I Rijken als Pieter Stastok veel tot het succes bijdroegen. Onder buitengewoon groote belangstelling werd 17 September in Haarlem het 10-jarig bestaan van het Schouwtooneel herdacht. En er is de Vereeniging hulde gebracht voor al- les wat zij in den tijd van haar bestaan voor het tooneel had gedaan. 'Jan Musch was weer bij het gezelschap te- rug en speelde prachtig in de Paradijsvloek. Velen zullen toen zeker met weemoed aan wijlen Mevr. v. d. Horst hebben gedacht. Een nieuwe triom! voor Jan Musch werd de opvoering van „Elias weet het bete' De voorstelling werd geheel beheerscht door het spel van Musch, die in de rol van Elias weer toonde een geniaal acteur te zijn. Wij jongeren, van Zangwill, was vrijwel een mislukking. De keuze van Het Kamermeisie, een detec- tivespel van lief de en list, bleek uitstekend, en wij gelooven stellig dat het Schouwtooneel van ait stuk nog veei plezier zal beleven. Ko Arnoldi als de detective, Dogi Rugam in de titelrol en Jeanne van Rijn als Angela waren bekwame hoofdvertolkers. Of „de IJsberg" met herinneringen aan de ramp van de Titanic ook repertoire zal hou- den, valt nog te betwijfelen. Maar het goede werk dat in dit seizoen ook al door net Schouwtooneel is gedaan, doet het beste ho- pen voor 1930. Met Oost-N ederlandsch Tooneel. Met Bpanning werd in September de openin™s- voorstelling van het nieuwe gezelschap van Van Dalsum tegemoet gezien. Er werd hard gewerkt en De Comedie van het Geluk, het openingsstuk werd door de goede regie, het uitstekende samenspel en de persoonhjice prestaties een groot artistiek succes, dat later bevestigd werd in de inderdaad zeer goed geslaagde voorstellingen van De Drie Sha vers Opera en Volpone. Dit laatste stuk, een liefdelooze comedie in drie bedrijven is van Ben Jonson, een tijd- genoot van Shakespeare. De Franschman Romains en de Oostenrijker Stephan Zweig hebben het bewerkt. Er is sterk m gecou- peerd. Maar er is een stuk te zien gegeven, dat inderdaad sterk geboeid heeft. Het is niet alleen de gierigheid van Vol pone, die in het stuk in felle kleuren wordt geteekend, maar vooral de bijna tot waanzin stijgende gluiperigheid van menschen die elkaar en ten slotte ook zich zelf bedriegen. De karakterteekening is zeer scherp. Wat de persoonlijke prestaties betreft is behalve voor van Dalsum in de titelrol het stuk een succes geweest voor den jongen acteur Cruys Voorbergh, die de rol van Mosca, de knecht* van Volpone, die echter de eigenlijke aanzet- ter van alle kwaad is, bijzonder goed speelde. De voorstellingen van deze drie stukken hebben het Oost Ned. Tooneel op een eerste plaats gebracht. Een opvoering van de Ka- ravaan voldeed minder. Moordromance van Defresne werd nog eens opgevoerd onder den titel „Wie is de dader?" en reprises van Het Chineesche Landhuis genoten natuurlijk de voile belangstelling. Men is werkelijk algemeen benieuwd naar hetgeen dit gezelschap in 1930 voor verras- singen zal brengen. Het gezelschap Bouber toonde zich in het aparte genre van zijn artisten een vereeni ging van den eersten rang. Na het succes van Zeemansvrouwen mogen wij van dit gezelschap zeker vermelden de speciale op- voeringen van Nacht-asyl van Maxim Gorki. Dat was schitterend. En daarna heeft het nieuwe triomfen behaald met „De Jordaan" naar Querido's meesterwerk. Voortreffelijk wat hierin bereikt is. Elsensohn als Manus Peet, Annie Verhulst als Corry waren niet te overtreffen, en nog steeds geniet het stuk de grootste belangstelling, en