Brieven nit Berliin. Inbreker ©ntsnapt te Scheveningen. f Onze ^olonien. Raamspijl van zljn eel verbroken. De strafgevangenis in Scheveningen, die mede om haar landelijke ligging tusschen de duinen een zekere vermaardheid heeft gekre- <ren, heeit Zaterdagnacht weder de sensatie van een ontvluchting beleefd, vertelt De Urt. Wisten bij vorige gelegenhcden gedettneer- den uit de biizondere gevangenis te ontvlucn- ten, dezen keer kon een berucht Rotterdamsch inbreker de cellulaire gevangenis, die naast de bijzondere staat, op ongeoorlooide wijze verlaten Wanneer het precies gebeurd is, staat met vast, want ten gevolge van het groote aantal ,evangenen, dat in Scheveningen yerblijft, Is het niet mogelijk tijdens den nachi in al.e rellen geregelde controle uit te oefenen. ioen een dsr gevangenbewaarders gistermorgen 7 uur de eel cpende, waar Ad nanus D'jy- .nans zijn straftijd uitzit, kwam hij tot de Voor hem minder aangename ontdekking, idat de bewoner verdwenen was. Er bleek n ipijl uit het traliewerk voor het raam te ont- Jreken waardoor een opening was ontstaan die toeliet, dat Diikmans zijn eel verliet. De politie werd terstond gewaarschuwa, ivaarop onder leiding van hoofdinspecteur Zimmerman een nauwgez.t onderzoek werd ingesteld. Na uit zijn eel gekomen te zijn, heeft Dijkmans ever den muur aan den ach- terkant der gevangenis weten te klimmen. Hij heeft hulp van buiten gehad. Hoewel in het belong van het onderzoek teen bijzonderheden omtrent de ontvluchting meegedeeld mogen worden, is uit het voor- loopig onderzoek wel komen vast te staan, dat de ontsnapte bij zijn ontvluchting hulp van buiten heeft gehad. Er is niet gebleken, dat de ontvluchte van binnen uit hulp heeft genoten. Het zeer slech- te weer van Zaterdagnacnt is voox Dijk mans, die nog vier jaar had, zeer gunstig geweest. Elk spoor in dc omgeving is door den regen uitgewischt, zo - dat ook het onderzoek met politiehonden niets cpleverde. Het signalement van den ontsnapte. Het volgende signalement van den ont snapte werd heden per radio Adrianus Dijkmans, op 10 Januari 1895 te Rotterdam geboren, lang 1.75 M., donker haar, donkere wenkbrauwen, donkerbruine ooeen, ovaal gezicht, slank en tengei pos- tuur. Dijkmans heeft een litteeken op de rech- terwang. ONTSTEMMING^OVER DE POLITIE Een groot deel der bevolking van Henge 1o leeft sinds eenigen tijd in onmin met den commissaris van politie, die ruim een jaay geleden is aangesteld om wat orde te schep pen in d enchaos, die hier op politieoneel gebied heerschte, aldus De Crt. Men zal zich herinneren, dat verleden jaar een algeheele reorganisatie noodzakelijk bleek, toen aan het licht kwam, dat het groo ste deel van het kleine corps zich aan schro meliik plichtsverzuim schuldig maakte. cr werd o.m. een commissaris benoemd, die on middellijk met veel ijver aan het werk toog om in verschillende wantoestanden, voora op verkeersgebied, verbetering te brengen De Hengelosche bevolking, die tot op da' tiidstip met de, haar al te vrij latende politic op den besten voet had geleefd, nam met steeds groeienden tegenzin kennis van een serie bepalingen en verordeningen, waarvan vooral de strenge toepassing allerminst in goede aarde viel. In de dezer dagen gehouden begrootings- sitting van den gemeenteraad heeft de van de V.D.