IlklWUll ilSMlt. VISITEK AARTEN S (ieneeskundige hrieven. goraBsaasBog m c i KKMi.i.y/roN. DE KANG-HE VAAS. No. 304 1929 enderd een en dertisste Jaargang. Vrudag "it December Radio-hoekje Zaterdag 28 December. Hilversum, 298 M. (Na 6 uur 1071 M.) jO.10.15 Morgenijwding. 12.012.Con cert door het A. V. R. O.-Kwartet. 2 —4.— Concert door de Stafmuziek van het 6e Regt. Infanterie. 4.—4.30 „Onze Auto" Een achttal lessen door J. J. A. de Rid-der. 4.30—5.— Sportpraatje door H. Hollander. 5. 5.30 Gezondheidshalluurtje. Spreker: lo. W. fcchut, arts, over: De schoolarts en zijn taak. 5.306.Gramofoonmuziek. 6.01—8.— Concert door het Omroeporkest rn. m. v. „De Rembrandtzangers". 8.— V. A. R. A. Concert. Joodsch koor, cellist en orkest! 9.V. A. R. A. Oudejaars- revue. 10.— ca. V. A. R. A. Persberichten. Orkestconcert en V. A. R. A.-Varia. 10.30 ca. Liedjes met piano-begeleiding. 11.— Gramo foonmuziek. Huizen, 1875 M. (Uitsluitend K. R O.) 11.3012.Godsdienstig halfuurtje. 12.15 1.15 Concert door het K. R. O.-Trio. 1.15 __2.Gramofoonmuziek. 2.3.15 Kinder- uurtje. 5-6.Gramofoonmuziek. 6.01 6 10 Lezing over: Een wintersportreisje naar Duitschland. 6.10—6.40 Gramofoonmuziek. 6 407.Journaiistiek Weekoverzicht. 7. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.308.Lezing over: Het Priesterjubileum van Z. H. Paus Pius XI. 8.01—9.— Orkestconcert. 9.01— 9.30 Gramofoonmuziek. 9.309.40 Nieuws berichten. 9.40—10.— Gramofoonmuziek. 10.—11.— Voortzetting Orkestconcert. 11.— 12.rVoolijk programma. Daventry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwij- ding. 11.05—11.20 Lezing. 1.20—2.20 Or- Orkestconcert. 3.50 Concert. T. Kinnibunrh, bas. Militair Orkest. 5.05 Orkestconcert. 5.35 Kinderuurtje. 6.35 Nieuwsberichten. 7.05 Piano-recital door R. Paul. 7.20 Lezing. 7.35 Lezing. 7.50 „Rupert of Hentzau" van Anthony Hope. 9.20 Nieuwsberichten. 9.40 Lezing. 9.55 Vaudeville. 11.0512.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris" 1725 M. 12.502.20 Gramofoonmuziek. 4.05 Kinderuurtje. 4.35 Dansmuziek. 7.25 Gramofoonmuziek. 8.35 Orkestconcert. 9.50 Gramofoonmuziek. Langenberg, 473 M. 6-207.20 Gramo foonmuziek. 9.35—10.45 Gramofoonmuziek 12.25—1.50 Concert. Piano, viool en cello. 4.50—5.50 Concert. Liedjes bij de luit, cither, guitaar en schossgeige. 7.20 Vroolijke avond. Zeesen, 1635 M. 6.15—9.50 Berichten en kzingen. 11.20—12.10 „Ein Weihnachtsspiel nach alter Art". 12.10—12.50 Berichten. 1.201.50 Gramofoonmuzeik. 1.503.50 Lezingen. 3.507.10 Lezingen. 7.20 Con cert. Cembalo viola d'amore en viool. 8.20 Orkestconcert. Daarna tot 11.50 Dansmu ziek. Kalundborg, 1153 M. 11.2011.50 Gra mofoonmuziek. 2.202.50 Kinderuurtje. 2.50 4.50 Orkestconcert m. m. v. pianiste. 7.05 7.50 Voordracht. 7.50—10.20 Cabaret en orkestconcert. 10.2011.35 Dansmuziek. Brussel, 508-5 M. 5.20 Gramofoonmuziek. 6.50 Gramofoonmuziek. 