IlkiMsckt (wilt hun kerstfeest" Sport No. 303 1929- Konderd een en dertigste Jaargang. Dilisdag 24 Wecember. Voor een bovenraam van z'n villa in Gel- tferland stond Kees Langkamp uit te kijken ever't mooie winterlandschap, die glooienae verten, die besneeuwde dennenbosschen en dan de zon, die dat alles bescheen. Kon hi] ergens zijn, waar 't meer kerstmis was dan hier? Als hij straks naar beneden ging, was 't ook daar kerstmis; in de tuinkamer stond ten grcote kerstboom, mooi versierd, met electrische kaarsjes, die vanavond alles zou- den doen schitteren; in de voorkamer was alles getooid met hulst, ja de mistletoe aan de lamp en tusschen de schuifdeuren ontbrak zTfs niet. En's avonds zou er n kerstdiner zijn met kalkoen, plumpudding en roode kaarsen, en tochvoor waf. Setn kerstmis Hij wist al vooruit hoe alles gaan zou tegen den tijd dat de gasten kwamen zou'.Mary prikkelbaar en gehaast zijn ze zou hem verwi ten, dat hij geen hand uitstak om te helpen bij het aanbrengen van de laatste versieringen, en bij de schikking vain de gas- tenWim zou overal gezocht worden, maar <P- ioneen was dan nergens te vinden en kwam op het laatste nippertje binnenstuiven met vuile handen, een slordig pak en onder de sneeuw natuurlijk; dan kreeg Wim een •stand je van Mary, waar de jongen niets om aaf, zoodat hij zijn vaderlijke macht moest doen gelden. 't Gevolg was dan meestal Wim in tranen en Mary wefir boos op hem. Als dan de gasten kwamen was Mary net en vriendelijk tegen iedereen, ze wist overal jets aardigs te zsggen, o, Mary was een voor- beeldige gastvrouw, dat moest hu toegeven. Ze wist haar gasten bezig te houden, vooral, en daar kon Kees nooit tegen, t mannelijke deel van de gasten. Ze zag er lief uit, ze had lets aantrekkelijks voor mannen. Maar daar- om hoefde ze toch niet zoo ergerlijk te tlir- ten? Ze waren nu al 10 jaar getrouwd, Kees hield veel van z'n vrouw, maar daar kon hi] niet overheen komen. Daardoor waren er, vooral de laatste jaren, veel botsingen ge- weest, die er niet toe meegewerkt hadden om hun geluk te vergrooten, integendeel, ze wa- avond, nu hij het zocht bij een ander, als iets wat haar van hem zou verwijderen. En dat mocht toch niet? 't Was toch haar eenig- ste jongen. Uiterlijk toonde ze niets van haar mner- lijke onrust, niemand merkte iets aan haar. Tegen negenen ging Kees weg om Wim te halen. Hij ging 't huisje -an den tuinman binnen, stortd in de kamer voordat iemand het merkte. Daar zag hij ze zitten, in het schemerig licht van de weinige kaarsjes van het kerst- boompje op de tafel. Vader, moeder en de vijf kinderen, de glans van de kaarsjes weer- spiegelde zich in aller oogen, die opkeken naar Moeder, die vertelde. Het was iets heel moois, dat eenvoudige kamertje, met die ge- lukkige menschen! Kees voelde zich er door geroerd en was blij, dat Wim hier Kerstmis had gevierd, 't moest goed geweest zijn, dat kon niet an- ders. Toen merkte Wim zijn vader, liep op hem toe, drukte zich tegen hem aan en zuchtte: ,,'t Was fijn! Moet ik al mee?" Nog even bleven ze, toen gingen Vader en zoon naar huis. door den maanlichten kerst- nacht. Thuisgekomen hoefde Wim niet eerst naar binnen, Kees voelde dat als een ontwijding. Hij zelf ging mee naar boven, naar de slaap- kamer. Er scheen licht te branden op z'n kamertje. Samen stapten ze binnen, maar bleven in de deuropening staan. Daar zagen ze kaar sen branden op de waschtafel, bij't bed, op 't kastje, overal roode kaarsen, op't tafeltje een groote bos hulst, en ook verder was het kamertje versierd met hulst en rood vloei. Maar dat was niet alles. Bij het hoofden- eind van zijn bed zag Witn zijn moeder staan, met in haar hand een blad waarop al lerlei lekkernijen van beneden. Ze had alles in orde willen maken voor zijn thuiskomst en nu verrasten ze haar bij de toebereidse- len. 