Wat er in de wereld rondom ons gebeurde, Liichtvaart. Conferences en verkiezingen Politieke gebeurtenissen den aldaar overleden, een bouwmanswoning, groot 21 H.A., en een rentenierswoning, plus 30.000 aan contanten. De gezamenliike v.aarde is naar schatting 85000. Mevrouw R. BeuthPop, in Mei te Lei den overleden, heeft aan de Israelietische ge- meente aldaar een legaat vermaakt van 10.000 en aan het Israelietisch weeshuis en armbestuur elk 1000. Een Rotterdamsche dame schonk den 7 Nov. aan „Pro Senectute" 100.000 voor de stichting van een tehuis voor ouden van da- gen te Rotterdam of in de residentie. 3 Mei. K. J. A. G. baron Collot d'Escury te Kloosterzande, burgemeester van Honte- nisse en rentmeester van het kroondomein Hulst. Necrologie. I Jan. Mr. H. G. Iordens te Deventer, de oudste procureur in Nederland, 86 jaren oud. Ds. F. van Gheel Gildemeester, oudste herv. pred. van Den Haag, 74 jaar oud. 10 Jan. H. A. Rusch Lehman de Lehnsfeld, gepens. luit.-kolonel der ar- tillerie, te Renkum, 64 jaar oud. II Jan. W. J. v. Erpers Royaards, oud- burgemeester van Montfoort en Wor- merveer, wonende te Heelsum, 74 jaar. 15 Jan. A. J. Gijze, burgemeester van Schiedam, 60 jaar. 25 Jan. Dr. Willem Royaards is 62 jaar oud, te Menton overleden. 4 Fobr. Te Soestdijk overleden op ruim 91-jarigen leeftijd luitenant-generaal b. d. van de grenadiers, de heer R. P. ,Verspijck. In het zuiden van Frankrijk op 73-ja- rigen leeftijd overleden mr. L. P. M. H. baron Michiels van Verduynen, secre- taris-generaal van het Permanent Hof van Arbitrage. 1888 tot 1904 zitting in de Tweede Kamer. 16 Febr. Te Amersfoort, 82 jaar oud, C. W. H. Stom, oud-kapitein der inf. 10 Maart. H. J. Clarion, oud-ontvanger der gemeente Hoorn. 25 Maart. J. H. Deibel, dir.-hoofdredac- teur Middelburgsche Crt., 56 jaar oud. 7 April. Te Voorschoten overleden de gepensionneerde vice-admiraal H. van Bleiswijk Ris. 25 April. Te Den Haag op 65-jarigen Jeeftijd overleden prof. mr. J. H. Carpen- tier Alting. 29 April. Te 's-Gravenhage overleden de gepensionneerde luitenant-generaal P. C. Bomert. 26 April. Dr. J. M. Reitsema, genees- heer-directeur van het rijkskrankzinni- gengesticht te Eindhoven, voorheen te Medemblik. 1 Mei. Mr. R. van Veen, oud-lid Twee de Kamer, 63 jaar. N. ten Broek, gep.-kolonel inf. Ind. le- ger, 80 jaar. 2 Mei. Jhr. mr. F. X. A. Verheijden, lid der Eerste Kamer, 77 jaar. 3 Mei. De acteur Marius Spree (vroe- ger Stoel en Spree) te Den Haag. 13 Mei. Te 's-Gravenhage in den ouder dom van 77 jaar overleden mr. G. J. Ph. graaf Schimmelpennick, kamerheer in buitengewonen dienst bij de koningin en vroeger in verschillende functies bij de rechterlijke macht werkzaam. 14 Mei. De tooneelspeler Kees Lage- man, 73 jaar oud, te Amsterdam over leden. 15 Mei. Jhr. W. C. van Panhuys, bur gemeester van Noordwijk, 58 jaar. 26 Mei. De heer K. Wijbrands, de be- kende Indische jiurnalist, directeur van het „Nieuws van den Dag voor Ned. In die", bij een auto-ongeval zoo ernstig ge- wond, dat hij den volgenden dag tijdens een operatie overleed. 28 Mei. Te Amsterdam overleden de heer D. Goedkoop, oud-directeur der Ned. Scheepsbouwmaatschappij. 29 Mei. De kunstschilder J. J. L. ten Kate te Den Haag, 78 jaar. 3 Juni. Dr. C. Easton, oud-hoofdredac- teur van het N. v. d. D., te Scheveningen overleden, 64 jaar. 9 Juni. Hugo Holthenius te Bloemen- daal, 80 jaar. 21 Juni. In den ouderdom van 77 ja ren is te Hontenisse overleden de heer P. F. Fruytier, oud-lid der Tw. Kamer. 