Sonny Boy« Onze KoBonien. ingezonden stukken en het sprookje van de twee Kikvorschen. DE ECHTOENOOTE VAN DEN G.G. TERUG IN EUROPA. Met het stoomschip „Clrristiaan Huygens" /an de Stoomvaartmaatschappij „Neder- land" debarkeerde gistermorgen mevr. De Graaff, de echtgenoote van den G.G. van Ned. Oost-Indie. Mevr. De Graaff vertrekt vandaag via Milaan naar Locarno, waar zij. voorloopig zal verblijven. BRANDEN. Oramofoonwinkel mtgebrand Een kortstondige doch felle brand heeft gisteravond gewoed in perceel Pieter Aerts- straat 97 bij de Van Woustraat te Amster dam. In genoemd perceel is gevestigd de gra- mofoonzaak van den heer Th. F. Eweg. We- derom was het de fatale petroleumkachel, die brand veroorzaakte. Een in de nabijheid staande Kerstboom vatte vlam en het vuur breidde zich spoedig nit. Het vond gretig voedsel in de was van den grooten voorraad gramofoonplaten, dit in den winkel aanwezig was en toen de brandweer arriveerde sloegen de vlammen fel uit. Zij slaagde erin den brand tot den winkel te beperken, maar daar brandde dan ook de geheele ruimte uit. Kortsluidng in de Centrale Zuid. Gistermiddag te ongeveer vijf uur ontstond door tot dusverre onbekende oorzaak kort- sluiting in een leidingschakelaargestel op de tweede verdieping van de telefooncentrale Zuid te Amsterdam. Tengevolge van deze kortsluiting vlogen eenige kabels in brand. De brandweer werd gewaarschuwd, doch toen deze arriveerde had men het vuur reeds weten te blusschen. In verband met de aangerichte schade wer- den ongeveer 400 toestellen, aangesloten op de entrale Zuid, onbruikbaar. Door middel van een noodverbinding hoopte men in den loop van den avond on geveer 200 toestellen weer in gebruik te stel len, terwijl de' overige vandaag bruikbaar tullen worden getmaakt. In een villa. Gistermiddag ontstond brand in de villa „Meerwegen" aan den Utrechtscheweg 125, te Amersfoort, bewoond door Dr. N. van Nieuwenhuysen. Het voorste deel der villa brandde geheel uit. Vermcedelijk is de brand ontstaan door het vlam vatten n een gummi-slang. Auto's verbrand. In de garage van den vrachtrijder J. van Poortvliet te Oud-Vossemeer, is gisteroch- tend brand uitgebroken. De garage en twee vrachtauto's zijn een prooi der vlammen ge- worden. De aangrenzende woningen konden behouden blijven. Assurantie dekt gedeelte- lijk de schade. KLEUTERHUISLOTERIJ „TREIN 8.28". Gisteravond vond in de Militiezaal te Am sterdam de trekking plaats van de Kleuter- huisloterij van de vereeniging „Trein 8.28" ten overstaan van notaris Teixeira de Mattos De hoofdprijzen vielen op de volgende num- mers: Eerste prijs:'Heerenhuis aan de Vale- riussraat nr. 28922; Tweede prijs: luxe auto nr. 12376; Derde prijs: piano 15051. UITVOER ZANGVOGELS. Het Tweede Kamerlid de heer Van Zadel- hoff heeft den minister van binnenlandsche zaken en landbouw de schriftelijke vraagge- steld, of deze bereid is, de uitvoercijfers van beschermde inlandsche zangvogels naar Duitschland mede te deelen, zoowel die van bet najaar van 1928, als die over dit na- jaar. met hem naar Berlijn te gaan, om de zaken te bespoedigen en. zekerheid te halen. De ze had in die reis geen zin en het gevolg was, dat de rijwieldirecteur nu bijna drl weken geleden uit Weesp verdween. Een adres liet hij niet achter. be DE GESCHENKEN UIT INDIE. Deer de koningin-moeder ter zichtiging gesteld. De koningin-moeder, die altijd. veel be langstelling heeft getoond voor het Indi sche kunsthandwerk, heeft den Raad van B heer van Boeatan in de gelegenheid gesteld. de laatstelijk uit Indie ontvangen jubileum- geschenken van Vrijdag 20 dezer af, tot 2 Januari a.s. in de toonkamers Heul straat 1 te 's-Gravenhage, ter bezichtig'ng te stellen voor belangstellenden, tegen een kleinen toegangsprijs, ten bate van Boeatans