vverden zoodanig gewond, dat zij naar het ziekenhuis' te Kampen vervoerd moesten worden. Gelukkig war en hun kwetsuren niet levensgevaarlijk. Den 13en October raakte een auto- mobilist, die den Wageningschen berg opreed, bij hei uitwijken voor een ande- ren auto, de macht over zijn stuur kwijt, met het gevolg dat hij op het rijwielpad terecht kwam, waar hij drie personen aanreed. Een hunner werd op slag ge- dood, terwijl de beide anderen ernstig werden gekwetsl. Den 1 Nov. is nabij Slikkerveer een autobus geslipt en van den dijk gestort. De twintig inzittenden werden alien gewond, Een botsing tusschen een autobus en een tram eischte op denzelfden dag bij de halte Staatsmijn Hendrik dertig ge- wonden, onder wie drie zeer ernstig. Bij een botsing tusschen twee auto's te Lonneker werden op 9 Nov. vijf perso nen ernstig gewond. In dezelfde buurt werden den 30 Nov. twee meisjes omver gereden, die samen op e6n fiets zaten. Het eene meisje werd zwaar gewond, terwijl haar jonger zusje het leven er bij liet. De heer D. uit Voorburg was den 1 Dec. met vrouw en twee dochters op weg naar zijn zoon te Amersfoort, toen hij dicht bij die stad moest uitwijken voor een voetgangster, die den weg over- stak, maar plotseling op haar schreden terugkeerde. Hij week daarbij te ver uit en reed tegen een boom. De auto schoot door, vloog naar de andere zijde van den weg en doodde de voetgangster. Hierna kwam de wagen weer tegen een bcom en nu was eindelijk het monster tot stilstand gekomen. Deze laatste schok vroeg evenwel nog een slachtoffer. De bestuurder en zijn oudste dochter werden weggeslingerd en kregen ernsti- ge wonden, waaraan het meisje eenige uren later stierf. De moeder en het an dere meisje kregen lichtere kwetsuren. Ernstig, hoewel gelukkig niet zoo droevig als het vorengenoemde, was het- geen den 2 Dec. op den Driebergschen straatweg gebeurde. Een daar wonende heer kwam met zijn auto uit de garage juist op het oogenblik dat de tram ter plaatse verscheen. Een botsing was het gevolg, waarbij de automobilist en zijn mede in den auto zittende dochter zwaar werden gewond. Den 30 Nov. reed te Maasbracht (L.) een motor een man omver, die twee naaiden aan den teugel langs den weg gjleidde. De motorrijdcr moest de bot sing met zijn leven tetalen, de landman en de duozitter werden zwaar gewond. Tusschen Doorn en Driebergen reed den 18 Dec. een vrachtauto tegen de stoomtram. De twee op den auto zitten de personen, beiden gehuwd en vaders van eenige kinderen, werden hierbij ge dood. Een vreeselijk ongeluk had dezer da- gen plaats bij Maasbergen. Door de glad- heid van den weg gleed de auto van mr. Post uit Bussum in een sloot. De wagen sloeg over den kop en vloog in brand. De beide zoons verbrandden en de vader kreeg zulke zware wonden, dat hij des nachts in de rijkskliniek te Utrecht overleed. Ongelukken. Buiten de arbeidsongevallen, die wij in het algemeen in een overzicht als dit natuurlijk niet memoreeren (wij zullen daarom ook niet stil staan bij de doodelijke mijnon- gevallen), zijn er nog eenige ongeluk ken gebeurd, die om het ernstige ervan ver- dienen even in de herinnering te worden te- ruggeroepen. wij willen dan beginnen met te memoree ren het vergaan van de motorbotter R. O. 42 te Maassluis, die ter vischvangst trok, maar nooit terugkeerdeVier mannen, van wie drie getrouwd en vaders van eenige kinderen, lieten het leven in de golven. Den 7 Jan. zakten te Utrecht vier kin deren door het ijs. Drie hunner, alien broertjcs, konden niet meer gered wor den. De tweede Paaschdag werd voor de fami- lie v. d. Ham te Zoeterwoude een dag van rouw. De vader had met een rijtuig zijn zoon en diens vriend van den trein gehaald en welgemoed reed men naar huis, nadat ook de moeder, twee andere zoons en een dochter in het rijtuig hadden plaats genomen. Op den Haarlemmerweg nabij Leiden schrok het ipaard, dat begon te steigeren en in de vaart terecht kwam, het rijtuig met zich