Hoe Nederland 1929 zag vaorbij gaan. Een bizonder groot aantal branden Nog steeds grijnst de dood aan de onbewaakte overwegen draverijen zich in steeds stijgende belang stelling mochte nverheugen. Een verschil met 1928. En we twijfelen niet of in 1930 zal het bij de draverijen der Kennemer Sportclub weer even zoo zijn als vroeger. De Kennemer Sportclub te Alkmaar ver- deelde 13 draverijen over 4 dagen met 106 'paarden, loofde 5150 aan prijzen uit, iwaarvan 5100 werd uitbetaald. Het gou- den horloge, dat het gemeentebestuur had uit- geloofd voor den pikeur, die het meest aantal malen aan de draverijen had deelgenomen, kwam in het bezit van G. Ensing. Ook de Motorraces, georganiseerd door V. V. V. trokken zeer veel belangstelling. Al- deen was het te betreuren, dat de regen eenige malen als spelbreker optrad. Dat men echter terdege met de motorsport rekening i'houdt, bewijst wel het in orde maken van de baan, met prachtige ophoogingen en vernieu- wingen in de bochten. Dit zullen geduchte verbeteringen blijken. Tennis mag zich in groote bloei verheugen. Het zomerspel wordt meer en meer beoefend. De groote wedstrijden dit jaar te Bergen aan Zee gehouden, waren een succes. Ook aan Hockey wordt gedaan, en een Alkmaarsch hockey-elftal speelt thans in de derde klasse van den Ned. Hockeybond. De Korfbalclub K. V. K. V. weet zich in de tweede klasse best te doen gelden, doch het behalen van het kampioenschap schijnt ook daar niet mee te vallen. Athletiek wordt in den zomer druk be oefend. Wat het zwemmen betreft zien de liefheb- bers alhier met groote belangstelling uit naar verwezenlijking van de plannen tot stichting van een overdekte bad- en zweminrichting, die aan de beste eischen voldoet. In het begin van het jaar stond door den strengen winter de schaatsensport bovenaan, en onze kranige Hollandsche rijders hebben toen menig succes kunnen, boeken. Van der Scheer, onze nationale kampioen, Heiden, Hooftman, Pronk, Kaan en de 18-jarige Keetman uit Winkel deden veel van zich spreken. En thans zijn verschillende onzer veelbelovende rijders weer in Davos in trai ning. Er wordt veel van hen verwacht. Op zwemgebied behaalden onze nationale favorieten de dames Braun, Baron en Vier- dag weer prachtige successen. Een toer naar Zuid-Arika ging niet door. Mej. Baron ge- raakte door haar verloving voor de wedstrijd- zwemsport verloren en Zus Braun moet het nu met andere sterren opknappen. Op 14 Juli zwom Mej. Martha Snel uit den Haag in 6H uur van Hoek van Holland naar Scheveningen. Een toekomstige Kanaal- zwemster. In de Davis Cup wedstrijden verloren on ze tennissers van Hongarije met 32, door- dat Timmer niet geheel fit was. De wereldkampioen schaker: Aljechin werd uitgedaagd door Bogoljubow, doch hij wist zijn titel te behouden met 15 K tegen 954 punt. Nu is in 1930 vermoedelijk Ca- pablanca weer aan de beurt. De Kegelsport mocht zich in het afgeloo- pen jaar in Alkmaar weer in stijgende be langstelling verheugen. Dat bewezen de con- coursen van den A. K. B. Zoo leeft de Sport allerwege en op alle ge- bied. Zij is een hoogst belangrijk onderdeel van het maatschappelijk leven gew&rden, en indien de voorteekenen niet bedriegen, zal 1930 op Sportgebied nog belangrijker zijn dan het afgeloopen jaar. In a!le takken der sport wil men vooruit en dat moet tot alge- meener en intenser beoefening leiden. Doch men moet maat weten te houden. Overdrij- ving schaadt ook hier. Moge 1930 voor ons land en ook voor Alkmaar vele sportieve successen brengen. Zij, die heen gingen OadejaarsavondNog slechts wei- nige uren en de klokken zullen ons ver- tellen, dat weer een klein deeltje van den onmetelijken tijd is verstreken, een deeltje dat wij een jaar noemen, dat, als het v66r ons ligt, zoo lang kan schijnen, maar dat bij een echterom-blikken zoo kort isHoe kort lijkt het nog maar geleden dat wij met het einde van het ,vorige jaar in het zicht, ons neerzetten om een overzicht te geven van wat 1928 ons deed beleven. Wij zullen thans, nu „we weer een jaar verder zijn, onze aan- 4eekeningen eens nagaan en in het ge- heugen terugroepen wat ons de moeite ;waard lijkt aan de vergetelheid te wor den ontrukt. Laten we beginnen met het jnbiI6 van de koningin-moeder. 