verdiend. Het Ned. Ind. Tooneel onder leiding van Cor Ruys bracht verschillende heel goede voorstellingen, zooals Het Groote A. B. C {Monsieur Topaze), met Lola Cornero, Cor Ruys en Nico de Jong. Groote J on eens, Ali bi en het succesvolle Bij Schemerlicht, waarin het trio Cor Ruys, Louis de Bree en Fientje de la Mar uitstekend op dreef is. Willem van der Veer en zijn ensemble heb ben heel wat stof doen opwaaien door hun voorgenomen opvoering van het stuk van Walter Hasenclever: „Huwelijken worden in den hemel gesloten". In Amsterdam en den Haag werd het stuk verboden. Toen eindelijk de titel veranderd was in: Huwelijken wor den op den Olympus gesloten en Zeus de hoofdfiguur werd, kon het in Amsterdam worden vertoond. Doch toen bleek er abso luut geen belangstelling meer voor. Een fiasco. In Alkmaar heeft het Comite voor tooneel uitvoeringen in het afgeloopen jaar weer goed werk gedaan en zeer veel succes gehad »e laatste opvoeringen van De Groote Reis en Zooeven Verschenen liggen nog frisch in 'tgeheugen. Ook in de kermisweek werd weer veel mooi tooneelwerk gebracht. De Vereeniging Alberdingk Thijm behaal de ter gelegenheid van haar 10-jarig be staan een groot artistiek succes met de op voeringen van De Nar. De Kon. Rederijkerskamer Bildcd"k wist zich door welverzorgde opvoeringen te hand haven op de plaats, die zij zich in het Alk maarsche Vereenigingsleven op tooneelgebied heeft verworven. Nog altijd geeft zij twee achtereenvolgende avonden hetzelfde stuk voor hare leden, en zij zal zeker in 1930 weer trachten zoo goed mogelijk voor den dag te komen. Het Alkmaarsch Tooneel is ook met sue ces tot haar eerste lustrum gekomen. Zijn voorstellingen trekken steeds voile zalen en wanneer nu in begin 1930 de eerste jubi leum-voorstelling wordt gegeven, zal wel blijken hoevele vrienden deze 5-jarige ver eeniging telt. De Vereeniging T. O. P. begint zich ook meer en meer op tooneelgebied te ontwikke- len; 'tgaat crescendo. De bekende tooneelleider Loevens werd ge- huldigd ter gelegenheid van zijn 25-jarig ju- bileum. De Vereeniging Falkland van Heiloo, evenals Het Alkmaarsch Tooneel, onder lei ding van den heer Rossenbacker, geeft meer- malen succesvolle opvoeringen in Alkmaar. Wij hopen dat het komende jaar in alle opzichten voor de mooie kunst van het too neel een buitengewoon jaar zal mogen zijn. Varia. 1 Febr. opening van de Julianaschool aan de Palingstraat. Den avond tevoren was het nieuwe schoolhoofd geinstal- leerd. De heer Dijkers trad op als hoofd der school in de Doelenstraat (thans Wilhelminaschool), waarvan nu als hoofd werd ge'installeerd de heer Knaap, tot dusver onderwijzer aan die school. 4 Febr. Het ijs in de Singels en grach- ten goedgekeurd. 5 Febr. Gewone weldadigheidsijswed- strijd B. IJ. C. 8 en 12 Febr. Weldadigheidsijswed- stijd van een groep particulieren, samen- werkend met de B. IJ. C. 13 Febr. Gewone uitdeeling van de B. IJ. C. 14 Febr. In een te Alkmaar gehouden vergadering van vertegenwoordigers van 26 gemeenten uit N.-Holland wordt een comity benoemd dat tegenover Ged. Staten de bezwaren dier gemeenten zal uiteen tegen de door dat college voorge nomen verhooging van de salarissen van burgemeesters, secretarissen en ont- vangers. De bevolking van Alkmaar bestond op 1 Jan. 1.1. uit 13393 mannen en 14454 vrouwen, totaa'l 27847 personen. 9 Maart. Het raadsbesluit tot aanvaar- ding van de leening van de Stichting Alkm. Ziekenhuis wordt door Ged. Sta ten goedgekeurd. 