sleepende. Van de inzittenden verdronken de vrouw, een zoon van zeven jaar en een dochtertje van elf jaar. Bij het controleeren van door zijn personeel uitgevoerd rioolwerk is op 4 April de aan- nemer H. Bos uit Groningen te Den Haag door rioolgassen gestikt. De uitvoerder van het werk, iemand uit Kantens, was bij hem eh deelde hetzelfde lot. De Pinksterdagen hebben zich in het Gooi gekenmerkt door twee droeve ongelukken te water. Te Naarden sloeg een roeiboot om, waarin twee muzikanten zaten van de ver- eeniging Wilhelmina van de Staatsmijn Wil- helmina te Terwinselen, die aan de muziek- feesten te Naarden hadden deelgenomen; bei de mannen verdronken. Te Baarn waren vijf jongelieden op de Eem aan het spelevaren, toen door hun eigen onvoorzichtigheid de boot omsloeg en alien te water geraakten. Drie hunner wisten zich te redden, doch de twee anderen werden later levenloos opge- haald. Den 28en Mei stortte te Ubbergen, waar men bezig was met het leggen van waterlei- dingbuizen, bij het graven van een geul, een daarlangs staande muur in. Hij viel in de uitgegraven geul, waarin zich een twintigtal werklieden bevonden. Een hunner werd dood onder het puin vandaan gehaald; drie werk lieden werden zwaar, twee anderen licht ge wond. Te Zwartsluis werd den 24sten Juni op de werf van de firma Appelo een schip te water gelaten. Plotseling echter sprong een lier, waardoor de zoon van een aer firmanten, de heer Appelo, en de smid J. Visser gedood werden. Een andere firmant werd zoo zwaar gewond, dat hij den volgenden dag stierf. In den nacht van 26 Mei is een voerman met een wagen, die met twee paarden be- spannen was, van het pont over het Rechter- diep bij Kampen te water geraakt, zonder dat iemand het bemerkte. Pas den volgenden morgen deed men de vreeselijke ontdekking: een drijvend lijk en een boven water uitste- kend stuk van den wagen wezen op het nood- lottige gebeuren. In de fabriek der Hollandsche Kunstzijde- Industrie te Breda is den lOden Augustus een cylinder met samengeperste lucnt ge- sprongen, waardoor een arbeider en 'n bank- werker onmiddellijk gedood en drie andere arbeiders licht gewond werden. Tusschen Leeuwarden en Groningen viel den 16 Aug. een schipperskind over boord. De knecht zag het en sprong haar na, maar kon haar niet redden. Beiden verdronken Een ernstige brand aan boord van het Engelsche tankschip „Vimeira" heeft ont- zettende gevolgen gehad (9 Sept.) Hij kostte aan tien- menschen het leven, wier lijken, voor een deel ernstig verminkt, pas na een paar dagen werden opgehaald. Op de Westerschelde is den 11 Sept. het Belgische stoomschip „Estella" door een Duitsche boot overvaren, tengevolge waarvan dertien menschen het leven verloren. Slechts twee van de opvarenden werden gered. Een ander geval van overvaren had plaats in Rotterdam, in de buurt van de Feijenoord- kade. Hierbij verdronken twee opvarenden van het lichterschip Tonn IJson. Een machine van de N.-Z. H. T. M., die na herstelling weder in dienst zou worden ge- steld, heeft den 15 Nov. het echtpaar O., dat plotseling de trambaan wou oversteken, over- reden en gedood. Zes kinderen werden op een dag weezen Verschillende ontploffingen hebben er plaats gehad. Noemen we allereerst de ramp te Groningen op 20 Dec. Een ernstige ont- ploffing op een sleepboot in het Winschoter- diep sloeg het schip uit elkaar, waarbij vijf personen, n.l. de schipper en diens vrouw en kind, de machinist en de vrouw van een in de nabij heid liggenden schipper door de overal heenvliegende stukken ijzer en hout werden gedood en verschillende andere personen ge wond. Honderden meters ver werden de stuk ken weggeslingerd. Dit was de tweede ontploffing op een schip te Groningen. De eerste had plaats op 3 Juli aan boord van een jacht, dat in het Verbindingskanaal lag. De gevolgen waren hier heel wat minder ernstig. Het bleef bij een drietal gewonden. Een ontploffing aan boord van de motor- boot „Schiedam" op 