-fractie in een door B. en W voorgestelde uitbreiding van het politiecorps aanleiding gevonden op ondubbelzinnige wijze van zijn ontstemming over het cjptre- den van den nieuwen commissaris blijk le geven. Dit lid meende, dat door een uitbrei ding van het corps de burgerij nog meer aan banden zou worden gelegd dan nu reeds het geval was. Met verschillende imaatregelen van de laatste tijden kon spr zich niet vereenigen; wie zijn oor te luiste- ren legde, aldus spteker, hoorde overal klachten over de weinige meegaandheid van dm commissaris van politie. De tekortko- mingen van het politiecorns in het verleden, zoo betoogde hij, worden thans op de burge rij verhaald. De commissaris moge een ijvc- rig man zijn, maar de manier, waaron hier het vereenigingsleven aan banden wordt ge legd, gaat te ver. Spr. geloofde, dat, wan neer in dit opzicht wat anders werd opge- jredes, de burgerij ook heel anders tegenover de politie zou staan dan thans het geval is ONTSLAG VAN EEN GEMEENTE-ARTS. Gedep. Staten van Groningen hebben het besluit van den gemeenteraad van Nieuwolda, waarbij dr. W. aldaar niet eervol ontslag als gemeente-geneesh°er was gegeven wegens zijn optreden tegen den burgemeester, niet goedgekeurd. EEN DIEF OPGESPOORD. Op 11 December is aangifte gedaan, dat ten nadeele van den go dsmit De B. uit den Hang te Rotterdam, 38 gouden ringen, een bedrag van 290 en enkele papieren zijn ge- stolen. Sindsdien was de 27-iarige knedht A. B. verdwenen. Thans is hij te Antwerpen op gespoord. Hij had nog 34 ringen in zijn be nt. Hij is naar hier op transport gesteld. VERKEERSONGEVAL. De afsluitboomen niet gezien. Vrijdagavond laat is te Amersfoort een personenauto, bestuurd door Van E., tegen een paal van de afsluitboomen op den Leus- derweg gereden. De bestuurder kwam met den schrik vrijde beide inzittenden v. d. P- en H.. werden naar het ziekenhuis vervoerd, waar bleek, dat H. een arm gebroken had. De politie heeft beslag op den auto gelegd. De beer Soer, commissaris van politie te Rotterdam, is Zaterdagavond op weg naar huis plotseling onwel geworden en kort daarna over led en. BR4IDGI. Weer verschillende groote panden in vlammen opgegaan. Te Heithuyzen (L.) is de woning van den heer C. geheel afgebranden. Slechts enkele meubels konden gered worden. Het bekende hotel „Oranje-oord" verwoest. Vermoedelijk door kortsluiting is Zaterdag- morgen brand ontstaan in het bekende hotel „Oranje-oord" te Hoog Soeren. De bewoners konden zich met moeite redden. In nachtge waad moesten zij zich langs aaneengeknoopte lakens naar beneden laten zakken. Het ge- heele gebouw en de inboedel verbrandden. De brandweer van Apeldoorn kon niets behou den. Alles was verzekerd. Er waren geen gas ten. Fabrieksbrand te Haaksbergen. Te Haaksbergen is Zaterdag brand uitge- broken in de lokaliteiten van de firma S. Fran- kenhuis Zn., handelaren in katoen en katoenafval. Het vuur vond in de aanwezige voorraden gretig voedse! en kon door de brandweer sledhts met groote moeite bedwon- gen worden. Het verkeer in de richting Goor ondervond stagnatie, ook de electrische stroomvoorzie ning werd belemmerd. Fabrieksbrand te Nijkerk. In de expeditieafdeeling van de knoopen- fabriek der gebr. Gans te Nijkerk werd Zater dag brand ontdekt. Het vuur greep zeer snel om eich been, doch de brandweer slaagde er in, na eenigen tijd den brand met behulp van een motorspuit te blusschen. De fabriek is ge dee.Itelijk in de asch gelegd. De oorzaak van den brand is onbekend. Twee woningen verwoest. Vrijdagnacht heeft een passeerend wielrij- der brand ontdekt in de eerste verdieping van het woonbuis, gelegen naast een slagerij van den heer J. G. Go vers aan den Heezerweg te Eindhoven. Hii slaagde er na veel moeite in de buren te wekken. die on hun beurt het ge- zin Govers waarschuwden. De familie, be- staande uit man, vrouw en een kind, sliep n.1 aan de acbterzijde van het woonbuis en be- merkte niet, dat de voorgevel reeds in lichte- 'aaie stond. Zij konden nog bijtiids in veilig- heid worden gebracht. De Eindhovenschc brandweer kon in dezen zeer slecht verlichten en onverharden weg het brandputje niet vin- den. Na een kwartier bleek deze put eindelijk ontdekt te zijn en Von met twee stralen water worden gegeven. De belendende perceelen