De tweede Haagsche conferentie DE STORIHI. Buitenland INDISCH NATIONAL G0N6RES. Binnenland - Let wel mogelijk was de Bravo er hier uit te werken. Het leek spr. te tam om langzaam aan de onvatbare soorten bekend te maken. Men moet de menschen waarschuwen en dan kunnen zij zich hierop instellen. Met al te zachtzinnige maatregelen komt men er niet. Dat zoo'n groote kring wordt getrokken komt voort uit de ervaring, dat in de nabij- heid van een ontdekt besmet perceel vaak meer besmette plekken worden gevonden, die eveneens uitgesloten moeten worden. D( v o o r z i 11 e r merkte, naar aanlei- ding van het voorstel tot de instelling van ene commissie op, dat de samenwer king met den Plantenziektenkundigen Dienst goed is en daardoor de instelling van een commissie eigenlijk overbodig is. Spr. had uit de gevoerde besprekingen een conelusie trachten te trekken en deed, na een aanvulling van ir. Verhoeven, het volgende voorstel. De vergadering, gehoord de behandeling van het onder- werp: Wratziekte in de aardappelen en ge hoord de bespreking, welke daarop is ge- volgd, besluit: de aardappelsoorten Bravo, Kampioen en De Wet, en eventueel nog minder voorkomen- de maar niettemin even vatbare soorten, in teeltkringen te vervangen door onvatbare soorten, het bestuur uit te noodigen stappen te doen om te zien naar middelen om onvatba re soorten beschikbaar te stellen, tenslotte pogingen te doen om deze drle soorten ook te helpen verwijderen bij partt- culieren buiten onze organisatie, verder krachtig te steunen de middelen, welke worden aangevoerd om onvatbare soorten te verkrijgen en tenslotte in samenwerking met den Plantenziektenkundigen Dienst al die mid delen aan te wenden die aan de bestrijding van de aardappelwratziekte dienstbaar kun nen zijn. Dit voorstel werd bij acclamatie aangeno- men. Devoorzitter bracht vervolgens de heeren Van Poeteren en Verhoeven dank voor hunne uiteenzettingen. Bestuursverkiezing. Herkozen werden de beide. aftredenden. d heeren Slot en Ootjers, die zich beiden hun benoeming lieten welgevallen. De heer Ootjers feliciteerde de ver eeniging met de herbenoeming van den voor zitter en hij sprak er zijn vreugde over uit, dat deze is teruggekomen op het voornemen om af te treden. (Applaus). Devoorzitter voegde hieraan nog toe gezwicht te zijn voor den aandrang van zijn medebestuursleden en vooralsnog den eersten tijd het voorzitterschap te zullen blij ven vervullen. Andere sorteering voor de aard appelen. Devoorzitter leidde hierop een punt in, dat niet op de agenda vermeld stond. Door het U. C. B. en Koophandel wordt een betere sorteering van de aardappelen gewenscht en men was van oordeel dat dewin terver .dering de aangewezen gelegenheid was om deze zaak te behandelen. Van Koop liandel en den Exporteursbond was een ver- zoek ingekomen cje maten te veranderen en te stellen resp. op: Geelvleezige en Drielin- gen 30—35, 30—40, middelbare 35—45, 40—55, grove vana! 45, 55. Het bestuur had deze kwestie behandeld en stelde de volgende maten voor: geelvleezige en drielingen 28—36 mm., middelbare 36 55 mm. grove vanaf 53 mm. Waar geen tijd van invoer was genoemd, had men gemend, dat het't beste was de da turn te laten bepalen door de Provinciale Commissie. De heer Wagenaar motiveerde nader, waarom men de wijziging had voorgesteld. Bij de bestaande sorteering meende men te weinig voor den export over te houden. De voorgestelde maat zou spr. voor Drie lingen niet lager dan 30 wenschen. Hoe gro- ver de soort is, des te meer geld wordt er voor gemaakt. Na eenige discussie stelde devoorzitter voor, dat de vergadering het bestuur mach tigt in Mei of eerder een vergadering te be leggen, waarop vertegenwoordigers van Koophandel en den Exporteursbond aanwe- zig kunnen zijn, om deze kwestie dan te be- spreken. Dit voorstel werd z. h. st. aangenomen. Rondvraag De voorzitter bracht hierbij een woord van dank aan