22 Mei deed het schip zinken. De schipper kreeg een zware hoofd- wonde. In de vloerzeilfabriek te Zwolle werden den 18 Nov. door een ontploffende stoomketel een arbeider gedood en twee zwaar gewond. Een muur werd verwoest. Een explosie in een koperfabriek te Apel- doorn deed op 28 Oct. het inwendige van de fabriek geheel uit elkaar springen. De arbei ders kwamen er nogal goed af, kleine ver- wondingen aan handen en gelaat, veroor- zaakt door neervallende stukken hout en §lassplinters, waren al zoowat de eenige lessuren die zij opliepen. De corruptie. Het gasluchtje, destijds door den heer Van der Stel ontdekt, heeft nog het heele jaar boven ons land gehangen, al was het dan ook niet zoo bedwelmend als in 1928. Het was nu eigenlijk meer het naspel van de in dat jaar aanhangig gemaakte za- ken. De gasdirecteuren te Zutphen en Noordwijk, die elk tot f 200 boete of een maand hechtenis waren veroordeeld, hun ambtgenoot te Winterswijk, die twee zulke straffen kreeg, alsmede de collega te Nijkerk, die zich een maand hechtenis zag opgelegd, hebben alien hun zaken tot voor den Hoogen Raad ge- bracht, omdat zij meenden niets straf- baars te hebben gedaan. Het mocht ech ter niet baten, de ingestelde cassatie-be- roepen werden verworpen. De directeur der gemeentebedrijven te Katwijk, de bedrijfsleider van het gas- bedrijf te Sassenheim en le gasmeester uit Voorschoten zagen zich elk veroor deeld tot 100 boete subs. 10 dagen hechtenis en de gasdirecteur te Harder- wijk kreeg 200 of 30 dagen. in al deze zaken ging het, naar men weet, over het aannemen van zooge- naamde steekpenningen, die den ont- vangers aanleiding waren om bij het doen van aankoopen de „royale" firma's te bevoorrechten. De gasmeester-electricien van de bei de gemeenten Veur en Leidschendam, die wegens dergelijke handelingen was ontslagen, kreeg Ged. Staten van Zuid- holland op zijn hand, welk college niet genoeg schuld in hem vond om een zoo zwai e straf te rechtvaardigen en daar om de beide gemeenteraden adviseerde het gegeven ontslag in te trekken. Een gecombineerde vergadering van beide raden besliste echter dat van een terug- komen in gemeentedienst geen sprake kon zijn. Corruptie is er ook gepleegd in de Groningsche gemeente Onstwedde, waar, als men alles mag gelooven wat er bij de behandeling voor de rechtbank is beweerd, verschillende gemeente- ambtenaren schuldig staan aan dat mis- drijf, waarvoor echter slechts 66n werd vervolgd, n.l. de gemeente-architect. Deze had het twijfelachtige voorrecht om in 1928 tijdens het onderzoek reeds drie maanden in voorarrest te zitten, welke tijd bij het opleggen van de straf op 25 Maart (toen hij tot vijf maanden werd veroordeeld) in mindering werd gebracht. Bij de behandeling van de zaak merkte de officier van justitie op, dat er zeer veel in Onstwedde is gebeurd, dat het licht niet kan verdragen en dat een groot deel van de schuld eigenlijk rustte op den burgemeester, die hier echter strafrechtelijk niet te treffen was. Het gevolg van deze corruptiezaken is toch geweest, dat die burgemeester ontslag heeft genomen. De gemeente-secretaris van Wychen (Geld.) is ook al een wefnig corruptief aangelegd. Hij nam ook gelden aan als ambtenaar en werd deswege veroordeeld tot 300 boete. De rechtbank had ge- meend dat de helft hiervan voldoende was, maar toen de zaak voor het ge- rechtshof kwam, legden de raadsheeren de genoemde straf op en het daartegen ingestelde cassatieberoep werd door den Hoogen Raad verworpen. Als slot van de corruptiezaken willen we nog even meedeelen, dat de heer Van der Stel, die den bal aan het rollen bracht, door de vergadering van de Ver- eeniging van Gasdirecteuren werd ge- royee d als lid, wat voor velen een alles- zins begrijpelijk besluit was. Echter niet voor den betrokkene zelf, want hij heeft door middel van het gerecht nog ge- poogd vernietiging ervan te krijgen, maar rechtbank en Hof te Den Haag achtten beide het besluit