Alkmiarschi Courait. 1929 Ko. 807 1929. Honderd een en dertigste Jaargang. Dinsdag 31 December. Alkmaar en Omgeving. I Wanneer wij ook ditmaal een terugblik serpen op hetgeen in het afgeloopen jaar in Alkmaar en omgeving is schied, en daarbi] schouwen naar hetgeen in de toekomst wen schelijk is, dan komt ons ck beslissing van de Ned. Spoorwegen, om de Inn AlkmaarAm- sterdam te electrificeeren, vel zeer belangrijk voor. Met voldoening km geconstateerd sworden, dat zoowel het stadsbestuur als het Vereenigingsleven in de stad het besef toont, dat het wenschelijk is, actiriteit te ontwikke- len om Alkmaar steeds metr het centrum te doen zijn van zijn omgeving In 1928 besloot de Raad gedurende 10 iaar voor de kanalisatie van West-Friesland een jaarlijksch offer van 22000 te brengen. IDit bracht de zaak een stapje dichter bij de .werkelijkheid; toch stond z.j daar nog zoo iver af, dat velen dit als eer. principe-besluit teschouwden. Wie kennis he ft genomen van hetgeen wij schreven over ons onderhoud met den Directeur-Gen. van den Waterstaat, Ir. Ringers, de ontwerper van het kanalisatie- plan, alsmede van hetgeen daarover in de herfstzitting van Prov. Staten en bij de be- handeling van de Waterstaatsbegrooting door Min. Reijmer is gezegd, weet, dat spoe- dig de partieele uitvoering van het West- Friesche kanalenplan verwacht mag worden en ontegenzeggelijk zal de tot stand koming van deze kanalen het noodige bijdragen tot de bevordering van den bloei van Alkmaar. Van harte hopen wij, dat dan tevens ver- wezenlijkt zal worden de kais, die volgens de mededeeling van den burgemeester, bij de behandeling van de begrooting, Alkmaar heeft, dat het Rijk voor de verbinding van W.-Friesland met de stad de Friesche brug door een behoorlijke brug zal doen vervan- gen. Wij hopen met Mr. Leesberg, dat Alkmaar daarvoor over de brug zal weten te komen, aangezien dit tevens de eenigekans zal zijn om binnen afzienbaren tijd eei verbindings- weg van den Achterweg naar den Tienewal met een meer bruikbare brug dan de hinder- lijke vlotbrug te verkrijgen. Het blijft nog altijd te betreiren, dat de daarvoor vroeger door het lerdienstelijke raadslid Melchers gevoerde acfe door kort- zichtigheid in den Raad is doodgeloopen. Het wordt ook eindelijk noodzakelijk, dat de omlegging van de Houtvaart met de verbreeding van den Bergerwej, een plan, dat reeds 2 jaar in de begrootinj werd opge- nomen, om in werkverschaffing te-worden uitgevoerd, tot stand komt. Het stadsbelang blijft o. i. nog steeds het maken van een tunnel aan dec Bergerweg vorderen. Wij herinneren ons nog zeer goed, hoe in 1913 hiervoor een comile gevormd werd, bestaande uit de burgemeesters van Bergen, Schoorl, Egmond aan lee en Eg mond aan den Hoef en den voorztter van de ,V. V. V. te Bergen, wijlen den heer Siebert Coster, welk comite reeds toen vaststelde, dat in totaal de Bergerweg voor rijtuigen per dag 5 uur was afgesloten. Hoe het thans met het verkeer langs den Bergerweg staat, is wel gebleken uit de ver- keerstelling, die een belangstellende gedu- rende de Pinksterdagen hield en door ons werd gepubliceerd. Wijlen burgemeester Ripping heeft zich als een voorstander van een tunnel doen kenne.i en het is vooral de oorlog geweest, die alles zoovee! duurder maakte, die oorzaak was, dat dit tunnelplan op den achtergrond geraakte. Ook de Spoorwegen stonden niet afwijzend tegenover het plan, en o. i. ligt hier een prachtige taak