Landbouw en Veeteelt. Wie geen ifeOlSIKCi pepermunt gebruikf, Rechtszaken laal de meesf verkwikkende versnapering aan zich voorbijgaan. ICerk en school Bisigiewlasiri de uien wilde het nog niet deze week, en zakte de prijs weer tot 2.50 toe. De beste brachten hoogstens 2.80 op. Met peen en roode bieten was het nog niet veel gedaan. Dinsdag was er 2950 K.G. peen die op- bracht gtmiddeld 2 en Woensdag 2050 K.G. peen die slechts 1.10 kon opbrengen. Donderdag brachten de bieten nog 2.20 op en Vrijdag werd er 2350 K.G. bieten ver- kocht die niet meer dan 90 cts. per 100 K.G. cpbracht. Ook was er nog Dinsdag 680 stuks blcemkool die opbracht 10 en 11 cts. per stuk en Zaterdag nog een restantje dat nog voor 14 cts. verkocht werd. Met goede vooruitzichten gaan de bewaarders der sta- pelproducten de volger.de week tegemoet, om alzoo een begin te maken met den groo- ten voorraad. PURMEREND. Maandagnacht is ait de woning van Pilkes, tfnalenaar van de cooperatieve graanmalerij „Ons Voordeel", een bedrag van f 4200 ont- vreemd. De dader heeft zich door verbreking van een ruit toegang tot de woning ver- schaft. Het geld behoorde toe aan een familie- lid, die daar logeerde en die het geld, dat hij Dinsdag gebruiken moest, in een jas op zijn siaapkamer had geborgen. Van den dader geen spoor. ARRONDISSEMENTSRECHTBANK TE ALKMAAR. Meervoudige strafkamer. Het lag vermoedelijk in het voornemL'n der rechterlijke macht den zich in voorloopi- ge hechtenis bevindenden verdachte met na me Christiaan K. geb. te Amsterdam 5 Juni 1905 wonende te Gorinchem, eigentlijk zon- der vaste woon- of verblijfplaats, nog v6or het einde van het loopend jaar in de gelegen- heid te stellen, zich te kunnen vergewissen, wat hem eventueel te wachten staat. Al- thans was het de eerste en ook eenigste zaak, die heden op de rol voorkwam. Bovengemelde heer, ambtshalve verdedigd en als raadsman bijgestaan door mr. D. Sluis, advocaat te Aikmaar, had zich schuldig gemaakt aan diefstal van een drietal rijwie- len te Helder en wel 21 Sept. 1 rijwiei, eigendom van den heer Reinier de Vries, 24 September 1 idem van I.ourens Boot en nog een dergelijk voertuig hehoorende aan Cor- nelis de Heer, alien te Den Helder. De eerste getuige, een marinier le klas, had zijn rijwiei in de vestibule van het Mili- tair Tehuis geplaatst. Toen hij de fiets weer in gebruik wilde nemen was het karretje spoorloos verdwenen. Evenzoo was het den timmerman L. Bot vergaan. Diens rijwiei stond onbeheerd voor het cafe Bakker in de Spoorstraat in den avond van 24 September en werd eveneens door verdachte ontvreemd Eindelijk miste de heer C. de Heer, stoker 2p klas K. N. M., een rijwiei in den avond van 26 Sept. Dit was het eigendom van zijn stiefvader en getuige had het geplaatst voor het cafe van M. aan den Kanaalweg. Door den verdachte werden al deze feiten edelmoedig toegegeven. Het schijnt dat hij nog van meerdere diefstallen wordt verdacht, doch deze waren hem niet ten laste gelegd Twee der gestolen rijwielen had K. vferkoclit ten einde zich lijfgoederen te kunnen aan- schaffen. Hij is dienstbaar geweest bij de Koninkiij- ke Ned. Marine, gehuwd en heeft een kind De echtelieden leven gescheiden doch d.- vrouw heeft zich genegen getoond weer met verdachte samen te willen leven. Verdachte zeide ernstig berouw te hebben en zijn best te willen doen, als men hem behulpzaam wil zijn zich weer in de maatschappij op de been te brengen. De reclasseering is bereid, zeide hij, hem in dit voornemen te steunen. Hij wenschte te gaan varen op een Rijn aakmotorboot en hoopte alsdan weer er in te slagen den kost voor zijn gezin te kunnen winnen. De rechtbank werd daarop eenige oogen- blikken geschorst, ten einde den verdediger gelegenheid te geven, het reclasseeringsrap- port te bestudeeren. Na heropening werd ffehoord de inmici- dels