van de verga dering rechtsgeldig. Moord en doodslag. Als we aan dit meest lugubere onder- deel van ons overzicht beginnen, denken we kan het anders? allereerst aan den vierdubbelen moord te Grootegast, gepleegd op 18 Jan. door den 33-jarigen IJe Wijkstra. Deze man leefde sinds eenigen tijd samen met zekere vrouw YVobbes, die, om bij hem te zijn, haar woning en zes kinderen in den steek had gelaten (haar man zat in de rijkswerk- inrichting.) Wegens het verlaten van de kinderen zou de vrouw voor de recht bank moeten verschijnen en toen op den 18 Jan. geen vrijwillige aanmelding had plaats gehad, zou zij worden gearres- teerd. Men vreesde, dat verzet zou wor den gepleegd en daarom gingen vier agenten van politie naar de woning. Het gezicht van deze geuniformden schijnt Wijkstra half dol te hebben gemaakt, al- thans hij ontving hen met kruit en lood, en toen een paar hunner in het zand la- gen, sloop hij de woning uit en schoot vanuit een greppel ook de overigen neer. Toen kwam hij naderbij en sneed de slachtoffers nog den hals af. Een paar uren later werd de dader te Gronin gen gearresteerd, hij was aan een hand verwond, waarschijnlijk tengevolge van een worsteling met een van de agenten, die nog niet dood was, toen Wijkstra met een mes op hem af kwam en hem afslachtte. Met afgrijzen werd overal van het drama kennis genomen en van alien kant werden betuigingen van deelne- ming ontvangen. In dezen bleef ook de Alkmaarsche politie niet achterwege. Bij de begrafenis aer arme slachtoffers was de kaasstad-politie eveneens verte- genwoordigd. Dat de woesteling een zware straf kreeg, ligt voor de hand: hij werd tot lever.slang veroordeeld. Na ingesteld hooger beroep werd de man op zijn geestvermogens onderzocht. Een paar weken geleden verklaarden de psychia ters, dat hij wel toerekenbaar is te ach- ten voor zijn daad. Binnenkort is dus een nieuwe behandeling tegemoet te zien. Vrouw Wobbes is veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf wegens het onver- zorgd achterlaten van hare kinderen. Den 29 Maart werd in de hal van het raadhuis te Grootegast een gedenksteen jaren gevangenisstraf veroordeeld. onthuld ter nagedachtenis van de geval- lenen. Vanwege den Ned. bond van ge meente- en rijkspolitie werden op de graven der slachtoffers gedenkteekenen geplaatst. waarvan de onthulling plaats had op 27 Nov. Een andere zaak, die in den loop van dit jaar bijzonder veel is besproken, is de moord te Giessen-Nieuwkerk, ge pleegd in Aug. 1913 op den seinhuis- wachter J. de Jong. Als verdacht deze misdaad te hebben bedreven, werden zekere Klunder en Teunissen tot 15 jaar gev.-straf veroordeeld, ofschoon zij voortdurend hardnekkig hun onschuld bleven volhouden. Dank z" het werken van hun verdedigers mrs. Roobol en van Meerten, gesteund door familieleden von de veroordeelden en den journalist Geudeker, werd ten slotte toegestemd in een revisie van het vonnis. De Hooge Raad belastte het Amsterdamsche ge- rechtshof met een nieuwe behandeling en het slot hiervan is geweest de vrij- spraak van de beide verdachten op 17 SeDt., nadat zij drie datren te voren reeds in voorlooniee vriiheid waren ge- steld. Wij herinneren er even aan, dat de veroordeeLng destijds was gebaseerd od een verklaring van het echtpaar Kroon en dat deze mensche.i thans die getuigenissen hadden herroepen. Inmid- dels is nog niet uitsremaakt wie den moord, waarvoor twee menschen vier jaren Ian* onschuldig gevangen hebben gezeten, dan w£l bedreven heeft. Of de misdaad wel ooit zal worden opgehel- derd? Aon de beide onschuldig veroordeel den is door het gerechtshof een schade- vergoeding toegekend voor het loon, wat zij in de jaren hunner gevangen- schap hebben gemist en voor verschil lende anderen door hen aangevoerde nadeelen, meest van lichamelijken aard. Echter werd een aftrek toegepast voor kostgeld in de gevangenis. Alsof zij daar uit vrijen wil waren geweest!! Een gruwelijk misdriif werd den 16 