streven. VERDUISTERING VAN RUIM 40.000? Hij wachtte tevergeefs op een remise uit Duitschland. fn het Politieblad van deze week wordt opsporing en aanhouding verzocht van den directeur van de Rijwiel- en Metaalfabriek „Komeet" te Weesp. Deze had een soortgc lijk fabriekje in het bezette gebied. Toen de zaken daar mis liepen, vestigde hij zijn be- drijf te Amsterdam en in den loop van dit jaar te Weesp. Voor een en ander was geld noodig, dat hij dikwijls op listige manier bij vele personen zoowel te Amsterdam als le Weesp wist los te krijgen, in totaal mogelijk een veertig of vijf en veertig mille. Alle goe- de gevers werden gepaaid met de belofte van terugbetaling, als de Duitsche staat hem zijn tegoed voor de overneming van zijn fa briekje zou hebben uitgekeerd. Dit was een zijner geldschietters te Amsterdam niet ge- noeg en daarom stelde hij den directeur voor, DE STAKING TE SAS VAN GENT. Opgeheven De staking bij de „Zelandia" te Sas van Gent is opgeheven. De eischen der arbeiders zijn ingewilligd. VERKEERSONGEVALLEN. Auto geslipt bij Halfweg. Gistermorgen omstreeks kwart voor negen is op den Rijksstraatweg bij de O. L. school te Halfweg een auto, bestuurd door den heer A. Flesche uit Halfweg tengevolge van de gladheid geslipt. Doordat met groote snc heid gereaen werd, slingerde de auto van den weg en reed tegen het hek van de school waar enkele schoolkinderen aan het speler. waren. De bestuurder werd aan een zijner handen ernstig gewond De auto werd zeer zwaar beschadigd. Dat hier geen menschenlevens te betreuren zijn, mag als een wonder worden beschouwd Twee kinderen kwamen over het vallend; hek terecht, doch bleven ongedeerd. (Reeds in een deel van onze vorige op laag gemeld). Auto en schoolkinderen. Gisteravond omstreeks kwart voor negen is op den rijksstraatweg te Halfweg bij de openbare lagere school een auto, bestuurd door den heer A Flesche uit Haarlem, ten gevolge van de gladheid geslipt. Door de groote snelheid slingerde de auto van den weg en reed tegen het hek van de school, in de nabijheid waarvan juist enkele school kinderen aan het spelen waren. De bestuurder is aan een hand ernstig ge wond. De auto is erg beschadigd. „ADRESSEER-SOLIDARITEIT. Protest van de Utrecht sche K- v. K- tegen den uitlating van het Tweede Kamerlid Van den Heuvel. In de vergadering van de Tweede Kamer van 10 December j.l. heeft bij de behandeling van de begrooting van het Staatsbedrijf der P. T. en T. voor 1930 het lid dier Kamer de heer Ch. van den Heuvel, o.a. het volgende opgemerkt Ik wil op den voorgrond zetten, dat op mij niet den minsten indruk maken de adres- sen van de Kamers van Koophandel, omdat er bij de Kamers van Koophandel soms een adresseersolidariteit is, waardoor men niet aan elk adres van adhaesie evenveel waarde behoeft te hechten Wei hecht ik groote waar de aan de adressen van den Middenstands- raad, den Nijverheidsraad en de landbouw' organisaties, die ongeveer het geheele be- drijfsleven omvatten, met een groot aantal ge- meentebesturen en die mag men.er niet van verdenkem, dat zij uit solidariteit met de Ka mers van Koophandel zich tegen deze zaak zouden verzetten die zich vrij sterk hebben verklaard tegen deze voorgenomen herzie- ning. Etc. De voorzitter der Utrechtsche K. v. K. heeft naar aanleiding van deze woorden in de zitting dier Kamer van Woensdag o.a. opgemerkt dat de Kamers van Koophandel haar taak met ernst en nauwgezctheid trach- ten te vervullen en niet uit solidariteitsover- wegingen haar schouders ::etten onder de aangelegenheden, we^e zij voorstaan, doch dat de belangen van handel en nijverheid haar daartoe aanleiding zijn. Dat, indien wel ooit de Kamers van Koophandel na zeer nauwgezette studie en op wel gefundeerde gronden, voorzien van uitgebreid