¥oor de huis vrouw. DE BEGRAFENIS VAN DE SLACHTOFFERS VAN HET ONGELUK BIJ MAARSBERGEN. Een droeve stoet, die zich driemaa! her- fiaalde, bracht de bij het ongeluk te Maars- bergen omgekomenen gistermiddag naar het gerneenschappelijk graf op de algemeene be- graafplaats. Eerst den vader, mr. J. C. Post, en toen na elkander zijn tweelingzoons, wier baren door dezelfde groep vrienden werden gedragen. Honderden waren er bij tegen- woordig, schoolkameraden en hun ouders, vrienden van de familie en clienten van mr Post. Uit Amsterdam waren vele rechtsge- leerden gekomen en velen uit de handels- wereld. De burgemeester van Bussum, de heer H. de Bordes, bracht hulde voor hetgeen mr. Post als rechtskundig raadsman van de ge- meente heeft gedaan. Hij achtte het niet ge- oorloofd, woorden van troost te spreken, doch hoopte, dat de moeder en zoon kracht zouden vinden, dit kruis te dragen. De directeur van het instituut Gooiland, waar een der jongens op school ging, heeft daarna gesproken. De rector van het lyceum, waar de andere leerling was, was med'e aan- iwezig. Een broeder van mr. Post heeft woorden van dank gesproken. ABORTUS PROVOCATUS. De centrale recherche te Amsterdam heeft /ezer dagen in samenwerking met een inspec- teur van de Hilversumsche politie in een per- ceel aan den Postjesweg een 44-jarige ge- huwde vrouw gearresteerd, van wie reeds geruimen. tijd bekend was, dat zij zich aan abortus provocatus schuldig maakte. Deze vrouw is al eerder met de justitie in aanra- iking geweest. Een paar dagen geleden is een 28-jarige ongehuwde vrouw, te Hilversum woon- achtig, overleden aan de gevolgen van een op haar door deze vrouw gepbegden abor tus. Het adres, waar dit slachtoffer zich had ]aten behandelen, werd bekend, waarna de politie tot de arrestatie is overgegaan. Tegen de verd'achte sullen thans waarschijn- lijk nog eenige andere zaken van denzelfden aard, welke echter geen doodelijk gevolg hadden aanhangig worden gemaakt. E)e vrouw is ter beschikking van de justitie gesteld. DE BRAND IN EEN KERK. Toen de Kerstbcom in brand vloog. De schade in de Ned. Herv kerk te Warte- na, veroorzaakt door het in brand vliegen van een kerstboom, blijkt erger te zijn dan eerst was verondersteld. Het plafond is op eenige plaatsen doorgebrandeen pijp van het orgel- front is naar beneden gekomen; drie andere zijn alleen beschadigd. Groote schade is toe- gebracht aan een van de geschilderde ramen In het jaar 1780 was de oude kerk te Wartena afgebroken en door een nieuwe vervangen. In dat zelfde jaar heeft Ype Staak de wapens op de glazen in de kerk geschilderd. Een der ramen vertoonde het wapen van Friesland, omgeven door attributen van den oorlog. Het is indertijd ten geschenke gegeven door Ged. Staten van Friesland en droeg als onder- schrift: De Edele Mogende Heeren Gedepu- teerde Staten van Friesland. Van dit raam, dat 25 ruiten telde, zijn er 21 gesprongen. SCHIPPER VERDRONKEN. Gistermiddag omstreeks twaalf uur trok het de aandacht van voorbijgangers, dat in de Loosduinsche Vaart ter hoogte van de Zuiderparklaan in Den Haag een schuit onbe- heerd ronddreef. De politie werd gewaar- schuwd en deze haalde, na een poos te heb- ben gedregd, het lijk op van een man, ver- moedelijk de schipper, die zich alleen had be- vonden op de schuit. Vermoedelijk is hij door uitglijden te water geraakt. BEDRIJFSONGEVAL. Door een vallend spanraam ernstig gewond. De 19-jarige Stevens uit Elshout, werk- zaam op de drijfriemenfabriek der N.V. van Doom de Greeff te Waalwijk, is Maandag- avond door een vallend ijzeren spanraam getroffen en