alleen beschouwd had als sensatie. Dergelij- ke sensatie werd door de rechtbank echter nogal zwaar opgenomen, want de eisch was tegen dezen vereerder van Wild-West vijf ja- ren gevangenisstrafde ander zal nog eens op zijn geestvermogens onderzocht worden. Dank zij den speurzin van de politie te Zaltbommel werden in Geldermalsen twee kerels aangehouden, die op den straatweg on der genoemde stad een man hadden beroofd van zijn portefeuille, bevattende bijna 900. Zij hadden het geld nog in hun bezit. De handelsreiziger, wien op 20 Juni in den trein tusschen Amsterdam en Haarlem 7000 werd ontfutseld, zal wel nooit meer iets van dat burgermanskapitaaltje terug zien, tenminste tot nog toe heeft men nog geen dader kunnen vinden. Een 27-jarige kantoorlooper, die den 20 Dec. te Den Haag verdween met 18.000, werd den volgenden dag al weer gevonden. Hij had eenige duizenden weggegeven, voorts schulden betaald en de*rest had hij nog bij zich. Een man, die in Zwolle een dronken soort- genoot beroofde van al zijn geld, is deswege tot negen maanden gevangenisstraf veroor- deeld. Als laatste van de rooversgeschiedenissen noemen we den overval te Enschede in den nacht van 12 op 13 Oct. j.l., waarbij twee mannen iemand neersloegen en berooiden van 600. Inbraken. Wij zullen thans een ander soort vermo- gensaelicten, n.l. eenige inbraken J■■H^^noemen,! waarbij er zijn, die groote kapitalen in ande re handen deden overgaan. In Jan. werd ingebroken in de herv. pasto rie te Midden-Beemster, met als gevolg dat den volgenden dag circa 200 van de herv. gem. en 50 van den predikant verdwenen W3S. De Haagsche chauffeur, die verleden jaar een inbraak pleegde in het departement van justitie en in een heerenhuis daar ter stede, is door het gerechtshof in het begin van iMaart veroordeeld tot drie en een half jaar gevangenisstraf. Na een inbraak te Arnhem bleek, dat het plan tot het bedrijven ervan was uitgegaan van den zoon des huizes. Hij had een kennis overgehaald en deze had op zijn beurt twee mannen bereid gevonden om op zijn aanwij zingen in te breken. Alle vier werden ze ver oordeeld tot een jaar gev. De eisch was het dubbele. Een internationale inbreker, die den von gen zomer o.a. in Groningen opereerde, een Spanjaard, die een goud- en zilverwinkel in de Poelestraat ontlastte voor een bedrag van pl.m. 10.000 en daarna in Antwerpen werd gevat, is tot 2H jaar veroordeeld (de eisch was 3 jaar). In het postkantoor aan den N. Z. Voor burgwal te Amsterdam is in het begin van 'Maart een diefstal gepleegd, die in verband met het gestolen bedrag weinig belangrijk is. maar niettemin de aandacht trok door d^ groote brutaliteit waarmee hij bedreven werd De dief heeft n.l. een klein trommeltje, dat achter een loket stond, weggenomen door zijn arm door de loketopening te steken, waarbij hij dus zeer groote kans op ontdekking liep, De buit, die slechts een rijksdaalder bedroeg was deze risico zeker niet waard. De beide Zaankanters, die in Mei verleden jaar poogden de brandkast in het station Be- verwijk te plunderen en daarvoor door de Haarlemsche rechtbank veroordeeld werden tot een jaar gevangenisstraf elk, zijn in April door het Amsterdamsche gerechtshof in hoo ger beroep tot dezelfde straf veroordeeld. Een paar inbrekers, die Oostelijk Brabant onveilig maakten, werden in Juli tot 5 en 4 In Sept. werden drie personen gear- resteerd, een te Rotterdam en twee te Den Haag, die verdacht worden gezamenlijk in 'Juni in de residentie een juwelierswinkel aan de Spuistraat voor een halven ton te hebben bestolen. Den 12den October werd aan het Centraal Station te Utrecht een man betrapt op dief stal ten nadeele van