de pers. De heer Schoenmaker vroeg de aan- dacht voor het verkrijgen van verlaagde spoorwegtarieven voor grove producten. De heer Rustenburg wees erop, dat nog lang niet overal het verplichte veilen wordt doorgevoerd. De voorzitter zeide dat het bestuur hieraan zijn aandacht zou besteden. De heer S i e w e r t s vroeg naar cte voor- uitzichten van de vroege aardappelteelt De voorzitter had zich nooit aan voorspellingen gewaagd, maar hij wees erop, dat de jaren 1927 en '28 goed waren voor de aardappelteelt, slechts het laatste jaar was slecht. Met een woord van dank voor de aangena- me besprekingen werd hierop de vergadering gesloten. STAATSMACIIIXE. Ontwerp-Verdrag tot Vaststelling ier Minimum-Loonen. De Algemeene Conference van de Inter nationale Organisatie van den Arbeid van den Volkenbond, door den Raad van Beheer van het Internationaal Arbeidsbureau te Ge neve bijeengeroepen, heeft in haar elfde zit ting (September 1928) verschillende voor stellen aangenomen betreffende methoden van vaststelling van minimum-loonen. Dezr voorstellen zijn geworden tot een ontwerp- verdrag. In een verschenen wetsontwerp wordt voor de Kroon het voorbehoud tot toc- treding tot dit verdrag gevraagd. Dat het voorbehoud gevraagd wordt staat in verband met de a s. regeling hier te lande van de huisindustrie. We hebben indertijd in deze serie de aandacht onzer lezers gevraagd voor de plannen der regeering dienaangaan de. In voorbereiding is een wettelijke rege ling, welke ten doel heeft de bestrijding van de misstanden in de huisindustrie, waarbij als voornaamste middel der bestrijding de vaststelling der minimum-loonen mogelijk gemaakt zal worden. Het voor-ontwerp van wet, dat we hier reeds bespraken, werd aan den Hoogen Raad van Arbeid om advies toe gezonden. Nu zal juist het ontwerp-verdrag tot vast stelling van de minimum-loonen, hoewel niet tot de huisindustrie beperkt, vooral daar op toepassing vinden en dus tot opheffing van veel misstanden in de huisindustrie bij dragen in een aantal landen, die nog geen wettelijke regelig op dit punt ter hand geno men hebben. Ook indirect is hiervan uit sod aal oogpunt een gunstig gevolg te wachten, daar zoodoende de internationale concurren tie door middel van ongunstige arbeidsvoor waarden wordt beperkt. Wanneer nu een- maal ten onzent de bovengenoemde regeling tot stand gekomen zal zijn, kan tot definiti ve toetreding tot het verdrag worden overge- gaan. We gaan nu na wat bedoeld ontwerp In houdt. Het stelt allereerst vast de verplich- ting van elk lid der Internationale Organt satie van den Arbeid, dat dit verdrag be krachtigt, om in te voeren of te handhaven methoden, welke het mogelijk maken om mi- nimumloonen vast te stellen voor de arbet ders, werkzaam in industries of takken van industrie en in het bijzonder van de huisin dustrie, waarjn geen doeltreffend stelsel voor de vaststelling van loonen door collectie- contract als anderszins bestaat en waarin de loonen buitengewoon laag zijn. Onder In dustries wordt in dit verdrag ook de handel verstaan. Nu wordt ieder lid vrifgelaten om na raadpleging van de werkgevers- en arbei- dersorganisaties te beslissen op welke indus- trieen of takken van industrie en in het bij zonder op welke huisindustrie of onderdeel daarvan de methoden tot vaststelling der mi nimum-loonen toegepast zullen worden. Ver der wordt volkomen vrijheid verleend in her bepalen van de methode van deze vastste1- ling, evenals in de wijze der toepassing daarvan. Echter moeten daarbij de volgende voorschriften worden nagekomen: gehoord moeten worden de vertegenwoordigers der werkgevers- en arbeidersorganisaties en die personen, die in het bijzonder op dit punt deskundig zijn door hun beroep of hun werk- zaamheid en tot wie de bevoegde autoriteit het wenscheliik acht zich te wenden, vervol gens, dat de betrokken werkgevers en arbei ders deel moeten hebben aan de