den Waterlandschen zeedijk (Kadoe- len) naar de grens van Ilpendam en Lands meer. De heer Ankersmit (s. d.) gaf toe, dat er veel voor te zeggen is, afwijzend op het ver- zoek te beschikken, maar nu de uitkeering uit het wegenfonds is meegevallen en er ook andere gunstige factoren zijn, zou spr. wen- schen, dat voor de geheele provincie nog eens, los van het bestaande plan, bekeken werd, dus ook voor de secuncaire, desnoods voor de tertiaire wegen, die ook voor het doorgaand verkeer dienen om na te gaan, wat voor de wegenverbetering nog door de provincie kan worden gedaan. Spr. meende, dat dan die weg door Landsmeer niet zoo spoedig in aanmer- king zal komen, en dat andere wegen zullen voorgaan. De heer Spier (a. r.) meende eveneens, dat een dergelijk nieuw onderzoek in het belang kan zijn van het onderhoud van verscheidene wegen, die nu buiten het plan vallen. In elk geval zal een toezegging door Ged. Staten m dien geest ook voor Landsmeer bemoedigend zijn. De heer Koster (v. d.) besprak nog eens den zwaren last, dien het wegenonderhoud op vele kleine gemeenten legt. Spr. vroeg een tegemoetkomende toezegging van Ged. Sta ten, waaruit den gemeenten de goede wil van het Prov. Bestuur kan blijken. De heer A. de Vries (s. d.) was het met het advies van Ged. Staten niet eens, omdat z. i niet de bedoeling van de Staten is, dat alleen bij hooge uitzondering subsidie wordt gege- ven voor wegen, die niet in het wegenplan zijn oogenomen. De zessteden-weg, die nog niet verbeterd is, en de weg door Landsmeer, ontloopen elkaar niet veel. Spr. verwacht, dat als de zes-steden-weg gereed is, toch het ver keer den weg door Landsmeer niet geheel zal mijden. Daarom meende spr. dat deze weg voor een subsidie uit de Prov. kas in aanmer- king komt. De heer Ketelaar (v. d.) merkte als voor- zitter van de indertijd ingestelde commissi; op, dat het volkomen juist is, dat die commis- sie niet heeft gesproken van „hooge uitzonde ring", maar wel heeft zij gezegd, dat de weg door Landsmeer niet voor subsidie in aanmer- kin<T kan komen. E>e heer Kooiman (V. d.), lid van Ged Sta ten, zeide, dat uitkeering uit de opbrengst van de wegenbelasting voor den weg door Lands meer niet kan geschieden. De commissie uit de Staten, destijds bencemd, heeft zich wel op een ruimer standpunt gesteld dan Ged. Sta ten in hun voordracht hebben gedaan, maar een advies van de commissie is nog geen uit snraak van de Staten! Een uitspraak is er dan ook niet geweest. Ged. Staten zijn van meening, dat het eventueele subsidieeren van wegen, niet opgenomen in het wegenplan, zal moeten worden onderworpen aan het oordeel van de in te stellen wegencommissie. Deze commissie is nog niet benoemd, maar haar samenstelling is spoedig te verwachten; en Ged. Staten zullen haar in de gelegenheid stellen, haar oordeel onbevangen te geven. De voordracht wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Wegen voor doorgaand verkeer Bij het voorstel tot het oVernemen van een aantal wegen voor doorgaand verkeer vroeg de heer Van Soanje (r. k.) wie de maximum- snelheid vastsstelt. De heer Kooiman (v. d.), lid van Ged. Staten, antwoordde, dat de maximum-snelheid door de gemeentebesturen wordt bepaald Spr. zegde toe, dat Ged. Staten zullen trachten hierop invloed te oefenen. Nadat nog enkele andere punten zonder be spreking waren aangenomen, werd de verga dering gesloten. BROEK OP LANGENDIJK. Maandagavond's avonds half acht kwam de ijsclub „Wintervermaak" in vergadering bijeen ten huize van den heer Borst. De voorzitter, de heer J. Wielings, opende met een welkom. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat 1 algemeene en 4 bestuursverga- deringen zijn gehouden. Het ledental is van 417 tot 519 geklommen. In het afgeloopen seizcen waren 20 wedstrijden gehouden. Uit het verslag van den penningmeester, die keurig weergaf in poezie, bleek dat de in- kemsten over het afgeloopen boekjaar 1 Sept. 31 Aug., hebben bedragen 1034.72 en de uitgave alzoo een batig saldo van 82 25, terwijl 75 leden niet aan hun verplichtingen hadden voldaan, wat betreft het betalen der contributie. Bij monde van den heer A. Leegwater werd rapport uitgebracht van bet beheer des pen- ningmeesters, en werd tot goedkeuring ge- adviseerd, met dank voor de accuratesse in deze. Door het bestuurslid Koedijk werd vervol gens een opsomming gegeven van het aan- wezige materiaal. moeten Ik hield plotseling op; mijn tong was ver- lamd. Pepita greep mij bij den arm. Instinct- matig haalde ik de revolver voor den dag, die ik van Getch's lijk had meegenomen en bracht haar in den aanslag. Voor ons stond een man met een geweer in zijn arm. Hij was een man van middelbare grootte, flink gebouwd, het type van een zeeman; hij had een vriendelijk gezicht en ondanks mijn dreigende houding, keek hij mij goedaardig aan. Hij schudde zijn hoofd en glimlachte. „Dat is niet noodig, jongenheer!" zei hij vlug. „Ik heb niets kwaads in den zin Kijk!" Hij legde zijn geweer in het gras en nader- de buiten bereik van zijn wapen, alsof hij de oprechtheid van zijn woorden wilde bevesti- gen. En weer glimlachte hij. „Wat is er hier te doen?" vroeg hij. „Ei schijnen vreemde dingen op dit eiland te ge- beuren. Wees voorzichtig met dat wapen van jou, jongmensch! Dat zijn geen dingen om mede te spelen!" Ik stak de revolver weer in mijn zak en uitte een zucht van verlichting. „Vreemde dingen!" diep ik uit. „Dat ge- !oof ik, en vreemder dan u denkt. U komt van het stoomschip, dat aan de Zuidkust ligt, niet waar? Wilt u mij zeggen dit meisje en ik zijn hier alleen waarom u aan wal kwam?" Starend van Pepita naar mij, haalde hij Hierna kwam aan de orde bestuursverkie- zin. Aftredend waren de heeren W. Visser en P. Koedijk. Door het bestuur waren de navolgende candidaten gesteld: H. Balder, A. Dirkmaat, A. Leegwater Wzn. en A. Koegop Azn., waaruit de na gehouden stemming de hee ren Balder en Leegwater werden gekozen. Bij punt 6 der agenda werd door den heer Koedijk namens het bestuur het plan geop- perd om de baan op de Bruggesloot te ver- leggen naar het Zuiderdel, daar eerstge- noemde te kelin blijkt te zijn en tevens dat er veel gevaren aan verbonden zijn wat betreft de vaargeul, welke achter de baan om ge maakt wordt voor het vervoer der producten. Tevens is aan de bedoeling om een adres aan de Raad te richten tot het plaatsen van een nieuw magazijn bij het Zuiderdel. Het be staande magazijn verkeert in zulk een toe- stand dat verplaatsen groote kosten met zich mede zou brengen, zoodat nieuwbouw nood- zakelijk is. De kosten hiervan zullen onge- veer 250 zijn. Besloten werd het bestuur machtiging te verleenen in dezen g est te handelen. Op de vraag van den heer Aardema om een baan in het buitenland te maken, werd door den voorzitter geantwoord, dat er veel practische bezwaren en onkosten aan ver bonden zijn, zoodat daar niet aan begonnen kan worden. Bij de rondvraag werd door den heer Troost naar voren gebracht om naast de ver- schillende spelen en wedstrijden welke steeds gehouden worden, ook eens wedstrijden in het hardrijden te houden. Medegedeeld werd, dat art. 25 van het reglement zulk verbiedt, maar toch wenscht het bestuur hierin tegemoet te komen, door plaatselijk zulks te doen in de toekomst, mits de baan zich naar het oordeel van het bestuur er voor