de Spoorwegen. Naar aanleiding hiervan werd er huiszoeking bij hem gedaan en nu bleek, dat men een goede vangst had gedaan, want er werd een zeer uiteenloopende voorraad goederen gevonden: japonnen, bontmantels, dynamo's, stereosco- pen, chirurgische instrumenten, twee electro- motoren, een groot aantal heerencostuums, honderd paar kousen, een partij sigaren en sigaretten, enz., alles van misdrijf afkomstig. Internationale dieven pleegden een dief stal op 9 Nov. in een juwelierszaak te Wi'k bij Maastricht, waarbij voor f 15000 aan sieraden en 1200 aan geld verdween. Half Dec. bleken de daders in Belgie te zijn. Wij dienen in deze rubriek nog te yermel- den den diefstal der Jurgens-juweelen, in het voorjaar te Londen gepleegd, nadat het echt- paar Jurgens een tweetal weken had vertoefd in een der grootste hotels aldaar. Hierbij verdween voor een waarde van ongeveer 180.000. Nog een diefstal zij hier gememoreerd, die wel niet hier te lande is gepleegd, maar de aandacht trok omdat de benadeelde een Ne- derlander was, n.l. onze gezant te Praag. Hij was op 30 April op een vacantiereisje naar Noord-Italie, toen uit een voor hem ge- reserveerden wagon een kistje werd vermist, waarin 7000 kronen en 3000 lire. Verduisteringen. Een belastingambtenaar, die in den loop van een tiental jaren erin geslaagd was on geveer 30.000 te verduisteren ten nadeele van den staat, is den 26 Maart daarvoor ge- straft met twee jaar opsluiting. Veel grooter bedragen heeft een jonge man te Amsterdam achterover weten te drukken, n.l. 90.000, die hij in den loop van eenige jaren verduisterde ten nadeele van een druk- kerij waarbij hij een betrekking vervulde. Hij kreeg een jaar tijd om er eens over na te den- ken, dat het verkeerd is meer uit te geven dan men verdient. Een luitenant en twee sergeants van het landstormverband te Leiden, die evenmin de tering naar de nering wisten te zetten en redding zochten in het verduisteren van gel- den die aan anderen behoorden, liepen tegen de lamp en kregen van den krijgsraad eenige maanden straf, de luitenant met ontzegging van het recht om verder te dienen, een der sergeants met gewoon ontslag en de ander met terugzetting in rang. Wii zullen He Taken, waarin het ein? over bedragen van „slechts" enkele duizenden, la- ten rusten, omdat er wel andere zijn waarbij grootere kapitalen gemoeid waren. Daar was b.v. de zaak van de Boerenleenbank te Ba- rendrecht, die in Mei de Dordtsche rechtbank heeft beziggehouden. Het betrof een verduis- tering, gepleegd door de cassiere dier bank, tot een bedrag van 62.000. Zij kreeg daar voor een jaar straf met gedeeltelijken aftrek van de voorloopige hechtenis en haar man, die van de zaken op de hoogte was, zag zich drie jaar toebedeeld met eenzelfden aftrek. Veel erger nog heeft het een Amsterdam sche advocaat gemaakt. Hij wist onder val- sche voorgevens van een heer in de hoofdstad verschillende sommen tot een totaal bedrag van 'n kleinen anderhalven ton los te krijgen, waarvoor de advocaat schilderijen moest koo- jen, maar welk geld hij voor zich zelf ge- jruikte. In het laatst van Sept. was de man plotseling verdwenen, maar toen hij zich voor een dagje weer vertoonde, werd hij geknipt. Hij zit nu in het huis van bewaring, zijn faillissement is uitgesproken en blijkens de daarover dezer dagen door de curatoren ver- strekte mededeelingen bedraagt het passief ongeveer 94.000. Een advocaat van hetzelfde onbetrouwba- re slag is gebleken mr. L. te Den Haag. Hij heeft als curator in een faillissement ver duisteringen gepleegd, die voorloopig zijn berekend op pl.m. 11.000. De man is nu zelf in staat van faillissement verklaard, maar