8 en 9 Maart. Op initiatief van de K. v. K. wordt het ijs in het N. Holl. Kanaal tot Helder opengebroken door den ijs- breker Zuiderzee van de firma Borg- man te Amsterdam. Van A'dam tot Krommenie was de vaart al vrij. 1 Maart. De eerste spinazie op de vei ling aangevoerd. De vaart van Alkmaar over Purmer- end naar Amsterdam opengebroken. De Alkmaar Packet hervat haar ge vvone diensten ,>p Den Helder en Zaan- dam. 13 Maart, Officieele opening van de Piusstichting in het Nassaukwartier. 20 Maart. De Alkm. IJsclub becpreekt in hare vergadering plannen tot stich ting van een ijsbaan te Alkmaar. 26 Maart. De heer G. Schotvanger te Egmond aan den Hoef heeft een kievits- ei gevonden. Het werd gekocht door den heer G. N. Meijroos aan de Laat. De machinist van de tram, die onge- veer half vijf uit Bergen naar Bergen aan Zee vertrekt, ontdekte 17 Maart op de tramrails tusschen het Jachtpad en den Franschman het hevig verminkte lijk van een ongeveer 50-jarige vrouw. Uit het onderzoek is gebleken, dat de verminkte de wed. S. uit Alkmaar is, die reeds lang zenuwpatiente was. 29 Maart. Aan de Alkmaarsche veiling door de kweekerij „Sonnevanck" de eerste sla aangevoerd en door den heer F. H. Geels de eerste raapstelen. 2 April. 43e Alg. jaarvergadering van den Bond van chr. zangvereenigingen in i ederlan'd. Officieele ontvanggt ten stadhuize. 3 April. Aan de veiling de eerste radijs aangebracht, aanvoerder de heer W. Kraakman uit All :aar. 6 April. De directie der Ned. Spoorwe- gen besluit tot electrificatie der lijn AmsterdamAlkmaar, welk werk Mei 1931 voltooid zal zijn. 12 April. Aan de exnortveiling de eer ste aardbeien aangevoerd door den heer W. Kraakman te Alkmaar en de eerste bloemkool door den heer K. Zut te Waarland. 19 April. De eerste spinazie van den konuden grond ter veiling aangevoerd. 19 April Officieele opening van het ge- bouw van het P. A. S. aan den Limmer- hoek. 19 April. B. en W. hebben het verbree- den en bestraten van den Twuyverweg opgedragen aan de firma J. Dienaar en Zonen te VMsen, voor de ingeschreven som van 25849. 16 April. Concert van Alkm. Dubbel Mannenkwartet met medewerking van solisten. Van het batig saldo werd een orgel aangekocht voor het nieuwe stads- ziekenhuis. 25 April. Opening van de 3-daagsche fancy-fair van het Witte Kruis afd. Alk maar. De baten zullen worden gevoegd bij de 5900 die reeds g-reserveerd zijn voor den bouw van een magazijn, waar- voor totaal 20.000 noodig is. 27 April5 Mei. Viering 5e eeuwfeest van het heilige bloed van Alkmaar. I Mei. De eerste komkommers op de veiling aangevoerd door den heer W. Kraakman alhier. 19 en 20 Mei. Een onzer lezers heeft de moeita genou-en op den tweeden Pink o'erdag tusschen 7 uur's morgens en 8 uur 's avonds het verkeer eens na te 1012 auto's, 187 bussen, 123 rijtuigen en 514 voetgangers. 30 Mei. Opening van het nieuwe stads- gaan. In dien tijd zijn zijn woning gepas- seerd 8746 rijwielen, 327 motorrijwielen, ziekenhuis. 3 Juni. Opening stadsautobusdienst. Het nieuwe ziekenhuis, gedurende drie dagen van 2—5 uur n.m. voor het publiek ter bezichtiging gesteld, wordt bezocht door ongeveer 7500 menschen. 5 Juni. De patienten van het oude stadsziekenhuis overgebracht naar het nieuwe. 12 Juni. Eerste beiaardconcert van den Waagtoren door de heeren Crefeld en Vincent. 30 Juni. In den muziektuin en op het Gem. Sportpark werd het Alkmaarsche Pausfeest gehouden. II Juli. In een speciale bijeenkomst in het Gulden Vlies wordt de heer P. Schip- per door personeel der 3e Gemeente- school, leerlingen en oud-leerlingen ge- huldigd bij zijn aftreden als hoofd dier school, na 47 jaren het onderwijs te heb ben gediend. 