werden behouden. Het huis zoowel als de sla gerij brandden evenwel geheel uit. Men verrroedt-dat een brandende kachel on de voorkamer van de eerste etage is omgeval- len en zoo den brand veroorzaakt heeft. De schade wordt door verzekering gedekt. KORTE BER1CHTEN. Zaterdag heeft de heer A. J Scho'vinck, ~uim twee-en-twintig jaren burgemeester van Varmond, afscheid genomen van den ge meenteraad. Hij werd door de bevolking ge- tmldigd met de aanbieding van een bank in plantsoea. Cafe uitgebrand. Gisternacht te kwart voor een uur, nadat de bezoekers verdwenen waren, is brand uit- gebroken in het cafe „Er.gelen" aan den Cool- singel 10 b te Rotterdam. Het werd een venij- nige brand, want plotseling sloegen de vlam men naar buiten en deelde zich ook mede aan het er naast gelegen pand nr. 8. Na ongeveer een uur hard werken wist men uitbreiding te voorkomen. Op de eerste verdieping van het pand nr. 8 bevonden zich intusschen vrouwen en kinderen. De spuitgasten Querido en Stam begaven zich naar boven en hadden de vrou wen en kinderen spoedig in veiligheid ge bracht. Het cafe is geheel uitgebrand, terwijl de buren veel waterschade hebben bekomen, evenals de daarnaast gelegen panden. Te Zaandam. Vannacht is te Zaandam tijdens een afwe- zigheid van de bewoners brand ontstaan in het bovenhuis van percecl Krugerstraat 49, bewoond door H. Klingers. De brand greep zoo snel om zich heen, dat de familie van Zeeland, die het benedenhuis bewoond, de gelegenheid ontbrak hun inboe del in veiligheid te brengen. Huis en inboedel zijn geheel verloren. Naar de oorzaak van den brand wordt een onderzoek ingesteld. Een man doodjeesehofen. Handeling uit zelfverdediging. Gisteravond heeft aan den Groenenwoud schen weg te Nijmegen een moorddrama plaats gehad. Zekere van G. uit Rotterdam, een garage- houder, drong met geweld de woning binnen van E., oud-cafehouder te Rotterdam In diens huis woont als huishoudster de vrouw van v G., die met haar man in echtscheidingsproce- dure ligt. Van G. sloeg een ruit in en kwam zoo door den erker het huis binnen met een geladen repeteerrevolver in de hand. 1 oen de vrouw haar man zag, vluchtte zij naar boven; de heer E., die eveneens gevaar duchtte, vluchtte haar achterna en greep op een boven kamer een geladen jachtgeweer. Intusschen schoot van G. en raakte E. in den linkerarm en -duim. De getroffene, die boven stond, schoot terug en trof v. G. met 'n voile lading in zijn neusvleugel. Het schot ging vermoede lijk door het hoofd. Van G. viel dood neer. Zijn lijk werd naar het Canisiusziekenhuis overgebracht. De politie stelt een onderzoek in. Vermoedelijk heeft E. uit zelfverdediging geschoten. PADVINDERLEIDERS. In afdeeling I werd het Ajax-terrein afgekeurd. Hilversum en Excelsior deelden de punten. V. S. V. verloor in Den Haag met 31 van Ado. E)e rechtsbinnen van Osch zorgde voor drie goals. R. C. H won in Rotterdam met 41 van Sparta. Een mooie prestatie. De Haarlem- mers staan nu met 13 p. uit 10 w-edstrijden aan den kop. H. B. S. won met 53 in Dordt De aan- voerder van het Ned. Elftal, Vermetten. werd wegens beleediging van den scheidsrechter uit het veld gezonden. In afdeeling 11 bezorgde H. V. V. hare aanhangers een teleurstelling door op eigen veld met 30 van Z. F. C. te verliezen. De Zaandammers nemen nu de tweede plaats in achter Feyen- oord, terwijl H. V. V. naar de vierde plaats is afgezakt. Stormvogels en V. U. C. deelden de punten Bl. Wit won met 52 van H. F. C., terwijl Feyenoord een stevige 40 behaalde op 't Gooi. In afdeeling 111 heeft Go Ahead thans een voorsprong van 5 punten op nummer twee. Z. A. C. verloor op eigen veld met 21 van Tubantia. A. G. O. V. V. versloeg haar stadgenoote Robur met 20. Vitesse behaalde weer eens een over- winning. P. E. C. werd met 21 verslagen