vooralsnog zal hij niet wegens verduis- tering terecht staan, want sinds 4 Oct. is hij spoorloos verdwenen. De gemeente-secretaris van MeDpel genoot het volste vertrouwen, zoodat verschillende wettelijke voorschriften te zijnen aanzien verwaarloosd werden. En toch waren die zoo noodig, wanthij maakte er misbruik van en benadeelde de gemeente voor vele duizen den in den loop van eenige jaren. In Sept. advis'eerden Gedep. Staten van Drente om de verantwoordelijke autoriteiten op te leggen de schade te vergoeden. De gemeente-ontvanger te Aengwirden (Fr.) die van 1917 tot 1924 allerlei fraude pleegde, zal een deel van het verduisterde moeten vergoeden. Als je iets doet, doe het dan goed, schijnt het devies te zijn van den directeur van het effectenkantoor Damaraland te Amsterdam, wonende te Den Haag. De man is er in ge slaagd ongeveer een millioen van anderen te verduisteren en daarna te verdwijnen. Dezer dagen is te Den Haag gearresteerd een expediteur, die een hem in bewaring ge- geven kostbaren inboedel successievelijk heeft verkocht en de eigenaren geregeld het be- waarloon liet betalen. De secr.-penningmeester van den Ned. Stucadoorsbpnd is dezer dagen oneervol ont- slagen wegens een kastekort van circa 50.000. Bankschandalen. Tot een jaar gevangenisstraf is in Maart veroordeeld de vroegere directeur van de N.-Ned. Landbouwcredietbank te Veendam, die een borgstelling waarbij die bank betrok- ken was, had vervalscht. Het groote bankschandaal, de debacle van de Veendammer hypotheekbank, is nog steeds niet geheel afgewikkeld. Wel is het vonnis van i jaar en 3 maanden tegen den accoun tant Mohring (die in eerste instantie was vrijgesproken) onherroepelijk geworden door het verwerpen van het cassatieberoep, maar nog behandeld moet worden de zaak tegen den man die achter het heele drama stond, Salomon Liebermann. Den 5 Juli werd hij voor zijn machinaties veroordeeld tot drie jaar, maar hij teekende hooger be roep aan. Den 3 Dec. kwam de zaak voor het Amsterdamsche gerechtshof, maar de be- handeling werd toen uitgesteld tot 14 Jan a.s. Men herinnert zich dat in verband met het gebeurde met den verkoop van de Veend. Hypotheekbank de naam genoemd is van mr. van Gigh te Amsterdam, die het beruchte „contract" had gemaakt. De handelingen van dezen deskundige werden allerwege af- gekeurd en den 15 Nov. 1.1. heeft de Raad van toezicht en discipline der Orde van Ad- vocaten hem voor den tijd van tien maanden geschorst. Een bankschandaal van den laatsten tijd is hetgeen is voorgevallen met de spaarbank te Gorredijk. De penningmeester heeft gedu- rende vrijwel zijn heelen diensttijd, d. i. on geveer 25 jaar, misbruik van vertrouwen ge maakt en daardoor is een tekort in kas ont- staan van ongeveer anderhalven ton. De con' trdle zal wel deugdelijk zijn geweest! Intusschen zullen de spaarders niet ge troffen worden, want naast het reserve-fonds van een kwart millioen heeft de Ned. Spaar- bankbond (hoewel Gorredijk daar niet bij was aangesloten) met medewerking van de Maatsch! tot Nut van't Algemeen een waar- borgfonds gevormd. Diefstal van schilderijen. Hoewel misschian minder passend onder het hoofd „Vermogensdelicten", meenen we hier ter .plaatse toch te mogen herinneren aan de in het Rijksmuseum te Amsterdam en het Frans Hals-museum te Haarlem ge- pleegde diefstallen van schilderijen. Het was den 30 April dat deze diefstallen werden geconstateerd, een doek uit het eerst- genoemde museum en twee uit het andere. Nu waren het geen bijster waardevolle schil derijen, en bovendien had men ze gauw ge- noeg weer in handen, maar toch heeft men in die dagen meermalen de vraag gehoord of onze