MUnisckt Cbirant. I'.V. MeBincmcr-Jiancgc. SeXsiJ ssi S a sssssff^is Landbauw en Veeteelt. Radio-hoekje yKllll.l.KTON. DE KANG.HE VAAS. SUPPOSITORIA 1929 iiM een en dertigste Jaargang. Itlaanda^r 30 December Dinsdag 31 December. Hilversum, 1071 M. (Van 12.<5-rt.m. 198 M.) 10—10.15 Morgenwijding. 1201— 1.45 Concert door het A. V. R. O.-Kwartet. 1.454.A. V. R. O.-Radio Tooneel. Studio-opvoering door de N.V. „Het Schouw- tooneel" van „De Familie StastokTooneel- spel in 4 bedrijven naar de „Camera Obscura" van Hildebrandt. 4.—5.— Micro- foon-dubutanten. Zang en piano. 5.30—5.45 Gramofoonmuziek. 5.456.— Causerie door Ds. J. van Hoek over: Het Nationaal Comite ter verkrijging van een betere rechtspositie der mobilisatie-invaliden. 6.017. Concert door het A. V. R. O.-kwartet..7.-7.15 Voor de kinderen: „De Knappe mejuffrouw Kip Een sprookje, A. D. Hildebrand. 7.15 7. Gramofoonmuziek. 7.30 V. P. R. O. Kerkuit- zending vanuit de Doopsgezinde Kerk te Haarlem. 8.45-9— A. V R. O.-Nieuw- jaarswensch, uit te spreken door Joh. A. 1 Often. Hollandsch, Fransch, Duitsch, En- gelsch, Spaansch, Noorsch, Russisch, Ita- Iiaansch en Esperanto. 9.-9-30 Concert door het A V. R. O.-Octet. Boris Lensky, viool. 9.30^9.50 A. V R. O.-Haastprogramma 9.50 Voortzetting concert. 10.15 Vaz Dias: Het laatste nieuws van het jaar. 10.25— 10.35 Gramofoonmuziek. 10.35—11 20 Het Pistoolschot in de Studio. 11.20 Gramofoon muziek. 11.35 Een terugblik in het Oude en een vooruitzien in het Nieuwe Jaar. Rede door Prof. Dr. R. Casimir. 11.55 Koraal. Ge- zang 100 c 1 en 6. 12.De A. V. R. O-klok kondigt de intrede van 1930 aan, gevolgd door het loeien der sirenen en het gillen der stoomfluiten in de Rotterdamsche haven. 12.03 Klokgebeier en Koraalmuziek. 12.07 A. V. R. O.-Nieuwjaarsgroet. 12.15 'tEerste A. V. R O. Concert in 1930. 12.20 Nieuw- jaar in Engeland. Daarna: Voortzetting con cert van 12.15. 1.— 'snachts: Sluiting. Huizen, 1875 M. (Uitsluitend K. R O 11 30—12— Godsdienstig halfuurtje. 12.15 —1.15 Concert door't K. R. O.-Trio. 1.15— 2— Gramofoonmuziek. 2.-3— Vrouwen- uurtje. 4—6.Gramofoonmuziek. 6—6.15 Nieuwsberichten in't Esperanto. 6.15—9.20 Operette „Die Fledermaus". Uitgezonden vanuit het Stadttheater te Aken. 9.2012. Humoristisch programma. Klein orkest en trio's, tenor, bariton en bas. 12.Sluiting. N. C. R.V. Oudejaarsavond-kerkdienst. Geen gegevens bekend. Daventry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwijding. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Orgelconcert door E. T. Cook. H. Tresillian, sopraan. 1.20 —2.20 Orkestconcert. 3.20Concert. L. Mo- rand, sopraan. N. Venner, bariton. A. Butler, cello. 4.20 Orkestconcert en cinema-orgel. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Voorlezing. 6.35 Nieuwsberichten. 7.05 Piano-recital door D. Moggridge. 7.20 Lezing. 7.30 Vaudeville. 9.20 Nieuwsberichten. 9.40 Lezing. 10 Piano-recital door Moiseivitch. 10.35 Verras- sing. 10.50 Dansmuziek. Vanaf 11.10 Oude jaarsavond-programma. 11.10 Inleiding 11.20 Middernacht in Duitschland. Oude- jaarsavond in Keulen. Afgewisseld door dansmuziek. 11.30 Oudejaarsavondvoering in Centraal Europa, afgewisseld door dans muziek 1.55 Middernacht in Holland. De haven van Rotterdam. Afgewisseld door Dansmuziek. 12.10 Nieuwjaarsboodschap, zang en klokgelui. 12.20 Klokgelui, koorzang en nieuwja^rswensch. Langenberg, 473 M. 6.207.20 Gramo foonmuziek. 9.35—10.30 Gramofoonmuziek. 11.30 Gramofoonmuziek. 12251.50 Or kestconcert. 