toepassing dezer methoden, gelijk dat door de nationale wet zal worden bepaald, in elk geval echter in gelijken getale en op voet van gelijkheid en tenslotte, dat de vastgestelde minimum- loonen zoowel voor de betrokken werkgevers als voor de arbeiders bindend zijn en noch bij collectieve noch bij individueele overeen- komsten verlaagd mogen worden. Het ont werp-verdrag verlangt verder de instelling van een systeem van controle en waarbor- gen, waardoor werkgevers en werknemers kennis krijgen van de geldende minimum- loonen en waardoor aan den anderen kanr de werkelijke loonen niet lager zijn dan de vastgestelde minima. Indien toch ontduiking van het minimum-loon jjaats gevonden heeft moet het recht van den arbeider op uitbeta ling van het ontbrekende loon worden gere- geld. Elk jaar moet door de landen, die het verdrag geteekend hebben, de noodige opga- ve gedaan worden omtrent de naleving, de werking enz. van het verdrag. In een punt onderscheidt dit voor-ontwerp zich van andere ontwerp-verdragen, het be vat n.l. niet meer de bepaling, dat ieder lid der Internationale Arbeidsorganisatie, 't welk het verdrag onderteekent, zich verbindt orn het toe te passen ten aanzien van de kolo- niS en bezittingen, die geen volkomen zelf- bestuur hebben, onder een tweetal voorbe- houden, te weten, dat het verdrag niet uit- voerbaar is tengevolge van plaatselijke om- standigheden en dat de wijzigingen, die nood- zakelijk zijn om het verdrag te doen aanpas- sen aan de plaatselijke omstandigheden, daarin mogen worden aangebracht. Te zijncr tijd wenscht onze regeering een nadere be- slissing voor te bereiden ten aanzien van de toepassing van dit ontwerp-verdrag op Ne- derlandsch-Indig, Suriname en Curacao, ter- wijj[ de minister van Arbeid enz. een wettelij ke regeling der minimum-loonen buiten de huisindustrie voor ons land ongewenscht acht, dit is echter geen bezwaar. Waar- schijnlijk berust deze overweging van detl minister op de bepaling van artikel een, dat de verplichting tot het invoeren en handha ven der bij dit Verdrag gevorderde methoden niet van toepassing is op die industrieen of takken van industrie, waarin reeds voor de vaststelling van loonen een collectief contract of een andere wijze bestaat en deze in ons land ten deele reeds bestaan, ten deele wor den voorbereid op de een of andere maniev. Een rede van den voorzitter. Zondagavond om vijf uur werd de voltal- lige zitting van het Indisch Nationaal Con- gres geopend in tegenwoordigheid van 15000 personen. Pandit Jawaharlal Nehroe, die als voor zitter de oneningsrede uitsprak, verklaarde een socialistische republikein te zijn. Hij be- pleitte volledige nationale onafhankelijkheid, onverwijlden boycot van de wetgevende or- ganen, organisatie van een vreedzame mas- sabeweging voor een „geen belasting"-cam- pagne. Hij zeide dat de Dominionstatus niet meer beteckende dan een schaduw van gezag voor een handjevoi Indiers en louter onder- drukking en uitbuiting van de massa's. Boy- cot van de wetgevende organtn zou de ener- gie vrij-maken, noodig voor een algemeene staking, niet-betaling van belastingen, boy- cot van buitenlandsche kleederen en Britsche goederen. In weerwil van een gouden oogst en hooge dividenden getuigden de leemen hutten en krotten en de naaktheid van het volk van den roem van het Britsche rijk in Indifi. Zijn rede besluitend, verklaarde dc spreker, dat de Indiers geen verantwoorde- lijkheid zouden aanvaarden voor de schul- den, die Engeland op hun schouders had ge- laden, uitgezonderd die, aangegaan voor doeleinden weldadie voor Indie. De nationale vlag. Een Reuter-bericht meldt nog dat de piech- tigheid van het hijschen van de nationale vlag, verricht door den president van het congres, met groote opwinding en kreten als „Lang leve de revolutie gepaard ging. Een menigte van 30.000 menschen, waarbii 5000 vrouwen. die getuige was van de plkhtig- heid, verbrak