preciosa wel voldoende bewaakt wor- De dief werd tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld voor wat den diefstal uit het Rijksmuseum betreft. De Haarlemsche recht bank ging nog niet over tot veroordeeling voor den diefstal in het Frans Hals-museum; de rechter-commissaris zal deze zaak nog eens opnieuw onderzoeken. Den 19en October werden te Rijswijk een aantal schilderstukken enz. gestolen, waar- onder een Rubens, voorstellende een mannen- kop, ter waarde van 15.000 en een Ribera, voorstellende Maria met Engel, ter waarde van 10.000. In de duizenden. Een interessante smokkelzaak is dit voor jaar voor de Rotterdamsche rechtbank be handeld. Zes verdachten (drie schippers, een expediteur uit Berchem bij Antwerpen, een koopman uit Londen en een chocoladefabri- kant uit Rotterdam) stonden terecht als ver dacht van het smokkelen van ladingen suiker op verschillende tijdstippen. Er werden hoo- ge boeten opgelegd, en wel in totaal 1.153.350, terwijl bovendien voor ontdoken accijns nog aan den fiscus moet worden be taald het zeker niet geringe bedrag van 261.650 en natuurlijk de schepen, waarmee de smokkelarij geschiedde, verbeurd werden verklaard. Wij hebben een stil vermoeden, dat de Staat niet veel van die boeten zal bin- nen krijgen, maar dat de heeren ervoor zul len gaan „zitten"wat dan nog weer aan den Staat kost. Over hooge boeten gesproken! Daar kun nen er nog meer van meepraten. De Rotter damsche rechtbank heeft in Maart vijf land- bouwers en veehouders van het eiland Voor- ne veroordeeld wegens het ontduiken van vermogensbelasting. Twee van de heeren kregen elk 10.000 te betalen, twee anderen moeten elk 12.500 neertellen, terwijl de vijfde 13.300 moet offeren. De Amsterdamsche rechtbank kan het ook een schipper vervoerde spiritus zonder dat de accijns was betaald tot een bedrag van f 9370.35 en nu kreeg hij een boete tot vijf maal dat bedrag, dus 46851.75. De ver- vangende hechtenis werd gesteld op een week. Wat zou de veroordeelde hebben ge daan: betalen of zitten? In het laatste geval zou hij na het verstrijken van die week hechtenis in alle opzichten een „gezeten'' man kunnen heeten. Honderd jarigen. Er is wel eens beweerd, dat men, om oud te worden, tooneelspeler moet zijn, maar op- merkelijk is dat op drie uitzonderingen na alle personen die het in ons land tot 100 of meer jaren brachtendames zijn. Een harer werd zelfs 104 jaar. In het geheel wa ren er tien personen die hun honderdsten ver- jaardag mochten vieren, van wie er een 'n paar maanden later het tijdelijke voor haar intusschen niet zoo heel erg tijdelijk geweest met het eeuwige verwisselde. Ook nog een ander van deze oudjes stierf, 102 jaar oud, eenige maanden voor zijn 103en jaardag. Een honderdjarige te Den Haag kreeg op zijn eeuwfeest op 6 Dec. bezoek van prinses Juliana en prins Hendrik. De tollenoorlog. De oorlog tegen de tolheffing, ten vorigen jare gevoerd onder leiding van den heer Flo- ris Vos (die waarschijnlijk als dank daarvoor tot Kamerlid gekozen is), heeft in Mei geleid tot het aanbieden van een petitionnement aan de regeering. Het was geteekend door 12000 personen uit de Zaanstreek. Natuurlijk heeft men niet direct resultaat gezien, maar de ac- tie werkt door en in den loop van het jaar zijn in verschillende gemeenten des lands be- sluiten gevallen tot afschaffing der tollen. Eigenaardig is, dat de Zaandijker tol, waar- tegen het petitionnement in de eerste plaats gericht was, nog niet verdwijnt de tolhef fing is nog weer goedgekeurd tot 1 Jan. 1931. Uit Oost-Indie. Het heele jaar door zijn zoo nu en dan be- richten opgedoken over revolutionnaire actie in het eilandenrijk, maar