cijfer- materiaal verkregen uit de kringen van de practijk, zich tot de regeering of regeerings- organen hebben gewend om zich te verklaren tegen een maatregel, die rechtstreeks in- dTuischt tegen de belangen van handel en nij- verheid, het dan wel is geweest bij de behan deling van de voorgenomen wijziging der Riikstelefoontarieven. Spr. uitte zijn diepe teleurstelling over de uiting van den heer Van den Heuvel. Een der- gelijke uiting, aldus spris niet alleen verne- derend voor de Kamers, doch ook bij uitstek geschikt om, uitgesproken op gezaghebbende plaats, het prestige der Kamers te schaden en voedsel te geven aan de vaak vernomen onbil- lijke critiek van hen, die niet weten, wat de Kamers doen en haar daardoor nog dikwijls met onwelwillendheid bejegenen. Ten slotte wees spr. er op, dat de Kamer te Utrecht zich steeds van adressen-solidariteit verre houdt, door uit principieele overwegin- gen nimmer adhaesie aan adressen van ande ren te betuigen, en alleen dan zich te zetten tot uitingen van verweer of wenschen, indien de belangen van handel en Nijverheid haar inziens dit na nauwgezette overweging ver- eischen. Uitingen als die van het A. R. kamerlid kunnen de Kamer wel teleurstellen, doch niet ontmoedigen, integendeel zullen zij, aldus spr., een spoorslag te meer zijn om den ar- beid zoo te verrichten, dat deze ten slotte zal dwingen tot gehoor. EERSTE KAMER. VACCINATIEDWANG Verlenging der tijdelijke opschorting. Blijkens het V. V. over het wetsontwerp tot verlenging van den geldigheidsduur van tij delijke bepalingen betreffende de vaccinatie, vervat in de wet van den 11 den Febr. 1928 zooals zij is gewijzigd bij de wet van 29 Dec. 1928 (door de Tweede Kamer aangenomen3 Dec. jl.) verklaarden eenige leden zich, even- als in 1927 en 1928, tegen de wetsontwerpen tot opschorting der vaccinatie-verplichting. Volgens hen gaat het niet aan, het gevaar voor encephalitis na vaccinatie een zoo essen- tieele beteekenis toe te sdirijven, als in den laatsten tijd veelal geschiedt. Op de 5000 vaccinaties toch kwam een geval van encepha litis voor, dus 1/50 pCt.; hiervan bleken slechts 20 a 30 pCt. letaal te zijn. Het kwam dezen leden voor, dat de in Zwitserland gedu- rende meer dan dertig jaren opgediane gun- stige ondervinding althans een zoo sterk ver- moeden wettigt, dat ook ons land dezelfde ervaring zal opdoen, dat dit het staken van een maatregel, die in elk geval groote gevaren met zich brengt, volkomen rechtvaardigt. Een lid vroeg zich af of het geen overwe ging zou verdienen, een wetswijziging te be- vorderen in dien zin dat de leeftijd, waarop vaccinatie verplichtend wordt gesteld, zal worden verhoogd. Vele andere leden verklaarden daartegen- over, dat zij zich volkomen konden vereenigen met het standpunt der Regeering. CUMULATIE VAN WACHTGELD EN SALARIS. Waarbij het totaal het oorspronke- lijk salaris overtreft. Het Tweede-Kamerlid de heer Boon heeft den minister van Financien de volgende vra- gen gesteld: Is het juist, dat de Kroon voor den op wachtgeld gestelden klerk der gemeente Zandvoort A. G. W. F. Muller de door ge- noemde gemeente gemaakte wachtgeldrege- ling heeft ter zijde gesteld en een andere re- geling, loopende over langer termijn heeft vastgesteld, terwijl het door twee andere ambtenaren dier gemeente ingestelde beroep werd afgewezen, hoewel de gemeentelijke wachtgeld-regeling voor alle drie der ambte naren gelijk was. Zoo ja, is de minister be reid, mede te deelen welke gronden er wa ren om voor den heer Muller een andere re- geling te treffen dan voor beide andere amb tenaren? Is het den minister bekend, dat de heer Muller op denzelfden datum, waarop hij op wachtgeld gesteld werd in een tijdelijke ge meentelijke betrekking geplaatst werd, waar- in hij een dusdanig