het politiecordon. Bij de opwin ding, die hierbij ontstond, vielen velen in zwijm. De houding der liberalen. Te Madras opende Zondag de Nationale liberale federatie haar vergadering. De voor zitter zeide dat indien binnen afzienbaren tijd aan Indie de status van dominion werd verleend, er voor Indie geen politieke of ethi- sche rechtvaardiging zou bestaan tct het ver- breken van de banden met Groot-Brittannie. De liberalen konden niet hun steun verleenen aan een algemeene politiek van burgerlijke ongehoorzaamheid, aoch hij drong er bij de regeering op aan, de beteekenis van de be- weging voor onafhankelijkheid niet te igno- reeren of te geringschatten. Het amendement Kelkar ver- worpen. De commissie voor de te behandelen onder- werpen van het Indisch Nationaal Congres heeft gister met de kleinst mogelijke meerder- heid, n.l. met 114 tegen 113 stemmen een amendement van Kelkar verworpen op de resolutie van Gandhi om daar uit weg te la- ten de waardeerende verwijzing naar't aan- bod van den onderkoning inzake een confe rence van gelijkgerechtigden. Het amende ment was Zondag eerst bij handopsteken aangenomen verklaard; daarna was het in sbmming gebracht en met een kleine meer- derheid verworpen. Deze uitslag was even eens aangevochten en daarom werd er gister overgestemd. De oppositie tracht nu in de congreszit- ting alsnog een tegenovergesteld besluit te doen nemen. De liberalen juichen de verkla ring van den onderkoning toe, Het congres der nationale liberale federa tie van de gematigde Indiers nam gister met algemeene stemmen een motie aan waarin de laaghartige aanslag op den trein van den onderkoning wordt afgekeurd en lord en lady Irwin worden gelukgewenscht dat zij zoo wonderbaarlijk aan den aanslag zijn ontko men. In de motie geeft het congres zijn af grijzen van deze misdaad te kennen. Het congres heeft voorts eveneens met al gemeene stemmen een motie van Sir Te Bahadoer Saproe aangenomen, waarbij de verklaring van den onderkoning van 31 Oc tober met ingenomenheid wordt begroet daar zij een bevestiging van bevoegde zijde is dat de verklaring van 1917 den dominion-status voor Indie beoogde en daar zij toegeeft aan den eisch van Indie om met het Britsche kabi- net op voet van gelijkheid te confereeren no- pens den toekornstigen vorm van de grond- wet van Indie. De federatie dringt er verder op aan dat de conferentie op voet van gelijk heid zoo vroeg mogelijk in 1930 wordt ge- houden en dat het vooruitstrevende element er een overheerschende vertegenwoordiging in zal hebben. Srinivasi Sastri stelde een motie voor waar in er bij alle partijen die de verklaring van den onderkoning van ganscher harte aan vaarden en bereid zijn er de volledige en on middellijke verwezenlijking van te verzekeren, op wordt aangedrongen zich te combineeren om een constitutie te verkrijgen gegrond op den Dominion-status met zoodanige waar- borgen en reserves als noodig zijn voor de overgangsperiode. Nadat in deze motie een oproep was opgenomen aan andere partijen en organisaties, die hetzelfde ideaal koeste- ren, om middelen te beramen voor gemeen- schappelijke beraadslaging, werd zij met algemeene stemmen aangenomen. CHINA. DE GEWEIGERDE JAPANSCHE GEZANT. De Japansche regeering ontstemd. In de betrekkingen tusschen China en Ja pan is spanning ingetreden doordat de cen- trale Chineesche regeering den nieuwbe- noemden Japanschen gezant voor China niet wil erkennen. De Japansche minister van buitenland sche Zaken verklaarde naar aanleiding hier van, dat de Japansche regeering er niet aan denkt, iemand anders tot gezant in China te benoemen. De Japansche minister van bui tenlandsche zaken heeft laten weten, dat de in China gevoerde actie tegen den nieuw-be- noemden gezant in hooge mate geschikt is, de betrekkingen tusschen Japan en China op onverkwikkelijke wijze te beinvloeden. DUITSCHLAND. DE GEBEURTENISSEN AAN BOORD