Mei te Amstelveen gepleegd door twee Amsterdammers. Zij hadden plan om te stelen bij den landbouwer Hoogeveen, bij wien 6£n hunner vroeger gediend had, en om den diefstal, die slechts zes- tig gulden en een gouden horloge op- bracht, mogelijk te maken, hebben zij de huishoudster koelbloedig van het leven beroofd door haar te wurgen. Geen won der dat een zware straf hun loon was: de Amsterdamsche rechtbank veroordeelde beiden tot levenslange gevangenisstraf overeenkomstig den eisch en de beide vrouwen van de moordenaars kregen wegens medeplichtigheid elk 4 maanden (eisch 1 jaar.f Deze vrouwen hadden van te voren maskers e.d. gemaakt om de mannen onherkenbaar te doen zijn. De moord op den heer Lans te Rotter dam is nog steeds niet opgehelderd. Men herinnert zich dat de boekhouder van de firma De Haas (hoofd de heer Lans) verdacht wordt zijn patroon te hebben vermoord op den 30 Nov. 1928, nadat deze had gezegd een accountant te hebben opgedragen de boeken te on- derzoeken, omdat de winsten uit de zaak steeds kleiner werden. Inderdaad bleek de boekhouder vervalschingen te hebben gepleegd en hij gaf die ook ge- deeltelijk toe, maar den moord ontkende hij halsstarrig. Desondanks eischte het O. M. bij de Rotterdamsche rechtbank tegen hem wegens doodslag 20 jaar gev.- straf. Tot een veroordeeling kwam het echter tot nog toe niet, want de recht bank achtte het onderzoek onvolledig en verwees de zaak terug naar den rechter- commissaris. Sinds dien is er al weer veel over geschreven, men heeft al twee maal een „groote repetitie" van het ge beurde gehouden, maar iets nader tot de ontdekking van den moordenaar is men nog niet gekomen. Twee andere moorden, die nog op be- rechting wachten, zijn die op mevr. Odem te den Haag, gepleegd op 5 Aug., en die op 10 Oct. te Rotterdam, waar aan een tienjarig meisje ten offer viel. In beide gevallen heeft men de hand ge- legd op den vermoedelijken dader, de bewijzen stapelen zich op, maar of de zaken na zoo'n langen tijd nog voldoen de gereconstrueerd kunnen worden om de schuld der verdachten te bewijzen, zal moeten worden afgewacht. Helaas zijn er nog wel meer misdrij- ven als de genoemde die nog in onder zoek zijn, maar deze twee zijn wel het meest besproken. Wij zullen in het kort nog een paar doodslagen memoreeren, omdat zulks nu eenmaal in een jaaroverzicht thuis be- hoort, maar opwekkende lectuur vinden wij het allerminst en wij zullen dan ook alleen die zaken noemen, die onder zoo- danigc omstandigheden werden bedre ven, dat zij de bijzondere aandacht trok- ken. Tot 12 jaar kerkerstraf is veroordeeld een man uit Waterlandkerje, die zijn 18- jarig buurmeisje vermoordde (gepleegd 15 Dec. 1928). Vijf jaar is opgelegd aan een jongeman uit Hengelo, die verleden jaar zijn vroegere meisje vermoordde. Te Lutterade heeft op 12 Jan. een mijnwerker zijn zuster doodgestoken, toen zij haar moeder met een bijl be- dreigde. De dader is voor dezen dood slag niet vervolgd. In het laatst van Snrokkelmaand heeft te Oudepekela een 21-jarige overigens oppassende jongeling, kostwinner van zijn moeder en een geestelijk minder- waardigen broeder, dezen laatste met een bijl doodgeslagen in een driftbui. De Winschoter rechtbank legde hem deswege een jaar gevangenisstraf op met aftrek van de voorloopige hechtenis. Drie maanden later is er in Gulpen een broedermcord gepleegd, eveneens in drift. Van dichtbij werd het slachtoffer neergelegd. In Maastricht kreeg de da der een straf van 3 jaar. Een 17-jarige jongen, haast een knaap nog, heeft te Wolfaartsdijk op 7 Juli zijn ouderen broeder, met wien hij meerma- len overhoop lag, pardoes doodgescho- ten, r.iet in drift, maar pas eenige uren nadat zij weer eens geruzied hadden. De arme verdwaasde werd door een derden broeder verhinderd zelfmoord te ple- gen. Voor zulke knapen is de wapenwet nog lang niet streng genoeg. Den 23 Dec. werd een tot 7 jaar gevan genisstraf veroordeeld. Wraakzucht bracht den 