22 Juli. E. J. de Schepper, biljartfa- brikant te Groningen, 72 jaar. 31 Juli. Dr. J. H. van Epen, medicus en letterkundige te Amersfoort. 10 Aug. Mevr. dr. Aletta Jacobs, be kend voorvechtster voor de vrouwen- rechten. 11 Aug. Pieter Lels, te Rotterdam, di recteur van L. Smit Co.'s internatio- nalen sleepdienst. 27 Aug. Ir. B. Grass6, te Amsterdam, bekend in luchtvaartkringen. 9 Sept. Emil Timrott, bekend tooneel speler. 21 Sept. Luitenant Colenbrander op de ruiterfeesten te ^elhem gevallen en een paar dagen later aan de gevolgen over leden. 2 Oct. Gep.-generaal-majoor P. H. v. d. .Wedden te Njjmegen, 77 jaar. Te Den Haag overleden, 47 jaar oud, de bekende Amsterdamsche kunstschil der G. H. Grauss. 7 Oct. Gep. kolonel F. H. Umbgrove te Middelburg. Gep. luit.-generaal W. A. T. de Mees- ter, oud-commandant van het veldleger, te Den Haag overleden, 80 jaar. Te Velp overleden mr. A. Moens, oud- directeur der Nederlandsche Bank, 74 jaar oud. 11 Oct. Prof. v. d. Valk, hoogleeraar te Groningen. 12 Oct. T. L. van Wagtendonk, luit.- kolonel b. d. te Haarlem. 16 Oct. De tooneelspeelster Stine van der Gaag. 22 Oct. C. de Boer, dir.-uitgever Hel- dersche Courant. 23 Oct. Prof. Blok te Leiden. 2 Nov. Prof. Evers te Wassenaar, bouwmeester van het raadhuis te Rot terdam. 11 Nov. Prof. dr. T. Cannegieter te Utrecht. 15 Nov. Wethouder von Frijtag Drab- be te Amsterdam. 18 Nov. Mgr. van de Watering, aarts- bisschop te Utrecht sinds 1895, in den ouderdom van buna 79 jaar, J. H. Blum te Aagtekerke, oud-lid der Tweede Kamer, vroeger o.a. raadslid te Alkmaar. 23 Nov. C. Sythoff te Leiden, bekend leider in het krantenbedrijf. 24 Nov. Jhr. mr. F. W. van Styrum te Haarlem, oud-lid der Tweede Kamer. Hij stierf een uur na zijn echtgenoote. 27 Nov. Kolonel der infanterie b. d. J. J. M. A. Mommers. 29 Nov. Dr. M. A. Brants, oud-lid der Tweede Kamer. 30 Nov. Mr. J. Slingenberg, vice-presi dent der rechtbank te Amsterdam. Prof. G. A. J. Hazeu te Wassenaar. 9 Dec. Gep. maj. Koorevaar te Breda. 13 Dec. A. W. Heykoop, tot voor een paar weken wethouder te Rotterdam. G. J. Bellaar Spruyt, dir. der stroom- verkoopmaatschapDij te Maastricht. Jhr. mr. G. J. A. Schimmelpenninck te Den Dolder, oud-burgemeester van Rhenen en oud-lid der Tweede Kamer. Mr. M. C. Tetrode, oud-president der rechtbank te Assen. 14 Dec. P. Besselaar, burgemeester van Spakenburg en Bunschoten. 17 Dec. J. A. Schuurman te Den Haag, oud-hoofdingenieur, chef van de afd. Mijnwezen in Ned.-Indie. Dr. Hania, geref. pred. te Geldermal- sen. 20 Dec. M. G. J. Kempers, te De Bilt, oud-officier der artillerie, oud-burge meester van Harderwijk. B. van Ommen, te Amsterdam, vice- consul van Joego-Slavie. J. Worp te Purmerend, oud-secretaris dier gemeente. Uit de voorgaande bloemlezing van hetgeen er in ons land voorwiel, blijkt, dat er veel was wat neerdrukt en droef kan stemmen, maar zeer zeker was er ook veel dat verheft en met moed en vertrouwen doet voortgaan. Moge 1930 ons veel in dien geest doen beleven. t. H. Over dit „verheven" onderwerp zullen we ons niet al te veel in „hoogere sfeeren" be- geven en slechts zeer oppervlakkig eenige bij- zonderheden aanstippen. Het afgeloopen jaar stond niet zoozeer in het teeken der oceaanvluchten als wel van de Zeppelinvaart, terwijl wat meer speciaal ons land betreft de postvluchten Neder landIndie en terug van het grootste belang waren. Op 12 September