Bsurs-Gverziciiten Raferafiscii Weerbericht. AG EM B> A Zeetijcfingevi luchfyaaft Maandag 30 December. 7.30 uur, Cinema Americain: 1. Tom de Sheriff, 2. Trouw nooit. Toegang voor elken leeftijd. 7.30 uur, A. B. T.: Storm (boven 18 jaar). 7.30 uur, Victoria-Theater: De Wilde Or- chidee. Toegang boven 18 jaar. 8 uur, bovenzaal Central, Oudejaars- avond-prediking. Spreker de heer J. Sevens ma. Dinsdag 31 December. 7.30 uur, Cinema Americain: 1. Tom de Sheriff; 2. Trouw nooit. Toegang voor elken leeftijd. 7.30 uur, A. B. T.: Storm (boven 18 jaar). 1 7.30 uur, Victoria Theater: De Wilde Or- chicfee. Toegang boven 18 jaar. Woensdag 1 Januari. 7.30 uur, Cinema Americain: 1. Tom de Sheriff: 2. Trouw nooit. Toegang voor el ken leeftijd. 7.30 uur, A. B. T.: Storm (boven 18 jaar). I 7.30 uur, Victoria Theater: De Wilde Or- chidee. Toegang boven 18 jaar. 8 uur lokaal Mantel te Hensbroek, opvoe- ring van „Het onvermijdelijke" door Falk land van Heiloo. Donderdag 2 Januari. 7.30 uur. Cinema Americain: 1. Tom de Sheriff; 2. Trouw nooit. Toegang voor elken leeftijd. 7.30 uur, A. B. T.: Storm (boven 18 jaar.) 7.30 uur, Victoria Theater: De Wilde Or- chidee. Toegang boven 18 jaar. Vrijdag 3 Januari. 8 uur, Chr. School Doelenstraat, evangeli- tatie-samenkomst, spreker de heer K. Ro sendaal, van Sneek. Zaterdag 4 Januari. 8 uur, Waakt en Bidt, evangelisafiesa- menkomst, spreker de heer K. Rosendaal, van Sneek. Zondag 5 Januari. 8 uur, Waakt en Bidt, evangelisatiesa- menkomst, spreker de heer K. Rosendaal, van Sneek. schepen beschadigd. Eerst tegen den avond is de storm eenigszins gaan liggen. Gfevaar voor springvloed aan de Westknst van Sleeswijk- Holstein. In het kustgebied en op de Elbe zijn de stormen Zondagmiddag opnieuw begonnen. Te Hamburg heeft men windvlagen gemeten met een snelheid van 33 meter per seconde. De Duitsche Zeewacht heeft gewaarschuwd voor springvloed. Aan de Sleeswijk-Holstein- sche kust is de waterstand 2 meter boven het normale peil. Noodweer boven Engeland. Zondag werden Noord- en Midden-Enge- land opnieuw door hevige stormen geteisterd begeleid door hevigen regen. In Manchester stortte een huis in, waarbij 2 personen ge- dood en 4 personen licht gewond werden. De storm heeft het geheele dak afgerukt, dat daarna met grooten kracht weer op het huis terugviel. Door den zwaren regenval wast de Thcems sterk. Het scheepvaartverkeer op de rivier ondervindt groote vertraging. Het luchtverkeer met Parijs moest worden stop- gezet. Nadere berichten. De sinas 36 uren langs de geheele kust van Engeland en boven het grootste deel van het land zelf woedende storm heeft overal groote schade aangericht. De Britsche kortegolf-zender, die den dienst met Amerika onaerhoudt, heeft ernstig te lijden gehad. Een schip gestrand. In de nabiiheid van Market is het Duitsche motorschip „Hermine" gestrand. De beman- ning werd door een Engelsch kustvaartuig gered. Zij bestond uit 8 man en den kapitein met diens vrouw en cen 5-jarig kind. Het schip was op weg van Newhaven naar Antwerpen en werd in den nacht van Zater dag op Zondag door den storm overvallen. Het schip is lek geslagen en maakt water, toen de bemanning het vaartuig verliet. De storm weer opgezet. Het vreeselijk noodweer, dat in den nacht pan Zaterdag op Zondag boven Noord- Frankrijk was losgebroken en Zondagmiddag belangrijk in hevigheid afnam, is Zondag tegen den avond weer erger geworden. Talrijke ongevallen. In de omgeving van Rijssel ondervond het treinverkeer tengevolge van den storm groote vertraging. Te Rijssel zelf zijn twee personen tengevolge van het noodweer om het leven gekomen. Drie personen, die op weg