20 Juli. De jeugdherberg aan het Zeg- lis geopend. 21 Juli. Voor de eerste maal rennen op de draverijen van de Kennemer Sport- club 20 Juli. Verg. Bond van Pluimveehou- ders in Noordholland. Officieele ont- vangst ten stadhuize. 12 Aug. Alg. verg. van de Nederland- sche vereeniging tot afschaffing van al- coholhoudende dranken. 26 Aug. De machinist A. de Jong bij het station Warmenhuizen tusschen de buffers geraakt en doodgedrukt. 29 Aug. Op het stationsemplacement wordt de losse werkman H. v. S. aange- reden door een naar Egmond vertrek- kende tram. In het r. k. ziekenhuis moest een voet geamputeerd worden. Bovendien had de man nog hoofdwon- den on<*eloopen. 3 Sept, werd in het Gulden Vlies een algemeene vergadering gehouden van den R. K. Nederlandschen Boeren- en Tuir.dersbond, onder voorzitterschap van den hee" ,T. Th. Verhe°'°,en te Bug- genum (Limburg). Officieele ontvangst t„n stadhuize. 9 Sept. Een gedeelte der zoutziedevij van den heer C. Bosman een prooi der vlammen. 20, 21 en 22 Sept. Floralia-tentoonstel- ling in den Muziektuin. 2129 Sept. Tentoonstelling vanwege de beide middenstandsvereenigingen G.a.m.i.t, 12 Oct. Plechtige onthulling en over- dracht aan het gemeentebestuur van de monumental e bank in den tuin van het neutrale centrale ziekenhuis, aangebo- den door de Stichting „Alkmaarsch Centraal neutraal ziekenhuis met klas- senverpleging. 17 Oct. De heer P. Boendermaker Cz. te Bergen staat een 200-tal schilderijen in bruikleen af aan het neutrale centrale ziekenhuis. 19 October. Officieele opening van de Lindenschool. 29 Oct. Aanbesteding bouw r. k. ly- ceum, 40 inschrijvers, laagst G. Kabel te Castricum 299.900, hoogste P. Doorn te St. Maartensbrug met 382000. Bouw opgedragen aan C. van Latum te Alk maar voor 309.500. 17 Nov. Opening districts-consulatatie- bureau voor bestrijding t. b. c. 22 Nov. De tweelingzusters G. Kok Timmerman en T. Rike—Timmerman 80 jaar. 23 Nov. Brand boerderij van den heer Borst aan den Helderscheweg. Omaeviiig. 8 Jan. Te Lutjebroek twee kinderen van W. Broers door het ijs gezakt en verdronken. Te Zuidscharwoude de 12-jarige Willem Groot bij het uit school naar huis gaan door het ijs gezakt en verdronken. 20 Febr. Spoorwegongeluk te Kwadijk Vijf gewonden, waarvan een ernstig. 23 Febr. De auto van den heer A. J. B te Schermerhorn reed tegen een hek op diens erf en kantelde op het ijs. Mevr. B. werd dood onder den wagen weggehaald. 22 Mrt. Te Oosthuizen is de 65-jarige heer T. v. d. Meer, hoofd der school te Scharwoude, door den trein gegrepen en ge- dood. 28 Maart. Wegens vereeniging van de gemeenten Zijpe en Petten zijn met ingang van 1 Mei eervol ontslagen de burgemees ters dier gemeenten, resp. de heeren J. de Moor en H. S. Eriks en is met ingang van denzelfden datum benoemd tot burgemeester der gemeente Zijpe de heer J. de Moor. 30 Maart. De Kaasfabriek te Dirkshorn opgeheven na een 40-jarig bestaan. 18 April. De gemeenteraad van Koedijk besluit met 6 tegen 1 stem (de heer Smit) tot aankoop van een terrein voor den bouw van een nieuw raadhuis. Met algemeene stemmen wordt besloten tot aanleg van een rijwiel- en voetpad door de Daalmeer. 21 April. Groote brand te Koedijk; huizen in de asch gelegd. 