gelukkig is het ner- gens weer tot zulk heftig verzet gekomen als een paar jaar geleden. De gouverneur van West-Java heeft een paar maanden geleden voor de bestuurs-ambtenaren het lidmaat- schap van een revolutionnaire vereeniging verboden, en sinds dien zijn er eenige arresta- ties verriclit. Op Flores zijn nog juist op tijd bijzonderheden uitgelekt over een beraamden opstand. De leiders zijn gearresteerd zonder dat geweld noodig was. De landraad van Medan heeft verschillen de samenzweerders tot gevangenisstraffen van twee tot vier jaar veroordeeld. Overigens hebben de rechtscol leges vooral op Sumatra dikwijls zaken te behandelen ge- kregen, waarbij het ging over aanslagen van koelies. Den 10 Jan. herdachten Nederland en Nederlandsch-Indie den dag waarop de Mi- nahassa, het mooie gebied van Noord-Ooste- lijk Celebes, twee honderd en vijftig jaren Nederlandsch is, waarop dus twee en een halve eeuw geleden het eerste verbond met d Hollanders werd gesloten. Op het plein te Menado werd een gedenkteeken onthuld van 10. M. hoogte. Een ander blijvend aan- denken zal zijn een door Nederland op te richten sanatorium voor longlijders. Het telefoonverkeer tusschen Nederland en Indie, geopend op 7 Jan., is gebleken te voorzien in een bij velen bestaande behoefte om met familieleden of zakenvrienden te spreken op een vluggere manier dan per brief. Het aantal gevoerde gesprekken stijgt elke maand. Een mijnongeluk op Malakka vroeg in Juli 23 slachtoffers. Zware branden te Me dan en Goenoeng Batoe verwoestten samen meer dan vijf honderd huizen, de schade be- liep pl.m. 3 millioen. Een windhoos op Su matra richtte voor ettelijke millioenen scha de aan in het tabaksland van Langkat. Het BioscoopconHict. De bioscopen machtige instituten voor de volksontwikkeling en zeer gezochte gelegen- heden voor ontspanning hebben reeds ja ren lang zich mogen verheugen in een bij- zonder toezicht van overheidswege op de te vertoonen rolprenten. Wij weten daarvan uit onze eigen gemeente mee te praten. De plaat- selijke keuringscommissies zijn, gelijk men weet, overbodig geworden sinds de Centrale Keuringscommissie van rijkswege werd opge- richt. Deze beslist er over of een film al of niet toelaatbaar is en of er een leeftijdgrens voor de bezoekers moet worden gesteld. De plaatselijke commissies hebben alleen maar toe te zien of de voorwaarden, door de Cen trale Commissie gesteld, zijn nagekomen. Zoo is de algemeene regel. Maar in Noordbrabant en Limburg wilde men meer. Verschillende gemeentebesturen vereenigden zich tot de zoogenaamde Zuidc- lijke Nakeuringscommissie, die voor beide ge noemde provincies de taak van de Centrale Commissie overnam, de door haar gekeurde films nog eens weer herkeurde en dan meer malen afkeurde, waarmee dan die films voor de bioscopen in Noordbrabant en Limburg verboden waren. De Ned. Bioscoopbond achtte dezen toe- stand in strijd met de wet en verzette zich ertegen. Verschillende aangesloten leden ver- toonden films, die niet door de Zuidelijke Commissie waren goedgekeurd en werden dan geverbaliseerd. Een felle strijd ontwikkelde zich. Tal van bioscopen (25 in 12 gemeenten) werden van het laatst van Mei af op last van den Bi oscoopbond gesloten en de personeelen ont- slagen (de salarissen werden door den Bond doorbetaald). Vooral in de gemeenten aan de Lim- burgsch-Duitsche grens deden zich eigenaar- dige gevallen voor. De menschen, die toch wilden genieten van films, gingen in Duit- sche grensplaatsen bioscopen bezoeken en kregen dan meermalen films te zien, die door de Centrale Commissie niet zouden zijn goedgekeurd, zoodat hier het middel erger was clan de kwaal. Tot 1 