wareu naar de kerk, werden door een omvallenden 15 Meter lioogen boom getroffen. Twee van hen waren op slag dood De derde werd ernstig gewond. Te Anvin-Callais werd een spoorwegwagon door den storm omver geworpen, waarbij vier reizigers gewond werden. Het dak van den wagen werd 40 Meter ver weggeslagen. Te Saint-Omer stortte even na het begin van den kerkdienst de klokketoren van de kerk in. Uit Lorien wordt gemeld, dat het Engel- sche zeilschip „Pouzel" met 12 man equipage aan boord met vernielde masten op zee drijft en dringend omhulp vraagt. Volgens een telegram uit Marseille bevindt zich het Belgische stoomschip „Maroe" in de nabijheidvan Tunis in nood. B3NNENLAND. Schepen gezonken in de groote rivieren. Gistermiddag is op den Rijn nabij Duitsch Spyk het Duitsche Rijnschip „Der Rhein" uit Ruhrort ten gevolge van den hevigen storm gezonken. Door toevallig in de nabijheid zijn- de Duitsche loodsen kon de bemanning wor den gered. Een groot aantal wrakstukken als luiken, houtwerk, het naambord en het roer dreven bij Hollandsch Spyk aan. Door den Rijnschipper Rennings konden, naar de Crt. meldt, vier schepen, die losgeslagen waren in veiligheid wordep gebracht. Huis gedeeltelijk ingewaaid. Ook te Looith woedde een hevige storm. Bij den landbouwer Derksen stortte het geheele achterhuis in. Verschillende telefoonpalen zijn afgeknapt Hoe de storm in dc hoofdstad woedde. De Crt. vertelt daar van: Een der eerste alarmeeringen betrof de firma Hollenkamp in de Vijzelstraat, waar een aantal reclameborden er los bijhing. La ter moest opnieuw naar dat adres worden uit- gerukt. Ditmaal moest een aantal borden ge- sloopt worden. De storm brak verder nog een spiegelruit op de eerste verdieping, waardoor de rijweg vol dikke glassplinters kwam te liggen. Des middags was men druk bezig dezen weg te vegen. Een trouwe klant bij storm is tegenwoordig een complex huizen in de Scheldestraat. Tef- kenmale waaien er dakpannen af: zoo was dat ook op dezen grimmigen Zondagmiddag. De brandweer, die geen trek had al die hon- derden pannen te verwijderen, rukte weer in. Voorts waren er nog verschillende antenne- palen, die als dronken menschen waggelden. De paraplu's moesten het danig ontgelden. De storm plukte ze uit de handen der koppi- gen, die zich achter de zwartglimmende schil- den trachtten te verschuilen en hij maakte van de baleinen grillige spiralen. Overal zag men die ongelukkige fladders op straat lig gen als waarschuwend voorbeela, dat men met storm z'n scherm thuis moet laten. Ook het bekende vuurtorenachtige bouwsel op het Hoofddorpplein vroeg opnieuw de aan- dacht. De steiger was door den wind weer in het ongereede geraakt. Verder stierven eenige ruiten een luidruchtigen dood. De Zuid-Westerstorm heeft op de hoofdstad nooit zoo'n ernstig effect als de koude Noord- Wester. Ook in de haven is dat zoo. Vandaar, dat er maar een onregelmatigheid gerappor- teerd werd. Het betrof het Duitsche stoom schip „Alfheim", liggende in de Oude Hout- haven. Door den vat, dien de storm op de boot kreeg, rukte het den ring uit de boei waarna het omzwaaide. Het kon echter spoe- dig op een andere plek gemeerd worden. Schipbrug weggeslagen. Tengevolge van den hevigen storm is te Hedel de schipbrug in de Maas die deel uit- maakt van de verbinding Utrecht—den Bosch, weggeslagen. De schepen liggen dwars in de rivier. Door het ruwe water is overtocht onmogelijk. Men stelt alles in het werk om de verbinding zoo spoedig mogelijk te herstellen. Het verkeer op den straatweg wordt voorts nog ernstig belemmerd door een drietal boomen, die ontworteld zijn en dwars over den rijweg liggen. Mijn werk op