't Moest ook alles zoo gehaast gebeu- ren, ze kon niet zoo lang wegblijven, en de gasten alleen laten. Wims oogen schitterden en onstuimig vloog hij op zijn moeder toe. Dit was nu nog eens fijn, hij was er niet aan gewoon, dat zijn moeder hem zoo verwende. Mary sloot haar jongen in haar armen en over zijn hcofdje heen keek ze naar haar man. Ook Kees' oogen schitterden en een geluk kige lach ghed over zijn gelaat. Hij had haar miskend, zij had dus Wim ook gemist. Wim werd uitgekleed en toen hij eindelijk in bed lag en naast zijn bed vader en moeder fanczamerhand van elkaar verwijderd. zag staan, vader die z'n arm om moeder had ren langzameiiiduu van J v Mary flirte tegenwoordig nog erger dan vroeger, zelf met Kees' besten vnend, en hi] trok zich terug, en kon niets van haar ver- dr'tSWaren dus geen prettige gedachten, die Kees Langkamp bezig hidden dien middag hij voelde een groote eenzaamheid zijn hart binnenkomen, toen hij daar stond uit te kij ken. Dienzelfden morgen nog waren er on- aangenaamheden geweest over 'n kleinig- heid, beiden waren stijf gebleven, hadden niets meer tegen elkaar gezegd. Ineens zag hij weer Wims gezichtje voor zmti, zooals hij aan de koffietafel gezeten had, de jongen werd ook grooter en hij leed onder de slech- te verhouding van vader en moeder. Den hee- len middag was hij nu al w.g, zeker bij den tuinman, waar een jongen van zijn leeitijd was. Plotseling ging de deur open. Kees keerde zich om en zag in de deuropening Wim staan, ffissche wangen van de kou, schitte- rende oogen, maar toch was er iets bijzon- dfrs, dat zag z'n vader onmiddellijk. „Vader", begon Wim. „Ja, wat is er?" Toen kwam het verzoek, eerst wat aarze- lend, of hij kerstmis mocht vieren bij Klaas, z'n vriendje, 't zoontje van den tuinman. Klaas had verteld van hun kerstboccnpje, dat zoo klein was, dat 't op de tafel stond, van 't mooie verhaal, dat zijn moeder ieder jaar verteld had en vooral van den heel pret- tigen avond, dien ze zouden hebben, net als andere jaren, met zijn zessen, vader, moeder en de vier broertjes en zusjes. Wim had toen aan hun kerstavond ge- dacht, zooals dat ieder jaar, dat hij zich kon herinneren, was. Allemaal groote menschen, die met elkaar plezier hadden en hij als klei- ne jongen heel eenzaam daar tusschen moest handen geven en toonen, dat hij wist hoe een nette jongen zich gedraagt. Neen, 't was geen prettige avond voor hem! Kees stond na te denken, zoo verlangend keken die groote, bruine oogen naar hem op. Onwillekeurig begon hij te lachen. Wat een verschil, daar een klein boompje op de tafel, 'n kerstmaal, wie weet hoe eenvoudig; hier een groote, schitterende boom, een uit- gebreid diner, alles wat voor geld te krijgen was. En Wim. die't kleine boompje verkoos, boven de groote! Misschien, en toen werd hij weer ernstig, voelde de jongen daar, in dat gezin de ster- ke band, die de huisgenooten onderling ver- bond, de band van liefde Terwijl hier Mary zou 't niet goedkeuren, dat wist hij wel vooruit, maar och, wat zou dat, ze vond zooveel niet goed! En Wim kreeg toestecn ming om te gaan. 