voor Alkmaar om in het be- iang van het verkeer in dezen de toodzake- lijke samenwerking tusschen Alkmaar, de Spoorwegen, de Provincie en de hetrokken gemeenten tot stand te brengen. Wij hopen, dat Mr. Wendelaar daartoe het initiatief zal nemen. Met voldoening namen wij kennii van de mededeeling van den Voorzitter der Alk- maarsche Middenstandsvereeniging, dat zoo wel het Bestuur van deze vereeniging als dat van de R. K. Middenstandsver. „De danze", welke besturen met zooveel succes d- G. A. M. I. T. organiseerden, aan de ledenvergade- ringen het voorstel doen om het G. A. M. I. T.-saldo, groot 3600, als een grond- kapitaaltje beschikbaar te stellen voor een autobus-ondernemer, die een diens Alk maarWieringen in het leven zal rotpen. Reeds het vorige jaar betoogden wij de wenschelijkheid daarvan, omdat zoovel den nieuwen bewoners van de Wieringerneer als den a.s. bewoners van den Wieringermeer- polder vroegtijdig geleerd moet vorden, zich voor hun inkoopen naar Alkmaar te be- geven. Wieringen kent nog alleen autobus- diensten met Helder en Schagen, doch nog niet met Alkmaar. Moge de afd. van „de Hanze" in gelijken geest besluiten, als die van de Middenstands vereeniging reeds deed. Onder leiding van Mr. Wendelaar, die als voorzitter van de Ver. van Ned. gemeenten in breeder kringen erkenning vindt voor zijn bekwaamheden in dit verband deed het ons ook genoegen, dat hij zoowel door de Fransche als de Duitsche regeering tot plaatsvervangend lid van een commissie is cenoemd, die beslissingen heeft te nemen in- zake de verdeeling van de leveranties door Duitschland aan Frankrijk weet Alkmaar in de buitengemeenten steeds meer het in- zicht veld te doen winnen, dat samenwerking met Alkmaar in vele gevallen het dienen van •igen belangen beteekent. Aikmaar werkt reeds inzake de uitvoering van de vleeschkeuringswet met tal van om- liggende gemeenten samen en heeft voorzeker in den keuringsdienst voor waren een insti- tuut, dat in de omliggende gemeenten de wenschelijkheid van samenwerking doet zien. Ook ten aanzien van de schoolregelingen heeft Alkmaar in het algemeen in de buiten gemeenten tevredenheid weten te wekken. Reeds voorziet Alkmaar, Bergen en Heiloo van gas en verwacht kan worden, dat dit met meerdere gemeenten, o.a. Koedijk, het geval zal worden. Het komt ons altijd nog gewenscht voor, dat Alkmaar, gezien de winsten, die er met het gasbedrijf gemaakt worden, de aangeslo- tenen in de buitengemeenten voor denzelfden prijs van gas voorziet als die aan eigen in- woners wordt berekend. Door de meerdere afname toch wordt de productieprijs van het gas reeds dermate verlaagd, dat de grootere buizenkosten daardoor gedekt kunnen wor den. En al is met die andere gemeenten con- tractueel overeengekomen, dat zij meer moe- ten betalen, zoodat er formeel geen aanmer- kingen gemaakt kunnen worden, toch is het ons bekend, dat die hoogere prijs veel afne- mers in die gemeenten wrevelig stemt, waar- door noodwendig de uitbreiding van het aan- tal aangeslotenen wordt tegengehouden. De opening van het Stadsziekenhuis op 30 Mei leverde wel het bewijs, dat de verhou- ding tusschen Alkmaar en de buitengemeen ten een goede is. In de buitengemeenten is het bekend, dat Alkmaar voor dit ziekenhuis zware offers brengt, offers, die ook de bevol- king der buitengemeenten ten goede komen en daarom hopen wij, dat zoo spoedig moge- lijk aan de wenschen der buitengemeenten om ook de tarieven van