zoo ernstig aan hoofd, borst en beenen gewond, dat hij, na in het r.k. gast- huis te zijn opgenomen, hedenmorgen van de laatste H.H. Sacramenten werd voor- zien. AUTO TE WATER. Zondagavond is bij het havenhoofd te Emmerik een auto in voile vaart van de Rijnkade gestort. Hij bleef op de lagere kade half boven de rivier hangen. Van de zes inzittenden zijn twee, een douanebeambte en zijn verloofde, terstond gedood; de vier an- deren werden zwaar gewond naar het zie- kenhuis vervoerd. Een van hen, mevrouw B., is later overleden. BRANDKAST OPENGESNEDEN. In den nacht van 28 op 29 dezer is inge- broken in een kantoor van een grossierderij aan de Veelaan te Amsterdam. Het gelukte den inbrekers de brandkast aan de achterzij- de open te breken en met een buit van onge veer 150 gulden weg te komen. Van de da lers geen spoor. EEN PECHVOGEL. Op den Velperweg onder Velp is Zondag svond een man, die met een handwagen reed door een autobus van de Geldersche Tram aangereden. Hij bekwam daarbij geen zware verwondingen. Toen hij zijn tocht voortzet- te, kwam hij opnieuw in aanrijding, thans met de electrische tram die den man een eind meesleurde. Hij bleek nu zeer zware verwon dingen bekomen te hebben. Hij werd in Bronbeek opgenomen en daarna naar het Ziekenhuis te Arnhem overgebracht. EEN INVAL IN EEN SPEELHUIS. Zontiagnacht heeft een inspecteur van poli tie met eenige agenten een inval gedaan in een perceel aan de Bethanienstraat te Amster dam alwaar gelegenheid tot hazardspel zou worden gegeven. De inspecteur raakte in een voorkamer met een onbekend gebleven per- soon slaags, waarbij zij door een ruit van de kamerdeur kwamen te vallen. Eenige spelers werden aangetroffen, doch een overtreding kon niet worden vasteesteld GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het Bureau van politie, Langestraat en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11 en 1 uur, de navol- gende voorwerpen als gevonden gedeponeerd op 27, 28, 29 en 30 Dec. 1929: Rozenkrans in etui; pakje veters; etui met plaatje en muntstukje; sleutels; handschoenen. Aanwezig en te bevragen bij de navolgende ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op: 27, 28, 29 en 30 December 1929: Portefeuiile, A. de Groot, Ged. Baansloot 18; bosje sleutels, C. Boots, Spoorstraat 36; kinderportemonnaie, O. Jonker, St. Anna- straat 26; portemonnaie met inhoud, A. van der Vis, Langestraat 2; vulpenhouder, W. Weber, Doelenstraat 31; medaille, mevr. Zijlstra, Langestraat 86; kinderportemon naie, E. van Engelenhoven, Waterschaps- straat 16; parapluie, S. Hendrikus, Stations- weg 132; parapluie, S. C. Coersen, v. d. Woudestraat 71; nikkelen damesarmband- horloge, N. J. Kaal, Achterstraat 60; ud- penhouder, J. Santbergen, Ramen 14a; huis- sleutel, A. Luisink, Luttik Oudorp 7; rozen krans in etui, Klinkhamer, Nieuwesloot 47; damesarmband, G. Kaai, Vogelenzang 19; rozenkrans, B. Peters, Molenbuurt 15; be- lastingmerk in etui, D. Beenden, Lindenlaan 8; handschoen met bont, C. Savonye, Koor- straat 8; zwarte hond, L. Denneman, v. d. Woudestraat 55. Wanneer men weder in het bezit is van het verloren voorwerp, wordt men verzocht hier- van kenni ste geven aan het Bureau van po litie. A. B. KLEEREKOPER. Het Vclk meldt, dat de heer A. B Kleere koper Zaterdagavond uit Wiesbaden te Am sterdam is teruggekeerd. Hij is opgenomen in het Wilhelmina gasthuis in de kliniek van prof. Brouwer. PRINSES JULIANA EEREDOCTOR VAN DE LEIDSCHE UNIVERSITEIT. De senaat van de Rijks-universiteit fe Lei den heeft aan Prinses Juliana het eeredocto- raat in de letteren en wijsbegeerte