vertrok het eerste post- vliegtuig van Schiphol en met de organisatie van dezen geregelden luchtdienst heeft de K. L. M. ons land onder de volkeren een eerste plaats op luchtvaartgebied gegeven. Om de veertien dagen vertrok een vliegtuig en het achtste is thans onderweg, terwijl de eerste vijf den terugtocht reeds weer hebben volbracht. Over 'talgemeen werden deze vluchten vlot uitgevoerd en waren zij dus bijzonder succesvol, wat niet kan worden ge- zegd van de voorgenomen Indie-vluchten aer drie Dornier-Wall-vliegbooten, die in het begin van dit jaar n.l. op 3 April van het vliegveld De Mok bij Den Fielder ver- trokken. Den 2den Mei maakte luitenant Everts, commandant van een der drie vliegbooten, tegen den middag een proefvlucht boven Bagdad, om de motoren te probeeren, waar aan een kleine reparatie had plaats gevom den. Ongelukkigerwijze botste het vliegtuig bij het vliegen over de rivier op slechts 30 Meter boven het water, tegen de telegraaf- draden, die over de rivier gespannen zijn, waardoor de schroef beschadigd werd. Luite nant Everts daalde terstond en maakte met zijn machine een vlotte daling op de rivier, ondanks het snel stroomende water. Hij kon echter de vaart van de vliegboot niet vol- doende remmen, zoodat deze met groote snel- heid tegen de pontonbrug voer. Luitenant Evers brak de ruggegraat en was onmiddel- lijk dood, terwijl de beide andere inzittenden vrij ernstig gewond werden. De „Graf Zeppelin" heeft verder den roem van de Duitsche luchtvaart danig ver- groot en eenige passagiersvluchten, o.a. bo ven Nederland, en een oceaanvlucht naar Amerika, benevens een reis rond den aardbol volbracht. Dat ondanks den grooten vooruitgang op dit gebied nog niet het summum van veiligheid is bereikt, bewijzen de tallooze on- gelukken die met vliegtuigen plaats vinden. Wij noemen hiervan slechts de ontzettende ramp van het Engelsche verkeersvliegtuig, machine van den dienst Londen—Zurich, dat op 17 Juni met elf personen aan boord in het Kanaal stortte. Zeven personen, w. o. mej. A. Gerzon uit Amsterdam, kwamen om het leven, terwijl vier inzittenden door een loods kotter gerea werden. In den morgen van den 17den April is ver der het militaire vliegtuig No. 113, dat te Soesterberg was opgestegen voor een oefen- vlucht naar Venlo, op ongeveer een half uur afstand van deze laatste plaats neergestort op den Herungerberg. De 22-jarige reservc- luitenant Kimmijzer werd onmiddellijk ge- dood, de tweede inzittende, de eveneens 22- jarige reserve-luitenant De Vries Schottee, werd zwaar gewond in het R. K. ziekenhuis te Venlo opgenomen, en is den 20sten April eveneens overleden. Den eersten Mei was de officier-vlieger 3e klasse D. J. Dijkers met een vliegtuig van het marinevliegkamp de Kooi opgestegen tot het maken van een dienstoefenvlucht, toen <e ongeveer kwart over negen werd waargeno- men, dat het vliegtuig op een hoogte van pl.m. 200 M. in een voile geraakte, afgleed en kort daarop loodrecht omlaag stortte. Het toestel stortte neer op het Balgzand en was moeilijk te bereiken, zoodat het pl.m 20 min. duurde, voordat een officier en manschappen de plaats van het ongeval kon- den bereiken en het lichaam van den vlieger, die op slag dood geweest moest zijn, konden bergen. Den 9en Juli geraakte het vliegtuig 547 van het vliegkamp Soesterberg, tijdelijk gede- tacheerd op het vliegkamp De Kooy, op een dienstvlucht in een vrille en stortte ter hoog te van het badpaviljoen