gearriveerde heer Wiggers, ambtenaar der Reclasseeringsvereeniging van het ge nootschap. Deze bevestigde de conclusie van zijn rapport, dat het met dezen jongen man was te wagen, hem voorwaardelijk te veroor- deeien. De oorzaak van zijn afdwalinge;i zijn misschien wel eenigermate toe te schrij- ven aan den omgang met verkeerde vrienden. In zijn nadeel pleitte het feit, dat hij in 1927 van een makker 25 leende onder schoon schijnende voorwendsels, welk geld hij echter nimmer heeft gerestitueerd. De verdachte toonde zich heden volkomcn bereid, zich te stellen onder toezicht van he? I.eger des Heils. De officier, het woord verkrijgende, acht- te de materieele feiten als vaststaande en be- wezen en toonde zich overigens niet bepaald een bewonderaar van verdachte en evenmin van het rapport. Hoewel de officier dus fe'- t'.lijk verdachte niet een geschikten candidaat voor een voorw. veroordeeling kon noemen, wilde hij toch ziin medewerking niet onthou den en requireerde alzoo een voorwaardelijke straf, die echter uit den aard der zaak zeer ernstig moest zijn en wel 1 jaar gev. mc: een proeftijd van 3 jaar en oplegging van bijzondere voorwaarden. Mr. Slwis meende, dat ondanks de ernsti ge feiten eer voorwaardelijke straf hier mis schien nuttig kon zijn en wenschte zich dus bij het requisitoir aan te sluiten. ten. Met het oog op de nog te nemen maatregelen, werd de uitspraak bepaald op Dinsdag 7 Januari 1930. Daarna sluiting. EERST DE SLEUTELS EN TOEN HET GELD GESTOLEN. De rechtbank te Leeuwarden veroordeelde een koopman aldaar, die in een logement van ecu collega s'cutels stal. daarmede naar diens woning trok en daar f 280 buit maakte, tot drie jaar gevangenisstraf. De eisch was vier jaar. STRAATROOF. De Amsterdamsche rechtbank heeft den bankwerker. die verdacht wordt in den na- middag van 29 Oct. 1.1. aan een woninginspec- trice in een donker trapportaal een tasch met f 87.50 te hebben ontrukt. veroordeeld tot 1 'A jaar gevangenisstraf. De eisch was een ia*r, -- Wor k Engros bijJ. F. v. LIESHOUT en O. KUIJPER, Aikmaar. OPLICHTERS. De beide broeders, die er o.m. hun werk van maakten onder allerlei bedrieglij-k* voor wendsels dure radiotoestellen in handen te krijgen om die vervolgens ten eigen bate te verkoopen, werden door de rechtbank te Amsterdam onderscheidenlijk veroordeeld tot acht maanden en tot 1 A jaar gevangenisstraf. RUPSENPLAGEN. In de laatste jaren ebben eenige rupsen soorten zich zoo vermeerderd, dat zij zich to' een ware plaag ontwikkeld ontwikkeld hebben. Dit geldt ringelrups, de satynvlinder en de spinselmotten. Ter voorlichting bij de bestrij- ding van deze rupsenplegen heeft de Planten- Mcaedeeling No. 59 van dien dienst een bro chure verkrijgbaar gesteld*, waarin de levens- wijze en de bestrijding van de bovengenoemde rupsensoorten wordt beschreven. De aan- schaffing dezer brochure door land- en tuin- bouw vereenigingen, bezitters van boomgaar- den partiruliere tuinen zoomede gemeentebe- sturen kan ten zeerste aanbevolen worden. Gedurende den winter moeten de basiaard- satynvlinder, de plakker en de ringelrups be- streden worden. De plaag van de bastaard- satynvlinder rupsen is de meest uitgebreide en eischie de krachtigste maatregelen. Plaat- selijk treedt de plakker echter sterk op en moeten de met bruine haartjes bedekte en daardoor op hoopjes zwam gelijkende eihoop- jes van deze vlinder gedood worden door zc te bestrijken met carbolineum. De typische ringetjes van de ringelrups, die men rondom dunne takjes in verschillen- de vruchtboomen vindt, moeten door uitknip- pen van die takjes uit de bo, en verwijderd worden. Het is noodig dat vruchtboomen die- men zuivert van de rupsenmesten der bastaardsatynvlinder (zie hieronder) ook grondig onderzocht worden op het voorkomen der eiringen, daar men anders toch