Nov. duurde het conflict. De Bioscoopbond heeft het hoofd in den schoot gelegd. Den 24 Oct. hadden de besturen van de Vereeniging van Noord- Brabantsche en Limburgsche gemeenten voor gemeenschappelijke filmkeuring en van den Nederlandschen bioscoop bond op het departement van binnen- landsche zaken en landbouw onder lei ding van minister Ruys de Beeren- brouck langdurig geconfereerd ter be- spreking van een mogelijke oplossing van het conflict. In beginsel werd tus schen partijen cvereenstemming bereikt waarbij in hoofdzaak werd overeengeko- men, dat in het vervolg de filmnakeu- ring zal worden overgelaten aan de R.K. filmcentrale onder wier toezicht de bioscoop-exploitanten in de bij de Zui delijke keuringsvereeniging aangesloten gemeenten zich vrijwillig aan de hand van artikelen 20 en 21 der biosceopwet zullen kunnen stellen. Op deze basis werd overeenstemming bereikt en toen op 30 Oct. de r. k. film centrale, die de nakeuring der films in de zuidelijke provincien op zich nam, uit Den Haag bericht ontving, dat de stichting door den minister van Binnen- landsche Zaken als een instelling, gelijk bedoeld in art. 20 der Bioscoopwet, werd eikend, was de strijd geeindigd. De radio-ruzie. De kwestie van verdeeling van den zend- tijd is nog niet tot een oplossing gebracht. De Radio-raad, die de zaak bestudeert, zal een moeilijke en ondankbare taak hebben, want hoe de verdeeling ten slotte ook tot stand komt, zij zal nooit alle partijen bevre- digen. De 470.000 menschen die hunne hand- teekeningen plaatsten op het A. V. R. O.- petitionnement, dat den 17 Mei den minister v. d. Vegte werd aangeboden, zullen den hui- digen toestand liefst bestendigd willen zien, terwijl daartegenover de V. A. R. A. uitbrei- ding van zendtijd wenscht, wat dan ten koste van den tijd van de A. V. R. O. zal moeten gaan. De V. A. R. A. heeft dit jaar (2 Maart) haar eigen studio te Hilversum gekregen, waarvoor de leden een gift van 10.000 aan- boden. Deze vereeniging heeft 1 Oct. zend- vergunning gevraagd, bij inwilliging van welk verzoek zij een zender zal bouwen met een golflengte van 298 M. Dat er wel wordt toegezien op hetgeen door middel van de radio door het lucht- ruim wordt verspreid, werd den 29 Sept. be- wezen, toen de bekende Dageraad-man J. Hoving een rede hield. Hij had het daarbij over Mussolini en toen hij dezen een „papen- vreter" noemde, heeft het hoofdbestuur der posterijen onmiddellijk verdere uitzending der rede verboden zij werd beleedigend geacht voor den eersten minister van een be- vrienden staat. De eerste uitzending van de Vrijdenkers- Radio-Omroep was geen gelukkig debuut. Het eigenaardig geval, dat op een verjaar- dag van een lid van het koninklijk huis de re- volutionnairen de beschikking hadden over den Hilversumschen zender zooals verle den jaar op 30 April heeft zich dit jaar niet voorgedaan, doordat de V. A. R. A. heeft af gezien van haar rechten op 31 Aug. (een Zaterdag). Zij kreeg daarvoor in de plaats den avond v6or de verkiezingen. Hopen we, dat in 1930 de radio-geschillen een oplossing zullen vinden. Allerlei ziekten, meer of minder besmettelijk, hebben dit jaar korter of langer tijd geheerscht. Noemen wij in de eerste plaats de alastrim, de in Rotterdam in Aug. voor het eerst als zoodanig herkende ziekte, waaraan toen in het westelijk stadsdeel verschillende pattern ziek lagen. De alastrim (of kafferpokken) was overgebracht door een paar zeelieden en sindsdien hebben de doktoren in vrijwel elke plaats tal van personen moeten inenten als voorbehoedmiddel tegen deze ziekte. Eenige honderden personen hebben deze ziekte ge- had, die gelukkig niet zoo heel erg om zich