te Huisduinen in zee. Beide inzittenden, de eerste-luitenant-vlieger Brugma, bestuurder, en sergeant-vlieger A. Flick, kwamen bii dit noodlottice ongeval om v Het leven, B. Als ge dit verhaal in handen krijgt, lezer, zal het jaar 1929 spoedig ten einde zijn. Ge zult U dan ongetwijfeld afvragen, wat het afgeloopen jaar voor U geweest is. Ge zult een balans opir n van het wel en wee, dat U dit jaar te 1: is gevallen en ge zult tot de conclusie ko. dat er eigenlijk niet veel bizonders gebeurd is in uw kring. Zeker, er zijn natuurlijk momenten geweest, waaraan ge zult terug denken; wellicht hebt ge bloed- verwanten of vrienden verloren, die gij nu terwijl gij op het punt staat, het oude jaar vaarwel te zeggen in stilte herdenkt; mis- schien zijn er oogenblikken geweest, waarvan ge nu nog geniet, oogenblikken, die ge gaar- ne nog eens weer zoudt willen beleven. Mis- schien Maar waarom zouden wij al die mogelijk- heden onder de oogen moeten zien? Ieaereen weet, dat een oudejaars-avond een avond van herinneringen is, een avond waarop men het verleden de revue laat passeeren in groote trekken. Laten we dan ook in groote trekken de ge beurtenissen van de wereld rondom ons nog eens even nagaan en terugdenken aan de din- gen, die onze aandacht trokken, toen ze ac- tueel waren Zij, die heen gingen Tot die gebeurtenissen behoort in de aller- eerste plaats het verscheiden van een paar groote mannen, van een paar staatslieden, die in de wereldgeschiedenis een groote rol hebben gespeeld. En dan noemen we in de eerste plaats Georges Clemenceau, die nog slechts een zestal weken geleden het tijdelijke met het eeuwige verwisselde. Veel behoeven we van dezen staatsman niet te zeggen, want zijn dood hgt nog zoo kort achter ons, dat iedereen zich nog wel herin- neren kan wie Clemenceau is geweest, wat hij heeft gedaan voor Frankrijk, zijn vaderland. Want vaderlander is Clemenceau altijd ge weest. Zijn land omhoog brengen, dat was het ideaal van den Tijger. Het moge hier misschien niet de plaats zijn, nader op dit onderwerp in te gaan, toch moet het ons uit de pen, dat dit zelfde Frankrijk ontzettend veel aan Clemenceau te danken heeft gehad. In de meest critieke oogenblikken hield Clemenceau het hoofd koel en vastberaden gaf hij zijn bevelen, die naar hij meende noodig waren. Dat hij dik- wijls in botsing kwam met zijn tegenstanders, ligt voor de hand, maar zijn diezelfde botsin- gen niet de getuigenissen van Clemenceau's grootheid geweest? Met Clemenceau is weer een der kopstuk- ken van den wereldoorlog verdwenen. De Tij ger ruste thans in zijn graf Nog een bekend man uit den wereldoorlog is heen gegaan. We bedoelen den Franschen maarschalk Foch, die in den we reldoorlog een grooten naam heeft gemaakt. Foch werd reeds in het begin van dit jaar zTek. Hoewel de toestand zich eerst ernstig liet aanzien, trad even later een verbetering in, die echter niet van langen duur was. En zoo gebeurde het, dat n<"g vrij onverwachts de dood van Foch gemeld werd. Frankrijk is dus wel zeer getroffen in het voorbije jaar. Twee groote figuren heeft het verloren, menschen, die in nauw verband ge- staan hebben met den wreeden wereld oorlog Niet echter alleen Frankrijk heeft een paar ernstige verliezen geleden, ook Duitschland moest een van zijn grootste mannen ten gra ve dragen. Het was den 3den October, dat de geheele wereld werd opgeschrikt door het telegram, dat den dood van dr. G u s t a v Stresemann