't Was den 7 Jan. 50 jaar geleden dat ^zij als gemalin van koning Willem III |in Nederland kwam en voor hen, die ,nota hebben genomen van wat deze ihoogstaande vrouw sinds dien tod voor het Nederlandsche volk en speciaal voor het lijdende deel is geweest, zal het de uatuurlijkste zaak ter wereld zijn, dat men allerwege zich opmaakte om haar te huldigen. De vrouwen in Nederland en de overzeesche gebieden gingen voor- aan en boden kostbare geschenken aan dm van hare aanhankelijkheid te getui- jgen. Het laatste van deze iubileumsge- ,§chenken werd den 18 Nov. aangeboden, ;een geschenk van de vrouwen in Ned.- fndig, en wel een kamerschut, waaraan om herhaling te voorkomen. De torpe- dojager, die het eerst vertrok, bleef in de bedreigde gebieden totdat het andere vaartuig was gearriveerd en vertrok toen weer naar Nederland, de verdere bewaking aan de Hertog Hendrik over- latende. Voor den pas in Aug. 1928 benoemden en den 11 Jan. dezes jaars naar Curacao vertrokken gouverneur ir. Fruytier was deze heele zaak al 'n zeer onaangenaam geval, dat meteen 'n eind maakte aan zijn loopbaan als regeerder, want den 14 Sept. vertrok hij op verzoek der moeder- landsche regeering naar Holland, om de geheele toedracht van den overval mondeling toe te lichten. Den 12 Nov. werd hem eervol ontslag verleend, waar- op tien dagen later zijn benoeming tot hoofdinspecteur van den arbeid volgde, welke functie hij ook bekleedde v66r zijn vertrek naar West-Indie. Als gouverneur van Curacao zal hij worden opgevolgd door den majoor van den generalen staf B. W. T. van Slobbe, die half Febr. a.s. daarheen zal vertrek- ken. De beste wenschen voor zijn bestuur vergezellen hem. Wetgevende arbeid. He spreekt vanzelf dat lang niet alle maa .egelen en bepalingen, die uit onze wettenfabriek kwamen, de instemming hadden van alle landgenooten en zeker zal het nooit zoover komen. Daar is b.v. de vacinnedwang, op be- houd waarvan eenerzijds wordt aange- jjpoor achttien Javanen ruim een jaar diongen, terwijl anderzijds dezelfde be- gewerkt is. paling wordt verfoeid. Intusschen zul De Kamerverkiezingen, I len deze tegenstanders wel weer voor pnet zulke groote verwachtingen voor Seen linksche overwinning door de par- ijjen aan die zijde tegemoet gezien en door jde rechtsche dito in vertrouwen afge- ivacht, hebben de meerderheid der rech- ijterzijde bestendigd, 57 tea-en 43. Veelvul- dig zijn de besprekingen geweest, die door de partijleiders met de koningin werden gevoerd, alvorens een grondslag was gevonden voor een te vormen mi- nisterie, want men zou en wilde iets anders dan het extra-parlementair ka- jbinet, dat nu al eenige jaren aan het bewind was, maar waarvan naar veler meening geen groot werk te wachten was. En de uitkomst? Zij bracht ons een regeering die men als een coalitie-regee- ring kan beschouwen. Voor de voor- standers van staatspensioen was de ver- kiezingsuitslag in elk geval een tegen- valler. Als voorzitter van de Tweede Kamer werd door de koningin aangewezen de heer J. R. H. van Schaik, lid dier Ka mer, terwijl als voorzitter van de Eerste Kamer optreedt mr. W. L. baron de Vos van Steenwijk. De overval op Curaoao. Men kent de geschiedenis. Den 8 Juni kwam een bende Venezolaansche op- standelingen op Curacao, nam bij ver- rassing het fort gemakkelijk gemaakt doordateen deel der bezetting in de stad was doodde enkelen die zich te weer stelden, maakte zich meester van wapens en ammunitie en nam tevens den gouverneur gevangen, dien