patienten uit ge meenten, die niet subsidieeren, gelijk te stel len met die voor patienten uit gemeenten, die wel subsidie verleenden, gevolg zal worden gegeven. Het oordeel van de plattelandsbevolking over het stadsbestuur zal daardoor in gunsti gen zin bei'nvloed worden en juist door de ontzettende toename van de verkeersmiddc- len dient het stadsbestuur te begrijpen, dat de plattelandsbevolking dermate bij Alk maar hoort, dat het van het hoogste belang is een dusdanige mentaliteit te scheppen, waar- door die bevolking zich een met Alkmaar ge voelt. Dat de wethouders Mr. Leesberg en Rin gers, almede de raadsleden Klaver en Keesom tegen het raadsbesluit tot het aan stellen van een Geneesheer-Directeur en het stellen van het aantal regenten op 12 bij Ged. St. in beroep zijn gegaan, waarmede zij alleen bereiken, dat het besturen van het Stadsziekenhuis, zooals dit door den Raad is gewild, stagneert, is alleen te verklaren uit klein-steedsche motieven, die men in Alkmaar nog al eens ontmoet. Door dit be roep belet men n.l. tevens, dat de vertegen- woordigers van buitengemeenten in het col lege van regenten zitting kunnen nemen en onthoudt men dus langer dan noodig is aan de subsidieerende gemeenten het recht om daar, waar dit effect kan sorteeren, de be langen van de bevolking der buitenge meenten te dienen. Het is dan ook wel wenschelijk, dat het Coll. van Ged. St. dit beroep zoo spoedig mogelijk afdoet. 24 Juni was voor de Alkmaarsche historie eveneens een dag, die verdient, te worden aangeteekend. Dien dag liep n.l. het tractor- trammetje, dat zooveel duizenden Alkmaar- ders en bezoekers van Alkmaar gewenschte diensten heeft bewezen, voor het laatst. Wij hebben een stads-autobusdienst nooit renda- bel geacht. Nu die dienst er echter eenmaa is, hopen wij van harte dat onze kijk daarop niet de juiste zal blijken en dat het de firma Geelen en van den Berkhof zal gelukken, ge- durende de tien eerstvolgende concessiejaren dien dienst gaande te houden, aangezien een openbaar vervoermiddel altijd cachet aan een stad geeft. Gelukkig is het in de raadsvergadering niet noodig gebleken om de rantsoeneering van den spreektijd toe te passen, waartoe bij de behandeling van de begrooting in 1928 toen de heer Westerhof redevoeringen van 8 en 4 uur hield, hoewel hij, hetgeen hij be- toogde, in 2 uur had kunnen zeggen, werd besloten. De heer Westerhof was trouwens in den loop van het jaar reeds tot het inzicht geko men, dat het niet behoorlijk is om zoovee van het geduld van anderen te vergen en zt ker zal niemand hebben gedacht, dat hij, die 29 Aug. met zijn echtgenoote na afloop van de raadsvergadering op uitnoodiging van den burgemeester nog mede aanzat met de andere raadsleden in de poffertjeskraam, drie weken later met drie van zijn fractiege nooten, wegens oneenigheid in eigen fractie. als lid van den Raad zou bedanken en te vens zijn functie als regent van het Stads ziekenhuis, voor welks totstandkoming hij zulk verdienstelijk werk heeft verricht. zou neerleggen, Wij hebben in dit blad reeds betoogd, dat het standpunt van den heer Westerhof, dat het hier een interne afdeelingsaangelegen- heid gold, waarmede de kiezers niets hadden te maken, een onjuist standpunt is geweest Ook meenen wij voldoende te hebben aan getoond, dat het van iemand van de positie van den heer Westerhof zeer onorganisato- risch was om, terwijl hij genoegen had geno men met een onderzoek naar het geschil, di