8.35 Concert. DE KERSTPROGRAMMA'S VAN AMERIKA. Op de eerste Kerstdag werd door de P H O H I en den P. C. J. kortengolfzender een speciaal Kerstprogramma voor de Ver. Staten uitgezonden. Het programma werd door de zenders van de Nat. Broodcasting Company voor de Ver. Staten opnieuw uitgezonden en blijkens bij het Philips-laboratorium ingekomen tele gram uitstekend ontvangen. Bovendien werd door de stations Huizen en Brussel een door drie Amerikaansche stations uitgezonden voor Nederland en En- geland bestemd kerstprogramma opnieuw uitgezonden. De Amerikaansche uitzending werd in Eindhoven door het Philipslaboratorium ont vangen en opnieuw uitgezonden. RADIO-RAAD. In de plaats van dr. Fockema Andreae, burgemeester van Utrecht, die op zijn verzoek eervol ontslag heeft verkregen als lid van den Radio-raad, heeft de Radioraad benoemd tot plaatsvervangend voorzitter mr. B. de Gaay Fortman te Amsterdam. GOLFLENGTE VRAAGSTUK. Toe stand tot 11 Januari ongewijzigd. In een Dinsdagmiddag te 's-Gravenhage gehouden conferentie is bepaald, dat de be- staande toestand in zake de golflengte van Hilversum en Huizen zal blijven voortduren tot en met 11 Januari a.s. De regeling, welke na dezen datum zal worden ingevoerd, zal zoo spoedig mogelijk worden bekend gemaakt. RADIO-.MUZIEK IN TREINEN OP JAVA. Een telegram uit Bandoeng meldt dat de S.S. gramofooninstallaties heeft aangekocht met electrodynamischen luidspreker met ver- sterker, ter monteering in de restauratiewa- gens van den eendaagschen express, ten ge- rieve van de reizigers. Proeven met radio muziek zijn uitstekend geslaagd en zu'len later leiden tot het doen hooren van deze muziek in de expresstreinen. Uit het Engelsch door J. S. Flitscher Geautoriseerde vertaling door v. d W 46 Ik dacht aan de eigenaardige holtes in de gebroken beeldjes en zweeg daarover. Maar wel sorak ik over iets andcrs. „\Veet u, juffrouw Ellingham, hoe u di: beeldjes kreeg?" „Ja, zeker", antwoordde zij onmiddellijk. „Zij zijn van mij, evenals zoovele andere din gen, gegeven door cen patient in Indie. Zij hebben eens behoord aan een Indischen prins een radja of maharadia. Ze hebben echter geen waarde Mandhu Khan had er een bijgeloovige vereering voor" Cherry riep mijde toot was gereed. Toeo ik mij gereed maakte om mee te gaan, greep Keziah, die tot nog toe buitengewoon stil was geweest, mij bij een arm. „Hier je overjas, Ben", fluisterde zij. „Toen ik hoorde, dat zij je gingen zoeken, heb ik de jas hier gebracht. En Ben in een van de zakken deed ik een stapeltje sandwiches en in de andere een fleschje port en Ben, als je met hem daar in ganraking komt, vertei Dit onderwerp bewaarde ik voor een af- zonderlijke bespreking, toen ik een overzicht gaf van het behandelde op het Congres voor Heilgymnastiek en Massage in October te Amsterdam. En wel in hoofdzaak omdat het behalve van heilgymnastisch, met zeker niet minder recht van geneeskundig stand- punt verdient bekeken te worden. De inleider op het congres begon met het een nieuwe loot op den ouden stam der ge- neeskunde te noemen. Daarop volgen enkele, op zich zelf volkomen juiste beschouwingen. Vcoreerst wijst hij er op, dat de begrippen anatomisch en functioned herstel elkaar niet altijd dekken. De meening dat na het anato misch herstel dcor eigen oefening van den patient het volledig functioned herstel wel volgen zal, is- niet op alle gevallen toepas- selijk. De periode van rust, voor de genezing noodig, heeft tot gevolg spieratrofie, verstij- vingen, vergroeiingen enz. Dan wijst hij op de psychische hulp, wel ke de ongevalspatient zoo dikwijls noodig heeft om zijn tekort aan energie te overwin- nen. Zcoals gezegd, deze opmerkingen zijn, op zich zelf beschouwd, volkomen juist. Alleen