men meenam op het eveneens veroverde Amerikaansche stoomschip Maracaibo. Den volgenden dag stuurde men hem terug. Men noemde het een operette-overval en misschien met recht, als er niet een ernstiger kant aan het geval had geze- ten. iets dat wijst op schuldige nalatig- heid der regeering om de kolonie vol- doende te beveiligen. Direct na ont- vangst van het bericht in het moeder- land heeft men hier met den sabel ge- rammeld en met bekwamen spoed een torpedo-jager met een handjevol mari- niers en een oud pantserschip gezonden, een jaar tevreden gesteld worden, d.w.z. de dwang zal wel weer een jaar worden opgeschort, zooals dat nu al een paar jaren achtereen gebeurd is. Den 3 Dec. vereenigde zich de Tweede Kamer met een dergelijke opschorting; de Eerste Kamer heeft haar goedkeuring er gister (30 Dec.) aan verleend. Een teleurstelling voor velen zal het zijn geweest, dat de Tweede Kamer den 14 Nov. een motie van den heer Ter Laan vervvierp, waarmee een wijziging van het bezoldigingsbesluit werd be- oogd. Na afschaffng van den suikeraccijns (op 17 Dec. door de Tweede Kamer) mag men hopen op voortzetting van vermin- dering van deze soort heffingen. Nu de Eerste Kamer op 11 Dec. de ambtenarenwet heeft aangenomen, zal de invoering binnen korten tijd wel te- gemoet mogen worden gezien. De ziektewet, den 18 April door de Tweede Kamer en op 20 Juni door den Senaat goedgekeurcl, zal 'n heele omme- keer brengen in het ziekenfondswezen, voornamelijk ten aanzien van de kleine fondsen. (Invoering waarschijnlijk on- geveer Maart). -Het wetscntwerp op den landarbeid van kinderen werd den 21 Febr. door de Tweede Kamer aangenomen. De oude Kamer heeft nog als een zeer belangrijke wet aangenomen de nieuwe regeling van de financieele verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten, een regeling, die aan de rijksidiatkist een slordige veertig millioen zal kosten, welk bedrag mil ster De Geer blijkens zijn mededeeling van 12 Nov. in de Tweede Kamer hoopt te kunnen vinden zonder belastingverhooging. Hieruit blijkt zeker wel een goede financieele toestand van ons land, dat zich blijkbaar heeft hersteld van de in- .zinking na den oorlog. Het beste kan men dit waarnemen aan de ruime oiltvangsten waar het de rijks- middelen betreft. De eerste negen maan- den van 1929 waren die 12.080.000 hoo- ger dan in eenzelfde tijdperk van het jaar tevoren. Een nadere regeling ;aet Belgie over' het verdrag van 1839 is nog niet tot stand kunnen komen. Wel is herhaalde- lijk gezegd, dat voorstellen daartoe wa ren gedaan, maar verder is men in elk geval nog niet gekomen. De publicatie door *t Utr. Dbl. van do- cumenten over een overeenkomst tus schen Belgig en Frankrijk ingeval van een nieuwen oorlog met Duitschland, heeft daar ook geen goed aan gedaan. Immers, in dat verdrag werd gezegd dat bij een eventueelen oorlog een Belgisch leger door ons Limburg zou trekken, en meer van het fraais. Begrijpelijkerwijze wekte het publiceeren van dergelijke overeenkomsten overal de grootste be- vrcemding en allerwege werden uitin- gen van verontwaardiging gehoord, wat er op wijst dat men den vredelievenden wind, die er sinds eenige jaren over de wereld waait, nog niet heel sterk achtte. 't Utr. Dagbl. betoogde met klem dat het verdrag juist was er. gaf zelfs een af- druk van de wat zij noemde officieele stukken. En tochbleek het blad slachtoffer te zijn geworden van een vervalsching. Van het bestaan van een stuk als het gepubliceerde was niets waar, maar dan ook totaal niets! Wat er over deze kwestie nog wel allemaal te doen is geweest, gaan we nu verder maar stilzwijgend voorbij. De lange barre winter. In tegenstelling met het algemeen ge- bruikelijke gezegde, dat strenge heeren niet lang regeeren, heeft koning Winter ons in 1929 geducht zijn macht laten voelen, niet maar een paar dagen, neen, weken