vermeldde. De dood van dezen politicus was voor Duitschland in de eerste plaats, maar verder ook voor de andi- re landen van Europa een zwaar verlies. Immers, dr. Stresemann had zich in zijn be- trekkelijk korte politieke loopbaan zoo in de groote politieke kwesties gewerkt, dat velen hoog tegen hem opzagen. Nog tijdens de Haagsche Conferentie bewees hij, welk een groote kracht er van hem uit kon gaan, en aan hem is het dan ook voor een groot deel te danken, dat de Haagsche Conferentie nog een gunstig verloop heeft gehad. Dat Stresemann veel gedaan heeft om den wereldvrede te bestendigen, moge bliiken uit het feit, dat hij in 1925 tegelijk met Briand en Chamberlain den Nobelprijs voor den vre- de kreeg. Ook in Duitschland zelf heeft Stresemann veel gedaan; door zijn tactisch optreden heeft hij het land' als het ware gered van een eco- nomischen ondergang. Zes jaren van strijd heeft hij gevoerd, om Duitschland er als het kon weer boven op te helpen. Zes jaren heeft hij de stormen der politiek over zich heen zien waaien, maar hij versaagde niet en bleef op zijn post, die hem was aangewezen; rijksminister van Buitenlandsche Zaken. Durf en inzicht en geduld zoo schreven we in het overlijdensartikel dat zijn de groote eigenschappen van den staatsman ge weest Dat is wel de mooiste hulde, die men aan Stresemann geven kon. We meenen, met het memoreeren van den dood van deze drie staatslieden de sombere lijst der geschiedenis van het jaar 1929 te kunnen sluiten. Zeker, er zijn nog wel andere bekende figuren gestorven, maar zij verliezen hun beteekenis als men aan bovengenoemde personen denkt. Als we dan verder zien naar de belang- rijkste gebeurtenissen, dan komen we eerst aan de groote buitenlandsche politiek. En we beginnen dan met De Haagsche Conferentie. Bijna een maand lang hebben de gedele- geerden der verschillende mogendheden in den Haag beraadslaagd om te trachten de verschillende politieke kwesties, die tot de uitvloeisels van den wereldoorlog behooren, in betere banen te leiden. Vooral de financi- eele vraagstukken moesten dringend herzien worden. Aan onze residentie viel de eer te beurt, de Conferentie hi-men haar muren te zien plaats vinden- Hoewel er verschillende belangrijke kwes ties besproken zijn, die elk voor zich ver- •strekkende gevolgen konden hebben, willen wij slechts volstaan met even het bekend ge- worden plan-Young aan de vergetelheid te ontrukken. Dank zij toch vooral dit plan, dat door de Conferentie in principe is aangeno- men, is momenteel de ontruiming van het be- zette Duitsche gebied in vollen gang. Het zal niet zoo heel lang meer duren, dat Duitsch land weer geheel van vreemde troepen be- vrijd zal zijn. Dat we daardoor weer een groote stap verder zijn gekomen met het vre- des-idee zal wel ieder duidelijk zijn. Zoolang toch een land zijn steden en dorpen door een vroegeren vijand bezet ziet, zoolang heerscht er wrevel en stille vijandschap bij de bewo- ners van zoo'n bezet gebied. Daarom heeft de Haagsche Conferentie zeer zeker een groot succes gehad dat tot niet minder groote vol- doening heeft geleid. Toch zijn er nog vele kwesties onopgelost gebleven. Deze zullen straks in Januari op de Tweede Haagsche Conferentie in behande- ling worden genomen. De tiende Volkenbondsvergadering. Kort na het beeindigen van de Haagsche Conferentie kwam men te Geneve weer bijeen, om de tiende Volkenbondsvergadering te hou- den. De verwachtingen van deze vergadering