4.50—5.50 Concert. Harp, viool en cello. 7.20—1.20 Oudejaarsavond-viering. Parijs „Radio-Pcris", 1725 M. 12.50—2.20 Gramofoonmuziek 4.05 Orkestconcert en soli. 7.40 Gramofoonnmuziek. 8.20 Solistencon- cert. Zeesen, 1635 M. 6.15—9.50 Berichten en lezingen. 11.20—12.15 Gramofoonmuziek. 12.15—12.50 Berichten. 1.20—1.50 Gramo foonmuziek. 1.503.50 Lezingen. 4.506.15 Lezingen. 6.15—7.05 Oudejaarsavond-vie ring. Orkest en solisten. 7.20 Orkestconcert en tooneeluitzending'. 8.20 Concert. Vocale- en instrumentale solisten. 9.20 Concert. Koor en orkest. Daarna: Negende Symphonie van Beethoven met Slotkoor. Koor, orkest en so listen. Vervolgens tot 2.20 Dansmuziek. Kalundborg, 1153 M. 11.201.20 Orkest concert en pianiste. 7.207.55 Orkestconcert 8.05—8.50 Orkestconcert. 8.50—9.Liede- ren-voordracht. 9.10.Dansmuziek. 10. 11.05 Cabaret. 11.20 Nieuwsjaarswenschen. 11.2511.40 Concert door vocaal kwartet. Brussel, 508.5 M. 5.20 Dansmuziek. 6.50 Gramofoonmuziek. 8.35 Orkestconcet en zang. 9.25 Dansmuziek. 8.35 (op golfl. 338.2 M.) Concert georganiseerd door de Soc Vlaamsche Radio-Club van Antwerpen. Rechts treft men een tuigenkamer aan en daarnevens een keurig ingerichte directeurs- kamer. Aan den linkerkant zijn een dames- en een heerenkleedkamer en toiletten ingericht. Een kleine trap leidt naar boven en hier tref- fen we een loge aan, van waaruit men een bijzonder mooi overzicht heeft over de ma nege. Deze is zeer ruim en niet minder dan 30 x 15 M. in oppervlakte. Een houten schop- schot is langs de wanden aangebracht en de bedekking van den vloer bestaat uit zand, turfmolm en mot. De kapconstructie is zoo gemaakt dat het dak van dit breede gebouw slechts op de zijmuren steunt. Deze zijn ge- deeltelijk van steen, terwijl de bovenste helft door groote ruiten gevormd wordt, waar door het daglicht in ruime mate kan binnen- stroomen. Bovendien is voor een goede verlichting gezorgd door krachtige electrische lampen, die de-manege des avonds in een zee van licht zetten. Terzijde van de manege is een kleine stal gebouwd, waarin thans vijf paarden, eigen- dom der N.V. zijn ondergebracht. De geheele opzct van de N.V. Kennemer Manege getuigt van een gedurfden ondeme- eningsgeest en de uitvoering wijst op veel sportieven smaak. Hoewel alles van een strengen eenvoud is, wordt men getrofLn door de fierheid en grootschheid van deze stichting. een woord van dank, evenals het radio-bu reau Kluiver, dat voor muziek zorgde, en de Landelijke rijvereen. Heiloo, die belangeloos hare medewerking verleende. Dank bracht spr. tenslotte aan hen, die vanaf het begin de oprichting hebben ge- steund en wees op de beide schilderijen. die door mej. D. Conijn op artistieke wijze zijn gemaakt en op de door haar ontworpen en vervaardigde clubvlag. Spr. overhandigde mej. Conijn hiervoor 'n mooie bouquet bloe- men. (Applaus). Ook dankte spr. de rijders en rijderessen, die reeds lang bij den heer De Jager oefen- den en door wie de manege gebouwd kon worden. Blijft ons steunen en maakt propa ganda voor onze rijgelecenheid, aldus spr. Zij, die zelf niet rijd.n, noodigde spr. uit in de loge te komen zitten, die nog steeds ge- zelliger zal worden. De manege heeft op't oogenblik vijf paar den en wij hopen dit aantal binnenkort uit te breiden. Hoewel alle dieren volbloed paar den zijn, kan toch nog verbetering in de stoeterij worden gebracht. Speciaal verwelkomde spr. den heer De Jager, die in de toekomst de leiding der ma nege zal hebben. Aan hem, die