aaneen heeft hij geregeerd op een wijze zooals wij dat van hem sinds ja ren niet meer gewend waren. Weken lang zijn vaarten en plassen gesloten geweest met een ijskorst die hier en daar een dikte bereikte van bijna een meter. Binncnvaart was totaal onmo- gelijk, de groote rivieren waren zoo ste- vig toegevioren dat men wegen maak te over het ijs, iets wat in een kwart- eeuw niet voorkwam. Alle verkeer, zwa- re vrachtauto's zoowel als wandelaars en fietsers, gingen over deze* „brug- gen", feesten werden georganiseerd waar anders de golven krijgertje spelen. De Zuiderzee werd een racebaan voor automobilisten, fiets- en wandeltochten wei&en gemaakt in alle richtingen over wat nog zee is; ijs-zeilwedstrijden had den weer eens plaats tusschen Marken en Volendam. Als de strenge winter niets anders had veroorzaakt, och, dan was het niet erg geweest, uit sportief oogpunt beschouwd zelfs interessant, maar jammer genoeg was de buitengewone kou oorzaak van zeer veel leed en bittere armoede en te vens schuld van ontijdig sterven van veel wild en vogels. De Wadden-eilan- den waren geheel gelsoleerd, er kwam een tekort aan levensmiddelen en de post kon niet worden verzon- den. De moderne techniek kwam hier te hulp: per vliegtuig werd in een en ander voorzien, zelfs werden in ern- stige gevallen de zieken per vliegmachi- ne vervoerd. De werkloosliejd nam voortdurend toe, omdat steeds meef bedrijven tenge- volge van de kou, die vrijwel alien aan- voer van material en belette, moesten worden stopgezet. Immers de spoorwegen, welke ge duchte prestaties in die dagen ook verricht werden, hebben onmogelijk aan de plotseling gestelde eischen ten voile kunnen voldoen. Nu alle vervoer over grootere afstanden per trein moest ge- beuren wegens het stilliggen van de scheepvaart, konden de spoorwegen met den besten wil niet voorzien in alle be- hoeften van vervoer. Het transporteeren van levensmiddelen e. d. ging natuurlijk voor er werden zelfs op bepaalde da gen geen andere goederen ten vervoer aangenomen zoodat de andere vrach- ten wel eens in den knel geraakten. Er is in die dagen zeer hard gewerkt aan de spoorwegen en dat er wat te wen schen bleef is heusch geen gevolg van slechte organisatie, maar komt alleen op rekening van overmacht. Maar intusschen werd door het niet op tijd aankomen van verschillende zendingen het leger van de werkloozen steeds grooter, zoodat het aantal van hen die steun moesten ontvangen ook voortdurend steeg. In de onderscheidene gemeenten wef-den grootere offers ge- eischt om de menschen voor ondergang te behoeden. Gelulckig bleef het publiek niet achterwege in het betoonen van liefdadigheid. Wij herinneren b.v. aan hetgeen op dit terrein in onze eigen woonplaats werd gedaan. Hoeveel zoo- genaamde stille armoede Is er niet door liefdadigheid gelenigd. Maar wie zal zeggen hoeveel er desondanks nog gele den is! Alleen reeds als we er aan her inneren dat er in die koude dagen in ons land menschen zijn geweest, die in hunne woning van kou bezweken, zegt dit al genoeg. Het aantal bevroren neuzen, handen en voeten was in die dagen legio. Natuurlijk is ten slotte aan de felle kou ten eind gekomen en toen was alle leed spoedig vergeten. Zonder overstroomingen te veroorza- ken heeft de groote ijsmassa zich in on ze rivieren losgemaakt om zeewaarts af te drijven. De natuur was ons ditmaal genadig geweest en had de ijslaag vast- gekgd in tijden van laag water, zo- lat de losgebroken ijsschotsen meer ruimte hadden met als gevolg minder opeen- hooping. Dat wil echter niet zeggen, dat zonder medewerking van de mannen van den rijkswaterstaat ook alles zoo goed zou zijn afgeloopen. Zij toch heb ben met hulp van de genie hier en daar gewerkt met dynamiet en ijsbrekers om het gevaar te keeren en gelukkig zijn zij daarin geslaagd. De koningin toonde door persoonlijk bezoek hare belang- stellinc voor dit werk. Toch heeft dit losgebroken ijs nog een viertal slachtoffer's gevraagd, waarvan drie uit 6£n gezin. 