salaris geniet, dat bij cumulatie van wachtgeld en salaris hij thans aanzienlijk meer inkomsten heeft dan het ge val ware geweest, indien hij niet op wacht geld gesteld ware geworden? Acht de minister het in het algemeen juist, dat bij cumulatie va:i achtgeld en sa laris de grens van het salaris van den wacht- gelder voor diens opwachtgeldstelling wordt overschreden? DE OPGRAVINGEN TE UTRECHT. Dinsdag is op het Domplein te Utrecht waar de zandheuvels steeds hooger afme- tingen aannemen een belangrijke vondst ge- daan in den vorm van een stcen, die een Ro- meinsche inscriptie vertoont. Het voorwerp is 1.20 meter lang, 46 c.M. breed en 12 c.M. dik, de steen is in tweeen gebroken; het kleinste stuk heeft als kopstuk van een tuf- steenen doodkist gediend. Het grootste werd in de nabijheid gevonden, zoodat vermoede- lijk een gedeelte tusschen beide fragmenten ontbreekt. Naar dit ontbrekende stuk (waar van een deel reeds werd gevonden) zet men de nasporingen voort. De Romeinsche in scriptie beslaat, in tegenstelling met de tot heden aangetroffen mededeelingen, die van geringe afmeting waren, zes regels. Zij is nog niet ontcijferd, maar een onderzoek naar de beteekenis ervan wordt ingesteld. Men hecht daarom aan deze vondst zoo- veel waarde, omdat er uit af te leiden zou zijn, dat de laatstelijk blootgelegde funda- menten van Romeinsche oorsprong zijn. Toch moet nog voorzichtigheid met het ma ken van deze gevolgtrekking worden be- tracht, daar het ook denkbaar is dat men het Romeinsche schrift in de middeleeuwen ge- bruikte, doch dan toch in de vroegste middel eeuwen. De steen is in elk geval van zeer hoogen ouderdom. Men hoopt dat de inscrip tie opheldering zal geven over het bouw- werk, waarvan men de fundamenten thans heeft blootgelegd. DE BENWYVIS. Van Terschelling werd gisteren gemeld: Het stoomschip Benwijvis is zwaar lek, doch krachtige bcrgingsmotorpompen kunnen de lekkage bijhouden. Men is bezig de bodem met cement te dichten; de dubbele bodem zit vol zand. Een bergingsboot van de reederij Doeksen Dros is vanochtend uitgevaren met zware draden en ankers; zij zal trachten een verbinding te maken. HET KINDERLIJKJE AAN DEN ZUIDERZEEDIJK. Naar wij vernemen is de moeder van den tweejarigen Sigmund Mathias, wiens lijkje gevonden werd aan den Zuiderzeedijk, gister middag ter beschikking gesteld van de justitie. De vrouw blijft volhouden, dat het kind ge- storven is ten gevolge van het vallen van de trap. Wanneer geen andere feiten aan het licht komen, zou deze vrouw alleen vervolgd kun nen worden wegens het verbergen van een 'ijk. Ook de vader is thans gevonden. De correspondent van de Tel. te Dortmund meldt d.d. gister: Hedenavond omstreeks acht uur is de poli tic er in geslaagd, in een barakkenwoning aan den z.g. „Fredenbaum" te Dortmund, Ferdinand Mathias te arresteeren, die zooals men weet ernstig wordt verdacht van moord op zijn zoontje Sigmund, wiens lijk destijds aan den Zuiderzeedijk bij Amsterdam werd gevonden. De arrestatie geschiedde in de woning van een zekere vrouw Bialas, waar Mathias het geld voor een door hem geleverd schilderijtje, ten bedrage van 1.50 Mark kwam innen. Mathias, die per rijwiel was gekomen, werd evenwel door de vrouw herkend als degene, die in verband met het drama aan den Zui derzeedijk werd gezocht. Ten einde zijn arres tatie mogelijk te maken, verzocht zij hem even te willen wachten, daar zij het geld niet in huis had, doch het even van een buurvrouw wilde leenen. Mathias, die zeer zenuwachtig was, verklaarde het geld in elk geval te moe- ten hebben, daar hij het voor levensonderhoud dringend noodig had. De vrouw waarschuwde echter, terwijl hij op haar terugkomst wachtte, de politie, die onverwijld ter plaatse verscheen. Toen Ma thias de beambten het huis hoorde binnenko- men, trok hij een revolver, terwijl hij uitriep „Ieder die mij nadert, schiet ik een kogel door het hoofd!" Bij zijn arrestatie bood hij echter geenerlei tegenstand. Mathius zal nog hedenavond aan een ver- hoor worden onderworpen. Tot dusverre heeft hij geen bekentenis afgelegd1. ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Een doode, twee gewonden. Hedenmorgen kwam een vrachtauto, be- laden met kalveren voor de veemarkt te Zwolle uit de richting Dalfsen. In Berkum, op den onbewaakten overweg, juist op het oogenblik, dat de sneltrein van Groningen naar Zwolle passeerde. De trein greep den auto. Van de drie inzit- tenden werd een persoon gedood, terwijl de twee anderen zwaar gewond werden. De trein had 20 minuten vertraging. KORTE BERICHTEN. De gemeenteraad van Dordrecht ver- wierp het voorstel-Scheepbouwer tot afschaf- fing der vacantictoeslag met 17 tegen 10 stemmen. DE ZWERVENDE OLIFANTEN. De pclitie-agenten gevonden. De drie agenten van veldpolitie, die sinds de vervolging van de kudde woedende oli- fanten, welke de Javaansche kolonisatie Gedong Tataan teisterde, drie dagen zoek gebleven zijn, werden Dinsdag gevonden. Zij hadden gedurende dien tijd niets te eten gehad en kwamen geheel uitgeput aan op de onderneming Wayse Kampoong. Deze on- derneming heeft ook enorme last van de oli- fanten ondervonden. De kudde naderde Maandagavond de etablissementen vlak bij de administrateurswoning tot op zeer korten afstand. OUDGEDIENDEN. Een van 107 en een van 130 jaar! Naar Aneta verneemt, heeft bij het anthro- pologisch onderzoek van de bewoners van den smeroe een politieagent meegeholpen, die den bijna ongelooflijken leeftijd had be- reikt van 107 jaar. Teen destijds de Java- oorlog gevoerd werd, was hij een jongen van acht jaar en hij vertelde verschillende bijzonderheden uit dien tijd, waaruit duide- lijk bleek, dat hij inderdaad een zeer hoogen ouderdom had bereikt. Hij is nog zeer actief en daarbij een voorbeeld van plichtsbetrach- ting. Op den Tcngger wonen veel stokoude men- schen. -De doekoen te Argosari beweert 130 jaar oud te zijn. Toen de bovenbedcelde agent als jongeman te Kandangan kwam was de doekoen al een man van tniddelba- ren leeftijd. Deze is thans nog helder van geest en een zeer beminnelijk en guile gast- heer. Beide oude heeren zullen binnenkort word.n gedecoreerd. TER UITBREIDING VAN DE POLITIE SUMATRA'S OOSTKUST. Naar Aneta verneemt, zal voor 1930 bij suppletoire begrooting worden voorgesteld een bedrag van f 350.000 uit te trekken ten behoeve van de versterking en de reorgani- satie van het poiitiecorps ter Sumatra's Oost- kust. Deze uitbreiding heeft hoofdzakelijk be trekking op de veldpolitie en de gewestelijke recherche en slechts voor een gering deel op de algemeene politie. Voorts ligt het in de bedoeling de politie meer mobiel te maken. In de toelichting wordt vermeld, dat de be- hoefte aan deze versterking voor een gedeelte verband houdt met de belangrijke uitbrei ding die het cultuurgebied ter Sumatra's Oostkust heeft ondergaan, en welke tenslotte heeft geleid tot een zeker gevoel van onvei- ligheid bij de bevolking, vooral in de zeer ver verwijderde streken. Bovendien zal nau- wer contact tusschen het Inlandsche bestuur en de bevolking ter Sumatra's Oostkust voor een deel verkregen worden door de politie De Regeering acht de kwestie urgent en daar om eene spoedige doorvoering van den maat regel zeer gewenscht. SUIKERTREIN ONTSPOORD. Op het baanvak MoentilanMagelang is nabij de halte Tagalan een suikertrein ont- spoord De spoorweg is over een lengte van tweehonderd meter geheel vernield. Vijf wa gons van den suikertrein zijn van den spoor- dijk afgerold. Een daarvan kwam op den postweg terecht. Onder een der omgevallen wagons werd