dezer dagen nog een special? applicatiecursus volgde, was naar sprekers oprechte verzekering de leiding in de beste handen. De gedelegeerd commissaris van de mane ge noemde spr. de ziel der geheele onderne- ming. Hij heeft alle planne.. ontworpen en aanbevelen aan een ieder, die belangstelt, hetzij als paardrijder of als toeschouwer, in de ruitersport. Bovendien vindt men hier een uitstekende gelegenheid om rijles te ne- men, terrein- en jachtritten te maken, manege te rijden, paarden te stallen, enz. enz., waar- voor speciale tarieven verkrijgbaar zijn. De grootste aanbeveling is een bezoek aan de nieuwe stichting, die voor deze streek iets nieuws is en naar we hopen onontbeer- lijk zal blijken te zijn. De opening, toezicht gehouden op den bouw. Wanneer Een arrootseSie stichting. laiisterryke opening. Zonder te raken aan de uitspraken, dat de fwintigste eeuw die van het kind of wel van de vrouw is, mogen we zeker vaststellen, dat ook de motor in den tegenwoordigen tijd een allereerste plaats inneemt. We rekenen met idem zooveel paardekrachten en het leven gaat naar men zegt althans steeds vlugger; de snclheden, die we tegenwoordig tellen, zijn verbijsterend en in enkele dagen vliegen we naar Indie of maken we een lucht- reisje rond den aardbol. Het aantal auto's, dat langs den weg stuift, wordt immer grooter en iemand, die niet op het onontbeerlijk bezit van een „wa- gen" of „slee" kan bogen is niet meer van dezen tijd uitzonderingen daargelaLn, waaronder natuurlijk ieder geen autohou- dend lezer zich mag rekenen! Een der slachtoffers van den motor is „de voetganger", zullen velen zeggen. Mis- schien wel, maar we doelen hier op een an- der, die zich voor een groot deel van zijn plaats heeft moeten zien verdringen: het paard. Als trekkracht heeft de motor hem op velerlei gebied vervangen en de benzine is zeker van heel wat meer belang geworden dan de haver, zoodat zelfs de aapjeskoetsier onwillekeurig aan een museumsfees doet den- ken. Doch het paard heeft den mensch door de tijden heen niet slechts als trekdier maar vooral ook voor de rijsport gediend. Als men spreekt of denkt over het edele ros, dan wordt voornamelijk bedoeld het fiere rij- paard, dat, nauwelijks in toom te houden en nerveus trappelend, op het fraai gebouwd li- chaam de amazone of den ruiter draagt. En het blijkt, dat de mensch waar het geldt de bevrediging van dit sportief genoegen zich niet heeft kunnen tevreden stellen met den automobiel of motorfiets. We zien het aan de oprichting van vele landelijke rijvereenigingen en het bewijs hiervoor is thans nog eens ten duidelijkste Uit het Engelsch door J. S. Flitscber. Geautoriseerde vertaling door v. d. W. 48 Mijn metgezellen en in het bijzonder de zee- lieden bespraken een ander punt: waarheen was hij gegaan? Of liever waarheen was hij van plan te gaan of hoopte hij te gaan? Wij wisten nu dat het eiland had verlaten in de boot, die Mandhu Khan van het strand te Middlebourne had gestolen; tenminste dit was zoo goed als zeker. Die boot was zeer klein, van het type dat wordt gebruikt om van den wal te gaan naar de visscherschepen ter reede, zonder mast en zeilen, en moest dus worden voortbewogen door middel van rie- men. Hij moest dus roeien, zwaar gebouwd als hij was en niet gewend aan harden arbeid en dus niet in staat om een grooten afstand te roeien, zelfs niet in glad water (ik had nog daaraan kunnen toevoegen, dat hij deed aar. een hartkwaal en daarom niet hard zou