't Was in Varik in de Betuwe, waar eenige menschen od een der kribben langs de Waal stonden te kijken naar het werk van een ijsbreker, toen plotseling een groote ijsschots los- schoot en over de kribba sloeg, waar de menschen stonden. Slechts 6en van hen heeft zich kunnen redden, de vier ande- ren werden meepes'eurd en verdwenen onder het ijs. Met moeite kon men drie verminkte lijken daaruit loswringen, het vierde werd pas den 9 April door de rivier teruggegeven. Langzaam verdween overal het ijs en t- ad het a jorjaar in, .1 wat laat, maar misschien juist daarom met extra vreugde begroet. Als een curiositeit. zij hier nog ver.neld, dat den 18 Juni op hat terrein van de steenfabriek „Kisveld" onder Neede bij het afgraven van klei van een opslagplaats nog een hardbevro- ren laag werd aangetroffen van 75 c.M. dikte. Wel een bewijs van de felheid waarmee de y Inter zb'n scepter had ga- zwaaid. In verband met wat wij hierboven s -even over tra ••rakte bij desn-Dc- wegen tijdens de vorstperiode, is het misschien ..or velen wel interessant ais we nog eens m-edeelen. dat het aocde- renvervoer in de eerste drie maanden van dit jaar 2.700.000 meer opbracht dan in het eerste kwartaal van 1928. Op den langen barren winter volgde een mooie zomer, miss hien naar veler meening wel wat droog. Deze klacht heeft zeer zeker reden van bestaan, want door het langdurig gemis aan regen is v .-an d.a grasoo-st m: -V even '- van andere gewassen, terwijl er voorts hier on daa:. gebi kwam "in rink- water, waaraan men juist in warme da gen zoo groote behoefte heeft. En warm was het, weken achtereen konden de vacantiegangers genieten van wat zij zoozeer wenschen. Vele menschen verdroifken. Intusschen heeft die warmte ook hare nadeelen: het aantal gevallen van ver- drinking is dan veel grooter dan anders, tengevolge van ongelukken bij het zwem men. Van deze ongelukken hebben wij in den loop van het jaar vele opgeteekend en de meest tragische willen wij hier in herinnering brengen. Den 27 Mei ging te Papendrecht een onderwijzer met zijn leerlingen baden. Een der kinderen raakte in een draai- kolk en toen de onderwijzer het kind poogde te redden, verdween hij met het meisje in de diepte. Een jonge man die niet kon zwemmen, geraakte bij het baden in de Waal bij Rossum op 12 Juli op een diepe plaats, zoodat hij dreigde te verdrinken. Hij riep om hulp, waarop een oudere zich gekleed te water be- gaf. De drenkeling klampte zich zooda- nig aan zijn redder vast, dat hij dezen belette te zwemmen en het gevolg was flatbeiden verdronken voor de oogen van vader en b. oer van den drenkeling. Een andere redder, die zijn dapper streven met den dood moest betalen, was de Haagsche politieagent Uittien, die op 11 Aug. verdronk, toen hij e6n dame redde, die zich aan het Loosduin- sche strand te ver in zee had gewaagd. De reddingslijn, die hij zich om het lichaam had gebonden, liet los toen de dame aan land gebracht' was en de dappere man werd door een zware golf opgenomen en tegen een golfbreker ge stagen, waardoor hii zoodanig gewond werd, dat de dood bijna direct intrad. Den 14 Sept. werd door een comite, dat zich daartoe had gevormd, op het graf van den omgek mene (die reeds eerder met gevaar voor eigen leven een badgast redde en daarvoor een diploma voor menschlievend hulpbetoon verwierf) een monument opgericht. Den 8 Aug. zijn aan het Schevenings- sche strand drie personen verdronken, onder wie twee Somali-negers van het circus Hagenbeck. De 18 Aug. schijnt een van de dagen te zijn geweest, dat de zee bijzonder trou- weloos was. Van verschillende bad- plaatsen kwamen berichten over een plotselingen krachtigen golfslag, die verschillende baders in nood bracht. Zij hadden