een doode gevonden. De mate- rieele schade is belangrijk. POLITIEKE ACTIE OP SUMATRA. De „Sumatrapost" verneemt, dat in ver schillende streken van Sumatra's Oostkust een politiek getinte actie wordt waarge- nomen, welke tot uitdrukking komt in een levendigen handel in djimats, zooals on- kwetsbaar makende enz. In het Bindjei'sche is een djimatverkooper gearresteerd. I>e zaak is in onderzoek. DE KRAKATAU. Afnemende actie. De werking van den Krakatau is sinds Maandag j.l. aan het afnemen. Geregistreerd werden 256 erupties en 53 serie erupties, waarvan de hoogste 150 meter bereikte. Voorts registreerde het observatie-station drie fonteinen, 31 opwellingen en 238 enkele knal- len, alsmede 64 knallen in series. Seismische werking werd geregistreerd. ONGEWENSCHTE TOESTANDEN Op een gouvernementsrubberland. land. De ,,Deli-Courant" meldt, dat er onge- wenschte toestanden aan het licht zijn geko men op 's Lands Guttapercha-onderneming Majang. De administrateur der onderneming, de heer Volkers, is reeds ontslagen wegens door hem gepleegde obstructie jegens den super-intendent. De hoofd-assistent der onder neming heeft zijn ontslag genomen, aange- zien hem anders ongevraagd ontslag ver- leend zou zijn. Een reeds ingesteld voorloopig onderzoek heeft uitgewezen, dat een driemanschap, be- staande uit een hoofdmandoer, krani en tjengtjeng, een soort terreur voerde door van elke drie rijksdaalders, welke aan iederen contractant bij reengagement werden uitge keerd, er e£n in te houden en onderling ten eigen bate te verdeelen. Het onderzoek is (Anetaf 166(18 uitgestrekt tot de afdeelingen. (Buiten verantwoordelijkhetd van de Re- dactie. De opname in deze rubnek, bewi/st geenszms dat de redacUe ermede instemt). INTERNATIONALE SCHOOL OOR RE SPOND E NTTE De jeugd in vele landen is tegenwoordig van den wensch naar toenadering vervuld. Een bewijs hiervoor is bijvoorbeeld de oprichting van talrijke wereldjeugdbonden, internatio"- nale ]eugdvereenigingen enz. Het opgroeien- de geslacht wenscht niet slechts, zooals vroe- gei geschiedde, door schoolboeken, couran- ten en het gezag van anderen over vreemde volken en landen te worden ingelicht, maar wil ook zelf op onderzoek uit. Misschien om, dat het door het verschrikkelijke wereldge- beuren, waarvan het nog getuige geweest is, cf waarover het althans steeds door ouderen hoort spreken, wil trachten, beter betrekkin- gen met ander volken in het leven te roepen, misschien ook omdat de onmiskenbare drang naar meerder onafhankelijkheid zich ook in deze richting wil uiten? Wij kunnen niets be- ters doen, dan deze jonge menschen helpen in hun pogingen en ze met kameraden van andere naties in aanraking brengen, om ze in de gelegenheid te stellen, met hen van ge- dachten te wisselen en eventueel vriendschap te sluiten, wat tot^bezoeken aan andere lan den aanleiding zou kunnen geven. Ter bevordering van ons in 1928 geop- perd plan eener internationale uitwisseling van jonge Iieden, waarmee intusschen een bescheiden begin werd gemaakt, zijn wij ook reeds met een schoolcorrespondentie be- gonnen; hier was het r.sultaat zoo veelbe- lovend, dat wij deze nu belangrijk hopen te kunnen uitbreiden. Vooral uit Frankrijk ont- vingen wij het verzoek, eenige honderden namen van jonge Nederlanders mee te dee- ien, ten einde deze met passende Franschef kameraden in aanraking te brengen. Ook in Amerika en Duitschland bestaat voor deze correspond.ntie groote belangstelling, ter wijl de briefwisseling met Engeland voorloo pig slechts beperkt kan zijn In aanmetking komen leerlingen van 14—21 jaar van Gym nasia, H.B.S., Lycea, Handelsscholen, Kweekscholen voor cnderwijzers(essen) en Mulcscholen. Naar het voorbeeld van het Musee Pedagogique te Parijs moeten de as- pirant-correspondenten