Ned. Mettray. ii. Arbeid. Gaf ik in het eerste artikel slechts in alge- m:ene trekken een overzicht over den geeste- lijken toestand der jongens, in zooverre in tellect aanwezig was in meerdere of mindere mate, en dienstbaar gemaakt werd aan de verstandelijke ontwikkeling, thans volge een overzicht van den arbeid, die door hen, daar- mede in verband, kon worden gedaan. Ook hierbij dime men in het oog te liouden, dat de arbeid, door den jongen volbracht, in de tweede piaats mag dienen voor't aanstaan- de leven in de maatschappij, doch in de eer ste piaats dient als opvoedingsmiddel. Wanneer we een jongen, die zijn leertijd op de kolonie als timmercnansgezel sleet, la ter als beambte bij de posterijen terugzien, of een smidsjongen na eenige jaren als bloe- menhandelaar ontmoeten, dan geeft ons dit geen reden tot eenige ongerustheid, omdat we toch steeds hieruit't feit distilleeren, dat het gezond verstand, op eenigerlei wijze ont- wikkeld, den knaap de gelegenheid verschaft, op een cerlijke wijze zijn brood te verdienen. Wat echter voor alien niet even gemakkelijk gaan zal, daar onder hen ook een zeker aan tal behoort, die't in de maatschappij nim- mer tot een voldoende hoogte zullen bren- gen: betrekkelijk onvolwaardigen, voor wie de maatschappij gelukkig toch ook zich ver- antwoordelijk gevoelt; al meet ons van :t hart, dat voor dezen nog lang niet genoeg wordt gedaan. En nil: over den arbeid van onze jongens. Maar dan zullen we niet enkel stil staan bij den handenarbeid, door de knapen ver- richt, maar ons richten naar iederen arbeid, niet het minst naar dien in geestelijken zin, dus schoolarbeid. Dat van den arbeid een grooten zegen uitgaat, hiervan moeten alien, die zich met het vraagstuk der opvoeding onledig hou- den, overtuigd zijn. Want de arbeid is niet hlleen iets positiefs in 't leven van 't kind, maar het beneemt ook de gelegenheid, ocn ruinlte te laten voor iets anders. Zoo ergens, dan geldt vooral hier de oude uitspraak, dat ledigheid het oorkussen is van de boosheid. Hij, die tot werken is geboren, Moet werken, of hij gaat verloren. Ook in den ouden tijd heeft men zeker be- grepen, dat arbeid een noodzakelijk opvoe dingsmiddel moest zijn; want aan een wand van een onzer woningen prijkt de spreuk, waarvan ik deze twee regels citeerde; en geen nieuwe bewoner heeft deze regels gele- zen, of hij wist reeds wat van hem gevergd zcu worden. Of alien hun werk met „lust en opgewektheid" steeds doen is een vraag, die ieder mensch wel weet te beantwoorden. La ten we ons zelf maar afvragen: doen wij steeds ons werk met liefde, en is er niet veel, dat we gaarne voorbij zouden laten gaan? Behalve nog datgene, wat we niet volledig afmaken. Ook wij hebben in onze jeugd dagen ge- kend, waarop we aansporing op aansporing noodig hadden om te doen datgene, wat van ons werd geeischt. Maar vooral hier is het noodig, het kind te doen ondervinden, dat hij aan een eenmaal hem opgedragen taak niet kan ontkomen, en ook dat een verant- woording voor dien arbeid op hem rust. Dat hebben alien, die, van hoog tot laag, samen- werken aan de opvoeding onzer jeugd, steeds te begrijpen. En daarom zal ook :t slagen der opvoedingsplannen gedeeltelijk hiervan afhangen of alien wel doordrongen zijn van de groote beteekenis van den arbeid der aan hen toevertrouwde jeugd. Dan zien we dat kleine kereltje met-zorg een porceleinen kop en schotel naar de keuken brengen, of met alle aandacht den vloer bijvegen, of nauw- keurig de pitten uit de geschilde aardappe- ten verwijderen. Hij reeds heeft het gevoel, voor zijn werk verantwoording schuldig te zijn. Dit verantwoordelijkheidsgevoel is het