2 Mei. De gemeenteraad van Schoorl be sluit het oude raadhuis plus 500 aan te bieden aan de Vereeniging Hendrick de Keijzer, die bereid is het geschenk te aan- vaarden en het gebouw achterwaarts te plaatsen, mits het Rijk en de Provincie elk 1000 zullen willen bijdragen in de kosten, die totaal 3000 zullen bedragen. De ge meente zal het gebouw kunnen blijven ge- bruiken voor polaervergaderingen e. d. 1 Mei. Aan den heer Jb. de Beurs te Pet- ten de gouden medaille van verdienste toege- kend van de N. en Z. Holl. Reddingmaat- schappij, in verband met het 24-jarig lid- maatschap van het bestuur der plaatselijke afdeeling. 3 Mei. Te Barsingerhorn werd aanbe- steed het bouwen van een noodslachtplaats met inrichting voor de verwerking van afge- keurd vee en vleesch van den vleeschkeu- ringsdienst, kring Barsingerhorn. Laagste inschrijver was M. de Groot te Heerenveen, massa a. 61.800, b. 63.900. 11 Mei. De burgemeester der gemeente Bovenkarspel, de heer C. Boon Jzn., oud 72 jaar, die gedurende 20 jaar zijn functie on- afgebroken had vervuld, is overleden. 31 Mei. De raad van Koedijk besluit tot het aangaan van een leening van 25000 voor den bouw van een nieuw raadhuis. 2 Juni. Concours te Bergen van den Bond van Zangvereenigingen. 14 Juli. Het badhotel Zeezicht te Eg mond aan Zee van de N. V. Maatschappij Zeebad officieel geopend. 18 Juli. Eerste steenlegging van het nieuwe Raadhuis te Noordscharwoude. 9 Aug. Officieele opening van de bloem- bollenveiling te Broek op Langendijk. 7 Aug. Groote verlichtingsavond te Ber gen. 2 Aug. Ontploffing in de werkplaats van den smid G. v. Harlingen, in de Ramen te Floom. De eigenaar en de 24-jarige L. de Schagen gewond en opgenomen in het zie- kenhius. De brand, die ontstaan was, werd spoedig gebluscht. 3 Sept. De heer J. J. M. Wiegman, tot dusver burgemeester van Heemskerk, doet zijn intrede als zoodanig te Wassenaar. 11 Sept. De gemeenteraad van Schoorl besluit tot verbetering en verbreeding van den Duinweg, den Heerenweg, den Laanweg en den Damweg. 13 Sept. De Raad van Koedijk beaprcekt weer de kwestie va nhet onderhoud van het aan te leggen voet- en rijwielpad naar St. Pancras. Koedijk wil dat onderhoud bekosti- gen in eigen gemeente en wenscht eenzelfden regel voor St. Pancras. Deze gemeente wil echter betaling van het totale onderhoud in verhouding tot het zielental van beide ge meenten. Om tot een einde te komen, stelde St. Pancras voor een arbitrage-commissie te benoemen, wier uitspraak binend zou zijn. Koedijk wilde daar niet op ingaan en be- sloot Ged. Staten om advies te vragen en aan St. Prancras in overweging te geven zulks ook te doen. Men meende in Koedijk, dat er geen han- dels zaak gemaakt moest worden van deze kwestie. 17, 18 en 19 Sept. Groote feesten in Heerhugowaard ter herdenking van het be gin met de drooglegging. 300 jaar geleden. 20 Sept. Inbraak bij den heer Overtoom, kassier van de boerenleenbank te Heerhugo- waard-Noord. Ongeveer 3000 werd ge- stolen. 23 Sept. De Raad van Sint Pancras ver- werpt het voorstel van Koedijk om Ged. Sta ten te kennen in de kwestie over het onder houd van het te leggen fietspad. Als uiterste datum van de beslissing houdt St. Pancras vast aan 1 Oct. 2 Oct. Het nieuwe veilingsgebouw te Ob- dam geopend. De Twuyverweg heropend. J. de Boer, lid van den Raad van Ursem, overleden. Officieele opening van de leeszaal te Put- merend. 14 Oct. Benoemd tot burgemeester van Heemskerk de heer W. M. J. A. Vreugde, die 30 Oct. als zoodanig werd ge'installeerd. 