't Gaf een storm tusschen Kees en Mary Maar't liielp niets meer, Wim was al weg Zoo werd 't dan avond, de gasten kwa men, de kerstboom brandde, en alles was mooi, behalve in de harten van gastheer en gastvrouw. Maar dat merkte niemand. Mary schitterde en fladderde van den een naar den ander; Kees onderhield zich met de oud:re heeren en maakte enkele dames complimen- tjes, maar zijn gedachten dwaalden telkens af, naar 't kleine huisje, waar zijn jongen was, en als hij dan naar zijn vrouw keek, trgerde hi] zich; miste ze Wim niet? Voelde ze niet, dat 't kind hier hoorde bij zijn ouders, dat zij hem toch eigenlijk zijn kerst fcest behoorden te geven en niet die andere menschen. En Mary? Zij ook voelde, dat't niet was zooals 't had moeten zijn, maar ze voelde schuld bij zich zelf. Wat had zij, al die jaren dat Wim bij den kerstboom was geweest, ge- daan om een werkelijk kerstfeest voor hem te bereiden? Ze had er nooit dieper over nage- dacht en kerstmis was voor haar, als iedere andere feestdag, voor Kees niet, dat wist ze; en nu voor Wim ook niet, naar het scheen. Ze voelde de afwezigheid van hem ot> dezen geslagen, toen zuchtte hij nog eens: „Fijn! Kees en Mary gingen samen naar beneden en in hun harten was't nu wel kerstmis, want ze hadden elkaar weer gevonden, door hun jongen. CATR. M. GROOT, 1 Rechtszaken ONBEVOEGD UITOEFENEN VAN DE GENEESKUNDE. De advocaat-generaa] bij den Hoogen Raad, mr. Besier, heeft gisteren geconclu deerd tot verwerping van het cassatieberoep van J. B., te Visvliet, die door het kantonge^ recht te Zuidhorn was verocrdeeld tot 75 boete wegens het verstrekken tegen geld van druppels aan iemand, die geneeskundigen raad aan hem vroeg, terwijl de laatste niet bevoegd was de geneeskunde uit te oefenen De rechtbank te Groningen legde dezelfd straf op. Arrest: 6 Januari. GEFINGEERDE BEROOVING VAN 47.000. De Hooge Raad heeft gisteren behandeld een cassatieberoep van J. de W., die wegens het doen van een valsche aangifte in hooger beroep door het Hof te Leeuwarden was ver oordeeld tot 1 maand gevangenisstraf. De W. was kappersbediende te Koudum en wilde daar een zaak overnemen, naar hii aan zijn a.s. schoonvader vertelde om vervolgens diens dochter te trouwen. Schoonzoon zeide over veel geld te kunnen beschikken, maar toen hij er niet mede op de proppen kon ko men, ging hij bij de politie aangifte doen, da hij ontvoerd was en in een weilind bewusteloos was ochtergelaten, en terwijl hij daarna 47 briefjes van duizend gulden miste. De conclu- sie van het O. M. luidde tot verwerping van het beroep. Arrest 6 Januari. IN DKONKENSCHAP BRAND GESTICHT. Voor de rechtbank te Maastricht stond te- recht H. S., 30 jaar, te Vaesrade-Nuth, ter zake, dat hij in den avond van 11 October de schuur en stallen van zijn buurvrouw, de 69 jarige weduwe Curvers. in dronkenschap in brand hed gestoken. De schade bedroeg 1100. Het O. M. eischte 2 jaar gevangenis straf. Reserve 2e klasse A. D.E.C. 2—De Spartaan 2. V.V.A. 2—Blauw-Wit 3. W.F.C. 2K F.C. 2. Reserve 3e klasse A. West-Frisia 2—Q.S.C. 2. V.S.V. 2Z.F.C. 3. O.S.V. 2—Hollandia 2. H.R.C. 2Z.V.V. 2. Afdeeling II le klasse. E .D.O.Hermes-D. V.S. StormvogelsV.U.C. H.F.C.—Blauw-Wit. Feijenoord't Gooi. H.V.V.—Z.F.C. Afdeeling III le klasse. Z.A.C.Tubantia. A-G.O.V.V.—Robur et Velocitas. Heracles—Wageningen. Vitesse—P.E.C. Afdeeling IV le klasse. Willem II—B.V.V. EindhovenWilhelmina. N.A.C.—N.O.A.D. M.V.V.