waren niet hoog gespannen, omdat men meende, dat er na den Haag niet dadelijk ge- wichtige besluiten zouden worden genomen. De September-vergadering van den Volken- bond bestreek echter een grooter arbeidsveld dan ooit te voren, daar de atmosfeer te Ge neve nog vol was van positieven arbeid. In het middelpunt van deze vergadering stond deze keer Engeland, dat met een ontwape- ningsplan ter vergadering kwam. Hoewel er geen definitieve besluiten genomen zijn, heeft het Engelsche voorstel tot gevolg gehad, dat een nieuwe ontwapeningsconferentie bijeen zal komen. En zoo komen we tot de a.s. Vloctcon*'"',entie. Men weet, dat deze vlootconferentie straks in Januari bijeen zal komen, dadeliik na, of zelfs nog tijdens de Tweede Haagsche Con ferentie. Het doel is te komen tot een beper- king van de bewapening ter zee. Nu zal het wel niet gemakkelijk gaan, om tot een ac- coord te komen, omdat er twee groepen zijn, wier belangen tegen elkaar indruischen. En geland en Amerika bijv. willen de groote kruisers gehandhaafd zien, terwijl Frankrijk, Italie en japan meer voelen voor handhaving der duikbooten. Hoe echter de resultaten zul len zijn, is nog met geen mogelijkheid te zeg gen en we dienen den loop der besprekingen af te wachten. Hopen we tenslotte, dat de a.s. vlootconferentie ons weer een stap nader tot de algeheele ontwapening brengt De Ver. Staten van Europa. We zullen thans van de conferenties afstap- pen en slechts nog een punt aanroeren, dat nog vale pennen in beweging zal brengen: het plan om een Vereenigde Staten van Euro pa te stichten. Dit plan is heusch niet nieuw, maar het is dit jaar weer ter sprake geko men. De vroegere Fransche premier Briand heeft het denkbeeld dit jaar eens nader be- studeerd en uitgewerkt. Het is zijn ideaal ge- worden om een groot Europeesch verbond te stichten, waarbij het doel vooral is de ge- meenschappelijke belangen van Europa te- genover die van Amerika samen te beharti- gen. Wel heeft Briand nog meer idealen en zou hij bijv. ook een z.g. Europeesche taal willen invoeren, maar dergelijke toekomst- plannen zullen voorloopig nog wel onuit- voerbaar blijken. Toch stemt dit plan-Briand tot blijdschap, omdat het bewijst, dat de algemeene vredes- gedachte grooter en intensiever wordt. Hoe Mars zijn scepter zwaaide Er gaat zeker nooit een jaar voorbij, zon- der dat de oorlogsgod zijn scepter zwaait. Het jaar 1929 heeft daarop geen uitzondering gemaakt, helaas. Allereerst gaan onze ge- dachten natuurlijk naar het Verre Oosten, naar China, waar de oorlogsbijl als het wa re nooit begraven ligt. China dan heeft dit jaar weer te lijden gehad van binnenland- sche onlusten en van aanvallen van buiten. De binnenlandsche onlusten hebben het ge heele jaar China onveilig gemaakt. Daar waren een aantal machtswellustelingen, die elk voor zich steeds getracht hebben, het heft in handen te krijgen. Een tijd lang heeft de regeering te Nanking de macht in handen gehad en het leek, dat de rust in China een tijdlang bestendigd zou blijven. Misschien was dat ook wel gebeurd, als niet Rusland zich geroerd had en de zoo noodige rust ge heel verstoord had. Dit kwam door den be kend geworden Chineeschen Oosterspoorweg. Deze spoorweg, op Chineesch gebied, was eigenlijk in handen der Russen. Deze toch hadden er hun personeel aangesteld en de voornaamste functies waren geheel in han den der Russen. Dat dit niet naar den wensch der Chineezen was, behoeft geen