VAN DE „EMDEN". De Een officieele mededeeling. documenkn over de gebeurtenissen aan boord van den kruiser „Emden" zijn Zondag op het Rijksweerministerie ontvan- gen. In verband met de berichten in de commu- nistische pers over muiterij en het vroeger afbreken van de reis van den kruiser „Em- den" wordt over den werkelijken toestand het volgende door het Rijksweerministerie medegedeeld Reeds in den zomer werd besloten nog voor Kerstmis naar Duitschland terug te keeren. Van een vroegtijdig afbreken van de reis kan dus dientengevolge geen sprake zijn. Op 13 October hebben eenige matrozen die vrij van dienst waren, een groepje ge- vormd en tamelijk veel alcohol gebruikt. In dronken toestand hebben zij toen de Inter nationale gezongen. Een der matrozen heeft een rooden zakdoek te voorschijn gehaald en dezen op een plaats, die niet voor het hij schen van de vlag bestcmd is, aan een lijn naar boven getrokken. Van het neerhalen van de vlag van het oorlogsschip kan dus niet gesproken worden. De krijgsraad, die in het openbaar is bij- eengekomen, heeft geconstateerd, dat van muiterij geen sprake is, doeh slechts van in- subordinatie in dronkenschap. Wegens onge hoorzaamheid door het zingen van partij- politieke liederen en wegens vergrijpen tegen de algemeene voorschriften zijn twee der be- klaaoden Men tot vijf weken arrest veroor- deeld. De derde beklaagde werd, zooals be kend, vrijgesproken. De Fransche voorbereidingen De Fransche voorbereidingen voor de Tweede Haagsche Conferentie zijn aan den gang. Hedenmorgen te half Cen kwam op het Elyssee de ministerraad bijeen onder voor zitterschap van president Doumergue, die de houding van de Fransche delegatie op de Tweede Haagsche Conferentie zou vaststel- len. Hedenmiddag te half vijf zal de minister- president Tardieu dan een conferentie presi- deeren, waaraan alle leden van de Fransche delegatie voor de Haagsche conferentie zul len deelnemen. De Fransche delegatie zal Donderdagoch- tend te 11 uur per extra-trein uit Parijs ver- trekken. Te Parijs verwacht men, dat de conferentie van 313 Januari zal duren. Gisteren had Tardku nog besprekingen met den Britschen ambassadeur te Prijs, lord Tynell, en de Fransche financieele deskundi- gen van de Haagsche Conferentie Parmen- tier, Gouondre, Tarnier en Bizot. BELOIE. DIJKDOORBRAAK TE CHARLEROI. Afvalwater in de slad Te Couillet bij Charleroi is in den nacht van Zondag op Maandag de dijk van het twee hectaren oppervlakte hebbend reservoir van tienduizend kubieke meter afvalwater der Usines Metallurgiques du Hainaut Sol- vay, vermcedelijk onder den druk van den geweldigen stormwind, doorgebroken. Het water stortte 50 meter in de Rue de Chatelet en andere straten, alles meesleepend op zijn dcortocht. Weldra stond cr anderhalve meter water in de meeste huizen, winkels en cafe's, waar grcote schade aangericht werd. De bewoners moesten op de etages vluchten. Een jongen blijken beide beenen te zijn ver- brand. In de meeste geteisterde huizen is in de kelders en gelijkvlcers alles v:rnield. De schade wordt geraamd op 5 millioen francs. In der. loop van den dag stroomde't water geleidelijk weg. Alleen de kelders staan nog boordevol. Ock het tramverkeer kon weer worden hersteld. FRANKRIJK. GRATIE VOOR LEON DAUDET. President Doumergue heeft een decreet ge teekend, waarbij gratie wordt verleend aan Leon Daudet en een aantal uitgevers van bladen en vlugschriften. HET NCODWEER BCVEN FRANKRIJK. Groote schade aangericht. Volgens de laatste berichten uit Reims heeft het noodweer, dat 5S uur boven deze stad heeft gewoed, in de stad Reims groote schade aangericht. Op de jaarmarkt," welke juist gehouden werd, stcrtten de kramen in. In Chuchery werden de daken van verschil lende huizen afgeslagen en ver met den storm meegevoed. In de omgeving van Verdun zijn de wegen onbegaanbaar door't buiten de oevers treden van de rivieren. Groote