rect daarop zelfstandig, zonder daarin het Bestuur van de organisatie, die hij vertegen woordigt, daarin te kennen, zijn ontslag als vertegenwoordiger te nemen. Dit zijn hanaelingen, die iemand die zich tot levenstaak heeft gekozen, de zijnen tot gehoorzamen aan de democratic op te voe- den, niet ongestraft kan doen. Dat is reeds gebleken uit het feit, dat de heer Westerhof spoedig daarop, onder drang van zijn partij- bestuur en zijn partij-afdeeling, berichtte, dat hij geacht wenschte te worden, onder op de lijst van de benoembare raadsleden te zijn geplaatst Wij schreven reeds eerder, dat het voor persoonlijkheden gemakkelijker is om demo- craat te zijn als de meerderheid wil, wat men zelf wil, doch dat het moeilijker is, demo- craat te zijn, wanneer men de meerderheid, tegen eigen inzicht in, moet volgen. In het geval van den heer Westerhof is dit nog eens opnieuw. gebleken. De tijd gaat snel, maar toch wordt de bekwame minder vlug vergeten dan de minder-bekwame. Over de gelijk met den heer Westerhof afgetreden raadsleden spreekt niemand meer, terwijl de persoonlijkheid Westerhof ook in de raadsvergaderingen, die hij niet meer heeft bijgewoond, toch vaak in de gedachte komt. De heer Bonsema, die hem als fractie- voorzitter opvolgde, en die, evenals de heer Westerhof van huis uit typograaf is, is nog lang niet de slagvaardige debater, die de heer Westerhof zich steeds toonde. Hij is ook allerminst zoo'n vurig strijder als deze, doch heeft op hem voor, dat hij met handha- ving van eigen standpunt in een ander het innemen van een tegenovergesteld standpunt weet te waardeeren en hij zal daardoor in de tpekomst in wat men noemt de practische po- litiek, gemakkelijker iets weten te bereiken. Wanneer hij een betoog levert, is hij nimmer lang aan het woord, maar in tegenstelling met den heer Westerhof, kan men moeilijker iets van hetgeen hij zegt, missen en daar door dwingt hij den tegenstander, naar hem te luisteren als hij aan het woord is. De heer Westerhof heeft het voordeel, dat hij door zijn partij geheel vrij gemaakt is voor den strijd voor zijn beginsel, terwijl de heer Bonsema, evenals de andere raadsleden, den strijd om het bestaan zelfstandig heeft te voeren, waardoor het hem uitteraard aan tijd ontbreekt om elk onderdeel in finesses na te gaan en hij dus geenszins voor de tegen over hem staanden zoo'n geducht tegenstan der is als de heer Westerhof vaak bleek te zijn. Een voordeel is echter, dat hij daar door niet van meening is, over elk onderwerp het woord te moeten voeren, een fout, waarin de heer Westerhof nog al eens verviel en waardoor hij maar al te vaak verveelde. De methode-Bonsema heeft bovendien dit voordeel, dat ze zijn fractiegenooten nood- zaakt, om van de verschillende onderwerpen nota te nemen en af en toe het woord te voe ren en men weet het: de beste paedagoog is hij, die zichzelf overbodig maakt. De gemeenteraden hebben het volgend jaar de ingrijpende wijzigingen, welke de wet op de personeele belasting door de tot stand koming van de wet, regelende de financieele verhouding tusschen het rijk en de gemeente, welke wijzigingen reeds 1 Jan. '31 van kracht worden, onder de oogen te zien. Het zou ons te ver voeren om aan te too- nen in welk opzicht men in democratischen zin daarbij de belangen van de gemeentena- ren kan dienen. Wij geven alle raadsleden in overweging, daarover het artikel te lezen, dat de deskundige H. Feisser in het