Heracles versloeg Wageningen met 3—1 In afdeeling IV heeft Willem II thans de leiding met 3 punten voorsprong op nummer twee. Willem II versloeg B. V. V. met 42 N. A C.Noad 20. P. S. V ging op den goeden weg voort en won in Maastricht met 41. In afdeeling V slechts een wedstrijd, n.l. FrieslandAlcides, waarbij de thuisclub met 41 won. In aid. I 2e klas A werd behalVe Alcmaria- West-Frisia alleen nog gespeeld Hollandia— D. W. S., waarbij D. W. S. een mooie 3—1- overwinning wist te behalen. De stand orAerging geen noemenswaardige wijziging ALCMAR1AWEST-FR1SIA 4-4). Neen, prettig weer voor voetbal was het gisteren zeker niet. Maar het Alcmana- terrein was goed en dus ging de wedstrijd tegen West-Frisia door. Alcmaria heeft het jaar 1929 uitstekend be- sloten. Met niet minder dan 40 werd West- Frisia geslagen wat iets goeds belooft voor het nieuwe jaar. De periode van inzinking is misschien voorbij. De overwinning van gisteren is verdiend. Het goede spel van Alcmaria stak gunstig af bij het dikwijls onsamenhangend voetbal van de Enkhuizers. Alle spelers gaven zich geheel. Voor de rust toen W. F. den van doel tot doel staanden krachtigen wind mee had, was zij het meest in den aanval. Niettegenstaande de hardnekkige verdedi- ging ontstonden er verschillende hachelijke ilecht weer op den laalsten Konda^ in '29. In 'I Westen twee wed§trU- den alarelast. X.F.€ scorjel in aid II voor een verrassing. K.C II. neemt de leiding in aid. I. Alcmaria wlnt, Hollandia verlicst. situaties voor het Alcmaria-doel. Het schieten van W. F. liet te wenschen over. Het samen- spel werd ook te kort gehouden. Ooms on der scheidde zich tegenover dit korte spel. De voorhoede van Alcmaria bepaalde zich tot snelle uitvallen, die echter heel gevaarlijk waren. Rootring stelde Bos in de gelegenheid op't doel af te gaan. Hij werd gehaakt en een strafschop was't gevolg. Peereboom liet deze gelegenheid onbenut. v. d. Zel wist het tamme schot zonder moeite te keeren. Even later schoot Peereboom hard tegen den keeper. Het spel bleef verder op Alcmaria's helft. Maar W. F. zag geen kans haar overwicht in doelpunten uit te drukken. Rust 00. W. F. opende de tweede helft met enkele goede aanvallen, doch v. d. Abeele was op zijn post. Met den wind in haar voordeel nam Alcmaria meer en meer het spel in han- den. Toen Peereboom een schietkans kreeg, scoorde hij onhoudbaar. Aanval op aanval volgde nu. En niet lang na de eerste goal zorgde Bos voor de tweede, door een voor- zet van links in den uitersten hoek te plaat- sen. W. F. hield vol. Haar rechtsbinnen miste een mooie kans om den achterstand te verkleinen Het werd 3—0, toen Bos, die zich handig had opge- steld, weer keurig in den hoek plaatste. Een goal van Rootring werd geannuleerd Alcmaria speelae nu op haar best Een harde schuiver van Peereboom werd door v. d. Zel onberispelijk gestopt, maar Peere boom werkte hem met den bal in't doel. W. F. speelde een verloren wedstrijd en toen de scheidsrechter het einde aankondigde, had Alcmaria mooi gewonnen. W. F. viel tegen. De rechtervleugel was het best. De half-linie viel niet op. Alcmaria speelde vooral na de rust met geestdrift. De achterhoede maakte geen noemenswaardige fouten. De middenlinie werkte uitmuntend. doch plaatsen kon nog beter. Rechtervleugel heel goed. Scheidsrechter Boeree leidde de wedstrijd uitstekend. Alcmaria zal naar wij hopen. het nieuwe jaar ook met een overwinning inzetten H.F.C.