op- schieten maar om verschillende redeuen vond ik't beter mijn mond te houden) Dus, zeide iemand, is het niet waarschijnlijk, dat hij zal trachten naar Frankrijk over te steken, dat was ondenkbaar, daar het meest nabij - zijnde punt van de Fransche kust zeventig tot tachtig mijlen verwijderd lag. Sommigen dachten, dat hii koers zou zetten naar geleverd door eenige enthousiaste liefhebbers der paardensport, die te Heiloo hebben ge- sticht de N.V. Kennemer-Manege. Wat de rijsport der landelijke vereenigin- gen betreft, deze is in Alkmaar en omgcving voldoende bekend gemaakt door de Heilooer rijvereeniging, wier leden we dikwijls door onze straten zien rijden en welke reeds meer- dere malen bij feestelijkheden hare medewer king verleende. We mogen zeker wel zeggen dat de beoefening der paardrijsport door de ze ruiters onder leiding van den instructeur, den heer P. de Jager op zoodanige wijze ge- schiedde, dat zij tevens een krachtige propa ganda werd. Vooral in landbouwkringen werd hierdoor de belangstelling voor het tuigpaard vergroot, terwijl het voor anderen een aansporing was ook aan dit sportief ge noegen deel te nemen. Zoo mogen we, wanneer we U aanstonds de Kennemer Manege voorstellen, zeker zeg gen, dat het wegbereidende werk voor een groot gedeelte is verricht door de landelijke ruitersport. Een snelle groei In het klein door den heer De Jager be- gonnen is thans een N.V. gesticht, de N.V. Kennemer Manege, wier gebouw is geves- tigd aan den Rijksstraatweg tusschen Heiloo en Limmen. Als men Ter Coulster gepasseerd is en daar na het nieuwe gedeelte asphaltweg heeft be- reikt, ontdekt men ter rechterzijde van de straat een groot fraai gebouw. Het maakt een hoogst sportieven en eleganten indruk, breed van opzct en sierlijk van lijn en op een breed bord staat in forsche letters geschil- derd: N.V. KENNEMER MANEGE. Dit is de nieuwe stichting. Door een paar breede deuren treden we naar binnen en dadelijk valt het op, dat de grootsche indruk, die de voorgevel wekt, ook wat het interieur betreft, bevestigd wordt. Zaterdagavond heeft onder groote belang stelling de opening van deze manege plaats gevonden. Onder de aanwezigen bevonden zich o.m. het dag. bestuur der gemeente Hei loo met den secretaris, het bestuur der Lan delijke rijvereeniging Heiloo en voorts vele liefhebbers van de paardensport uit Alkmaar en omgeving en uit de Zaanstreek. Mr.H. A. J. M. Kusters sprak het ope- ningswoord en verzocht allereerst in dit sportieve milieu geen officieele openingsrede te behoeven te houden en met een officieus woord te mogen volstaan. Namens commis- sarissen heette spr. de aanwezigen hartelijk welkom en verheugde zich over het feit dat men in de eerste plaats kwam als paarden- sportliefhebben en ten tweede uit belangstel ling voor de opening der manege. Reeds langen tijd werd in Alkmaar en cm geving de paarde"^port beoefend en geintro- duceerd door de rijvereeniging Heiloo, wier sympathiek werk in deze omgeving gezien wer„ en waardoor anderen gezegd hebben: „kunnen we in deze streek geen manege bou- wen?" Aan den heer De Jager komt de ver- dienste toe, dat de mogelijkheid op beschei- den schaal werd begonnen met Kaptein, die het eerste paard was. In enkele jaren heeft hij kans gezien zijn stoeterij uit te breiden tot vijf paarden. De gelegenheid om ook in den winter de paardensport te beoefenen ontbrak echter. Dit is voor enkele liefhebbers uit de omgeving van Alkmaar en ook uit de Zaanstreek wat ten zeerste