sterk? vreterij van rupsen (dan de ringelrupsen) in de vruchtboomen zal zien optreden. Met be- spuitingen kan men de eiringen niet dooder De bastaardsatynvlinderolaag heeft zulk ctn omvang aangenomen, dat de krachtigste haatregelen noodig zijn, niet alleen op d? plaatsen waar thans zeer veel rupsennesten in boomen en struiken voorkomen, maar ook daar, waar het aantal rupsennesten nog ge ring is. Op die plaatsen heeft men nog slechts het'begin van een plaag, die vrij zeker groote afmetingen zal aannemen, tenzij men al'.e rupsennesten. uit boomen, struiken en hagen knipt en deze verbrandt. Het verwijderen van deze gemakkelijk her- kenbare rupsennesten uit de boomen is in elk geval noodzakelijk en ook uitvoerbaar in boomgharden hagen en tuinen. In het bijzon- der alle eigenaren of gebruikers van boom- gaarden worden aangeraden hun vruchtboo men geheel van rupsennesten te zuiveren, daar de plaag zich zeer snel uitbreidt en men het volgend jaar niet alleen kaalgevreten boo men, dus geen oogst kan verwachten, maar ook een zeer Sterke toename van het aantal rupse-nesten en dus weer grootere bedrei- ging .n den boomgaard. Op alle boomkweekers rust ook de taak, hun kweekerijen ten spoedigste en geheel van rupsennesten te zuiveren, om moeilijkheden voorden handel en om overbrenging der rupsen naar andere streken te voorkomen. Het vernietigen der rupsennesten zal in alle gemeenten, waar zij blijken voor te ko- men, zoo volledig mogelijk georganiseerd moeten worden, waarbij de medewerking ver- zocht wordt van alle land- en tuinbouwver- eenigingen. Ook gemeentebesturen kunnen zeer veel steun hierbij verleenen door verordeningen op het vernietigen der rupsen-nesten in te stel len en de noodige maatregelen te nemen om de ffegeven voorschriften te doen uitvoeren. Waar particulieren en boomgaardbezitters door het verwijderen der rupsennesten in langs rijks- en provinciate wegen gelegen tuinen en boomgaarden blijk geven van hun streven om deze tegen rupsenvraat in het vol- gende voorjaar te beschermen (indien dit vdor 1 Februari a.s. geschiedt) zullen de autoritei- ten van Rijks- en Provinciale Waterstaat on getwijfeld niet achter blijven om door maat regelen hunnerzijds schade of overlast, die uit de wegbeplantingen dreigen, te voorko men. De Plantenziektenkundige Dienst fe Wa- geningen en alle bij dien Dienst werkzame ambtenaren zullen gaarne hun volledige medewerking verleenen zoowel door het geven van advies als bij het oreaniseeren in alle ge meenten van het bestrijdingswerk. getiteld „Rupsenplagen". Mejuffrouw B. H. van Dieren te Oos- terleek, heeft haar benoeming tot onderwijze- res aan de O.L. school te Winkel, aangeno men. Ds. B. Bouma te Dirkshorn is be- roepen tot predikant bij de geref. kerk te Assen. REORGANISATTE DER HERV. KERK. Het hcofdbestuur der Ethische Vereeni- ging heeft besloten, voorloopig op geen en- kele wijze te trachten invloed te oefenen op de Synode der Ned. Herv. Kerk, die 7 Janu ari bijeenkomt om over de reorganisatievoor- stellen te oordeelen. Daarom heeft genoemd bestuur het voorstel, door een zijner leden gedaan, om een adres in deze tot de Synode te richten, verworpen. Ook heeft het hoofd- bestuur gemeend, zich principieel te moeten onthouden van het beleggen van „samen- komsten met de gemeente", gelijk in de laat ste maanden overal in den lande zijn gehou- den. Het hoofdbestuur behoudt zich echter voor na de voorloopige beslissing der Synode op deze zaak terug te komen. VEREEN. VOOR CHRIST. MULO. In de Maandagmiddag te Utrecht voortge zette algem. vergadering van de vereen. t. be hartiging van de belangen der Chr. scholen voor Mulo in Ned. rapporteerde de voorzit- ter over de rekening en verantwoording van het Mulo-examen 1928 en 1929. Er is een tekort waarom de regeering een extra-subsi die zal worden gevraagd. Aangenomen