maand- schrift der Ver. van Ned. gemeenten, getiteld „Gemeentebestuur", uitgave van N. Samson te Alphen a. d. Rijn, in het Novembernum- mer schreef. De lezing van dit belangrijke artikel bracht ons de overtuiging, dat een raadslid, dat waarlijk op de hoogte wil zijn, geregeld lezer van dit tjjdschrift behoort te wezen. In het afgeloopen jaar werd er voor lief- dadige doeleinden in Alkmaar een bedrag van 10619.22 gecollecteerd, waaronder 4061.92 voor leniging van den nood tij- dens de barre winterperiode. Gehoopt mag worden, dat deze winter niet zoo streng zal zijn als de vorige, aangezien dergelijke win ters het bedrijfsleven grooter schade berok- kenen dan menigeen bevroedt. Overigens zal een paar weken goede vorst aan onze kool- bouwers niet onwelkom zijn en de lage prij- zen, die zij thans voor hun producten maken, zijn van dien aard, dat voor hen een buiten- kansje zeer zeker gewenscht is. Elders in dit nummer kan men vernemen, dat het afgeloopen jaar voor landbouw en veeteelt geen gunstig jaar is geweest. Het behoeft aan ook geen verwondering, dat de georganiseerde landbouw naar middelen zoekt, om de bedrijfsuitkomsten te verbeteren en dit tracht te bereiken door de bedrijfson- kosten zoo laag mogelijk te stellen. Kenmerkend is, dat het karakter van de zuivelfabrieken, zich op grond van de feiten, in meer modernen zin wijzigt. Aan de oprichting van een Kaasbeurs ter vervanging van de Kaasmarkt, is reeds op schuchtere wijze aandacht geschonken. Gezien de ervaring van de Coop. Zuivelex- port, gelooven wij voorhands nog niet, dat de zuivelproducenten spoedig een nieuwen onze- keren weg voor den afzet van hun producten zullen gaan volgen, zoodat er nog geen reden is om zich ernstig over het voortbe- staan van de Kaasmarkt ongerust te maken. Overigens zijn wij van meening, dat ook in dezen geldt dat men, als het tij verloopt, de bakens moet verzetten en dat het dus niet gewenscht is, aan den georganiseerden land bouw moeilijkheden in den weg te leggen bij het zoeken naar nieuwe wegen. De vernieuwing van het klokkenspel in Alkmaar's Waagtoren dient in dit overzicht mede te worden aangestipt. Alcmaria had met het organiseeren van beiaard-concerten nog niet het succes, dat wij wenschte. Toch hopen wij, dat daarmede zal worden voort- gegaan, omdat wij erop vertrouwen, dat op den duur deze concerten ook in onze streek de gewenschte waardeering zullen ondervin- den. Het blijft ons een rhadsel, waarom de Raad de vernieuwing van de trap in den Waagtoren afstemde. Wanneer dit is ge- schied, omdat men in de toekomst die trap door een lift wenscht te vervangen om de honderden bezoekers, die het Alkmaarsche stadsbeeld vanaf den torentrans aanschou- wen, tot duizenden te maken, dan hebben wij daar vrede mee, want wij zijn vast overtuigd, dat het maken van een lift in den Waagtoren een zeer voordeelig zaakje kan worden. Het komt ons gepast voor, om in dit over zicht het overlijden aan te stippen van de Alkmaarders G. Mensink, J. L. G. Belonje, W. Th. van Griethuijzen, A. R. Mulder, H. Boog en Ds. H. Meijer, wier populariteit op den dag van hun ter aarde bestelling ten zeerste tot uiting kwam. In onze stad vierden de echtparen L. Ber- ger, K. Zwakman, J. Mienis, P. Clay, R. S. ae Vries, D. Heertjes, A. Atema, Jonker en Hovestad hun gouaen huwelijksfeest, terwijl het echtpaar K. van der Busse zijn 55-jarig huwelijksfeest vierde. Te,Heiloo herdacliten de echtparen C. Groot, Kooy en D. Bolt hun 50-jarig huwe lijksfeest, terwijl wij ook melding maakten van het 50-jarig huwelijksfeest van Weth. Van Lienen te Schoorl en van den heer Jb. Koomen te Winkel, A. Bak te Zuid-Schar- woude, Th. Tromp te Bergen, A. de Jong te Z.