op prijs wordt gesteld de aanleiding geweest de handen ineen te slaan en een N.V. te stichten, met het doel een manege te bouwen en, naar we hopen, een lange reeks van jaren met succes te exploiteeren. De opening willen we op luisterrijke wijze vieren. Nogmaals dankte spr. de aanwezigen voor hunne aanwezigheid en een bijzonder woord van welkom richtte hij tot den Bur- gemeester van Heiloo en de overige leden van het dag. bestuur dezer gemeente. Onze N.V. stelt het op hoogen prijs dat in Heiloo de manege gevestigd is. We hebben de beste plaats uitgekozen, aldus spr., temidden van de bosschen en de duinstreek. De burgemees- ter van Alkmaar was verhinderd aanwezig te zijn, wat spr. zeer betreurde, omdat men in hem altijd een belangstellende van de rui tersport had gezien, zooals nog onlangs bleek, toen hij aan het hoofd van een ruiter troep door onze stad trok. Spr. maakte de aanwezigen verder op merkzaam op de buitengewoon goede gele^ genheid die de manege biedt om de Alkmaar- sche politie de rijsport te leeren. Bij den bouw der stichting zag men dikwijls de mo- torbrigade passeeren en spr. vroeg zich af, waarom hier geen politie te paard geoefend kon worden. Bij het woord van dank aan de aanwezi gen "voor hun tegenwoordigheid, richtte spr. zich allereerst tot de aandeelhouders, die niet bepaald uit commercieele overwegingen doch uit sympathie voor de paardensport de manege hebben gesticht. Verder dankte spr. de talrijke personen die behulpzaam waren bij den bouw en d inrichting, zcoals mej. Bosman en mevr. van Deventer, die veel voor de manege beschik- baar stelden en Rolf en Hans van Deventer, die o.m. het geheele schopschot geschilderd hadden. De aannemer. d: heer Duinmayer uit Alkmaar en de heer v. d. List, die architec- tonische hulp had verleend, ontvingen ook VEREENIGING VAN OUD-LEERLlH- GEN DER RIJKSLANDBOUWWINTER- SCHOOL TE SCHAGEN. Zaterdag werd de 57ste algemeene verga- dering van bovengenoemde vereeniging ge houden in de Landbouw-Societeit „Ceres" te Schagen. De voorzitter, de heer P. Blaauboer Gz., heette in het bijzonder den directeur der school en de leeraren alsmede het eere-lid den heer Felders welkom en huldigde de pers, die zich steeds beijvert de ouders het nut van de school bij te brengen. De secretaris, de heer J. Zijp, las hierop de notulen van de vergadering gehouden aan boord van „De Dageraad" op de Zui derzee. Medegedeeld werd dat het bestuur had deelgenomen aan de huldiging van den heer P. J. Eriks, die een dankbetuiging had inge- zonden. Voorts werd medegedeeld, dat het bestuui weer een aantal sprekers bereid had gevon den de volgende onderwerpen te behandelen. 13 Jan. Ir. C. Nobel te Haarlem, onderw. „Problemen voor Volkswelvaart". 20 Jan. Ir. K. Volkersz te Lisse, onderwerp „De teelt van bloembollen, speciaal van tuf- pen (met lichtbeelden). 29 Jan. Prof. H. A. Kaag te Tilburg, on derwerpen „Cooperatie" en „Trust en kar- telvorming in verband met den landbouw 3 Febr. Ir. S..Smeding, onderwerpen „Wat heeft het grondonderzoek ons de laatste ja ren geleerd omtrent de cultuurwaarde van de Wieringermeergronden?" en „De ervarin- gen in den Andijker Proefpolder" en de be- teekenis hiervan voor het in cultuur brengen van de toekomstige Zuiderzeegronden (met lichtbeelden). De secretaris bracht hierop een keurig jaarverslag uit. De rekening 1928—1929 werd in ont- vangsten en uitgaven vastgesteld op een be drag van 1063,99. Batig saldo f 238,82. De begrooting voor 1929/'30 werd