het uitgangspunt deugt niet, n.l. dat op deze dingen pas gelet zou moeten worden wan- neer eerst het anatomisch herstel verkregen was. Wanneer de spreker dit een nieuwe loot van den geneeskundigen stam noemt, is hij en gelukkig bij zijn tijd ten achter Want, al mag in deze richting ook nu wel eens iets gebeuren, er is een nog nieuwere loot bijgekomen, en wel deze, dat de anato- cnische en de functioneele genezing volgens de moderne inzichten niet meer na elkaar maar naast elkaar als een geheel behooren te worden tot stand gebracht. Het woord „nabehandding" is ouderwetsch, uit den tijd en moet uit het woordenboek verbannen worden. De geheele inleiding is feitelijk een aan- klacht tegen de geneeskundigen. Er is inder- daad een tijd geweest, dat men er zich mee vergenoegde, gebroken of verwonde weefsels tot genezing te brengen in den vorm, welke den vroegeren zooveel mogelijk nabij kwam zonder daarbij te letten op de bewegingen en andere functies. Dat werd aan de toe- komst overgelaten, wat in vele gevallen het- zelfde beteekende als: aan zich zelf. Dan cntstonden toestanden als die de inleider op het oog had. Als na het breken van het on- derbeen het geheele been in een stijf gips- verband wordt gelegd, waarmee de patient zes weken te bed blijft liggen, dan zal in de meeste gevallen wel stevige beenige ver- groeiing van de breukuiteinden verkregen zijn. Maar dan is er nog meer gebeurd Spieren, welke niet gebruikt worden, wor den slapper en slapper en kunnen haast geen kracht meer uitoefenen. Ieder weet, hoe juist bij spieren functie den groei bevordert, denk maar eens aan den biceps en andere spieren van gymnasten en athleten. Nog ver derfelijker invloed ondergaan de gewrichten door langdurige absolute rust. Als sterkste voorbeeld hiervan noem ik den fakir, die, door langen tijd met een arm omhoog te blijven weet te bereiken, dat die arm ten slotte in dien stand onwrikbaar blijft staan, terwijl noch in clleboog, noch in pols of vingers weer bewe ging is te verkrijgen. De vlakten van het ge wrichtskapsel, die gedeeltelijk tegen elkaar liggen, anders zou immers de buiging der beenderen ten opzichte van elkaar niet moge lijk zijn, kunnen gemakkeliik over elkaar heen glijden door een dun laagje slijmig vocht, waardoor het geheele gewricht van binnen als het ware gesmeerd is. Na lang durenden stilstand verdwijnt hier en daar dat vocht, terwijl de elkaar rakende vlakten met elkaar vergroeien. Een zoodanige toestand is feite lijk nimmermeer geheel te herstellen. Alleen door rekking van de banden kan men beproe- ven, althans iets van de vorige bewegelijkheid terug te krijgen. Dat was dan de taak van de „nabehandeling". De inleider zegt: ,,De meest gewenschte toestand zou deze zijn, dat de bebandelende geneesheer zelf de heilgymnastische en mas sage manipulaties in verband met de geheele behandeling toepaste". Dat is mij uit het hart gegrepen. Hij laat er evenwel op volgen: „Omdat dit nu ten eenenmale een niet te ver- vullen eisch is", enz. Hiermede ben ik het in geenen deele eens. Integendeel, ik zou dit een absolute eisch willen noemen, waarvan geen afwijking is toegestaan. Van den eersten dag af aan moet zoowel aan de anatomische als aan de functioneele genezing alle aan- dacht geschonken worden, en wel door den arts