leent. Verder zag de heer Bruggencate gaarne, dat het aantal commissarissen werd uitge- breid, daar verschillende der bestaande steeds aan afwezigheid schitteren. De voorzitter merkte op, dat 12 commis sarissen toch wel voldoende is, terwijl aan de betrokken commissarissen gevraagd zal wor den hun functie naar behooren te vervullen De heer de Jong wenschtte, in verband met het artikel hetwelk onlangs in het plaatselijk blad is verschenen, betreffende de uitvoering eener badinrichtin"" dat het bestuur der ijs club hierover het initiatief nam. Het bestuur daarentegen was van meening, gezien de practische bezwaren welke hieraan voor hun verbonden zijn, dat anderen beter het initiatief daartoe houden nemen. Werd al- dus besloten. Niets meer aan de orde zijnde, sloot de voorzitter met woorden van dank de verga dering, waarna door enkele heeren uit de ver gadering een comite werd gevormd, om als nog tot oprichting eener badinrichting te ge raken. Plannen zullen worden gemaakt, waarna een oproeping zal worden gedaan tot het houden eener vergadering, alswaar het nader uiteengezet zal worden. OUDE NIEDORP. Even als vele plaatsen in de omgeving ont- ving ook ons dorp Dinsdag den welbekenden telepaath Malo'itz, die vergezeld was van den humorist Diederichs en mevrouw Heikens, de laaste voor het muzikale gedeelte. Des namid- dags was er eerst een auto-seance door de ge- meente. De geheime opdracht slaagde uit- stekend. 's Avonds werden verschillende voor- drachten met en zonder geleider in het cafe Balk door den telepaath. soms zingende ver- richt. Ook bij de massa-suggestie had hij bij enkele personen succes, vele, vooral dames, waren hiervoor bevreesd. De heer Diederichs wist het publiek aangenaam bezig te houden met het voordragen van humoristische voor- drachten en het vertellen van leuke moppen. Op verzoek zong de heer Malo'itz, als voor- malig opera-tenor-zanger, schitterend een tweetal liederen. Jammer, dat de opkomst niet grooter was. De zaal had voller kunnen zijn. In de gister gehouden vergadering van Hoofdingelanden van de banne Oude Nie- dorp werd de heer B. J. F. Meijer herbenoemd tot secretaris-penningmeester. WIERINGEN. Raadsvergadering. De raad vergaderde Dinsdagmiddag 3 uur. Aanwezig waren 10 leden, afwezig was de heer S. P. de Vries. De voorzitter, burgemeester Kolff, deelde mede, dat ingekomen waren: de maandstaat der Zeegras-exploitatie; verkocht zijn in No vember 787 pakken; bericht van goedkeuring door Ged. Staten van het besluit tot het aan- gaan eener geldleening, groot 27.000. bij de plaatselijke Boerehleenbank en van het besluit tot het uitkeeren aan de maaiers van |cen paar Wybert- "tabletten! Zij bescher- men tegen verkoud- heid en infectie. UITGEEST. De nieuw beroepen president Ds. v. Peur- hem van Eindhoven, hoopt 9 Februari zija intrede hier te doen. ENORME SORTEERING. LAGE PRIJZEN. de winst van den zeegrasoogst 1929. Deze stukken werden voor kennisgeving aangeno men. Verder van Ged. Staten een uitspraak op het beroep van het Bestuur der Vereen. voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijs te Wie- ringen, ingesteld tegen het besluit van den Raad, waarbij afwijzend is beschikt op een door dat bestuur krachtens artikel 72 der Lager-onderwijswet 1920 ingediende aanvra- ge om de benoodigde gelden uit de gemeente- kas te ontvangen voor de stichting van een bijzondere lagere school te Den Oever. Ged Staten overwogen in dit besluit, dat volgens het stelsel der Lager-onderwijswet de mede- werking tot stichting van een bijzondere la gere school slechts mag worden geweigerd, wanneer niet aan de in art. 73 dier wet om- schreven vereischten is voldaan; dat