werd een voorstel van den heer J. v. Andel en twaalf andere leden: „De vergadering enz. noodigt de regelingscom- missie voor het Mulo-examen uit het waar- deeringscijfer, 414 voor de Talen en bij een B-examen voor de speciale B-vakken bij het opmaken van den uitslag te doen gel den voor een onvoldoende". De heer J. Altera, die sprak over „De be- teekenis der vakken schrijven en teekenen ;n verband met het Mulo-examen" diende d volgende motie in: „De vergadering acht het in het belang van het onderwijs in teekenen en schrijven gewenscht dat op het Mulo- examen van de behaalde cijfers aan die vak ken eenige, zij het ook geringe invloed wordt toegekend. Echter op zoodanige wijze, dat hieruit geen direct nadeel voortvloeit voor candidaten voor wie vrijstelling is aange- vraagd voor teekenen". De vergadering sprak met meerderheid van stemmen uit, dat het schrijven primair is. Ze sprak zich uit tegen gelijktijdig aan de orde stellen van schrijven en teekenen en wil aan die taak t.z.t. aandacht zien besteed. De rekening van den penningmeester ver meldt aan ontvangsten 6325.41 en aan uit- gaven 28-65,44, zoodat er een kassaldo is van 3459.97. Nadat dr. v. d. Spek gesproken had over: „Moeilijke kinderen in de puberteitsjaren en de schoolopvoeding", rapporteerde de heer H. Uitenbogaard over de prijsvraag leerplan Bijbelsche geschiedenis. De ingekomen ont- werpen waren loffelijk, maar voldeden toch niet heelemaal. Daarom wordt de prijsvraag opnieuw uitgeschreven. Hierna stelde de voorzitter aan de orde een studiecommissie handelskennis waarvan spr. de wensshelijkheid betoogde. Om 5 uur sloot de heer A. Adriaanse de vergadering. PROF. J. F. VAN BEMMELEN ZEVENTIG JAAR. Tweeden Kerstdag heeft prof. J. F. var. Bemmelen, hoogleeraar in de dierkunde te Groningen, den zeventigjarigen leeftijd be- reikt. Een huldigingscomite heeft gemeend den ernergieken en levenslustigen jubilaris het best te kunnen eeren door het bijeen bren gen van een fonds, waardoor het hem moge lijk zal worden gemaakt het wetenschappelijk erfelijkheidsonderzoek bij den mensch ook na zijn aftreden te kunnen voortzettten en waar door tevens het belangwekkende materiaal omtrent familie-onderzoek in Nederland, door prof, van Bemmelen verzameld, voor de wetenschap gespaard zal blijven. Het fonds- van Bemmelen beoogt dus de stichting van een biogenealogisch instituut of archief. Op uitdrukkelijk verzoek van den jubilaris is op den dag zelf elk officieel huldebetoon aehter- wege gebleven. De overdracht van het fonds zal daardoor eenige maanden uitgesield worden en wel tof het definitieve aftreden van prof, van Bem melen als hoogleeraar. SCHOUWBURGPLANNEN TE AMSTERDAM. Toch een Museum-schouwburg? Het Kbld. verneemt, dat bij B. en W. van Amsterdam in overweging is de vraag, of het wenschelijk wordt geacht andermaal het denkbeeld naar voren te brengen voor het stichten van een Museumtheater op het IJs- clubterrein, en dan volgens een vereenvou- digd plan van het oorspronkelijke ontwerp van den bouwmeester J- F. Staal. De bekende architect zou bereid zijn, als het dagelijksch gemeentebestuur tot een pos> tieve l^antwoording komt van deze vraag, tot vereenvoudiging van zijn groot ontwerp, medewerking te verleenen. EEN GEVAARLIJKE WEG. Maandagavond zijn op den weg van Am sterdam naar Haarlem in de nabijheid van Halfweg verscheidene auto's tengevolge van de gladh-eid van den weg geslipt. Er zijn ve!e botsingen vocrgekomen, waardoor een aantal auto's vernield werd. Later op den avond werd het gevaar nog grooter, zoodat de weg zelfs eenigen tijd voor het verkeer gestremd was. De vernielde auto's zijn geleidelijk weg- gehaald, zoodat het verkeer weer regelmatig kon voortgaan, maar toch bleven nog her haaldelijk auto's slippen. Persoonlijke onge- lukken zijn niet voorgekomen. DE SPAAKBANK TE