zelf. Wil hij bij zijn behandeling gebruik maken van hulpkrachten en behalve aan het verplegend personeel ook aan den heilgym- nast een of ander opdragen, dan is dat zijn zaak. Maar hij moet de behandeling in vollen omvang voor zijn verantwoording nemen. Bij een zoodanigen gang van zaken, zal wat vroeger onder nabehandeling werd verstaan, volstrekt niet noodig zijn. Waar deze thans nog noodig is, behoort de arts zich de vraag te stellen of hij wel alles gedaan heeft wat noodig was en of dit geval hem niet een goede les is om bij een volgend dergelijk ge val beter op te passen. Nog erger dan bij de lichamelijke r'wij- kingen zou het onverantwoord zijn, de psy chische behandeling eerst te beginnen, nadat de arts zijn werk achter den rug had. In elk geval zou deze dan zijn werk zeer onvolmaakt lebben gedaan. Het is nu eenmaal niet an ders, maar een verzekerde patient loopt groot gevaar om, naast zijn oorspronkelijk letsel, stoornissen van psychischen aard te krijgen \Ta een ongeval wordt de beteekenis daarvan allicht door den betrokkene overschat, in elk geval is hij bijzonder toegankelijk voor sug- gestie in deze richting, betzij door uitlatingen van medelijdende familieleden en kennissen, hetzij door een ondoordacht woord van den arts. Bij niet-verzekerden bestaat al dadelijk een zeer werkzaam tegengif in den vorm van het heilige moeten, waardoor de patient zelf krachtig meewerkt, ook al gaat dit met moeite en zelfs pijn gepaard. Wij kunnen het veilig een algemeen men schelijke eigenschap noemen, dat het prettig gevonden wordt, iets te krijgen, waarvoor men niet direct hoeft te betalen. Deze eigen schap komt nog in verscherpte mate aan het licht, wanneer men voor een verzekering be- taald heeft of als verzekerde rechten kan doen gelden. De grootste tact is noodig om het ontstaan van dezen toestand te voorko- men of, indien reeds aanwezig, te bestrij- den. Zoo licht wordt gedacht, dat de belan- gen van het verzekeringsorgaan richtsnoer zijn, terwijl men niet wil inzien, dat bij lan gen duur de toestand gefixeerd kan worden en een blijvend ongelukkige gemoedsgesteld- heid ontstaat, welke zelfs niet door de hoog ste schadeloosstelling kan worden goedge- maakt. Van het begin af aan moet met deze omstandighcid rekening gehouden worden. De ervaring heeft toch geleerd, dat de be- strijding des te moeilijker is naarmate het denkbeeld van ongeschiktheid langer tijd heeft gehad om zich vast te wortelen. In de laatste jaren heeft dit inzicht zeer gunstige gevolgen gehad en de treurigste vorm dezer afwijking, de zoogenaamde trau- matische neurose, komt steeds minder voor. Om echter nog betere resultaten te verkrij gen, gaan al meer stemmen op om voor on gevalspatienten afzonderlijke ziekenhuizer. of althans afzonderlijke afdeelingen in be- staande inrichtingen tot stand te brengen. Dit zou zeker de beste weg zijn om de nabe handeling van ongevalspatienten geheel en al tot verouderd begrip terug te dringen. H. A. S. 1 HANDELSDRUKKERIJ C J N. V. v h. HERMS. COSTER ZOON hem dan, dat als hij ooit weer een voet over onze drempel durft te zetten Zij schudae het hoofd, alsof zij haar ge voelens omtrent oom Joseph niet ond wcorden kon brengen. Ik nam afscheid van Pepita, na haar openlijk in het bijzijn van Bryce Ellingham op haar