verleend. Als promotor is de hoogleeraar dr. J Huizin- ga, decaan der faculteit van letteren en wijs begeerte, aangewezen. Gisteren heeft H. K. H. met goed gevolg haar laatste tentamen in het volkenreeht af- gelegcL -A. W. GROOTE 70 JAAR. In Hotel de l'Europe te Amsterdam heeft gisteren de heer A. W. Groote, de ontwerper en opbouwer van het bekende Nederlandsche kortschrift-stelsel, van velen gelukwenschen in ontvangst genomen ter gelegenheid van zijn TOsten verjaardag. De koningin heeft hem benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau. Het gemeente- bestuur schonk hem de zilveren medaille van de si,ad Amsterdam. VERKEERSONGEVALLEN. Auto tegen een boom gereden. Een meisje overleden. Gisteravond laat is na een danspartij in een cafe te Hilversum het 20-jarig meisje C. R. in gezelschap van een drietal heeren in een auto meegegaan op weg naar Utrecht. Tusschen de Hollandsche Rading en Maar- tensdijk is de auto door tot nu toe onbekend'.' oorzaak tegen een boom gereden. Het meisje is door den schok in aanraklng gekomen met de stang van den auto, waar door een ernstige schedelbreuk met inwendi- ge verbloeding is ontstaan. Hoewel de auto beschadigd was kon men er toch mee terug rijden naar Hilversum, waar onmiddellijk geneeskundige hulp wetd ingeroepen. Het meisje is niet meer tot bewustzijn ge komen en hedennacht te 1 uur overleden. Belmolenweg te Utrecht het 11-jarige meisje C. J., dat alleen in een kamer was, bij het aansteken van een kachel in brand geraakt Met brandende kleeren vloog het kind naar buiten. Een brugwachter van de Smeebrug trok het meisje de brandende kleeren van he' lijf. Het kind heeft vreeselijke brandwonden gekregen. Haar toestand is ernstig. Zondagavond is de ruim 80-jarige heer V. te Terwispel, die een tooneeluitvoering had bezocht, te water geraakt en verdronken. Gister heeft de Vereeniging Het Ne derlandsche Wegencongres een jaarvergade- ring gehouden te Den Haag. In den Rijn bij's Molenaars is het lijk- je gevonden van een kind van het mannelijk geslacht. Om het halsje was 'n zakdoek ge- bonden, zoodat vermoed wordt, dat het kind- is gewurgd. HERSTELLINGSOORDEN EN VACANTIE-KOLONIES. Tengevolge van minder goede bezetting in de strenge wintermaanden kon door het Cen- traal Genootschap voor Herstellingsoorden en Vacantiekolonies in het afgeloopen ver- pleegjaar het kwart millioen verpleegdagen niet ten voile worden bereikt. Toch is de to- tale vooruitgang tegen 1928 nog ruim 5000 dagen. Het propaganda-seizoen is in vollen gang. De nieuwe film, die de geschiedenis van een zwak ventje te zien geeft, dat opleeft in het koloniehuis, en als een krachtige, flinke jongen bij zijn moeder terugkeert, heeft veel succes. De 415 afdeelingen van het Centraal Ge nootschap worden opgewekt, om door groote krachtsinspanning terwille van het zwakke kind, de tweede kwarteeuw verpleging, welke 1 Januari ingaat, even vruchtbaar te doen zijn als de eerste 25 jaren, welke 31 Decem ber zijn afgesloten. BRAND. Kunstwerken verbrand. In den nacht van Zaterdag op Zondag is brand uitgebroken ten huize van den kunst- schilder F. Baljon te Spaarnwoude. De brandweer kon niet voorkomen, dat het huis geheel uitbrandde. Een groot aantal schilder- stukken en antiquiteiten werd een prooi der vlammen. Aan de gunstige richting van den wind is het te danken dat het oudheidkundig monument „De Stompertorcn'' behouden bleef.. De oorzaak van den brand is onbekend. Verzekering dekt de schade. FABRIEKSONGEVAL. In de oliefabriek der N.V. Roelfsema te Hoogkerk is gisteren de 35-jarige gehuwri' arbeider A. Swart