GORREDIJK. De gefailleerde boekhouder van de Nuts- spaarbank te Gorredijk, die in een ziekenhuis te Groningen verpleegd werd, is thans in een ziekenhuis te Leeuwarden opgenomen. Het onderzoek naar zijn malversaties is daardoor gemakkelijker geworden. TWEE JONGENS DOOR HET IJS GEZAKT. Een hunner verdronken. Maandagmiddag zijn in het Noorderplant- soen te Groningen twee negenjarige jongens door het ijs gezakt. De 42-jarige trambeamb- te J. Bazuin begaf zich onmiddellijk te water en slaagde erin een der knapen te redden. De jongen vertelde hem, dat zijn vriendje nog in het water lag, waarop de heer Bazuin zich wedercm te water begaf. Nu moest hij zelf door de juist gearriveerde politie gered worden. Toen eindelijk de andere jongen opgehaald was, waren geen levensteekenen meer te bespeuren. Twee doctorcn pasten ge- ruimen tijd kunstmatige ademhaling toe, doch te vergeefs. EEN ONTROUWE KANTOOR- BEDIENDE. Te Velp is een kantoorbediende aangehou- den, onder verdenking van verduistering van een bedrag van circa 20.000. Hij is ter be- schikking van de justitie gesteld. KINDERVERLAMMING. In de J. P. Coenstraat te IJmuiden heeft zich een geva! van kinderverlamming voor- gedaan. De directeur van den Gem. Geneesk. Dienst te Velsen heeft maatregelen genomen tegen uitbreiding dezer ziekte. HU1SARBEID. En minimurn-loonen. In een schrijven aan de Tweede Kamer herinnert de minister van Arbeid, H en N. aan de aanbeveling, door de van 30 Mei tot 16 Juni 1928 te Geneve gehouden Intern. Arbeidsconferentie aangenomen betreffende de toepassing van de methoden van vaststel- ling van minimumloonen. Gevolg gevende aan de toezegging, ge daan in de Mem. van Toel. tot het wetsont- werp tot voorbehoud der bevoegdheid tot toetreding tot het ontwerp-verdrag betref fende de invoering of de handhaving van methoden tot vaststelling van minimum loonen, doet de minister tevens aan de Kamer toekomen een nota in zake die aanbeveling. In die nota wordt opgemerkt, dat de aan beveling op enkele punten afwijkt van het voorontwerp-Huisarbeidswet, bij den Hoogen Raad van Arbeid aanhangig. De voornaamste punten van verschil zijn de volgende: De aanbeveling spreekt de wenscheliikheid uit, dat een partitaire vertegenwoordiging van de betrokken werkgevers en arbeiders deelneemt aan de beslissingen over de loonen. Het voorontwerp-Huisarbeidswet legt de beslissing over de minimumloonen uit- sluitend in handen van den minister van Arbeid, H. en N. Daar ten aanzien van een wettelijke regeling van minimumloonen hier te lande nog geen ervaring is opgedaan. moet volgens den minister aan vaststelling van die loonen door bedoelden bewindsman voorts- hands de voorkeur gegeven worden. Een tweede punt van verschil is dit dat, terwijl het voorontwerp-Huisarbeidswet de benoeming van een onafhankelijk persoon tot voorzitter van een huisarbeidscommissie aan den minister overlaat, de aanbeveling be- paalt, dat van de organen, belast met de vast stelling van minimumloonen, mede deel moe ten uitmaken een of meer onafhankelijke per- sonen, die zooveel mogelijk gekozen moeten worden in overeenstemming met of na raad- pleging van de werkgevers- en arbeidersver- tegenwoordigerss in die organen. Er is geen voldoende aanleiding aanwezig om op dit punt de aanbeveling te volgen. De minister bepale, zoo noodig, zelf, wien hij, al- vorens tot benoeming van een voorzitter eener huisarbeidscommissie over te gaan, ter zake zal raadplegen. Eindelijk valt nog te wijzen op het voor- schrift van de aanbeveling, houdende, dat bij het bepalen van de hoogte van de vast te stellen loonen de organen van vaststelling dier loonen in alle gevallen rekening moeten houden met de noodzakelijkheid om aan de betrokken arbeiders een behoorlijken levens- standaard te verzekeren. Hoewel het verkrijgen van een behoor lijken levensstandaard