de door appellant tot den Raad der gemeente Wierin- gen gerichte aanvrage aan die vereischten voldoet; dat mitsdien, ingevolge artikel 75, 2e lid, der bovengenoemde wet, de raad ten onrechte de gevraagde medewerking heeft ge weigerd, zoodat de medewerking tot de stich ting van de bijzondere lagere school te Den Oever behoort te worden verleend. Overeen- komstig het voorstel van B. en W. werd be sloten van deze beslissing in beroep te gaan bij de Kroon, omdat Ged. Staten hun uit spraak uitsluitend gronden op de letter der wet, zonder de kwestie te bezien uit een oog- punt van publiek belang. Op verzoek van het Comite der Vereenigin- gen van burgemeesters en secretarissen in de kantons Hoorn, Purmerend en Alkmaar werd besloten adhaesie te betuigen aan hun tot der. minister van onderwijs en tot d_e Tweede Ka- mer gericht adres om de classificatie van de gemeenten in het Bezoldigingsbesluit te doen vervallen. Verder werd besloten van den heer M. Bak- ker Sz. aan te koopen een perceel grond. groot 95 Aren voor een som van 12500 voor den bouw van een nieuwe openbare lagere school te Den Oever. De kasgeldleening voor den bouw van de school te Hippolytushoef, groot f 100.000, zal na 1 Januarf bij de Maatschappij voor Gemeentecrediet te Amsterdam worden ver- legd. Met 9 tegen 1 stem, die van den heer Oden, werd aangenomen het voorstel van B. en W om ingaande 1 Januari a.s.: a. de jaarwedde van den gemeentebode na der vast te stellen op 1000 met 4 tweejaar- lijksche verhoogingen elk van 50 klimmende tot 1200; b. aan den bode toe te kennen een toelage van 25 per jaar voor het gebruik van een rijwiel c. in te stellen de betrekking van concierge van het raadhuis en daaraan te verbinden een vaste jaarwedde van 200 met het genot van vrije woning. Dit voorstel verkreeg eerst een meerderheid, nadat toegezegd was, dat de te benoemen bode tevens een aanstelling zal moeten aan- vaarden als onbevoldigd veldwachter. Hierna kwam in behandeling het voorstel van de raadsfractie van de S.D.A.P. tot het treffen van een steunregeling voor werkloo- zen in den komenden winter. Voorgesteld werd een commissie te benoe men, welke beoordeelen zal of en zoo ja, tot welk bedrag aan cngeorganiseerden steun zal worden verleend, waarbij rekening behoort te worden gehouden met de grootte van het ge- zin, terwijl een wachttijd zal behooren te wor den gesteld en aan georganiseerden vanaf den datum van aanvang der wettelijke uitkee ring een toeslag te verleenen van 2.50 voor gehuwden en 0.50 per kind beneden 14 jaar en van 1.50 voor ongehuwden. B. en W. haddm dit voorstel vrijwel geheel overgenomen. Alleen stelden zij voor den toe- slag te bepalen op 2 venneerderd met f 0.50 per kind voor gehuwden en op 1 voor on gehuwden. Het voorstel tot het geven van dezen toeslag werd echter. na een langdurige discussie, verworoen met 2 tegen 8 stemmen. Ook de beide wethouders stemden tegen. Ver der de heeren J. Kooij. Kaan, Jn. Lont, Bak- ker, M. Kooij en Jb. Lont. Voor stemden de heeren Oden en Lub. Het voorstel tot het instellen van een com missie van advies werd met 9 tegen 1 stem, die van den heer Oden, aangenomen. Echter konden in deze vergadering geen leden wor den gevonden, die in de commissie zitting wil- den nemen. Ten slotte werd nog goedgevonden de berm- bestrating in de Belt door te trekken. De rondvraag leverde vrijwel niets op, waarna werd overgegaan in comite. langzaam zijn pijp en tabakszak voor den dag en vulde de een uit den ander. Hij deed dat op zijn gemak, stak een lucifer aan en nadat hij eenige rookwolkjes had uitgeblazen, begon hij te spreken. „Vertel mij eerst eens, wat jullie hier uit- voert. Ik