uitgestrektheden staan ender water. Hoog water in de rivieren. Ook den geheelen Maandag h'eft de storm langs de Fransche kust voortgewoed. Op verschillende plaatsen hebben onge- vallen plaats gehad. De Marne, de Aisne en de Mousel zijn zeer gewassen. HONGARIJE. PROCES TEGEN EEN NOG NIET GEBOREN KIND. Voor de Boedapester rechtbank is op het oogenblik een wel zeer ongewoon proces aan- hangig gemaakt. Als eischers fungeeren hierin graaf Gabor Lonyay en echtgenoote, als geaaagde de oudste zoon, die eventueel uit hun huwelijk mocht geboren worden. De basis van dit proces is het testament van graaf Lonyay senior, waarin deze het goed Nagylona aan zijn zoon vermaakt, echter met de bepaling, dat dit van dezen op zijn eventueelen oudsten zoon of anders op Istvan de Lonyay moet over gaan. Waar nu echter tusschen graaf Gabor Lonyay en diens echt genoote een erfenisverdrag bestaat, volgens hetwelk het door beiden te erven vermogen gemeenschappelijk eigendom vormt, terwijl het goed minder waard is dan het gedeelte van zijn vermogen, dat de oude graaf wette- lijk verplicht was, zijn zoon na te laten, ver- langen eischers, dat de erfenis van dit servi- tuut worde bevrijd. Een verder interessant punt in dit proces is, dat de voor den ongeborene optredende „Oberfiskal" van het comitaat Szabolcs na- mens zijn „client" verlangd heeft „pro deo" te mogen procedeeren, aangezien deze „geen vermogen, geen inkomen en geene positie" be- zit, welke eisch door het gerecht werd inge- willigd, aangezien dit van oordeel was, dat in dit geval net vermogen van den vader, aangezien diens belangen tegengesteld zijn aan die van den beklaagde, niet voor dezen in aanmerking komt. ITALIE. DE DALING VAN HET ITALIAANSCHE GEBOORTECIJFER. Alle Italiaansche bladen, aldus lezen we in de N. R. C., houden zich onder dit opschrift: Sterft het Italiaansche ras uit? bezig met de noodlottige daling van de geboortecijfers in weerwil van de draconische maatregelen, die Mussolini juist twee jaar geleden genomen heeft tegen den achteruit- gang van het geboortecijfer en waarvan men voor de volgende jaren een buitengewone stijging hoopte. De heden gepubliceerde sta- tistieken voor 1929 hebben een verpletteren- den indruk gemaakt. In de afgeloopen elf maanden is de bevolking tegenover 1928 met 30.000 zielen gedaald. De groote steden heb ben een geboorteoverschot van gemiddeld vijf personen per maand, terwijl voor Triest het overschot in November zelfs maar Wn Dersoon bedroeg. EGYPTE DE EGYPTISCHE VERKIEZINGS- UITSLAG. Adly Pasja biedt heden zijn ontslag aan. Men meent te weten dat Adly Pasja, de premier Maandagmiddag zijn ontslag zou aanbieden. Volgens het constitutioneel ge- bruik zal koning Foead Nahas Pasja, den leider der meerderheid, opdragen, een kabi- net te vormen. Dit kabinet zal, sedert in 1923 de grondwet werd afgekondigd, het eerste kabinet zijn, dat geheel uit Wafdisten zal be staan. Daken afgewaaid, Boomen ontwortefd. Ean gemeente half in donkei* 1 e Maastricht is Zondag een groot gedeel- j vaS van de St. Hubertuskerk aan den Bosscherweg naar beneden gekomen, ge- lukkig zonder persoonlijke ongelukken te ver- oorzaken. Te Enschede is het dak van de confectie- tabrick der firma N. Cohen aan den Perikweg afgerukt, terwijl een gedeelte der bovenverdie- ping instortte. De schade is aanzienlijk. Voorts is een gevel van een huis aan de Bc.tstraat totaal ingedrukt. Ook aan de ach- terzijde werd het perceel zwaar beschadigd Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. In den Achterhoek. In de omgeving van Doetinchem werden vele boomen ontworteld; een boom kwam na bij Dieren op de tramrails terecht. waardooi groote vertraging in den dienst ontstond. Te Baak werd een paal van het electrisch net vernield, waardoor de draden onder stroom over den weg kwamen te liggen en de gemeente half in het donker kwam. Te Neede is ten gevolge van den storm de in aanhouw