vastge steld op een bedrag van 930. De excursie naar de Zuiderzeewerken had een voordeel van 116 opgeleverd. Als plaats voor de Zomervergadering werd door het bestuur Schagen voorgesteld, opdai dan de gereedgekomen verbranding'soven en electrische kippenboerderijen bezichtigd kun nen worden. Dit voorstel werd aangenomen. De secretaris deed het voorstel om onder de leden een circulaire te verspreiden waar in een paar plannen voor een excursie buiten de provincie worden medegedeeld, opdat kan blijken, waarvoor de grootste belangstelling bestaat. Dit voorstel werd aangenomen, waarna de secretaris verslag uitbracht van de alge meene vergadering van den bond en de ti; dens die vergadering gehouden .excursie Uit het verslag blijkt, dat de bond in 1930 een excursie naar Zeeland en zoo mogelijk een buitenlandsche zal organiseeren. Om he! aantal deelnemers te bevorderen zullen dr kosten van delename zoo laag mogelijk ge steld worden. Inplaats van de heeren PBlaauboer Gz. en D. Kaan, niet herkiesbaar, werden als bestuursleden gekozen de heeren P. Kisten maker, Kolhorn, en K. Koster Jz. te Mid- woud. n Tot voorzitter werd gekozen de heer r. Kistenmaker te Kolhorn, die reeds eerder het voorzitterschap waarnam. De heer Jtn. B 1 a a u b o e r, bracht hier- de manege een succes wordt, dan is dat ze ker geheel te danken aan hem. Dit is dan ook de glorieavond van den gedelegeerd commis saris, omdat hij thans ziet verwezenlijkt een lang gekoesterde hoop en idee. Na de aanwezigen een genoeglijken avond te hebben toegewenscht, verklaarde spr. de manege voor geopend. De burgemeester van Heiloo jhr. N. van F o r e e s t, dankte mr. Kusters voor de door hem gesproken woord;n en sprak er zijn vreugde over uit, dat de N.V. Kennemer Ma nege te Heiloo was gevestigd. Voor onze ge meente is ze van groot belang en ze zal in zekere mate tot haar bloei bijdragen. Mr. Van Rechteren Altena herin- nerde aan de oprichting der landel. rijvereen. Heiloo, waar de stichting van een manege in het verre uitzicht werd gesteld. Dat zij thans reeds tot stand is gekomen verheugde spr.: le omdat het een feit tot vreugde voor de rijvereen. Heiloo was, 2e omdat de manege in Heiloo was gevestigd en 3e omdat aan de ze manege als directeur is verbonden de heer De Jager. instructeur der rijvereeniging. De ze heeft men blijkbaar gekozen, omdat hij iets heeft geleerd en dus ook wat kan. Spr. bood hierna twee foto's van de lan delijke rijvereen. Heiloo aan en hij hoopte, dat de banden die op 't oogenblik reeds be- staan tusschen de rijvereen. en de manege nog versterkt zullen worden. De heer Van Deventer accepteerde J niet alien lof, die hem was toegezwaaid. Vijf- tig procent kwam volgens spr. aan den heer De Jager toe, verder aan de aandeelhouders 30 pet., aan den aannemer en architect 10 pet., terwijl spr. de resteerende 10 pet. met den heer Kusters wilde deelen. Voor diens hulp bracht hij hem hartelijk dank. Hierna werd de eere-wijn rondgediend en w£rd in de manege aangevangen met de af- werking van het programma. De landelijke rijvereeniging Heiloo gaf verschillende demonstraties en het viel op, dat de paarden er keurig uitzagen en alie ruiters over een goeden „zit" beschikken. De heer De Jager is er werkelijk in geslaagd de leden der vereeniging tot goede paardrijders te maken. Na de pauze werden de vijf manege-paar- den voorgereden, terwijl het programma werd besloten met eenige geslaagde spring- oefeningen. Hiermede was een einde gekomen