-Scharwoude, J. Barsingerhorn te War- menhuizen, W. IJfs te St. Pancras en C Brinkman te N.-Scharwoude. Voorts vierden hun 50-jarig jubileum de heer J. Paay te Medemblik en Mej. A. Maar- tens te H.-Hugowaard. Een 40-jarig jubileum vierden de heer R. J. Zoon te Egmond aan Zee, Pastoor Tomp- son te Nibbixwoud en Pastoor Zuidgeest te Venhuizen. In het afgeloopen jaar maakten wij voorts melding van de volgende 25-jarige jubilea: D. Koning Pz. te Groot-Scher- mer, D. Ven te Broek op Langedijk, R. Fi scher te Egmond aan Zee, W. F. de Boer te Warmenhuizen, J. S. Dijt te Texel, W. van den Berg te Castricum, J. Kleijmeer te N.- Scharwoude, de Boerenleenbank te Texel, de Tijdgeest te Winkel, A. Kist te Z.-Scharwou de, J. van der Kerk te Bergen, H. Steen te Heiloo en Ds. van den Kieboom te Bergen. Vermelden wij nog, dat de burgemeesters van St. Pancras en Bergen werden herbe- noemd, dat die van Heemskerk als zoodanig te Wassenaar benoemd werd en dat 11 Mei de burgemeester van Bovenkarspel, de heer C. Boom Jz., overleed. In herinnering brengen wij nog de samen- voeging van de gemeenten Pette en Ziipe in het afgeloopen jaar en de benoeming van den burgemeester van Zijpe als burgemees ter van de vergroote gemeente. Van harte hopen wij, dat 1930 economisch niet die zwarigheden zal brengen, die op grond van de eco'nomische crisis aan het ein- de van het afgeloopen jaar, door verschil lende deskundigen worden verwacht. D. A. K. CSemeenteraad. 24 Jan. Nieuwjaarsrede van den bur gemeester. De Raad besluit na zeer lange debat- ten met 11—8 stemmen tot opheffing van de beide openbare u.l.o.-scholen en tot vestiging van een nieuwe school voor u.l.o voor jong^ns en meisjes in het thans reeds als zoodanig gebruikte ge- bouw aan de Krelagestraat. Met de N. V. Kennemer Sportclub wordt een nieuwe overeenkomst aange- gaan inzake huur sportpark. Aan de N. V. Alkm. Bad- en Zwemin- richting wordt kwijtgescholden de over 1928 verschuldigde aflossing op de lee- ning 1923. Een negental krotwoningen wordt on bewconbaar verklaard. Afgewezen wordt een verzoek van den herv. kerkeraad om de markten van Goeden Vrijdag te verplaatsen naar den Woensdag d.a.v. 31 Jan. De gemeenteraad besluit niet in te gaan op het verzoek der Vereeni ging voor algemeen Voorbereidend lager onderwijs om de huurovereenkomst be- treffende het schoolgebouw in de Doe- lenstiaat te ontbinden en de school voortaan van gemeentewege in stand te houden. Toegestaan werd een extra subsidie van 1136 voor de pensioensbijdrage voor het vroegere en het tegenwoordige hoofd. De salarissen van den burgemeester en den secretaris worden op voorstel van Ged. Staten met 500 verhoogd. (Hier waren tegen de soc.-dem. en mr. Sluis). 21 Febr. Spoedeischende raadsverga dering op verzoek der soc.-dem., die verschillende eischen stelden ter voor- ziening in den nood, door de voortduren- de vorst ontstaan in vele gezinnen. Al hunne voorstellen worden verwor- pen, waarna werd aangenomen een voorstel van den heer van Slingerland om het Burgerl. Armbestuur verlof te verleenen toeslag te geven op de uitkee- ringen tot een norm van 40 met restrictie dat elk geval op zich zelf zal worden onderzocht. 