heengreep, maar toch een paar tientallen slachtoffers eischte. Thans is deze ziekte, die velen liever bij den waren naam zouden zien genoemd, vrijwel geweken. In dezelfde maanden, dat de alastrim heerschte, greep een andere ziekte rondom zich, speciaal hare slachtoffers onder de kinderen zoekend. Het was de kinderverlam ming die in verschillende gezinnen in alle provincien, speciaal in Noord-Groningen, een doodsbed deed spreiden. De griep, die in de eerste maanden van het jaar woedde, was veel minder ernstig dan de epidemie van een paar jaren geleden, maar in verschillende plaatsen was tengevolge van deze ziekte het sterftecijfer toch nog het dub bele van het normale. De opkomst van de militairen onder de wapenen werd er een veertien dagen voor uitgesteld. De nekkramp was weer een andere ziekte die in vele plaatsen ongerustheid verwekte Een geval, een veertien dagen geleden ge constateerd in de Coehoornkazerne te Arnhem, is gelukkig goed afgeloopen Ernstiger was het gesteld in het kamp Waalsdorp, waar in het laatst van Juni een twintigtal soldaten gei'soleerd werden, zonder dat men hen de reden ervan meedeelde. Hun kamp, waar een soldaat stervende was, werd bewaakt, maar zij wisten den schildwacht te verschalken en brachten een avond vroolijk door in Den Haag, niet beseffend het besrnet tingsgevaar, dat zij nu zoozeer in de hand werkten. Gelukkig heeft de uitgaansavond geen ernstige gevolgen na zich gesleept. Veel roodvonkeevallen hebben zich sped aal in Noordbrabant en Limburg voorgedaan en ten slotte hebben zich in Arnhem in d« eerste helft dezer maand nog een zevental ge vallen van diphtheritis voorgedaan, terwijl in Leiden een geval van echte pokken werd ge constateerd. De tegenstanders van vaccinatie hebben voor hun verzet steun gevonden in de geval len van encephalitis, die zoo nu en dan bij gevaccineerden voorkwamen, meestal jonge kinderen. De ziektegevallen waren wel niet zoo heel talrijk, misschien een op een vijf- honderd inentingen, maar toch werd het in enten vooral van jeugdige personen afgera- den. Huldiging van bekende Nederlanders, Verschillende groote Nederlanders zijn dit jaar gehuldigd voor hun verdiensten op hun vaak zoo verschillend terrein van werkzaam- heid. De eerste in de rij was de Brielsche arch!- varis Joh. H. Been, de bekende schrijver van zoovele jongensboeken, meestal op histori- schen grondslag. Hij werd den 8 Febr. 70 jaar en dien dag werd hem van verschillen de zijden getoond hoezeer zijn werk op prijs wordt gesteld. Den 30en Mei werd hem door den burgemeester van Brielle een portret aangeboden, geschilderd door den Amster- damschen portretschilder T. Bobeldijk in op- dracht van het huldigingscomite. Een merkwaardige figuur is dr. Aletta Ja cobs geweest, de vrouw aan wie het te dan- een is dat de inzichten ten aanzien van de rechten der vrouw zoo geheel zijn gewijzigd. Ernstige wil en doorzettingsvermogen deden daar zegevieren over alle moeilijkheden, die men haar als eerste vrouwelijke student in den weg legde en zoo kon zij op 2 Mei 1879 promoveeren tot doctor in de geneeskunde. Zij was de wegbereidster voor velen en voor de Vereeniging van Staatsburgeressen een leidster zonder weerga. Hare nagedachtenis is gehuldigd door het plaatsen van een ge- denksteen in den gevel van het door haar be- woonde huis te Amsterdam. Ter nagedachtenis van den ook in onze veste befaamden heer J. Klootsema is te Doe- tinchem, waar hij van 1905 tot zijn dood in 1926 directeur van het Opvoedingsgesticht was, den 17 Mei een bank onthuld. Eenzelfde eerbetoon is op 18 Juni bewezen aan den in het laatst van April afgetreden directeur van het Wilhelminagasthuis