aan een voor de ruitersport in deze streek hoogst be- langrijken avond. Gezien de breedheid van opzet en het enthousiasme, waarvan bij de JL opening werd blijk gegeven, kan het niet an- 0P) Wegens afwezigheid van Ir. de Vries ver- ders of de N.V. Kennemer Manege moet een sjag uft van het Veevoederbureau, welk ver- succes worden. .Gelegen vlak bij de fraaie sjag reeds eerder in de vergadering van bosschen tusschen Heiloo en Alkmaar en aan den rand van het uitgestrekte duingebied is de gelegenheid om met voile teugen van de edele paardrijsport te genieten aanzienlijk vergroot, terwijl men thans ook bij ruw weer of in de avonduren het rijgenot niet behoeft te ontberen. De Kennemer Manege kunnen we dan ook Dr. h.NANNING's (Zetpillen tegen aambeien.) flll^Ptu°ks5 V' ,yHol lands Noorderkwartier" werd bracht. De heer K 1 a r e, Zutftn, was van oov- deel, dat bij de mestingsproef ook n proef met late bemesti genomen had moeten wor den, aangezien met vaststaat, dat dit op klel- gronden niet noodig is. Met deze opmerking zal rekennvg worden ^De" heer K 1 a r e meende, dat het zoutge- halte in de afgesloten Wieringermeer reeds zoo gedaald is, dat het wenschelijk is bq droogte, dit water in de pClders in te lateo, In ieder geval is dit beter dan water uit de Zuiderzee in te laten. Kingshaven, om in de duisternis op een een- zame plek buiten de stad te landen, in de hoop om die drukke, groote haven per trein te kun nen verlaten. Anderen, uitgaande van het standpunt, dat hij des nachts van Meslie Eiland ontsnapte, betoogden, dat hij zou gaan naar het dichtstbij gelegen punt van der. vasten wal en dat hij daarbij het voordeel zou hebben van het landwaarts gaande tijis hij eenmaal daar, zoo redeneerden zij, dan kon hij dank zij de duisternis wellicht een of ander station bereiken en in den vroeger: morgen naar Londen gaan. Het naastbij gelegen punt van het land was Fliman's End. Daar was een goede gelegen heid om te landen; het daarachter gelegen land was van dien aard, dat het een goede dekking aanbood voor een vluchteling en zon der eenig dorp of gehucht aan te doen was het mogelijk voor iemand die daar bekend was om onopgemerkt te komen aan een station van den spoorbaan, op vele mijlen landwaarts ge legen. Er werd daarom besloten naar Fli man's End te gaan. Wij lieten het lijk van Mandhu Khan achter naast dat van Getch volgens Veller en zijn sergeant moesten de colitie-autoriteiten op het eiland komen om een onderzoek in te stellen. Cherry en ik gin- gen de tasch met inhoud halen en daarna g:n- gen wij onder zeil; onze gedachtc-n verwijlden steeds bij het geheim van de afgodsbeelcljes, waardoor de ongelukkige Hindoe zijn leven had geofferd. Het was een prachtige, heerlijke zome-.- morgen en een frisch zeewindje voerde ons snel in de richting van Fliman's End. Toen wij ongeveer halfweg waren, op een plaats die door de plaatselijke visscherslieden Mid- diamanten, prachtig schitterend in de stralen van de morgenzon en volgens majoor Cottam van een gloed van hoedanigheid zooals hij nimmer had gezien. Cherry zoowel als ik be- diebourne "Moorings" wordt genoemd, zag grepen vanwaar deze diamanten kwamert. Zij onze uitkijk iets drijven en naderbij gekomen bleek het een riem te zijn. De eigenaar van heid kon bestaan, dat hij meer of minder of geheel onschuldig daarvan was. Volgens haar had die bruine Mandu Khan, zooals zij hem noemde, evengoed Getch omgebracbt kunnen hebben als Krevin en als Krevin die Mandy Kann had