juist het doelis van een wettelijke regeling van minimumloonen, gaat toch dit voorschrift in zijn algemeen- heid te ver. In de toelichting tot het voor ontwerp-Huisarbeidswet is erop gewezen, dat het vraagstuk der huisindustrie soms in nauw verband staat met de armoede en dat daarom in voorkomende gevallen met zorg moet worden nagegaan, in hoeverre van den nood der gezinnen misbruik wordt gemaakt en of loonsverhooging niet zal leiden tot op- heffing der huisindustrie, die voor velen de voornaamste bestaansbron is. INTERLOCALE TELEFOONTARIEVEN. Verlaging ingaande 1 Januari. Wij herinneren er nogmaals aan dat het tarief voor het interlocaal telefoonverkeer met ingang van 1 Januari a.s. voor verschillende afstanden verlaagd wordt. Per gesprek van drie minuten en voor elke verlenging daarvan met drie minuten of min der is verschuldigd, indien de kantoren van aanvraag en bestemming van elkander ge legen zijn op een hemelsbreed gemeten af- stand van ten hoogste 10 K M. f 0.10; meer dan 10 K.M. tot en met 15 KM. 0.15; meer dan 15 K.M. tot en met 35 K.M. 0.35 en meer dan 35 K.M. f 0.50. Voor dringende gesprekken is het drie- voudig tarief verschuldigd. WINKELSLUITING Geen verplichting op een vasten middag. Het hoofdbestuur der Nederlandsche ver- eeniging van werkgevers in het Bakkersbe- drijf heeft aan de gemeenteraden van Am sterdam, Rotterdam, 's-Gravenhage en Utrecht verzocht niet over te gaan tot het bij ge- m-eentelijke verordening voorschrijven van een sluiting van de winkels op een bepaalden middag in de week. ONGEREGELDHEDEN TE NOORBEEK De burgerneesfer de aanleiding? Het Tweede-Kamerlid, de heer Viiegen, heeft den minister van Binnenl. Zaken en Landbouw de vragen gesteld: Is het den minister bekend, dat in de ge- meene Noorbeek (L.) door gedragingen van den kort geleden opgetreden burgemeester een zeer gespannen verhouding is ontstaan tusschen dien burgemeester en een groot deel der bevolking, wethouders en raaasledea inbegrepen, weike verhouding reeds tot on- geregeldheden aanleiding heeft gegeven? Wil de minister naar deze verhouding een onderzoek doen instellen, en zoo noodig, maatregelen nemen, om in die gemeente weer tot normale toestanden te komen? OPHEFFING VAN TOLLEN Vijf in Barnevelti In verband met het onlangs door den ge- meenteraad van Barneveid genomen besluit tot opheffing der tollen op de straatwegen Barneveid—Putten en Barneveid—Stouten- burg, wordt nog gemeld, dat deze tollen drie op eerstgenoemden en twee op laatstge- noemden weg reeds 1 Januari a.s zullen worden opengesteld, terwijl de definitieve opheffing onmiddellijk na de vaststelling der financieele regeling zal geschieden. VOORKOMING VAN BRANDEN De minister wenscht provinciate brand weerbonden Als resultaat van met vertegenwoordigers der Kon. Ned. Brandweer Vereenigingen ge houden overleg heeft de minister van Bin- nenlandsche Zaken en Landbouw aan de com- missarissen der koningin een brief gericht, waarvan de inhoud in hoofdzaak is als volgt: „In het afgeloopen jaar zijn, zoowel op het piatteland, ais in eenige groote steden bran- den voorgekomen, welke van grooten om vang en in hun gevolgen buitengewoon nood- lottig waren Deze omstandigheid heeft mij opnieuw de noodzakelijkheid voor oogen ge steld, van het bestaan en waar dit niet het geval is van de oprichting in de onder- scheiden provincien van een provincialen, brandweerbond als afdeeling van de Kon. Ned. Brandweer Vereeniging gevestigd te Utrecht. Op het groote openbare nut, dat in- tegenzeggelijk aan het bestaan van een der- gelijken provincialen bond in uw gewest en aan de krachtige werkzaamheid van die in- stelling is verbonden, behoef rk te dezer plaats zeker wel niet nader te wijzen. Voorts noodigt de minister de commissa- rissen der koningin in de provincien, waarin een provinciale brandweerbond