—OUD-INTERNATIONALS. Op Nieuwjaarsdag vindt de jaarlijksche ont'moeting plaats tusschen de Good Old en een elftal van oud-internationaals. Ofschoon enkelcn nog niet weten, of ze beschikbaar zijn, zal het elftal er waarschijnlijk aldus uitzien: De Boer (Ajax) d.Bosschart Sr. (Quick) en H. Tefzner (Be-Quick) a.; M. Houtkooper (Haarlem), Krom (R.C.H.) en Verlegh (N.A.C.) m.; mr. Welcker (Quick), J. Bulder (Be-Quick), mr. Sigmond (H.F.C.), dr. Thomee (Concordia) en De Natris (Ajax) voor. ting te wijten. Berlijn is bijna geheel geav phalteerd en wel met spiegelglad asphalt, dat, zoodra een slap regenbuitje valt en stof en olie zich met het water vermengen dat het vuil nog niet volledig weggespoeld heeft, eer. levensgevaarlijke gliibaan vormt, die al heel wat doodelijke ongelukken op haar geweten heeft. Het is mij bekend, dat men in Nederland deze bezwaren tegen glad asphalt niet deelt Maar dan moge hier meegedeeld worden, dat de Berlijnsche technici zich eindelijk hebben laten overtuigen en dat millioenen uitgege- ven moeten worden om op belangrijke punten telkens weer een mengsel van teer en grint te strooien, dat een uitglijden bij snel remmen verhinderen moet; en dat op andere punten *eeds een nauwe bestrating met andere meng- sels, waarop ik hier niet ander wil ingaan, in- gevoerd wordt. P a a r d e n. NEDERLANDSCHE FEDERATIE VAN LANDELIJKE RIJVEREENIGINGEN. De jaarlijksche vergadering uitge- steld. De jaarlijksche algemeene vergadering van de Nederl. Federatie van landelijke rij- vereenigingen, die bepaald was op 29 Jan. a.s. is uitgesteld tot Woensdag 12 Februari. Zij wordt gehouden in het Gebouw van Kunst en Wetenschappen te Utrecht en vangt aan des morgens te 11 uur. beelden en citaten uit werken van Baden Powell nader toe. Gistermorgen was een religieuze bijeen- komst, welke geleid werd door den heer D. C Mok van Waay; daarna een filmvoorstelling en volksdanse-i. Een van de Berlijnsche zoogenaamde „bou- levard-kranten" (waarmee men meestal eenigszins geringschattend die bladen be doelt, die het in hoofdzaak van den verkoop van losse nummers op straat hebben moeten), is onlangs begonnen met het afdrukken van de portretten en een korte, karakteristieke be- schrijving van bekende Berlijnsche verkeers- agenten. Een aardig denkbeeld. En een nuttig denk- beeld! In de eerste plaats prikkelt men den dienst- ijver van deze nuttige beambten, die waarlijk geen gemakkelijke taak hebben, door de besten onder hen eens in het o-penbare zonnetje to zetten. En tevens vestigt men de aandacht van het publiek op deze mannen, van wier ge- duld, tegenwoordigheid van geest en besluit- vaardigheid in een wereldstad als deze dag-e- lijks het leven van vele medeburgers afhan gen. Het blad, dat op dit goede denkbeeld geko men is, herinnerde er mij tevens aan, dat ik op deze plaats nog nimmer over de toch zoo belangrijke kwestie-van het moderne verkeer in een wereldstad geschreven heb. Dat ver- zuim moge heden goedgemaakt worden. Het is mij bekend, dat ook Nederlandsclm verkeersspecialisten de laatste jaren her'naal- delijk naar Berlijn gekomen zijn om te bestu- ren, wat op dit gebied in de Duitsche hoofd- stad reeds bereikt is en in welk opzicht we in Nederland in deze nog achterlijk zijn. Hun Zaterdag en Zondag is in den Dierentuin meeningen liepen intusschen uiteem En dit ei .,on was ook niet anders te verwachten. Want ook te Den Haag een nationale bijeenkomst van leidsters en leiders van de Nederlandsche Padvinders gehouden. De vergadering werd geopend door den hoofdverknner, oud-minister J. J. Rambonnet, die het essentieele element in de beweging schetste. Hij deelde mede, dat er plannen be staan. het volgend jaar in ons land een natio nale jamboree te houden, waar verschillende demonstrates zullen olaats hebben. Vervolgens sprak ds. Dorgelo uit Bussum, die het onderwerp inleidde: De padvindenj en de godsdienst. Spr. zette uiteen hoe de pad- vinderii gefundeerd moet zijn op de beginselen der religie. lichtte spr. met enkele hier, onder de Duitsche specialisten, die op hun beurt studiereizen naar Parijs en Londen en naar de groote Amerikaansche