—P.S.V. Afdeeling V le klasse. G.V.A.V.Leeuwarden. risiaVelocitas. FrieslandAlcides. Achilles—Be Quick. ZWALUWEN—WESTELIJKE COMB. Op den Tweeden Kerstdag wordt in het Stadion te Amsterdam, naar de „Sportkro- niek" meldt, een wedstrijd gespeeld tusschen een Zwaluwen-elftal en een Westelijke com- binatie. De match vangt om 2 uur aan. De ploegen zijn als volgt samengesteld Zwaluwen: Boumans (P.S.V.); v. Renesse (Velocitas Br.), v. Loon (Willem II), De Leeuw (Willem II), Van Houtum (LONGA), Vis (H.V.V.), v. Strien (Eindhoven), Wou- ters (Z.A.C.), Kluin (A.G.O.V.V.), De Ko- ning (V.S.V.), Van Gelder (V.U.C.). Wetselijke Combinatie: v. Duivenbode (V. V.A.); Rep (Z.F.C.), Prevost (R.C.H.), Hoog- moed (Z.F.C.), Klopper (Z.F.C.), Ouwerkerk (V.O.C.), Hanse (R.C.H.), v. Osch (A.D.O.), Hof man (Fortuna), Verkerk (R.C.H.), Hom- borg (Blauw-Wit). De wedstrijd gaat niet door. De wedstrijd tusschen de Zwaluwen en de Westelijke Combinatie, welke op den Twee den Kerstdag in het Stadion zou worden ge speeld, zal in verband met de gevallen sneeuw en de nog te verwachten sneeuwval niet doorgaan. N.O.A.D. NAAR ENGELAND. Naar „De Maandagmorgen" meldt, zal N.O.A.D. van 23 tot 28 December een toer maken naar Engeland en aldaar drie wed- strijden spelen. N.O.A.D. gaat in de plaats van Wageningen, welke oorspronkelijk dezf toer zou maken. Er wordt op Woens dag le Kerstdag gespeeld tegen Cam- dag le Kerstdag wordt gespeeld tegen Cam bridge, Donderdag tegen Kingstone en Vrij- dag tegen Peters Horough, alle drie ama- teursclubs. Zaterdag wordt de terugreis aan- vaard. werden verbeterd. H. M. de Wolf, Haarlem, vestigde een nieuw record tweehandig stooten in het ex- tra-vedergewicht en bracht dit op 97.6 K.G. De Haarlemmer Tebak bracht twee records op zijn naam en wel tweehandig trekken 89.8 K G. (oud record 8714 K.G.) en twee handig stooten met 114.8 K.G. (oud record 114.2 K.G.). De winnaars zijn Vedergewicht1. P. Caffa, D.O.K., Den Haag, 240 punten. Lichtgewicht1. C. J. Tebak, D.O.K., Be- I verwijk, 285 punten. M. A. gewicht: 1. J. Boterbloem, H.K.V., Haarlem, 270 punten. M. B. gewicht: 1. J. Stastra, Wilhelmina Garde, Rotterdam, 287punt; 2. J. Beentjes D.O.K., Beverwijk 28214 punt. Zwaargewicnt1. M. Verheyen, D.O.K., Den Haag, 320 punten. Luchfvaart DE POSTVLUOHTEN. Het vijfde relourvlieglaig te BusHir aangekomen. Bij de K. L. M. is bericht binnengekomen, dat het vijfde retourvliegtuig gister te 5.5C uit Karatsji is vertrokken en te 10.20 te Djask is gearriveerd. Om 11.03 vertrok het var. Djask en kwam te 15.42 te Bushir aan. Alles is wel aan boord. Vandaag wordt de reis voortgezet. Het achtste postvliegtuig in Indie. Bij de K.L.M. is bericht ingekomen, dat het 8ste postvliegtuig van den regelmatigen 14- daagschen maildienst AmsterdamBatavin V.V. heden op het vliegveld Tjililitan is aan gekomen. ningin tot diep in den nacht op het ter- rein was en zeer goede diensten deed door hulp te vragen aan de groote ge- meenten, waartoe hij in staat was door zijn hooge functie. De heer Hondius sprak woorden van deelneming met hen die door de ramp zijn getroffen. Thans is duidelijk gebleken, dat de blusschmiddelen onvoldoende waren voor een brand als deze. De heer v. d. Felz hield een scherpe critiek op de leden van het bestuur van de brandweer, van B. en W. en op den burgemeester. Hij stelde in hen in dit opzicht geen vertrouwen. Hij wilde een commissie van 3 raadsleden, met een lid van het college, om over reorganisatie van de brandweer te beslissen. De heer den Hollander sprak uit er- varing als brandweerman en had ook opmerkingen over de bediening van de spuiten.e Ook meende hij, dat er te veel menschen aan verbonden zijn. De heer Cornelisse achtte de critiek van den heer van der Felz op verschei- dene punten onjuist en meende, dat het bestuur van de brandweer moet worden gewijzigd. De voorzitter kwam op tegen de cri tiek van den heer van der Felz en zou aanneming van diens voorste! ten zeer- ste betreuren. De heer v. d. Felz handhaafde zijn voorstel om een commissie te benoemen. Dit voorstel werd echter door geen der leden gesteund en kon dus niet verder in behandeling komen. Binnenland BRAND. Een