van een verhooging ge- vallen. Hij werd zeer ernstig aan het hoofd gewond. In bedenkelijken toestand is hij naar het Diaconessenziekenhuis te Groningen vervoerd. Zijn toestand was hedenmorgen nog zeer ernstig. KORTE BERICHTEN. Te Oudepekela is Zaterdag de arbeider N. verdronken. Zijn lijk is gisteren opge- haald. Bij Kon. besluit van 24 December is benoemd tot officier in de Orde van Oranje- Nassau mr. A. Jonker, directeur-secretans van de Vereeniging van Nederlandsche ge- meenten te 's-Gravenhage. Gisterochtend is in een wonins aan den Een lezeres vraagt mij om een patroon voor een eenvoudig ongeschulpt, gehaakt kastrandje. Alzoo: Zet 12 lossen op; draai om en werk op die lossen 12 vasten; draai weer ocn (A), haak 8 lossen, een kruisstokje, een losse, een kruisstokje, 10 lossen, vastzetten op de eerste losse van uw werk, omdraaien en terugkee- rend vastten haken op de lossenboogjes, op de kruisstokjes, op de lossen (dus op alle steken van den vorigen tcer) en dan nog drie vasten om de lossen van het begin. Van (A) af herhahn; alleen moet het 8 lossen boogje nu bevestigd worden op de 5de vaste van den vorigen toer. Een ander kantje: zet op: 10 steken; te- ruggaande haakt u daarop 4 vasten, 2 los sen, drie stokjes. Nu omdraaien (A) 5 lossen, drie stokjes, die alle door 2 lossen geschei- den zijn (deze stokjes moeten niet in maar om de lossen gehaakt worden; dan nog 5 lossen die aan het einde der toer worden vastgezet. Omdraaien; het boogje der 5 los sen met vasten volhaken; dan 2 lossen 3 stokjes om de lossen van den vorigen toer en daarna van (A) herhalen. Het boogje der 5 losen wordt bij de volgende toeren voor het omdraaien tusschen het eerste en tweede boogje vastgezet. Naderhand haakt u loodrecht op dit kant je staande, dus als een er langs loopende rechte rand slechts twee toeren: lste toer drie stokjes in het gat der lossen, drie lossen, drie stokjes enz. uw gansche kantje langs; tweede toer: afwisselend: 1 losse, 1 stokje enz. Nog een aardig waaierkantjeopzetten 8 steken; deze afsluiten tot een ringetje; (A) vier lossen, die dienst doen als stokje, 9 stok jes in het ringetje, 9 lossen; omdraaien; 2de toer twee, door 3 lossen gescheiden stokjes tusschen het 5de en 6de der 9 stokjes van den vorigen toer; weer omdraaien en van af (A) steeds blijven herhalen. Langs de zijde van den kant, waar de lossen boogjes zich be- vinden, haakt men voor eerste toer: 2 vasten in de boogjes, 5 lossen; 2de toer 7 vasten om de lossen van den vorigen toer; hierdoor wordt het kantje afgemaakt. Nu kan het zijn, dat u dit randje te smal voor uw kastrandjes vindt; dan moet u een bijpassend entredeux haken en dit later aan het kantje vastnaaien. Dit entredeux wordt opgezet met een rijtje lossen! Eersten toer: 1 stokje, 3 lossen; 2 door 2 lossen gescheiden stokjes in een steek 3 lossen, 2 stokjes; omdraaien; tweede toer: drie lossen (in de plaats van een stokje), 1 stokje, 2 lossen; 2 maal vier door 2 lossen gescheiden stokjes (dus vier stokjes, 2 lossen, 4 stokjes) om de 2 lossen tusschen de stokjes v. d. vorigen toer; 2 lossen, 2 stokjes; om draaien; derde toer 3 lossen (vervangen 1 stokje) enz. Tot besluit een fijn puntje: zet 10 steken op; maak een stokje in de eerste losse; drie lossen als stokje; 5 stokjes om de lossen; vijf lossen tegen het beginstokje; aansluiten; (A) om de lossen 5 vasten, 4 lossen, 5 vasten en 2 vasten op de eerste 2 stokjes, vijf los sen, 1 stokje in de 3 lossen van het begin; omdraaien drie lossen, 5 stokjes, 5 olssen aan de drie vasten vasthechten; dit van (A) af blijven herhalen. Een jong