ziinde maalderij met pakhuis van H. V. ingestort. Verder werd cr aan verschet- dene daken schade toegebracht. Te Kerkrade zijn van verscheidene huizen door den storm de dakpannen afgerukt en vele boomen ontworteld. Van den hoogen euwen schachtbak der Dcminiale mijn werd dc zinken dakbedekking weggerukt, die op Duitsch gebied tcrecht kwam. Ook te Venlo heeft het in den nacht van Zondag op Maandag gestormd. Eenige sclioo'steenen zijn omgewaaid. Aan de Keu'- sche Poort bij het postkantoor heeft het ghi- zen, gebouwtie, waarin dc middelen voor eerste hulp bij ongelukken ziin gedeponeerd. zwaar geleden door afgewaaide boomtakken. In het veld zijn honderden broeiramen weg- gewaaid en verbrijzeld. Van een rij kasten van den heer Aarts werd er een ingedeukt over ongeveer 100 M.; honderden ruiten gingen er aan, ter waarde van 500 gulden. Van vele huizen zijn de pannen afgewaaid. De nieuwe paardenstal, door de gemeente Jz bet wcouwagenkamp gebouwd. is vernield; het dak is in zijn geheel opgelicht. Ladder omgewaaid Gistermiddag omstreelcs twee uur waren twee werklieden, in dienst bij de firma E. van Ravensberg, bezig, aan het gebouw van de rijwielfirma Vermeer aan den Wijkerstraat- weg te Velzen een reclamebord op te hangen. Toen de twee arbeiders boven op deu ladder stonden, sloeg deze door een rukwind om, waardoor beiden van een aanzienlijke hoogte on straat vielen. Een van hen. D. Stolk, uit Amsterdam, kreeg een ernstigen schedel- breuk. De man is overgebracht naar het Roo- de Kruis-ziekenhuis te Beverwijk, waar hij spoedig aan de verwondingen overleed. De andere arbeider kwam met den schrik vrij. Trawler gezonken, De trawler „Fa!er" heeft tijdens den storm in aanvaring gekomen mPt een onbt:- kend motorschip en gezonken. De opvaren- den werden, nadat zij eenige uren in een boot hadden gedreven opgepikt. INBRAAK VAN EEN IAAR GELEDEN OPGEHELDERD. In November van het vorige jaar werd in- gebroken bij een winkelier aan de Amsterdam- schevaart te Haarlem. Er werd toen out- vreemd een geldkistje met 2800, eenige vreemde gouden munten en papieren. Dezer dagen werd bij een controle door de recherche van de registers van winkeliers, die gouden en zilveren voorwerpen koopen, ont dekt, dat bij een horlogemaker enkele van do ontvreemde gouden munten aanwezig waren. Bij het voortgezet onderzocht mocht het de po litic gelukken, de daders te ontdekken. Het bleken twee Haarlemmers te zijn. Beiden heb ben bekend. De een verklaarde zijn aandeH in den b-uit geheel opgemaakt te hebben; de ander deelde mede zijn aandeel begraven te hebben. Het zou later door een onbekende zijn weggehaald. De politie heeft op de aange- geven plek een onderzoek ingesteld, maar niets gevonden. DE MOORD TE ROTTERDAM Gisterochtend heeft de commissaris va\ politie den moordenaar een verhoor afgeno- men. Deze zeide daarbij, dat hij ongeveer vier jaar geleden zijn vrouw heeft verloren en dat hij na dien tijd volkomen in de war is geweest. Een half jaar geleden heeft hij als kostganger ingewoond bij de moeder van den verslagene in de Goede Hoopstraat. Hij verdiende niet al te veel en dat had de zoon van zijn hoepita wel eens doen zeggen: „Laat die kerel toch weggaan". Verdachte is daarna bij zijn doch- ter in de Heenvlietstraat gaan wonen. Naar uit uftlatingen van eenige getuigen valt op te maken, zou de verdachte wel eens heWjen ge- zegd: „Arie, mag mij niet", maar men heeft hem nimmer eenige bedreiging hooren uiten. Van den Broek herinnert zich van het ge- beurde niets meer, hij weet wel, dat bij Buit en zijn moeder in het cafc heeft gezien, maar hij weet van een steekpartij niets meer af. Hi maakt een suffen indruk. De vrouw van den verslagene is na het gr- beurde dermate overstuur geweest, dat de ge- neeskundige dienst haar naar het Ziekenhut* aan den Coolsingel heeft gebracht. waar si is ofKRpame» II

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 10