durf er een ead op te doen, dat j; hier niet kwam voor een buitenpartijtje!'' Ik aarzelde. Echter niet lang er was iets in mij, dat me het gevoel gaf, dat wie hij ook zijn mocht en wat hij ook deed, ik open- hartig met hem kon spreken. „Ik zal het u zeggen. Wij werden ont- voerd". Hij toonde geen verbazing. Hij knikte twee of drie malen met zijn hoofd, alsof hij iets ge hoofd had, dat hij verwachtte te hooren. „Van den vasten wal?" vroeg hij, kortof. „Als u het wilt weten. uit het huis de „Shoo- ting Star" in Wreddlesham". Weer knikte hij als of hij er alles van be greep. „Zoo, zoo", zei hij rustig. „Dan vermoed ik, dat jij je bemoeide misschien toeval lig met zaken, waarbij je tegenwoordig heid minder gewenscht was?" „Daar gaat het juist om", antwoordde ik „Toch „Ze hebben je meegenomen, zoodat je niet kon klikken, he?" viel hij met een grijnslach in de rede. „Waarachtig! Dat snap ik! En van de ..Shooting Star'? Dan ken je Getch natuurlijk?" y Ik wierp hem een blik toe, die een bedoeling had, die hij niet begreep. „Ja!" antwoordde ik. „En mogelijk kent u een vriend van hem een soort compagnon Krevin?" ging h;j voort. „Een groote kerel!" „Ja, die ken ik." „Weet u waar die nu zijn? Ik houdt het n voor, dat Getch je hier bracht en ik veronder stel, dat Krevin bij1 hem was. Waar is Getch?" „Dat zal ik u zeggen! Hij ligt daar een der tig meter verder, aan den anderen kant van de ru'fnes dood!" Hij toonde niet de minste verwondering hij nam mij alleen nauwkeuriger op en her haalde mijn laatste woord, vragend. „Dood?' „Doodgestoken!" antwoordde ik. „Dat moe vannacht gebeurd zijn. Ik vond hem vanmor- gen, hij was toen al koud". Hij bleef mij aanstaren, toen knikte hij. „Zoo, zoo!" zeide hij in gepeins. „Nu, wat Getch betreft, dat is een nieuwtje, dat dege nen, die hem kennen niet zal verbazen. Get-; was een raar soort mensch. Dood!... hum Maar waar is Krevin? Want ik vermoed, dat hij niet bij jullie hoort." „Ik weet niet, waar hij is. Hij was vanmor gen in den toren; daar lieten wij he machter Hij zond ons uit om naar een inlander te kij ken, die ergens op het eiland is en hem na zit." ..Hem?/' vroeg hij. „Een inlander?,'' DRONKEN MAN BRENGT BUURT IN REP EN ROER. Het cafe van den 42-jarigen A. P. S. aan de Maashaven te Rotterdam trok den laat- sten tiid voortdurend de aandacht van de po litic. De cafehouder, die bijaa steeds onder invloed van sterken drank verkeerde, mis- handelde zijn vrouw op ergerlijke wijze. Hij bedreigde zijn bezoekers met wapens en vechtpartijen, waarbij 'n deel van den inven- taris van het cafe werd vernield, waren aan de orde van den dag. Maatregelen waren beraamd om den man zijn verlof te ontne- men. Maandagavond is de vrouw voor de zoo- veelste maal naar haar moeder gevlucht, die met eenige andere dochters samenwoont ia ae Schildstraat. Dienzelfden avond heeft S van een Chinees een pistool gekocht. Gistermorgen is hij daarmee naar d» Schildstraat gegaan. Hij was dronken en had in een cafe aan den Hilledijk nog meer moed ingedronken. Daar heeft hij, om zijn wapen te probeeren, een schot op den vloer gelost. Toen hij de woning in de Schildstraat be- trad, heeft hij zijn vrouw gevraagd weer met hem mee te gaan. Zij weigerde, zeggende dat hij dronken was. Op die woorden trok hij het pistool uit zijn borstzak. In panischen angst vluchtten de vrouwen de kamer uit, doch een van haar was zoo dapper om den man de gang op te duwen en de deur dicht te gooien. Direct daarna schoot hij door de deur naar binnen. De kogel ging eenige malen door het schorf van deze vrouw, zonder haar echter te raken. De andere dochter was in- middels over de schutting geklommen