te Amsterdam, dr. Kuiper. De bank was ver- vaardigd door den beeldhouwer Tjipke Vis- ser te Bergen. Voor onzen bekenden staatsman, mr. van Houten. die als min. o.a. jaren geleden groote uitbreiding gaf aan het aantal kiesgerechtig- den, was de 20 Juni een zeer bijzondere dag. Het was toen n.l. 70 jaar geleden dat hij Eromoveerde tot doctor in de rechten, een ju- ile dat slechts hoogst zelden wordt bereikt. Dat hij vele bewijzen van medeleven ontving, spreekt vanzelf. Op 21 Aug. werd te Middelburg een mo nument opgericht voor wijlen Jan Morks, die 34 jaar directeur was geweest van het muziekkorps aldaar. Voor den verdediger van Groningen in 1672, Carolus Rabenhaupt, is den 3 Sept. in zijn geboorteplaats Coevorden een gedenk- steen onthuld in de herv. kerk. Een man, die een der grootste geleerden van ons land kan worden genoemd, wiens natuurkundige wetenschap over heel Europa en ook in andere werelddeelen bekend was en een man tevens die veel deed voor de inter nationale toenadering, was wijlen prof. Lo- rentz, naar wien het gemeentebestuur van zijn woonplaats Haarlem een plein noemde. Hem ter eer werd op dat plein den 3 Dec. een monument onthuld, welke plechtigheid geschiedde door prins Hendrik in tegen- woordigheid van zeer vele autoriteiten. Nog een Nederlandsche geleerde werd op dergelijke wijze gehuldigd, n.l. wijlen prof, dr. J. Ritzema Bos, wiens naam in landbouw- kringen onvergankelijk zal zijn. Het op 7 Dec. te Wageningen onthulde monument is een hulde aan zijn groote kennis ten toon ge- spreid in zijn leeraarsloopbaan van ruim een halve eeuw. Op de roomsch-katholieke begraafplaats aan de Kerkhoflaan is in alien eenvoud en stilte op het graf van Jan Toorop, den ten vorige jare overleden bekenden kunstenaar, een monument onthuld. Met het verleenen van het doctoraat ho noris causa (op 13 Maart) aan ir. C. F. Stork en Henry Deterding heeft de senaat der Delftsche Hoogeschool tegelijk zich zel- ven geeerd. Deze twee mannen (van wie de laatstgenoemde later Engelschan werd, maar die zich desondanks nog altijd ook Neder- lander voelt) hebben hun gansche leven zod' aan den weg getimmerd, dat zij overal groo- te bekendheid verwierven, waardoor het over bodig mag heeten hier nog eens op hunne verdiensten te wijzen. Vorstelijkc schenkingcn. Eenige vorstelijke schenkingen zijn er in den loop van dit jaar gedaan. Den 11 Nov. werd het bekende buitengoed „Sorghvliet" aan den Ouden Schevening- schenweg te Den Haag door de erfgenamen van wijlen mr. A. E. H. Goedkoop geschon- ken aan den Staat onder voorwaarde, dat daar binnen 10 jaren een gebouw van repre- sentatieven aard wordt gesticht en het z.g. Catshuis in zijn huidigen vorm behouden blijft. Wijlen de heer H. Goldschmidt te Parijs heeft aan het Nederlandsch Isr. Jongens- Weeshuis en aan het Ned. Isr. Meisjes Wees- huis elk een som van 50.000 nagelaten, vrij van successierechten. Voorts hebben andere instellingen nog le- gaten van kleineren omvang ontvangen. De in Maart overleden mevrouw de we- duwe GeldermanVan de Kasteele, heeft hare woning aan het 's-Gravenhof te Zut- phen aan het Gebroeders Bakker's Weeshuis vermaakt onder voorwaarde dat het uiterlijk van het huis niet veranderd mag worden en met een bedrag van 20.000 voor noodige inwendige reparation indien het als weeshuis in gebruik mocht worden genomen. Als historische bijzonderheid kan vermeld worden dat nog op 17 Oct. 1764 voor dit huis een leangericht onder een eikenboom ge- houden is. De kerkvoogdij van de herv. gemeente van Oudewater heeft den 29 Maart ontvangen van den heer Izak Vink en Geertje Vink, bei-

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 19