zich te ver gewaagd en konden slechts met groote moeite en veel levens- gevaar worden gered, echter niet alien: in IJmuiden moest 66n het leven laten. Een zeer tragisch geval speelde zich af on de Waal nabij Beneden-Leeuwen op 3 Sept. Een sleepbootkapitein, die daar voor anker was aegaan, ging met zijn beide dochters baden en geen van hen kwam levend terug. Op koninginnedag heeft te Katwijk aan den Rijn een jonge man bij het duiken in het ondiepe uitwateringskanaal zijn ruggegraat gebroken, zoodat hij aan de gevolgen stierf. Den volgenden dag verdronken te Noordwelle fZ.) twee broeders bij het baden in zee. Helaas moet weer eens geconstatecrd worden, dat in een waterlar.d als Ne derland jaarlijks zoovele menschen om het leven komen alleen doordat zij niet kunnen zwemmen. ArbeidsconHicten. Ondanks het felt, dat elke staking van eenigen duur ongetwijfeld groote economi- sche schade met zich sleept, zijn arbeidscon- flicten toch nog altijd een geregeld weerkee- rend verschijnsel. Wij zullen er hier eenige van de meest besproken stakingen noemen. Den 9 April ving te Zaandam een groote staking aan in het houtbedrijf. Langdurige onderliandelingen over loon- en arbeidsvoor- waarden hadden geen oplossing kunnen brengen en toen grepen de arbeiders naar het krachtigste wapen, dat hun ten dienste staat: de staking. Maar dit wapen heeft altijd de eigenschap dat het naar beide kanten ver- wondt en dat deed het ook hier. De staking zou van langen duur zijn en verbittering aan beide zijden brengen Enkele heethoofden veroorzaakten zoo nu en dan relletjes, maar het over het geheel ge nomen tactisch optreden der politie wist in den regel erger dingen te voorkomen. Toch werden jneer dan eens ruiten ingegooid, een enkele maa! werd zelfs een schot gelost op werkwilligen, en in de eerste dagen der sta king ontstonden er wel eens vechtpartijen. Een der stakers verstoutte zich zelfs den commissaris van politie, den heer Van der Laan (voorheen inspecteur te Alkmaar) aan te vallen, wat hem al heel gauw naar rlaar« lem deed verhuizen. Alle stakers, een 850-tal, werden met in- gang van den 15 April ontslagen en bleven dat tot het einde toe (6 October). Inmid- dels werden herhaaldelijk bemiddelingspo- gingen aangewend, maar deze hadden geen succes. Het in dienst treden van werklooze visscherlieden uit Elburg en Spakenburg maakte het voeren van onderhandelingen niet gemakkelijker, maar ten slotte heeft men elkaar dan toch kunnen vinden. Groot is in tusschen het nadeel geweest dat ook andere ingezetenen van Zaandam dan de onmiddel- lijk bij het conflict betrokkenen door dezen strijd hebben geleden. Zoo was het ook al met de landarbeiders- staking in Oost-Groningen, die duurde van j0 April tot 14 October. Ook hier ging het om loonsverhoogingen, die door den moder- nen landarbeidersbond werden gewenscht, maar door de werkgevers waren afgewezen. De strijd speelde zich af in een aantal dorpen oer provincie en werd lang niet altijd met zachte middelen gevoerd. De relletjes, die iiaast onafscheidenlijk met elke staking ge- paard gaan, namen soms ernstige vormen aan en te Finsterwolde kwam zelfs een vecht- partij voor, waarbij een der arbeiders doode- hjk gewond werd en ook politiemannen won- deni opliepen. Toen werden samenscholingen verboden, en dra volgde een dergelijk verbod ook in andere plaatsen waar de staking tot botsingen had geleid. Langzamerhand gaf hier en daar een landbouwer geheel of gedeeltelijk aan de eischen toe, totdat ten slotte op initiatief van den burgemeester van Delfzijl nieuwe bespre kingen plaats hadden, waarbij het beoogde doei hereikt werd. Beide partijen gaven iets toe. Maar intusschen is er zoo goed als geen hooi gewonnen, er werd weinig gedorschen, zoodat er haast geen stroo is; door het niet opruimen van slooten en wallen is er een pracht-verbh]fplaats ontstaan voor