ook ten deele, dat den onderwijzers in staat stelt, om van de leerlingen den arbeid gedaan te kriigen, dien ze verlangen. Ook hier, vooral bij de nieuw aangeko- menen, niet steeds die lust en opgewektheid, die te wenschen zouden zijn, maar de resul- taten van hen, die gedurende langeren tijd de schoollessen volgden; geven toch blijk, dat door de meesten met lust gedaan wordt, wat moest worden verricht. Ja, soms moest men wel den indruk krijgen, dat deze knapen, van wie de meesten zoo weinig lust in den arbeid hadden gekend, met den grootsten ernst hun plicht betrachtten, gezien den ijver en de nauwgezetheid, waarmede deze werd afgemaakt. De meester behoefde zijn leerlin gen niet op de vingers te zien, wanneer er iets was te doen. Ieder was zich bewust, dat zoo goed mogelijk moest worden gewerkt. Daardoor was't mogelijk, dat een onderwij- zer zoo nu en dan noodgedwongen onderwijs gaf aan leerlingen van twee lokalen tegelijk, zonder dat van eenige stoornis sprake was. En als dan de eene of andere autoriteit kwam en onderzoek naar gemaakte vorderingen en aangebrachte „kennis en vaardigheden" in- stelde, hoe de knapen zich inspanden om toch maar een goed figuur te maken. Ons zoo hoog geroemd klassikaal onderwijs kleven vele gebreken aan; doch ook de voordeelen, voortvloeiende uit edelen naijver tusschen de leerlingen onderling, zijn verre van denk- beeldig. Ook zal't geen bevreemding wekken, dat de leerlingen voor't eene vak van onderwijs meer voelden dan voor't andere. En een uit- drukking als: „hij is rekenziek", wanneer op een Maandag of Donderdag, de meest bezet- te rekendagen, iemand wegens ongesteldheid verhinderd was de lessen bij te wonen, zegt zeker wel genoeg. En toch viel aan dezen moeilijken arbeid niet te ontkomen, waar toch rekenen en indien mogelijk eenige kennis van meetkunde voor den aanstaan- den ambachtsman in vakken van groote waarde zijn. Graag zullen we zeker toege- ven, dat vooral voor de minder intellectuee- len rekenen een plaag moest zijn, wanneer niet de onderwijzer ook bij dit voor een leer- ling vervelend werk zoo nu en dan eenige aangename afwisseling wist te brengen. Maar in mijn herinnering vallen ook zeer aangename uren voor de leerlingen te boe- ken. Wanneer bijv. het uur van de teekenles aanbrak, een uur van genot voor onderwij zer en leerlingen. Dan was't een lust om te zien met hoeveel ijver sommige leerlingen niet onverdienstelijk nabootsingen maakten van de als model opgehangen teekeningen. Dan denk ik met zoo groot genoegen terug aan de heerlijke zanguurtjes. Zelfs nu nog kan ik 't mezelf verwijten, deze zoo nu en dan wel te hebben verwaarloosd omdat an dere, meer „verstandelijke" zaken den tijd in beslag namen. Maar hierover later meer. Of ik breng in mijn herinnering terug de Zaterdagmorgenuren van de „zaag- en snij- les", zooals de uidrukking luidde, de uren, waarbij de jongens geoefend werden in een- voudigen houtarheid, door de bewerking met figuurzaag of snijmes. Ontelbaar is zeker het aantal kieinere of grootere voorwerpen, dat zijn weg vond via post of spoor, naar tnenig eenvoudige huiskamer der groote stad. De ontwikkeling wordt hier zeer duidelijk dienstbaar gemaakt aan de zedelijke opvoe ding. En wanneer ik dan even een uitstapje maak naar de afd:eling, die buiten mijn „werk" lag, dan moet ik toch ook even met een enkel woord gewagen van den arbeid der grooteren, in hunne werkplaatsen. Een lust om te zien, hoe ook daar wordt gear- beid. O zeker, niet alien gaat't werk even ge makkelijk af, sommigen zijn brekebeenen, en begrijpelijk is dan ook hun verzoek aan het hoofd der inrichting, om .een andere werk- plaats