steden on- dernomen hebben, heerscht nog heden alles- behalve eensgezind'heid! Over 6en ding is men het wel algemeen eens: het verkeer der toekomst zal in hoofd zaak door de auto beheerscht worden. L< wil hier niet met geleerde statistieken gaan schermen. ofschoon ze op mijn schrijftafel voor mij liggen. Men zal mij ook zonder ge- tallen wel willen gelooven als ik vaststel, dat ondanks het geforek aan kapitaal in Duitsc.i land het aantal auto's van elke variatie in dit land en in het bijzonder in Berlijn laatste jaren onrustbarend is toegenomen Onrustbarend, omdat de meeste steden op de eischen, die dit verkeer stelt, allerminst be- rekend blijken. Amerika met zijn piepjonge, moderne steden heeft het in dit opzciht heel wat gemakkelijker gehad dan het oude Euro- pa- Blijven we een oogenblik bij Berlijn, dan moeten we vaststellen, dat slechts enkele bou levards en sommige nieuwere wijken der voor- steden zoo aangelegd zijn, dat de eerstvol- gende tien jaren het toenemend auto-verkeer er zich nog normaal in ontwikkelen kan. De binnenstad echter kan thans reeds de massa's der voertuigen nauwelijks meer opnemen en op verschillende plaatsen zijn reeds doorbra ken tot het aanleggen van parallelstraten in voorbereiding. Hoe sterk men de behoefte aan hulpwegen, uitsluitend voor snel autoverkeer, gevoelt, blijkt wel uit de omstandigheid, dat bijv. in de antieke en in de geschiedenis be roemd geworden Wilhelmstrasse een uitbouw van de rijkskanselarij zoo neergezet is, dat de keldergewelven ruimte bieden voor een onder- grondsche autostraat, die vermoedelijk bin nen tien jaren onder de tuinen der ministeries door zal worden aangelegd om de overdrukke, evenwijdig loopende Leipziger Strasse te ont- lasten. Men heeft een reeks grondbeginselen vast- gelegd, die ook voor Nederland belangwek kend zijn. In de eerste plaats heeft men vastgesteld, dat in moderne steden met druk verkeer elec trische trams in de binnenwijken niet meer thuis hooren. Ze zijn een uiterst gevaarlijke belemmering van het verkeer en alleen vooi verbinding van den cityrand met de buiten wijken nog bruikbaar. Maar vermoedelijk zal men op den duur de trams wel volkomen af- schaffen om ze door steeds in aantal toe- nemende autobussen te vervangen. Men heeft hier de neiging, en zelf in de drukste deelen der stad de snelheid van het auto-verkeer niet aan banden te leggen. Prac tised wordt in Berlijn sinds jaar en dag met elke gewenschte snelheid gereden. Dat staat men oogluikend toe. omdat men van het be- ginsel uitgaat, dat de auto een snel-verkeers middel is en niet aan haar doel beantwoordt, als men die snelheid aan banden legt. Intus schen is natuurlij'k waar de toestanden op den openbaren weg en de verkeersdiscipline nog lang niet gelijken tred' houden met snel heid en dichtheid van het verkeer het on middellijk gevolg. dat het aantal ongelukken, vaak met doodelijken afloop, onrustbarend groot is. Voor een deel is dat aan de bestra- Men wil dus in de toekomst geen trams op rails meer zien maar uitsluitend taxi's, omni- bussen en natuurlijk de treinen onder den grond en op viaducten, die nog dagelijks op nieuwaangelegde trajecten worden ingelascht. Daarbij doen zich intusschen nieuwe moeilijk- heden voor, en wel bij het zoogenaamde „par- ken". De auto's rijden niet alleen, ze stoppen ook en moeten stilgezet kunnen worden om „een wachtende houding aan te nemen". En nu zien we in Berlijn, dat langzamerhand het aantal parkende auto's in hoofdverkeersstra- ten zoo geweldig is geworden, dat de rijden- de auto's, die bovencien nog door trams en door paarden getrokken voertuigen, door fietsers en onvocrzichtige wandelaars gehin- derd worden, nauwelijks plaats meer vinden om zich door de stilstaande auto's heen te werken. Hoe men dit probkem