7 Maart. De Raad besluit tot het ver- nieuwen van de Rootorenbrug. Kosten ca. 35000. Goedgekeurd wordt een wijziging in het uitbreidingsplan voor wat den Ber gerweg en omgeving betreft. Hierin is o.m. opgenomen het verleggen van de Houtvaart. Aan de N. V. Alkm. Stadstram wordt de aangevraagde subsidie van 3000 ge- weigerd. De Raad bleek van meening, dat het voortbestaan van de tram niet noodig is en nani na uPvoerige bespre- king een voorstel-Westerhofaan om van 1 Jan.—1 Juli 250 per maand te geven en daarna geen cent meer toe te staan^B Wegens opheffing van de Vereeniging voor Voorbereidend Lager onderwijs werd goedgekeurd de ontbinding van de met die vereeniging bestaande overeen komst van huur en verhuur van school lokalen. Voorts werd goedgekeurd, dat een in middels nieuw opgerichte vereeniging de huur van de school in de Doelen- straat en de lokalen aan de 9e Gemeente school zal overnemen. Voor het openbreken van het ijs in het N. Holl. Kanaal traject Krommenie Alkmaar wordt 150 toegestaan en een- zelfde bedrag voor het traject Alkmaar Helder. Afeewezen wordt een verzoek van „Oud-Alkmaar" om subsidie voor de restauratie van het perceel Heiligland 42. Om terrein te hebben voor het aanleg gen van een verbindingsweg Landstraat Rochdalekwartier werd een strook grond aangekocht van 80.76 are voor 16152 van den heer M. R. Versteeg. Goedgekeurd wordt een wijziging der verordening op de heffing van een plaat- selijk inkomstenbelasting (verhooging kinderaftrek 21 Maart. Ged. Staten keuren goed het raadsbesluit tot verhuring van het huis op don hoek van de Krebbesteeg in de Langestraat. De heeren G. T. M v. d. Bosch te Overveen en P. N. Jacobse te Alkmaar waren tegen het besluit in ver- zet gegaan. 18 April. Met algemeene stemmen wordt besloten, het vermenigvuldigings- cijfer voor de plaatselijke belastingen te verlagen van 0.80 tot 0.75. In verband hiermee zal ten behoeve van den dienst worden aangewend een deel van de in 1928 gemaakte winst op de bedrijven, t.w. 110.000 van het electriciteitsbedrijf\ 36.000 uit het gasbedrijf en 9000 van het slachthuis. Aan de firma Van Geelen en v. d|. Berkhof te Heiloo werd voor den tijd van 10 jaar concessie verleend om stads- autodiensten te exploiteeren. Aan de N. V. Noord-Hollandsche Le* vensverzekeringmaatschappij werd voor. 27.750 een bouwterrein van 780 M2* verkocht, waar het hoofdbestuur dier maatschappij zal verrijzen, onder ar« chitectuur van den heer Kropholler. Hei terrein is gelegen tegenover de Groote Kerk, aan den nieuwen verbindingsweg KerkpleinNieuwesloot. 23 Mei. De Raad besluit het nieuwe stadsziekenhuis te doen exploiteeren door een college van regenten, zooals ook voor het oude bestond, en dit college uit te breiden tot 12 leden. Aangenomen wordt een voordracht van B. en W. tot het invoeren van een vastrecht-tarief voor electrischen stroom voor winkels e. d. De verbindingsweg tusschen Lange straat (bij de Gr. kerk) en Nieuwesloot, tot dusver geewoonlijk Principestraat, wordt St. Laurentiusstraat genoemd na- dat B. en W. hadden voorgesteld hem Graaf Willemstraat te doopen. 25 Mei. In de heden voortgezette zit ting heeft de Raad na veel discussie be sloten een dir.-geneesheer aan het hoofd van het ziekenhuis te stellen, die dan te vens hoofd zal worden van een gereor- ganiseerden gemeentelijken geneeskun- digen dienst. 