15 Juli een gewezen bedrijfsleider van de Holl. le- derfabriek te Lochem er toe, een moord- aanslag te plegen op den directeur. De dader onttrok zich aan straf door zelf moord te plegen. Een jong meisje te Tripscompagnie, gem. Muntendam (Gron.), had twee ver- eerders, van wie zij den een, een 18-jari- gen knaap, „gedaan" had gegeven, om dat zij den ander boven hem verkoos. De afgewezene trc\ zich het geval zoo erg aan, dat hij den medeminnaar opwacht- te toen deze het meisje op een avond naar huis had gebracht. De bedoeling was een vechtpartij te beginnen, maar de jongen bleef zich zelven niet meester en stak den ander dood. De arme jeug- dige heethoofd zal zwaar moeten boeten, want de rechtbank v-^nordeelde hem tot 5 jaar gev.-straf (de eisch was 9 jaar). Een 20-jarige student doodde te Den Haag uit teleurgestelde liefde een meis je, dat van verderen omgang met hem afzag. De rechtbank legde hem een straf op van vijf jaar. In een kleine villa te Arcen (L.) werd den 7en Augustus een familie van drie personen, vader, moeder en zoon, dood gevonden. De moeder en zoon waren dood geschoten, de vader had zelfmoord geplejgd. De reden van dit vreeselijke drama moet waarschiinlbk in financiee- le moeilijkheden worden gezocht. Een 31-jarige vrouw uit Amersfoort, die een anderen man liever had dan ha- ren wettigen echtgenoot en dezen door vergiftiging met sublimaatpoeder om het leven trachtte te brengen, werd den 24en September door de rechtbank te Utrecht veroordeeld tot 7 jaar gevange nisstraf. De officier van justitie had 6 jaar geeischt. Den 3en October speelde zich te Rot terdam een drama af, dat aan twee jon- ge menschen het leven heeft gekost. Een 27-jarige zeeman, die verloofd was ge weest met een 19-jarig meisje, wachtte haar des nachts op, toen zij met haar nieuwen verloofde naar een partijtje was geweest en doodde haar met dolk- steken. Daarna pleegde hij zelfmoord. Een misdaad, waarvan het heele land met afgrijzen kennis nam, werd in het laatst van Nov. 1928 te Ulvenhout (N.-B.) gepleegd. Daar werd toen een oude al- ieenwonende man door twee boeven overvallen, die hem in zijn bed mishan- delden, het aanwezige geld wegnamen en daarna het huis in brand staken. Den volgenden dag werd de man dood gevon den, het was niet geheel zeker of hij reeds overleden was vodr de brand uit- brak. dan wel of hij aan de brandwon- den is gestorven. De beide onverlaten kregen elk 12 jaar gevangenisstraf, zoo- wel van de rechtbank te Breda als in hooger beroep voor het gerechtshof te Den Bosch (18 Nov. j.l.) Te Kerkrade, in de mijnstreek, waar vaak ernstige ruwheid van zeden valt waar te nemen, misschien wel mede als gevolg van opeenhooping van menschen van verschillende nationaliteit, die elkaar daardoor niet altijd even goed verstaan noch begrijpen, is in het mid den van de vorige maand een vrachtrij- der vermoord door een Duitscher, die een vordering vanzestien gulden od hem had. Laten wij hiermede afstappen van dit bloedig gedeelte van dit overzicht en het belangrijkste in herinnering terug roe- pen van wat er gebeurde op het gebied van Wild-West in Nederland. Wij zullen ons ook hierbij een groote beperking moeten opleggen, omdat er zooveel diefstallen, verduisteringen enz. ijn gepleegd, dat we alleen daarmede ettelijke kolommen zouden kunnen vullen. Beginnen we met da berooving op den Singel te Amsterdam op den 15 Febr. 1928, waarbij een ouden banklooper 15000 werd ontstolen. De daders wer den tot 3 en 4 jaar en 9 maanden veroor deeld. In nooger beroep bevestigde op 19 Maart het Amsterdamsche gerechts hof deze vonnissen, echter onder aftrek van vier maanden voorarrest. Een zaak, die aller aandacht heeft ge- trokken, was de dieNtal van een post- trommel met ongeveer 9000 in de hoofdstad. Op een oogenblik, dat de bei de begeleidende postambtenaren even in het postkantoor aan de Saxen Wei- marlaan waren gegaan, hebben zich dieven meester gemaakt van den auto, waarin in