molen afgebrand. Gisteravond brak brand te Dalfsen uit in de machinekamer van den molen van Th. Veijen, welke is gelegen even buiten het dorp. In een oogwenk stond de machineka mer in lichterlaaie, de vlammen sloegen ud het dak en de korenmolen, waartegen de ma chinekamer was aangebouwd, vatte vlam Aan behoud van den molen viel niet te den ken. De brandweer uit Dalfsen was spoedig met een motorspuit aanwezig en wierp me: vier stralen water in de vlammen. De felle Zuid-Oostelijke wind wakkerde het vuur aan en hoog sloegen de vlammen uit den molen, ver den omtrek verlichtend. Een pakhuis, dat tegen den molen aanstond, werd eveneens een prooi der vlammen, een zeer groote hoe veelheid groon, dat aan landbouwers uit de omgeving toebehoorde, ging in de vlammen op- KINDERVERLAMMNIG. Te Eelde is een geval van kinderveriam- ming geconstateerd bij het drie-jarig kind van den heer H. DE OPHEFFING DER TOLLEN. De gemeenteraad van Neede heeft heden- morgen besloten zijn medewerking te ver- leenen tot de opheffing van de tollen op den <unstweg van Hummelo naar Enschede Overeenkomstig dit besluit zullen op Jan. a.s. 6 tollen op genoemden weg wor den opgeheven LAGE WATERSTAND IN DE ZUIDERZEE. Tengevolge van den krachtigen Oostelijkei* wind is de stand van het zeewater te Lem- mer buitengewoon laag en bedraagt 5 d.M. beneden A. P. Twee motorschepen en de salonboot „Hol- and" van de HollandFriesland-lijo, die gisteravond van Amsterdam waren vertrok ken, zaten hedenmorgen te 11 uur nog op 400 M. afstand van de haven aan den grond De passagiers zijn door een binnenstoom boot van boord gehaald en naar den vaster wal gebracht. OPLICHTING DOOR EEN RAADSLID. Gister heeft de rechtbank te Middelburg vonnis gewezen in de zaak tegen het 48-ja- rige gemeenteraadslid te Oost- en West-Sou- burg, thans gedetineerd, tegen wien ander- half jaar gevangenisstraf was geeischt we gens oplichting van een b:jaard echtpaar te Aagtekerke voor een belangrijk bedrag. Het vonnis luidde een jaar gevangenisstraf. V o e t b a 1. HET PROGRAMMA VOOR ZONDAG. De „Sportkroniek" vermeldt voor Zondag 29 December o.m. de volgende wedstrijden: Afdeeling I le klasse. HilversumExcelsior. Ajax—Haarlem. A.D.O.—V.S.V. SpartaR.C.H. D.F.C.H.B.S. 2e klasse A. K.F.C.W.F.C. HollandiaD.W.S. De SpartaanV.V.A. Alcmaria Victrix—West-Frisia (Chr. Boeree) Z.V.V.—H.R.C. 2e klasse B. ZandvoortBaarn. A.F.C.—Hercules BloemendaalD-E.C. H.V.C.—Zeeburgia. B.F.C.—Velox. Schaatsenrijden. EENIGE BEROEPSWEDSTRIJDEN. In het Noorden van ons land, de streek van de kort.baanwedstrijden en beroepsrij- ders, werden natuurlijk reeds wedstrijden ge- houden. Zoo schrijft men aan de N. R. Crt. over den wedstrijd te Wolvega o.m. het volgende: De hardrijderij van de ijsclub Lindenoord wordt thans beschouwd als de monstering van de beste rijders op de korte baan en trekt aaarom de aandacht van de liefhebbers der ijssport. Was Joure vroeger nummer een met het houden van kortfebaan-wedstrijden, de laatste jaren is dit niet meer het geval en staat Wolvega aan de spits. Het bestuur de- zer ijsclub houdt n.l. de lijst der snelste rij ders op verschillende wedstrijden aan en noodigt deze per post, telefoon of telegraaf uit, aan den eersten wedstrijd deel te nemen. Bij de hardrijderij van gister zag men vele bestuursleden en leden van ijsvereenigingen van verre, die speciaal de reis naar Wolvega hadden gemaakt om getuige te zijn van den karnp. Uit den ganschen omtrek, zelfs uit Overijssel, Groningen en Drente waren spcrtlui aanwezig. Rondom de bijbanen stonden de toeschou- wers in grooten getale en in het strijdperk een keur van Friesche