te mogen hebben. Maar van arbeids- schuwheid geen sprake. Dan herinner ik me nog zoo graag de da gen van hoogen waterstand, enkele jaren te rug; en ik zie daar onze grootste knapen ge durende enkele dagen vechten tegen het op- komende water, zonder vermoeienis werken- de gedurende vele uren aaneen. Laat nu echter nkmand meenen, dat alles zoo gemakkelijk op orde en regel ging, als ik 't misschien hierboven deed voorkotnen. Hoewel bij de jongens van onwil geen spra ke was, en van verzet nog minder, toch moest wel eens een hard woord enkelen tot het in- zicht brengen, dat zelfs bij moeilijken, min der aangenamen arbeid, inspanning noodig was, om't werk zoo goed mogelijk te doen. Gelukkig niet vaak viel zulks voor. De meeste jongens gevoelden 't intui'tief en wilden, als 't moest, er wel voor uitkomen ook, dat al wat hun kon wedervaren, louter werd gedaan tot hun bestwil. Moge't alien, die daar leiden en werken, gelukken, in den arbeid een groot en belang rijk werktuig te vinden, tot heil en voor- spoed van „zoo menig jeugd!" H. SOBEL. STOOMVAART MIJ.~NEDERLAND. Borneo, uitreis, 27 December v. Sabang. Johan de Wit, thuisreis, 28 December te Suez Krakatau, thuisreis, 26 December v. Singa pore. Poelau Roebiah, 28 December v. Amsterdam n. Hamburg. Prinses Juliana, thuisreis, 27 December v. Singapore. Roepat, uitreis, 28 December v. Suez. Rondo, thuisreis, 27 December te Belawan. J. P. Coen, uitreis, 27 December v. Genua. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Deli, thuisreis, 28 December te Suez. Insulinde, uitreis, 27 December v. Southamp ton. Slamat, thuisreis, 26 December v. Colombo. Soekaboemi, uitreis, 28 December te Bela wan. Tapanoeli, 28 December v. Rotterdam n. Hamburg. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Ajex, 28 December v. Amsterdam n. Rotterd. Amsterdam, thuisreis, 26 December v. Corral Ariadne, 28 December v. A'dam n. Guate mala. Barneveld, thuisreis, 26 E>ecember v. Pisagua n. Guayaquil. Clemenceau, 27 December v. Portimao naar Rotterdam. Cottica, thuisreis, 1 Januari te Lissabon ver- wacht. Doros, 27 December v. aMlta n. Calamata. Erato, 27 December v. Aalborg n. A'dam. Hebe, 25 December v. Lissabon n. A'dam. Hermes, 28 December v. A'dam n. W.-Indie. Merope, 27 December v. Alicante n. Barce lona. Odysseus, 26 December v. A'dam n. Danzig. Orpheus, 27 December v. Santander n. Mu- sel. Poseidon, 28 December v. A'dam te Hamb. Proteus, 28 December v. Amsterdam n. Ko- penhagen. Rhea, 27 December te P. Rico. Strabo, 28 December v. Amsterdam n. Bor deaux. Theseus, 28 December v. A'dam n. Rotterd. Venus, 28 December v. A'dam n. Hamburg. Vulcanus, 27 December v. Volo te Linni. HOLLAND—AMERIKA-LIJN. Drechtdijk, Rott.-Pac.; 27 E>ecember te Colon Edam, N. Orleans n. Rott., 29 December te Coruna verwacht. Gaasterdijk, 28 December v. Rott. n. N.-York. Glamorganshire, Antwerpen n. Pacifick. 28 December v. Londen. Grootendijk, Pacifick. n. Rott., 24 December v. Cristobal. Lochkatrine, Pacifick. n. Rotterdam, 28 De cember v. Londen. Nebraska, Pac.-Rott, 26 December te Pa nama. Nieuw-Amsterdam, Rott. n. N.-York 27 De cember v. Halifax. HOLLAND—AFRIKA-LIJN. Giekerk, uitreis, 25 December te Port Natal. Rietfontein, thuisreis, 27 December te Duin- kerken. Rijperkerk, thuisreis, 27 December te Genua. HOLLAND—WEST-AFRIKA-LIJN. Helder, thuisreis, 27 December te Benito. IJstroom, uitreis, 27 December te Saltpoud. Maaskerk, uitreis, 27 December te Fernan do Po. KONINKLIJKE HOLL. LLOYD. Amstelland, uitreis, 28 December te B.