ver- wondering te wekken. Het kwam tot eenige botsingen, die later tot ernstige verwikkelin- gen leidden. Zelfs drei^de een oorlog uit te barsten en men sprak reeds van een inmen- ging van den Volkenbond, maar juist op tijd bleken de gemoederen eenigszins tot rust ge komen. We zeggen met opzet eenigszins omdat de toestand nog altijd zoo is, dat elk oogenblik een nieuwe uitbarsting kan komen, die het land weer in volkomen wanorde zal brengen. Daar komt nog bij, dat Rusland zijn politiek in China wortel wil laten schie- ten, waardoor de toestand in China ook in het buitenland met groote belangstelling wordt gevolgd. Immers, als de bolsjewisti- sche ideeen in China met kracht gepropagan- deerd worden en ze ingang vinden bij de Chineesche bevolking, dan moet meer dan ooit op het bolsjewisme gelet worden. Ook voor ons land is de actie van Rusland van groot belang, omdat Indi6 mede een geliefd operatieterrein voor de Sovjet-republlek is. De strijd om den Afghaanschen troon. Niet alleen China heeft de ellende van een oorlog dit jaar gekend, ook een ander rijk kan terug denken aan de wreedheden van den oorlog. We bedoelen Afghanistan, eertijds het rijk van Aman Oellah. Aman-Oellah had, zooals men zich zal herinneren, groote hervormingen aangebracht, die op Wester- schen leest geschoeid waren. Ofschoon de bedoelingen van Aman-Oellah goed waren, bleek al spoedig dat het land nog niet rijp was voor die geweldig groote hervormingen en het gevolg was_dat een ernstige opstand uitbrak, die leidde Tot den val van Aman- Oellah. Een tijd lang heeft toen Habib- Oellah het bewind in handen gehad, maar ook hij moest het terrein ontruimen. Dit had Habib-Oellah niet zoozeer te danken aan de hervormingen, als wel aan zijn meer dan wreede manier van optreden. Zijn bewind toch kenmerkte zich door moordpartijen en grove willekeur van den machtswellusteling en het einde was, dat ook Habib-Oellah van den troon verstooten werd. Het bewind kwam in handen van een van Aman-Oellah's vroe gere ministers, die nu zal trachten het land tot grooteren bloei te brengen. Habih-Oellah moest zijn ondergang met den dood beta- len De traditioneele onlusten In Mexico. Nog een derde land is niet zonder bloedige botsingen geweest. En ook daar is het bloed- vergieten zoo langzamerhand traditioneel geworden. Het is het onrustige Mexico, waar telken jare weer slachtoffers vallen om poli tieke redenen of anderszins. Zooals men zich zal herinneren, werd de nieuwgekozen president van Mexico, Obre- gon, in den zomer van 1928 vermoord. Ook het nu voorbije jaar heeft een dergelijken aanslag gekend en al werd de president nu ook niet vermoord, toch was de aanslag op Portes Gil oorzaak van relletjes en bloedige botsingen. Een groot aantal rebellen heeft zelfs kans gezien een stad een tijdlang t" '•*- legeren en hoewel de regeering den toestand meester bleef, was het met de rust toch weer voor langen tijd gedaan. Talrijke arrestaties hadden plaats, nieuwe aanslagen volgden, vele rebellen werden ter dood gebracht Maar niet alleen politieke onlusten, ook twisten tusschen kerk en staat maakten het land onveilig. De Roomsch-Katholieke kerk had, evenals andere jaren, weer veel te ver- duren van de andersdenkenden. De strijd schijnt thans eenigszins geluwd te zijn; ten- minste, van ernstige onlusten hoort men den laatsten tijd niet meer. Toch moet men nu niet gaan denken, dat het in Mexico thans in orde is. De tijd zal leeren, dat de