hardrijders, niet min der dan 25. Prachtige ritten werden gereden. Jammer, dat snclle rijders als Jetten, Klompmaker, Poepjes, dadelijk werden geslagen. Van stonde af aan was A. Koning favo- riet van het publiek. Hij toonde zich den ge- heelen middag uiterst vast en wist door zijn mooi en kwieken slag aller belangstelling op zich te vestigen. Steeds sloeg hij zijn tegen- standers met een flink£n voorsprohg. De uitslag was: le prijs A. Koning, Mun- nekeburen, 2e prijs R. J. Slof, Joure, 3e prijs R. de Leeuw, Heerenveen, 4e prijs H. Frans, Giethoorn. Het vlugst werd de baan afge- legd (baanlengte 160 meter) door A. Koning 15.8, H. Frans 15.8, R. de Leeuw 16.2 en R. J. Slof 16.4 seconde. Hockey. HET TOURNOOI TE BARCELONA. Nederland—Zwitserland 8—0. Men seint uit Barcelona aan de N.R.Crt.: Nederland heeft een schitterende overwin- ning op Zwitserland behaald. Zwitserland is als de zwakste ploeg te beschouwen, maar speelde toch beter dan tegen Belgie. In het begin vlotte het bij de Nederlanders niet erg, maar langzamerhand ging het beter en in de tweede helft waren zij volkomen de baas. Nadat de rust was ingegaan met 2—0, is het 8—0 geworden. Van der Haagen scoorde niet minder dan vier maal. W o r s t el en. KAMPIOENSCHAPPEN GEWICHT- HEFFEN. Te Deventer zijn Zondag de wedstrijden gewichtheffen gehouden, om de kampioen- schappen van Nederland. Deze wedstrijden zijn een succes geworden voor de Nederlandsche krachtsport, want niet minder dan drie Nederlandsche records TAPVERBOD OP NIEUWJAARSDAG Door den burgemeester van Nieuwer-Am- stel is een tapverbod uitgevaardigd voor Nieuwjaarsdag a.s. Alle cafe's zullen den geheelen dag gesloten moeten blijven. EEN VERDWENEN SCHAT. De N.R.Crt. vertelt: 98, stil verstopt in een theepot, op een rustig comfoortje in een liefelijk huisje in een van de stille straten van onze drukke stad Slechts twee dames kenden dit geheim, al- thans dit dachten zij en dit hoopten zij. Maar telkens als er visite was, werden zij gekweld door bange zorgen, dat verstolen blikken zou den dwalen naar het parmantige potje, dat zulk een belangrijk bedrag in zijn bol buikje borg. Telkens weer lieten zij de eigen blikken potwaarts dwalen. Zoo is het geheim geen geheim kunnen blij ven en zoo is de schat niet in den pot kunnen beklijven. Een jonge man, die dikwijls de dames met een bezoek vereerde, is plotseling verdwenen en met hem verdween er meer. De f 98 waren weg. Maar de politie waakt en zij heeft den voortvluchtige opgespoord, die de penningen uit den pot had verbrast en zoo op eigen wijze aan het potverteren was ge weest. Hij is opgesloten. EEN PAKKET OVERHANDIGD. Er zat een kinderlijk in. Te Nijmegen heeft gisteren een onbekende man aan een 17-jarigen jongen een doos over- handigd met het verzoek deze in de Waal te werpen. De jongen nam de doos aan en maak te deze open. Er bleek het lijkje van een pas- geboren kind in te zitten. De politie tracht den man op te sporen. DE BRAND TE MIDDELBURG. Bespreking in den raad In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad van Middelburg zijn zeer uitvoerige discussies gevoerd naar aanleiding van den grooten brand. De voorzitter, burgemeester P. Dumon Tak, opende de vergadering met te her inneren aan den brand en zijn deelne ming te betuigen aan hen die door de ramp getroffen zijn. Zonder iemand te kort te doen, wilde spr. twee personen noemen, die zich bij den brand bijzonder hebben onderschei- den; ten eerste een marine-matroos, die 5 uren c.chtereen met een straalpijp op het dak van een woning is blijven zitten en door zijn meerderen slechts met moeite kon worden