-Aires. Drechterland, 28 December v. A'dam n. Hamburg. Flandria, uitreis, 28 December v. Bahia. Montferland, thuisreis, 28 December te Mon tevideo. Waterland, 28 December v. Amsterdam n Buenos Aires. Eemland, thuisreis, 27 December v. Santos. HOLLAND—AUSTRALIE-LIJN. Abbekerk, uitreis, 28 December n. Cairns. Almkerk, 28 December v. Rott. n. Hamburg. HOLLAND—BRITSCH-INDIE-LIJN. Schiekerk, thuisreis, p. 28 December Gibral tar. HOLLAND—OOST-AZIE-LIJN. Alderamin, uitreis, 27 December v. Penang. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA-LIJN. Alcyone, 28 December v. Rotterdam n. Ham burg. JAVA-CHINA-JAP AN-LIJN. Tjikandi, 26 December v. Shanghai n. Japan. Tjikembang, 27 December v. Shanghai n. Batavia. Tjipanas. 25 December v. Batavia n. Saigon. JAVA—NEW-YORK-LIJN. Boschdijk, Java-New-York, 27 December v. Belawan. Breedijk, 27 December te Philadelphia. Medon, Java-New-York, 27 December v. Pt Said. JAVAPACIFIC-LIJN. Modjokerto, 27 December v. Singapore n. Batavia. Batoe, 27 December v. San Francisco te Ma- kassar KON. PAKETVAART MIJ. Nieuw Zeeland, Melbourne n. Singapore pass. 27 December Thursday Island. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Automedon, 28 December v. Amsterdam n. Londen. Diomed, Japan-Rott., 28 December te Shang hai. Dolius, Rott.-Japan, 28 December v. Singa pore. Eurybates, 27 December v. Londen n. Liver pool. Perseus, Japan-Rotterdam, 24 December v. Colombo. Tydeus, Batavia-Amsterdam24 December v. Singapore. EMZETCO-LIJN. J. Elisabeth, 28 December v. Rotterdam n Valencia. worden gaarne op aanvraag gratis toegezonden. DE LANGE DE MORAAZ, ALKMAAR. HET VIJFDE RETOURVLIEGTUIG TERUG. Zaterdagmiddag op Schiphol aange- komen. Zaterdagmiddag te 12.32 uur is het vijfde retourvliegtuig uit Indie, de P.H.A.G.R. vlot op Schiphol geland. Op het vliegveld waren voor de ontvangst aanwezig de heeren A. Plesman en Hans Martin van de K.L.M., terwijl verder bij de aankctnst tegenwoordig waren de familie- leden van de bemanning, bestaande uit de heeren Smirnoff, Hondong en Kotte, de bur- gemeester van Nieuwer-Amstel, de heer A. Colijn, de heer Joh. Boll van de Kamer van Koophandel, de heer Smits van de Fokker- fabrieken, de heer Van de Poll, referendaris der P.T.T., chef van het expeditiebureel C. S. voor de inontvangstneming van de post en vele anderen. De landing geschiedde vlot. naar waarnemingen, verricht in den morgee van 30 December. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 770.8 te Tou louse. Laagste barometerstand 720.8 te Kinn. Verwachting, geldig tot den avond van 3J December: Stormachtige tot krachtige, Zuidelijk tot Zuid Westelijke wind; betrokken tot zwaat bewolkt; later mogelijk met opklaringen: re genbuien; iets zachter des nachts. Het vliegtuig bracht 311 K G. post mee, die onmiddellijk naar de distributie werd door- gegeven. Direct na de aankomst had een begroetin01 piaats. Stagg&Biieuws SLUITING MAGAZIJNEN. In verband met de invoering van het werk- tijdenbesluit zullen de magazijnen van de tirma s Vroom en Dreesmann, J. Spruijt en Wisbrun en Liffmann des Maandagsmor- gens tot 1 uur gesloten zijn. EEN DRENKELING. rledenmorgen is een gewichtig marktbc zoeker op den Voordam te water geraakt. Juist zou hij in den voor hem bestemden auto stappen, toen hij blijkbaar uitgleed en van den steilen wallekant in het donkere grachtwater verdween. Gelukkig waren er omstanders, die het cngeluk zagen gebeuren en vanaf het dek van een beurtschip slaagde men er in den spartelenden drenkeling een paar flinke tou- wen onder den dikken buik door te trekken. Een bootshaak en de krulstaart van het slachtoffer boden ook nog eenig houvast eu met vereende krachten werden een paar hon- dcrd pond levend spek weer op den wal gehe> schen waarna het slachtoffer