oplossen moet, is deskundigen voorloopig nog allesbehalve dui- delijk. Zooals de dingen er op dit oogenblik uitzien moet men aannemen, dat binnenkort een crisis bereikt zal worden. Had men vol- doende geld (Berlijn steekt diep in de schu1- den!), dan zou men er onmiddellijk op zeer groote schaal toe overgaan, de trottoirs te verkleinen en de verkeersruimte voor voertui gen daardoor grooter te maken. Nu doet men het slechts op punten, waar de hindernissen al te geweldig geworden zijn. En het resultaat is vaak, dat heel wat historische architectom- sche schoonheid „rucksichtlos" wordt opgeof- ferd. De regeling van het verkeer is sinds jaren een heftig strijdobject gebleven. Men zweert hier nog altijd bij optische seinen en wel in den vorm van lampen, di-; boven kruispunten opgehangen zijn en die af- wisselend rood, geel en groen licht toon en (een verkeerstcren met deze lichten op den Potzdamer Platz in navolging van Amerika heeft niet tot uitbreiding van dit stelsel ge- prikkeld en wordt thans a! niet meer door personeel maar van uit de automatische cen- trale voor alle Berlijnsche verkeersseinen be- diend) en daarmee aangeven, dat de weg ge- sperd is. dat een nieuw sein komt, of dat het verkeer is vrij gegeven. Maar het is toch al gebleken, dat op drulckere punten deze lam pen onvoldoenoe zijn en bovendien verkeers- agenten vcreischt blijven, die overtredingeo moeten vaststellen en het inbuigen (ook onder rood licht) in zijstraten. dat toegestaan is, voor voetgangers tijdelijk te moeten opheffen. Oversteken mag men in drukke Berlijnsche straten slechts op kruispunten en wel uitslui tend indicn het verkeerslampje dat toestaab Maar aangezien hier niet overal streng de hand aan gehouden wordt en de voetgangers nog vveinig gediplineerd zijn, kan men te alien tijdc stedelingen zien, die met roekelooze on- voorzichtigheid zich in het verkeer storten en die onverschilligheid niet zelden met hd leven boeten moeten. Het geweldige, oorverscheurende lawaai, dat aan het moderne verkeer van een wereld stad verbonden is, zou een hoofdstuk oo zich- zelf kunnen vormen. Ik wil er hier alleen maar van zeggen, dat men er een officie-1 offensief tegen begonnen is, edoch voorloopig nog zonder eenig resultaat. Het verkeersvraagstuk is een der belang- riikste van onzen tijd. De mensch van hederi wil zijn auto hebben en wil rennen, omdat hij de hemel weet waarom zich nu een- maal inbeeldt, haast te hebben. De Berliner heeft meer dan haast. Hij rent de trappen van de „Untergrund" op en af hij rent over de trottoirs, hij rent met zijr auto. Waarom? Een antwoord zou hij u niet kunnen geven. Maar hii wenscht te rennen En de verkeersperialisten gelieven daar reke ning mee te houden! ROLAND. is een ellendige kwaal. En toch gemakkelijk te genezen met behulp van Foster's Maagpillen, het ideale laxeermiddel. f0.65 per flacon in alle theken en drogistzaken. TRAM-ONGELUK. Dear een karbouw veroorzaakt. De tram naar Ponorogo is gederailleerd toen zij tegen een karbouw opreed. De loco motief kantelde en de stoker Darmo was on middellijk dood. De machinist werd zwaar gewond. De wagens van den trein bleven in de rails. COMMUNISTISCHE PROPAGANDA IN NED.-INDIe. Door geheel Ned-Indie organiseerde de politie gistennorgen op groote schaal inval- len en huiszoekingen bij de voornaamste in- heemsche politieke propaganda voerende lei ders en wel in't bijzonder bij de z.g. leiders van de Partij Nasional Indonesia, en zulks naar aanleiding van de verscherpte verderfe- lijke propaganda, welke kort geleden onder de groote massa rustige inwone-s werd ge voerd. Een groot aantal papieren werd in be- slag' genomen. Er wordt verwacht dat ver- scheidene ?rrestaties zullen oreschieden. - apo-

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 7