teruggeroepen, ten tw eede een bewoner van het Zand, aan wien het te danken is, dat de R.K. school op den Wal kon worden behouden. De voorzitter vroeg een bianco crediet voor de extrakosten die door de bijzon dere diensten en de hulp van buiten mede door het aankoopen van nieuwe slangen, zijn ontstaan. De heer Woudergem vroeg niet te zui nig te zijn t.a.v. de goederen van perso nen, die bij de brand behulpzaam waren soms uren achtereen. De voorzitter herinnerde daarna aan het bezoek van den minister van binnen landsche zaken, en aan de toen gehou den bespreking inzake samenwerking van gemeenten op het gebied der brand weer. Nog herinnerde snr. den burgemeester er aan. hoe de Commissaris der Ko DE WADDENZEE" OP EEN ZANDPLAAT De postboot „Waddenzee", die ■gister- middag van Ameland vertrokken is heeft wegens den lagen waterstand op de Wadden Holwerd niet kunnen bereiken en zit mc post en passagiers op een zandplaat Met dezen Oostenwind bestaat er weinis, kans, dat de postverbinding heden z.ti wor den hersteld. PAARD EN AUTOBUS. Toen te Lierop nabij sluis 10 van de Zuid Willemsvaart een autobus uit Weert een paard met kar wilde passeeren. werd het dier plot seling schichtig en sprong op den bus in. Na de hevige botsing, die volgde, reed de auto bus den dijk af en kwam nog juist onder aan den dijk tot stilstand De beide voorste wie- len hingen toen echter reeds boven het water. In den bus bevonden zich 10 passagiers, die alien met den schrik en eenige lichte kwet- suren vrij kwamen. Ook de chauffeur kwam er met een lichter blessuur af De autobus werd beschadigd er de kar grootendeels vernield. terwijl hel paard moest worden afgemaakt LUIDSPREKERS IN DE TWEEDE KAMER. De Nederlandsche Scintoestellenfa- briek te Hilversum heeft thans opdracht gekregen, in de vergaderzaal van de Tweede Kamer een luidsprekerinstalla- tie met drie microfoons, onderscheiden- lijk bij den voorzitter, de ministers en den spreker, aan te legger.. SCHADELIJK GEDIERTE. Op de vragen van het Tweede-Kainer- lid den heer Van der Sluis betreffende het schieten op schadelijk gedierte in g;sloten jachttijd door houders van een jachtakte heeft de minister van Binnenl. Zaken en Landbouw o.m. geantwoord: Onder voorbehoud, dat de mogelijk- heid niet is uitgesloten, dat de rechter- lijke macht de betreffende bepalingen van de Jachtwet 1923 anders interpre- teert ig in een circulaire van's ministers depanement dd. 6 Febr. 1929, het stand- punt ingenomen, dat de houders van een jachtakte het recht hebben in gesloten jachttijd op schadelijk gedierte te schie ten. Het gebruik van een jachtakte bij duisternis, kan in het algemeen geacht- worden, zoowel de veiligheid in gevaar te brengen als wildstrooperij in de hand te werken, zoodat door politioneel toe- zicht het gebruik van een jachtakte bin nen redelijke grenzen kan worden ge houden. HET 15.000ste SCHIP VOOR DEN N. WATERWEG. Het gisteren binnengekomen Neder* landsche stoomsciiip „Rijn" was het 15.000ste schip, dat dit jaar den Nieu- wen Waterweg binnenliep. Waarschijn- lijk zal het totaal-cijfer voor het heele jaar 1929 iets hooger zijn dan voor 1928, toen ruim 15.000 schepen den Wa terweg binnenliepen. WERKTIJD IN KALKZANDSTEEN- FABRIEKEN. De minister van arbeid, handel en nijverheid heeft aan hoofden of bestuur- ders van kalkzandsteenfabrieken in alle gemeenten des rijks vergund, dat man nen in het tijdvak van 1 Januari 1930 tot en met 31 December 1931. inafwijking van het bepaalde bij art. 24 der Arbeids- wet 1919, gedurende 10 uren per dag en ..P jflrffor Aan tViii nnrr pptic Fiin

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 9