doodgeschoten, kon dat best geweest zijn uit zelfverdediging wie kon dat zeggen? En je kon zeggen wat ];e wilde, ondanks alles was oom Joseph een de boot, welke in den nacht van het verdwij- nen van Mandhu Khan van het strand te Middlebourne was verdwenen, herkende dicn riem onmiddellijk als de zijne: zijn naam was er in gebrand. Verder zeilende zagen wij een zwarte plek. Dat was de vermiste boot, dan sende op de golfjes. De boot was leeg en wat ook mijn metgezellen gedacht mogen waren verborgen geweest in de beeldjes van juffrouw Ellingham en toen Krevin viel -— H ti+i, - kop beeldje daardoor brak, ontdekte hu de Krevini eni verwant aan"^'ttsen en een eerste diamant en daarna beeldje, dat hij openmaakte, de tweede en hoe wel hij een gedeelte van den buit door het breken van de Kang-he vaas miste, had zijn ongeval hem een schat van Golconda opge leverd. Wij brachten de diamanten bij juffrouw El in het andere hij niet begraven worden bij zijn voorvadereQ, toch kon hij in ieder geval een monument knj- gen tussdhen zijn familie op het kerkhof te, Middlebourne, waar twee of drie geslachten der Krevin's en Heckrtt's waren begraven. Dus kwam er een monument en Keziah bet daarop, na lang gezocht te hebbenm den h&=°» ikTgS'£1 jSeph KrS lingham en begrij^liilhwijze Verde,, aa,, Bijbel ^njeks. »f liever de belang stelde. En Keziah trok er haar neus voor op. Wij dachten voornamelijk aan oom Joseph. Van hem werd nooit meer iets ge- hoerd. Zijn lijk werd niet gevonden. Of- schoon hij dood was, veroorzaakte hij ons toch nog eenigen last, want de oude zondaar had geld nagelaten en daar wij de naaste bloed- verwanten waren kwamen zijn over hetgeen geschied was. De inspannmg om zelfs zulk een klein vaartuig te roeien was voor iemand met een zwak hart te veel geweest; hij was ineen gezakt en over boor.1 gevallen bij een poging om de riem op te vis- schen, die uit zijn hand was gc-glipt toen een flauwte hem overviel. Zijn jas lag netjes m de boot; blijkbaar had hij die uitgedaan toen hij begon te roeien. Cherry doorzocht de zak- ken. Hij nam er verschillende dingen uit, waaraan hij echter niet veel aandacht schonk, totdat hij een oortefeuille in handen kreeg, I gen. alles, zeide zij, was het niet bewezen, dat oom1 Joseph schuldig was aan al de misdaden waarvan hij werd verdacht en de mogelijk.- om dien tekst in hun familiebijbels na te slaan en er over na te denken. Pepita en ik trouwden vijf jaar later in ck kerk te Middlebourne, nadat ik mijn examens had gedaan en lid van de rechterlijke macht was geworden. Iedereen uit de buurt was bq dat huwelijk tegenwoordig en velen kwamen aan ons. Keziah wilde niets aannemen. Wij gaven alles, uitgezonderd twintig of dertig pond, aan plaatselijke liefdadige instellin- Met het achtergehouden geld had dichtgebonden"met een eindje touw. Er zaf Keziah een bepaalde bedoeling. Ondanks iets diks in en wij hielden onzen adem in, toen hij dat er uit haa.Ide een stuk zeemleer.. v:-r;chUu knduicn ccn paar groote bezittingen ons gelukwenschen. Men zeide algemeen, dat wij een knap paar waren; Pepita zag er dan ook liever uit dan ooit en ik was sterker ge^ worden; wij werden er verlegen onder. Gtf kunt er verzekerd van zijn, dat wij geen oog wierpen op oom Joseph's graftombe: Pepitil en ik hadden oom Joseph Krevin in hst werke- lijke leven te goed leeren kennen. E'i.nde. Ho. 306 -- •-<1:~-» a uitge- otnAto trviiw Fr 7^ 1 KeZi iFfli

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 5