rechterwang ge- zoend te hebben (dit was voor mij een groo- te voldcening) en haastte mij naar de boot. Een oogenb.ik later werden wij van het strand geschoven door eenige stevige kerels, die ongetwijf.ld gaarne mede waren ge- gaan. Wij waren met een voldoende macht: Velkr met zijn sergeant, Cherry, maj. Cot- tarn met zijn honden, Tom Scripture en nog drie of vier visscherslieden, waaronder e£n, wiens boot den vorigen nacht verdwenen was en die benieuwd was te weten of zij ge- stolen was door Mandhu Khan. Toen wij ond.rweg waren vertelde ik aan Cherry nog een en ander over het gebroken porcelein. „Juffrouw Ellingham vertelde zoo juist, dat die Indische beeldjes van geen waarde zijn en dat Mandhu Khan er naar is gaan zoeken omdat het voor hem waarschijnlijk heilige dingen zijn. Hoe weet zij dat? Wel- licht zijn ze van meer waarde dan zij denkt. In ieder geval hebben ze iets bijzonders. Ze zijn niet hoi, maar nu ze stuk zijn heb ik RAADSCOMMISSIEN. Burgemeester en Wethouders brengen ter algemeene kennis, dat in de vergadering van den Gemeenteraad van 19 December 1929 voor het jaar 1930 zijn benoemd of opnieuw benoemd 1. tot leden der commissie voor het ont- werpen van verordeningen tegen welker over treding straf is bedreigd, de heeren mr. D. Sluis, S. J. A- Keesom, A. Bakker en mr. H A. J. M. Kusters. De Burgemeester is ambtshalve voorzitter dezer commissie; 2. tot leden der commissie van bijstand voor de financien, de heeren mr. D. Sluis, S J. A. Keesom, J. Vogelaar, A. Bakker en A Sietsma. Tot voorzitter voor het jaar 1930 hebben Burgemeester en Wethouders aange- wezen den heer A. F. Thomsen, wethouder'; 3. tot leden der commissie van bijstand voor de publieke werken, de heeren H. Klaver, G. van Slingerland, K. Hoogeboom, mej. N Carels en D. Govers Jzn. Tot voorzitter voor het jaar 1930 hebben Burgemeester en Wethouders aangewezen den heer mr. A. J. M. Leesberg, wethouder 4. tot leden der commissie van bijstand in betrekking tot het beheer en onderhoud van de wandelwegen, de beplanting van straten wegen en pleinen der gemeente, de heeren H Klaver, G. van Slingerland, K. Hoogeboom mej. N. Carels en D. Govers Jzn. Tot voor zitter voor het jaar 1930 hebben Burgemees ter en Wethouders aangewezen den heer mr. A. J. M. Leesberg, wethouder; 5. tot leden der commissie van bijstand voor de lichtbedriiven, de heeren J. Vogelaar, T. Bonsema, A. Sietsma, mr. D. Sluis en D. daarin een holte ontdekt. Het lijkt wel of in die holtes iets verborgen is geweest. Een er van is gebroken toen Krevin over het muur- tje viel en de ander is opzettelijk vernield met een mes. Ze zijn van een zachte stof ge maakt". „Dat is vreemd!" zeide Cherry. „Hoe groot zijn die holten?" „Groot genoeg om er een ei van een lijster in te doen. Ik ben haast zeker, dat er iets in geweest is. Maar u zult het straks zelf zien ik heb de tasch goed verborgen." Het was ongeveer middernacht toen Tom Scripture en zijn makkers ons op het Noor- derstrand brachten, niet ver van de lan- dingsplaats waar Pepita en ik met Getch en Krevin 48 uren geleden aan wal stapten. Wij hielden daar een bespreking, waarbij ik de hoofdpersoon was. Ik maakte hun dui- delijk, dat, voor zoover ik wist, Krevin en de Hindoe nog op het eiland moesten zijn; dat Krevin zeker en Mandhu Khan waar