15 Oct. Tot lid van Ged. Staten door Prov. Staten gekozen de heer P. J. de Ver- schure, r.k., te Amsterdam, in de plaats van den heer Hendrix, die tot lid der Eerste Ka- mer was benoemd. 15 Oct. Officieele opening van het ge bouw voor sport en kunst te Heiloo. 17 Oct. De gemeenteraad van Koedijk stemt in met het plan van St. Pancras om arbitrage in te roepen voor de kwestie om- trent het te leggen voetpad. De gemeenteraad van Koedijk besluit geen verhaal van pensioensbijdragen meer toe ie passen op ambtenaarssalarissen. 30 Oct. De gemeenteraad van Schoorl het heffings-percentage van den hoofdelijken omslag voor het jaar 1930 te brengen van 1.4 op 1.3. Hierdoor wordt dus het belasting- percentage met 0.1 verlaagd. Verder werd met alg. stemmen besloten B. en W. te machtigen tot het aangaan van een geldleening groot 100.000, voor het mak-m van een klinkerbestrating op den weg van Bergen tot Kamperduin en deze te brengen op 4.25 M. beharding. Ook zullen de Laan- en Duinweg verbeterd worden. 12 Nov. De gemeenteraad van Oudorp verwerpt met 4 tegen 3 stemmen een voor stel van B. en W. tot gebiedsafstand aan Alkmaar. 19 Dec. Gemeenteraad Schoorl besluit tot den aanleg van kookgasleiding, ingevolge aanbieding van de gemeente Warmenhuizen. liandboiiw, Aan uwe uitnoodiging om einde 1929 een beschouwing te geven over bovenstaand on- derwerp voldoe ik gaarne, zij het ook dat de toon geen optimistische kan zijn. De land- bouw ondergaat bijna altijd eene beweging, hetzij op- of nedergaande. De laatste vorm is thans de overheerschende. Voor de hoofdbe' drijven als graan en zuivel is vooral de da- ling in de eerste ingrijpend geweest. Ook de tuinbouw heeft geen al te groote reden tot roemen. Van de overige bedrijfsvormen, van hoeveel beteekenis ook, kan men niet zeggen dat zij het geheel in belangrijke mate be- invloeden. De groote uitbreiding van de bloembollenteelt wijst wel op goede uit- ,komsten gedurende zekeren tijd, o? het voor de toekomst bloei belooft moet afgewacht worden. Vast staat intusschen dat in som- mige streken de landprijzen in sterke mate den invloed van deze cultuur ondervinden. Plaatselijk zijn groote nadeelen geleden door den strengen winter van het vorig jaar en den drogen zomer van 1929. Menig landbouwer, zoo groote als kleine ziet zich voor geldelijke moeielijkheden ge- plaatst en het stemt droevig te weten hoe ve len een wissen ondergang tegemoet gaan als een zeker geldelijk of persoonlijk weerstands vermogen, of wel beide, ontbreken. Onder be paalde omstandigheden kan een Oudejaars avond-overpeinzing uitgangspunt vinden in een zekere tevredenheid over den gang van zaken in het afgeloopen jaar. Deze tevreden heid ontbreekt tegenwoordig in den land- bouw geheel. Het ontbreekt in ons land niet aan pogingen om ten deze verbeter:-~ aan te brengen. Men twist over de vraag of het bui- tenland kan worden afgeleerd om onze ex- portartikelen te belasten. Onze tegenwoordi- ge regeering is bezig de aanbevolen middelen on hunne doeltreffendheid te onderzoeken. Een andere verbetering wordt gezien in een aanhangig ontwerp pachtwet. Dit maakt groote kans, aanzienlijk verscherpt ten bate van den pachter, een meerderheid te vinden in de 2e Kamer van de Staten-Generaal. Naar de meening van sommigen zou dit een juis- tere verdeeling van winsten tusschen eige naar en gebruiker van den bodem mogelijk maken. Deze stellen zich den toestand voor alsof alle eigenaars rijke uitbuiters, alle pachters arme clrommels en alle bedrijfstechniek blij- vend zouden zijn. Wat intusschen allerminst juist