meisje vraagt of ik een aardig taschje voor haar weet om zelf te maken Zeer zeker. Neem een stukje kleermakers- linnen van 16 bij 26 c.M., een lapje zilver- grijze zijde van 18 bij 28 c.M. en dan nog 5 1/4. zilverbrocaatlint van \'A c.M. bretd- te. Steek het kleermakerslinnen op een stuk carton vast met stevige speelden; knip 15 stukken ter lengte van 17 c.M. van het bro- caat lint en span die dwars over het linnen; aan iedere kant moet 1 c.M. lint oversteken; als u het goed gedaan gedaan heeft, moeten de 15 reepen de 26 c.M lengte van het lin nen net bedekken; knip nu 9 stukken lint van 28 c.M. lengte. Haal dit lint als bij matjes vlechten: een op, een neer door het dwars gespannen lint; ook nu moet het lint weer aan beide zijden 1 c.M. oversteken; is dit klaar en zit het mooi gelijk gevlochten, dan wordt het lint op het uiteinde van 't linnen vastgezet. Daarna haalt men de spelden er uit, zoodat het linnen van het karton loslaat; de uitstekende eindjes lint worden omgebo- gen en vastgehecht; het vlechtwerk van links wordt met de grijze zijde gevoerd; de nu verkregen rechthoek vouwt men vervol- gens in drieen zoo, dat het vlechtwerk bo- venop komt te liggen. Twee deelen worden overhands langs de zijkanten aan elkaar gehecht en u heeft een nractisch. mooi en eoedkooo taschie klaar. Moet het voor een jong meisje dienen, dan is het ook leuk om in plaats van het zilver- brocaat lint, lint in rose en blauw te nemen en dat dooreen te vlechtenwil men het ech- liever zilvergrijs en zwart lint, ter bij een zwarte japon dragen, neem dan Iemand, die wat smaak heeft, bedenkt hier- voor zelf de beste kleurik gaf het dan ook vooral op om't idee voor zoo'n taschjt. Van verschillende zijden krijg ik klachten over mieren. Er zijn vele methoden tegen: doch in 66n opzicht stemmen alle overeen: u moet het nest opzoeken, het punt, waar- langs zij in uw kamer, kelder of kast binnen- komen; dat is niet moeilij-k; de mierert hebben twee groote deugden: zij zijn vlijtig en hui- selijk; wanneer u ze dus even- in hun gewone doen gadeslaat, zult u ze alle steeds Seen en weer zien loopen tusschen hun nest en het terrein van hun arbeid; giet dan in het gat, waar zij door binnenkomen, water, waarin visch werd schoongemaakt en u zult ze niet meer zien! Ook voor de lucht van teer slaan zij op de vluchtsteek dus een versch geteerd stokje in het gat, waar zij door liepen en zij verdwijnen voor goed; terpentijn, ammonia, aluinpoeder zijn ook nog huismiddeltjes, die hen verdriiven en dan de thans zoo algemeen gebruikte flit! De vorige week vond ik mijn jonge gast- vrouw in tranen. Zij wiide mij inmaakgroente geven, heelemaal eigen inmaak, doch de flesch wou niet open, hoe zij ook wrong en trok! Toen bedacht Saar man een true: met een smal leeren riempje maakte hij een lus om de hals der flesch en trok dit riempie snel heen en weer. Door dat de hals dan warm loopt, gaat de stop er spoedig af. Het be kende middel om dit warmtrekken met een touw te doen is minder practisch. want het touw glijdt mee en maakt de flesch dus niet gauw warm. PCftSotraiesi. DE RAZZIA TEGEN INLANDSCHE LEIDERS IN OOST-INDIE. Had de P. N. I. gevaarlijke plan- nen? Aneta verneemt nader over de invallen en huiszoekingen, door de politie door geheel Ned. Indie verricht (zie ons no. van gister), dat bij de autoriteiten bericht binnen kwam, dat er ernstige aanwijzingen bestonden dat het in het voornemen van de Partij Natio nal Indonesia lag omstreeks den tijd der jaarwisseling georganiseerde ongeregeldhe- den te verwekken. Teneinde hieromtrent ze- kerheid te