11 Juli. De raad besluit den baven- dienst, tot dusver ressorteerend onder den burgemeester, onder te brengen bij Martkwezen. Aan de Vereeniging Alkm. Frobel- school worden lokalen verhuurd in de in aanbouw zijnde o. 1. school aan de Lindenlaan. Vcor de eerste inrichting enz. ervan wordt een crediet verleend van 570.35. Na de raadszitting gingen de meeste leden met den voorzitter op diens uit noodiging als zijn gasten naar de ker mis, om in het etablissement Hoefnagel poffertjes te eten. 5 Sept. De Raad stelt met 126 stem- men een verordening vast op een in te stellen geneeskundigen dienst en een instructie voor den directeur, die deze functie zal waarnemen naast het direc- teursehap van het stadsziekenhuis. Een verordening, die het beheer van het ziekenhuis regelt (dir.-geneesheer en een college van 1" rc~'"-ten) werd even eens vastgesteld met 12 tegen 6 stemmen, Weth. Leesberg had namens weth. Rin gers en de leden Keesom en Klaver amendementen ingvdiehd om het aan-1 tal regenten op zeven vast te stellen en een directrice met de leiding van het ziekenhuis te belasten. Mr. Leesberg kondigde vo6r de stem ming reeds aan, dat hij, als de amende menten werden verworpen, in hooger, beroep zou gaan bij Ged. Staten. 20 Sept. De raadsleden de hc-?ren Wes terhof, Veen, Dekker en Schats leggen hun mandaat neer als gevolg van on eenigheid in de afd. der S. D. A. P. over de te volgen gemeentepolitiek. Opvnl- gers werden mevr. Helleman en de hee ren C. Hoogenboom, H. van Drunen eh W. J. Bulens. Mevr. -van 't Veer en de heer P. van den Berg hadden bedankt. 24 Oct. De heer Van Drunen wordt niet als raadslid toegelaten, omdat hij te laat had verzocht op de lijst van be< noembaren te worden geplaatst. In het belang van verbreeding van het Payglop, vastgesteld in het uitbreidings- plan der gemeentee wordt afgewezen het beroep van den heer Van Gijzen op het besluit van B. en W., waarbij hem ver- r unniner word ere1 csi^rd fot en voorg - nomen verbouw van zijn perceel. 14 Nov. De heer van Drunen- bij uit- spraak van Ged. Staten toegelaten al* lid van den Raad. 21 Nov. De Raad besluit om bij de Kroon in beroep gaan tegen het be sluit van Ged. Staten om den heer Van Drunen toe te laten als raadslid. Tegen waren de soc.-dema en de vrijz.-dem. Benoemd tot regent van het zieken huis de heer Bakker, wegens bedanken door den heer Westerhof. 28 en 29 Nov. Behandeling van de ge- meentebeerool'ng 1930. Het Huitingsuur der cafe's werd met 116 stemmen bepaald op 12 uur. Het presentiegeld der raadsleden werd van 5 op 8 gebracht. Besloten wordt op een voorstel-Bon- sema tot den bouw van 25 arbeiderswo- ningen, met het oog op het onbewoon- baar verklaren van krotwoningen. Een voorstel der s. d. a. p. en v. d. tot afschaffing van de meterhuur werd ver worpen met 106 stemmen. Met dezelfde stemmenverhouding wer den verworpen voorstellen van die zijdo tot wederinstelling van het vervolgon- derwijs en het bureau van beroepskeuz* en het vernieuwen van de trap in den Waagtoren. 19 Dec. De raad besluit tot pensionneering van de wethouders en hun weduwen en wee- zen. De raad besluit den architect Jan Wils het bouwen van een tribune met 1100 zitplaatsen op het Sportpark, en andere werken op te dragen. Raining 60.000. VerRiezinaren. 8 Jan. Het door het reglement voorg®- schreven aantal kiezers (25) hebben ziqh verbonden om ook mr. Leesberg candi- daat te stellen voor den vrije zetel in den rijkskieskring Haarlem—Helder. 24 Febr. Viering 10-jarig bestaan afd. P., T. en T.-personeel,

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 13