is. Bovendien moet er, om winst te deelen, ook winst zijn en deze is in ons exportland van het buitenland niet af te dwingen. Een hier- mee samenhangend denkbeeld is dat de staat bepaalde prijzen voor de producten zou ga- randeeren en alzoo inkomens voor den land bouwer zou scheppen gelijk aan die welke hij door bezoldigingsbesluit, sociale voorzie- ningen en werkloosheidssteun voor andere groepen in de maatschappij zou trachten te scheppen. In Zwitserland is dit denkbeeld in toepassing gebracht en loopt volmaakt vast als daling van eenigen omvang in de prijzen der exportproducten intreedt. In de U. S. van Noord-Amerika hebben immigratiebeperking, invoerrechten, daaruit geboren trusts kunst- matig een welvaart in het leven geroepen die den landbouwer noodlottig is geworden. Met industrie-artikelen, zit de Amerikaansche landbouwer hopeloos in den knel en wacht thans op steun naar den vorm van het mis- lukte Zwitsersche stelsel. Op den duur zou hier een herstel zijn ingetreden en een toe- stand zijn ontstaan juist als die welke uit het vrije spel van vraag en aanbod zou zijn ont staan. Men kon dan van nieuws af begirmen waarbij, naar bekend model, J - grenzen van iemands beurs zijne meening bepalen. Een meening waarbij passende gevoelsargumen- ten worden uitgevonden. Vooral de politiek wordt hieraan dienstbaar gemaakt. Van re- centen datum kennen wij de poging van En- gelsche mijneigenaars en mijnarbeiders om de rekening voor hunne welvaart te doen be- talen door hunne onbeschermde medebur- gers. Naar het zich laat aanzien zal deze vlieger niet opgaan. Intusschen een bewijs dat in de politiek van de maatschappelijke groepen „charity begins at home". En niet in Engeland alleen. Het is zeer de vraag of goed onderlegde, niet zeer kapitaalkrachtige, landbouwers verstandig doen op verbeterin- gen van deze soort te wachten. Zooals overal, is in ons land de positie van den landbouw er een van bepaalde verhou- dingen. Verschillende maatregelen, waaron- der zeer nuttige, leiden lot duurder leven en dit weer tot duurdere productie. Dit schept de behoefte aan grooter inkomen, juist ook voor den landbouwer. Aangenomen dat de Staat terug sckrikt voor de mogelijkheid om garantieprijzen voor den landbouw te handhaven, ligt de eenige mogelijkheid voor onzen landbouw in buiten- landsche prijsvorming van onze producten. Deze niet in de hand hebbend, rest hem een goed heenkomen te zoeken naar gebieden waar deze verhoudingen minder het kenmerk dragen s an eene te dichte bevolking. Emigratie dus die in een vroegere crisis velen ten zegen is geweest. Velen, wier naza- ten er niet aan denken zich weer in Holland te vestigen. Flinke jonge krachten, met eenig kapitaal, moeten niet wachten tot zij hier op steun van de gemeenschap zijn aan- gewezen, al ware het alleen uit overweging dat het hier met de reeds bestaande vormen van steun gaat vastloopen. Het is voor jonge goed onderlegde krach ten niet zoo erg een land te gaan verlaten dat door dichte bevolking, door economischen druk tusschen groote volken, en verpolitiekte sociologie voor de toekomst weinig belooft. Van verschillende zijden wordt tegenwoordig emigratie beschouwd als een van de doeltref- fende middelen om de economische concur rence hier te lande te doen afnemen en de regeering geeft hierbij goede adviezen. Niet alien kunnen en ook niet alien behoe- ven echter het uiterste middel van emigratie toe te passen. In dit najaav valt reeds op te merken een zekere stugheiu in