verkrijgen, gelastte de procureur- generaal bij het Hooggerechtshof van Ned. Indie om overal waar de P. N. I. vertakkin- gen heeft tegelijkertijd huiszoekingen bij be- stuursleden en andere voormannen van de P. N. I. te verrichten. De maatregelen der oolitie. De voorbereiding daarvan geschiedde in het geheim en de uitvoering werd bepaald op Zondag 29 Dec. des voormiddags zes uur. De noodige politiemacht was Zaterdagavond onder voorwendsel voor een geheel ander doel opgecommandeerd tegen des morgens vier uur. Eerst op dat tijdstip werd den po- litiemannen het juiste doel medrgedeeld, Te Batavia geschiedden cngeveer vijftig huiszoekingen, elke huiszoeking door een af- zonderlijke ploeg van tien man onder leiding van een Europeeschen ambtenaar of beamb- te. Bij de invallen bleek, dat de betrokkenen totaal verrast waren, zoodat blijkbaar de geheimhouding stipt was bewaard. Geen incidenten. De huiszoekingen, welke zonder incidenten verliepen, hadden tot gevolg, dat er karren- vrachten papieren werden in beslag geno men. De brandpunten der P. N. I.-actie zijn Bandoeng, Garoet en Soekabcemi. terwijl in Batavia deze actie tamelijk kalm is. De voomaamste leiders gearresteerd Het onderzoek van de in beslag genccnen papieren heeft tot dusver weinig resultaat opgeleverd. Tal van inheemschen zijn vast- gehouden om te worden gehoord, terwijl ver- scheidene vooraanstaande agitators gearres teerd zijn. Onder hen b.vinden zich mr. 1s- kaq, mr. Gatot, mr. Sartono en mr. Ali Sas- tromidjojo en verder ir. Soekarna en ir. An- wari, die reeds veel jaren een belangrijke rol vervullen in de nationalistische beweging en daarbij niet aarzelden zich te bedienen van uitdrukkingen, die ten doel hadden de macht van de regeering te ondermijnen. Er zijn overtuigende bewijzen, dat Ban doeng het voornaamste brandpunt van de destructi-eve propaganda is. Na het jongste optreden van de regeering is dit echter to taal vernietigd. Tot de andere punten, van waaruit actie gevoerd werd, behoort ook Djokja, Semarang, Soerabaja en Solo. Overal is het kalm. EEN NIEUWE PARTIJ. „De Broederschap der Javanen". Opgericht is onder voorzitterschap vau Riboet, den oud-leider van de Partij Nasional Indonesia, de vereeniging Mitro Djawi (Broederschap der Javanen, of Javaansche Partij). Het doel en streven gaat ongeveer in dezelfde richting als van de Indische So ciaal Democratische Partij. Ingezonden stu&ken (Buuen verantwuoidelijkheid van de Re dactie. De opname in deze rubriek bewijs ge.enszins dat de 'edaetie er mede instemt.) Egmond aan Zee, 31 December 1929, VIJF EN TWINTIG JAREN VERPLEGING. Op 31 December is het 25ste verpleegjaat ten einde van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en Vacantiekolonies. Het Centraal Genootschap werd na gerui men tijd van voorbereiding definitief opge richt in 1901 in een tijd, toen de belangstel- ling voor kinderuitzending ver beneden peil was. Enkele steden bezaten verdienstelijke comi- te's van uitzending naar de z.g. vacantieko lonies, maar Nederland was toch een dei meest achterlijke landen op dit gebied. In 1905 verpleegde het Centraal Genoot schap in een uiterst primitief huisje te Eg mond aan Zee in 3 groepen totaal 33 kinde- ren. In 1929 verpleegde het in tien groote en volgens alle tegenwoordige eischen ingerich- te huizen 5719 kinderen met totaal 249390 verpleegdagen. Die 10 huizen hebben teza- men een capiciteit van 1050 bedden. Totaal werden in 25 jaar opgenomen bijna 70.000 kinderen met ruim 2.5 millioen ver pleegdagen. Intusschen werden, al of niet als gevolg van de stelselmatige en nooit ver- slapte