schijnlijk in het bezit waren van een vuurwa pen en dat elk van hen in staat zou zijn om ons in de duisternis te overrompelen Wij be- sloten daarom, om niets te doen voor de dag aanbrak. Een paar gewapende vischers ble- en bij de boot, terwijl ik de anderen meenam naar de rotsen, waar het lijk van Getch lag. Ik had aan Cherry niets verteld van het goud, J. Woldendorp. Tot voorzitter voor het jaar 1930 hebben Burgemeester en Wethouders aangewezen den heer J. Ringers, wethouder; 6. tot leden der commissie van bijstand voor het gemeenteslachthuis, de heeren D. Govers Jzn, H. Klaver, D. J. Woldendorp, mevr. C. HellemanHardebol en K. Hooge boom; Tot voorzitter voor het jaar 1930 hebben Burgemeester en Wethouders aangewezen den heer J. Ringers, wethouder; 7. tot leden der commissie van bijstand voor het gerreentelijk pens'oen- en ongeval- lenfonds de heeren mr. D Sluis, J. Vogelaar, S.J. A. Keesom, mevr. C. Helleman—Har debol en W. J. Bulens. Tot voorzitter voor het jaar 1930 hebben Burgemeester en Wethouders aangewezen den heer A. F. Thomsen, wethouder; 8. tot leden der commissie van bijstand in het beheer van den gemeentereinigingsdienst, de heeren D. Govers Jzn. G. van Slingerland, mej. N. Carels, D. J. Woldendorp en mevr. C. HellemanHardebol. Tot voorzitter voor het jaar 1930 hebben Burgemeester en Wethouders aangewezen den heer J. Ringers, wethouder; 9. tot leden der commissie van bijstand voor het marktwezen en den havendienst, de heeren D. Govers Jzn., H. Klaver. W. J. Bu lens, D. J. Woldendorp en A. Bakker. Tot voorzitter voor het jaar 1930 hebben Burgemeester en Wethouders aangewezen den heer A. F. Thomsen, wethouder; 10. tct leden der commissie van bijstand voor het Sportpark, de heeren mr. IT. A- J- M. Kusters, A. Sietsma, D. J. Woldendorp, J. Vogelaar en T. Bonsema. Tot voorzitter voor het jaar 1930 hebben Burgemeester en Wethouders aangewezen den heer mr. A. J. M. Leesberg; 11. tot leden der commissie van bijstand voor het grondbedriif, de heeren D. Govers Jzn., H. Klaver, T. Bonsema en D. J. Wol dendorp. Tot voorzitter voor het jaar 1930 hebben Burnemeester en Wethouders aangewezen den heer mr. A. J. M. Leesberg, wethouder; 12. tot leden der commissie van bijstand voor het onderwijs, de heeren D. Govers Jzn J. Vogelaar, mr. H. A. J. M. Kusters, A. Bakker en mej. N. Carels. Tot voorzitter voor het jaar 1930 hebben Burgemeester en Wethouders aangewezen den Burgemeester. Alkmaar, 24 December 1929. Burgemeester en Wethouders voornoemd, WENDELAAR. Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. WovlncSaaS nisuwa VEENHUIZEN. Onder leiding van den heer J. Liefhebber hoofd der school alhier, had in de school een ouderavond plaats, welke zeer goed bezocbt was. De bijeenkomst was hoofdzakelijk belegd om den toestand te bespreken, welke ont staan was, doordat met 1 Jan. a.s. het vak lichamelijke oefening onderwezen moest wor den. Het plan is dit vak (hoofdzakelijk spe len) op het gemeentelijk sportterrein te doen geven en met ongunstig weer in het Patro naatsgebouw. De jongens moeten daar dan 's Maandagnamiddags van 12 uur, de meisjes van 23 uur aanwezig zijn. Hoewel alle aanwezigen sympathiek tegenover het nieuw leervak stonden, had men unaniem een overwegend bezwaar tegen den verren afstand van Veenhufzen tot het