reeds be- staat, uit, thans nader met het bestuur van genoemden bond in verbinding te treden en bij voortduring te blijven, opdat onverhoopte verslapping van haar werkzaamheid worde weggenomen of voorkomen, en opdat de bond in zijn nuttig werk zooveel mogelijk worde aangemoedigd en gesteund. Den commissarissen der koningin in de provincien, waar een dergelijke bond nog niet bestaat verzoekt de minister, thans na- dere stappen te doen, teneinde de oprichting daarvan te verzekeren en bij de totstand- koming op geiijke wijze den oond te steunen ais hierboven is aangegeven. BRANDEN. Eelle brand te HaarlerA Omstreeks drie uur Woensdagnacht ont- dekte een surveilleerend politie-agent, dat ?r brand was in perceel Bartelporisstraat 30, waarin gevestigd is de N.V. Handelshtiis „Het Centrum". Hij waarschuwde direct.de brandweer. Hoewel deze na eenige minuten ter plaatse was, liet het zich al dadelijk aan zien, dat het vuur niet te stuiten zou zijn. De benedenverdieping, welke een winkel, stoffeer- derij en een kantoor bevat, stond n.l. vol meu- belstukken, waarin het vuur gretig voedse! vond. De directeur der N.V. had op de bovenver- dieping tot kwart over twee zitten werken en was toen in slaap gevallen. Hij werd wak- ker, doordat er een dichte rook in de kamer stond. Naar beneden kon hij niet meer, daat de trap ook reeds brandde. Hij ging daarom naar het balcon aan de voorzijae van het per ceel, waar men hem op zijn hulpgeroep een touw toewierp, waarlangs hij zich op straat liet zakken. Als vermoedelijke oorzaak van den brand gaf hij op, dat een rol stof, welke in het kantoor stond, tegen de brandende kachel ge« vallen zou zijn. Hoewel de brandweer met tien stralea grootewatermassa's in de viammenzee wierp, brandde het geheele perceel uit. Niets kon worden gered. De hitte was zoo groot, dat van een schoenwinkel aan de overzijde def straat een groote spiegelruit sprong. Teneinde ongelukken te voorkomen heeft de brandweer den stroom van de bovenleiding van het tramnet doen uitschakelen. Drie huizen in de asch gelegd te Enschede. In den nacht van Dinsdag op Woensdag heeft in het centrum van Enschede een ge- weldige brand gewoed, waardoor drie huizea totaal werden verwoest. Omstreeks twee uur in den nacht wei'd brand ontdekt in de benedenverdieping van het perceel Langestraat hoek Haverstraat Hierin heeft de heer Wertheim een filiaal van de schoenenzaak Presburg. Het vuur greep zeer snel om zich heen en toen de t randweer ter plaatse verscheen, was het gebouw een enorme vuurzee. De hitte was geweldig. De groote spiegelruiten van de zaak van Bren* ninkmeijer, die aan de overzijde van de Ha verstraat is gevestigd, sprongen en de kop- oen van de waspoppen in de etalages smol' ten. De brandweer, die aanvankelijk weinig tegen het vuur, dat door den wind werd aan- gewakkerd, kon uitrichten, bepaalde zich eerst tot het beveiligen van het gebouw van de fir- ma Brenninkmeijer, waarvan de jalouzieen reeds vlam gevat hadden. Met drie motorspuiten van de Enschede- sche brandweer werd getracht het vuur te stuiten. Doch alle pogingen den brand te be* perken tot de schoenenzaak waren vergeefs Binnen korten tijd slo?g het vuur ook over, naar het in de Haverstraat gelegen winkel- pand der firma Gebr- Oostvogel, waarin een zaak in heerenmodeartikelen en hont is gevev' tigd en naar de andere zijde in de Lange* straat, waar het vuur het perceel van den IJmuider Vischhandel aantastte. Het blusschingswerk bemoeilijkt door vorst. Daar het vuur steeds feller werd, riep. de burgemeester, de heer Edo Berg.vaia, de hulp van de brandweer van Lonneker in, die spoedig met een motorspuit -erscheen. Daarna was het gevaar v< >r verdej-* uit breiding spoedig geweken. Seeds haddm de wxmm w/a,, HSSSSI ar<vc\ a g a crown

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 6