een afgesloten ijzeren kast zich twee trommels met waardepapie- ren e. d. bevonden. De auto werd later teruggevonden, maar 6en trommel ont- brak. Van dien dag af werden andere maatregelen getroffen voor het geldver- voer in Amsterdam door de posterijen. Als het kalf verdronken is Dat ook de banken in hare geldtransporten wel eens beter mochten voorzien, hebben de afgeloopen maanden wel bewezen. Meer- malen immers wordt het wegbrengen van groote kapitalen opgedragen aan jonge menschen, bij wie niet altijd een brengen van groote kapitalen opgedragen aan jonge menschen, bij wie niet altijd een even sterk ontwikkeld verantwoordelijkheids- gevoel aanwezig is. Den 10 Dec. kwam een dergelijke jongeling bij de Amsterdamsche politie vertellen, dat men hem had beroofd van de tasch met geld, die hij voor zijn firma had moeten wegbrengen. Het verhaal, opge- smukt als het was met een aanrijding op het Koningsplein, leek der politie weinig geloof- waardig en na een ernstig verhoor bekende de jongen den volgenden dag dat hij de tasch met inhoud had afgegeven aan zijn oom op het Spui, een man die bij de rustbewaarders in de hoofdstad nu juist geen al te beste re- putatie geniet. Die man is gevonden, maar het geld ten bedrage van 65000 is weg en zal ook wel weg blijven. Een soortgelijke zaak heeft zich in het be gin van het jaar voorgedaan te Deventer. Daar heeft een jeugdige kantoorbediende zich aan een boom laten vastbinden, om de gedachte aan een overval aannemelijk te ma ken, waarnfl volgens afspraak de „aanvai- lers" met het geld dat de jongen pas aan de bank had ontvangen, een bedrag van cir ca 15000 verdwenen. Een kwartier daarna, toen zij dus al lang uit de voeten waren, begon de „beroofde" te schreeuwen. waardoor hij de aandacht trok van voorbij- gangers, die het „arme slachtoffer van ge- meene roovers" bevrijdden. Gelukkig is de heele toedracht der zaak nog al spoedig dui- delijk geworden en konden de daarin betrok- kenen worden achterhaald, maar niettemir? is het vermiste nooit meer terecht gekomen. Twee der daders, de ,,beroovers", kregen resp. 2 jaar en anderhalf jaar gevangenisstraf en een hunner bovendien wegens heling nog een half jaar; de kantoorbediende kreeg vier maanden; in deze laatste zaak moet nog een uitspraak van den Hoogen Raad koraen, maar de advocaat-generaal heeft den 16 de zer geconcludeerd tot verwerping van het in gestelde beroep. Wij hebben in ons land ook wel eens een „echten" overval, natuurlijk, we doen immers graag in alles mee! Den 29 Nov. is op den Bussummer grintweg onder de gemeente Hil- versum een banklooper op klaarlichten dag aangevallen en beroofd van een portefeuille met circa twee mille. Drie dagen later zaten de daders al achter slot. Het geld hadden ze vrij goed verborgen, n.l. in het frame van een fiets van een hunner. Het bleek dat de dieven elkaar nog bedrogen hebben wat de op- brengst van het misdrijf betreft, de een had de helft terstond maar voor zich alleen geno men. Straks voor de rechtbank zal hi], wel niet meer wenschen dan de medeplichtige. In den loop van het nu vervlogen jaar is nog een andere „echte" berooving berecht, en wel die van 8 Maart 1926 in de Linnaeus- straat te Amsterdam, waarbij het slachtoffer al weer een banklooper was. De buit had 6611 bedragen. De daders werden pas een jaar geleden opgespoord. Een hunner werd den 10 Mei 1.1. veroordeeld tot twee jaar ge vangenisstraf, de twee andere verdachten werden vrijgesproken. In het laatst van April werd op de Bloem- gracht te Amsterdam een grossier in suiker- werken in zijn kantoor overvallen door een vijftal gemaskerde personen, die hem en zijn metgezel met revolvers dwongen tot afgifte van geld en sieraden, samen 700 a f 800 en een gouden horloge. Beiden werden gebon- den en de dieven ontkwamen. Later werden een paar hunner aangehouden, van wie £en voor de rechtbank zei, dat hij den ovwval

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 18