de landprijzen, vooral in Friesland. Dit was ook het geval in 1896, toen gebruikers van land, zoo pachter als eigenaar, geen geld meer konden of wilden verspelen aan land dat te duur was. Die da- ling ontstaat het eerst op plaatsen welke niet het meeste comfort bieden, dus niet op die plaatsen waar gefortuneerde ouders voor hunne ki.nderen een boerderij, desnoods tegen grof geld, wenschen te bezitten. Voor hen die hier meenen te moeten blijven bieden de ont- ginningen en de aan te winnen Zuiderzee- gronden wel vooruitzicht, meer dan de oude- re gronden die nog langen tijd voor meer in tensive cultuur begeerd en alzoo duur blij ven. Een ander middel van verruiming ont- snapt nog aan veler aandacht. De goedkoo- pere bemesting met synthetische hulpmest- stoffen opent de mogelijkheid om bedrijven te stichten met veel minder grond dan voor- heen het geval was. Deze factor kan van nog grooter belang zijn voor de verruiming dan het aan te winnen Zuiderzeegebied. Hierbij kan verwacht worden dat de flink- sten onder de jongeren zich hier kunnen handhaven, mits zij geen voorbeeld nemen aan de zelfgenoegzamen die verbetering mee nen te kunnen ontberen en ook niet aan her die de gemeenschap voor hun bestaan te hulp roepen. D. DE BOER Dz. Stompetoren, Oudejaarsavond 1929. Sport. Het jaar '29 is op Sportgebied natuurlijk voor ons land niet zoo belangrijk geweest als het Olympiadejaar '28. Voetbal mag zich nog steeds in groote po- pulariteit verheugen. Maar en in internatio- naal voetbal en in eersteklas wedstrijden, wordt toch niet meer datgene te zien gegeven wat spelkwaliteit betreft, dat men redelijker- wijs mag verwachten. Het spel heeft zich wei geweldig verbreid, maar de kwaliteit is niet verbeterd. Ieder weet wat een moeite het te genwoordig de technische Commissie van den K. N. V. B. kost een elftal van internationale kwaliteit samen te stellen. Wij schrijven hier K. N. V. B., omdat de Voetbalbond, die 40 jaren lang aan het spel leiding heeft gegeven, in December ter eere van zijn 40-jarig jubileum het predicaat Ko- ninklijke heeft gekregen. Het jubileum is op feesteliike wijze gevierd en de jubileumwed- strijd tegen Belgie werd door ons elftal met 10 gewonnen. Men had algemeen dit suc ces na de nederlaag tegen de Noren niet ver wacht. Het kampioenschap van Nederland werd in 1929 gewonnen door P. S. V. uit Eindho ven in eindstrijd met de andere kampioenen Velofitas, Go Ahead, Sparta en Feijenoord. Excelsior wist zich in de promotie-compe- titie te handhaven, terwijl U. V. V. haar eersteklasseschap verloor aan Haarlem in strijd met Zeeburgia. In Alkmaar blijft men nog steeds hopen op een eerste klasse club. Ook het einde van het seizoen bracht teleurstelling. Er had be- stuurswisseling plaats, en in't begin van de nieuwe competitie ging alles voorspoedig voor Alcmaria, zoodat na 7 wedstrijden slechts 1 punt was verspeeld. Toen kwamen echter drie tegenslagen wat de kansen ernstig heeft bedreigd. Nog is alles echter niet ver- loren. Er kan in 1930 nog heel wat gebeu- ren. We zullen er het beste van hopen. De terrein-inrichting is uitstekend en ge zien de fraaie plannen voor nieuwe tribune- bouw kan men verwachten, dat Alkmaar spoedig een beslist eersteklas Sportpark j rijk zal zijn. graan op export aangewezen en betalende I Met zeer veel genoegen zullen de paarden- consument van kunstmatig duurgeworden 1 sportliefhebbers hebben geconstateerd, dat de L c=

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 15