sportterrein (6 K.M.). Men achtte het niet alleen onmo gelijk, dat de leerlingen op tijd aanwezig konden ziin, doch vonden de reis (ong. 1 'A uur wandelenl vooe hen veel te bezwaarlijk Daar de ouders zich, omdat de afstand meer dan 4 K.M. was. niet verplicht achtten zonder meer de kinderen naar de les te zen den. verlangden zij van harte, dat er een op lossing gevonden moest worden, welke de bezwaren der aanwezigen wegnam, daar an clers niemand, niet uit onwil, doch uit on- macht, zijn kinderen naar de les zou zenden Tot het vinden dier oplossing wilden alien gaarne medewerken. Nadat alle mogelijkhe- den goed bezien waren, kwam men tot de volgende voorstellen, waartoe men dacht, dat B. en W. van Heerhugowaard wel medc- werking zouden willen verleenen, omdat men wist, dat ook zij de groote moeliijkheden van den nieuwgeschapen toestand duidelijk inza- gen en onderstreepten. Het eerste voorstel was, dat de kinderen op gemeentekosten per bus naar en van het sportterrein zouden vervoerd worden Werd dit echter te kostbaar gevonden, dan had men het tweede voorstel, dat door het ge- meentebestuur te Veenhuizen een lokaal (in de kolfbaan van den heer de Wit) en een stukje terrein zouden gehuurd worden, waar- op de lessen plaats zouden vinden. Den heer Liefhebber werd opgedragen in dezen geest aan B. en W. te adviseeen. Daar de heer A. Rentenaar geen school- gaande kinderen meer had, moest hij aftreden als lid van het bestuur der ouder-commissie. Het speet den heer J. Liefhebber, dat hij niet hier aanwezig was, daar hij hem gaarne een woord van lof en dankbaarheid wilde toe- spreken, voor alles wat hij als bestuurslid voor het onderwijs had gedaan. Dat wij hier de tweemansschoo! behouden hebben, is wel grootendeels aan zijn activi- teit en toewijding te danken. Hiervoor zij hem hulde gebracht. Bij de nu gehouden stemming werd met grooU meerderheid van stemmen als bestuurslid gekozen de heer Jac. Koop- mans. De rondvraag leverde niets op, zoodat men Tuiswaarts ging WARMENHUIZEN. Veilingsoverzicht Warmenhuizen van 16— 21 Dec. 1929. De wensch waarmede wij het vorige overzicht eindigden, dat alles de ze. week zou zijn weggevroren is in vervul- ling gegaan. Deze week heeft de vorst zijn intrede gedaan en zijn tegelijk daarmede de prijzen van de kcolsoorten zoodanig verbe- terd zoodat de prijs vooral van de roode kooi in het laatst der week bijna 200 per wag gon meer was dan een week tevoren. De eer ste dag was de aanvoer weer zoo goed als niets. Er was 1675 K.G. uien die slechts f 3 - opbracht de 100 K.G. en een schuit met roo de kool die nog werd opgehouden. Dinsdag was er een flinke aanvoer van roode kool, 83000 K.G. Toen bracht de lste kwaliteit 2.80 tot 6.20 op, 2de kwaliteit ging tot 5.40 en de kale kool bracht nog op van 1.80 tot 4.60 de 100 K.G. Woensdag wa ren aanvoer en prijs iets minder, maar Don- derdag en Vrijdag was het weer iets hoo- ger totdat Zaterdag met een ruim 50 aan- voeren van roode kool, de prijs steeg tot 7.60 de 11 K.G. voor de lste kwaliteit roo de, voor de 2de scort werd tot 6.30 besteed en de kale ging niet minder dan 2.70 de 100 K.G. Dien dag werden er 18 waggons groenten geladen aan de laadplaats en is er nog heel wat uit de hand bij gekocht. Ver- scheidtnen hebben van deze gewilde markt gebruik