toestand nog steeds dezelfde is gebleven. En het be hoeft geen verwondering te baren, als straks weer nieuwe botsingen het land een tijdlang onveilig maken. De gebeurtenissen In Palestina. Hoewel niet tot de eigenlijke oorlogsru- briek behoorende, moeten we op deze plaats toch ook nog melding maken van de gebeur tenissen, die zich dit jaar afgespeeld hebben in Palestina. Palestina, het land der Joden en der Mo- hammedanen, is dit jaar gedurende maanden het terrein geweest van zeer ernstige onlus ten, die aan zeer veel menschen het leven heeft gekost. De oorzaak van die onlusten is te zoeken in de eeuwen-oude gewoonten en gebruiken der beide stammen, die vooral op godsdienstig terrein in vele opzichten scherp tegenover elkaar stonden. Wie nu eigenlijk begonnen is, kunnen we hier wel buiten beschouwing laten, maar dit is zeker, dat van beide kanten de strijd met verbittering is gevoerd. Vooral de z. g. klaag- muur van Jeruzalem was een der oorzaken van de onlusten. De Joden toch beschouwm die muur als hun eigendom en heiligheid. Daar komen zij bidden en andere gods- dienstige oefeningen houden. Maar de muur was slechts bereikbaar over Mohamme- daansch grondgebied. En nu is het jammer- lijk geweest, dat bij geen der beide groepen eenige clementie gezocht kon worden, zoodat botsingen niet uit konden blijven. Daar kwam nog bij, dat talrijke overvallen op rondtrekkende kooplieden en karavanen plaats hadden, waardoor het geheele land voor langen tijd onveilig gemaakt werd. Met bezorgdheid heeft de wereld van de gebeurtenissen in Klein-Azie kennis geno men, en vooral Engeland was sterk gei'nte- resseerd bij deze onlusten. Gelukkig is, mede door tusschenkomst van Engeland e. a. de rust thans eenigszins te- ruggekeerd en al is de algemeene toestand nog lang niet gezond te noemen, toch mogen we constateeren, dat sinds eenige maanden de atmosfeer veel zuiverder geworden is. 1). We hebben niet te veel gezegd! Reeds tijdens het zetten van bovenstaande kwamen berichten binnen, die wezen op een nieuwen opstand in China. En ook nu weer schijnt deze een aanval op de regeering te Nanking te zijn. Men zal goed doen, de berichten in den eersten tiid te volgen. Wellicht zullen deze wel weer botsingen vermelden met na tuurlijk weer de noodige dooden en gewon dea We zullen hoewel we weten onvolledig te zijn geweest van dit onderwerp afstap- pen en de groote politieke kwesties in het buitenland even onder de loupe nemen. Het geheime Fransch-Belgisch verdrag. Als een donderslag aan den helderen he- mei verscheen ongeveer half Februari in het Utrechtsch Dagblad een artikel, dat schier de geheele wereld eenigen tijd heeft bezig gehouden. Dit blad publiceerde n.l. in een van zijn nummers een geheim rapport, dat niet minder dan een volkomen uitgewerkt aanvalsplan van Belgie tegen Duitschland bevatte. En wat dit rapport nog belangrijker maakte, was, dat Nederland er t5n nauwste bij betrokken was. De zaak kwam eigenlijk hierop neer, dat Frankrijk en Belgie samen een geheim verdrag gesloten hadden, waarbij het in de eerste plaats op Duitschland ge- munt was. De Belgische legers zouden in ge- val van oorlog met Duitschland echter onze neutraliteit schenden en via Nederlandsch Limburg het Duitsche rijk binnen vallen. De publiceering van dit belangwekkend rapport heeft eenige weken de aandacht der Nederlandsche pers getrokken. Men eischte een volkomen o&eabaaag

Alkmaarsche Courant | 1929 | | pagina 20