muizen en ratten, die het volgend jaar ongetwijfeld groote schade zullen toebrengen aan den oogst; het onkruid kreeg gelegenheid te za- den, enz., alles gevolgen van den strijd. Vele weken lang heeft ook de staking aan de zinkwitfabriek te Maastricht geduurd en ook zij ging gepaard met relletjes, die tus- schenkomst der politie meer dan eens noodig maakten en een verbod tot samenscholing uit- 1 ok ten. De staking aan de cokesfabrieken te Sas van Gent en Slui-kil heeft eveneens een paar maanden geduurd. In eerstgenoemde plaats hebben de arbeiders ten slotte een vol- ledige overwinning behaald, maar in Sluis- kil ziin eenige ovens definitief gedoofd en daardoor zullen meer dan honderd man niet meer te werk gesteld worden. De ongeveer 200 werklieden aan een dric- tal kalkzandsteenfabrieken in de buurt van Gorinchem hebben. gedurende een drietal maanden den arbeid neergelegd, totdat ten slotte de tusschenkomst van den rijksbemid- delaar de gewenschte toenadering van beide zijden bracht en den 5 Aug. tot opheffing van de staking werd besloten. Het sleepbootnersonee! te IJmuiden heeft in Juni na een korte staking inwilliging ver- kreven van den eisch voor een collectief con tract. Minder gelukkig waren de Scheveningsche visschers. die van 13 Mei tot 10 Juni moes ten strijden.en toen nog niet meer dan een deel der eischen ingewilligd kregen. Klein was ook het succes voor de stakers in de GoudsHc aardewerk-industrie, toen zij den laifsten Febr. het hoofd in den schoot legden. Onbewaakte overwegen en spcorwegcngevallen. De onbewaakte ovenvegen! Is er £6n vraagstuk dat zooveel pennen in bewe- ging heeft gebracht, zooveel verontwaar diging heeft opgewekt als dat van de onbewaakte cverwegen? Hoeveel vragen zijn e niet over gesteld aan den minister van waterstaat en hoeveel adressen zijn er niet reeds verzonden hetzij aan de regeering, hetzij aan de directie der Ned. Spoorwegen, waarbij werd aange- drongen op weder-instelling van de be waking. Maar telkens kreeg men een af- wi.jzend antwoord. Dat wil natuurlijk niet zeggen, dat er heelemaal niets ge daan is of wordt om de veiligheid te ver-1 hoogen. Neen, integendeel, voortdurend is de minister er op uit om door nieuwe vindingen de waarschuwingsseinen meer in het oogloopend te doen zijn. De kleur van hekken en palen is gewijzigd en het nieuwste op het gebied van bevei- liging is de proef met flikkerlichten. Voor het overige wordt zooveel mogeli.ik gewaakt voor een vrij uitzicht bij de overwegen en de rest wordt overgelaten aan het publiek, dat moet leeren om op zich zelf te passen. Dat dit niet altijd voldoende gebeurt, bleek den 30 Jan. te Soest, toen een jon ge man, die door het ruime uitzicht den trein zag naderen, toch nog met zijn fiets doorreed, In de meening dat hij nog wel tijdig kon passeeren. Hij werd door den trein gegrepen en zoodanig gewond, dat hp den volgenden dag overleed. Ook is het eenige keeren voorgevallen, dat zelfs op afgesloten overwegen onge lukken gebeurden, wat zeker ook niet wijst op voorzichtigheid van de wegge- bruikers. 't Was op 14 Juni ei 6 Juli, dat resp. te Warken en Didam een auto door de afsluitboomen reed en in het be gin van Dec. geschiedde eenzelfde onge- val te Anna-Paulowna. In al deze geval len liep het zonder persoonlijke ongeluk ken af, maar de auto's werden vernield. Al kunnen de minister en de spoor- wegdirectie dan ook op dergelijke voor- beelden wijzen, als zij weder-bewaking weigeren, niettemin biijft het ernstig te betieuren, dat ook dit jaar de onbewaak te overwegen weer vele slachtoffers heb ben geeischt en dat zij oorzaak werden van veel materieele schade. Wij denken hier allereerst aan de ongelukken in de ze omgeving. De onbewaakte overweg aan den Hasselaarsweg te Heerhugo- waard deed tweemaal van zich spreken.

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 16