gemaakt om alvast wat op te ruimen Dinsdag werd er nog 4700 K.G. witte kool aangebracht die slechts 70 tot 80 cts. op bracht per 100 K.G. De Deenschekool was ook wat beter in prijs. De eerste dagen ging dit soort kool van 1.50 tot 2.40 en Za terdag reeds weer tot 3 toe. De aanvoer is nog niet groot te noemen. misschien dat door dezen iets beteren prijs de volgende week wel meer Deenenkool los zal komen. De gele kool was ook beter gevraagd en na evenredigheid even zoo hoog als de roode. Het meerendeel wat er deze week aan de markt kwam was de ?.de soort en deze bracht Zaterdag ook op van 3 tot 4.50 per 100 K.G. wat ook een verschil gaf van 2 per 100 K.G. meer dan de vorige week. Met dat in de zakken van Cetch was geweest en ik was ook niet van plan't te doen 't had goede diensten bewezen en de zaak zou steeds een geheim blijven voor mij en de vriende- lijken kapitein. En niemand vroeg mij iets; de eenige opmerking die werd gemaakt was van majcor Cottam, die in Indie was geweest en tegen Cherry zeide, dat de wond van Getch. kon teweeggebracht zijn met een mes, die door een bepaalden stam der Hindoe's wordt ge bruikt. Cherry tastte in het duister over .Mandhu Khan en toen ik met hem op het strand za liet hij mij nog eens vertellen van het ver- schijnen van den Hindoe voor het raam in onze gevangenis in de „Shooting Star" en wat ik van hem op het eiland had gezien „Er zit wel iets in de opmerking van juf frouw Ellingham, dat Mandhu Khan di beeldjes zocht, omdat hii daarvoor een heilige vereering had", merkte Cherry op. ..Maar dat verklaart niet alles. Als Mandhu Khan Getch heeft gedood, dan was dat, omdat hij veron derstelde dat Getch de beeldjes had". „Ik kan er ook geen andere reden voor vin den. Ook niet voor zijn nazitten van Krevin" „En denk jij, dat Mandhu Khan de boot van Getch onbruikbaar maakte?" „Wie anders? Getch zou het niet zelf doen! En Krevin evengiin; hjj kon de boot noodig gehad hebben. Dat moet het werk geweesi zijn van Mandhu Khan en hij moet zelf een boot hebben aan het andere eind van het eiland. Hoe is hij daar anders gekomen en hoe moet hij anders teruggaan?" „Dat is wel zeker, dat hij vannacht een boot van Middlebourne stal. Er is er een ver dwenen". ,.En hij is misschien weer met die boot ver- troxken. Er is niets dat hem tegenhoudt!" „Behalve Krevin", merkte Cherry op. „Ver- geet Krevin niet. Krevin heeft een revolver niet waar? Enfin we zullen de honden. aan het werk zetten, zoo spoedig het licht wordt". De ochtendschemering kwam ten laatste En toen de eerste zonnestralen zich lieten zien togen wij op weg; het eerst naar den toren om de honden lucht te geven van oom Joseph Krevin. Ik was hoogst vermoeid tengevolg? van mijn avonturen, die drie dagen en dr'- nachten achtereen hadden geduurd, maar ik werd geprikkeld door deze menschenjacht. En toen de honden bij Krevin's eigendommen waren geweest, liepen ze naar de mines van de afcdij en voorzag ik de blijde mogelijkheid, dat de valschaardige oude schurk werd aan- gepakt door deze beesten, wier groote koppen. mode oogen en kolossale omvang hem dn schrik om het hart zouden doen slaan. v (Wordt vervolg^.)_ j ^=c==;rrr^m^^ i r a.s. VOOR HET LEVEREN VAN UW BEVELEN WIJ ONS ZEER 6AARNE AAN. "3$^* s

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 5