en dor het huis van de buren naar buiten gegaan, om politiehulp te halen. Op dat oogenblik kwam S. ook naar buiten en schoot meteen cp haar. Ook dit maal zonder haar te raken. Terwijl hij de straat uitliep, kwamen twee rechercheurs toeloopen, die hem sommeerden stil te blijven staan. Hij verschanste zich op den hoek van de straat en bedreigde de poli- tiemannen met het pistool. De bewoner* vluchtten angstig naar binnen. Van de an dere zijde naderden op dat oogenblik twee andere politieagenten, zoodat de man ingc- sloten was. Hij bleef de politie dreigen, zoo dat op een gegeven oogenblik beide partijen met de pistolen in de hand tegenover elkaar stonden. S. liep door en toen is door de politie, daar men van den dronken man ernstige on- heilen vreesde, op hem geschoten, een 15-taf schoten werden gelost. Een hiervan raakte den man in den rechtervoet, de anderen schamoten langs zijn rechterdij. Toen heeff hij zich overgegeven. Hij is naar een politie- bureau overgebracht en opgesloten. Behalve hij zelf is er niemand gewond bii dit drama, dat deze stadswijk uren lang In rep en roer bracht. TREINONGELUK. De goederentrein 4248 uit Arnhem na* Maarn is gisteravond nabij Maarsbergen door tot nu toe onbekende oorzaak ontspoord Hierdoor zijn de beide hoofdsporen versperd. E)e materieele schade moet vrij aanzienliik zijn. Voorzoover tot dusverre bekend is, heb ben geen persoonlijke ongelukken plaats ge vonden. Het treinverkeer tusschen Utrecht en Arn hem ondervond door dit geval ernstige stag-> natie o.a. kon de Rheingold niet passeeren. De reizigers moesten overstappen in een an deren trein en kwamen met groote vertra- ging op de plaats hunner bestemming aan. Onmiddellijk is materieel naar de plaats van het ongeval gezonden om den weg zoo spoe dig mogelijk weer vrij te maken BOSCHWACHTER DOODGESCHOTEN. Gisterochtend werd in de gemeente Stou- tenburg, nabij Amersfoort, op een binnen- weg, oostelijk van het bosch der heerlijkheid Stoutenburg, het lijk gevord.en van den 28- jarigen boschwachter J. Tuit. Een schot was hem door hals en nek gegaan. De man was des nachts wakker geworder. door schoten, die buiten weerklonken, had het bed verlaten en was erop uit getrokken om de vermoedelijke stroopers te achterha- len. Nadere bijzonderheden zijn nog niet be kend. De marechaussee heeft de zaak in handen. ENORME SORTEERING. LAGE PRIJZEN „Een Hindoe. Het is mogelijk, dat hij Getch gedood heeftik weet het niet. Hoe het ook zij, Krevin heeft den toren verlaten en ik ge- loof, dat die Hindoe hem nasluipt. Ik dacht, dat Krevin ergens aan de Zuidkust zou zijn ik meende, dat het revolverschot, dat ik hoorde, door hem werd gelosteenigen tijd geleden." „Wij hoorden dat aan boord", merkte hij op. „En wij kwamen met onze boot aan wal, maar hoorden niets en zagen niets." „Ik denk, dat hij zich verbergt in de een of andere grot en dat de Hindoe hem in de ga- ten heeft. De Hindoe ging dien weg op. Ik zag hem door de heide gaanhn draagt een gekleurden tulband en was daardoor ge- makkelijk te volgen." „Waarom zit die Hindoe Krevin achterna' En waarom zou hij Getch vermoord hebben?" „Dat weet ik niet. Dat houdt alles verband met een geheimzinnige zaak. Wat ik wel weet is, dat Krevin hier vandaan wil en dat hij m'j heeft gezegd, dat Getch gezorgd heeft voor een schip, dat hem hier zou komen halen. Dat is uw schip, vermoed ik!" Hij antwoordde daarop niet. Een oogen blik was hij diep in gedachten verzonken. Plotseling keek hij beurtelings de een en dan weer den ander aan. den „Waar hoor jullie thuis? Ergens hier op n vasten wal?" Wordt yervolgj. j

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 5