propaganda van het Centraal Genoot schap, een vijftigtal zustervereenigingen op gericht met wie het Centraal Genootschap steeds vriendschappelijke betrekkingen onder- houdt, terwijl het Centraal Genootschap zelf klom tot 415 afdeelingen. Vanwaar die snelle, soms overrompelend snelle groei? Door de organisatie. Het werk der uitzen ding, verpleegkosten verzamelen, overleg met ouders, brengen en halen enz., is gedecentra- liseerd in de afdeelingen. De verpleging is gecentraliseerd in handen van het Hoofdbe- stuur. Door de milde opvatting. Als de ouders het wenschen wordt gebeden en gedankt, gaan de kinderen onder geleide naar de kerk hunner richting, doen hun morgen- en avond- gebeden en wenschen de ouders ten slotte een tehuis buiten het Centraal Genootschap, op confessioneelen grondslag, dan bevordert hef Centraal Genootschap toch de uitzending, omdat het belang van het zwakke kind staat boven het belang van eigen organisatie. Eh tenslotte dcordat overheid en publiek den achterstand zagen en omdat de Neder- lander, hoe voorzichtig ook, op den duur geen achterstand duldt. Er is veel bereikt in die 25 jaar. Nederland neemt in aantal een eereplaats in in Europa, al staat het dan nog niet aan de spits. De primitieve tehuizen van vroeger zijn geperfectionneerd, zoowel die van het Cen traal Genootschap als van zustervereeni gingen. Meermalen is dcor bevoegde buiten- landers het gehalte der verpleging geroemd. De verzorging is in handen gekomen van vak-menschen. Het Centraal Genootschap heeft 140 directrices, adjuncts, verpleegsters en geleidsters, van wie 86 in vasten dienst en de rest in opleiding. Goede dienstvoorwaar- den, pensioen, ziekenverzorging, vacanties enz. brengen het arbeidsresuitaat en de vak kennis omhoog. Het zwakke kind wordt niet meer enkel des zonurs, maar ook des winters geholpen, juist de tijd, dat hulp het meeste noodig is. Het voorbeeld van hygienisch leven bij tienduizenden kinderen, gesteund door de Kruis-vereenigingen, schoolartsen, wijkzus- ters, enz. begint te werken. De arbeid draagt reeds vruchten en steeds wordt de oogst der hygiene grooter. De overheid steunt het werk in toenemende mate. Het Rijk, de provincies, de gemeenten steunen de uitzending door subsidies en een zestal provincies geeft een extra subsidie voor de zoo doeltreffende winterverpleging. maar het overgroote deel der kosten wordt uit vrijwillige bijdTagen bestreden. Het Rijk oefent voortdurend toezicht uit en ook Amsterdam, dat ruim steunt, verricht inspecteerenden arbeid. Nederland heeft een eigen stelsel, n.l. par- ticulier initiatief gesteund en onder toezicht van de overheid. Dit stelsel en het Centraal Genootschap zelf zijn in het buitenland bekend en worden gewaardeerd, niet zelden bewon-derd. En ten slotte heeft Nederland een groote organisatie, een middelpunt van propaganda, van leiding en voorlichting voor iedereen. Een terugblik geeft voldoening aan de groote schare, die onverpoosd werkt voor het zwakke kind. Reden tot gezamelijk feestvieren is er niet, waar het 25-jarig bestaan van het Centraal Genootschap nog voor een paar jaar is her- dacht. Dubbele reden echter is er om vooruit te zien. Meer dan 500 gemeenten blijven nog in gebreke om zwakke kinderen te zenden naa: de heerlijke tehuizen van het Centraal Ge nootschap of van de zusterorganisaties. De winterverpleging is nog niet voldoende ingeburgerd. „Een sigaar bevat genoeg nicotine om twlntlg fcatten te dooden". „Maar hoe kunnen twintig katten 66n sigaar rooken (Lustige KiJlner Ztg.)

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 11