volkomen gc- kalmeerd over de uitgeslagen loopplank in den veewagen stapte. VOLKSHUISVESTING-VEREENIGING. De Volkshuisvesting Vereeniging D. E. 3 die 1 Januari 1924 werd opgericht hield Za- terdagavond in de Harmonie een Feestver gadering ter herdenking van het zesjarig bestaan. De belangstelling was buitenge- woon groot. De zaal was tot in de verstt hoeken gevuld. De heer v. d. Wall, de leider der vereeni ging, en ook van dezen feestavond, kon dan ook zeer opgewekt aan de aanwezigen het welkom toeroepen. De groote opkomst ver- heugde spr. ten zeerstc. Dank bracht spr. aan het N. H. tooneelgezelschap voor zijn medewerking. Gaarne maakte spr. gebruik van de gele genheid dat zooveel leaen bij elkaar waren, om verschillende mededeelingen te doen be- treffende de vereeniging. Met zeer veel succes werd daarna opge- voerd „het Circuskind". Het N. H. tooneelgezelschap, onder lei- ding- van den heer B. C. Loevens heeft dit stuk van Mevr. Loevens-Jongejan ook on langs hier opgevoerd. In het voorspel tcof het spel van den klei- nen vondeling (jon^eheer P. Loevens). In de volgende bedrijven was Mevr. KortKramer een uitstekende Annie en haar samenspel met den clown Teddy (B. C. Loevens) en Frank van Eisden (N. Hartland) leverde heel mooie shenes, vooral ook door het goede spel van deze heeren. Ook de heer de Haan, Mej. Nat en de schrijfSter werkten tot het succes mede. Een daverend applaus beloonde de uitvoerenden na afloop. De heer v. d. Wall huldigde het gezelschap, denleider en de schrijfster van het stuk. Zijn woorden werden luide toegejuicht. Natuurlijk werd ook deze feestavond met een bal beslo- ten. Het was er heel druk en heel gezellig en bestuur en leden van D. E. S. kunnen over dezen welgeslaagden avond zeer tevre- den zijn. EEN VERSLAG DAT NIET GEMAAKT WERD. Dezer dagen ontvingen wij een invitatie voor de Algemeene Vergadering der N.V. Alkmaarsche Exportveilihg van Land- en Tuinbouwproducten, welke Zaterdagmiddag te 2 uur in Het La-ndbouwhuis te Alkmaar zou worden gehouden. De agenda van deze algemeene vergade ring vermeldde niets anders dan opening, notulen, ingekomen stukken, statutenwijzi- ging, bestuursverkiezing en rondvraag. Toen onze verslaggever zich gewapend mei blocnote en potlood in de hal van het Land- bouwhuis vertoonae werd hem door den een of anderen cerbures op Landbouwgebied het binnenkomst belet met de mededeeling, dat de vergadering niet voor de pers toegankelijk was. Dat onze verslaggever erg teleurgesteld was nu hij zoo onverwachts zijn vrijen Zaterdag middag terug kreeg durven wij niet beweren, maar dat hij zich toch dupe van een hoogsi willekeurig optreden gevoelde laat zich be grijpen. Wij weten niet welke geheimzinnigheden op deze algemeene vergadering behandeld zijn en willen evenmin het recht dezer groen- tekweekers ontkennen om zelfs het afhandelen van een onschuldige agenda buiten de pu- blieke belangstelling te houden. Maar laat men ons dan geen invitatie stu- ren. Onze verslaggevers hebben wel wat anders te doen dan Zaterdagsmiddags op een hoogst ongelegen uur naar een vergaderzaal te trek ken om daar te vernemen, dat alle moeite tevergeefs geweest is. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen en motorrijtuk gen en andere voertuigen te 4.20 uur lic'if DE AANHOUDER WINT. Mevr. R. Prins-Vlessing schrijft ons: Een oud Hollandsch spreekwoord dat het. comite dit jaar tot lijfspreuk heeft gekozen. Het vijfde jaar en met algemeene hulp van particulieren en pers hoopt het cornift, ook dit jaar, weer den verkoop van het vorig jaar te overtreffen. Alkmaar stond vorig

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 2