hun naam, voor- naam, sexe, school, adres opgeven, tevens het beroep van den vadcr of verzorger en de onderwerpen, waarin zij belang stellen. Daar wij niet over een fonds beschikken, zullen wij ter dekking onzer vooral in't be gin aanzienlijke onkosten (propagande, druk- werken, administratie) voor elke correspon- dentiebaniddeling een minimum-bijdrage van 50 cents moeten berekenen (behoudens over.enkomsten met scholen). Ter voorkoming van misverstand diene, dat wij de individueele briefwisseling tus schen leerlingen der verschillende landen be- oogen, terwijl het Nederlandsche Roode Kruis zal voortgaan, ook in 't vervolg de uitwisseling van schoolalbums met groeps- correspondentie te regeleni Daar wij ons de oprichting eener nafiona- le organisatie, die tegenover het buitenland als eenheid cptr.edt, ten doel hebben gesteld, verzoeken wij alle hoofden van scholen, leeraren(essen) en personen of vereenigingen, die voor ons streven gevoelen, met ons bu reau in verbinding te willen treden. Vooral echter wekken wij de Nederlandsche jonge lieden zelf op, druk van dez; gelegenheid tot internationale samenwerking en vriendschap gebruik te maken. K. VAN DEN SANDEN, Algemeen Secretaris van de Ver, eeniging voor Volkenbond en Vre- de, 's-Gravenhage. Prof. Dr. N. VAN WIJK, Voorzitter der Nederlandsche Commissie voor Intellectueele Sa menwerking, Leiden. L. BOEKE, Schoorl. Dr. J. HONDIUS, Rector van het Gymnasium te Sneek D. KUENEN,' Wiekstead. Bsse. W. v. LYNDEN—VON SCHMIDT AUF ALTENSTADT, 's-Gravenhage. A. THORBECKE, 's-Gravenhage. Dr. H. B. F. WESTEROUEN v. MEETE- REN, Insp. van het L.O., Hoorn. Dr. M. NIEUWENHUISv. UEXKULL GULDENBAND, Hoofdsecrtaresse, Leiden, bureau Jan van Govenkade 44, Tel. 945. Dr. PH. S. VAN RENKEL, Penningmeester, Leiden, Zoeter- woudsche Singel 44, Gironummer 14398, Tel. 1570. DE CHRISTELIJKE KERKEN EN HET KELLOGG-PACT. De Wereldbond tot het bevorderen van een goede verstandhouding tusschen de vol ken door de kerken heeft in zijn bestuursver- gadering te Avignon, 19—21 Sept. 1.1. gehou- den, de vraag naar de houding en de taak der kerken tegenover het door 56 volken on- d.rteekende Kellogg-pact beantwoord in een verklaring, die aan alle 32 nationale afdee- lingen van den Wereldbond ter bekendma-' king is toegezonden. Deze verklaring luidt als volgt: I. ,,Met groote ingenomenheid begroti ten wij de plechtige verklaring, die door dt leidenae staatslicden der wereld in naam hunner volken is afgelegd: dat zij het toevlucht nemen tot een oorlog om daardoor internationale geschillen te be- slechten veroordeelen dat zij den oorlog als middel van nationale politiek in hun wederzijdsche betrekkingen verwerpen dat zij overeenkomen de bijlegging of op- lossing van alle twisten en conflicten van welken oorsprong of aard zij ook mogen zijn en welke tusschen hen mochten ontstaan, nooit anders dan met vredelievende middelen te zullen nastreven". II. „Wij gelooven, dat de oorlog, be schouwd als middel tot oplossing van inter nationale geschillen, onvercenigbaar is met den geest en de methode van Christut en Prof. Wiede film ..The Singing Fool"zag. Zoo eangrijpend. roerend.mooi - Neuriel met een traan. een glimlach; Melodic ..The Sonny Boy" Dank I AL JOLSON. Wij genoten Uw talent wordl gewaardeerd. Daarbij hebben klein en groolen Uil Uw sprookje iels geleerd Als de arme kleine kikvorsch Van de hoofdpijn nief kon zien. Lief hij door een schildpad halen 't Eenigsf middelAspirin! Jammer, dat die trage schildpad Niet met spoed bracht (welk een schand I) D'armen kikker. die in nood zat ASPIRIN - ORANJEBAND. Lezers, voordal zware hoofdpijn U (of wanhoop brengt misschien Laat dit sprookje U lof leer zijn Zorgf voor Voorraad Aspirin!

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 6